Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 20 559
  • 309
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 7
Здравейте, д-р Въндева,

Моля за 2ро мнение по долните резултати.
Първото е само профилактично изследване на всеки 6 месеца, в семейството ми има 2ма души с Хашимото.

# 226
  • Мнения: 34
Здравейте,
Имам едно запитване
Преди близо 2 седмици осетих леко подут лимфен възел в дясно чрез напипване. Видимо по шията нищо не се вижда. Отидох на УНГ и уж било челюстен лимфен възел от зъб... Така направих снимка и отидох при зъболекар.. От там ми казаха,че не е от зъб.. и аз незнаех вече какво е.  Имах едни други съмнения и ходих на онколог и той ми гледа шията на ехограф и каза нищо претеснително не вижда. Възможно ли е на ехограф да не се види нещо от претеснителните неща?
По принцип е меко,не е твърдо но на допир боли не силно но като парещо.
Лек дискомфорт при преглъщане. Усещам и леко стягане.
Точно около челюста, трябва ли да посетя второ мнение?

# 227
  • Мнения: 962
Здравейте, може ли коментар на изследванията ми направени на 3ти ден от МЦ. Жена на 28г


# 228
  • Мнения: 175
Казаха ми от утре 10 дни с глюкомер по 5 убождания на ден и да записвам стойностите в една книжка. Сега отварям книжката и незнам кое от убожданията да прескоча, тъй като в нея са 6. Моля за съвет

# 229
  • Мнения: 7
Здравейте! Моля за съвет!



При тези стойности са ми изписани,,Мегглюкон" и Липоканте за холестерола.Иска ми се да опитам с правилно хранене,тъй като последно време си хапвах повечко,но не съм с наднормено тегло и смятам ,че с добра храна би могло да се коригират стойностите!Неизбежни ли са хапчетата в моя случай според Вас!

Последна редакция: сб, 06 апр 2024, 16:42 от bubanka

# 230
  • Мнения: 10
Здравейте. Моля за коментар, при резултати на кръв с трайно доста нисък кортизол възможно ли е норализиране само с Адренален коктейл. Касае се за младеж на 22 години, всички други изследвания са в норма.

# 231
  • София
  • Мнения: 9 615
Здравейте, д-р Въндева!

Покойната ми майка беше с диабет тип 2, поради което аз ( предвид риска от фамилна обремененост) периодично си правя изследвания. На 42 г съм. като приблизително на същата възраст откриха диабета на майка ми.  При последните профилактични кръвни изследвания ( 29.03.24г) нивата на глюкоза и гликиран хемоглобин в кръвта ми  сутринта на гладно са съответно 3,88 за глюкоза ( реф. гр-ци на лабораторията 3.3 - 6.0) и 6 за гликиран хемоглобин ( реф. гр-ци 4 до 6 за недиабетици). В урината няма глюкоза.
Снощи  за около 10-15 минути имах следните внезапни симптоми ( не е за пръв път, случи ми се няколко пъти през последните около 12 месеца): изведнъж започнах да се потя, краката и ръцете ми се разтрепериха, почувствах слабост, сърцебиене, леко замайване и тревожност. Случи се точно преди вечеря. Измерих кръвно налягане Беше 106-65, пулс 65. По време на вечерята се почувствах по-добре. Хапнах нещо сладко за десерт и нещата съвсем се успокоиха.

Смятате ли, че е необходимо да повторя изследванията и евентуално да включа допълнително изследване?

От майка ми вкъщи е останал глюкомер с лентички. Има ли смисъл да започна за няколко дни да си меря с него нивата на кръвна захар и колко пъти на ден да го правя? Преди или след хранене?

Предварително благодаря за Вашия отговор и отделеното на въпроса ми време!

