В момента чета ... 76

  • 34 543
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 673
Чета Затворисърце на Константин Трендафилов. Втората половина стигнах и тя ми събуди приспания интерес, с който проследих първата част на книгата.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 038
Започнах "Хана "на Алена Морнщайнова. В началото съм, но усещам, че тази книга ще трябва да я чета бавно за по- продължително и пълноценно удоволствие. Като чаша отлежал коняк- на малки глътки за наслада на всички сетива. Simple Smile

" Синдромът на куклата",четох миналата година и ме остави с доста противоречиви чувства. Стори ми се като представление от тъжен куклен театър. Наблюдавах предопределеност, моделиране образа на другия, обсесия, алкохолизъм, лудост. Синдром на Ангелман.
Мистичното в романа доколкото разбрах ( прочетено от Интернет) е свързано с Кабала. Не е лоша книгата, но лично аз не бих я препрочела. Simple Smile

Хепи Миж, благодаря за новата тема. Flowers Sunflower

# 47
  • Мнения: 275
Завърших Убийства в Манхам.
Спрях се на нея по препоръки тук от темата и много ми допадна стила на Бекет.
Чета и Божествената от Кристофър Готнър.
Напоследък се замислих, че много ми се чете художествен роман, в който действието се развива в Индия.
Можете ли да ме препоръчате такива?

Препоръчвам "Изрисувано с къна" на Алка Джоши. Ако ползвате английски има и втора книга The Secret Keeper of Jaipur. Бяха ми много приятни, цветни и увлекателни.
И още един глас за Шантарам, страхотна книга!

Иначе, последно изчетох поредицата за детектив Трейси Кросуайт на Робърт Дугони. Първата книга е "Гробът на сестра ми" и тя повлече крак. Харесаха ми всичките.
След тях двете споменати по-горе за Джайпур и сега се "натресох" на "Град от месинг" на Чакраборти. Подведох се по екзотиката в описанието и не разбрах, че е фентъзи Grinning Засега върви трудно, но ще я помъча още малко.

Последна редакция: вт, 19 апр 2022, 16:55 от fictrix

# 48
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 550
Напоследък се замислих, че много ми се чете художествен роман, в който действието се развива в Индия.
Можете ли да ме препоръчате такива?
Провери дали няма да ти е интересна "Шантарам " от  Грегъри Дейвид Робъртс .Автобиографична е.

Шантарам е една от любимите ми книги. Препоръчвам я, въпреки отрицателните мнения, на които съм попадала.

# 49
  • Мнения: 137
Записвам се с "Моите университети" Максим Горки.

# 50
  • Berlin
  • Мнения: 11 312
“Как се пътува със сьомга”, У. Еко, малко по диагонал я карам за момента. Сборник с избрани статии, които Еко е публикувал в своята колонка в един вестник. Водил я е близо 30 години. Заглавията са “Как се …прави нещо..”. Мисля, че има издадена още една книжка със повече статии.

# 51
  • Мнения: 1 627
Благодаря за темата Flowers Hibiscus
Записвам се с "Писма до непознатата" от Андре Мороа - кратки есета по въпросите, засягащи различни аспекти в общуването между мъжа и жената. С лекия си и фин стил авторът излага изводите си по темите за брака, любовта, професиите, родителството - прости истини, до които достигаш след цял един живот и наблюдения. Много ми хареса.
В момента чета "Белканто", харесва ми, но не съм напреднала достатъчно, за да напиша нещо повече.
С "Шато Лакртот" забих - след първоначалния ентусиазъм и смях, след средата рязко ми доскуча, просто се уморих от безкрайните приключения на сем. Гагаузки из френските земи, имам чувството, че абсолютно всяко нещо, което може да се осмее у българина, е вкарано в историята, малко като в "Глина" на Виктория Бешлийска - всички думи и обичаи, които знае, непременно трябва да имат място в книгата, а това в един момент дотяга.
Гледам, че обсъждате любимия роман "Синдромът на куклата" - за мен това беше книга, в която всичко ми харесва - живи картини, ярки образи, завладяваща атмосфера, книга, която сякаш не чета, а гледам като филм. Ако обаче се възприеме стилът на писане на Дина Рубина, който изисква внимание и следене на нишката.
За Индия бих препоръчала "Тайната на разказвачката на истории" - лека и приятна, ненатоварваща. Част от действието в "Плитката" на Летисия Коломбани също е в Индия, а книжката е чудна.
"Годината на бягсрвата" тръгва от Индия и продължава в Англия, тя е по-скоро за живота в чужбина, но дава много ясна картина за живота на хората в Индия, доста общо с "Крехко равновесие".

