Ирак и Ориента, който не познавате: за майки, бащи, деца и всички любознателни !

  • 45 138
  • 722
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24
Да попитам аз нещо Хадилчи ,че снощи бях с една приятелка и тя ми каза че пие кефир от тибетска гъба (дано не се лъжа за гъбата). Четох инфото какво лекува как се прави и я видях (гнусно изглежда) , но дали има някаква полза от нея. Ако можеш да кажеш нещо по въпроса?

# 46
  • Мнения: 171
Добър ден на всички и благодаря за интереса. Дано се намери и кой да помага в писането  Wink . ако пропусна някого в отговорите,моля да ме извини и да ме подсети с повторно питане. благодаря за клиповете - на арабски и кюрдски - двата официални езика в Ирак.   bouquet

за кефира не мога да дам по-добро обяснение от това тук .
личен опит имам само индиректен - брат ми го пиеше след възстановяване от тежък хепатит и доста бързо се оправи. но на вкус беше много неприятно - поне за мен,

за закуската - Делте, ще се изненадаш, но у нас много често закусват месо или черен дроб на скара, винаги се ядат яйца (аз не, но аз съм изключение), сирене, каймак от биволско мляко, мед или "дибс" - особен вид много гъст наподобяващ мед, сироп от фурми и всякакви тестени изделия подобни на бюрека (с месо или със сирене) и вид сладка баница, наречена "кахи" (с плънка от обезсолено сирене, кардамон, захарен сироп). ще пусна снимки в някой от следващите дни.

за асирийците има много какво да се каже, аз само ще уточня тук, че те не говорят сирийски (няма такъв език - има сирийски диалект, иракски диалект и т.н., но езикът е арабски). асирийците говорят асирийски (сиариани, syrian на англ. и оттам идва объркването). Това е езикът на Библията. ще направя специален пост за тях, но ако има нещо определено, което ви е интересно, с удоволствие ще отговоря. макар че писах нещо за тях в магребската тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=438563.msg12964487#msg12964487

за цивилизациите - ами, ако сме честни, това се дължи точно на двете реки и на благоприятните условия за земеделие. друг е въпросът какво казват легендите и тук е мястото да ви разкажа една такава (разказвам точно легендата, а не религиозното виждане по въпроса):

настанете се удобно:  

Историята на Харут и Марут

По времето на царуването на старозаветния пророк Соломон (Сюлейман ас), Сатаната (ла – лаанаху Аллах или лаанату Аллах алайхи – „проклет да бъде”) успява в продължение на 40 дни, с помощта на могъщият пръстен с печата, на което било изписано най-великото от Божите имена, да се представя за цар Соломон, като в това време истинският цар бил в изгнание и никой не го разпознавал.

По време на тези 40 дни, Сатаната написва няколко книги за магьосничеството, които закопава под трона на Соломон (ас). По това време джиновете опитали да убедят хората, че Соломон е получил властта и короната чрез магия и за доказателство изровили тези книги. Така хората се заинтересували от магията и вещерството, защото смятали, че така могат да поемат съдбата си в свои ръце и че ще получат абсолютната власт.

Сатаната бил доволен от всетия хаос сред хората. Само няколко богобоязливи хора останали, но за тях било трудно да върнат, когото и да било в правия път. Виждайки това Всевишният решил да  покаже на ангелите какво става на Земята. Тогава те му казали: „Господи, ти който си господар на Вселената, Господар на хората и ангелите, на Сатаната и джиновете, тези хора, които си създал и пред които принуди и ангелите да коленичат, които научи на имената на всичко живо, те вършат грях!”.

Господ знаел, че това е негодувание от страна на ангелите срещу хората, което от дълго време тлеело в сърцата им, затова той отговорил: „Ако бяхте на тяхно място, щяхте да вършите същото.” Според други източници Господ уточнил: „Аз дадох на хората десет плътски желания и следвайки тях те не ми се подчиняват.”

Всевишният решил да „предизвика” ангелите и да им покаже, че няма да бъдат по-добри от хората, поставени при същите условия. Ангелите твърдяли, че дори да имат заложени тези десет плътски желания, те няма да откажат да се подчинят на волята Божия. Тогава от ангелите Господ избрал Харут и Марут (според друга легенда избрал и още един, който впоследствие се завърнал бързо, защото разбрал, че няма да устои на изкушенията). И така ангелите били изпратени във Вавилон.

