Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 27 966
  • 776
  •   3
Отговори
# 495
  • Мнения: 4 682
"БНБ е проверила през 2023 г. няколко кредитни институции дали са спазени законовите изисквания за отпускане на ипотечни заеми и е открила нарушения. Това става ясно от отчета на БНБ, публикуван на сайта й. 

Проверени са три по-малки банки и една значима банка, както и пет небанкови финансови институции. Извършена е и проверка на няколко кредитни посредника. При две от проверените кредитни институции са установени несъответствия със законовите изисквания по отношение на прилаганите правила и процедури за оценка на кредитоспособността на потребителите, констатират от БНБ."

https://www.segabg.com/hot/category-economy/bnb-otkri-narusheniy … tnoto-kreditirane

Мога да предположа коя е банката.

# 496
  • Мнения: 41 328
Пак да кажа, без инфлация нашето общество не може да съществува. Инфлацията е подбутващата сила, караща хората да работят и потребяват, а не да си седят на парите. В средновековието, когато инфлацията е била доста по-слаба, много често който забогатее си е заравял гърнето със злато и се е оттеглял от активен живот. За това е помагал и фактът, че е нямало за какво толкова да се харчи. Но днешното общество се гради на консумацията, а тя се подсилва и с инфлация. Обаче инфлацията трябва да е контролирана. Ако направя аналогия с водата, за да имаме нормален и контролиран воден поток стига наклон от 1 до 3%. Ако е по-малко водата не тече, ако е повече се засилва много и прави пакости. Ми нещо подобно е и инфлацията.
Инфлацията също така гарантира в някаква степен прословутото Пари' от основния закон на капитализма. Ако има дефлация рискуваме застой в икономиката.

Иначе инфлацията и на мен не ми харесва. И аз бих искала нещата да застинат както са си сега и да се успокоя. Да, ама не, никой не ме пита какво ми харесва.

# 497
  • Мнения: 2 510
Първо, това въобще не е така и може да се види в историята. Когато е имало златен стандарт, е имало иновации както и сега - тогава са измислени парната машина, електричеството, радиото, автомобилите, и много други неща, в производството на които тогавашните предприемачи са си инвестирали капитала, вместо да го заравят в гърнета.

Второ, дори да приемем, че е по-добре да има инфлация 1-3% (за което аз не съм съгласен, че е по-добре от 0%, но както и да е) - защо тогава не е 1% или дори 3%, а е 10, 15, или никой даже не знае колко е, защото на официалните данни в никоя държава не може да се вярва, а хората го усещат субективно по портфейла си? Вярваш ли на тези хора, които са сложени там и им е даден контрола върху печатницата, че ще се запрат?
И аз не знам да им вярвам ли - от една страна пазарът ще ги принуди, от друга те ще правят и ще струват за да не изпуснат контрола въхру този инструмент, чиято сила е по-голяма от тази на оръжията за масово унищожение, според много икономисти и философи.

Хората явно също не им вярват, щом си набутват парите в имоти, които не са им нужни, само за да ги предпазят от инфлация. Ето сега излязоха най-новите данни от НСИ за населението. Най-голям е делът на хората над 65 г. в почти всички области, вкл. София. Най-малък е делът на лицата под 15 г. Демографският прираст е отрицателен, отново във всички области вкл. София. А продължават да се строят с рекордни темпове нови жилища - кой ще живее в тях и това продуктивна употреба на националния ни капитал ли е?
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2024/04/29/4620165_v_22_oblasti_ … ai-visok_dial_ot/

# 498
  • Мнения: 41 328
Имало е прогрес и развитие, разбира се, но много по-бавен е бил напредъкът. Погледни как са вървели нещата последните 3-4 хиляди години. И как в 20 и 21 век - много хубава експонента се получава.
После, аз не казах, че ВСИЧКИ ще заровят гърнетата, а че много ще го направят Винаги има предприемчиви хора, които не могат да бездействат. Но другите са масата.
А високата инфлация никой не харесва,  ама я отпускат за да гасят "пожари" в икономиката. Ако ти се запали апартаментът няма да спреш пожарникарите с маркуча, макар водата и тя да носи щети, нали?  Та и политиците - отпуснаха съвсем неприлично високата инфлация за да гасят пожар. А малко по-голямата за да си постигат лични краткосрочни цели. Няма как да се предотврати.

# 499
  • Мнения: 1 119
0% инфлация е нещо имагинерно. Здравословните ниски нива на инфлация са белег на растяща икономика - хората имат възможност и потребяват повече. Отрицателна инфлация вече е дефлация и означава загуби и страдаща икономика.

Но това са много общи разсъждения. Разбира се, че при галопираща инфлация, на която станахме свидетели последните няколко години, в един момент ще настъпят дефлационни процеси, които образно казано ще балансират ситуацията. За най-пресен и опросетен пример, за да онагледя, мога да посоча олиото, въпреки че е извън темата.
Скрит текст:
Ако през 2019 година беше 2,20-2,40 лв (по данни от интернет), то след това стигна цени от 7-8лв, а към днешна дата цените спаднаха чувствително в сравнение с пиковете по време на Ковид и в началото на войната.
Предстои да видим дали и кога такива процеси ще настъпят и на имотния пазар (в София поне). Неизбежно е да се стигне до някакви нива на насищане и търсенето да спадне в един момент. Освен, разбира се, ако не се засили притокът на хора към столицата.

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 21:53 от innasn

# 500
  • Мнения: 170
Как се определя комисионната, която взима един брокер за продажба на имот? Чета, че става дума за 3 до 5 %, но закован ли е този процент при даден брокер или се преценява според продавания имот?

# 501
  • Мнения: 1 119
Как се определя комисионната, която взима един брокер за продажба на имот? Чета, че става дума за 3 до 5 %, но закован ли е този процент при даден брокер или се преценява според продавания имот?
Поне големите компании имат предефиниран процент в договорите си. Това обаче не означава, че процентът не подлежи на предоговаряне, особено ако брокерът е някой работещ самостоятелно или по-малка фирма.

# 502
  • Мнения: 550
Стандартната комисионна в момента е 3% без ДДС. Не знам някой да наглее за повече, то и това ми се вижда много. Но под 3% не падат.

# 503
  • Мнения: 170
Благодаря! Мислим да продаваме една панелка в Младост 1а и се колебаем дали ние да пускаме обява или да търсим брокер. Но като чета темата и как с години после звънят на посочения телефон за връзка, май брокер е по-разумното решение.

# 504
  • Бургас
  • Мнения: 6 105
Вземете си предплатена карта и си го продавайте сами. Защо трябва да плащате хиляди левове на някого за това, че някой пуснал обява?
Пуснете си я вие, определете часове за обаждане и огледи, внимавайте да не ви крадат текст и снимки да изнудват и това е.
Ако не живеете в града, може да ползвате брокер, но ако сте си в София - защо?

# 505
  • Мнения: 6 367
Напишете в обявата че не допускате препубликуване на снимки и информация. Дори да препубликуват, като им се обадите гневно, веднага ще я свалят. Ако нямате този текст са по-нагли.

# 506
  • Мнения: 3 997
Моят (на продавача, но и мой по неволя) взе 2%, аз очаквах 3.6, толкова е масово навсякъде или 3 без ДДС.

# 507
  • Мнения: 170
Моят (на продавача, но и мой по неволя) взе 2%, аз очаквах 3.6, толкова е масово навсякъде или 3 без ДДС.
Сигурно от продавача е взел 5 Simple Smile

# 508
  • София
  • Мнения: 322
Ако и той не е искал да си вдига телефона... Grinning

# 509
  • Мнения: 176
Какво значи без ДДС?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт