Целодневното обучение в първи клас. Мит или реалност?!?!

  • 14 335
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 157
Как е във вашето училище, има ли занималня след редовните часове за всички деца?

# 1
  • Мнения: 1 879
В първи клас дъщеря ми беше на целодневно обучение от 8.30 до 16.30 с почивка за обед около час и половина - два. Програмата беше така направена, че часовете по "Роден край" и физическо бяха задължително следобед. Така че следобед не беше занималня, а продължение на учебните часове, като разбира се по български и по математика правеха повече упражнения и естествено не се наричаха домашно. Преди това синът ми, когато беше в първи клас, до Коледа ходеше на занималня, но не бях доволна - все нещо трябваше да пише вкъщи, при това след 17.30 часа. Така че като съдя от нашия опит - целодневно обучение на децата - Да!, но занималня - Не!

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Как е във вашето училище, има ли занималня след редовните часове за всички деца?

на държавно ниво все още не било ясно...
Има време до 15.09.

# 3
  • София
  • Мнения: 460
В училището, където записах синът ми - 107-мо ще бъде целодневно обучение на децата от 8.30 до 16.40, като по същия начин както пише Белмекенска, в следобедните часове ще бъде  физическото, изобразителното изкуство, музика и т.н. На обяд ще имат час и половина почивка. Дано не се изморяват много децата и да си подготвят всичко в училище, за да може като се приберат да си почиват и да не пишат домашни.

# 4
  • Мнения: 3 161
В 51 у-ще подадохме молба за занималня до 15:00 или до 17:00 ч. Но май имат разни интересни занимания и клубове по интереси следобед, което би ми допаднало.

# 5
  • Мнения: 157
на държавно ниво все още не било ясно...
Има време до 15.09.

Мислех, че вече е решено и останах силно изненадана на родителската среща, когато ни казаха, че ще има занималня за децата ( и то по-точно казано - само за една трета от децата) ?!?!
Всяко училище само ли решава как ще бъде обучението в него? странна работа!

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Значи ЦФО се интерпретира по много начини от различните люде...

Това не е онзи, американския смисъл на образователна система. А си е типично нашенския.. До обяд са задължителните занимания, а след това е занималнята + извънкласните форми.
Та понеже не всяко школо има нужното количество стаи, да си организира занималнята (по една за всеки клас), а и явно и финансирането на персонала, занимаващ се с тази дейност също не е изяснено... става една...  ooooh!

И всичко тъне в неясноти. НЕ е взето окончателно решение на държавно ниво, както и по-горе казах.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 869
Когато дъщеря ми беше 1ви клас имаше държавна занималня. Тя обаче имаше малък капацитет и не можеше да приеме всички желаещи деца.
Направиха частна занималня. Учителката обучаваше само техният клас. Дъщеря ми беше на у-ще от 8:30 до 16:30, с почивка на обяд. През обедната почивка децата бяха с учителката от занималнята.
2ри клас може желаещите да са били по-малко. Занималнята беше сборна (частната занималня). Последните 1-2 месеца дъщеря ми не я посещаваше. Не бях доволна от занималнята, у дома се справяхме по-добре.

# 8
  • Мнения: 7 325
Когато моят син беше първи клас ( преди 4 години ) имаше държавна занималня в училището. Написваха набързо домашните и учителката ги пускаше да играят. Винаги дописвахме и доучвахме в къщи. Класната му ми каза, че ако имам възможност да не го пускам занималня ще е по добре. Децата на тези години са малки, ученето им е в повече и много се изморяват да седят толкова часове на чина в училището. А и като усвояване на материала не е най доброто защото капацитета ( 1 учител на 4 класа ) е малък а децата много. Няма как да се обърне необходимото внимание на всички. Занималнята беше по скоро помощ за работещи родители, място на което гледат децата до края на работния ден, отколкото помощ в уроците. Доволна бях, защото нямах никаква възможност със заплата 300 лв. да плащам частна занималня или на жена която да го гледа, а и с уроците сме нямали никакви проблеми. Мисля че е добре да има целодневно занимание за първокласниците защото малко родители могат да си позволят да не работят, но трябва да се назначат повече учители за да е ефективно.

