Подкрепяте ли въвеждане на месечна такса за средно образование?

  • 3 373
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 581
Не, не съм съгласна, ама кой ме пита.То и сега се събират пари за подобряване на базата, зеленото училище си се плаща, както и посещенията на музеи и екскурзиите, а да давам пари за квалификацията на учителите си е чисто безумие. Те си изкарват достатъчно от частни уроци.

# 31
  • Мнения: 8 999
Не, не съм съгласна, ама кой ме пита.То и сега се събират пари за подобряване на базата, зеленото училище си се плаща, както и посещенията на музеи и екскурзиите, а да давам пари за квалификацията на учителите си е чисто безумие. Те си изкарват достатъчно от частни уроци.

Зелените училища и извънкласните занимания /изкуство, танци, спорт/ не са част от учебната програма. Екскурзиите - също. Не можеш да очакваш безплатно някой да забавлява децата - театри, музеи и т.н. имат входен билет и навсякъде по света той си има цена.
А подпомагане с пари точно за квалификация на учителите не е никакво безумие. Защо очакваш учителите, с мизерните си заплати, да отделят от залъка си, за да се квалифицират допълнително, да си купуват скъпи издания и да посещават курсове?
И защо надничаш в кошничката на даскалите - давали частни уроци. Ами ще дават, разбира се! Всеки се опитва по някакъв начин да върже двата края. Не мога да разбера каква е тази злобна завист към учителите заради частните уроци. Щом има търсене, има и предлагане. Само не ме убеждавайте, че децата са принудени да посещават частни уроци, защото е занижено качеството на преподаване в училищата. Може би е занижено качеството на самоподготовка на учениците вкъщи?

# 32
  • Мнения: 4 406
на този етап от развитието на образованието - не съм съгласна.

# 33
  • Мнения: 817
Не, не съм съгласна. Плащам си данъците редовно, това е достатъчно.

# 34
  • Мнения: 22 473
Разбира се че не подкрепям подобно нещо.
Макар че и докато аз бях ученичка и сега, когато сестра ми е в 12клас и завършва тази година, родителите ми винаги са давали пари за какви ли не щуротии.
В крайна сметка всички си плащат данъците и тези данъци трябва да отиват за образование и т.н.
Като ще си плащаме в училище - просто да направят частни училища, а не да обясняват как образованието било безплатно. За това се дават пари за учебници, помагала, ремонти на стаите и т.н., защото е безплатно!?

# 35
  • Мнения: 46 565
Че сега безплатно ли е? За повечето класове учебниците задължително се купуват, може да не му викаме "такса", но е задължителна.

ЗА такава такса съм. Тогава и родителите ще се постараят децата им да присъстват и да знаят за какво са там, защото парите от данъците не се усещат така, както тези, които излизат по този начин от джоба.

# 36
  • Мнения: 196
Че сега безплатно ли е? За повечето класове учебниците задължително се купуват, може да не му викаме "такса", но е задължителна.

ЗА такава такса съм. Тогава и родителите ще се постараят децата им да присъстват и да знаят за какво са там, защото парите от данъците не се усещат така, както тези, които излизат по този начин от джоба.

Извинявай, ама какво общо имат парите за учебници с присъствието на децата??  Учебниците СЕ купуват, какви са тези ТОГАВА?

# 37
  • Мнения: 46 565
Купуват се, но се дава една сума, която до последния клас остава същата- защото продават в борсата старите учебници и със същите пари купуват новите, а като продадат последните си прибират парите. Така родителите дават веднъж 40 лв. и забравят, че имат ученици, ако всяка година плащат такса, ще се сещат.

Средното го завърших в икономически техникум и към нашата специалност откриха паралелка "Б" - платен прием, за тези, които са с по-нисък успех. Е, в процеса на обучение ни надминаха по среден успех, нас, отличниците  Crazy Отсъствията им по-малко и т.н. За мен беше много поучително  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 196
Купуват се, но се дава една сума, която до последния клас остава същата- защото продават в борсата старите учебници и със същите пари купуват новите, а като продадат последните си прибират парите. Така родителите дават веднъж 40 лв. и забравят, че имат ученици, ако всяка година плащат такса, ще се сещат.

Тази година платих за учебници 200 лв. При това купих не всичко, което се искаше - поради стачката. Някъде бъркаш в сметките, или ти е остаряла информацията, не знам..  Посещаемостта, както и усилията в час, никак не се повлияват от тези пари.

Виж за втората част може и да си права - нямам наблюдения за гимназиите и техникумите.  Peace

# 39
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
По принцип не съм съгласна, но гласувах за минималната сума. И то само ако се дава за материалната база на училището  Crossing Arms Против всякакви учителски поощрения и подобни съм. Не са родителите тези, които по такъв пряк начин трябва да участват в диференцираното заплащане на учителите.

# 40
  • Мнения: 46 565
Сестрата на мъжа ми е в 11 клас, математическа гимназия. Учи по учебници 2-ра употреба, от класа й всички ползват такива. Всяка година носи старите учебници в борса, с парите направо купува новия комплект, до сега не е доплащала. Нови взима само тетрадки по френски за упражнения.

# 41
  • Мнения: 7 263
Да!

Твърдо подкрепям въвеждането на такава такса. Няма какво да се залъгваме - безплатен обяд няма и учителските протести го доказват. Доказва го и недоволството от нивото на образованието ни. Доказва го нуждата от частни уроци, школи и занимални, за да бъде усвоен учебния материал.

Съвсем друга тема е, че ако бъде въведена такава такса ще имам доста по-високи изисквания към това което ще получават децата ми срещу нея!
Тогава най-после и аз ще имам право на глас и претенции, а няма да съм принудена да търпя своеволията на образователното ни министерство и безумията, пред които сме изправени в последните години.