# 232
  • Мнения: 145
Здравейте, д-р Вандева!
Това са изследванията на сина ми, който е на 20г. Преди година решихме да си пусне изследвания, защото е много слаб и с поднормено тегло /170см/52кг/ , а се храни нормално и разнообразно. Имаше и оплаквания за умора.
Посетихме ендокринолог , който назначи ЯМР заради високото АСТХ. Правени са му 2 ЯМР в рамките на  1 година. Всичко е нормално и няма проблем там.
Нивата на тестостерон и на АсТХ продължават да са високи всеки път, и той е все така изключително слаб. Беше и в ендокринологията в Майчин дом, изпратиха го от тук /Бургас/ там му пускаха допълнителни изследвания и проследиха кортизола. Той има фобия от игли и му прилошава при вземане на кръв, може би това вдига кортизола, когато сутрин е пускал в лаборатория.
В крайна сметка го изписаха с насоки за по малко стрес и здравословен живот!
Той е спокоен, не пие, не пуши и води умерен и здравословен живот.  Не спортува.
Ще Ви бъда благодарна за мнение или насоки!
Също така в изследванията му тсх винаги е над 3, а инсулина все около 10.
Пускам едни от изследванията.
Благодаря!
Здравейте, ако ми дадете инициали и периода, в който е бил в ендокринологията, ще мога да видя и допълнителните изследвания във връзка с тестостерона. Колко скорошни са тези изследвания?  ВитД е нисък и налага заместване с витД3. Започнато ли е вече?

# 233
  • Мнения: 145
Здравейте, д-р Въндева! Има ли наличие на инсулинова резистентност?
Здравейте, от тези изследвания няма данни за инсулинова резистентност.

# 234
  • Мнения: 145
Здравейте, д-р Въндева

Бихте ли дали мнението си за тези изследвания на дъщеря ми, която е на 19 години. Изследванията са направени на 4-тия ден от цикъла. Главните ѝ симптоми са прекомерно окосмяване в андрогенните зони и хормонално акне, което не е минавало с каквито и да е лечения. Правили сме изследвания и преди години поради същите симптоми, като TSH-то и Testosterone-а винаги са били на горната граница. Общо взето проблемите започват от влизането в пубертета. Последната една година пие антидепресанти, които са в процес на спиране (есцитил), които разбрахме, че са повлияли на пролактина. От тях тя качи около 10 килограма. Менструацията е била сравнително редовна, като само няколко пъти през годините се е случвало да закъснее или подрани. Други симптоми, които има са суха кожа, подуто лице, кожни раздразнения по тялото, умора, болезнена менструация.

Благодаря Ви!
Здравейте! Тестостеронът е висок и най-честата причина за това е поликистозен овариален синдром. Изключен е ензимен дефект в надбъбреците. Може да се провежда лечение с метформин и миоинозитол, а също и с орални контрацептиви. Докато тестостеронът не се нормализира и оплакванията ще продължават. ТСХ е висок, най-честата причина е автоимунен тиреоидит. При по-висок ТСХ свободният тестостерон още повече се покачва. Трябва да се обсъди заместващо лечение с левотироксин.

# 235
  • Мнения: 145
Уважаема Д-р Силвия Въндева,
Моля за професионален съвет относно прием на Достинекс по повод Микроаденом на хипофизната жлеза. Макар да провеждам редовно лечение и редовно да правя ЯМР, ендокринологът ми не може да ми каже трябва ли да има промяна в приема на Достинекс при евентуална бременност - трябва ли да се спира, да се намаля дозата,  както и дали има някакъв риск за бременността от приемът на Достинекс. След раждане при кърмене спира ли се лекарството и дали това повлиява на размерите на Микроаденома.
Другите ми притеснения са след време при менопауза и в периодът преди нея, как се процедира с приемат на Достинекс. Намаля ли се дозата? При положение, че лекарството спомага цикълът да е редовен, ще се удължи ли настъпването на менопауза , при постоянен прием на лекарството.
Съжалявам за може би наивните въпроси, но моят лекар, когато започна да питам, ми отговаря само с : "Пий го за сега, пък ще видим." Или " Пие се цял живот" , което смятам за недостатъчно информативно.
Все пак аз съм човекът с аденома , трябва да знам , какво ме очаква и как да реагирам.
Благодаря Ви предварително за вниманието!
Здравейте! До установяване на бременност се приема Достинекс, след това се спира, тъй като рискът от значимо нарастване на микроаденомите e много малък. Добре е да ви следи ендокринолог, който има опит с хипофизните аденоми. Можете да кърмите и като преустановите кърменето, отново трябва да се проследи пролактина. В някои случаи аденомът се самоизлекува след раждането. Ако пролактинът е висок, се приема Достинекс до настъпване на менопауза или следваща бременност. При изчезване на аденома преди менопауза се прави опит за спиране на Достинекс. Нарушенията в цикъла от висок пролактин са по различен механизъм от менопаузата и затова наличието на пролактином и лечението с Доктинекс не водят до забавяне на менопаузата.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:14 от Рaдост

# 236
  • Мнения: 145
Здравейте,бихте ли ми дали мнение за тези изследвания.Като уточнение на случая ни.Аз съм на 43 години,имаме одобрение от фонда за асистирана репродукция и ще правя посещение при доктора ни за започване на инвитро.Доктора ни каза миналия месец на чист ден да пусна хормони и след това на втори ден от цикъла да отидем на преглед.Това са резултатите от хормоните.

 Функцията на щитовидната жлеза е много важна за предстоящата процедура. Има данни за тиреотоксикоза и изследванията не са достатъчни, за да се постави точна диагноза. Необходими са периферните хормони и ТРАК. Трябва да се консултирате на живо с ендокринолог. Ако пък изследванията са на фона на левотирксин, сте предозирана.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:15 от Рaдост

# 237
  • Мнения: 145
Здравейте д-р Въндева,
Майка ми е в инвалидна количка , след счупване на бедрена кост, затова не мога да я заведа сега на ендокринолог.
Прави изследвания на Вит. D и калций и резултатите са :
Вит D-  42 реф. /50-120/  и калций - 2,35 реф./2,12-2,67/.
Личната лекарка е изписала Вигантол 20 000 IU  /30 капки наведнъж един път  седмично.
Това не е ли много и правилна ли е да се вземат наведнъж ? Същевременно пие и Калцикинон / през ден по 1 хапче/. Да не предозираме нещо? Моля за съдействие. Благодаря Ви
Здравейте, Toni! 20000 единици са 40 капки и са добра доза. При възрастни пациенти може даже и да не е достатъчна, ако има проблем в резорбцията. Така че не се притеснявайте, няма риск от предозиране дори в комбинация с калцикинона. Проследете витамин Д след 3 месеца, без да спирате заместването, за да се прецени дали е нужно промяна в дозата.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:16 от Рaдост

# 238
  • Мнения: 145
Здравейте, д-р Въндева,

аз съм на 32 години и цял живот съм имала TSH около 3.5, като многократно през годините е изследвана ехографски щитовидна жлеза, FT3 i FT4, винаги са били над средните стойности на интервала, ТАТ и МАТ не се откриват. Заключенията на вашите колеги досега са били, че всичко е в норма. Планирам бременност и попаднах на информация, че задължително ТСХ трябва да е под 2, което в случая би означавало да приемам хормон при положение, че уж нямам проблем? Това абсолютно правило ли е? За съжаление получих усложнения от ковид под формата на идиопатична камерна тахикардия и екстрасистоли, които според листовката биха се повлияли зле от него. Много съм объркана какво е най-удачно в тази ситуация ? Благодаря!
Здравейте! Решение за прием на левотироксин трябва да се вземе след разговор на живо и обсъждане на всичко, което Ви притеснява. В медицината всичко е индивидуално и винаги може да има изключения от общото правило. Но като цяло е приета по-ниска стойност на ТСХ при желание за бременност не заради майката, а заради плода. ТСХ под 2,5 ни гарантира, че в организма на майката има достатъчно тиреоидни хормони, които ще достигнат до ембриона и плода в период, в който и нуждите се покачват. В началото на бременността вие сте единствен източник на тиреоидни хормони, които са от изключително значение за развитието на нервната система на бебето. Ако ТСХ е в желаните граници на фона на левотироксин, няма риск от тахикардия.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 12:17 от Рaдост

# 239
  • Мнения: 145
Здравейте, д-р Въндева,

Моля за 2ро мнение по долните резултати.
Първото е само профилактично изследване на всеки 6 месеца, в семейството ми има 2ма души с Хашимото.

Здравейте, Dabe! От тези изследвания няма данни за тиреоидит на Хашимото, но е много важен и ехографският образ на жлезата. Понякога има изменения в жлезата при нормални тиреоидни хормони и негативни антитела. Ако няма такива съмнения, не е нужно толкова често да се проследявате.

Общи условия

Активация на акаунт