Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата ? - 17

  • 42 907
  • 751
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 873
Нашите и двамата са с карти Револют, отделно държа винаги да имат и кеш в себе си.
Превеждаме им различни суми, защото синът (на 13) освен за снак в училище, за друго рядко харчи. Като видим, че парите са му на привършване- зареждаме отново. Ако излиза с приятели- според наличността по картата и парите в брой преценяваме дали и колко. Конкретна сума ми е трудно да назова, защото няма фиксирана такава. Последно като отиде на фризьор, например, си плати с "негови" си пари, които после не поиска да му бъдат възстановени.
Дъщерята (на 17) имаше фиксиран месечен бюджет до миналата година, но и при нея вече е доста плаващ. Реално, зависи от това колко пъти ще излиза през седмицата, къде ще ходи и какво ще прави.
Като цяло и двамата са доста пестеливи, не се изхвърлят, събират си пари за някакви неща; или ни дават спестените в кеш да им ги внесем по сметките (събират си за университет Blush).

# 61
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Малкото /на почти 12/, има около $10 в раницата. Един път в месеца 4ти клас продават пуканки за да си помогнат за екскурзия е края на учебната година и аз понякога забравям да сложа тея $1.50 от предната вечер. За друго няма как да харчи, в училище няма какво да си купи, нищо не се продава. Ние водим и прибираме. Така ще е докато завърши 8ми клас.
Голямата/на16/ разполагаше с дебитна карта с $200 на месец, с уговорката, че тя шофира и почти половината от тая сума отива за бензин. След като се случи на няколко пъти да не знае къде е картата смених стратегията, за мое спокойствие.  В картата има около $20 за всеки случай, ние зареждаме колата, а сме сложили в едно чекмедже  банкноти от по $10 и тя си взима сутрин ако има планове да ходи някъде след училище или  за уйкенда, не се е случвало да вземе повече от 50 за седмица.

# 62
  • София
  • Мнения: 5 293
вземат пренебрежимо малко дневни- голямата има 15 на седмица, малката наполовина.

Леле, как се съгласяват на такива мижави суми?! Аз на моите им давам по 40лв на седмица и по- голямото недогува. Казва, че другите получавали по 100лв на седмица.

Много зависи от ежедневието. Ако по някаква причина детето се храни навън за целия ден, нищо чудно да получава 20 лв на ден...

# 63
  • Мнения: 384
Досега рядко излизаше, защото имат за учене и давам пари за хапване на всяко излизане. Иначе е прието от малки да си носят сандвичи в училище,няма от къде да се купува и не може да се излиза навън. Отскоро иска 10 евро на седмица за да си събира за разни неща,има си пари в раницата винаги ,но храна и вода винаги си носи ,на 14 години е.
В училище по плуване им казват,че трябва вече да ползват тампони. Писахме бележка,че няма да плува и не могат да я задължат, оценката и не ме интересува( само 4,5 момичета не ползват). Но виждам, че е толкова нормално за някои деца .По младите майки казват,че в училище съм им раздавали навремето, но пак са били 16годишни. На друго дете на 11 години също му казали ,че лятото така може да си ходи на басейн.

Последна редакция: чт, 23 мар 2023, 19:03 от candela

# 64
  • Мнения: 9 400
Candela,
Колко време плуват? Цяла година? Или това е за трениращите? В училището на дъщеря ми имаха плуване в 6 или 7 клас, май 1 срок, по 1 път седмично и дума не е ставало за тампони и то задължително. По желание - кой като си реши.

# 65
  • София
  • Мнения: 12 262
Благодаря за отговорите и коментарите. Аз си се посмях като опитах да обсъда нящата с таткото по телефона, тъй като е в командировка. Не беше съгласен за увеличаване на джобните с идеята, ако давам 50 лв отгоре на Ники заради гаджето, ще изглежда като стимулиране на останалите да си хванат гадже Simple Smile
Разбрахме се просто да я питаме и ако ще излизат на кино или някъде другаде да и даваме допълително пари, както и на останалите ако кажат.
Така или иначе и сега за инцидентни разходи, излизане с по-сериозен разход или подарък за РД даваме пари допълнително.
За джобните началото на месеца и на трите даваме по 100 лв. На близначките  не им стигат и си похарчиха запасите в картите събрани от РД от бабите примерно, но в даден момент имаше много рожденици и те си купуваха подаръците и така. Малката си спестява почти половината сигурно и си ги събира по сметка. Каките са на 16,5 г, малката скоро ще стане на 13 г.
Нормално е да се налага да си купуват навън нещо за хапване или пък да имат разходи като излязат с приятели. Ваня често си прави нещо и носи от вкъщи за хапване в училище, Николета не толкова често. И трите повече от половината дни излизат рано сутрин и се прибират след пет, ако са на курсове или тренировки или са излезли с приятели да се поразходят.
Реално извън джобните разходите за тях са различни, тъй като Николета ходи на спорт, китара и още един чужд език, докато близначката и почти всичко извънучебно отказа, но това е нейн избор.
За карти имат дебитни карти каките на тяхно име, младежки към ПИБ, на малката е детска към ПИБ. Замислям се и за младежки на револют, но още не мога да се реша. Ще мога при нужда обаче по този начин веднага да им преведам пари и ще ми е улеснение за някои ситуации ,когато са си забравили парите примерно вкъщи.

Хайде и с още един въпрос. Покрай мои проблеми с анемия и някои ниски нива на витамини се замислих, че на каките от години не са пускани никакви кръвни изследвания. Помолих и взех направление от педиатъра за трите за ПКК, но се чудя дали и какво допълнително да им пусна. Към момента съм се насочила за малката да пусна желязо и феритин , тъй като от 7-8 месеца не яде месо, но яде яйца, риба и млечни. За трите също вит Д и вит В12 си мисля да пусна, а за щитовидните не виждам смисъл, тъй като ние с баща им нямаме такива проблеми, както и те не виждам да имат някакви оплаквания.
Вие пускате ли профилактични кръвни изследвания и ако да какво?
Ще видим как ще мине в лабораторията този път. Последният път преди години на Николета и прилоша дотолкова, че при вкарана игла кръвта просто не течеше, беше се отдръпнала от периферията и не успяха да и вземат кръв. Наложи се втори път да ходим. С Ваня нямаше проблем макар да не и е приятно, но малката е най-странна, тя обича да и взимат кръв и съответно има желание да се занимава с медицина в бъдеще. Тогава ходихме защото бяха твърдо решили, че искат да си знаят кръвната група. Забавното е че и трите са с три различни кръвни групи  - А, В и АВ Simple Smile

# 66
  • Мнения: 4 348
На дъщеря ми последните месеци направихме доста изследвания,заради коремните болки.Иначе веднъж годишно по допълнителната застраховка се прави контролен преглед.Тук задължително се пуска вит Д.Обикновено сме с ниски стойности.
Точно,заради това незнаене къде е дебитната,колко пари има в нея и как се разпределят,моята дъщеря все още няма.Тя купува подаръци от нейните пари.До 7ми клас нямаше джобни и за храна Носеше си,не им е позволено да наоускат училище,а в него няма стол,няма ресторант.Картата и за пътуване се зарежда автоматипно ит нашите сметки,при падане на определен лимит.Сега е на 15 год,10ти клас и упилището и е в друг град.Отново не излизат навън в учебно време,но имат ресторант и тя вече 3 год не си носи храна,а си купува нещо от него.

Последна редакция: чт, 23 мар 2023, 11:50 от red soul

# 67
  • София
  • Мнения: 7 099
Вие пускате ли профилактични кръвни изследвания и ако да какво?
Лекарката на децата не дава направления за профилактични изследвания Smirk . Аз им пускам всяка година ПКК и CRP, глюкоза, чернодробни и урина. На синът тази година и пакет щитовидна, защото аз съм с Хашимото. Следващият път и аз съм решила да изследват и витамин D.

# 68
  • Мнения: 6 505
Веднъж годишно им пускам разширен профилактичен пакет кръвни плюс двата витамина.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 093
Нашата лична лекарка всяка година пуска на децата ПКК и урина.

# 70
  • Мнения: X
При нас няма профилактични прегледи и за 15 години да са й вземали кръв 2-3 пъти в спешното ако сме отишли и дотам.
Дори кръвната й група не зная, но ми е ясно коя би могла да бъде Simple Smile, освен резус фактора, който може и да - и +.


И ние джобни не сме давали до 8ми клас, защото се придвижваше с училищен автобус, в у-ще се носеше домашна кутия с храна, никъде не излизаха до 7 клас, а след това  за излизане до близко кафе се искаше формуляр от родителя, и в тези дни като сме давали разрешение, сме й давали пари.

Започнахме да даваме джобни като започна гимназия в 9ти клас и там също нямат столова,  храна от вкъщи почти не носи, а самата гимназия е в шопинг център с много места за хапване/ кафета/отдих.

Последна редакция: чт, 23 мар 2023, 14:40 от Анонимен

# 71
  • Мнения: 1 378
Аз съм B -, ММ е А +, а дъщеря ни е AB +.

Да й даваме джобни е силно казано. На 10 години е.
Не ходи на занималня, носи си храна от вкъщи и рядко си купува нещо,
но за всеки случай сме й дали едни 10 лв.
Онзи ден й отварям портмонето и преброих към 100 лв Hushed.
Баща й давал периодично (въпреки че тя му казвала, че има) и тя прибирала Smile.
Казах й да си носи по 10 лв в училище, а останалото да си го събира.

ЛЛ я прати на профилактична ПКК, но не сме я правили.

# 72
  • Мнения: 384
Candela,
Колко време плуват? Цяла година? Или това е за трениращите? В училището на дъщеря ми имаха плуване в 6 или 7 клас, май 1 срок, по 1 път седмично и дума не е ставало за тампони и то задължително. По желание - кой като си реши.
Три месеца е плуването като час по физическо е. Поставят им оценка. Но като говорих с тукашни майки се приема като нещо нормално, и предлагат на дъщерите си да ползват.

# 73
  • Мнения: 21 282
Нашата ЛЛ дава направление всяка година септември и вече ако се усъмни за нещо допълва с още изследвания.

# 74
  • София
  • Мнения: 23 110
В училището на дъщеря ми е забранено внасянето на храна отвън, освен ако не си купят сандвичи от лавката вътре. Кати казва, че в лавката всичко е гадно, но тъй като училището им е в центъра има много хубави пекарни наблизо и понякога в голямото междучасие отскачат да си вземат нещо. Но проблемът със забраната за внасяне на храна е голям. Зимата седят отвън на студа да хапват или тайно под якето вкарват храната вътре.

Мъжът ми й дава по 30 лв джобни седмично, отделно всеки месец й превежда пари по дебитната карта, които харчи за каквото сама прецени. Майка ми също й дава, къде тайно, къде явно... Онзи ден й отворих касичката, че ми трябваха по-дребни банкноти. Видях, че сериозно си спестява и на въпроса ми дали е решила да си купува нещо по-голямо, отговорът беше - кола. Joy А преди това ме беше питала горе-долу колко струва една прилична кола... Мога само да й пожелая успех в събирането, все пак разполага с "цели" 3 години до навършване на пълнолетие. Grin

Общи условия

Активация на акаунт