Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 53

  • 24 098
  • 749
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Азара, знам че не е добре, когато е над 5 КЗ. Пак казвам - интересува ме в официалните критерии къде съм. Защото за КЗ досега ми казваха, че точно между 5 и 6 е нормална. За инсулина също. Затова и направих това изследване като най- "подробно" и пълно. Но така и не разбрах какви са официалните критерии, референтни от лабораторията няма, за да се ориентирам...

# 46
  • Мнения: 581
Азара, знам че не е добре, когато е над 5 КЗ. Пак казвам - интересува ме в официалните критерии къде съм. Защото за КЗ досега ми казваха, че точно между 5 и 6 е нормална. За инсулина също. Затова и направих това изследване като най- "подробно" и пълно. Но така и не разбрах какви са официалните критерии, референтни от лабораторията няма, за да се ориентирам...
Ето Simple Smile
Пише си и как се прави правилно изследването с обременяване ОГТТ - Орален глюкозо-толерантен тест:
Изисквания при провеждане на ОГТТ:
провежда се със 75 g глюкоза, разтворена в 300 ml вода и приета през устата за 5 минути;
• провежда се само сутрин след 10-12-часов нощен глад;
• предходните 3 дни храната трябва да е съдържала поне 150 грама въглехидрати дневно;
• през последната седмица не трябва да е имало интеркурентно заболяване с висока температура, горно– или долнодиспептичен синдром;
• преди теста да не се приемат медикаменти, известни с контраинсуларния си ефект – кортикостероиди, тиреоидни хормони и други;
• по време на теста пациентът не трябва да се храни или да приема течности, освен вода; не трябва да пуши; не трябва да се разхожда или да извършва физическо натоварване; да липсват силни емоции; да се поддържа нормална температура на околната среда;
• гликемията се проследява изходно и на 120та минута;
Който пие щитовиден хормон, трябва да пропусне в деня на изследването, защото хормонът има контраинсулинарен ефект, сиреч влияе на изследването.
Въобще четивото е полезно и съдържа много неща, които лекарите ендокринолози знаят, но ги мързи да ви кажат. Съдържа и много неща, които вашите лични лекари пък хептен не знаят и съответно ще ви неглижират.
https://www.endo-bg.com/…/uplo…/2016/04/DIABET-2016-new.pdf…


!!!!!Редактирах..и добавям още инфо:
Скрит текст:
"Златния стандарт" при изследването за ранно откриване на Инсулинова резистентност (Преддиабет).
С какво е ценна статията? С това, че може да видите поне четири различни модела на ИР, показани в графики. И ценното е това, че можем да се диагностицираме достатъчно рано, още когато ендокринолога ни праща на психиатър и ни обяснява, че нищо ни няма и всичко ни е в главата, щото захарта и Гликирания хемоглобин били наред, пък ние усещаме цялата палитра симптоми на изобилно изливащия се инсулин, който доктора не се бил сетил да изследва! Статията е базирана на трудовете на доктор Джоузеф Крафт от 70-те години на миналия век, който е и един от най-уважаваните учени заради труда си в областта на ИР.
В статията очаквано се казва, че Инсулин на гладно трябва да бъде около 5-6, максимум до 10. Мисля, 10 на гладно е множко и сигурно е нормално за мъж 100 кила, но едва ли е така за момиче 50 кг. После се казва, че Инсулин на 30-та до 60-та минута след обременяване с глюкоза прави пик, но не казват какъв пик е нормално. От графиката на фиг.2 се вижда, че при здрави хора е максимум 70 на 30-та минута, когато е абсолютния пик и пада до 40-45 на 60та минута. После казват, че между 60-та до 120-та минута не бива да надхвърля 50 единици. После на 120та минута не бива да надхвърля 20 и после на 180-та минута трябва да е по-нисък от 120-та минута и да е в изходни нива, както и че сбора от показанията на 120-та минута и на 180-та минута не бива да надхвърля 60. И после казват, че след 180-та минута трябва да падне инсулина до начална стойност.
РАННО ОТКРИВАНЕ НА ИНСУЛИНОВА РЕЗИСТЕНТНОСТ
(Чрез стандартен тест за обременяване с глюкоза)
Преди двадесет години и повече, когато много от практикуващите тази статия са били в медицинско училище, ние бяхме научени, че измерването на кръвната захар на гладно е адекватен ориентир за проблеми с кръвната захар. Докато беше под 5,55 mmol/l, се смяташе за нормално и следователно без последици. Дори тези, които практикуват по-активно, често смятат глюкозата на гладно за надежден индикатор за регулиране на глюкозата, въпреки че може би нивата над 4.995 mmol/l биха повдигнали червения флаг "внимание". Нивата на глюкоза по-високи от 5.55 mmol/l могат да предизвикат допълнителна оценка с орален тест за глюкозен толеранс (OGTT). Тогава хемоглобин А1с (гликозилиран хемоглобин) се разглежда само за употреба при пациенти, вече диагностицирани като диабет. Фокусът беше изцяло върху кръвната захар. Рядко се измерва инсулин. Ограничението да се разчита изцяло на тези измервания е, че при инсулиноустойчивия индивид нарастващите нива на инсулина могат да поддържат кръвната захар в нормални, дори оптимални нива в продължение на години, докато повишеният циркулиращ инсулин уврежда кръвоносните съдове и допринася за централното наддаване на тегло. По времето, когато преуморените клетки на панкреаса започват да намаляват производството на инсулин и нивата на глюкозата в кръвта нарастват, щетите са нанесени. В този момент пътят към оптимален контрол на кръвната захар е много по-труден. Обикновено пациентите продължават да приемат лекарства за понижаване на кръвната захар и остават на тях до края на живота си, дори ако променят диетите си и упражненията си. Днес, разбира се, феноменът на инсулиновата резистентност е широко признат, но често използваните за скрининг тестове може да пропуснат голям брой пациенти, които биха могли да се възползват от по-ранното откриване и намеса. Нека да разгледаме наличните тестове.
Глюкоза на гладно
Глюкозата на гладно, както беше отбелязано по-горе, всъщност не тества за инсулинова резистентност, но е важна, тъй като тя обикновено се включва в цялостен метаболитен панел или друг здравен скрининг панел и следователно може да бъде първият признак, че има проблем. Оптимално за глюкоза на гладно вероятно е около 4,5 mmol/l, но това ниво не трябва да се тълкува като знак, че липсва инсулинова резистентност.
Тест за орална толерантност към глюкоза (OGTT)Класическият OGTT е направен за период от 2 до 3 часа с измервания на гладно и 30, 60, 90 и 120 минути след предизвикване на глюкоза от 75 до 100 грама. Понякога се правеше и 3-часово (180 минути) теглене. С течение на времето броят на тегленията беше намален и предизвикателството с глюкозата беше стандартизирано. Настоящата препоръка на Световната здравна организация е натоварване с глюкоза от 75 gm за възрастни. 1 Стандартният OGTT сега се състои от равенство на база (на гладно) и 2-часово теглене след обременяване (Таблица 1).
Недостатъкът на стандартния OGTT е, че е напълно възможно да има нива на глюкоза на гладно и 2 часа в нормални граници и въпреки това да има повишени инсулинови стойности, знак, че инсулиновата чувствителност намалява и че са необходими постоянно нарастващи нива на инсулин поддържат регулирането на глюкозата.
Хемоглобин А1с / Фруктозамин
Хемоглобин А1с (известен също като гликозилиран или гликиран хемоглобин) измерва степента, до която молекулите на хемоглобина в червените кръвни клетки са били гликирани или са имали прикрепени към тях захарни молекули. Тъй като червените кръвни клетки имат живот около 120 дни, това измерване ни позволява да оценим средните нива на кръвната захар през последните 3 до 4 месеца. Веднъж използван само за проследяване на кръвната захар при диабетици, сега HgbA1c рутинно се използва от интегриращи и масови лекари като инструмент за скрининг и мониторинг (Таблица 2). Оптималното ниво за HgbA1c, използвано от много специалисти по функционална медицина, е ≤5,4%

