COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 10

  • 316 289
  • 5 230
  •   2
Отговори
# 5 220
  • Мнения: 487
Вероятно съм го публикувала и преди.

За мен едни от най-светлите умове работят в Johns Hopkins, но разбира се, за арогантните простаци това няма никакво значение.

И все пак, ето я статистиката.


https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality

# 5 221
  • Мнения: 54 475
И това са само официално регистрираните. Според отчетената обща смъртност са двойно повече.

# 5 222
  • При семейството си
  • Мнения: 6 594
Вероятно съм го публикувала и преди.

За мен едни от най-светлите умове работят в Johns Hopkins, но разбира се, за арогантните простаци това няма никакво значение.

И все пак, ето я статистиката.


https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality
Тя и нашата статистика е същата, подобна:
https://coronavirus.bg/

# 5 223
  • Мнения: 886
Има доста изказвания, че следващата фаза на пандемията ще бъде до голяма степен свързана с медицинските и вирусните еволюционни ефекти на персистиращите инфекции.
Най-дългата инфекция с Covid е регистрирана при 613 дни. Вирусът е мутирал около 50 пъти през периода от 613 дниhttps://inews.co.uk/news/health/longest-covid-infection-elderly-man-3013938
Скрит текст:
Възрастен мъж прекара почти две години заразен с Covid , разкриха учени, предупреждавайки за възможни опасни мутации.
Неназованият 72-годишен мъж от Амстердам е имунокомпрометиран поради предишни трансплантации на стволови клетки. Той е имал вируса 613 дни преди да умре, през което време вирусът е мутирал около 50 пъти.
Това е най-дългата продължителност на инфекцията с Covid досега, според учените, въпреки че преди това са регистрирани няколко случая от стотици дни.
Въпреки че здрави пациенти, заразени с Covid, могат да изчистят вируса в рамките на период от дни до седмици, имунокомпрометиран човек може да развие персистираща инфекция, докато вирусът се репликира и еволюира. Например, смята се, че първоначалната поява на варианта Omicron произхожда от имунокомпрометиран човек, което подчертава важността на внимателното наблюдение на такива пациенти.
В доклад, който ще бъде представен на глобалната конференция на Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести в Барселона следващата седмица, изследователите казаха, че пенсионерът е бил приет в Медицинския център на Амстердамския университет през февруари 2022 г. с Covid инфекция, за която се смята, че е от Omicron вариант.
Неговият имунокомпрометиран статус беше допълнително усложнен от развитието на посттрансплантационен лимфом, за който той получи насочено лекарство за рак, което изчерпва всички налични В-клетки – включително тези, които обикновено произвеждат антителата срещу Covid.
Мъжът е получил множество ваксинации срещу Covid без никакъв измерим отговор на антитела при приемането му в болница. След 21 дни вирусът развива мутация, устойчива на антитела, преди лекарите да открият, че имунната му система не е в състояние да изчисти вируса.
Продължителната инфекция доведе до появата на нов имуноустойчив вариант на вируса поради обширната му еволюция в гостоприемника. Възрастният мъж в крайна сметка почина от рецидив на заболяване в кръвта му, след като е прекарал продължителни периоди в изолация.
Изследователите казаха, че тойе останал Covid позитивен, с високо вирусно натоварване, за общо 613 дни, но че мутиралият вариант, който се е развил, не е бил предаден на никой друг.
Д-р Магда Вергоуве, докторант в Центъра за експериментална и молекулярна медицина в Амстердам и водещ автор на изследването, предупреди, че случаят подчертава важността на проследяването на инфекциите на най-уязвимите пациенти, чиито тела могат да бъдат използвани като гостоприемници за развитие на резистентни мутации на вируса Covid.
Въпреки това, д-р Vergouwe и нейният екип също така признаха, че трябва да има баланс между защитата на света отопасни нови варианти и предоставяне на хуманни, поддържащи грижи в края на живота на тежко болни пациенти.
Ниските нива на желязо в кръвта и способността на тялото да регулира това изключително важно хранително вещество след инфекция с SARS-CoV-2 могат да бъдат ключов фактор за продължителен COVID.
https://www.cam.ac.uk/research/news/low-iron-levels-resulting-fr … ger-of-long-covid
Скрит текст:
Професор Хал Дрейксмит , съавтор от Оксфордския университет, подчертава, че преразпределението на желязото е стандартен физиологичен отговор на възпалението и служи като естествена реакция към инфекция, насочена към защита срещу бактериален растеж.
„Когато тялото има инфекция, то реагира, като премахва желязото от кръвния поток. Това ни предпазва от потенциално смъртоносни бактерии, които улавят желязото в кръвта и се развиват бързо. Това е еволюционна реакция, която преразпределя желязото в тялото и кръвната плазма се превръща в желязна пустиня.”
„Ако обаче това продължи дълго време, има по-малко желязо за червените кръвни клетки, така че кислородът се транспортира по-малко ефективно, което засяга метаболизма и производството на енергия, както и за белите кръвни клетки, които се нуждаят от желязо, за да работят правилно. Защитният механизъм в крайна сметка се превръща в проблем. …. Един подход може да бъде контролирането на екстремното възпаление възможно най-рано, преди то да повлияе на регулирането на желязото. Друг подход може да включва добавяне на желязо; но както посочи д-р Хансън, това може да не е лесно.
„Не е задължително хората да нямат достатъчно желязо в тялото си, просто то е уловено на грешното място“, каза тя. „Това, от което се нуждаем, е начин да ремобилизираме желязото и да го върнем обратно в кръвта, където става по-полезно за червените кръвни клетки.“
Статия в Nature Immunology https://www.nature.com/articles/s41590-024-01754-8  Изследването показва връзка между нивата на желязо, възпалението и появата на дълъг COVID след инфекция със SARS-CoV-2.
Скрит текст:
Наблюдавано е, че дефектите в хомеостазата (способността на организма да поддържа равновесие) на желязото, нерегулираната еритропоеза (производството на червени кръвни клетки) и имунната дисфункция, дължащи се на COVID-19, могат да допринесат за неефективен транспорт на кислород, възпалителни дисбаланси и персистираща симптоматика. Тези констатации предполагат, че ранната намеса в регулирането на желязото може да има терапевтично значение при управлението на дългосрочните симптоми, свързани с COVID-19. Част от констатициите от част „Дискусии”:
„Ниската наличност на желязо, за еритропоезата(производството на червени кръвни клетки) и клетъчния метаболизъм в по-широк план, потенциално води до компрометиран антивирусен имунитет и нисък системен пренос на кислород през и след острата инфекция.” ...
„По време на възпаление, IL-6 стимулира производството на хормона хепцидин от хепатоцитите , което индуцира разграждането на феропротеина, единственият известен клетъчен износител на желязо. Намаленият износ на желязо води до натрупване на желязо в макрофагите, които иначе биха рециркулирали желязото, освободено от фагоцитирани стареещи еритроцити. Секвестрацията на желязо по време на инфекция помага за защита срещу извънклетъчни патогени, зависими от желязото за оцеляване, но също така лишава еритроидното отделение от желязо за производство на хемоглобин, причинявайки анемия. Наблюдавахме намалени серумни концентрации на желязо, TSAT и хемоглобин, както и повишени феритин, хепцидин и IL-6 в групите на тежест C–E на COVID-19 от ден 0–14 след появата на симптомите, което показва възпалителна анемия при умерено-тежко заболяване.”
„Дисрегулацията и хипоксията на желязото могат да поддържат разрушителен цикъл на нарушена имунна функция, лош вирусен контрол и възпаление, което допринася за тъканно-специфични и системни прояви на тежък остър COVID-19 и потенциално нарушаване на дългосрочната имунна памет.”
„Умората, болката и разстройствата на настроението са свързани с възпалителна анемия при хронични възпалителни състояния и са общи характеристики на пост-острите усложнения. Намалената доставка на кислород до мускулите по време на усилие увеличава зависимостта от анаеробна гликолиза, повишава производството на лактат и води до мускулна умора и болка. Ниската наличност на желязо също влошава митохондриалното генериране на енергия в скелетните мускули, намалявайки физическата издръжливост. Дефицитът на желязо и церебралната хипоксия са свързани с когнитивно увреждане и променено настроение, а дефицитът на желязо по време на детството е значителен рисков фактор за лошо когнитивно представяне. И накрая, ниското пренасяне на кислород може да влоши тъканната хипоксия и да забави възстановяването, а продължаващата дисрегулация на желязото и анемията са свързани с по-тежки структурни белодробни аномалии след COVID-19.”

# 5 224
  • София
  • Мнения: 2 719
...
B CAЩ пoлитицитe пpoдължaвaт дa cпopят дaли aĸaдeмичнитe издaтeли ca ce cгoвopили c пpaвитeлcтвeнитe yчeни, зa дa пpиĸpият xипoтeзaтa зa изтичaнe нa инфopмaция зa пpoизxoдa нa ЅАRЅ-СоV-2 oт лaбopaтopия в Уxaн. Toвa e пeтaтa гoдинa, в ĸoятo въпpocът нe e peшeн пopaди липca нa нoви дaнни. Ho ce пoявявaт вce пoвeчe дoĸaзaтeлcтвa, чe пpaвитeлcтвeнитe cлyжитeли нa CAЩ ca oĸaзвaли cepиoзeн нaтиcĸ въpxy yчeнитe и нayчнитe cпиcaния. Цeлтa e билa дa yбeждaвaт, чe виpycът e c ecтecтвeн пpoизxoд.
...
https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/ … d0%bb-476078.html

# 5 225
  • Мнения: 886
Какво трябва да знаете за „FLiRT“ вариантите на COVID-19  https://time-com.translate.goog/6972143/covid-19-flirt-variants- … p&_x_tr_hist=true
Идва ли нова вълна от COVID-19?

Два милиона британци страдат от дълги симптоми на COVID, показва проучване https://uk.news.yahoo.com/two-million-britons-suffer-long-114311 … Rj93fjfj_yOpmmRtm

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 08:17 от pril

# 5 226
  • Мнения: 4 001
Не гледам статистики и не се занимавам с темата "ковид", но в момента семейството на близки в Америка (Бостън) е болно и болестта протича сериозно затегнато. В обкръжението им - много болни.

Прил, първият линк не се отваря.

# 5 227
  • Мнения: 54 475
Шарлот , ваксинирани ли са?

# 5 228
  • Мнения: 4 001
Да, всички, вкл. и децата (които не проявяват признаци към момента, болни са възрастните членове от семейството), но около м. октомври (са поставили ковид ваксините). Имат и пневмококови ваксини, а инфекцията се затяга в посока дробове. Определено е по-тежко от предходни варианти.

# 5 229
  • Пловдив
  • Мнения: 4 720
Шарлот, а те сега имат ли положителни тестове?
Бързо оздравяване им пожелавам.

# 5 230
  • Мнения: 4 001
С ПСР-и е установено. Първо са решили, че климатиците са виновни - започнало е като банално неразположение.

Общи условия

Активация на акаунт