Към каква професия да се насоча

  • 4 510
  • 93
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 4 493
И аз съм в подобна на твоята позиция в момента, само дето още имам работа с тендеция да я напускам. Работя цял живот на едно място - 24 години. Сега съм на 43 г. и няма къде да ходя буквално, защото в професията извън сегашното ми работно място, просто друго за мен няма. За два месеца кандидатствах на 20 места и ме поканиха само на едно интервю за работа плюс още едно за държавна. Не ме одобриха на нито едното. Най-хубавото на настоящата ми работа е, че вземам толкова малко пари, че на друго място не могат да ми предложат по-малко.
Ако не успея да намеря нещо до 3-4 месеца, ще мъча магистратура по педагогика. Разбирам неудовлетворението и разочарованието ти. Имай търпение и не бързай с решенията за обучение, преквалификация. Мисля, че като се успокоиш малко , ще ти дойдат правилните за теб решения.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 5 304
Аз пък не мисля, че на нейната възраст "не бързай" е добър съвет. За тия 3 - 4 месеца може да си завърши цял семестър.

# 47
  • Мнения: 14 935
Ще го завърши , ама 99% ще е платено. Демек, нещо между 800 и 1500 лв на семестър.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 5 304
Квалификацията се повишава с пари, да.

# 49
  • Мнения: 6 607
Какъв семестър ще изкара в края на академичната година? Може да започне да учи най-рано идния септември-октомври. Има следдипломни квалификации, които започват от втори семестър, но и за тях срокът е минал.
Деси, и аз съм била в твоята ситуация - да не ме викат на интервюта. Даже питах приятелка, ейчар, да ми погледне сивито къде бъркам. Тя ми каза, че на застояването на едно място не се гледало с добро око, било нормално да сменяш работата или поне позицията на 3-5 години. От една компания ми върнаха обратна връзка, че съм прекалено квалифицирана за позицията, но повечето дори не си направиха труда дори да дадат знак, че ка ми получили сивито.

# 50
  • София
  • Мнения: 825
Вайълет,

Съвсем добронамерено пиша.
Големите заплати, почти навсякъде, са съпроводени с много стрес, висока квалификация и умения, които не много хора имат. Много отдавна връзките не играят (говоря за София, за провинцията нямам идея как е, но съм склонна да мисля, че там може би имат някаква тежест), а това, което се гледа е знания, умения, мотивация.

Когато човек се преквалифицира в по-напреднала възраст, трябва да е наясно, че това върви със съответните компромиси. Човек веднага след преквалификация за новото нещо е младши специалист, нищо, че има 24 години трудов стаж в друга сфера. Младшите специалисти по цял свят са недобре платени.

За да не ми е голословен поста:
1. Седни насаме със себе си, бъди изключително честна със себе си и реши какво искаш.
2. След решението - начертай си план как би могла да го постигнеш. Имай предвид, че план от типа - сега ставам професия X и след 18 месеца вече съм старши специалист и вземам 5 хиляди заплата е абсолютно неизпълним.
3. Подготви си Си Ви. Старателно, изпипано, адаптирано за всяка обява, по която кандидатсватш. 
4. Напиши си мотивационно писмо, защо ти си техния човек. Избягвай оригиналности от типа - празен лист за си ви, защото се приемат доста зле.
5. Огледай академиите, които компаниите предлагат. Виж какви са изискваията за там, повечето при завършване предлагат договор на позиция младши специалист.
6. Предвид, че на 38 (ако правилно си спомням) започваш от начало, по-полека с условията. Ти искаш шанс да влезеш в дадена сфера, а не правиш на компанията лична услуга с подаването на Си Ви. Ти определаш очаквания, по които фирмата решава ще ѝ свършиш ли работа или не, готова ли е да ти даде шанс или не. От другата тема - никой няма да ти казва какъв му е рейнджа на заплащане, за да може да се нагодиш и евентуално да не се минеш.

От цялото си сърце ти желая успех!

# 51
  • Мнения: 32
slanchezara, благодаря ти! Много добре казано. От много време не съм търсила работа. Някак мислех, че 2022г, заплати от по 1000 лв са ниски, независимо позицията. Как оцелява човек с такава заплата ако е на квартира например?  Само зимата тока ни беше 350 лв. Както и да е, явно са толкова. За повече се искат много повече умения, както ти казваш.
Благодаря за добре структурираното мнение, точно това ще направя Simple Smile

П.П
Вчера попаднах на обява за програмист- 1200 лв нето
И за стажант архитект- 1000 лв нето
Ми язък, че човека е учил, чертал, работил е какво ли не докато учи, завършил е успешно и накрая да работи за 800 лв, поне една- две години. Ясно е, че голямата заплата идва с опита, ама пък и да започваш на тея мизерни 800 си е гавра.

# 52
  • Мнения: 14 935
Аз се бях засилила към стаж в ТРЗ отдела на една чужда фирма - пишеше, че е за студенти със завършена първа година - но позната, която работи там, каза заплата 800 чисто в най, ама най-добрия случай. Това на мен ми стига точно да покрия наема, битовите сметки и телефона зимата.

# 53
  • Мнения: 32
И после защо има хора с по две висшета по дискотеки, магазини, че даже и чистачки.
Значи докато си студент- работиш каквото има, стига да може да съчетаваш с лекциите. После работиш, като стажант отново за мизерни пари. Млад си, нямаш опит. После ако през това време си създал семейство и родиш, става тегаво заради болнични и т.н, ако до този момент не си попаднала във фирма където не те гледат лошо, ако се наложи да отсъстваш. След това наближиш 40, отиваш в другата графа. Сега дори с опит, си одъртял за някои неща и трябва да започнеш отначало.
Страхотно е да знаеш какво те влече още от тийнеджърските години, да учиш и да се реализираш в тази сфера. За съжаление аз не съм от тези хора. Но реално и да знаеш, можеш да изпиташ нужда да смениш професията, да ти е станало скучно и да ти е омръзнало. Въпроса е, че за да можеш да си го позволиш трябва да вложиш време и пари и после да работиш и да получаваш заплата колкото да дишаш. А и на много места хората си работят с години., а заплата си стои непокътната. В провинцията знам, че е много трудно. Ама за София заплата 800-1000 лв си в чиста подигравка. Повечето хора са под наем или с ипотечен кредит, как да живеят с такава заплата?

# 54
  • Варна
  • Мнения: 5 304
Да не превръщаме темата в поредната за мрънкане и недоволство.

Ако вие сте собственик на фирма, колко бихте плащали на стажант, който трябва да обучите от азбуката? Помислете и честно отговорете.
Студентите, които имат визия за кариерата си, започват стажове още във втори курс и като завършат вече са с опит и работят за повече пари.
Тези, които 4 години са спали или са въртяли табли, няма как да очакват да са наравно с предните.
Отделно в някои случаи се налага да поработиш няколко години за името си и чак след това идват големите пари. В много сектори е така.

# 55
  • София
  • Мнения: 825
Цитат
Вчера попаднах на обява за програмист- 1200 лв нето
И за стажант архитект- 1000 лв нето
Ми язък, че човека е учил, чертал, работил е какво ли не докато учи, завършил е успешно и накрая да работи за 800 лв, поне една- две години. Ясно е, че голямата заплата идва с опита, ама пък и да започваш на тея мизерни 800 си е гавра.

Ами той младшият програмист повече пречи, отколкото работа да върши Simple Smile
Сериозно - за младшите специалисти заплатите са от този порядък. Не е много релевантно образованието от университетите, а колкото до академиите, аз за там имам силно особено мнение.

Един специалист се изгражда за около 3 години, имам предвид човек, който може да решава проблеми с ниска до умерена сложност, да работи самостоятелно без надзор и да върши качествена работа. Тогава вече, заплатата се променя.
Аз самата също започнах на много ниска заплата, доста труд и усилия вложих, за да се науча, за да успея да се докажа. Винаги съм била съвестна, но опитът си е опит. Един джуниор не се е сблъскал с толкова проблеми през живота си буквално, колкото един човек, работейки, за 3 години е успял да реши.