Фруктозамин измерва гликираните серумни протеини, особено албумин, което предполага средна кръвна захар през предходните 2 до 3 седмици. Той има много по-ограничена полезност и стойностите между лабораториите могат да варират поради разликите в методологията. Възрастта на пациента, полът и други фактори също могат да повлияят на стойностите на фруктозамин. Най-полезно е за проследяване на ефикасността на лечението, което може да се очаква да покаже резултати доста бързо. Също така се използва вместо HcbA1c при лица с нарушения, които засягат червените кръвни клетки, като сърповидно-клетъчна болест и хемолитична анемия.
Инсулин на гладно
Измерванията на инсулин на гладно започнаха да се използват преди около 15 години от практикуващи, които търсят начин за оценка на инсулиновата резистентност. Нормалните стойности за инсулин на гладно са от <30 до <20, в зависимост от лабораторията. Оптималният инсулин на гладно обаче е значително по-нисък, обикновено се счита за ≤10. Много практикуващи считат за оптимално по-близо до ≤6.
Използването на инсулин на гладно за оценка на инсулиновата резистентност може да бъде подвеждащо, тъй като е напълно възможно да имате инсулин на гладно <10 и все още да имате инсулинова резистентност. Това може да се види ясно в графиките на резултатите от пациентите по-нататък в тази статия.

Накратко, имаме много добре установени методи за оценка на регулирането на глюкозата, което ни позволява лесно да диагностицираме пациентите като недиабетни, преддиабетни или диабетици. Това, което липсва, е надежден начин за откриване на инсулинова резистентност в онези години, когато нивата на инсулин се повишават, но все още поддържат нивата на кръвната захар. На тази необходимост се отговаря чрез тест за глюкозен толеранс / инсулинов отговор.
Глюкозен толеранс / инсулинов отговор (GTIR)
Тестът за толерантност към глюкоза / инсулинов отговор се основава на класически OGTT, с измервания, направени на изходно ниво (на гладно) и в множество точки след глюкозно натоварване. Във всяка точка се измерват както глюкозата, така и инсулинът. Резултатите се графицират и инсулиновият отговор се класифицира според моделите. Тези модели описват прогресия на инсулиновия отговор от напълно нормална към плоска крива, наблюдавана при изтощение на островни клетки. Моделите в началото на прогресията могат да открият инсулинова резистентност, дори когато гладуването и двучасовата глюкоза и инсулинът на гладно са на оптимални нива. Това позволява много по-ранна интервенция, която може да спре прогресията на инсулиновата резистентност.

Тестът GTIR се основава на изследването на д-р Джоузеф Крафт, клиничен патолог, който изучава инсулиновия отговор и диабета от 70-те години на миналия век. Крафт (MD, MS, FCAP) е председател на Катедрата по патология и ядрена медицина в болница „Сейнт Джоузеф“ в Чикаго от 1972 до 1998 г. Неговият доклад „Откриване на захарен диабет в ситуацията (окултен диабет)“ е публикуван първоначално в Лабораторна медицина през 1975 г. 3 Това проучване включва 3650 пациенти, които са били насочени към тест за глюкозен толеранс, за да се изключи (или не) захарен диабет. Пациентите са взели кръв на гладно и след това са получили обременяване със 100 грама глюкоза, последвано от вземане на кръв след 30 минути и в часове 1 до 4 след консумация на глюкозната напитка.

