Кърмене на недоносено бебе!

  • 30 220
  • 161
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11
да, правилно!!
Аз имах предвид 6 месеца корегирана възраст, но забравих да напиша!!

# 46
  • Мнения: 78
За възрастта при захранването съм съгласна. Искам да споделя с вас и нещо, което ме посъветваха и много ми хареса и сега го прилагам на моите принцеси:
от 4-ти, 5-ти месец започвам да дават отвара от зеленчуци (сварено картофче с водичка, изчеждам водичката и давам нея за хапване преди млякото)
след като са опитали няколко вкуса, ще сгъстявам малко по малко отварата (като например първия път ще намачкам 1/8 или 1/4 картофче - зависи от големината му)
и така през 6-тия месец ще са готови да хапват пюренца  Laughing

# 47
  • Мнения: 158
Здравейте, мами, много се зарадвах днес, когато открих тази тема. Аз от толкова много време търся информация из форума, а тук в темата има толкова много полезни неща, благодарение на опита на различни майки  Hug

Иначе моето бебе се роди в 38 с. 2280 г, т.е. има и хипотрофия. Но не се наложи да стои в кувиоз, а просто го държаха в интензивното. Беше страшно немощно в началото, дори и от шише му беше трудно да пие. На 3тия ден ми го дадоха в стаята уж да се учим да се кърмим, но то само спеше, много малко засукваше, а и аз имах само коластра и на другия беше спаднало с 90 г. и ми го взеха пак в интензивното Sad
Аз обаче бях доста настойчива и без много, много да ги питам, просто заявих, че държа това дете да се храни с кърма, че това е най-доброто за него и т.н. и така те се съгласиха да се цедя в стаята си и да нося, даваха ми стерилна помпа. Бебо бързо почна да наддава, но му даваха млякото със сонда защото дори и от шише изпиваше 10-20 г със зор, и само спеше. Казваха ми, че това бебе нямало сукателен рефлекс и че дори можело да се наложи известно време да стои в болница, в която гледат деца, които не могат да бъдат гледани вкъщи  (понеже то не искаше да се храни само).
Аз бях направо като разбита, но поради настойчивост от моя страна ме пускаха да ходя в интензивното и сама да пробвам да го храня от шишето, платихме също и за легло, за да остана още известно време в болницата. Скоро пак ми го дадоха и в стаята.
И така малко по малко въпросният рефлекс се разви и бебо си пиеше изцедена кърма и наддаваше. И ни изписаха, защото иначе нямаше други проблеми.
Чак в къщи почнаха и опитите ни за кърмене, които дадоха резултат към края на първия месец, тогава се научи да засуква, но не стоеше дълго на гърдата, а и предпочиташе тази, която пуска по-малко. Сега на 3 месеца все повече стои и на двете гърди, но давам и от шише изцедена кърма, понеже наддава бавно, едва 600-650 г на месец. Трудно му е да суче задното мляко и му го цедя. А не искам да давам АМ.

Но като ви чета, явно трябва много да внимавам да не ми спре кърмата. Много страшно звучи това, как на някои майки изведнъж им е спряла. Чудя се какво да направя, за да предотвратя такова нещо, понеже за момента няма как да не се доизцеждам и да давам и допълнително изцедена кърма.
Какво бихте ме посъветвали?
Първото ми дете го кърмих 1.5 г., но то беше друг случай, родено на термин, ящно и много енергично ...

# 48
  • Мнения: 888
Здравей Нети  Hug
Страшно се радвам, че има майки като теб, възхищавам ти се за упоритостта, детенцето ти да е кърмено...вярно е, че сигурно ти е доста трудно с кърмене и цедене и дохранване...но смятам, че се справяш чудесно и това е най- добрия вариант за вас за момента- хубаво е, че бебче вече суче и от двете гърди, то заяква и ще влага повече усилия в сукането; това, че наддавам 600-650 грама на месец никак не е малко, напротив,,,дори децата родени на термин и съвсем доносени и като тегло...наддава много различно- темповете, с които твоето детенце наддава са съвсем в норма Hug...относно спирането на кърма отведнъж,,,мисля че е възможно единствено от някакъв стрес,,,иначе при повече спокойствие и увереност в това което правите, подкрепа от хората около теб мисля че няма да имаш проблеми,,,ти мислиш ли, че не му достига кърмата в момента...при положение че бебече суче,  а след това ти цедиш и даваш, ти добре поддържаш лактацията...допълнително- Никога не можеш да изцедиш всичкото мляко- така че и това не е показател...просто ако смяташ, че кърмата намалява, може да засилиш приема на течности, аз например си хапвах овсени ядки с кисело мляко, или в компот например...във форума за Кърмене има доста теми за начини за увеличаване на кърмата, подобряване на лактацията...Ако има нещо с което можем да помогнем пиши  Hug
И отново едно голямо БРАВО Heart Eyes  и гушки за сладкото малко бебе Hug

# 49
  • Мнения: 695
Здравей, Нети, бебето ти си наддава добре, защо мислиш че е малко? Виж тук: http://missby.wordpress.com/2007/12/05/weight-gain/. Както съм писала по-назад в темата, моето бебче се роди 2,200, също хипотрофна, 12 дни стоя в кувьоз, мен ме изписаха, после по мое настояване пак ме приеха и слава Богу тя успя да засуче. Аз съм още с малко опит в кърменето, но мога да ти кажа при мен какво действа за стимулиране на лактацията:  кърмя на поискване, понякога часове наред,  пия таблетки бирена мая, ям варено жито, супи от овесени ядки, пшеничени ядки, много стар лук и кафяв ориз, пия лактогенен чай, на всяко кърмене задължително изпивам чаша вода.  Гледам да се наспивам, да се храня редовно и да не се тревожа за глупости:) Ако някой ден усетя, че на беба кърмата й е малко, на другия ден между кърменията изцеждам по малко, за да стимулирам лактацията... В такива дни се отдавам само на кърмене и нищо не ме интересува. Според мен ти прави всичко възможно да поддържаш лактация докато бебчето може вече само да суче и задното мляко, а тогава ако не му стига кърмата прилагаш ударно всички методи за стимулация , кърмиш нон стоп и готово:) А за да му помогнеш да изсуква задното мляко пробвай компресия на гърдата, пусни в търсачката за инфо. Аз съм сигурна, че щом веднъж си успяла да кърмиш толкова дълго и сега ще се справиш чудесно. Бебчето ще става все по-силно и по-добро в сукането:) Аз стискам палци за вас, вие сте герои:) А между другото, на мен и ровенето във форума ми действа лактогенно;)

# 50
  • София
  • Мнения: 12 241
  Аз също искам да подкрепя останалите, че бебчо наддава достатъчно и че с порастването му стават все по-големи специалисти в сукането и малко по-малко нещата стават по-лесни. 
  Може да погледнеш тук таблиците за кг спрямо възраст на СЗО, които са съобразени според рожденното тегло, което е особено важно. Например моите на годинка и осем месеца едната няма още десет кг, но според таблицата на СЗО си е ок, спрямо рожденно тегло от 2,5 кг.
  http://www.who.int/childgrowth/standards/en/
  Бебе родено 2,200 кг на три месеца според таблицата на СЗО трябва да е за момиче 4,5 кг, а за момче родено 2,100 кг, на три месеца 4,4 кг, а родено 2,5 кг на три месеца 5 кг. Не разбрах пола затова споделям и двете. На годинка съответно за момиче е нормално да са 7 кг и за момече 7,5 кг. Моите и двете са горе долу точно по тези таблици, които са изготвени въз основа на 8500 деца от всякакви националности, но задължително кърмени, като еталон.
   За кърмата както и другите са споделили помага честото кърмене, по този начин бебето се учи да суче и стимулира гърдата. При все още недобро сучене може да се изцеждаш както за да стимулираш гърдите, така и за да даваш като добавка изцедена кърма, а не АМ. Хубаво е обаче постепенно да се опиташ да преминаваш само на гърда. Момичетата са ти споменали и за компресията на гърдата. Ето статията от Библиотеката на кърмаческия -http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683  Знам колко е трудно от опит първите месеци с хамалогията на кърмене, цедене и даване и на гърда и шише. Едва към четвъртия месец се успокоих че се справяме с кърменето и наистина досега вече година и осем месеца и трите нямаме никакви проблеми, единствено с кърмене на поискване и спокойствие  Simple Smile
Цитат
Много страшно звучи това, как на някои майки изведнъж им е спряла
Кърмата не може изведнъж да изчезне, много майки имат трудности да я спрят дори и с хапчета. Възможно е от стреса да се блокира рефлекса на потичането, но при подходяща обстановка, само мама и бебе на спокойствие обикновенно този проблем се решава.
 