# 42
  • Мнения: 24 467
Преди време /по мое време/ имаше платени специалности във ВУЗ и такива, които бяха "държавна поръчка", като определено студентите от втората категория бяха тези с по- високия успех. След това се възприе другият вариант- заплащане такса за следване "на калпак". От това висшето ни образование определено не стана по- добро /факт, работила съм като преподавател, нивото на студентите като обща маса съм го видяла от двете страни на катедрата/. Материалната база на ВУЗ-овете не беше подобрена. Радвахме се основно на спечелени проекти по отделни програми за финансиране.
Тези родители, които и сега не се вълнуват от нивото на хлапетата си и тогава ще им бъде все едно. Другите, които се интересуват, ще поведат кампания за заплащане на такива такси само при обучение в държавни /общински/ учебни заведения. При това положение аз лично бих се замислила, дали да не си плащам не в такова, а в частно. Не се залъгвам, че ако платя 10.00 /20.00 или т.н./ лева горница ще имам повече права от сега, нито че системата ще се промени. Да не забравяме, че ще има и редица родители, които просто с кеф няма да си платят и на които просто няма от къде да им се вземе, те ще си пеят, че образованието е задължително и поради тази причина този, който въвежда задължението, да се оправя с последиците. И хич няма да са малко. Без друго много родители, ако зависеше от тях, щяха да пратят децата си на работа, а не на училище.

# 43
  • Мнения: 222
Благодаря за мненията! Изненада ме болшинството на несъгласните, но моето уважение за всяко едно мнение!
Аз разсъждавам така:
Безплатното не се цени. Образованието не трябва да е задължително. Какво точно ще загубим ако има повече неграмотни?  Да се оправят в конкурентна среда. Защо с моите данъци да плащам, за да учат насилствено тези, които не искат да учат и които след това са неквалифицирана работна ръка в сивата икономика /без да обиждам хората на физическия труд, ясно е за кого говоря/? Има и други механизми да се поощрява образованието.
Плащаме данъци за здравеопазване, за пътно строителство, за какво ли не - и какво точно ни е в ред?
Моята дъщеря сега е ученичка. Не мога непрекъснато да чакам реформата, защото след 12 години вече ще е късно тя да получи полагаемото й се качествено образование. Частното образование не е във възможностите ми, но ако с една минимална такса от 10 до 50 лева мога лично да подпомогна училището й, бих го направила. Как сме давали по 40 лв за детска градина, нали и те имат общински бюджет? Българинът от край време държи на образованието на своите деца, склонен е да се лиши от какво ли не, но да ги изучи.
Ако таксата е задължителна, мисля, че това ще реши въпроса с непрекъснатото плащане за едно и също всяка година - чинове в различни стаи, ксерокси и т.н. За разпределянето на бюджета трябва активно да участват родителите, да се гласуват тези суми.
А защо да не се реши 50% от сумата да се отдели за заслужил преподавател, така всеки би се старал да получи родителската премия, която ще е обвързана с конкретни резултати? Въобще смятам, че родителите трябва активно да участват в дейностите на училището и да имат правото да контролират.
А ако учителската заплата не е атрактивна, как очаквате да се подобри качеството на образованието? Кой ще обучава децата ни ако е кадърен и може да се реализира на сходно поприще за доста по-добри пари? Защо ще се напъват да се квалифицират преподавателите, като нямат реална конкуренция при много на брой свободни учителски места? Защо добрите преподаватели не обучават мотивирани да учат деца, а не задължени с правото на "безплатно" образование?

# 44
  • София
  • Мнения: 6 999
benche, грешката ти е, че гледаш от своята камбанария.  Naughty

Аз бих казала, че има частно образование за тези, които искат и държавно за тези, които не искат да си плащат. За мен частното образование е достъпно, за теб е непосилно, но следва да знаеш, че има хора, за които и тези 10 до 50 лева месечно са също толкова непосилни колкото за теб е частното образование. Какво ще правят тези хора? Учебници, тетрадки, дрехи и обувки, храна... да не говорим чистото 'изнудване' с разни екскуризии и прочие, което е толкова обременяващо за много родители, но не могат да лишат децата си.

Не знам дали някой от вас следи статистиката, но неграмотността в БГ расте с всяка изминала година. Може би ви се струва, че този проблем не ни засяга, но не е така. За съжаление не помня точната статистика, но беше доста обезпокоителна цифра. Нашите деца ще живеят по време, в което 20-30% от населението на БГ ще е неграмотно. Това е ужасно голяма цифра и се отразява пагубно на цялата държава и всичките й жители...

Безплатните учебници, спирането на детски добавки при неизвинени отсъствия, безплатните закуски - са все начини чрез които правителството се опитва да забави процеса на обезграмотяване на населението, а ти предлагаш да се плаща...

Що се отнася до повишаването на заплатите като стимул и друг път съм го писала - това не е стимул. Точно 3 месеца по-високата заплата е някакъв стимул /пише по дебелите книги/ след това хората 'привикват' към нея. Качествените учители - ще са качествени и без бонуси. Аз съм за цялостна реформа в образованието, но за съжаление първо следва да се промени мисленето на хората, трудно системата ще ги изпревари.
Дори и в частното образование учителите не разбират, че всяко отделно дете е личност, че трябва да подходи индивидуално към всяко, всяко дете да се УВАЖАВА... Само преди седмица директорката на едно много известно частно училище ми каза, че "Много се вживявам." по отношение честността с която се подхожда към сестра ми там...

Извинявам се за дългия пост...

Общи условия

Активация на акаунт