Как намирате смисъл в несправедливия свят?

  • 10 901
  • 303
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 38 900
Всъщност идеята за душата, която отива в ада или рая, е формирана много по-късно от Библията.
Покрай Възкресението, в църквата се говори за възкресение на душата, но откъде идва и накъде отива, е малко мъгляво.

# 211
  • Мнения: 41 650
Въпросът за смисъла на живота е философски и няма смислен отговор. Остава единственото разумно - след като не знаем какъв е замисълът зад раждането ни да си изживеем живота, да му се радваме и да го продължим. Евентуално с идеята, че някога, след време, ако животът оцелее може да се изясни и смисълът му.
И това няма общо с това дали животът е справедлив или не. Животът е такъв, какъвто е, той е отражение на природата, а тя както знаем не е нито справедлива, нито несправедлива, а е индиферентна. Но това безразличие е динамична и осреднена стойност, което ще рече, че за някои се пада повече отколкото заслужават, а за други по-малко. Това е неизбежно и е нормално тези с късата клечка негодуват, но пък тези с дългата би трябвало да благодарят на съдбата (аз го правя). Но освен съдбата имаме и свободна воля и тези с късите клечки могат да се борят и да си подобрят съдбата, докато тези с дългата клечка могат сами да си провалят живота. Та в някакъв аспект можем да приемем, че смисълът на живота е борбата за нещо по-добро (и за индивида, и за обществото), още повече това е и основният закон на живота - борбата за съществуване. И това няма нищо общо с това дали светът ни се струва справедлив, или не. Най-добре да приемем по подразбиране, че не е. А то си е и така - никой никъде не е обещавал честен и справедлив свят.

# 212
  • Мнения: 178
С право мислите така... но всеки който търси истината, рано или късно я намира, защо Бог не може да бъде ограничен ог каквито и да е човешки вмешателства...

И да Той не на всеки се открива и Го е допуснал, защото не всеки който казва Господи, Господи влиза в Божието царство.

# 213
  • Мнения: 41 650
Тоест смисълът на живота е да влезем в рая (божието царство)? Аз лично не виждам голям смисъл от това, освен ако там, в това царство,  ще има някаква полза и смисъл от нас, а няма просто да живеем вечен живот безделие и безсмислие, защото целта ни вече е постигната.

Твоят въпрос ме накара да добавя също, че справедливостта е относителна и субективна. Кое е справедливо - лъвът да изяде антилопата и тя да загине за да оцелее той, или антилопата да избяга и да оцелее, а лъвът да умре от глад? Даже и в политиката срещаме две дефиниции за справедливост:
- всички хора са с равни нужди, значи справедливо е да получават по равно блага.
обаче пък
- на всекиго се падат толкова блага, колкото си е заслужил.

По-близо до законите на природата е второто. Всъщност и религията се придържа към това - раят се полага на заслужилите го, а не на всички, понеже са равни, нали? Та я кажи сега това справедливо ли е или не?
Тоест в основата си дясната доктрина е и църковната доктрина, обаче после за детайлите църквата бяга към левичарството? Доста противоречиво.

# 214
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Ада и рая са състояния на духа. Не са конкретно място. Бог не е човек за да съди. Отсъждането на добро или лошо се изживява само тук на Земята заради 3D измерението. Заради него всичко ни е дуално.

# 215
  • Мнения: 20 172
ДОброто и лошото, респективно ада и рая са част от спиралата на живота. Няма лошо без добро и няма добро без лошо. Те са огледало и взаимно се рефлектират. Дуализмът е в основата на съществуването и градежа. Ако има само добро или само лошо, няма развитие / растеж. Има застой.
Ако на някой му е упование, дава му покой и сигурност, мир в душата, че съществува абсолютна истина и абсолютно добро, нека вярва. Лошо няма.
За мен е твърде нереалистично и ограничено.

# 216
  • Мнения: 24
Тоест, проявлението на злото насърчава проявление на доброто? Интересно..
Чрез Библията е дадено обещание, че след възкресението, в райската земя, когато на хората отново ще им бъде даден вечен живот, цитирам: "не ще има вече смърт, нито жалеене, плач или болка." Обещанието е за живот без зло, така както е бил първоначалният замисъл при създаването на човека.
Това опровергава твърдението, че злото  е необходимо за развитие и растеж. Разбира се, за тези които вярват в написаното в Библията.🤷‍♀️

# 217
  • Мнения: 20 172
А защо намирате за отправна точка на истинност Библията? Simple Smile

# 218
  • София
  • Мнения: 38 900
И после целия Стар Завет - секс, кръвосмешение и бой. Само хубави работи.

# 219
  • Мнения: 1 399
В едно интервю Вера Кучовска казва, няма Ад и Рай, Ада е тук на земята и сигурно има нещо вярно, предвид дарбата й съм склонна да вярвам на тези думи.

# 220
  • София
  • Мнения: 38 900
От милиарди планети, сме се паднали на една от малкото, които става за живот и пак мрънкаме, търсим справедливост и я наричаме Ад. Смятай!

# 221
# 222
  • Мнения: 3 276
Робско мислене. Хората от хилядолетия си задават въпроси за смисъла и за справедливостта, накрая 21 век - не мисли за тия глупости, бъди доволен, тежкият физически труд помагал да не мислиш... Flushed

# 223
  • Мнения: 20 172
Важното е да попаднат в рая.
Като да знаят какво е рай. Сладичко, но едва ли ще помогне на някого с повече от 2 мозъчни клетки.

# 224
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 143
Смисълът е в борбата. Някои това ги прави живи - да се борят, да търсят, да постигат малки или по-големи победи. Други, ако им се наложи да направят и съвсем малко усилие за нещо, и започват да мрънкат, да се жалват колко са онеправдани, колко им е тежко, как те са най-зле... Не знам какво е - темперамент, енергия, характер. Познавам хора с тежка съдба, които ако не знаеш какво преживяват, няма и да си кажат, напротив, винаги са лъчезарни, позитивни. Както и от другия тип - толкова са ми натоварващи с негативизъм и мрънкане. Имам една роднина, гледам по възможност да я избягвам, откакто я познавам, само за болести говори, както и да оплюе някого... Не пропуска.

Общи условия

Активация на акаунт