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Другите мами са ти отговорили много хубаво, но да ти кажа и аз, че се справяте чудесно  Hug
Минала съм през твоите трудности - моята беба се роди точно преди 2 г.  - 2 килца беше, засука от гърда чак 2 месеца след раждането.
Дотогава само цедях и давах, че нямаше сили, толкова беше мъничка  Confused
С времето стават все по-умели и силни бебоците и се справят все по-добре със сукането, моята щом даже отказа шишето в името на цицата  Mr. Green

Пожелавам ви успех от все сърце  Hug

# 52
  • Мнения: 14
Ние сме на 5 навършени месеци и сме изцяло на кърма ,но като говорим за коригиране на възрастта и захранването означавали това, че вместо да я захраня на 6 както смятам че е най- добре ,трябва да я захранвам на 7,като се има пред вид че сме родени  в осмия.А да се намеся малко , всяко дете си е индивидуално от самото си раждане малката беше 2.460,а батко и се роди 3.680и въпреки всичко ужасно го мързеше да цока, пет месеца се изцеждах в шише,така и не поиска , а малката въпреки че ми я дадоха на 5 ден ,всякаш цял живот само това е правила ,сестрите се майтапеха ,  че джуджето на етажа е сложило в джоба си слончетата от съседни стаи.А е несравнимо удоволствието   да кърмиш и с пъти по лесно от изцеждане или хранене с АМ, все пак имам опит и с двете.

# 53
  • София
  • Мнения: 12 241
  За захранването не е определяща само възрастта. Ако не е много по-рано родена, може да си захраниш и на шест месеца реална възраст. Моите са родени 20 дни по-рано, но си ги захраних на шест. По-важно е дали ще проявяват признаци за захранване, като да стои стабилно, да не избутва храната с езиче, да започват да растат зъбки или промяна мириса на акото и др, разбира се не е нужно да е налице всяко от изброените, но за всяко дете е различно. Освен това захранването въпреки че е въвеждане за пръв път на различна храна от кърмата, може да е толко бавно и постепенно в началото, ако се остави бебето само да го определя, че в продължение на няколко месеца да изяжда само по лъжичка, две. Ако имате желание да продължите повече с кърменето, това дали се захранва бебчо от 5 или 6 коригирани месеца не е толкова важно, колкото това до годинка да няма или да има съвсем малко заместени хранения за да остане кърмата основна храна до годинка. Обикновенно след годинката повечето бебчета сами започват да ядат повече твърда храна и разреждат кърменията, едни по-рано, други по-късно.