# 9
  • Мнения: 6 031
В повечето училища е мит.
Сега завършихме първи клас.Занималня след обяд имаше за два класа по една група.
Не сме я посещавали.

# 10
  • Мнения: 89
Аз лично съм "ЗА" целодневното обучение,но на занималнята - НЕ,на нас не ни допада..Макар,че отдавна децата ми са минали 1 клас

# 11
  • Мнения: 7 325
Едва ли някой родител би си мъчил детето с училище по цял ден ако има кой да го гледа. Пример мога да дам със себе си, бях самотен родител, майка ми и баща ми хора в работоспособна възраст на работа по цял ден. Аз също. Заплатата ми стигаше колкото да си покриваме елементарните нужди с детето, за гледачка и дума не можеше да става. Възможностите бяха две- или да си остана в къщи да го гледам и да няма доходи никакви или да го мъча със занимални. Така че доста често е въпрос на възможности а не на желания.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 783
В училището на децата ми има занималня в следобедните часове - всеки клас има възпитател. Посещаването и не беше задължително до сега. За идната учебна година  - не знам. Аз съм против задължителното следобедно обучение, родителите би трябвало сами да преценяват дали децата да учат целодневно или не и учебните програми трябва да са съобразени с това.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За занималнята мога да кажа, че си зависи от учителя. През изминалата година дъщеря ми ходеше на занималня. До средата на февруари имаха госпожа, от която бях доволна и тя си я харесваше, но след това дойде учителка, която така и не успя да ги овладее. Наложи се да я взимам по- рано за да напише и научи навреме. Целодневното обучение е нещо по- различно нямам опит в това и не мога да го коментирам.

# 14
  • Мнения: 24 467
Точно нашето училище е голямо и има място, но аз се моля денонощно за малкото ми дете да не бъде въведено ЗАДЪЛЖИТЕЛНО целодневното обучение. Намирам го за крайно вреден вариант, който бих приложила само в най- краен случай.
Чудя им се на акълите от както се заговори за идеята- абе организирайте във всяко училище занималня по избор, която да побере всички желаещи, направете едни добри групи от по 15 души и после се замислете за "задължителностатта", нуждата от нея и обективната възможност за осъществяването й.   

# 15
  • Мнения: 65
   Целта на задължителното обучение е да се приберат децата от улицата, докато родителите им работят. Удължава се пенсионната възраст, което означава, че бабите или няма да доживяват до такава, или ако са живи бабите, то ще работят. Затова е по-добре децата да са събрани на едно място и да се преброяват от време на време.

# 16
  • Мнения: 24 467
Моите деца не са на улицата. Готова съм да съчиня медицински противопоказания, за да не кесят повече от половин ден в НАШИТЕ училища. Нека си има занимални за тези, които не могат да се организират по друг начин, но държавата до момента такива не може да измисли, остава да ме задължава да тормозя хлапетата си с целодневен престой в мръсна и дори опасна среда, която, на всичкото отгоре, не може и да ги подготви за училище.
С две думи- аз не преча на онези, които нямат възможност, да разчитат на държавата да им организира такава. Напротив, нека им организира, ако обективно може /до момента не е показала, че може, обаче/. Но нека нито те, нито държавата да не пречат на мен поне половин ден децата ми да са в нормална обстановка, да си починат, да поиграят, да научат качествено и да посещават извънучилищните си мероприятия спокойно. Предпочитам да не разчитам на тотото какъв учител ще ни се падне.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз съм съгласна с Judy, и това задължително целодневно обучение не е за всички деца от 1 до 4 клас. Моето дете също няма да издържи до 8 до 17 часа да седи на едно място, както и много други. Нашите класни стаи не са пригодени за целодневно обучение, а и учителите са свикнали да преподават, което предполага децата да седят и слушат.

Отделно ме притеснява, че в  училищата няма течаща топла вода. Как едно дете няма да си измие ръщето по цял ден с топла вода и сапун. Аз много силно се надявам, че няма да се приеме, въпреки, че четох, че е задължително за първи клас.

# 18
  • Мнения: 65
Judy, подкрепям те. Аз също съм ротив целодневен престой в училище. Относно топлата вода в 5 ОУ "Иван Вазов" в София, където ще учи диетето ми, има течаща топла вода.

# 19
  • sofia
  • Мнения: 8 953
В първи клас дъщеря ми беше на целодневно обучение от 8.30 до 16.30 с почивка за обед около час и половина - два. Програмата беше така направена, че часовете по "Роден край" и физическо бяха задължително следобед. Така че следобед не беше занималня, а продължение на учебните часове, като разбира се по български и по математика правеха повече упражнения и естествено не се наричаха домашно. Преди това синът ми, когато беше в първи клас, до Коледа ходеше на занималня, но не бях доволна - все нещо трябваше да пише вкъщи, при това след 17.30 часа. Така че като съдя от нашия опит - целодневно обучение на децата - Да!, но занималня - Не!
Това е и моето мнение, но на есен ще си имаме занималня само за нашия клас, в същата стая ще са децата. Помощник-учител ще я води. Не го записах.
Осигурили са помещение за целодневен престой, но не и целодневно обучение.

# 20
  • Мнения: 637
Като искат да въведат целодневно обучение да създадат условия Naughty Naughty
Днес ходих да видя резултатите за първи клас. Ами то си е мизерия - лющещи се тавани, гадно неуютно Sick Не виждам защо детето ми да дреме в такава обстановка цял ден като може да се прибере да си хапне и да си учи в приятна домашна обстановка. Нека за тези, които нямат алтернатива, да има занимални, но не и целодневно обучение.
Всъщност приеха ли я тази простотия или още не?

# 21
  • София
  • Мнения: 4 412
Според написаното тук - http://dnes.dir.bg/news.php?id=6537329&fp=1 са я приели newsm78

# 22
  • Мнения: 1 879

Приети са промените в Закона за народната просвета, но засега сам от Министерския съвет, който трябва да внесе законопроекта в парламента, там да се разгледа от комисии, след това да се гласува на първо и второ четене. Дали ще стигне за това месец и половина, колкото има до лятната ваканция на парламента, не мога да преценя.

Ето текста от новината - "Новият закон предвижда още целодневно обучение от 1- ви до 7-ми клас, но наесен това ще е задължително само за първи клас. "

# 23
  • София
  • Мнения: 4 412
Да, права си, че трябва да се гласува от парламента. Може и така да го приемат. Не е въпроса дали ще е от тази година, ако го одобри парламента може да е от следващата учебна година.
А и в проекто закона е заложени за децата от 1-ви до 7-ми клас, т.е постепенно в годините ще стане и след 1-ви клас, поне от1-ви до 3-ти ще се постараят да го направят бързо.

Нека да направят занимални за всички, които имат нужда. Не да задължават всички деца до стоят по 8 часа в училището.

Последна редакция: вт, 15 юни 2010, 18:13 от TanyaMG

# 24
  • Мнения: 1 879
Напълно съм съгласна - занималнята да бъде по избор, а не задължителна, особено в ситуации като сегашната, когато така или иначе няма достатъчно пари за образование.

# 25
  • Мнения: 2 474
Синът ми ще е първолак тази година.На родителската среща ни пуснаха анкета относно ЦФО.Повечето родители бяха ЗА.В момента училището кандидатства по проект за оборудването на кабинет.Нашето училище е основно и сградата се ползва само от него,но не знам как ще се получи ЦФО до 7-ми клас в сградите,в които има две училища.
Обясниха ни,че при ЦФО децата ще имат занимания до към 15ч.,а след това до 17.30ч. ще спортуват.Увериха ни,че децата ще се подготвят изцяло в училище,без домашни през седмицата.Раниците ще носим в понеделник и в петък ще ги вземаме у дома.

# 26
  • Мнения: 65
  При тази криза и липса на сграден фонд е немислимо да се въведе задължително целодневно обучение. Окъде ще се намерят пари за финансиране на проекта. Това означава по още една заплата за всеки клас. То и сега им плащат на учителите мизерни заплати, а после ще трябва да им ги намалят на половина.

# 27
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Прочетох темата  но не разбирам тя за целодневното обучение ли е или занималните?

Занималнята след училище не е целодневно обучение.
То включва структуриране на целия ден с време за игри, раздвижване, почивки, творчество и т.н. а не "сутрин преподаваме, следобеда ги държим на закрито и може и да си напишат домашното даже"....

Иначе както е зададен въпросът - мит, категорично. Май само едно мнение има в темата на мама с дете в училище с целодвевна форма

В нашето тази година осигуряват следобеден престой, формата не ми е ясна, но не е задължително. Иначе аз го избирах миналата и да не изисква цял ден престои.

# 28
  • Мнения: 637
Обясниха ни,че при ЦФО децата ще имат занимания до към 15ч.,а след това до 17.30ч. ще спортуват.Увериха ни,че децата ще се подготвят изцяло в училище,без домашни през седмицата.Раниците ще носим в понеделник и в петък ще ги вземаме у дома.

Дрън дрън. Как така ще остават раниците в училище. Ами аз искам да видя какво са свършили през деня, какво са взели, искам да обълна внимание на детето си. Освен това искам да го водя на английски там където смятам, че е най-добре за него, искам да ходи на определен спорт, който го няма в училище. Как ще стане това ако детето кисне до 17.30 на училище ooooh! Много хубаво за родители, които не изгарят от желание да се занимават с хлапетата си и за супер заети, но за мен не е никак добър вариант това. В мизерните бази, по 25-30 ученика в клас познайте дали ще е в полза на децата Rolling Eyes

# 29
  • София
  • Мнения: 14 793
Много хубаво за родители, които не изгарят от желание да се занимават с хлапетата си и за супер заети, но за мен не е никак добър вариант това.
Нямам думи просто, що за обобщения от вашия частен случай.

# 30
  • Мнения: 911
Мит или реалност при условие, че нямам финансовата възможност да плащам на частна занималня или да стоя в къщи, за да мога да си гледам детето след обяд, за мен ЦФО е добро решение. Самата аз съм учила така и дори ми беше забавно, а и не отбелязвам сериозни поражения върху психическото и физическото си здраве.
И не искам да се отърва от детето, а просто трябва да работя!
 

# 31
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много хубаво за родители, които не изгарят от желание да се занимават с хлапетата си и за супер заети, но за мен не е никак добър вариант това.
Нямам думи просто, що за обобщения от вашия частен случай.

За съжаление е много точно. И аз не вярвах, но обикновено нещата стоят така - или едното или другото, но най-често така се предпочита занималнята.

ПС Не пишете за целодневно, като си мислите за занималня моля! Обиждате целодневното. И да, такова няма.

обърнати букви оправих

Последна редакция: пт, 18 юни 2010, 20:42 от арт мама

# 32
  • Мнения: 445
Няма задължително целодневно все още. Онзи ден бях на родителска среща и стана дума за него.
Аз съм учила целодневно, в руско училище. Не ми е навредило, но и не ми е помогнало. Когато се прибирах вечер, бях страшно изморена, а трябваше да започвам домашните за другия ден. Постоянно ми се спеше, а и си развалих очите тогава. Не желая такъв стрес за моите деца.
Големият сега ще е първи клас. Ще ходи на занималня. По същата причина, заради която малкото ще тръгне на ясла на 1г и 3м. Разкъсвам се, но и аз ще съм от лошите, незаинтересувани майки.

# 33
  • Мнения: 637
Много хубаво за родители, които не изгарят от желание да се занимават с хлапетата си и за супер заети, но за мен не е никак добър вариант това.
Нямам думи просто, що за обобщения от вашия частен случай.
Извинявай ако съм те засегнала. Казах моето лично мнение. Ако ти си на противоположното-нека има занимални за вашия частен случай. Но аз не съм съгласна, че при сегашните условия децата ще получат най-доброто. Не мисля, че 28ученика ще бъдат обхванати както трябва от госпожата. Навсякъде по света, където има целодневно обучение, класовете са с доста по-малко деца. Да не говорим пък за материалната база Stop Това е 8часов престой, който не се равнява по нищо на онзи в детските градини, където децата са по пантофи, а не цял ден в ботуши, имат здравословно меню, а не мухат сандвичи от къщи. И щом има родители, които не искат целодневно обучение, не виждам защо трябва да бъде натрапено. При сегашните условия и при едно целодневно обучение децата ще са си баш натирени за по-дълго време, а няма да получат нищо по-добро откъм образование. Е по-добре е отколкото да скитат улиците разбира се, както често става, когато родителите са заети, но нека не задължават всички. Например да направят една паралелка целодневно за който иска Peace

# 34
  • Мнения: 637
Няма задължително целодневно все още. Онзи ден бях на родителска среща и стана дума за него.
Аз съм учила целодневно, в руско училище. Не ми е навредило, но и не ми е помогнало. Когато се прибирах вечер, бях страшно изморена, а трябваше да започвам домашните за другия ден. Постоянно ми се спеше, а и си развалих очите тогава. Не желая такъв стрес за моите деца.
Големият сега ще е първи клас. Ще ходи на занималня. По същата причина, заради която малкото ще тръгне на ясла на 1г и 3м. Разкъсвам се, но и аз ще съм от лошите, незаинтересувани майки.

А именно за това говорех. Цял ден децата ще се изнервят тотално. Както и родителите след 8часов работен ден Peace Освен това винаги ще има нещо за донаучаване, защото едно е работа с 12 деца, съвсем друго-с28, нали?
И не говоря за лош Peaceи и добри майки, защото виждам, че някои се засягат малко на принципа гузен негонен... Напротив аз самата казах незаинтересовани-има мнооого такива и работещи, заети хора. Много добре си давам сметка, че за да пише човек в тази тема едва ли не е загрижен за децата си, напротив. Така че няма за какво да се засягате някои момичета. Да си зает и отговорен професионално човек е чудесно и повод за гордост Peace Но все си мисля, че системата трябва да е по-гъвкава. Д има както казах различни паралелки или големи инвестиции в училищата. Второто обаче няма как да стане Rolling Eyes

# 35
  • София
  • Мнения: 14 793
Говоря по принцип за обобщенията. А за ЦФО-от моя близка в МОН разбрах, че идеята им е да задължат училищата да предоставят ЦФО като възможност, а не да си измиват ръцете със сегашните измислени занимални. Ама явно няма да стане по никакъв начин.

# 36
  • Мнения: 911
Аз не виждам драма с ЦФО. То е задължително за училищата, но не е задължтелно за родителите. Поне на нашата родителска среща това обясниха. От 24 деца се оказа, че за ЦФО са записани 14. Това е добър вариант както за мен- децата в клас ще бъдат по-малко, така и за майките, които имат възможността да прибират децата си в 12.30 часа.
Има все пак някакъв вариант и за двете страни, а както знаем идеално щастие няма.

# 37
  • Мнения: 445
Аз не виждам драма с ЦФО. То е задължително за училищата, но не е задължтелно за родителите. Поне на нашата родителска среща това обясниха. От 24 деца се оказа, че за ЦФО са записани 14. Това е добър вариант както за мен- децата в клас ще бъдат по-малко, така и за майките, които имат възможността да прибират децата си в 12.30 часа.
Има все пак някакъв вариант и за двете страни, а както знаем идеално щастие няма.
Бъркаш т. нар. занималня с ЦФО, при което има обучение (например английски, физическо) целодневно.
И по-горе беше обяснена разликата.

# 38
  • Мнения: 911
Знам каква е разликата между ЦФО и занималня, но в училището на Вики е заложена ЦФО. Мен също ме учуди факта, че казаха, че родителите могат да си прибират децата по обяд, а ще има часове, които са по задължителните предмети след обяд. За всеки клас са определени по 2 учителки - 1 г-жа води занятията сутрин и 2 г-жа след обяд. След 15 септември ще видим каква е точно организацията на училището. Дано не се окаже поредната недомислица.

# 39
  • Мнения: 23
Понятието занималня не съществува в съвременното училище. Децата се обучават в полудневна или целодневна форма на обучение. Имаше години, когато класовете имаха по 2 учители, които си поделяха учебните предмети и водеха както задължителните предмети, така и часовете за самоподготовка. Не зная дали някъде съществува такава форма на работа. Сега обикновено за паралелка има 2 преподаватели. Сутрин децата се обучават от една учителка/учител/, която им е класна и преподава всички или почти всички предмети/ понякога влизат специалисти по музика, физкултура и т.н./, а следобед заниманията се водят от учител, наричан възпитател. Възпитателят поема децата след последния час. Времето до 13.30 часа е за отдих и обяд. От 13.30 до 15.30 са часовете за самоподготовка - децата пишат домашните си, затвърдяват учения сутринта материал. От 15.30 до 17.30 са заниманията по интереси - рисуване, четене на книжки, забавна математика, посещение на школи, спортни секции към училището. Ако родителят има възможност, може да вземе детето си след 15.30, т.е. то може да участва в избрани от него или родителите му занимания извън училище. Престоят в училище не е задължителен до 17.30 часа.

# 40
  • Мнения: 24 467
И мен ме хвана целодневното обучение една година. Не съм доволна, предпочитам свободен следобед- почивката и игрите да си ги редувам с подготовка според както ми харесва на мен.
По принцип целодневното обучение, дори по мое време, не е точно обучение по цял ден. Нито дете, нито възрастен би издържал на обучение по цял ден. Следобедите се готвехме за следващия ден, точно като на занималня. Не знам останалите, минали през този тип обучение, какво са правили и какви разлики са видели.

# 41
  • Мнения: 445
Аз учех в "руско" училище, но от онзи "бай тошовски" вид и нямаше общо със сегашните руски училища.. Нямаше самоподготовка в училище, домашните си бяха за вкъщи, след като се прибереш. По същото време и братовчедка ми учеше (в друго училище), беше целодневно, но тя си пишеше домашните и си учеше уроците там.
За мен е от съществена разлика дали в нас след това ще пишем цялото домашно или само ще дописваме и преговаряме.

# 42
  • Мнения: 23
Не е нормално, след като детето е прекарало от 8 до 17 часа в училище, да пише домашни вечер или да учи уроци. Но всички сме различни, децата - също. Има деца, които по-бързо усвояват, други - по-бавно и се налагат и допълнителни занимания. Но за да не се случва така, развивайте интелекта на децата си. За мен това е най-важно за бъдещия ученик.

# 43
  • Мнения: 1 879
Интервю на зам.-министър Коджабашиева в Труд:

"- Какви ще са промените от 15 септември?

- Надявам се да започнем с целодневната организация на обучение в първи клас. Първоначално тя ще се прави там, където родителите заявят желание, и там, където училището има възможност. Трябва да се осигури място за хранене, транспорт, ако учебното заведение е средищно, и най-вече място за занимания на децата по интереси. Не може да се очаква от първолаците по цял ден да стоят на чиновете. Това е най-сигурният начин да ги демотивираме. Целодневното обучение също ще се въвежда постепенно. Няма да е изведнъж във всяко училище, но ще се случи. Според мен това е правилният път, тъй като чрез него ще се решат много проблеми."

Ето и линк към цялото интервю - http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=517987

# 44
  • Мнения: 56
   Домашното се нарича "домашно", защото си го подготвяш в дома си, а не в занималня, полуинтернатна група или както сега ще бъде наречено целодневна форма на обучение. В противен случай щеше да се нарича "занимално".  
   След обяд в училище не можеш да си събуеш ботушите или маратонките и да ти отпочинат краката, не можеш да консумираш ДОМАШНО приготвена храна, не можеш да си починеш или поспиш, когато си искаш, не можеш да си напишеш домашните и да си научиш уроците в най-удобното за теб време, не можеш да си поиграеш, когато си искаш или когато ти звънне съседчето на вратата, не можеш да потърсиш информация в нета, когато ти е приятно и необходимо. Можеш само да изпълняваш правила и изисквания, да се съобразяваш, че ако кихнеш или се изкашляш, ще пречиш на останалите. Всичко се прави под контрол и организирано. Затова човек трябва да преосмисли приоритетите си. Или кариера и пари, или добруването на детето ти. По-добре е да подариш една изиграна игра с малчугана, отколкото една играчка.

