Данъчна декларация от Акции

  • 976
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте. Ще попълвам първата си данъчна декларация.
Проблемът ми е, че имам над 800 сделки за 2023та година с Акции.
Как мога да попълня всички на веднъж или поне да спестя някакво време, понеже 800 сделки са ужасно много, а и трябва да попълвам всичко в български левове.....
-Поздрави!

# 1
  • Мнения: 408
Данъчно се облагат печалбите от търговия с акции.

"дължи се данък 10% върху от данъчната основа (която, както посочихме по-горе, е равна на 90% от реализираната в рамките на календарната година печалба от продажба на финансови активи, които не са продадени на регулирани пазари на ЕС и ЕОП), т.е. имаме 9% ефективен данък."

https://www.taxmonkey.bg/taxes-financial-assets/

 Как след като от 800 продажби си получил доход, не желаеш да платиш 50-100 лв за счетоводна консултация, а си опрял до лаиците от бг-мамма?

# 2
  • Мнения: 40 924
A ако тази печалба е на БФБ или друга борса в ЕС, тогава и тези печалби са необлагаеми, което прави подаването на декларация доброволно, ако желае по някаква причина да има официален документ за дохода. И се предполага, че брокерът му ще му даде някакъв документ за реализираните печалби.

# 3
  • Мнения: 71
Първо никъде не пише, че става дума за продажба и печалби.
Може просто да е купувано, без да се продава нищо.

Като цяло аз сумирам за фирма Х всички сделки на един ред със средна цена на придобиване и пиша. Няма кой да се занимава да пише всичко отделно на всеки ред. Отделно нали си прикачвате и извлечение от брокера където се вижда всяка сделка поотделно.


Относно това, че щом сделката е направена на БФБ или друга борса в ЕС и печалбата е необлагаема - ами не е точно така.

Много е важно да се провери първо самата борса дали е регулирана според европейските правила. Освен това дори и да е регулирана, много от борсите имам регулиран и нерегулиран сегмент. Важно е да се знае през кой сегмет е минала сделката. Мине ли през нерегулирания си дължите данък върху печалбата.

Просто пример - купувате си акции на Тесла например от регулирана борса във Франкфурт - само че самата сделка ще ви мине през нерегулирания сегмет и дължите данък.
Втори пример - искате да си купите примерно някой европейски ЕТФ, той си е регулиран и не би трябвало да дължите данъци върху печалбата. НО е много важно да проверите вашият брокер през кой сегмет на борсата пуска сделката. Някой брокери позволят да зададеш от къде да мине сделката - може изрично да посочиш коя борса или пък да използваш така наречения smart route, тоест там гледа просто да изпълни сделката на цената която си посочил без да го интересува от коя борса ще мине, при което рискувате да минете през нерегулиран сегмент.


С две думи има си малко тънкости, процеса не е толкова праволинеен.

# 4
  • Мнения: 40 924
Признавам си, че това за нерегулирания сегмент го чувам за пръв път. Щом се купува да речем някой ЕТФ от регулирана борса, какъв ще да е този специален сегмент и как се указва да се мине или да не се мине през него?

# 5
  • Мнения: 71
Поне в ИБ през трейдинг станцията има опции да зададеш от къде мине. Или го слагаш на smart и съответно се опитва да ти ги купи на определена цена от където може или му задаваш конкретна борса за да си сигорен, че ще мине от там.

През мобилното и уеб весията може да се използва ибота за да се зададът тези параметри.

Давам пример - искаш да си купиш Microsoft примерно през Xetra (Франкфурт борсата). Самата борса се води регулирана, обаче си има 2 отделни сегмента (регулиран и нерегулиран). В случая Microsoft си е "open market"


така че няма значение през коя борса ще мине, все ще дължите данък при печалба. В такива случай си слагам просто поръчката да ми се изпълнява на smart, тоест брокера търси из други борси в Германия да ми изпълни поръчката на цената която искам. По този начин съм правил не един път сделки през TGATE (Берлин борсата) нищо, че съм пуснал през Франкфурт.

Иначе това са двата седметна на Xetra

https://www.iotafinance.com/en/Detail-view-MIC-code-XETA.html - регулиран

https://www.iotafinance.com/en/Detail-view-MIC-code-XETB.html - нерегулиран

Трябва да се търси из извлечение за потвърждение на сделката. Сложна и досадна работа.


При другите брокери като trading212, etoro и т.н. не съм запознат какви точно възможности има и не мога да коментирам там как се случват нещата.

В крайна сметка като си купувате европейски акции и ЕТФ, които би трябвало да са освободени от данъци и са на регулирана борса, не мисля че НАП ще тръгнат да ви искат чак такива доказатества. Може би, ако става дума вече за много сериозна сума може и да задълбаят, но ме съмнява.

Наскоро подавах декларация, имам доста сделки и доста голям оборот като сума. Описах само какво притежавам сумарно на няколко реда, описах си продажбите, лихвите, прикачих един голям чаршаф с движението на всичко купено/продадено. Приеха я за половин ден. Не мисля че някой може за няколко часа да сметне дали това което съм подал е вярно.

# 6
  • Мнения: 40 924
Вчера се зачетох по въпроса и намерих едно интересно нещо с много информация:

https://redtapepayments.blogspot.com/2020/04/blog-post_28.html

Освен това мисля, че се облага доходът, а не покупката, тоест важно е къде се продават дяловете/акциите, а не къде са купени. Ако се продадат на регулиран пазар всичко е точно. И ако са ЕТФ, на борса на ЕС  в колективна инвестиционна схема ( UCITS) мисля, че няма страшно с данъците.

# 7
  • Мнения: 4 788
Не се облага доходът или покупката, а разликата между продажната и покупната цена, тоест печалбата. Данък капиталова печалба е 10% (какъвто е и ДОД). Дори в дадена година да няма реализации (тоест да няма движение в позициите), отново трябва да се подаде декларация с нереализираните активи - количество и моментна пазарна цена на всеки от тях.

Като се намесят и дивидентите, става съвсем сложно. Ако са реализирани на някоя от американските борси, тогава се дължи процент там, а не тук, поради споразумението за избягване на двойно данъчно облагане между САЩ и България. Обикновено се удържат от брокера, като, за да се определи режима на облагане, се входира и формуляр W-8BEN.

Накратко - това. Човек с някакво сериозно портфолио абсурд да се занимава сам с тази хамалогия. При мен са ангажирани адвокат и счетоводител, без да имам претенции за сериозни инвестиции. Просто искам да спя спокойно, без да се чудя кога НАП ще ми цъфнат на вратата за ревизия на физическо лице. Съветът ми към автора е да потърси съдействие от същите.

# 8
  • Мнения: 40 924
Дори в дадена година да няма реализации (тоест да няма движение в позициите), отново трябва да се подаде декларация с нереализираните активи - количество и моментна пазарна цена на всеки от тях.

Защо да трябва?  В закона пише:

Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за:
1. придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28;
И после други случаи, но все облагаеми.

А за необлагаемите доходи си има специален член, позволяващ деклариране по желание:

Чл. 50а. (Нов - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г., в сила от 01.01.2024 г.) Местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 придобитите през годината доходи, които са освободени от облагане по силата на този закон, придобитите доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 и/или с алтернативен данък по глава седма "а", полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.

# 9
  • Мнения: 4 788
Мисля, че беше, защото акциите се завеждат като нематериален актив на придобивна стойност, която подлежи на годишна преоценка. Печалба или данък се дължи само в момента на реализация, а в останалия период - търпят временна данъчна разлика.

Малко по памет преразказвам, но сме го водили този разговор преди 4-5 години с хората, които подават моята. Изводът беше, че най-чистият начин е да се декларират ежегодно.

ПС: Служителите в НАП масово не са в час какво се дължи при търговията с инструменти, съответно се стига до надчисляване. Дори само заради това бих посъветвал да се търси професионален съвет.

# 10
  • Мнения: 40 924
Да, ама акции в някоя фирма е едно, а дялове в ЕТФ е различно, то не са акции, а само за акциите има текст в ЗДДФЛ. Конкретно в закона се иска деклариране на участие във фирми, а не инвестиции в ЕТФ.
Освен това по закон физическите лица не водят счетоводство, което за мен обезсмисля това завеждане. Къде да го заведа?

Иначе мнението на счетоводителите е резонно - хем си създават работа (иначе стават излишни), хем си връзват гащите по най-лесния начин.

Общи условия

Активация на акаунт