Вайълет, аз теб много добре те разбирам, не си мисли, че се правя на интересна. Като и всеки човек, искаш нормален доход, добри условия на труд, възможности за развитие. Но има една голяма грешка в изказването ти - имам опит не е същото като имам релевантен опит. В новата сфера, в която искаш да започнеш, нямаш никакъв опит и си просто на ниво младши или стажант. Ако сега аз реша, че искам да ставам строителен архитект, например, там съм тотален джуниор, даже и джуниор не съм, щот никога не съм проектирала сграда, но в моята позиция съм на ниво старши специалист/експерт. Сега се надявам да съм показала мислите си малко по-ясно.

И пак от цялото си сърце ти желая успех. Опитвам се някак си да ти спестя разочарования.

# 56
  • Мнения: 562
Аз имам малко по - различно мнение за преквалификацията и старта след нея, тъй като в крайна сметка нейната цел е да повиши стандарта и това е и причината човек да прибягва до нея.

Не съм съвсем съгласна, че трябва да започнеш отначало при професионална промяна. Тук визирам сфери, които са близки, припокриващи се, с преносими умения или случаи, в които имаш образование и някакъв опит. За мен има разлика между човек с образование и 20 години трудов стаж, без значение какъв и такъв, който е току-що завършил. При първия има натрупан житейски опит и изградени трудови навици. Всяка работа е свързана с решаване на проблеми, при по-ниските нива просто са по-лесни.

Например, ако си работил в обслужването на клиенти, това може да е база да минеш на В2В ниво, например като акаунт мениджър, защото вече имаш опит в бизнес комуникация, координиране на процеси и меки умения за продажби. А акунт мениджърските позиции са добре платени. И не смятам, че в този случай заплащането трябва да е като за начинаещ.

Вече ако говорим от учител да станеш ИТ или ветеринар, е друго, но пак си мисля, че има опции да се започне на малко по-висока заплата.

В страните с адекватен пазар на труда възрастта не е проблем за преориентация и кариера, дори и да си в 50-те си години. Не е проблем и да се върнеш на пазара на труда след дълга пауза и да получиш възможности за развитие.

В някои държави хората учат до около 30 годишна възраст - първо правят gap year/s след гимназия, бакалавър, малко поработване, магистратура и едва тогава започват да градят кариера. В България е проблем ранното издигане до мениджърски позиции, което създава грешно впечатление, че след 35-40 е късно вече за кариера.

# 57
  • Мнения: 14 935
Да уточня, че съм проспала в предния пост - работата за тези не-повече-от 800 лв е на половин работен ден. За мен примерно и по този параграф не е подходяща, защото аз вече имам друга работа на пълен работен ден.
Може би ако имах жилище и някой да ми поеме загубената част от дохода, щях да се гмурна, но при моята ситуация търся други варианти. Не че няма от кого да поискам пари, но просто ми се вижда нахално да чакам някой да ми дава половин-една година по 500 лв месечно. Та търся варианти сега.

# 58
  • Мнения: 686
Студентите, които имат визия за кариерата си, започват стажове още във втори курс и като завършат вече са с опит и работят за повече пари.
Тези, които 4 години са спали или са въртяли табли, няма как да очакват да са наравно с предните.
Отделно в някои случаи се налага да поработиш няколко години за името си и чак след това идват големите пари. В много сектори е така.

Много вярно! Стажовете показват интереси, мотивация и желание за развитие и стоят много хубаво в СВ-то ако нямаш трудов стаж. Да не говорим колко трудно се намират релевантни стажове за някои специалности. Това си показва по един индиректен начин цяла палитра от много ценни умения.

# 59
  • Мнения: 562
Стажовете не са достъпни за всеки, тъй като не всички млади хора имат родители с възможности, които да ги подпомагат. Почти е невъзможно да съчетаеш работа с учене и стаж, ако ти се налага да се издържаш. Също така, не знам защо, но кандидатстването за стаж е като кандидатстването за работа - не всеки бива одобрен.

Нарциса, търси си директно стартови позиции на пълен работен ден. Реално ако 800 лв е заплатата за 4 часа за стаж, това е и нивото за хора без опит, което си е 1600 за пълен работен ден.

Общи условия

Активация на акаунт