Частни училища - информативно-дискусионна тема 54

  • 34 980
  • 763
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 746
Данди, аз пък се опитвам да кажа, че това, че ние имаме този "недорасъл" елемент във възприемането си на околните е нещото, което ни различава от други малко по-развити в толерантност и възприемане нации, научили се, че това (произношението)  не е фактор за личността ти.

Не говорим дали ни прави впечатление произношението - очевидно то се регистрира веднага, въпросът е след това какво следва. Аз твърдя, че умните няма да те дискарднат заради това. Тя твърди, че ще.
Амели, не мисля, че ние сме недорасли. И разбира се, че мислещият човек няма да отхвърли някого на база какъвто и да е външен и нерелевантен белег, включително акцента. Само че не винаги успяваме да сме толкова мислещи и мозъкът ни често ни подхлъзва в една или друга посока без да си даваме сметка (темата за когнитивните пристрастия/cognitive bias е много интересна по принцип). Това не е правилно, а просто факт от реалността и има много изследвания, ето една статия с препратки към такива изследвания, която ми попадна.

# 751
  • Мнения: 6 166
И аз подкрепям за Мепъл Беър, но не заради акцента, а заради доброто отношение към децата. Друго нещо, по което ей ся 5 профила ще ме обявят за снобарка.

# 752
  • софия
  • Мнения: 4 988
Що пък за снобарка заради отношението към децата? Нали и в други училища има хубаво отношение към децата? Откога това е снобария?

Данди, прочетох статията. И докато четох ми изникна въпросът за профила на участващите в изследването. Тук никой не отрича, това за което се говори в нея, но определно вкарахме трета точка в крайностите- от на никой не му пука, до пълна дискриминация очаква тези с лош акцент, а именно наличието на (високо) образована линия хора, която (логично ще регистрира акцента ти, но) ще чуе какво казваш и на база това ще общува с теб.

И оределено смятам, че тук сме малко по-податливи на това с изкривеното мнение заради акцента. Просто не сме достатъчно смесена нация за да бъде разглеждана материя произношението. Сравнително отскоро изобщо говорим за много култури на едно място. Самият факт, че се подиграваме на индийци за (ужасният им, признавам) акцент е достатъчен, обаче на мноооого световни компнаии изнесли работата си там не мисля, че им пука от акцента. Нагаждт се и започват да ги разбират.

# 753
  • София
  • Мнения: 746
Напълно съм съгласна с теб. Колкото повече имаш възможност да общуваш с различни хора, толкова по-малко предразсъдъци се вкореняват в мисленето. Дано да не прозвуча твърде крайно, обаче ние наистина сме си тесногръдо общество.

# 754
  • Мнения: 912
Обяснявам от няколко страници, но кой да ме разбере. Ганя си е Ганя. Иска да си мисли, че е умен и навсякъде ще го приемат, но реалността не е такава. (Не е насочено това към някой конкретно. Мненията тук са малка извадка на мненията в България и ...на скоро четох Алеко Константинов -- виждам прилика.)

Навскякъде като завържеш разговор с някой местен и веднага те преценят по начина на говорене дали да инвестират една минута или и по-малко в разговор с теб.

Навсякъде с дървен акцент си оставаш чужденец каквото и да правиш. Даже такива с високопоставени позиции - защо толкова си държат на българските връзки, а? Защото местните не ги канят на повече от compulsory corporate social.

Летенето първа класа го дадох за пример, защото - за разлика от икономи, където седиш и се правиш че до теб няма никой в бизнес се завързват разговори и ако някой трябва да се напряга, за да разбере какво казваш, ще избере да не се напряга. И далеч не всичката бизнес класа е две три седалки отпред  на самолета с малко повече място за краката Wink

Ганя си е Ганя и го приемат навсякъде, където работи и им върши работа... Така че, моля-моля.
Това с местните е пълна глупост - живяла ли си в чужбина?
Скрит текст:
Не знам дали си пътувала бизнес класа? Моят мъж в продължение на 3 години редовно летеше в такава. Просто това беше политиката на компанията, за която работеше - при полети над 4 часа се купува бизнес класа. Беше добре направена сметка, че трябва да стигнеш свеж и отпочинал за разговорите, както и че при добре проведени срещи ще донесеш повече пари за компанията от платения самолетен билет. За да изляза още по-голям комплексар ще добавя, че летеше с Емирейтс, катарците и дори корейските авиолинии - т.е. с големичките самолети с втория етаж отгоре. Та... от него знам - в бизнес класата не се говори или рядко се говори. Повече спят или четат документи. Готините разговори са в икономическата класа - с плебса... Толкова по въпроса за бизнес класата. И да допълня - откъм произношение английският на моя мъж е дървен, та дървен! Това не му попречи да се развие. Аз, с моите възможности да говоря с британски и американски акцент, с изключително и френско произношение, си седя ей тук нА и си пиша в БГ мамата Stuck Out Tongue Closed Eyes Така че животът е пъстър и не зависи от бизнес класите или други простотии. Зависи от това какво можеш и да попаднеш на правилното място в правилния момент!

И моля ви научете се, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, ПРЕЦЕНЯВАМ, ПРЕЦЕНЯТ/ПРЕЦЕНЯВАТ (зависи от контекста),  а не преценЯ!

# 755
  • В офиса
  • Мнения: 4 020
Встрани от темата тук, но напоследък толкова ме дразнят една част от сънародниците ни с претенции за интелект (по-скоро от огромното разминаване между претенциите им и посредствения им интелект), че съвсем умишлено започнах да говоря на тежък български диалект. Родена и живяла съм в централна северна българия и нямам проблем да докарам "мйекането", нищо че до преди 1-2 години говорех напълно книжовно правилен български, сега не искам, защото ми е забавно да гледам реакциите на ей такива умни и извисени.

# 756
  • София
  • Мнения: 18 083
Слушали ли сте  изказване на Мария Габриел на английски? Доста дървено произношение..Но не й пречеше това да е еврокомисар на цифровата икономика , а след  това и на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Не зная  френски, че да се изказвам вещо по въпроса, но чутото и там не наподобява сякаш кой знае колко говора на нейтив, хем май е омъжена за французин, а преди това е и следвала нещо с/на френски.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 15:06 от Фран

# 757
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Казва се ША умрЪ 😂😂😂
И все пак богатството на речника и дълбочината на мисълта, съответно изказа, ми се струва по-важен. Акцентът винаги прави добро впечатление, но толкова. Има професии, в които е абсолютно задължителен бритиш/американ и съотв подвидове или както се казват. Все пак има хора, които изкарват хляба си с реч и слово. Не би могло да се обобщава алангро, както казват бг канадци, които сами си преценят.

# 758
  • Мнения: 96
Изобщо не разбирам над половината коментиращи - "защитници" на говоренето с акцент.

Акцентът, издаващ че си чужденец, е просто грешен. Неправилен, сбъркан - ГРЕШЕН. Няма как и кой да убеждава, че говоренето на език с грешки /грешно произнасяне на звуци/ е ок. Просто няма смисъл. Неправилно е, издава неспособност, липса на умения, липса на талант, липса на навременно положени усилия. Затова и на всички изпити по английски се оценява и това.

Съгласна съм, че на "работно ниво" и дървен английски върши работа.
Но за живот в друга страна, за адаптация, за подсъзнателно възприемане в разговор - ами не, черното не е бяло.


По-добре е да си млад, красив и богат, отколкото стар, грозен и беден.





# 759
  • Мнения: 6 303
И ти ще остарееш, на никого не се е разминало

# 760
  • софия
  • Мнения: 4 988
O Боже! really!?

Чувала ли си гърци да говорят български? А немско говорящи да произнасят "ъ"? А руснак да ти е казвал, че не произнасяш правилното "тьй"... ( за нас уж така елемнтарно)....

Ама хора, вече си задавам въпроса на колко години сте и дали не ни се различава съществено житейския опит?

# 761
  • Мнения: 912
Изобщо не разбирам над половината коментиращи - "защитници" на говоренето с акцент.

Акцентът, издаващ че си чужденец, е просто грешен. Неправилен, сбъркан - ГРЕШЕН. Няма как и кой да убеждава, че говоренето на език с грешки /грешно произнасяне на звуци/ е ок. Просто няма смисъл. Неправилно е, издава неспособност, липса на умения, липса на талант, липса на навременно положени усилия. Затова и на всички изпити по английски се оценява и това.

Съгласна съм, че на "работно ниво" и дървен английски върши работа.
Но за живот в друга страна, за адаптация, за подсъзнателно възприемане в разговор - ами не, черното не е бяло.


По-добре е да си млад, красив и богат, отколкото стар, грозен и беден.



Значи, виж сега, акцентът не е грешно произнасяне на звуци - това е невъзможност да произнесеш звука като местен. Акцентът се получава в резултат на фонетични трудности, които в някои случаи са непреодолими, защото са физиологични причините за това. Ти просто не можеш да го произнесеш по друг начин. Това, обаче, е голям проблем при т.нар. фонетични езици като азиатските езици. То си е направо катастрофа, ако не можеш да го докараш конкретния звук правилно. Английският език не е фонетичен.
Разбира се, че е прекрасно да не говориш с акцент - но не е фатално. Ако си добър човек, ако си почтен, ако работиш, езикът не е пречка. Местните, ако са шовинисти и ако не харесват чужденци - ти ако щеш стой на челна стойка и показвай как безакцентно говориш местния език, то това няма смисъл.
Хубаво е да говориш като местен, но не е фатално, ако не успееш /освен, разбира се, за някой професии това е важно и фатално/.

# 762
  • софия
  • Мнения: 4 988
Да се преместим в новата тема Simple Smile
Заповядайте!
https://www.bg-mamma.com/?topic=1478508.new#new

# 763
  • Мнения: 4
Потърсете с търсачката в темата за "maple" "Мейпъл" и "ПБ". Специално за Петър Берон се изписа доста през 2020-2021 и доколкото разбирам от споделеното тук, има смисъл само ако се интересувате с чие дете ще се запознае вашето, не и ако искате и да научи нещо повече от средностатистическото квартално. За Мейпъл споделиха преди няколко страници хубави мнения.
Дали акцентът ще има значение зависи от отсрещния. Срещала съм нееднократно високопарни англичани, за които си трета ръка още щом си отвориш устата. Но в бизнес среда не съм срещала все още такива индивиди.

Благодаря за съвета!

Общи условия

Активация на акаунт