Въз основа само на теста за глюкозен толеранс, 1937 пациенти (53%) са диагностицирани като страдащи от СД; 1713 пациенти (47%) са определени за нормални (Фигура 1). Но д-р Крафт е тествал инсулин за тези пациенти едновременно и анализът на стойностите на инсулина разкрива различна история за "нормалната" група. От нормалната група 565 пациенти (33%) все още се считат за нормални след анализ на инсулиновия отговор. 862 пациенти (50%) са били решени да имат това, което д-р Крафт характеризира като „диабет in situ“, термин, който той е приел „, тъй като въплъщава концепцията за откриване на заболяването в най-ранната му идентифицируема точка."Още 240 пациенти (14% от" нормалната "група) са установени като гранични. 43 пациенти (~ 3%) имат плоска инсулинова крива, предполагаща островни клетки, които вече не произвеждат адекватен инсулин (Фигура 2).
Поглеждайки по друг начин, можем да кажем, че от първоначалните 3650 пациенти, на които е прилаган OGTT, само 15% (а не 53%) са наистина нормални. Почти една трета от тези пациенти са имали абнормен инсулинов отговор, който е останал неоткрит, когато се гледат само стойностите на глюкозата (Фигура 3). Ако това изглежда високо, трябва да помним, че това са пациенти, насочени за OGTT поради подозрение за DM. След това първоначално проучване Kraft продължава да изследва инсулиновия отговор като маркер за ранно откриване на развиващ се диабет. Неговите оценки на повече от 14 000 OGTT с инсулинови анализи потвърждават ранните му открития.
GTIR
модели за инсулинова реакция Kraft отличава пет модела на инсулинова реакция. Един от тях, Pattern III, има две вариации. Прогресията на тези модели показва прогресирането на дисрегулацията на глюкоза / инсулин от най-ранните му етапи до пълноценна диабет и инсулинова зависимост. Графиките, илюстриращи тези модели, са извлечени от действителните резултати от пациентите.
Модел I
Модел I представлява нормален глюкозен толеранс и инсулинов отговор (Фигура 4). Инсулинът на гладно е нормален между 0 и 10. Инсулинът достига пик след 30 минути или 1 час и е <50 на втория час. Треточасовият инсулин е по-нисък от втория час, а вторият плюс трети час е <60. Следващите часови стойности на инсулина се връщат на гладно (0–10).
Модел II
Модел II започва да изглежда нормално, но показва доказателства за начална инсулинова резистентност с напредването на теста (Фигура 5). Както в модел I, инсулинът на гладно е между 0 и 10, а пиковете на инсулина са 30 минути или 1 час. Общият втори час плюс трети час е повече от 60. Ако общият брой е между 60 и 100, тестът се счита за граничен за инсулинова резистентност. Ако общият брой е повече от 100, тестът се счита за потвърждаващ за инсулинова резистентност.
Модел III
Модел III показва забавен пик на инсулина и много по-голяма площ под кривата. Инсулинът на гладно е между 0 и 10. Модел III-A инсулин достига пикове на 2 часа. Двучасовите нива на глюкоза могат да бъдат в нормални граници, както може да се види в примера на фигура 6. Модел III-B инсулин достига пикове на 3 часа (фигура 7). Двучасовите нива на глюкоза обикновено са по-високи, въпреки че могат да попаднат в нормалните граници. Площта под кривата както за инсулин, така и за глюкоза е много по-голяма. И двата варианта са диагностични за инсулинова резистентност.
Модел IV
Модел IV се характеризира с инсулин на гладно> 10 (Фигура 😎. Повишеният инсулин на гладно е диагностичен за инсулинова резистентност, независимо от други стойности. Стойностите на глюкозата често са в диапазона на диабета, а нивата на инсулин са драстично високи, обикновено достигат връх на третия час. Площта под кривата е доста голяма. Примерът на фигура 8 показва резултат от модел IV, при който изключително високи нива на инсулин функционират, за да поддържат всички нива на кръвната глюкоза в рамките на нормалните нива. Това би било напълно пропуснато при стандартен OGTT.

# 47
  • Мнения: 31 856
Азара, гъбите са страхотен растителен протеин.

Кокикс, не знам какво да ти кажа.
Това с многото ядене не е добре и товариш организма.
Знаеш, че излишния протеин става на глюкоза.
И аз съм яла много, но с времето се научих.
Самодисциплина.
И не знам, аз на този режим не мога да ям много.
Стомаха съм си го свила с гладни дни + ядене често и по-малко, но това не е за хора с ир и ако се прави трябва да е за кратко.
Този ти проблем ти ще трябва да си го решиш.

# 48
  • Мнения: X
Азара, бях чела за изискванията. Но за стойностите като граници (не като идеални), просто не мога да се ориентирам... При мен на 60мин точно е най-високо, а точно за това няма почти никаква информация, само за 0 и 120'... Тук имате повече опит с резултати и ендокринолози, ако някой може от опит поне да сподели...

# 49
  • София
  • Мнения: 11 481

Брия е писала вече.
Тегава работа е това с тия хапове.
За какво ще ги пиеш? Какво ти се е случило?

Гадничко, нали:) качихме левъла дет се вика, затова всички, които си мислят, че им е трудно само с диета, пак да помислят…, че е има и по-кофти варианти.
Иначе, ще ти пиша на лично да не спа в темата.

# 50
  • Мнения: 945
Азара, бях чела за изискванията. Но за стойностите като граници (не като идеални), просто не мога да се ориентирам... При мен на 60мин точно е най-високо, а точно за това няма почти никаква информация, само за 0 и 120'... Тук имате повече опит с резултати и ендокринолози, ако някой може от опит поне да сподели...
Качвам ти моите изследвания, с които бях диагностицирана с въглехидратна нетолерантност, което даже е малко по-зле от само ИР, тъй като вече съм тръгнала към диабета. Има референтни на КЗ. За инсулина вече ти обяснихме как да се ориентираш. Твоят е по-висок от моя, но вече не успява да озапти кз на 60-та минута. Следващ етап ти е повишаване и на сутрешната кз, така че, действай отсега.

# 51
  • Вече с постоянно местожителство на село...
  • Мнения: 408




И рецептата:



Това са ми изследванията като последните два дни пия Глюкофажа на обяд и сутрин не се будя плувнала в пот и ако не закуся до 1 час от ставането да ми прилошава. Иначе за тези 10 дни в които се лутам и чудя какво да ям съм свалила 2кг, обиколките на гръдна и ръце са намалели там си ги усещам. Иначе ми се гади и нямам голям апетит за нищо не само за сладко, в събота закусих една пържена филийка с домашно сладко от череши. Забелязах че най-добре се чувствам като хапна филийка пълнозърнест хляб с масло свинско варено филе и краставица (цяла) много обичам краставици, доматите ги ям с мъка защото са още магазинни, чакам домашните! Картофи, бял хляб, зърнени, бобови съм ги спряла от близо 2-3 седмици и нямам проблем с тях, не ми липсват. Домашни яйца имаме много така че тях мога да си хапвам, но забелязах че получавам киселини, сякаш толкова съм преяла че ми седят високо в стомаха, иначе вчера за обяд си направих две бъркани яйца с около 20гр сирене и масло и почти цяла краставица, после ми беше тежко…
Последните 2-3 дни вечер имам страшно главоболие което разбрах че мога да боря с парацетамол, след като предния ден цял ден го лекувах с два беналгина и ампула течен аналгин. Диагностицирана съм с мигрена, и все си мислех че от нея се чувствам зле. Все още не спортувам, просто още нямам тези сили и енергия, и това е от близо 2 години, иначе си правя около 6 000-10 000 крачки, като максимума е рядко, дори желание да ходя по магазините нямам, искрено се надявам да се нормализират нещата и пак да стана енергичния човек който бях!

# 52
  • Мнения: 12 970
При мен мигрената изчезна скоро след като минах на ВМ-НВ хранене, не ми бяха много чести кризите но пък бяха епични ако не успеех да ги пресека още по време на аурата...
За филиите не мисля че има кой да ги погледне с одобрение точно в тази тема. И аз дълги години ядях само пълнозърнест хляб който си приготвях сама, като си мислех че е полезен за мен. Е, щом пиша тук явно не беше точно така. И пържените филийки ги обичам много но няма да се чувствам хич добре ако се наям с това, съответно не ми е това изборът на храна.

