Частни училища -информативно - дискусионна тема- 63

  • 44 524
  • 756
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 898
Нито пазарът вече определя таксите, нито регулярните купувачи на тухли се припокриват на 100% с клиентите на ЧУ. Процентът може и да е под 10-20%. В България при луксозните стоки пазарният принцип е зависим и се влияе от много условности. А и тук имаме "дълга услуга". Мислиш занапред поне 8 години как ще си финансово.

Затова сме свидетели на доста заблуждаваща реклама и активно прикрито участие на училищни функционери във всякакви родителски групи и форуми. Например миналата седмица много се смях как Азбуки рекламира Питагор в една фейсбук група. Несъзнателно. Зам. директорката и "много" учители се преместили в Азбуки и затова последното било топ. А всъщност има толкова условности покрай този факт.

Повече клиенти отколкото са местата имат 5-6 училища. Другите не са така. Приемат всеки пожелал. Т.е. средата се определя от финансовото състояние. А с всяко вдигане на таксите прагът на нужното финансово състояние се качва. Е каква среда тогава очаквате? Подборът е финансов, а с всяко вдигане на летвата подборът на родители(защото това вече е подбор на родители) се ограничава все повече в гортата част на кривата, където нещата излизат от сферата на "средна" класа.

8500 евро е средната нова такса. 1400 лева на месец. Грубо. После идват спорт, допълнителни занимания, дрехи. Да кажем 2-2200 лв. Две деца = 4400 лв. После храна, комунални, семейни забавления и почивки. Преди си говорехме, че разходите за училище ако минават 30-40% от доходите вече е рисково. Т.е. при 40% е 11000 месечен семеен доход. На мобилно съм и не мога да отворя статистиката да погледна колко хиляди надвишават този доход. Последно 2020-та си спомням, че лица получаващи брутно над 5К месечно бяха около 2- 2,5% от всички деклариращи доход. Хайде да не е 40%, да е 60% от общия доход. 7К месечна заплата при сегашните такси. А нагоре? Вдигат таксите всяка година, но заплатите не се индексират навсякъде и всяка година.

Аз това го пиша всъщност за училищните функционери, които четат тук. Да си мислят. Те следват АК, но са малко от типа "Видяла кравата, че подковават коня,  и тя вдигнала крак". АК имат огромна част нейтив с друго ниво на заплащане, имат огромна програма за намаляване на таксите, имат огромна собствена материална база, която трябва да поддържат. А в повечето ЧУ учителския персонал нито е високо заплатен, нито условията при които работят са топ. И въпреки всичко, смятам, че и таксата на АК е нереална. Wink

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 10:56 от Аncy

# 31
  • Мнения: 13
Няма как да не се повишават таксите, когато всичко се е повишило. Не говоря за таксите на Британика, а за тези на топ-училищата в класациите по НВО като СС, Питагор, ПЧМГ и други, чиито такси са 1300-1800 лв. Искаме просторни училища в добри локации, целодневно обучение, транспорт и най-добрите учители. Това е обвързано с цените на имотите, на консумативите и най-вече разходите за заплати, които са се повишили значително. Дори добрите учители са едни от най-ниско платените професии, а най-важни. Сметката как плащаме за услуга, която е 10 месеца, не е правилна, освен ако някои учители със семействата им не развият умение да се хранят и плащат разходи от слънцето през лятото, а училищата не се превръщат в Airbnb за този период. IT компании назначават стажанти с 0 опит от 1000 до 3000лв , а опитните хора там получават в много пъти повече. Учителите в частните и държавни училища с огромен опит и резултати в науката и образованието рядко стигат 3000лв заплата, което е едва средната заплата за София. Заплащането на добрите учители е много ниско спрямо техните умения и добавена стойност и само се надявам повишаващите се такси и все по-големите трудности за намиране на хора да водят до решаването на този въпрос, поне в частните училища. Когато се опитам  да направя груба сметка за приходи-разходи за ЧУ, тази сметка с текущите такси 1300-1500 не ми излиза и предполагам е за сметка на подържаме по-ниски разходите за труд и техни или частично предоставени от държавата сгради.

# 32
  • Мнения: 9 698
Сметката е по-лесна като отвориш търговския регистър.
Бизнесът си е техен, преценили са си. На нас дали ни харесва среда, увеличение - друг въпрос.

# 33
  • Мнения: 2 826
Записвам се в темата. Тази година ще трябва да решим къде да кандидатства детето ни за ПУК през 2025.
Таксите определено не са ми по вкуса 😃 но и много други неща не са. Няма против държавното образование, но “районното” ни училище е повече от зле, и като контингент, и като отзиви за преподавателите. Граничните са хубави, но абсолютно не могат да приемат децата от районите си, камо ли от останалите. И съответно за нас изборът опира до кое ЧУ, а не дали. Отделно детето ни е емоционално и не бих искала да е в лоша среда и после да давам пари за психолози… приемам, че това е инвестиция в детето, на стойността на едно жилище, и така.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 779
Ами и аз съм съгласна, че няма как съвсем да няма увеличение. Но от увеличение до увеличение има разлика. Преди десетина години таксите се увеличаваха средно с по 100-200 евро на година. Тоест, поне имаше някаква "прогнозируемост". Сега започнаха да хвърчат с по 500-600, 1000 евро и нагоре...на кой колкото му скимне и нищо не се знае. Помним и потребителите на Дрита как останаха изненадани след купуването им от Британика с баснословното покачване. Напълно съм съгласна с Ancy, че това е дългосрочно обвързване и е редно ползвателите да могат да си направят сметката.

# 35
  • Мнения: 5 898
Освен това не се вижда увеличение на учителските заплати пропорционално на таксите. Учителите в ЧУ НЕ получават много по-високи заплати от тези в ДУ, при много по-висока и целодневна натовареност, при изискване за повече проверени писмени работи и принципно по-изискващ и капризен контингент. Поради това и се забелязва криза за добри учители дори и в топ 3-4 на ЧУ.
Ще ме извиняват, но всяка година 600-1000 евро увеличение е неоправдано от нищо. Нито от инфлация, нито има повишено качество, нито услугата е станала по-голяма...

# 36
  • Мнения: 5 018
Извинявам се много, ако подразня някого с въпроса си, но ми се струва по-удачно да си задам въпроса тук, отколкото в темата за детските градини. Някой може ли да сподели отзиви от детската градина към St. George? Интересува ме всичко, дори задочни мнения.

# 37
  • Мнения: 6
Здравейте,

Ситуацията ми се следната:

1. Изтървали сме срока за уседналост да се вредим в хубавото близко ДУ чрез смяна на адреса (в София), а това което ни е в района е зле. Съответно се ориентираме към частно училище.
2. В момента финансово мога да си позволя всяко ЧУ, но не искам непременно да се набутвам в най-скъпите.


Детето:

1. Говори английски като втори език свободно, но му е малко по-слаб от българския
2. Става на 5 скоро, та имаме време уж
3. Бил е на градина и в България и в чужбина и поназнайва малко немски (на ниво думички и песнички)
4. В момента не посещава ДГ защото пътуваме често извън страната

Ще ми се в училището:

1. Да говорят/учат на английски или немски освен на български
2. Децата да не са надути богаташчета/VIP-ове, “елити”
3. Децата да не стават бележкари, а да се радват да научат нещо ново чат-пат
4. Да не гърчат децата до откат (детето на приятели е в Питагор и се разплака след като получи 95/100 точки на някакъв изпит или тест; това за мен не е ОК)
5. Да не я карат съвсем през просото (детето на други приятели е във Валдорфското и съм потресен колко е зле)

Засега гледаме Мейпъл беър, Космос, Увекинд и Томас Едисън (и за детска градина, и за училище по-натам). Кои други според вас са като за нашата ситуация?

Не мисля че мога да успея да изчета всички теми за ЧУ тук затова направо питам по-опитните родители

Благодаря!

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 19:49 от Shl4shh

# 38
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
За кой ПУК ще кандидатства детето? Първо вижте дали не сте изтървали сроковете за кандидатстване в тези училища. Това, че не посещава градина детето какво значи? В БГ е задължително предучилищното образование от 4-годишна възраст, тоест ПУК 1 и ПУК 2.

# 39
  • Мнения: 6 562
Какви срокове да са изпуснати? Детето (в момента е на 4 г.) ще кандидатства за учебна 2025/26.

# 40
  • Мнения: 5 898
Какви срокове да са изпуснати? Детето (в момента е на 4 г.) ще кандидатства за учебна 2025/26.

Как го реши това? Става на 5 през 2024. 5-6 г.  е ПУК 1, т.е. от 2024-2025 г.

# 41
  • Мнения: 6 562
Дамата пита за училище, не за ДГ.

# 42
  • Мнения: 5 898
Дамата пита за училище, не за ДГ.

И? Какво от това? Има училища с ПУК1 и ПУК2.

# 43
  • Мнения: 6 562
От четирите изброени от нея кое предлага ПУК 1?

# 44
  • Мнения: 6
Ще се свързваме тепърва с училищата за да видим кога има прием, и кой влак сме изтървали.

Моят въпрос е общ: отговарят ли според хората тук училищата които споменах на моите критерии, и дали изпускам някое хубаво училище което да проверим когато сме в България.

Общи условия

Активация на акаунт