Църковен брак - има ли смисъл?

  • 6 635
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 809
Ама ти разказваш на свещениците за реставратора ли? Изповядваш им се, тъй да се каже?
Естествено, те много обичат пързалките. Laughing
Пък и реставратор е все пак, църковен човек един вид.

# 16
  • Мнения: X
Вълнува ме тази тема защото скоро се разви тежък диспут в компанията. Съпругът ми е докторирал история на изкуството заедно с реставратора - познават се повече от 10 години, и сякаш е в плен на тяхната снобарска ергенска компания, и знае че сме били гаджета (не знае че съм предлагала на реставратора да се оженим, толкова бях влюбена в него  Confused). Свещениците познават реставратора, работил е по много проекти и често помага в олтара по време на службите в една църква с София, но не всички харесват теориите му - либерализмът ще го погуби, и ми е тъжно за цялата ситуация която се разви...

# 17
  • Мнения: 6 993
Я!
Осъвременен Железен светилник?
Катеринооооу, Катериноу, историите с реставраторите зле свършват  Laughing

# 18
  • Мнения: X
Греховната любов на Захарий Зограф ще да е по-близко. Laughing Laughing

# 19
  • Мнения: 6 993
Е, тая не съм я чела, тюх  Laughing

# 20
  • Мнения: 809
Преди малко повече от 50 години нямаше да има нужда да си задаваш този въпрос. Тогава църковният е бил единствен.
И не ми се иска да го мисля либералния реставратор тогава. Whistling

От мен малко история на брака в БГ.

За гражданския и църковен брак


С Наредба-закон за брака след 12 май 1945 г. се премахва религиозният обред като официална процедура за сключване на брак .  До същата година бракът, разводът и останалите семейни отношения са се уреждали от Екзархийския устав на Българската православна църква. Като цяло до 1945 г. държавата е стояла възможно по-далече от семейните отношения, смятани за естествено принадлежащи към компетенцията на църквата. Режимът на брака и развода са се регламентирали от нормите на каноническото право и местните обичайни правила. Така бракът, разводът и другите семейни отношения са се уреждали от каноничните правила на Екзархийският устав, чрез компетентните духовни съдилища, а за иноверните са били меродавни съответните религиозни статути.
Всъщност в момента са валидни тези закони, които са приети след 1944г., с които именно църковният брак е отменен (съвсем нормално предвид политическата система) и законен остава единствено гражданският брак.

# 21
  • Мнения: 11 747
Това новата реинкарнация на Pepelqshka ли е?  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 2 896
Мани го църковния брак, я доразвий сюжета с реставратора, че ми стана интересно.

мда, и аз искам, да видим ние защо той не иска да се венчавате  Laughing

# 23
  • Мнения: 2 134
На сила - НЕ!

# 24
  • Мнения: X
даа, и приятелите ни от Берн мислат че съм властелинът в семейството

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Лисо, ти ли си!  Laughing

# 26
  • Мнения: X
"Като цяло до 1945 г. държавата е стояла възможно по-далече от семейните отношения, смятани за естествено принадлежащи към компетенцията на църквата. Режимът на брака и развода са се регламентирали от нормите на каноническото право и местните обичайни правила. Така бракът, разводът и другите семейни отношения са се уреждали от каноничните правила на Екзархийският устав, чрез компетентните духовни съдилища, а за иноверните са били меродавни съответните религиозни статути."
Ето, нормалният закон, но днес напълно не приложим в България.

# 27
  • Мнения: 2 480
в това число и брака са късно въведени ритуали които да пълнат търбусите на свещениците..... Щом имаме граждакси брак със съпруга ми значи всичко е ОК споед него, обаче  всеки път когато някой свещеник ни пита дали сме венчани - стават скандали.
 


Е, не е така! Исус се е появил на сватба в Кана Галилейска и е благословил младоженците. Негови са думите:"Което Бог е съчетал, човек да не го разлъчва!" Тоест не е вярно, че църковният ритуал е въведен по-късно. Това, което въпросният господин е казал, прилича на протестантско изопачаване на библията. Не би трябвало такъв човек да служи в църквата! Той я проваля!И мен 1позната адвентистка ме втрещи с думите:"Щом имате граждански брак, значи бракът ви е благословен от Бога!" Бракът е 1 от седемте тайнства:кръщение, миропомазание, причастие, покаяние, свещенство, женитба и маслосвет. Протестантите ги отричат и твърдят, че само те се придържат към Христовото учение, а нормалните църкви(православна и католическа)  са го изопачили! В подобни случаи аз отговарям, че ако нормалната църква се беше провалила през годините, сега никой нямаше да помни кой е Исус и какво е това Християнство.
Не разбрах какви скандали се появяват при вас и за какво? На коя църква принадлежите? В Берн ли сте? Изповядвате ли се? Ходите ли на вероучение? И двамата ли сте вярващи?

# 28
  • Мнения: 4 138
аз друго не разбрах. ти си била влюбена в реставратора, ама тайно. обаче сте били гаджета, ама явно.
за кого беше тайна влюбването newsm78. и брак си му предложила, лелемале. и на дани не казваш за това..........
на казана в пъкъла ми намирисва..........катранец, дявол те бучка по дупарата да се потапяш.

иххххххххххх, мноу си падам по романтики, начи.

# 29
  • Мнения: X
Самият ритуал венчание се появява във Византия след X век, и то предимно за императорското семейство и аристокрацията, църковно венчаване за простолюдието става достъпно след XI - XII век. От сватбата в Кана Галилейска до XII век християните са се венчавали според римското право - свещеника само ги благославя. Ограничаването на тайнствата на 7 е късно, католическо. Самите древни източни отци на места споменават и по 12 тайнства. Съпругът ми и тяхната компания са православни, но и много добре запознати с историята на изкуството, в това число и с историята на църквата с което много дразнат наще свещеници. И от там започва проблемът, аз съм по-скоро за  венчанието, но Дани с реставратора и още PhD-та понеже са много ерудирани все намират теми за спор...
П.П.
Ужасно скъпо е в Берн, надявам се другата седмица да минем до София за да купя още дрешки за Насето, тука няма чифт чорапки под 20 евро...

Общи условия

Активация на акаунт