какво станало по-нататък ? това ще разберете в следващия пост   bouquet как да ви задържа интереса иначе освен със стария трик на Шехерезада:



# 47
  • Мнения: 1 728
за асирийците има много какво да се каже, аз само ще уточня тук, че те не говорят сирийски (няма такъв език - има сирийски диалект, иракски диалект и т.н., но езикът е арабски). асирийците говорят асирийски (сиариани, syrian на англ. и оттам идва объркването).

Да благодаря hadil, прегледах линка, добро уточнение за произхода им, иначе най-общо традиции, бит, култура ....ако има нещо по-специфично, имат ли общи черти/ обичаи с коптите. Ето например скоро гледах едно клипче на асирийска сватба, играеха един танц, който много прилича на нашите хора  Simple Smile

# 48
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ХАДИЛЧЕ Hug
Благодаря ти  bouquet А тази красива като бяла дантела джамия коя е и къде е? Вчера гледах за Абу Даби и показваха буквално такава джамия. Нещо приказно беше.
Това което си ни изровила за кефира ми напомни, че преди много години една комшийка ме покани да ида да я видя тази гъба. Правеха си хората кефир. А там за конското мляко кумус ами нали прабългарите са го имали само, че при нас се е изговаряло кумис.
И виж тази сладката баница ако я имаш да вземе да ни запознаеш със нея smile3521
А виж за закуска месо и черен дроб няма да лапам ама всички останали неща които си написала със удоволствие начело със баницата, а от месото някоя лека шунка, като пилешка и пуешка със удоволствие newsm47 А виж и бюрек имате-давай и него да го преслушаме,  newsm47
АниСим- спомена за танците които си приличат със нашите. Аз съм гледала във Турция танци които са направо едно към едно със нашите и техните булки носят пафти абсолютно същите като нашите. Не говоря за райони близо до Българско. Ама Източни народи какво да ме удучва Simple Smile Говоря за танците които са като нашата ръченица, Дунавското и така нататъка.

Последна редакция: нд, 22 ное 2009, 18:01 от DELTA_DELTA

# 49
  • Мнения: 5
 newsm51
 ирак ммм , Hug добре ,че съм в русе ,че отворих темата ,чи и видях ,че ме знаеш кон с капаци зададох един въпрос по принцип държах и на твоето мнение ако можеш метни едно око по късно   bouquet

# 50
  • Мнения: 323
Moment ezika na Bibliata ne e li ARAMEISKI

# 51
  • Varna
  • Мнения: 2 596
КРИСИ Hug
арамейски е ама той езика нали се развива  bouquet
http://www.pravoslavieto.com/bible/docs/bible_ezici/index.htm Ето Душко, тука има написано за Арамейските езици.

Последна редакция: нд, 22 ное 2009, 18:10 от DELTA_DELTA

# 52
  • Мнения: 171
криси, пропускът е мой: асирийският е точно арамейски или езикът на Авраам също.

Джи-джи - извинявай, че те оставих без отговор - принципно е нормално да се получи подобно нещо в периода на растеж, но аз ти препоръчвам да питаш детето дали не му се изпотяват краката и ако е така, нека си слага пудра на крачетата. иначе най-добре е да му вземете най-обикновен крем за крака (като тези за загрубели пети), за да може да не се лющи кожата. ако идва до софия, доведи го да му хвърля едно око.

Делте - нямаш грижа, ще пусна всички рецепти, за които питаш, но ми дай 2-3 дни, че покрай ученето, домакинстването, работенето и разказването на приказки, не мис остава време да пиша рецепти.

анисим, за асирийските танци и културата им изобщо - с удоволствие ще имате пост още тази седмица. не са много близки с коптите освен в религиозно отношение, но мисля, че имат един два близки ритуала от езическо време.

# 53
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ХАДИЛЧЕ-
няба да те пришпорвам въобще за манджорляците. Когато можеш, тогаЗ  bouquet

# 54
  • Мнения: 2 171
Хадил, има една много хубава песен, клипът е с поднос със свещи. Певецът е малко над средна възраст, плешив. Сещаш ли се по това оскъдно описание? Много я харесвам, иска ми се да си я намеря в ютюб. Мъжът ми си замина и няма как да го питам.

# 55
  • Мнения: 171
Хадил, има една много хубава песен, клипът е с поднос със свещи. Певецът е малко над средна възраст, плешив. Сещаш ли се по това оскъдно описание? Много я харесвам, иска ми се да си я намеря в ютюб. Мъжът ми си замина и няма как да го питам.

За мен е огромно удоволствие - питаш за една от любимите ми песни: певецът е Илхам Алмадфаи, а песента "Наш гост е радостта" - красив текст и доста тъжен, макар музиката да не звучи така. http://www.youtube.com/watch?v=9jthl4IwXpE

# 56
  • Мнения: 2 171
За мен е огромно удоволствие - питаш за една от любимите ми песни: певецът е Илхам Алмадфаи, а песента "Наш гост е радостта" - красив текст и доста тъжен, макар музиката да не звучи така. http://www.youtube.com/watch?v=9jthl4IwXpE


Много, много благодаря  bouquet. Ще се радвам, ако някой път (когато имаш време) напишеш за какво се пее в нея Peace

# 57
  • Мнения: 5
мерси хадилчи не му се потят нито ръчичките нито крачетата-до софия надали ще дойде ама иншаалла !
радвам се за темата и то много!   bouquet

# 58
  • Мнения: 171
джи-джи - увеличи му малко витаминките на детето - с храната или ако се налага с таблетки за деца.

# 59
  • София
  • Мнения: 7 930
Хадил аз наистина бих искал да ти припомня за Авицена и например от време на време да пуска по някоя и друга по популярна рецепта (ако разполагаш с тях) примерно дори и за профилактика и засилване на организма. А защо пък не и за правилните навици на живеене и т.н. Изобщо всичко от ориенталската мъдрост според нас е добре дошло.

*   *   *   *   *

А сега ще си позволя да ви цитирам няколко извадки от една публикация в интернет. Правя го защото оригинала е изключително голям, а аз съм извадил само някои основни моменти, които засягат шумерската цивилизация. Аз не към компетентен да се придържам или да отхвърлям към по-долу описаната теория. Просто днес случайно я засякох в интернет и реших да я споделя с вас.

Източникът е от ТУК.

И така от тук нататък са цитатите:

Строителите на Варненската цивилизация (най-старата в Европа и най-значимата след потъването на Атлантида) са принудени да напуснат Балканския полуостров и да тръгнат към Кавказ, Азия, поречието на Нил и Месопотамия. Но по-късно част от тях отново ще се завърнат в своята прародина.
...
От територията на съвременна Северна Гърция през древната Троя в Мала Азия, като се стигне до територията на Палестина и Израел, навсякъде този ареал е обитаван от сродни племена, известни като пелазги (пелгари), а по-късно като траки, мизи или македони. Всички те обявени от гърците за „варвари".
...
Направените изследвания въз основа на природните описания показват, че авторът на „Книгата на Енох" говори за място, което трябва да се намира между 45 и 50 градуса северна ширина - т.е. в северните райони на Каспийско или Черно море (Кавказ).

Областта край Кавказ се явява своеобразен продължител на уникалната материална и духовна култура на Варненската цивилизация. Важни свидетелства за това са производството на бронз, злато, както и откритите край Севастопол (полуостров Крим) пирамиди, залети с вода, датирани преди египетските.

Затова и немалко изследователи са на мнение, че кимерите и шумерите са двата клона на един и същи народ. И ако кимерите са свързани с по-студения планински климат, шумерите населяват главно топлите южни области на Месопотамия.
...
Самуел Крамър - един от големите познавачи на шумерския език и литература, като изследва имената на най-известните шумерски градове - Ери-ду, Ур, Киш, Ларса, Исин и др., стига до извода, че те не са местни. Подобни са и названията на реките Тигър и Ефрат. В различни клинописни текстове те се четат като „идиглат" и „буранун". „Ид" е със значение на „река", „вода". По всяка вероятност от същия корен е и названието на р. Инд. В дравидските езици редуването на „н"/„нд" често се среща и пак означава „река", „вода". Доказано е, че черепите на основателите на културата на Мохенджо-Даро и Харапа са почти идентични с черепите на обедийците и по всички признаци спадат към средиземноморската подраса, най-типични представители на която са обитателите на Кавказ. Изказването на английския изследовател Артър Кийт е ново потвърждение за това. Според него физиономичните черти на древните шумери могат да се срещнат все още на изток - в жителите на Афганистан, Белуджистан и поречието на Инд.

Тези сведения сочат едно - създателите на шумерската цивилизация са дошли от Афганистан (в древността част от Индия) и поречието на Инд. Възможно ли е това?
...
Многобройните изследвания на антрополозите на останки от скелети на шумерите доказаха, че не може да се говори за отделна раса. Повечето от учените винаги изтъкват разликите между шу-мери и семити (кимерийци, скити и др.) и ги определят като две етнически групи. Отлики се забелязват в езика, религията, обичаите и т.н.

Според някои автори в основата на деленето стои религията. През III хил. пр.н.е. в района на Северна Месопотамия (Акад) се развива главно „семитска религия", докато в Южна Месопотамия - „шумерска религия".
...
Днес множество сведения говорят, че шумерите са преселници в Месопотамия. Древно предание разказва за човека риба Оанес, който преплувал Персийския залив и донесъл множество знания и умения. Самите шумери също споменавали, че техните предци са се преселили през Персийския залив. Местните митове свързват постиженията на цивилизацията с Енки -бог на Мъдростта, и неговия град Ериду. Това е бил най-южният град, основан още преди Потопа в Месопотамия (около 3000 г. пр.н.е.).

Други учени твърдят, че шумерите са дошли от Кавказ и са стигнали в Месопотамия по течението на р. Ефрат. Потвърждение за това са разкопките в Северна Месопотамия и Сирия, където са намерени останки от културата „Урук", открита също и в Кавказ. Всъщност думата „урук" е позната още като „унуг"/„унук", твърде сходно с българското племе оногури, обитавало земите на запад от Памир.

Името е идентично с шумерското Унук Кудур, което означавало главното централно племе. Едва ли е случайно, че точно оногурите заемат средищното място в държавата на Кубрат - Стара Велика България, и са част от по-късната Дунавска България. В Месопотамия се срещат още характерните за древните българи названия на градове като Хун и Вологезия (Бологезия).

В началото Урук - символ на шумерската цивилизация, се състои от две селища, около които се изграждат светилища и други важни сгради - Кулаб и Еана. Кулаб е познато име сред древните българи. В Кавказката хроника „Дербент-наме" се отбелязва, че строителите на стари български градове в Кавказ - Булкар Балк, Хумар (идентичен с Плиска), Кумух и др., идват от изток, от определени селища. Населението на Булкар Балк преди това е живеело в Балх (днешен Афганистан), а на Кумух дошло от Кулаб. Петър Добрев сочи, че става дума за старинен град в днешен Таджикистан, в подножието на Памир. Но това не означава, че Кулаб в Месопотамия следва да се пренебрегва. Сходството в имената ясно говори, че тези територии са населявани от едни и същи племена и народи.

Ако проследим етимологията на думата „Кулаб", ще видим, че тя се състои от две части - „кул" и „аби", които се използват от древните кимерийци (населявали областта Акад) в различни краища на света. С първата съставка на думата („кул") се обозначават водоизточници, докато втората „аби" - в превод „издигнат" - е част както от името на легендарната майка на камирците (кимерийците) - Камар аби, така и от името на родоначалника на евреите Аврам - от вавилонското „Аби-раму" - „издигнатият баща". А бащата на Аврам е Тара, чието име безспорно напомня за древния бог на българите Тангра (Тара).

Заслужава да се спомене и фактът, че от Кулаб води потеклото си легендарният Гилгамеш/Билгамес. Неговият баща е цар жрец на Кулаб. Известно е, че Билгамес - владетел на Урук, търси своите предци на запад към Балканския полуостров.


Извинявам се за дългия пост, но наистина според мен в цитатите има доста интересни изводи.

Общи условия

Активация на акаунт