Искам да стана монахиня, на според майка ми и там хората не са добри

  • 13 729
  • 226
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 752
Съвсем случайно прочетох малко повече за детството на авторката на темата в друга тема. Не знам как да го кажа, но би било добре да се спре с назиданието по неин адрес, все пак всеки си носи кръста. Дано намери своя път и душевността и уединението, които търси.

# 166
  • Мнения: 411
Мислите ли че монахините в днешно време са читави? От чисто любопиство питам.

# 167
  • Мнения: 11 504
Мислите ли че монахините в днешно време са читави? От чисто любопиство питам.

ДА! От личен опит ти казвам!

Намалете порното хора! Реалността започа да се размива  Wink

# 168
  • Мнения: 12 888

Здравейте, изредихте причините,  които единствено ме спират до някаква степен да направя тази крачка. Главната причина е същността на женската природа, която всички знаем е зла и интригантска. А женските манастири са свърталище на много жени.  Може би се надявам, че това, че са монахини и по някакъв начин са приели Христовата вяра, да ги прави по-добри, но не мога да съм сигурна. Реално много хора уж се водят християни, но в поведението им няма нищо християнско.
Авторке, ако избереш да си монахиня, ти влизаш в определена среда, в която ще си завинаги. Докато ако не си в манастир, би могла да водиш духовен живот, да подбираш за приятели духовни хора, да избереш как да правиш добро - тоест имаш много повече степени на свобода.
И като израстнеш духовно чрез такова общуване и добри дела, все пак работейки за препитанието си, както би работила и в манастира (каза, че имаш добра професия), тогава може би ще се научиш да прощаваш на хората, че не са съвършени и осъзнати и ще ти стане по-лесно в живота.

# 169
  • Мнения: 347
Във връзка с темата имам следното питане. Предполагам, че монахините дават обет. Това включва ли лишаване на контакти от близките си, и най-вече от родителите?

# 170
  • Мнения: 1 859
В манастирите има правилник,който регламентира срещите с външни хора.

# 171
  • Мнения: 11 504
Във връзка с темата имам следното питане. Предполагам, че монахините дават обет. Това включва ли лишаване на контакти от близките си, и най-вече от родителите?

Не, никой не ги ограничава да се виждат и чуват с близките си. Все пак манастира не е летен лагер, а отдаденост и не може да отидеш за месец при мама, после на море и после да се върнеш в манастира. Но ако родител се разболее и има нужда от помощ няма проблем да се отцъства по-дълго. Родителите също може да посещават манастира, където е дъщеря им.

Все пак приемайки този начин на живот отдадените хора поставят на първо място Бог! Дори пред родители и деца /да, жени с вече родени деца също стават монахини/, но това е вътрешно усещане, а не забрана. В един от манастирите почти целите лета идваха внуците на една от монахините.  И не като послушници или работници - а като деца около баба. Играеха с нашите деца на улицата, играеха вътре в манастира, спяха с баба си в стаята и Simple Smile

# 172
  • Мнения: 1 463
Моята приятелка, откакто стана монахиня, не излиза никъде. Преди като беше послушница, си идваше с разрешението на Дядо Владика, но след постригването, вече не ходи никъде.

# 173
  • Мнения: 2 787
Авторката взе ли решение?

# 174
  • Мнения: 1 463
Авторката и да вземе решение, не всичко зависи от нея. Първо, ако реши, ще стане послушница, а после - ще се види.

# 175
  • Мнения: 1 503
Mонашеството е крайност и не означава повече вяра. По-добре доброволен труд в полза на правилната кауза.
На база кой неоспорим монотеичен религиозен текст хората мислят, че монашеството е полезно?

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 00:00 от Linda*kiss

# 176
  • Мнения: 14 506
Mонашеството е крайност и не означава повече вяра. По-добре доброволен труд в полза на правилната кауза.
На база кой неоспорим монотеичен религиозен текст хората мислят, че монашеството е полезно?

И къде в Библията въобще пише, че трябва да има монашество?

# 177
  • Мнения: 1 503
В Исляма например не е препоръчано. Казва се, че е човешка иновация/измислица.

“Сетне проводихме по стъпките им Нашите пратеници без прекъсване. И проводихме след тях Иса (Исус), сина на Мариам, и му дадохме Библията. И вложихме в сърцата на онези, които го последваха, състрадание и милосърдие. Но те измислиха монашеството за Него,а ние не сме им предписали друго, освен стремежа към благоволението на Аллах, ала те не го спазиха, както трябваше. И дадохме на вярващите измежду тях награда, но мнозина от тях са нечестивци.”

—Qur'an Verse 27, Surah Al-Hadid (chapter 57)

Скрит текст:
“Then in the footsteps of these ˹prophets˺, We sent Our messengers, and ˹after them˺ We sent Jesus, son of Mary, and granted him the Gospel, and instilled compassion and mercy into the hearts of his followers. As for monasticism, they made it up—We never ordained it for them—only seeking to please Allah, yet they did not ˹even˺ observe it strictly. So We rewarded those of them who were faithful. But most of them are rebellious.”

Не намирам религиозни основания и в християнските текстове.

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 12:39 от Linda*kiss

# 178
  • Мнения: 14 506
И в юдаизма няма (нали уж християнството има за основа Стария завет) - даже изрично е забранено. Човек трябва да живее сред хора, да работи, да се жени, да има деца и т.н.

# 179
  • Мнения: 1 503
И вероятно да се радва разумно и да извлича знание от разнообразието и ползите на материалния свят.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт