Защо искате деца ?

  • 57 645
  • 2 566
  •   2
Отговори
# 1 320
  • France
  • Мнения: 12 978
Да, но статистиката показва, че дори и в еманципираните държави жената продължава да прави повече от мъжа. Около 2 пъти повече.

# 1 321
  • Мнения: 605
Едва ли гладуват италианските семейства, но аз се радвам, че в България имаме възможност да ползваме по-дълго майчинство, вместо да напуснем работа и да живеем в охолство. Дори една жена да не си харесва работата, пак може да не иска да я напуска, защото се притеснява, че когато реши трудно ще си намери нова, понеже наближава 40 години например или защото е работила дълго на едно място и не е адаптивна към новостите и по ред други причини. Аз много исках да си гледам детето по-дълго в къщи, но си признавам, че ако старата ми фирма не беше фалирала и ми даваха зор да се връщам по-рано, щях да имам огромни колебания как да постъпя. Просто бях вложила много усилия там и държах на позициите си. А пък представям си въобще да трябва да напуснеш, работа, която харесваш, а не просто да се примириш, че ще си на по-ниска и безинтересна позиция за някакъв период от време.

# 1 322
  • Мнения: 102
Да, но статистиката показва, че дори и в еманципираните държави жената продължава да прави повече от мъжа. Около 2 пъти повече.

Това е голям проблем, да.
Майките да учат синовете си е едно. Но семейният пример е най-важен като че ли.

# 1 323
  • Мнения: 5 313
Не твърдя, че няма мъже, които се занимават с домакинска работа. Има, даже лично познавам, обаче бих казала (отново от лични наблюдения), че техният брой е в пъти по-малък от този на жените.

# 1 324
  • Мнения: 6 730
А не се ли сещате, че като си напуснете работата и си станете "домакини" се поставяте в позиция на зависими и трябва да правите слуш на провайдъра?? Не очаквах да прочета толкова защитнички на "домакинстването" в 21 век. Ми то, за кво са умирали тия суфражетки преди един век... Rolling Eyes да си бяхме стоели всички до печката... Wtf
Инапе и аз много се дразня някой като каже, че и да работела жената, пак била и домакиня... Ми не, независимите жени не търпят льохмани, именно защото са независими. Хем на работа да ходя, хем у нас всичко да върша ха-ха Ай у лево.

# 1 325
  • MI
  • Мнения: 11 868
Четенето с разбиране не е от силната страна на някои хора. Който не е разбрал, д асе върне назад и да препрочете дискусията. Подсказка - тезата ни беше че в днешния свят, в Европа поне, единственият работещ модел е френският. Поне до скоро. И че е хубаво все пак да имаме винаги избор, държавата да не се изплъзва защото нали еманципация, бля бля. И после да лее крокодилски сълзи за ниска раждаемост.

# 1 326
  • София
  • Мнения: 3 497
Напоследък доста тенденция забелязвам, че много stay-at-home майки почнаха всякакви социални канали да развиват. Коя готви, коя чисти, коя иска да те учи на affiliate marketing и подобни бързи схеми с печелене на хиляди левове, коя споделя неща за майчинството и успява да печели нещо от реклами на марки.

Аз нямам против дългото майчинство, но със синът ми се наложи на 1г11м да тръгне на ясла, а аз започнах работа след преквалификация, за да стана конкурентноспособна (той пък супер много се кефеше на яслата и му се отрази много положително на развитието). Сега с второто дете или трябва да го пуснем на 1г6м (което за мен е рано), или на 2г6м на ясла. С ММ ще се борим по-скоро за второто. Обаче мисълта да се върна в офис, да работя за някой друг, да се съобразявам с чужд график….изприщвам се! Затова сега мислим вариант за започване на собствен бизнес. Поне да имам повече гъвкавост и да съм основният движещ го. Моята заплата можем и така да я изкарваме, от тази на ММ е абсурд да се откажем и той да се хвърли основно в бизнес начинание. Обаче напълно да остана без заплата и зависима от ММ - не! Всичко може да се случи в живота - да го съкратят, да стане невъзможно да работи, да не казвам по-страшни сценарии. Винаги съм била на мнение, че жената трябва да има собствени доходи и спестявания, за да може да издържа и нея, и децата/детето си при нужда.

