Трениращи бъдещи майки

  • 340
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 640
Здравейте!
Много дълго време съм се ровила в Интернет и в различни ФБ страници, или групи тук, но никъде не намирам информация как тренират жените през този така хубав, но и труден период.

Аз съм бременна от съвсем скоро, но искам да остана активна през цялата си бременност ако това, разбира се, ми е позволено. Иска ми се тази тема да е нещо като група на трениращите мами. Да споделяме как са се променили тренировките и как ние понасяме промените.

Започвам аз.
Тренирам силово във фитнес зала от почти 9 години. Не тренирам с розовите дъмбели или леки тежести, или тичане на пътечка. Изпълнявам всички многоставни упражнения. 2 седмици преди да разбера, че моето тяло ще стане дом за нашето бебче, аз усещах една изключително силна умора и безсилие. Буквално тежестите, с които преди тренирах, станаха невъзможни за мен.

Към днешна дата правя 8 упражнения в тренировка като са групирани в 4 групи по 2 тренировки. След това правя 25-30 минути нискоинтензивно кардио - пътека, колело, стълби. Спрях да правя хип-тръст и упражнения за корем.

Вие как тренирате? Какво изключихте от тренировката си в този период? С какви дрехи ви беше удобно да тренирате? 🤰✨️😀❤️🌷😀🍀🤰

# 1
  • Мнения: 5 164
Първите три месеца лежах на дивана и не можех да стана. След това си върнах тонуса като с магическа пръчка. Ходене на планина (по равно) поне веднъж седмично 7-8км, 10-15 Мин колело всеки ден, разтягания всеки ден, мъртва тяга с пудовка 12кг за кръста всеки ден, бицепс, трицепс и т.н.
Постепенно започнах да ходя по-бавно и разстоянието, което минавах за час и половина вече минавах за час и 45, после за 2, после с 1 почивка, после с 2, после намалих разстоянието. До 8ми месец правех гореописаните неща, когато започнах да имам контракции всяка вечер. Да, нищо им няма на подготвителните контракции, да, нормално е, да много жени си продължават въпреки тях, но за мен беше правилно да прекратя.

Препоръчвам pregnancy and postpartum tv в YouTube.

Слушах си тялото през цялото време - щом не мога, значи не мога. Ако не мога 10 повторения, а мога само 4, значи правя 4.
Имах неблагоразумието да направя неподходящо упражнение веднъж (не тежко, не нещо екзотично) и след това схванах кръст. Обеца на ухото.

# 2
  • Мнения: 1 409
Много полезна тема, дано стигне до повече бъдещи майки, за да бъдат спокойни, че ако нямат лекараска забрана, то физическата активност може да им е само от полза.
Тренирам силово от почти 10 години и силно се надявах да нямам причина да се отказвам от фитнеса напълно. В периода 6-10 седмица се чувствах като лайно, гадеше ми се, успявах да хапвам основно оризовки и Бейк ролс (бляк, да) и нивата ми на енергия бяха доста зле, основно мързрлувах и излизах да се разтъпча за половин час. След това лека полека започнаха да ми се ядат пак месо и яйца, почувствах се нормално и се върнах да тренирам, но доста по-леко. Ходех 3 пъти в седмицата на тренировка, правех базови упражнения с много леки тежести и ластици, в допълнение правя минимум 6-7к крачки на де . В момента в 32 седмица мога да кажа, че нямам болежки и според мен това е заради физическата активност. Обаче втора седмица вече не ходя на фитнес, просто последните няколко пъти усетих, че малко ми идва уморително и предпочетох да послушам тялото си. Освен това взеха да ме гледат странно другите трениращи, това не бива да ни притеснява, но мен ме подхвана социалната тревожност и реших, че е по-важно да ми е спокойно. В момента правя малко мобилност и разтягане у дома и повече се подготвям психически вече.
Правя си някакви тънки сметки за връщане в залата след раждането, ама както се казва са без кръчмаря.

# 3
  • Мнения: 804
Записвам се в темата и ще я следя с интерес! Тренирам силово във фитнес от 5 години и в момента правим опити за бебче. Надявам се, че всичко ще е наред и ще мога да продължа с тренировките по време на бременността. До колкото успях да се информирам до момента, трябва да се избягват:
- упражнения, в които се налага дълго време да се лежи по гръб, за да не се ограничава кръвоснабдяването на бебчето.
- упражненията, които таргетират коремните мускули, за да се минимизира раздалечаването на мускулите с растежа на коремчето (diastasis recti).
- високоинтензивните тренировки, за да не се увеличава телесната температура прекалено.
Тези модификации генерално се препоръчват за втори и трети триместър.
За hip thrust-подобните съм виждала противоречиви мнения, според някои са безопасни, просто тежестта трябва да се позиционира под коремчето:
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт