Филми, свързани с мюсюлманския свят - Тема 2

  • 14 078
  • 298
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 764
Честит Норуз! Тази година няма ли да има концерт? Дайте някой филм за празника или за Хафез, нали е типично да се чете именно от него на този ден Simple Smile

# 46
  • Мнения: 11 012
Честит Новруз и от мен. Не, май няма да има концерт. Миналата година поне имаше в Етнографския музей, мини концерт и почерпки разни, сега ще има в Люлин 3, но няма да се замъкна дотам.

В петнайсетина страни е официален празник, 5 дни не се работи (18-23 март тази година). Имам позната в Узбекистан сега, която каза, че всичко е затворено. А следващата седмица и аз ще ходя там, поне ще е минала данданията.

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 11:51 от diziler

# 47
  • Мнения: 5 764
Аз имам предвид Ирански концерт.


Ще дават филм на Панахи!
https://siff.bg/bg/movies/kinoto-dnes-golemite-maystori/bez-mechki
03.04.2023
КИНО "ОДЕОН" - 18.15 часа
04.04.2023
ДОМ НА КИНОТО - 18.15 часа

И още един ирански Денят на ябълката.
https://siff.bg/bg/movies/tiyn/denyat-na-yabalkata
29.03.2023
ЕВРО СИНЕМА - 18.00 часа

Следващите дни на София филм фест ще дават един кипърски филм Иман.
https://siff.bg/bg/movies/balkanski-konkurs/iman
23.03.2023
КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР „G8“ - 18.15 часа
22.03.2023
КИНО "ОДЕОН" - 18.00 часа

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 08:56 от T.Valcheva

# 48
  • Мнения: 11 012
Аз имам предвид Ирански концерт.
Е не знам дали ще има тази година. Трябва да се следи ФБ страницата на посолството или на културния център.
Миналата година беше в Етнографския център и беше съвместно на Иран, Азербайджан, Казахстан и Татарстан (РФ). Като от всяка страна имаше музикални изпълнения, разни стихове, танци и накрая дълги почерпки Grinning Иранците имаха тогава поне половин часов концерт, пак с типичната музика, фолклорната им група беше свирила и предни години в НДК (Люмиер). Помня, че беше супер тясно, но то така или иначе беше само за общностите и не беше рекламирано за външни хора.  Тази година явно всяка страна се спасява поединично Grinning
Следващите дни на София филм фест ще дават един кипърски филм Иман.
Под "кипърски" се чудех дали се има предвид Кипърската гръцка част или на Северен Кипър? Като се има предвид темата "Филми, свързани с мюсюлманския свят", предположих, че иде реч за Северен Кипър,

p.s. У нас Новруз се празнува в с. Къпиново,  обл. Добрич, където все още има кримски татари, които са си запазили обичая. И естествено в цялата страна, където има кюрди, персийци или просто народи от централна Азия Wink

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 12:09 от diziler

# 49
  • Мнения: 5 764
Аз бях миналата година в Люмиер 😊 (произходът си ми е български), смисъл не съм част от общността.

Да, за Северен Кипър, за двама бежанци става дума.

Има ли някакви снимки от това село Къпиново? Не знаех, че се празнува тук и че има кримски татари.

# 50
  • Мнения: 11 012
Като кликнах на линка с инфото и видях гръцките имена, ми стана ясно, че иде реч за южната част. Интересно е това с арабското/бежанското присъствие там. Островна държава е и няма начин да го избегнат, затова са и далече от Шенген.

Като казах за общностите и за гости, нямах предвид концертите в Люмиер. Там са отворени за всички. Говорех за това в Етнографския музей миналата година и сега в Люлин. Като не могат да наемат зала и да плащат за концерт, правят събирания за малко хора, жените готвят разни типични ястия, децата рецитират разни стихотворения, песни, танци, манци и това е.

А за Къпиново няма мн. снимки, има в турската уикипедия за Novruz



Айдънбей е турското име на Къпиново. Много малко татари са останали. Правил съм курсова работа преди време за Новруз, с дълго слайд представяне, ама няма какво да занимавам аудиторията тук. Официален празник е в над 15 страни, с по няколко почивни дни. А това у нас е просто отбелязване от много малка общност, същото е и в Гагаузия (Молдова), и много малки общости в Северна Македония, Босна, Косово, Албания. В Турция - само кюрдите. Това са страните, в които не е официален празник. То още от февруари започва, 4 вторника поред (които олицетворяват четирите елемента: въздух, вода, огън, зема) до деня на равноденствието (20 или 21 март)

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 12:29 от diziler

# 51
  • Мнения: 5 764
Защо да не занимаваш аудиторията, интересно е! Макар че това е празник от предислямския период, (заради темата го казвам), но реално няма значение според мен, защото е част от културата и е интересно. Норуз е под закрилата на Юнеско за нематериално културно наследство.
Миналата година лидерът им в Иран беше излезнал да честити празника без да чете Хафез, което е традиция и хората са били разочаровани. Опитват се там да го изместят или да го направят максимално отдалечен от персийското наследство, и да го превърнат в празник свързан с исляма.
Хайде с пожелания за по-добро бъдеще на Афганистан и Иран.

Хм а как се разбира кое точно е от северната част и кое от южната? Гърците в южната, а турците в северната ли? И живеят като отделни общества ? Мда, за Шенген и ние така...
Но става дума за араби, така че е свързан с темата. Ха помня онзи ирано- гръцкия филм Пари 😁 дано не е като него.

А снимките от това село сякаш държат лозова пръчка/сурвакница като нас на Нова година. Много е интересно смесването на културата и обичайте на хората. Има църкви в Близкия изток, в които влизаш без обувки и вътре има килим като при джамиите. Културата никога не принадлежи само на една държава или етническа група, винаги има приемственост, заемстменост и доразвиване. Затова е жалко за Кипър.

# 52
  • Мнения: 11 012
Ами южната част от Кипър си е гръцкоезичната Република Кипър, която е част от ЕС, от ЕBU и т.н., (не и от НАТО).
Скрит текст:
И когато нас ни отрязаха за Шенген, казаха, че Република Кипър и Ирландия, понеже са островни държави и трудно опазват границите си няма как скоро да видят Шенген. А ние и Румъния - ясно. Северен Кипър - турскоезичната част, неофициално си е и част от НАТО, тъй като почти се числи към Турция. Иначе преди разделението е било що годе смесено. Кипърските турци предимно по селата, кипърските гърци в по-големите градове. Но... знаем историята. Гърците са малко повече от турците и като печелят избори... един патриарх идва на власт в края на 60-те, началото на 70-те и той иска да присъедини острова към Гърция, което е върхът на айсберга. А всъщност островът е британско владение до 1960, не е гръцко владение. И на този остров живеят 2 етноса, не един. В съотношение 60/40 в полза на кипърските гърци, даже 55/45 по някое време. Гърците подпалили някакво село, пълно с турци край Лимасол, турците и те... агресия. Намесва се турската армия и така. И двете страни са виновни в случая. Проблемът няма да се реши, докато кипърските гърци не разберат, че островът принадлежи на двата етноса, не само на единия.
Много обичаи се смесват, да. В страните от Централна Азия и Татарстан (РФ) на Новруз се подарява, а и на масата се слага саксия с поникваща трева, дето му казваме "чичко Тревичко", хахаха., като символ на пробуждането, на пролетта. Децата се чукат с шарени яйца (ама само децата). Типични ястия има, като има леки разлики с тези в т.нар. Кюрдистан (кюрдските части от Сирия/Ирак/Иран/Турция) с тези от Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Таджикистан и Татарстан (в Русия). Примерно при гугъл търсене "novruz yemekleri" на изображения излизат някои. Или "навруз Точикистон" на кирилица, хахах.

Благодаря за инфото за филмите, не знаех за тях, ще пробвам да гледам някои. Тези в началото на април няма да мога, че ще скитосвам из Узбекистан Grinning Тамън да изпусна вълненията около изборите

# 53
  • Мнения: 5 764
Сега се сетих за един друг кипърски филм, който бях гледала преди време за едно куче, което преминава от едната страна на Кипър в другата Joy и тогава го гледах по-скоро заради кучето и не можех да схвана самия проблем, но сега провокирана от темата се сетих отново за него и чета за ситуацията.
https://www.imdb.com/title/tt4974616/



Цитат
кучето прекосява буферната зона на ООН между гръцката и турската част на острова. Тъй като размяната на животни между двете страни е забранена, Янис неохотно обединява сили с турския заселник Хасан и куп неочаквани персонажи, за да транспортира контрабандно най-добрия си приятел.

Joy  мислих, че става дума за две държави.  

Филмът беше комедия, препоръчвам го, няма да се натоварите, но е начин да представят абсурдността на ситуацията, както и че правителствата са виновни, а за самите хора различния етнос не е причина за неприятелство и необщуване с някого, макар че понякога хората тръгват с недоверие и страх. Имам един приятел журналист в Дания, който е от турски произход, ама човекът е роден в Дания и има даже само датско гражданство, супер европейско самосъзнание, но в същото време израстнал в консервативно семейство и го няма това западно неолиберално поведение и излъчване хаха затова е много приятен за общуване, перфектното съчетание между Изток и Запад. Та човекът отива на почивка миналото лято в Гърция, понеже я обожава и всички му се усмихват, радват се, канят го и изведнъж чуват, че се казва Мурад и вече не бяха толкова усмихнати. Sweat Smile

Филмът го има в замунда с бг суб, както и онлайн с бг суб тук
https://filmisub.com/filmi/41598-smuggling-hendrix-ne-mrdam-bez-kucheto-2018.html

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 13:39 от T.Valcheva

# 54
  • Мнения: 11 012
Ами то реално са си две държави на един остров. Доста държави са се разделили на две, заради религиозни различия, къде насилствено, къде не. Последният пример е със Судан и Южен Судан.  А Пакистан и Бангладеш са били част от Британска Индия и са се отделили, защото индуси и мюсюлмани не се кльопат. То е трябвало и Кашмир да се отдели, но не би. И ако не беше това отделяне на мюсюлманските области в Индия като отделни държави, сега Индия щеше да е най-многолюдната страна в света.

Някой успя ли да гледа иранския филм "Италия, Италия"? Имаше го на Менар 2023, мисля да го гледам тази седмица от тубата, има го с английски субтитри. Някакви впечатления? "Бучка захар" го гледах до средата, нещо не ми допадна.

# 55
  • Мнения: 5 764
Ами да, просто някои хора/властимащи използват религията като средство за владеене/разделяне на обществото.
Скрит текст:
Много харесвам Ливан в това отношение, (преди Бейрут да стане еквилалент на разруха), реално тази държава е единствената след колонизаторското минало, която има възход, който се дължи до голяма степен на нейната Конституция, в която е залегнала именно религиозната толерантност - президентът винаги трябва да е християнин, премиерът - сунитски мюсюлманин, а председателят на парламента шиит, като се има предвид, че реално етнически тези хора дори не са еднакви, тъй като не са се смесвали поради религиозни различия, но всички са се чувствали ливанци и това обединение е дало мир и възход на държавата им. Колко жалко, че после тази държава беше съсипана.
Жалко и че, суданци не успяха да последват този пример. Но там друга причина за разделението беше и езиковата бариера, която колонизаторите им оставиха - от едната страна всички са говорили на френски, от другата на английски. Като прибавим и липсата на подготвени кадри, които да управляват държавата се получи масивна гражданска война с много поредни кървави преврата. Та, добре, че се разделиха в две държави, сега поне няма война вече.

Някой, ако гледа филма за кучето да каже дали се е посмял. А онзи другия гръцкия за готвенето в Истанбул - политическа кухня, някой гледа ли го?

Не, аз не успях да гледам иранския, но щом го има а анг суб ще го гледам. А защо се казва Италия, за емиграция ли е? Може и да не успея за филмите на Панахи, но Денят на ябълката ще го гледам, защото е събота.

# 56
  • Мнения: 11 012
Ъъъ.... 29 март. не е ли сряда? Нито един от тези филми не го дават през уикенда.

# 57
  • Мнения: 5 764
О, не  ... вярно. Аз съм гледала април  Sad

# 58
  • Мнения: 1 727

Някой успя ли да гледа иранския филм "Италия, Италия"? Имаше го на Менар 2023, мисля да го гледам тази седмица от тубата, има го с английски субтитри. Някакви впечатления? "Бучка захар" го гледах до средата, нещо не ми допадна.


Да аз го гледах още по време на феста, не е лош филма, но не е и от най-запомнящите се, типична иранска драма, но не от най-тежките и натоварващите, има и свежи моменти и препратки към Италия.  Не е свъзран с миграция, по-скоро главния герой е голям фен на Италия, знае езика, даже преподава на него.

# 59
  • Мнения: 11 012
ТВ филми от следващата седмица:

26 март - Синемакс 2
10:05 ".куче", драма, Кипър, 2021; реж. Яна Американу, с Андреас Константину, Димитрис Китсос, Никос Зегиноглу, Антониа Чаралампус, Ана Гиагиози, [12+]
21:30 "Под смокиновите дървета", драма, Тунис, 2021; реж. Ериге Сехири, с Фиде Фдхили, Фетен Фдхили, Амени Фдхили, Самар Сифи, Лейла Ухеби, [12+]

27 март - Синемакс 2
14:15 "Под смокиновите дървета", драма, Тунис, 2021; реж. Ериге Сехири, с Фиде Фдхили, Фетен Фдхили, Амени Фдхили, Самар Сифи, Лейла Ухеби, [12+]

29 март - Синемакс

08:50 и 17.50  "Балада за бялата крава", драма, Иран, 2020; реж. Бехташ Санаеха и Мариам Могхадам, с Мариям Могхадам, Алиреза Санифар, Пурия Рахимисам, Авин Пуррауфи, Фарид Гобади, Лили Фархадпур, [12+]

30 март - Синемакс 2
21:30 "Отдаденост: Хасан", драма, Турция, 2021; реж. Семих Капланоглу, с Умут Карадаг, Филиз Бозок, Гьокхан Азлаг, Айше Гюнюз Демирджи, Махир Гюнсирай, [12+]
24.00 "Фризьорският салон на Худа", трилър - драма, Египет, 2021; реж. Хани Абу-Асад, с Али Сулиман, Маиса Абд Елхади, Манал Авад, Камел Ел Баша, Самер Бишарат, [18+]

Общи условия

Активация на акаунт