Нашите орхидеи – тема 43

  • 22 505
  • 744
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 2 891
Добре ,а възможно ли е да увяхва,защото просто й е време при наличието,че има една не отворена пъпка още

# 601
  • София
  • Мнения: 3 947
Кой ви дърпа за опашката да броите? С чиста съвест казвам "Много", когато ме питат "Колко?". За статистиката - май миналата година или по-миналата минах 5-те стотака. Не знам точно, но от тогава стелажите станаха с един повече и имам и един нов плот още, а в кухнята имам +4 саксии, пък чакам тази седмица 4 чужбински и една кауфландска да дойдат при мен. Имам и един фласк, дето от месец се каня да отворя. Значи още 3 или 4 бебета...
Гледайте си красотичките и не се затормозявайте излишно. За някой и 2 са много, за друг ...

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 00:38 от Raya

# 602
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
И аз по едно време ги броях, вече не само място търся за някоя нова, но и то е кът. Тия дни пренареждах местих местата на някои дано се усетят да пуснат цветонос, ако Не ще ги командировам на село май месец. Тия дни делих отново Милтония, много благодарно растение Heart. Разни кейки прехвърлях в малко по големи саксийки, онци и на него му тясно и хайде на две и него разделих. Цимб на село и той в нова голяма саксия. Пират пикоте отвори първи цвят още няколко отвориха цветове други са още на пъпки, дано тия жеги не ги объркат. Други прецъфтяха набързо, но им беше време.

Добре ,а възможно ли е да увяхва,защото просто й е време при наличието,че има една не отворена пъпка още

Ако говорите за процъфтяването/ увяхването на цветчетата е нормално. Сменя мястотото и докато се адаптира е възможно да хвърли всички цветове. Ако не поливате често и я оставите да "свикне" у вас всичко ще е наред. За момента е важно да пуска нови коренчета и листа. Аз на моите след като прецъфтят на това се радвам и наблюдавам.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 20:34 от maya_76

# 603
  • Мнения: 39 612
Браво на вас! Колко време на ден/седмица им отделяте?

# 604
  • Карлово
  • Мнения: 4 690
Боже, аз имам едва 6 и онзи ден си наложих самоконтрол и не взех една намалена хубавица в Кауфланд. Явно трябва да ви догонвам Joy
Aaaa, ти си напред. Аз имам само 5, всичките подарени, една от които мини и за повече не мога да си помисля, ЗА нова ще отдам време и грижи и ще е за сметка на някоя от наличните. Постоянно въртя някоя саксийка, която ми допада в магазин, ама я оставям, за да не прехвърля грижите си върху нея.

Рая, евала аз такава сила нямам.

# 605
  • Мнения: 5 515
С увеличаването на бройката, времето за обгрижване намалява, наистина е така. По ковидско време, а и като начинаеща преди това отделях време всяка седмица, даже по няколко пъти на седмица се мотаех около тях. Сега на 2-3 седмици веднъж поливам и каквото още има да се прави. От месец и нещо се каня да режа един изсъхнал цветонос, то милото изкара нов докато се наканя Joy Но и те са по-доволни така...

# 606
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Да много яко е като някои не са в къщи и ги виждам на 10-на дни, тия на терасата на апартамента на сина ми толкова им се радвам как вървят на самоотглеждане. Сина ми ми е заявил, че цветята ми не са негов ангажимент. Днес ми заяви, че една увяхвала, направо полудях докато изясним, че цветовете увяхвали, ми нормално от декември е цъфнала тази Камбрия. И Цимбидиумите на село и те сами се гледат Joy. Тия в къщи обаче всеки ден наглеждам...е не да вдигам и въртя саксии, а някое и друго прецъфтяло цветче да изхвърля, за поливането си имам схема и си записвам, че не помня Stuck Out Tongue Winking Eye

# 607
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Аз на 2-3 дни поливам миниатюрите и минитата, които са качени на корк с малко сфагнум, че те просъхват по-бързо. Останалите се самоотглеждат и когато стане време им слагам по малко вода. Саксии вадя само тези, които са по-навътре и за да ги огледам от всички страни за изненади. Но това ще да е веднъж в месеца или по-малко. Изобщо отделям около половин час през ден за поливане на малките и само оглеждам останалите с поглед. Просто приятен момент ми е за отпускане след работа.

# 608
  • Мнения: 264
При мен бройката е към 90, обаче броя и няколко, които реанимирам на водно.
По-скоро съм си ги описала, за да знам кои имам, не толкова самата бройка.
Сега наблягам на отглеждането и придобиването на знание, защото не е важно само да купуваш, но и да успееш да си ги отглеждаш.
Понякога ги оглеждам всеки ден, понякога през няколко дни. Радвам се на всяко ново листенце или наченка на нов корен.
За първа година изнесох цимбидиумите на терасата, да видим дали ще благоволят да цъфнат.
Иначе уж вече се въздържам от нови покупки, ама миналата седмица пак не издържах и си взех една от Кауфланд

# 609
  • Мнения: 7 174
Мисля, 12 бройки са най-многото орхидеи, които съм отглеждала. Може и малко повече да са били.
В момента имам 5. Едната е спорна - тази, за чието спасяване ви питах в темата.
3 гледам у дома, 2 на работа.
На тоя етап са ми достатъчни, бих могла да приютя и много искам една ароматна.

# 610
  • Мнения: 13 906
Браво на вас! Колко време на ден/седмица им отделяте?

Един път в месеца поливам - цял ден. Фуча буча и мърморя ако ми се пречкат домашните. Кълна се сама себе си,  че съм ги докарала дотолкова бройки. На следващия ден забравям всичко и като седна да си пия кафето ми е гот да съм сред тях.

# 611
  • София
  • Мнения: 3 947
Браво на вас! Колко време на ден/седмица им отделяте?
Предполагам въпросът е към мен. Обгрижвам ги около 4 часа седмично. Това е за поливане и оглеждане за разни кофти изненади, плюс някое пресаждане ако се налага. Ако броим снимането - още час и половина-два. Иначе ритуалът за душата /радване и надничане в пазвите/ е всекидневен, в няколко серии.

# 612
  • Мнения: 2 452
Относно орхидеята на пипи и предложението за водно отглеждане. На водно се преминават здрави орхидеи при които няма сухо или мокро гниене. Ако тя отчупи цялата долна част и така остане здрава горница пък било и с един корен може да опита на водно. Проблем е че всеки от нас трябва да предложи нещо за конкретното цвете и нейния притежател с неговия стил на отглеждане, а не да обсъждаме общо кой метод е по-добър. Аз правих 3-4  години експеримент водно и полуводно и при мен не се получи, не че цветята измряха но отказаха да цъфтят. Но трябваше първо да преминат на изцяло водни корени - израстват так вацбез веламен, корените  с веламен измират защото изгниват. А после цялата процедура обратно. Цветята си бяха бомба е бурканите но цъфтяха единици ( мисля че преминах 20 бройки - здрави имлади, цъфтяха само две ) . Моят извод беше че съм на място с висока въздушна влажност
 Водата съвсем я повишава. Така няма онзи баланс между влага и светлина необходим за залагане на цветоноси.
Аз не виждам да има изгнило някъде,освен по някои корени(може и да не съм довидяла)
Точно за конкретното цвете предложих водата,вижда се,че в субстрат няма да се справи, а и явно с поливането нещо не е ок.Почти съм сигурна,че ако я засее отново,след някоя друга седмица ще се приземи в коша за боклук...дано да се лъжа

При мен въздушната влажност е постоянна,над 80% 12 месеца в годината.Изгнили корени имаше само в началото докато цветята приключат адаптацията.Отдавна няма изгнили корени и толкова много цвят не съм виждала никога до сега.
Всяко растение има нужда от различно количество вода.Имам такива с по 1см вода,други са пълни до половината на съда...
Както и да е,няма да споря за такива неща,Всеки сам си решава как да си отглежда орхидеите.Само споделям моя опит

# 613
  • Мнения: 13 906


Какво и е, според вас? Листата са толкова спаружени.
Това е същата, за която питах преди време. Вадих я от саксията, махнах гъбата между корените,  засадих наново,  но резултат никакъв.





Ето това е дала като начални условия Пипи. Снимка след изваждането също. Това цвете не съвсем здраво особено в частта оградена с червено. За да има отпуснати листа, при условие че не е поставяна неполята, значи водата от корените не стига до горницата. Вероятно в оградената част има гъбичен проблем, който пречи преминаването на водата по тъканите. Сред корените няма нито един здравословно зелен, а тези, които са били навън са явно черни. Затова мисля че водното не е подходящо за текущото състояние  на цветето, а не въобще като начин на отглеждане. Групи за водно и полуводно има много и щом има - значи работи, но може би не на всяка цена. За конкретното цвете субстрат би проработил, защото при вода, с компрометирано стъбло, гъбичния проблем  ми се струва много бързо ще тръгне нагоре.

добруването на цветето винаги е комплекс от няколко показателя - влага, температура, светлина като количество на ден и като яркост. Явно и при двете ни е влажно, но вероятно живеем при различни температури и осветеност, светови ден. Аз също живея на място със 77% средногодишна влажност , но при мен на водно има отказ от цъфтеж. На полуводно също. При субстратно отглеждане преди и след водното нормален цъфтеж. Значи условията ни са неидентични независимо от високата влажност. Аз затова уточних че при мен вероятно механизма "просъхване" е от значение ( значи влажността е все пак по-висока при мен, независимо какво казват за населеното място по принцип ) и поради тази причина на  водно и полуводно ми се случи пълно фиаско. Ненапразно поливам на 45 дена зимата и на три седмици лятото. Ако въздушната влажност беше ниска вероятно листата щяха да висят като парцали. Аз съм ги оставяла моите по принуда месец юли 45 дена без вода и едва след 45-я ден  се забелязаха признаци и "омекване " на листата. Като ги полях и възвърнаха състоянието си. За мен това е експериментален показател доказващ че моята въздушна влажност е наистина висока.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 00:00 от _re_ge

# 614
  • Пловдив
  • Мнения: 13 582
Имам 8 бр., искам още, но нямам място.
Като оправим втория етаж вече ще е друго, но до тогава ще са само тези.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт