Лош резултат след амниоцентеза? Даун?

  • 62 837
  • 216
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 746

Значи е трябвало да го махне? Всяко дете е уникално, не мисля, че нещо оправдава убиването му.

Бтв амниоцентезата носи много проблеми за майки с отрицателна кръвна група.


Раждането на дете с генетичен проблем е голяма трагедия за семейството! Проблемите са несравнимо повече, отколкото амниото би причило.Не искам да задълбавам по темата, но имам близки, чието дете се роди с аномалия. Мога много да ви разказвам колко страда майката и как се обвинява.Съжалявам, но думите за уникалност на всяко дете нямат място при децата с тежки генетични аномалии. Моля ви да не репликирате поста ми от уважение към родителите на такива дечица.

# 31
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 927
И при двете си бременности правих амнио. Без БХС, без ФМ. Според мен това е единственото смислено изследване.  Peace Слава Богу, и двете ми дечица се оказаха здрави. Между другото съм с отрицателна кръвна група.
И аз не искам да коментирам какви са трудностите на семейство, което има дете с генетично увреждане. Много, много ми е мъчно, защото имам такива познати. Sad

# 32
  • Мнения: 334
Повтори ФМ при друг специалист за успокоение е моят съвет! Мисля, че амниото е излишно в твоя случай. Стискам палци всичко да е наред!

# 33
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Значи е трябвало да го махне? Всяко дете е уникално, не мисля, че нещо оправдава убиването му.
Въпросът тук е, че жената е направила маса изследвания, които да гарантират здраво бебе. Изследванията са ок, обаче детето не е здраво. Т.е. риск от погрешни резултати винаги има. А решенията всеки си взема сам.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 953
mag_a;isa  ще ти цитирам това и се надявам uanda да се включи в темата.
Смешно е да се дават съвети, направи втора ФМ или смени специалиста...не смешно
извинете безотговорно!

Конкретно на въпроса-има толкова много информация в нета за БХС,кога се прави,каква е точноста,за ФМ-също.Това би трябвало да са задължителни изследвания,но единственият точен метод е амниоцентезата.Аз съм живият пример,че след два скрининга/първият висок,вторият-нисък/и фетална морфология при двама добри ехографисти се оказах тази единица от БХС-то със синдром на Даун  newsm45И това благодарение на това,че направих амниоцентеза.Даун не може да се открие с ехограф,ако плода не е със сърдечни аномалии.И най-добрият ехографист не може да "види"дръпнатите очи,или маймунската бразда на ръката...а нухалната транслусценция може да е в норма,както се оказа при мен.Изобщо всички показатели бяха о.к...ама се оказа друго за жалост. За генетичните аномалии  няма възраст,нито пък е задължително да са генетично обусловени.Е,аз имам съвсем нормален син и нямам 35г.
Така,че момичета-правете си всички изследвания!

# 35
  • Мнения: 400
Едва сега виждам темата и evil ме е цитирала Simple Smile

mag_a;isa,на въпроса ти-има такива случаи.Аз съм един от тях.За жалост май само аз пиша активно за този проблем.Предполагам,че и buzanka e имала предвид мен
Реших се да ти напиша това защото когато аз търсих информация попаднах само на един случай, в който амниото е било с лош резултат при добра ФМ. Именно постовете на тази потребителка бяха причината да съм убедена, че ще правя амниоцентеза.
Познавам още няколко жени,минали през това,което преживях аз,но не пишат за това.
БХС не е излишно изследване.И всеки застрашаващ резултат от него не бива да се пренебрегва.Вярно,има много случаи с лоши БХС-та и последвали добри след амнио.
В случай,че майката би искала да бъде информирана за плода,който носи,би следвало да се направят всякакви изследвания.Вярно е-амниоцентезата не открива всички болести,а само най-често срещаните хромозомни!Ако толкова искате да изследвате  всички генетични заболявания-направете хорионбиопсия и платете сума с няколко нули.Само,че аз не съм чула някой да го е правил.Ако пък сте готови да родите и гледате дете с аномалии /уникално,както някои се изразиха/-ами просто не си хабете нервите да се ровите тук.
Въпросът тук е, че жената е направила маса изследвания, които да гарантират здраво бебе. Изследванията са ок, обаче детето не е здраво. Т.е. риск от погрешни резултати винаги има.
Не,не са погрешни резултатите!Заболяването не е включено в това изследване.За жалост се случва.И жената е направила това,което се прави и тук-ФМ,амниоцентеза./така разбрах/
mag_a;isa,желая добри резултати и здарво бебенце Hug

# 36
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Не,не са погрешни резултатите!Заболяването не е включено в това изследване.За жалост се случва.
Ок, все същото. За нея резултатите са били погрешно успокоителни. Гаранция 100% няма, това исках да кажа. Защото няма как да изследваш всички рискове.

# 37
  • Мнения: 400
Гаранция за нищо няма 100%.Когато правих последната амниоцентеза с дъщеря ми,се почуствах най-прекарания човек на света!Прецакаха ме с с някакъв супер постен ДНК анализ,който открива само тризомия 13,18 и 21.Дори пол не изследваха.И поради това,че синдрома на Едуардс и Патау се откриват с ФМ,то се оказа,че правих амниоцентеза само за да разбера,че няма Даун.Лекаркакта,където правих амниото изобщо не ме информира,че ще пусне само този тест,затова бях поставена пред свършен факт!Но аз така или иначе знам какво да очаквам от амниоцентезата въобще.Не съм имала илюзии,че всичко се изследва.

# 38
  • Мнения: 2 376
Според мен, всеки трябва сам да си реши. Ако искаш да махнеш детето, при проблем, тогава амниото е избор, ако не ти се рискува здраво бебе, тогава амниото не е за теб. То е малко като теста за беменност- ако е положителен, със сигурност проблем има, ако е отрицателен нищо не ти гарантира. Специално обаче за Даун, никой не може да ти каже какви увреждания ще има детето, защото тризомията засилва ефекта на гените, които носиш, а какви са те-за всеки човек е уникално.
С една дума, трябва да направиш избор, с който ТИ се чувстваш комфортно.
Аз направих БХС, защото не знаех преди да излязат резултатите, какво предсравлява. В моят случай беше грешка, бях решена да не махам детето и докато се роди го изтормозих с моя страх.

# 39
  • Мнения: 225
С доста закъснение отговарям, след всичко, което е изписано, но няма как и аз да не се включа.
До края на живота си ще съжалявам, че направих БХС. По-безсмислено изследване няма. Теория на вероятностите. От дадени параметри, компютърна програма и изчислява риск, хайде де. Как ли пък не. Имах риск 1:136, правих две ФМ, никакви амниоцинтези и пр.
Имам страхотно момиченце, да ми е живо и здраво, но само аз и тя знаем какво преживяхме докато не се роди Confused
Никога повече няма да помисля да правя БХС.

# 40
  • BG
  • Мнения: 1 900
Изобщо на такива доълнителни изследвания не съм ходила,дори и на 3D.
Имам 2 дъщерички да са ми живи и здрави.

# 41
  • Мнения: 2 334
Не се притеснявай моя приятелка имаше резултат от БХС 1 към 150 и след амниоцентеза се оказа че всичко е наред.Мисли позитивно  Hug

# 42
  • Мнения: 991
На твое място бих направила амниоцентеза, защото иначе няма да имам мира докато бебето не се роди. Гаранция, че детето ще е здраво няма и след амниото, но щом има съмнение за конкретно заболяване, по-добре да се изключи. Имам позната, която имаше лош резултат от БХС за спина бифида. Амниото потвърди. Лекарите й казали, че много от децата с такъв проблем не преживявали повече от седмица след раждането. Беше ужасна травма за това семейство. Но после си родиха две здрави дечица и тя е щастлива майка. При двете следващи бременности тя прави направо амнио.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Спина Бифида не се ли вижда на ФМ? За първи път чувам, че БХС дава данни и за това newsm78

# 44
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Ето какво открих за спина бифида и БХС.
Цитат
През 15-19 г. с. се провежда биохимичен скрининг. Чрез кръвна проба се изследват F–HCG и αFP (фето протеин). Повишените нива на αFP са сигнал за дефект на невралната тръба (спина бифида, аненцефалия) и за дефект на коремната стена. Те могат да се докажат или отхвърлят чрез ултразвук. При повишени F–HCG и понижен αFP има риск за синдрома на Down. При тези резултати се препоръчва извършването на амниоцентеза. Това е метод чрез който се взима околоплодна течност за изследване на генетични болести. В околоплодната течност има живи клетки от кожата на плода. Хромозомният анализ на тези клетки може да докаже редица заболявания на плода, като синдрома на Down и Spina bifida. Процедурата се извършва също в 15-19 г. с. Съществува риск от спонтанен аборт след манипулацията. Този риск е между 0,5-1% и зависи от здравното заведение и опита на специалиста.

Общи условия

Активация на акаунт