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 13 563

"Акушерката от Венеция - процесът" - Роберна Рич
Абсолютно тази част можеше и да не я пише. Финалът е захаросан, като се има предвид, че хората от онова време са живяли за зрелището, изобщо не вярвам в реалността да й бяха пощадили живота. Иначе да, до самия финал си на тръни какво ще се случи, притаяваш дъх и чакаш развръзката.

# 53
  • Мнения: 6 941
В Черната къща на Питър Мей ми хареса описанието на детството, училището, децата с келтски език и пр. Но ми дойде твърде подробно описанието на аутопсията и го пропуснах.

# 54
  • Мнения: 10 026
Благодаря за новата тема! Изпуснала съм я.
Преполовила съм "Куклата"- пета от поредицата за Хюлдар и Фрея на Ирса Сигурдардотир. Най-добрата и увличаща от всички прочетени досега. Шестата май не е преведена още, и започвам да изпитвам лека абстиненция предварително.
Ще чета други нейни.
Поредицата "Детски дом" е по-силна от тази за Тора, или поне на мен повече ми харесва. Още не съм я довършила, остават ми две.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 295
Само да вметна- прекрасна автобиография. Настроих се против Миа Фароу и дори не искам да знам нейната гледна точка.
Облакът Кукуландия- до последно не разбрах каква е идеята на книгата. Отделни сюжетни линии, нямащи нищо общо. Налрая се изяснява някаква връзка между тях, но съвсем мимолетно. Не ми достави никакво удоволстивие.

# 56
  • Мнения: X
Аз пък след като прочетох автобиографичната книга на Миа Фароу ,спрях да гледам филмите на Уди Алън. А като се ожени и за осиновената си дъщеря , съвсем влязох в нейната гледна точка за брака и отношенията му към момичето. Преди това все си мислех, че може да е някаква женска ревност и параноя.
  Започнах "Английски пасажери" от Матю Нийл, но нямам много време за четене и стоя на 20-та страница от няколко дни. Започна обещаващо , с английско чувство за хумор. На някой му се четеше смешна книга. Ако е такава , ще пиша.

# 57
  • Мнения: 10 370
За “Облакът Кукуландия” - всички истории ги обединява едно- книгите и идеята да бъдат съхранени във времето. Отделно има паралелни гледни точки по времето на превземането на Константинопол, общо между героите-деца - липсващ баща (или въобще даже родители) и способността им да оцеляват. Има различни характери, а прескачането във времето не ми пречеше.
На мен пък много ми хареса тази книга.

# 58
  • Мнения: 10 724
По погрешка писах в старата тема.. Ще помоля да я заключат Simple Smile

Прочетох "Грехът на Малтица" .
Добре написан, плътен роман, изпълнен с остарели думи и турцизми, придаващи допълнителен колорит на историята , но нещо в изграждането на образите и особено на този на Малтица не ми достигна, за да му дам 5*.
Крайната ми оценка е 3,5*

# 59
  • Мнения: 1 042
Идвам да се отчета с прочетена тетралогията на Елена Феранте “Гениалната приятелка”. Уникално четиво. Възхищавам се на авторката за начина, по който много човешки е сътворила образите на Елена и Лила и самото им приятелство. Имам толкова много мисли, някои развития все още са ми непонятни и необяснени, че даже и необясними, но авторката много умело е загатнала за тях. Мисля, че най-много ми харесаха мотивите за насилието и как то остава в нас завинаги, мотива за повтаряемостта и цикличността - че не можем да избягаме от родителите си и това какви са били, че каквото се е случвало, ще се повтори, че моментите от живота ни също се повтарят, но ние сме различни. Хареса ми и отворения край. Изумих се даже, че книги с толкова малко диалог и толкова много вътрешен свят успяха да ме извадят от кожата ми и да ме натъжат. Търся всякакви подобни и събирам препоръки.
Започнах любимия ми Мураками с “За какво говоря, когато говоря за бягането”, а след него ме очакват “Неутешимите” на Казуо Ишигуро.

Общи условия

Активация на акаунт