# 54
  • София
  • Мнения: 12 251
Здравейте, netty77, ние с моето момченце имамхме същите проблеми като при вас. Роди се 38 г.с. с хипотрофия с тегло 2400.Не го държаха в кувьоз, но беше в интензивното и повръщаше всичко, което му влизаше в стомахчето. Беше на системи и му врливаха глюкоза и  кръвна плазма, защото кръвта му се беше сгъстила от обезводняването.  Аз, пък бях на антибиотик заради предполагаема инфекция причинила хипотрофията, но така и не се разбра каква е била причината. Разрешиха ми да ходя в интензивното в часовете за хранене и със съпруга ми се опитвахме да го храним и от 5 мл, които едва изяде и заспа първият път в деня на изписването хапна 60 мл. След 6-тия ден ми разрешиха пробно кърмене от 5 винути и Слава Богу той засука, но беше прекалено изтощен, за да може да се нахрани дори от шише и затова се наложи да изцеждам.
Сега е на почти 6 месеца и аз продължавам да изцеждам и два пъти дневно го кърмя. Не отказва гърда, но суче по час, а понякога и отгоре, като половината време съчетава сукането с подремване. След това често огладнява с около час по- рано, което ме навежда на мисълта, че повечето пъти ме използва само за залъгалка. Явно си е свикнал с шишето и колкото и да му е малко отворчето на биберона е по- лесно, а сега му растат и зъби и използва биберона, за да си чеше венците.
Май много се отплеснах  Embarassed, но исках да кажа, че кърмата не спира просто така. Има кризи, има и моменти, в които трябва да се увеличи, но това става с повече течности и със съветите изброени по- горе. Ако помпата ти е електрическа и е хубава не вярвам да ти намалее кърмата при редовно изцеждане. Аз мисля да кърмя поне до годинка и след като преминах през първите ужасни месеци на шаш и дезориентация сега знам, че почти всичко свързано с кърменето е в мое ръце. Кураж!   bouquet

# 55
  • Мнения: 73
Здравейте,родих сина ми  8 месец-2150 и 50см Беше в кувиоз,останахме седмица в болницата.Хранеше се на всеки 1 час по малко,дори и през ноща.На първата консултация вече беше 3 850кг.Беше си наваксал Wink

# 56
  • София
  • Мнения: 39 812
Алекс се роди 2400, 45см. Не е бил в кувьоз. Дадоха ми го на 8мия час и казаха да го слагам на гърда. Не, че имаше какво да давам. В б-цата го кърмех на поискване. Имаше периоди когато се хранеше на час, час и 1/2, а след това на 2. У дома известно време също кърмех на 2 часа. Сега вече Алекс удължи режима си. Лакомник е той Simple Smile Дано си навакса бързо Simple Smile

# 57
  • Мнения: 44
Алекс се роди в 31 г.с. с тегло 1,450 кг. Беше в кофьоз 10 дни и общо 50 дни в болница, където не можех да го кърмя - в начолото го хранеха със сонда, а после го захраниха с Фризо. Аз се изцеждах с помпа и като се прибра в къщи започнахме да се кърмим - в началото и на час - час и половина, общо взето той сам си изгради режима. Кърмихме се до 9-тия месец на поискване. Като започнахме захранването сам отказа да суче и минахме на адапте, но до годинка се будеше нощем за хранене.

# 58
  • София
  • Мнения: 39 812
Алекс се роди 25 дена по-рано. Не съм се интересувала от коригирани месеци. За сега смятам да кърмя. За захранване е още рано.
Ще съм благодарна някой да ме открехне за коригираните месеци.

# 59
  • Мнения: 695
Алекс се роди 25 дена по-рано. Не съм се интересувала от коригирани месеци. За сега смятам да кърмя. За захранване е още рано.
Ще съм благодарна някой да ме открехне за коригираните месеци.
По принцип ако бебчето е с термин 03.01., а се роди примерно на 01.01, т.е. 2 месеца преди термина, след 6 месеца, на 01.07. то ще бъде на 6 календарни, но на 4 коригирани месеца (т.е. от календарната възраст се изваждат толкова дни, колкото дни преди термина е родено бебчето; друг начин е да се сметне възрастта не от датата, на която е родено детето, а от термина). При някои деца се отчита не календарна, а коригирана възраст за захранване, ваксинации и др. Но това зависи не толкова  от датата на раждането, колкото от степента на недоносеност и разни други фактори... Например моята Нели е родена почти месец преди термина, но в нейния случай не се налага съобразяване с коригирана възраст.

Общи условия

Активация на акаунт