Осигурявана и работеща в Германия, раждане и майчински в БГ?

  • 1 408
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

Казусът е следния:

С приятелката ми искаме да имаме дете. Тя живее и работи в Германия от две години, като има всички нужни регистрации и документи там. Понеже моята работа е свърза с чести пътувания, ще има периоди в които ще е сама и ще й е доста трудно. Въпросът е, дали може да си получава осигуровките от Германия, но да се върнем в България за периода на майчинските, където и да роди и след това да си продължи трудовия стаж в Германия?

Благодаря предваритено.

# 1
  • Мнения: 1 847
Ако е Германски гражданин да, ако не е НЕ, трябва да си седи в Германия за да си взема детските.
Ама вие още детето не сте направили а за детските му мислите ...

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Ако не искате да си плащате раждането в България, трябва да си прехвърли здравното осигуряване там. Което значи, че трябва да се отрегистрирате от Германия. Нямате право да се осигурявате в две страни от ЕС едновременно.
Не е вярно, че ако детето не е немски гражданин и не живее в Германия няма право на детски.

# 3
  • Мнения: 1 332
Попитайте директно в съответната институция. Закони се менят, случаи всякакви. Във форума ще се сблъскате с противоречиви  мнения. Полза - никаква.

# 4
  • Мнения: 12 797
Попитайте директно в съответната институция. Закони се менят, случаи всякакви. Във форума ще се сблъскате с противоречиви  мнения. Полза - никаква.
А и в различните провинции редът е различен.
Но за раждането в България, ако не е здравно осигурена тук, а тя не е, ще трябва да плащате, или да роди там и после да дойде тук.

# 5
  • Мнения: 2
Разбрах, благодаря ви.
За плащането на раждането е ясно, щом не е осигурена в Бг, интересува ме по скоро дали има някакви задължения къде ще живее в периода на майчинството и дали губи някакви права, ако не е в съответната държава.

# 6
  • Мнения: 1
Здравейте, позволявам си да ви пиша, само ако мога да съм полезна по някакъв начин.

Първо не знаех, че Elternzeit и Elterngeld са различни неща - първото човек може да прекара в чужбина, но предпоставките за второто са много. До колко адресната регистрация е от съществено значение, също трябва да се прецени.

Аз лично имам постоянен договор в Баден-Вюртенберг. Подадох молба при работодател за Elternzeit (зависи от термина и има срокове). При работодател в съответни срокове представих и документи от AOK и от гинеколога си .
Тъй като исках да раждам в България, стана много сложно. Дали въобще имах право, това и до днес не ми е известно, тъй като след различни разпитвания в НАП и след питане в АОК, стигам до извода, че няма формуляр, който да уреди това нещо.

След раждането на детето (сроковете са много важни) в България много бързо му се издаде паспорт, за да отпътуваме за Германия, да го регистрираме и да подадем на място по пощата до L-Bank наръч изискуеми документи, включително трудно издадени от Социално подпомагане и от НОИ удостоверения, че не съм подавала молби и не получавам парични обезщетения от България.

За Kindergeld обаче важи горе-долу същото, наложи се отново да се занимаваме с наръч документи, не защото толкова исках детски, а защото от L-Bank споменаха, че за отпускането на Elterngeld има значение и от къде се получават детски надбавки.

С много усилия и след много време започна изплащането, което беше от критично значение, за да си плащаме там квартирата, за да мога скоро да се върна отново на работа.

За съжаление, НОИ мисли, че осигуряването в чужбина не е предпоставка за майчинство в България. Или човек трябва да започне някъде да се осигурява, за да му се зачете правото на майчинство. В момента работя по този въпрос, има ли или не майката, респ. бащата право на майчинство, респ. бащинство.

Общи условия

Активация на акаунт