Музикален инструмент

  • 13 803
  • 114
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 877
Сега да ви питам един важен въпрос.  Дъщеря ми все още свири по слух (7г. е).  Предпочита да чуе мелодията и да я възпроизведе, а не да чете нотите.  Как да се справя със ситуацията?  Аз не съм музикант и се ИЗПРИщВАМ докато разчета нотите, но учителката ми каза да не ги пиша с думи върху школата.  Дайте ми съвет как да подходя, без да фрустрирам детето.  Имам чувството, че ако научи да чете добре нотите, половината битка ще е спечелена...  До сега, майка ми и помагаше (тя е свирила на пиано), но си заминава в края на месеца и аз съм в ужас, как ще продължим да се упражняваме... #Crazy



Според мен това по принцип е много хубаво. Означава, че детето ти има таланта да стане музикант, наистина чува музиката, има музикална памет и т.н.
По отношение на четенето на нотите - основното, което според мен трябва да направиш, е да я мотивираш. Очевидно детето си мисли, че щом може да свири и без ноти, няма нужда да ги учи (хм, Пол Макартни е така). Просто й разкажи някакъв сюжет, в който е било наложително да се запише музиката. Кажи й примерно, че трябва да ги научи (както е научила буквите), за да може да записва измислени от самата нея мелодии.
Или й разкажи в каква тайна се пазели нотите на Miserere и как никой нямал право да ги изнася извън Ватикана, но Моцарт успял да запамети цялото произведение и после го записал. Въобще сюжети с ноти някакви.
Ако поиска, ще се научи.

Виж eто този сайт, много хубав ми се вижда за учене на солфеж.
http://www.sfskids.org/templates/musiclab.asp?pageid=4
Ще трябва да стоиш до нея и да превеждаш, обаче.

# 61
  • Мнения: 2 818
По принцип мисля, че е важно детето да има възможност да се занимава с музика. Но какъв да е инструмента детето трябва да избере. Гласувах "флейта", заради слабостта ми към Валдорфската педагогика, но всъщност смятам за 4 й рожден ден да й подарим пиано/синтезатор.. недетски, но не и съвсем професионален...  Сега си играе с едно мини пиано от моето детство. На уроци ще я запиша, когато тя пожелае...

П.П. Тя си играе с една флейта от едногодишна.

Последна редакция: ср, 07 фев 2007, 09:31 от Maktub

# 62
  • Мнения: 2 229
Хубаво е детето само да си избере инструмент Peace, аз лично гласувам за пианото. Crazy

# 63
  • Мнения: 146
LL cool J and lulumba, много съм Ви благодарна, че ми изяснихте някои неща за инструментите Simple Smile А сега имам една голяма молба да ми препоръчате учител по пиано в София. Къде ходят вашите деца?
Аз преподавам език в детски клуб Двете Феи, там щеше да има и уроци по пиано, но не се намериха желаещи  Cry
Моята идея е не да направя от сина си музикант, а просто да получи музикално образование без обаче това да означава свирене по 5 часа на ден и мазоли на малките пръстчета. Аз искам той да обикне музиката и да я използва като порасне за собствено удоволствие и разтоварване. Дали не подхождам грешно?

# 64
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 935
leeloo, моето дете все още не ходи на никакви уроци, тъй като през март ще стане на 3 годинки. Малка е за подобни неща. Вкъщи обаче проявява интерес към китарата на татко си, но той не я стимулира да свири, точно заради възрастта. Единственото, което прави е да я кара да повтаря мелодии, удряйки по някаква повърхност с пръчки или палките на детското барабанче. Мисля че всеки би могъл да го прави у дома, защото не е трудно. Но пък това научава детето да слуша мелодията, да е ритмично и т.н. Един вид - подготвя го за бъдеща среща с музиката.
Иначе аз лично много искам дъщеря ни да се научи да свири на пиано. Мислехме неин учител да е нашата кума, но тя почина преди няколко месеца много нелепо. Мъжът ми свири с една изключително добра пианистка, която доскоро работеше и с деца. Но се отказа да дава частни уроци. Въпреки това аз мисля да я тормозя тя да се занимава с детенце като стане време за това. Ако искаш мога да я питам дали би се навила да преподава на детето ти, но не съм сигурна че ще приеме. Все пак мога да опитам. В най-лошия случай поне ще ми препоръча съвестен преподавател. Пиши ми на лични, ако те интересува.
А за китара вкъщи си имаме китарист. Но той трудно приема частни ученици, тъй като освен концерти, преподава на две места - в музикалното училище и в музикалната академия.
Що се отнася до инструментите, мъжът ми обясни, че в музикалното в София не приемат ученици за духови и ударни преди 7 клас точно по тези причини, които вече обясних. А нотите се учат най-вече в часовете по солфеж. Той по принцип е скептичен относно масовото обучение на инструмент. За разлика от пеенето, там принципите са други и е добре преподавателят да има индивидуален подход към всяко дете. А при група това трудно се получава. Затова и най-добре е децата да учат инструмент с частни уроци. В музикалното например не се учи на групи, а всеки индивидуално. Самостоятелните занимания след това естествено, са задължителни. Колкото по-сериозни са амбициите на детето, толкова повече часове продължава свиренето след урока.

# 65
  • Мнения: 446
ЛЛКулДжи, при нас научаването на нотите стана спонтанно. Доста време не ги разпознаваше, макар че правехме опити /имай предвид, че е по-малка от твоята дъщеря, все още не може да чете, и има хронично заболяване, което оказва влияние върху вниманието и донякъде развитието/. Направих карти /като Черен петър/ с половинки и четвъртинки и играехме с тях, отделно ги бях написала на листи с широки петолиния и с имената им, в крайна сметка след около половин година ходене на уроци вече ги знае. Имай предвид обаче, че нямам време, нито специално образование, за да стоя до детето с чашата кафе и да го пазя докато учи ноти или свири, така че при по-мотивиран родител може да отнеме и по-малко време.

# 66
  • Мнения: 192
Aнда, благодаря ти за съвета.

Относно препоръка за учители, и т.н.

Моят опит е следния.  Започнахме в БГ на 4.5 г. лятото.  Детето си върна в Ню Йорк и аз наех частен учител.  След 4 м учителя се премести в Чикаго.  Намерих нов учител, пак наново запознаване, преговаряне на материяла и т.н. След  3 м. замина за Сев. Каролина.   smile3511
В кайна сметка всички тези прекъсвания много лошо се отразиха на темпото ни.

Детето се прибра миналата година в БГ за лятото отново.  Майка ми нае учител, с когото работиха прекрасно и детето отново "влезе в ритъм".  От Септ 2006 я записах в Hoff Barthelson School of Music  (www.hbms.org) недалеч от нас и макар, че плащам двойно съм много доволна!  Учителката е перфекционист.  Даже понякога се ядосвам, че ни връща да свирим неща, които на мен ми звучат ок, но...  Урокът ни се о(у)плътнява ( Embarassed) на 100%.  2 пъти вече ни включиха в концертите на училището и детето придоби чувство за принадлежност към 1 общност.  Ta по този повод, бих препоръчала муз школа пред инд. учител, освен, ако нямате гаранции, че учителят няма да ви "изостави".

Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?

# 67
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 935
Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?

Помня, че когато аз ходех на уроци - в моя случай китара, се занимавах поне час у дома всеки ден. Е, просвирих като за компания, но пък научих нотите и най-вече се научих да слушам музика, не просто да я чувам. За по-сериозни занимания си трябва и по-сериозно свирене. Мъжът ми в продължение на 15 години - от самото начало на изучаване на инструмента, е свирил по минимум 12 часа дневно. Сега поддържа форма с 4-часово свирене. Но тук вече говорим за човек, който си изкарва хляба с музика. При всички случаи, ако детето иска да става музикант, ще се наложи да свири много часове самостоятелно.

# 68
  • Мнения: 1 210
Нямах определено време колко да се упражнявам всеки ден. Просто си зависеше от мен дали ще се срамувам на следващия урок, че не съм мръднала напред или пък гордо ще се похваля с научените нови редове и перфектни други.
Всичко зависи и от настроението - няма да се лъжем, че е имало дни, в които не ми се е свирило а ми се четяло или мотало нанякъде.
По едно време лятната ваканция между 6 и 7 клас свирех по поне 4 часа на ден, защото учителката ми беше решила че след 7-ми трябва да кандидатствам музикалното и всичко за изпита трябваше да е готово още преди началото на учебната година (и едва ли не цяла година да работим върху перфектното изпълнение за изпита).
Друг път съм се разсейвала - свиря 10 минути после правя нещо друго, после пак така.
Но това ми бяха едни мераци ..... добре че успях да ги убедя че съм гола вода със солфежа и няма смисъл за кандидатстване. (А репертоара си го научих).
Но за да има наистина напредък 1/2-1 час на ден е ОК. Но според мен уроците трябва да са поне 2 пъти седмично - иначе нещата се размиват някак си във времето и се напредва бавно.

# 69
  • Мнения: 2 242
Стига да има интерес, разбира се че ще съм за – може да се включат и народните инструменти – гадулка, гайда, кавал... което на детето му харесa  Peace

# 70
  • Мнения: 146
Виж как ни изненада, Слави Simple Smile
Въпреки, че с голямо удоволствие пея народни песни съвсем не се бях сетила, че мога да предложа на синчето ми да се научи да свири на фолклорен инструмент. Но дали има преподаватели в София и то на толкова малки дечица?

# 71
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Я да ви питам сега, по колко време се упражняват децата ви на ден?  Ние се стремим да свирим колкото е дължината на урока (45мин), но не винаги успяваме.  Има ли мами, които са вземали уроци и могат да споделят личен опит, или опита с децата си?
Синът ми свири като любител, когато и колкото му се иска. Няма нужда да знае нотите, нито пък да е научил перфектно парчето за следващия час. Всичко е по желание Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 069
 Скоро мъжът ми се появи с китара в къщи. Упражнява се всеки ден и се надява по този начин да се запалят и момчетата, може и това да стане, ще видим...

# 73
  • Мнения: 192
Скоро мъжът ми се появи с китара в къщи. Упражнява се всеки ден и се надява по този начин да се запалят и момчетата, може и това да стане, ще видим...

Личният пример м/у другото е много важен.  И моят съпруг сяда да свири на детето упр, за да не го чувства тя като нещо, което само тя прави или по-скоро трябва да прави  Laughing  Тя съответно се вживява в ролята на учителка и му показва newsm63 

# 74
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Съгласна съм с Аничка, че всеки ден е различен. Понякога свиренето се отдава лесно, но има и дни, в които сякаш нищо не върви. Тогава минаваме на теория на музиката и правим други музикални упражнения.
Един час би трябвало да е предостатъчно за детенце, което свири за удоволствие - мотивирайте също децата да експериментират, да се забавляват с музиката.
LL Cool J , много добра идея и таткото да се включи, сигурна съм, че и двамата се забавляват. Big Ups

А ние за малко повече от година и смяна на 4ма учители стигнахме дотук -

http://www.youtube.com/watch?v=LJ_w6Njbmpo

http://www.youtube.com/watch?v=0kqVCbkrBv8

Общи условия

Активация на акаунт