242 ентусиаст(к)и берат левурда и коприва- НЕМСКАТА тема

  • 25 304
  • 731
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 472
Мьос,бързо възстановяване,наистина много неприятно,но ще се оправи,сигурна съм! Simple Smile

# 706
  • Мнения: 30
Значи, за да получиш mittlere Reife просто завършваш 10 клас и това е.  А аз бях останала с погрешно впечатление, че задължително се държат някакви изпити по немски и математика. Гледах видеа в YouTube и постоянно ставаше дума за изпити след 10 клас. Затова се обърках.
Разбрах вече.Благодаря за разясненията.
За художествената литература: харесвах я много като дете, но мисля че това много зависи от преподавателя. Обожавах учителката си по литература, прекрасен човек и майка. Още помня " На прощаване" наизуст.  Обичах и анализите, идваха ми отвътре. Сега вече не чета художествена литература, сякаш предпочитам роман, с който да приспя.
Отново стискам палци на децата, на които се налага да се справят с операции и възстановяване.

# 707
  • Мнения: 6 486
Зависи в какво училище си. Ако завършиш успешно 10 клас в гимназия Г8, имаш mittlere Reife без да вършиш изпити. Ако учиш в Реал, държиш изпити. Мисля че и в гезамтшулетата държат изпити.

# 708
  • Немция
  • Мнения: 6 909
Не съм запозната с реда в Реалшулето, но сега порових в Гугъл и да, имат изпити в 10 клас- но това не са матури. Abitur се държи само след 12 или 13 клас, зависи дали е Г8 или Г9.

Да, дали ще ти допадне даден училищен предмет зависи много и от учителя. Имах една учителка по география в 8 и 9 клас, преподаваше много разчупено географията, както и задължително дискутирахме политика в часа й(става дума след 89-та година)- караше ни да мислим, да си даваме мнението. Плени ме този различен начин на преподаване, който беше голямо изключение в българско училище. За съжаление се махна от училището заради семеен бизнес.

По литература не ми харесваше, че се изучаваха произведения все от "памтивека" на литературата, все турското робство се чоплеше или други теми от време оно. Нямаше го духът на новото време.
В 12 клас най-накрая имаше нещо по-съвременно. Тогава много ме впечатли "Хайка за вълци" на Ивайло Петров.

# 709
  • Мнения: 6 798
А тук как е с литературата в училище ?

# 710
  • Мнения: 32
А тук как е с литературата в училище ?
🤣🤣🤣 Плачевно. Гледам какво учат и не вярвам на ушите си. 😂 Трагедия! Ама като сме се хванали на хорото…
Отговорността децата ни да се докоснат до литературни ценности е в нашите ръце. 👍

# 711
  • Мнения: 11 321
А тук как е с литературата в училище ?
🤣🤣🤣 Плачевно. Гледам какво учат и не вярвам на ушите си. 😂 Трагедия! Ама като сме се хванали на хорото…
Отговорността децата ни да се докоснат до литературни ценности е в нашите ръце. 👍
Абсолютно!
Дъщеря ми учи Фауст в 12 клас, а аз имам спомени, че го учихме в 9 клас.

# 712
  • Germany
  • Мнения: 7 968
А тук как е с литературата в училище ?
🤣🤣🤣 Плачевно. Гледам какво учат и не вярвам на ушите си. 😂 Трагедия! Ама като сме се хванали на хорото…
Отговорността децата ни да се докоснат до литературни ценности е в нашите ръце. 👍

На същото мнение съм. Изучават по 2 книги на година. Това класици, световна литература и т.н. въобще не съществуват. Пълна трагедия!

# 713
  • Мнения: 975
И мен ме притеснява, че не учат сериозна математика... учат се да четат чак във втори клас и тн. Но ме успокоява това, че все пак мъжът ми може да пише и чете, може да смята, та все пак се надявам децата да могат да си изчислят рестото в магазина. Имала съм и някои наистина много умни студенти и то не един или двама, виждала съм по разни ученически конкурси и малко немче със сериозен рисърч на тема изкуствен интелект, имат и различни програми за надарени деца.  Мен ме тревожи, че тук много забиват децата по вс предмети, и така децата не могат да профилират върху любимите си. Не е и гъвкава програмата... Училище-мъчилище, все е гадно. Важното е след това в уни как се справят.

Аз пък преживявам, че детето ми  не може да показва своите умения. В дипломата по плуване, която получихме не са маркирани някои неща, които с нас ги е правил. Sad . Но хубавото е, че официално сме част от ферайна и ще сме първа жичка за вс следващи курсове!

# 714
  • Мнения: 6 486
Е, не е чак такава трагедия, ако се вземе немски като Leistungskurs или в гимназиите с класическа насоченост. Но обучението по литература е различно от нашето навремето, наистина.

Мария, учат се да четат в първи клас.
В дипломата пише това, което детето е показало по време на изпита, не по друго време.

# 715
  • Немция
  • Мнения: 6 909
Явно съм с друга гледна точка.
За мен е важно да се събуди интереса към четенето, а не да бутам детИто към определени ценни заглавия в литературатата, които обаче често не са по вкуса им и са им скучни.

И какво, като сме чели т.нар.ценна литература - масово българинът не чете.
Немецът(макар че не си падам по обобщаване)-особено с академично образование-  е доста по-четящ и творящ литературно, въпреки че не са учили класици или заглавия, които ние сме били задължени да четем.
Значи разковничето е другаде.

Мария, личи си, че още не си имала ученици. Намирам даже разчупена програмата на моите ученици в гимназията им и ми се струва по-интересно от моето училищно минало.
Нито забиване съм забелязала, нито липса на профилиране на любими предмети- имат си профилни курсове по интереси още от 5 клас.

# 716
  • Мнения: 975


Мария, учат се да четат в първи клас.
В дипломата пише това, което детето е показало по време на изпита, не по друго време.

При нас май не е така. Поне това чувам от родители-колеги -- в първи клас само пишат буквички до откат и лесни думички. Математиката също е почти не съществуваща в първи клас.  А вече във втори се учат да четат и да смятат по-сериозно. Интересни са ми частните Ай-Би училища, защото там има доста академична свобода, вкл по-напреднала математика. Поне за по-горните класове.
Ми нали и аз това пиша  -- че не е показал това, което може. Наясно съм, че не пише там това, което пред мен е показал Wink.

Бибит, дано да е така! Това може само да ме радва. Аз съм била в профилирано училище по тесни интереси и съм учила основно интересните за мен предмети. Моите впечатления са от  разказаното от мъжа ми, но той все пак е учил в друго време.
Иначе по литература са учили сериозно, например са чели Процесът от Кафка, което го намирам за доста специфично произведение, определено по-трудно за един ученик от нашите класици.
Аз категорично не смятам, че немецът чете повече от българина, даже обратно. Мъжът ми не беше чувал култови автори и произведения, вкл Кърт Вонегът или Маркес, Хелър и тн и тн. Мисля, че познатите ми немци са с доста ниска обща култура, в сравнение с познатите ми от други нации. Мъжът ми от 5 години чете Мостът над Дрина...просто е зает човекът...

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 10:42 от MariyaHris

# 717
  • Мнения: 6 486
Изказваш се доста категорично, Мария, но на база чуто-недочуто, не на личен опит.
Учат се да четат, пишат и смятат от първи клас. Сега, че някое дете ще закъснее с четенето чак към втори клас, не го прави норма. Прави го изключение и дава индикации за проблеми някъде.

# 718
  • Мнения: 9 384
Е, как не четат? В първи клас взимат буквите и полека-лека четат. Сега буквите ги взимат някои до края на първи клас, но пак четат. Ако не смятат до 10 в първи клас, какво правят в училище по математика?

# 719
  • Мнения: 975
Наистина информацията ми е от родители на деца, но определено децата не са с проблеми в образованието. Може пак да има разлики между разл бундесланди...

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт