Висше образование в Холандия, Франция или Германия

  • 3 259
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 048
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката.
Да, знае и че си неизменно убедена, че твоето детенце е най-умното на света и е свръхчовек... чел съм ти постовете и в другите теми.
За теб може и да си е вярно за останалите това нищо не значи.

Те и разните фирми за курсчета като СофтУни се хвалят колко малко им взинали изпитите от първия път, ама това нищо не показва. Да се хвалиш с това колко много се провалят не показва нищо добро.

Хаха, не само че  не е най-умно, ами беше сред тези, които най-трудно издрапа до финала в тази толкова "лесна" специалност..Преди време бях качвала стататистика от успеваемост на изпит  AuD (Java)  в 1 курс, 92 % скъсани, а сред  взелите го 8% - най-висока оценка наше 4...Толкова са "ларж" тези германци, досущ като тук...И не, това не показва, че са тъпи на макс или ненаучени, а че праговете за минаване са прекомерно завишени, на места  70% долна граница  са за  бг тройка. Ако малко обективност проявяваше, сигурно щеше да си установил, че най-големият процент на връщащи се, отказващи се или сменящи по неволя специалността си,  са в Германия...Както и най-малкият процент на завършващи в регулярното по правилник време, тоест тези, които не удължават следването си с поне по семестър-два.  Едва ли е защото са събрани там най-големите тъпаци точно...

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 12:42 от пенсионирана русалка

# 16
  • Мнения: 2 903
И накрая това служи единствено за да се превъзнасяш по форумите. В живота след университета никой не го интересува колко са били скъсаните, а какво можеш.

И никъде не съм писал, че са "тъпи на макс", когато материала не е усвоен обикновено и двете страни да виновни.
Толкова от мен по тази странична тема,  ти друга гледна точка няма да възприемеш и е безсмислено да се опитва диалог.

# 17
  • София
  • Мнения: 18 048
Понеже ти възприемаш..Laughing

Между другото, същата тези неоснователна сеч (явно и заради кофти преподаване според теб, с което аз не съм непременно съгласна) е налична и във ФМИ в доста от специалностите, по-конкретно в  СИ и  КН. Ама за там не казваш и дума, нали си е наше Simple Smile Преди време една дама се хвалеше с голяма гордост из форума как мъжът й, преподавател във ФМИ, къса поголовно студентите, а във фирмата си със задоволство натрива носовете на завършилите всякакви комп. специалности в  чужбина. Да не си ти половинката й?

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 12:58 от пенсионирана русалка

# 18
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Говорим за бакалаври  в момента, не за магистри.. И няма как да се съглася, че специалности, предлагани в  университети като  LMU, TUM, RWTH, TU Berlin, KIT са с малко по-високо ниво оттук по отношение на тези комбинирани специалности..Wink Завършват по-малко от 1/3 от започналите, та толкова  за лекото изкарване,  а с тази специалност, ни риба, ни рак,  дъщеря ми още от средата на master-a работи тук..
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката в избора.

Хм-м-м... Доколкото знам TUM, LMU, RWTH и TUB са сред водещите университети в Германия, като първите два са може би най-доброто като за технически ВУЗ-ове. Всъщност LMU не е само технически. Не знам дали е така, но така съм чувал. Завършването е трудно и ученето там няма нищо общо с нашенското влачене на изпити от първия та до последния семестър. Комбинираните специалности много не са ми ясни като концепция. По мнение на мои познати живеещи в Германия, германчетата масово ги мързи да учат и всяко едно източноевропейче което си наляга повече парцалите се справя добре. Все си мисля, че в Германия като водеща икономическа и технологична сила в Европа би трябвало да знаят как се "произвеждат" инженери и технически кадри.

# 19
  • София
  • Мнения: 18 048
Малко (или доста) е  клиширано това  с германчетата, които ги мързи да учат, и с нашите генийчета ( или по-обобщено с  източноевропейчетата) -  всички до едно справящи се супер, при това с малки усилия. Има всякакви случаи. В Германия (не знам дали е така в другите две коментирани в темата страни) е практика за туториуми и някои упражнения да се избират тютори сред студентите от горни курсове (лекциите си се водят от  професори и сие), взели даден изпит с  максималната оценка 1.0. Много често това са германци  в инженерните и компютърните специалности, тук-таме азиатци и твърде рядко българи. В специалността на другото ми дете имаше такъв, да, ама състезател на СМГ Wink..

И да, LMU не е е технически, предлагат се в него много различни специалности. В RWTH също има избор и на други, дори и в TUM, макар че тези двата са си принципно технически университети.

И още нещо - точно в упоменатите университети ,а и в доста други, нищо че според някои нивото им е с йота по-високо оттук,  при два или макс при 3 (зависи от специалността) неуспешни опита на даден изпит хвърчиш - ама не просто от специалността в този ВУЗ, а от същата във всеки един (академичен) на територията на страната. Тоест като те разкарат от ТУМ с информатика (без значение немец ли си, българин или патагонец), не можеш да я  учиш в  Карлсруе, Берлин или Аахен.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 14:21 от пенсионирана русалка

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Малко (или доста) е  клиширано това  с германчетата, които ги мързи да учат, и с  нашите ( и въобще източноевропейчетата) -  до едно справящи се супер, при това с малки усилия. Има всякакви случаи.
И да, LMU не е е технически, предлагат се в него и редица други специалности. В RWTH също, дори и в TUM, макар че те са си технически университети.

Далеч съм от мисълта, че източноевропейчетата се справят само и единствено добре или с малки усилия. Но детето на мой познат ми беше казало нещо, което ме беше разсмяло. Все пак става въпрос за време преди поне 15 години. Та един вид източноевропейчетата като цяло нямат много пари, коли и възможности да се глезят или пътуват докато следват, затова освен да си стоят по стаите в общежитията или квартирите и да учат, няма какво друго да правят като цяло. Това може би обяснява донякъде успеваемостта.           Smile
Сега поразрових малко за TUM... Сериозен университет се води и е напред в класациите.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 048
Към днешна дата една немалка част от българчетата работят паралелно със следването. И това неминуемо  редуцира времето им за учене. А и във всяко едно общежитие немско има регулярно купони,  даже специално помещение (Partyraum) зa целта, та българчетата ( и не само те) и без да скитат с кола, да пътуват насам-натам и да се глезят, пак си имат доволно много занимания/забавления извън ученето..Масово ходят и по фитнеси, понеже със студентски отстъпки им излиза адски изгодно.

# 22
  • Мнения: 2 903
Между другото, същата тези неоснователна сеч (явно и заради кофти преподаване според теб, с което аз не съм непременно съгласна) е налична и във ФМИ в доста от специалностите, по-конкретно в  СИ и  КН. Ама за там не казваш и дума, нали си е наше Simple Smile Преди време една дама се хвалеше с голяма гордост из форума как мъжът й, преподавател във ФМИ, къса поголовно студентите, а във фирмата си със задоволство натрива носовете на завършилите всякакви комп. специалности в  чужбина. Да не си ти половинката й?
Във ФМИ тия курсове се броят на пръсти и не са конкретни специалности или курсове, а конкретни преподаватели. И макар това да е единственото дето принуждава някои хора да седнат да учат, като цяло не вдига нивото. И точно на комбинираните специалности това не им се случва.
Имам бивши съученици завършили такива специалности и в Германия, и в Англия, и в Холандия и съм видял какво им е нивото там. Ама да специално твоята дъщеря е на специално космическо ниво, несравнимо с нищо друго, признавам. Сега може да спреш да затрупваш темата със своето величие за да мож авторката да пита каквото нея конкретно я интересува.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 048
На чист български казах, че беше сред  справилите се дъщеря ми, да ( но сред НАЙ-ТРУДНО справилите се), на два пъти  беше в описаната по-горе ситуация с последен опит, затова и споделих с  морското конче позицията си, че е клише това колко добре се справят в общия случай бг децата..Те си знаят какви усилия им коства издържането на някои изпити. Но някои хора тук  не могат явно на БГ да четат. Wink  И им се привиждат писания за гении.  Има и такива, де, но моите деца твърдо НЕ са сред тях. И втората ми дъщеря е на прага да завърши, но е с един невзет изпит  с  последен, втори опит. Не го ли вземе, аут на самия финал...И е жалко, че масово хората не смеят да напишат това по темите тук, зер да не им паднат акциите и да не помислят децата им за  глуповатички. И се създава една много  погрешна картинка как всичко там е  цветя и рози, децата се справят с лекота, стига само мъничко да се понапънат, и са  готови...

Включванията ти, bboiko,  са и с противоречащи си една на друга тези освен това. Не може да твърдиш, че след унито се гледа не как си завършил, къде си завършил,  колко са те късали и с колко още други състуденти, а какво можеш (което с  някои условности е така),  и после да не приемаш и да оспорваш казаното, че и завършилият с немалко препятствия по пътя си  е намерил достатъчно добра реализация.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 15:01 от пенсионирана русалка

# 24
  • София
  • Мнения: 1 570
В БГ наистина не се гледа с колко си завършил, какво остава колко са те късали. А и това не го пише в дипломата, пише го само в студентската книжка, която никъде не се иска. Някъде изобщо и не се интересуват какво точно си завършил, стига да е висше. Както и завършлият с 3 може да има перфектна реализация 😀

# 25
  • Мнения: 2 903
Включванията на bboiko са с противоречащи си една на друга тези освен това. Не може да твърдиш, че след унито се гледа не как си завършил, къде си завършил,  колко са те късали и с колко още други състуденти, а какво можеш (което с  някои условности е така),  и после да не приемаш и да оспорваш казаното, че и завършилият с немалко препятствия по пътя си  е намерил достатъчно добра реализация.
Въобще не си противореча и нищо за ничия реализация не съм писал. Просто ти от първото ти включване в темата се хвърли да си хвалиш дъщеричката, което явно за теб е единствената цел на този раздел. Хем не го чета редовно, хем съм забелязал колко натрапчиво го правиш навсякъде.

# 26
  • София
  • Мнения: 18 048
Боже, мъка...Laughing  Нямам една, а три дъщери, писала съм за всяка от тях по различни поводи в темите, но не си разбрал явно. Wink И тъй като са(бяха) в три различни специалности,  в три различни унита,  в три различни провинции, та малко по-обстоен поглед над общата картинка в Германия специално имам от  твоя над бившите ти съученици с ниското ниво.

Най-важното е да са здрави, всичко друго се нарежда, хич не ми пука бате им Бойко какво мисли за тях или майка им.

На авторката давам най-добронамерен съвет да поразпита за Германия, ако се навие за там, нещата не са точно такива, каквито ги описват масово из форума.  Едни с някакво озлобление обезценяват всичко с образованието там, други пък, понеже децата им са нейде из Германия, премълчават удобно с колко зор въпросните завършват (ако успеят). Истината  е някъде по средата - добро образование, с добри шансове за реализация, но спорно доколко заслужаващо си среса и изхабените по трасето нерви. Simple Smile

Авторке, ще ти разкажат нещата в откровен разговор най-добре децата, минали през приключението в някоя от трите страни....

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 15:25 от пенсионирана русалка

# 27
  • СИ
  • Мнения: 4 406
...
На авторката давам най-добронамерен съвет да поразпита за Германия, ако се навие за там, нещата не са точно такива, каквито ги описват масово из форума.  Едни с озлобление обезценяват всичко там, други пък, понеже децата им са нейде из Германия, премълчават удобно с колко зор въпросните завършват (ако успеят). Това, авторке, ще ти кажат в откровен разговор само децата, минали през приключението..

По наблюдения на деца на мои познати, половината успяха да завършат. Единици са тия, които открито казват, че следването в Германия не се е оказало по силите на децата им.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 048
Sea Horse, да не подемаме една друга тема, а именно тази къде точно са завършили.. И това важи и за Германия, и за Нидерландия, за Франция нямам идея дали системата им е такава. Едно е да завършиш примерно  в ТУ Мюнхен в Германия или в ТУ Делфт в Нидерландия, друго е да завършиш същата специалност в някое неизвестно хохшуле в някоя от двете страни. Разликата е осезаема, ама иначе, чисто статистически, все за завършили в Германия/ Нидерландия говорим.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
И във Франция е така. Много зависи от университета. Някои едва се избутват, а в други си клатят краката. А специалността е една и съща.

Общи условия

Активация на акаунт