# 1 327
  • Мнения: 605
Не знам каква е френската система, но имам приятелка във Франция с 3 деца, вече 10 години след като се роди второто детенце не работи. Напусна след майчинството и така й не си намери друга работа, вече и най-малкото ходи на училище. И не живеят в лукс, стигат им парите, но се лишават от доста неща. Може би има значение и че те доста млади се ожениха, нямаха спестявания преди децата. Тя поне не е във възторг от тяхната система.

# 1 328
  • Пловдив
  • Мнения: 23 786
Не знам каква е френската система, но имам приятелка във Франция с 3 деца, вече 10 години след като се роди второто детенце не работи. Напусна след майчинството и така й не си намери друга работа, вече и най-малкото ходи на училище. И не живеят в лукс, стигат им парите, но се лишават от доста неща. Може би има значение и че те доста млади се ожениха, нямаха спестявания преди децата. Тя поне не е във възторг от тяхната система.
Като е недоволна - да почва да работи. И аз съм била домакиня 10-11 години и после почнах работа. Ако искаш да ми кажеш, че е невъзможно, не е.

# 1 329
  • София
  • Мнения: 13 492
Някой писа, че нямало осигуреност на майките при по-ранно връщане от майчинство.
Поне в България има. Ето какво: пази се работното място на жената, при връщане получава заплата и половин майчинство, има закрила от уволнение до 3 г. на детето, може да работи с намалено работно време и има право да отказва командировки, нощни смени и извънреден труд до 6 г. на детето, има допълнителен неплатен отпуск до 8 г. на детето (може да го ползва по всяко време и не може да ѝ го откажат), безплатни ясли и детски градини или дотация при невъзможност да бъде прието детето, данъчни облекчения за деца до 18 г., безплатно детско здравеопазване. Това е след или вместо опцията за 2 г. платено майчинство, половин година неплатено за майката и половин година неплатено за бащата, което той може да ѝ прехвърли. И в това време ѝ се трупат неизползваните платени отпуски. Отделно са дните болничен за гледане на болно дете,които не се сумират с тези за нейните болнични. И още има сигурно.
За мен българската система е много добра. Единственият проблем е в ниските доходи, които са основна причина за отказ от деца, а не това колко дълго е майчинството и какви са привилегиите за майките.

Относно домакините. Не е задължително една жена д е такава и да зависи от мъжа си или да се превръща в чистачка и детегледачка, но това вече си зависи и кой как ще си го постели (заедно с партньора) и не е работа на държавата да се меси.

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 22:22 от Fever Ray

# 1 330
  • France
  • Мнения: 12 978
А не се ли сещате, че като си напуснете работата и си станете "домакини" се поставяте в позиция на зависими и трябва да правите слуш на провайдъра??
И това го има, но далеч не е съществено. Поне не и в мнозинството от случаите. Работата ти дава динамизъм, самостоятелност, социална среда и не на последно място те подхранва интелектуално. За мен майчинството може да се резюмира с две думи "скука" и "еднообразие".

Лятно време, въобще не си разбрала написаното.

Фивър, много е трудно да намериш място в ясла в България за малки деца. Искат поне да могат да ходят. А в големите градове е още по-сложно. Да не говорим, че ги връщат и за най-малкия сопол. Тук им дават парацетамол ако са болни и някои ясли приемат дори деца на АБ. Имам приятелки, които реват буквално от безизходица.

# 1 331
  • София
  • Мнения: 13 492
В София сме в момента и имам наблюдения. Предстои и най-малкият да тръгне наесен (още се чудя дали да го оставя за другата пролет или да е само на половин ден).

# 1 332
  • Мнения: 3 454
Ние само си теоритизираме тук - фактите са обаче, че много жени и да искат не могат да си останат вкъщи защото в днешно време един доход не стига. Стига сме обяснявали колко е гадно да си домакиня, че почна да става като Лисицата и киселото грозде.

# 1 333
  • Мнения: 18 776
Аз и безработна да съм, не съм по домакинството, но да си седиш у дома и да ходиш само на хоби е лукс.

Парите трябва да идват отнякъде Simple Smile всеки си знае откъде Simple Smile Аз не знам и работя Simple Smile Един наем в момента не стига за нормален живот, освен ако не отдаваш под наем МОЛ примерно.

# 1 334
  • Мнения: 3 048
В днешно време и два дохода не стигат. Твърде много са изкушенията и недостатъчни заплатите за да си угаждаме на воля. Винаги ще е въпрос на приоритети и ограничения, а с деца приоритетите се променят.Твърде малко са тези без въображение неспособни да си похарчат заплатата.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт