Тормоз ли е?

  • 5 230
  • 97
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 36 790
Не разбирам защо спорите за командировки като съфорумката и дума не е казала за такива. И да, работодателят не е бог ама зависи къде. В голям град е едно, а малко населено място с брутална безработица е друго, там и бог на бога може да бъде.

# 46
  • Мнения: 29 951
Аз наредбата я знам. Къде точно е указано, че явно нещо съм изпуснала?

И да, работодателят не е бог ама зависи къде. В голям град е едно, а малко населено място с брутална безработица е друго, там и бог на бога може да бъде.

Анджък!

# 47
  • Мнения: 1 659
Аха, явно в София и в провинцията има различни закони. Като е така, никой не ти е виновен, че живееш по законите на джунглата! И не си нито дърво, нито камък. Докато хората не си зачитат и търсят правата, ще живеят така.

# 48
  • Мнения: 6 982
Аз не разбирам защо въобще се спори дали авторката е мързелива, или не. Ако злоупотребява с болнични, това бързо се усеща (ние имахме такъв случай). Ако рядко боледува, но сега е зле и не е в състояние да работи адекватно, то нормален човек ще уважи болничния и ще я остави да си почива. Аз и не знам за какво ви е такъв работник - кашлящ, с температура и полу-умрял. Нито ще си върши работата като хората, само ще се мъчи, създава риск да зарази целия колектив, а ако има контакт с клиенти е още по-лошо.
Като си зле - вкъщи. Ако нечий по-тежък грип и единично отстъствие е в състояние да срине фирмата, проблемът и вината е в работодателя - че не е назначил адекватен брой хора и един да се разболее, край. Това е кофти мениджмънт, който най-малкото поставя хората в кофти позицията да не смеят да мръднат, че каквото и да стане с тях или близките им - няма как да отсъстват.

# 49
  • Мнения: 2 957
Аз искам да се включа като юрист, който особено дълго се е занимавал с трудовоправни казуси и дела.

1. Освен, ако изрично не е посочено в ТД, че правоотношението е свързано с някакъв процент пътуване, служителят има право да откаже командироване. Не е нужно обаче предварително съгласие на служителя, преди командировка.

2. Съкращаване на щат не става току така. Особено, ако има няколко човека на една и съща щатна бройка. За да съкратиш един, трябва да се доказват много неща, които в повечето случаи са невъзможни за доказване. Иначе - директно иск и спечелено дело на всяка една инстанция - обезщетение и възстановяване на работа.

3. Дори и работодателят да започне да пресира служителя и да му оказва психически натиск и т.н. - една Инспекция по труда ще свърши страхотна работа.

4. Прекратяване, поради липса на качества, освен ако нямаш добре внедрена Performance Management система (с мисия, визия, цели на компанията, KPIs за служители и оценка на представянето на служителя) и работеща поне 2 години такава, забрави. Директно "пада" в съда.

Най-добрият начин за прекратяване на взаимоотношения от страна на работодателя със служител е срещу уговорено обезщетение по чл.331. То е в минимален размер на 4 заплати. Естествено, никой работодател това не го удовлетворява и търси начини да прави цигании. Само, че законът така е написан и такава е съдебната практика, че после не 4, а 6 и повече заплати ще плаща, а също така и ще възстанови служителя на работа.


Колкото до авторката. Работодателят може да оспори болничния и това напоследък се случва доста често. Редовно проверяват личните лекари. Нека го има предвид, ако взимането на болнични за нея е честа практика или ЛЛ и е близък. В противен случай, не само че не трябва да се връщаш на работа, ами и е незаконно. Моят съвет е, вместо да се занимаваш с ИТ, проведи човешки разговор с ръководителя ти и в крайна сметка, да не се лъжем - за 5 дни си оздравяла. И работодателят и ръководителят ти много добре знаят това.

# 50
  • Мнения: 29 951
На теория звучи чудесно. На практика не е точно така. Няма лошо човек да си знае правата, но, ако някой е решил да те махне, просто ще намери начин. Изобщо няма да те съкращава. Ще те изтормози така, че сам да си напуснеш....(стига да реши и да му се занимава).

Като тръгнеш да съдиш работодателя, ще минат 2-3 години. През това време без работа ли ще стоиш, надявайки се да те върне съда. И, не винаги съкращението "пада". Особено по-големите фирми си изпипват нещата поне на документи.
Обезщетението, мисля, има горен праг от 6 заплати. Ако си започнал друга работа, само до разликата с новата заплата, ако има такава. Та, съдилищата не са панацея за работника.

Който се смята за неуязвим служител, нека се пробва да си поставя условията, аз лично нямам против.....!

# 51
  • Мнения: 2 957
Аз не говоря на теория, говоря как стоят нещата на практика. Както казах - ежедневно де занимавам с такива дела и казуси. Участвам и от страна на големи компании, които си изпипват документите. И от страна на служители. Нека знам по-добре от Вас Simple Smile

П.П. Имала съм и успешно спечелени дела за изтормозване. Just sayin'

# 52
  • Мнения: 1 659
Особено големите фирми, дори при риск за съд, веднага търсят вариант за договорка извън него. Освен финансово, ще им се отрази и имиджово, а за тях това е много важно.
Дано никой не стига до там. И служители и работодатели да работят коректно.

# 53
  • Мнения: 2 957
Особено големите фирми, дори при риск за съд, веднага търсят вариант за договорка извън него. Освен финансово, ще им се отрази и имиджово, а за тях това е много важно.
Дано никой не стига до там. И служители и работодатели да работят коректно.

Именно. Шмекериите (както обичам да казвам), ги правят малките фирми. Големите фирми действат по 331 или по взаимно съгласие и плащат даже 6 заплати. Никой не рискува. А ако ще се съкращава някой или ще се прекратява правоотношение, поради липса на качества, дисциплинарно и т.н., имаме разработени толкова добре внедрени системи, които с години сме мислили, че тогава никакъв проблем няма да съществува.
Всичко друго е - аз съм Бай Ганьо и си мисля, че съм недосегаем. Не, не си. В нарушение си.

# 54
  • Мнения: 979
Авторке, не разбрах в изпитателен срок ли си? Ако е така, имай предвид, че със сигурност ще те освободят още на първия ден след болничния. В този случай държавата няма как да помогне. Също така те съветвам да не излизаш, защото това ще даде на работодателя основание да оспори болничния.
Ако си на постоянен договор, както вече ти обясниха, нищо не могат да ти направят. Към Инспекция по труда има телефони за безплатни правни консултации, ето ти линк:
[url]https://www.gli.government.bg/bg/node/4329/[url]
Мисля, че и в Бюрата по труда по градове има правна помощ. Потърси в твоя град и виж дали можеш да се свържеш с тях по телефон или имейл.

И още една идея - ако си в международна фирма, би трябвало да имате имейл за подаване на сигнали при случаи на тормоз. Пиши там, за чата във Вайбър може би ще трябва да се обърнеш към заклет преводач, помисли как да си представиш доказателството.

# 55
  • Мнения: 653
Да знаеш, че болничен не се прекъсва. По-добре се лекувай, отколкото да отидеш неоздравяла и да се окажеш с пневмония. Имат ли право - не. Не само че нямат право, забранено е. Болна си, лекар е преценил, как точно шефът ти може да прецени по-добре? Сигурно си млада, но се научи още от сега да си отстояваш правата. Няма кой друг да го направи за теб. Ако случайно си в изпитателен срок, ако договорът ти бъде прекратен по причина преценка на работодател, отиваш на борсата с право на пълно обезщетение (ако в последно време не си ползвала борсата). Лекувай се и не се поддавай на манипулации.

# 56
  • Мнения: 2 957
Болничен може да се прекъсне по преценка на лекуващия лекар.

Също така, прекратяване на договора в изпитателния срок, не дава възможност за "пълно" обезщетение за безработица, а за минималното такова.

# 57
  • Мнения: 653
Не е вярно.

# 58
  • Мнения: 2 957
Като адвокат, занимаващ се с трудово право, ви казвам, че е

# 59
  • Мнения: 2 114
Кол-центровете не са ли на големи фирми обикновено.
Странно да няма "Човешки ресурси ".

Общи условия

Активация на акаунт