# 53
  • Мнения: 2 129
eclat_homme_sport, моят пик на инсулина също е като твоя над 80. Ето ги моите резултати

Досега не съм попадала на ендокринолог, който да ми каже, че имам ИР. Имат си едни стари знания и единствено АГ, която има ИР, обърна внимание на стойностите . Направихме обременяването заради желана бременност. А тази тема я намерих края на 2021 година и добре че я намерих.

Сиси, симптоми нямах други освен притреперване при глад, когато не съм хапвала нищо до 16 часа и съм на три кафета..Това в студентските години, когато се хранех нередовно и с боклуци като солети и бейкролс.. Нямам завишено тегло и не съм имала,164см, около 55 кг. И сега съм толкова. Иначе имам СПкЯ и проблемна ЩЖ, за тези неща сме фамилно обременени в семейството.
При инсулин на гладно 24 мисля, че е редно да започнеш режим.
Ядки хапвам от време на време сурови и тъмен шоколад.

Kokix, и аз мисля като останалите момичета.

На мен ми излязоха част от изследванията. Пия елтироксин по 25 сутрин и винаги фт4 е бил около 20-22. Сега тези стойности ме фрапираха. Фолат пия всеки ден, тъй като имам хомозиготна мутация на кръвта и не го усвоявам от храната. За б12 и д нищо не пия



Азара, приятна почивка 🌷

Последна редакция: вт, 28 юни 2022, 15:45 от Jupiter sea

# 54
  • Мнения: 214
Здравейтееее Simple Smile
Нати честито за късите гащи Simple Smile И аз така се фръцкам хахаххах, Аз даже тениски не искам да нося вече...само потници Simple Smile Не помня кога за последно съм обличала нещо без ръкави...може би преди 20 год:)....Пожелавам го на всички Simple Smile


Някой има ли опит с гръцките хормони Т3 (25mg) и Т4.......в сряда заминавам за Гърция и се чудя дали да си взема от там, или от тук , ама ендото като не ми изписа и сега не знам с какво да започна...то е ясно че Т4 първо трябва да се вдигне де....Кокикс, направо са ти плачевни щитовидните......вземай се в ръце, и аз така си задавам въпроса дали си скапах сама хормоните, но като си проследих резултатите от самото начало са ниски.....Докато не оправиш Щитовидните и ИР няма да се повлияе, не си мисли че грешиш някъде в режима.....хормоните на ЩЖ трябва да оправиш първо....ТсХ е нормално да играе, него не го гледай, и при мен имаше сериозна разлика в 2 дена...

eclat_homme_sport-имаш ИР- още по КЗ на гладно си показва, въпреки добрия инсулин на 0мин.....щом КЗ е над 5, си е проблем, оптималните стойности са около 4.5

За Лидълския йогурт и аз го открих....не помня къде бях чела за него, че бил по-добър от нашето прехвалено кис.мляко, но аз така и не близвам кис.мляко, на малката правя закуски и таратор с него:)

Азара, аз пия четвърт  Т3 от гръцкия, с почивки, заедно със 75мг Еутирокс. Ако искаш повече инфо, пусни пост и  ще пиша в твоята група във фейса ( от тел. ), там съм що член, че нямам кирилица на работния комп. и ми е много трудно. Пиша на латиница и го преобръщам в гугъл, проверявам за  грешки и тогава публикувам тук. Но пък чета, водя си записки и съм  много благодарна, за тънките моменти при ИР, за които споделяте.
Tук съм от новите и сега си виждам грешките, за които съм си виновна сама.

# 55
  • Мнения: X
Привет. Някой от вас има ли проблеми със стомаха, например гастрит или СРЧ, как ви се отразява НВ ВМХ? Simple Smile
Хубав ден!

# 56
  • Мнения: 14 966
Привет. Някой от вас има ли проблеми със стомаха, например гастрит или СРЧ, как ви се отразява НВ ВМХ? Simple Smile
Хубав ден!

Преди около 4-5 години на мен ми поставиха диагноза СРДЧ, имах подувания долу ниско и въобще, страшни болки. Газове вътре , бълбукане, движения из цялата ми коремна кухина, революции направо. Ходих и на гастро тогава, изписа ми Иберогаст. Общо взето , когато нещо не им е ясно, току сложат тази диагноза. Както и да е , оправих се тогава.
От една година съм на режима и в първия- втория месец, писала съм в темата , получих една нощ адски спазъм някаква болка, дето се местеше от дясно наляво и отзад, в ляво. Цяла нощ  не мигнах. Дори заподозрях бъбречна криза, а нямам проблеми с бъбреци. Най -вече се локализира болката под ребрата в ляво отпред, до отзад , оф, как обяснявам. При палпация дори болеше много.
Много се уплаших, мислех, че е от режима , а може и да е било. Дочаках сутринта и пих аналгин, друго нямах. То взе, че ме отпусна. Отидох до аптеката, вместо на доктор, взех си спазмалгон, бусколизин и нещо с червена боровинка,  и линекс форте. Набълбуках се с лекарства, пих доста време това за бъбреците и линекса, и се оправих сама. Така и не разбрах дали беше свързано с режима.
Оттогава никакви проблемации не съм имала нито с черва, нито със стомах. Като не ядем пържено, сладко, раздуващи храни, на мен лично ми се оправи СРДЧ-то , ако въобще е било това. Ходих пак при гастро, на ехография, ми не вижда нищо, само дето ми е сгъната жлъчката. На стари години чак ми го казват, егати.

# 57
  • София
  • Мнения: 942
Някой има ли опит с гръцките хормони Т3 и Т4.......
Азара, аз пия Т3 и Т4 от гръцките, но дозата ми я регулира ендокринолог. Купувам ги с рецепта - на английски ми ги изписва. Но ако можеш да си намериш аптека, където говорят английски и те разберат какво искаш Simple Smile. Освен това в аптека Промахон можеш да си ги поръчаш - пристигат за ден, два на цени като в гръцките аптеки. В момента вземам 1 таблетка Т4 + 1/4 Т3.

Скрит текст:

# 58
  • Мнения: 1 794
Привет,

Ще се радвам на коментар и на моите изследвания, ако някой има желание да ги погледне:


Накратко: на 28 г. съм, до зимата тежах 56-57 кг., но неусетно качих цели 8 кг., които не успявам да сваля вече 3-4 месеца, въпреки че започнах да спортувам. В момента тежа 64 кг., като всички качени килограми са се наместили в коремната област. Нямам ПКЯ, четох, че, често са свързани с проблеми с ЩЖ и качени килограми. Майка ми е с преддиабет, има проблеми с ЩЖ и се насочих към преглед при ендокринолог, който ми назначи изследвания на хормоните на щитовидната, обременяване с глюкоза и изследване на стойностите на Витамин Д. Записах си час за вторичен преглед, но е след близо 2 седмици и бих оценила мнения от ваша страна дали при мен се касае за ИР? Този нисък Витамин Д ме притесни, изтеглих си приложението за следенето му (видях го от Веси от nosugar), ще се опитам да го повиша със слънцестоене, храна и добавки. Спортувам 3х седмично (кръгови тренировки), мисля да си наложа да са поне 4-5 пъти, както и да започна със стриктно режимно хранене. Не съм се хранила безразборно досега, но имам какво да коригирам в храненето си.

# 59
  • Мнения: 368
Да ви покажа и останалата част от изследванията ми


Има доста разлика от последните..желязото ми винаги е било 7-8, сега е 15..феритина беше към 20, сега е над 40...Б12 ни беше 281, сега е над 320, фолиевата е с 2 единици повече и тя..също е вдигнат и витамин Д- бешд около 20..

Най - интересно ми е желязото как се е вдигнало така и феритина..възможно ли е защото ям месо? Преди режима почти не ядях и винаги ми бяха на долна граница/под граница..
Холестеролите - лошия пак ми е над граница, но е паднал от 8, а добрия се е вдигнал, общия беше 11, сега е 8..

Общи условия

Активация на акаунт