Последна редакция: сб, 19 юни 2010, 23:09 от asirra

# 45
  • Мнения: 425
Май все повече започва да става реалност.

# 46
  • Мнения: 9 990
  Любимата ми тема. Толкова ли няма кой да ви гледа децата, та трябва по цял ден да ги мъчите в училище?

Толкова.Ти като ОнаЯ от ЛКК-толкова ли няма на кой да оставите детето, че идвате с него/за болничен апропо/
Любимата ми тема е да-всички реват как почиваха градините и бла-бла-ама всички са на село лятото и деца няма за сформиране на групи.Та сега и ти така-ми Толкова Няма Кой да Ми Гледа детето.7 години майчинство няма, а не всяка професия предполага работа до обяд.Аз съм на 8-часов работен ден и 20 дена платен отпуск по кодекса на труда.Имам и неплатен, но 4 месеца е абсурдно да остъствам, а да мина на половин работен ден дори няма да се получи, защото съм го смятала-за да взема детето в 12, означава да си тръгна от работа в 11.Дори не се събират 4 часа.

Толкоз от мен, ама подпалих...
Не на последно място-Моето дете Не се мъчи, а му харесва.Другия вариант е да идва с мен на работа.

Храната-столът е добър, а и аз слагам от вкъщи сготвено в кутия.
Облекло-зимата е топло-може да се преибува с нещо леко, като маратонки.
Материалът-чудесно И понася.При целодневна форма биха имали повече движение/физическо/ и занимания по интереси, отколкото с начина-занималня.
Аз като малка бях на такава целодневна форма и не съм се изнервяла, нито останалите.Просто материала бе разтегнат и имаше повече игри и часове тип-труд и творчество.
Цял ден децата в градината не се изнервят, сега изведнъж ще започнат да се изнервят.Моите деца са цял ден Някъде и не са нервни.Аз съм нервната, че не смогвам и двете да прибирам в еднин уречен час, че са на различно място.
И не, не ми е по-лесно и не съм незаинтересована и не, че не искам да съм с децата си.Не мога да си позволя да напусна работа.Само тръгването в безплатния 1 клас ми струва около 400 лв-по списък-нищо от мен измислено.

# 47
  • Мнения: 23 256
На 30.06.ще има родителска  и ще разбера дали ще учат целодневно.Аз съм против да е задължително,но пък ако не е ,няма как да го организират под такава форма,а ще си остане пак като занималня.

# 48
  • Мнения: 66
"Затова човек трябва да преосмисли приоритетите си. Или кариера и пари, или добруването на детето ти. По-добре е да подариш една изиграна игра с малчугана, отколкото една играчка."  #Crazy

Наистина, по-добре добруването на детето, па макар и в пещера, без ток и вода, но затова пък игри на воля...
Явно за някои парите са средство само за забавления, и спокойно можем да се откажем от тях, за да се отдадем на пълноценно общуване с децата си.

# 49
  • Мнения: 2 898
По тази тема вероятно ще се изпише много. Но това няма да промени нещата. Аз съм твърдо против целодневното обучение. Разбирам родителите, за които това е единственият начин децата им да са прибрани, но това не означава, че ще бъдат с правилно написани домашни и научени уроци / не се заблуждавайте, че в 1 клас няма уроци за учене /.
Децата престояват в у-ще над 8 часа - с обувки, с едни и същи дрехи, без възможност за истински отдих / тичането по двора не го броя за отдих /, спокойна и прилична тоалетна и топла вода. След като са изкарали 5-6 часа преди обяд, те са леко неадекватни. Организмът на децата си иска своето. А родителите искат хем да са прибрани, нахранени, но и с написани домашни. Линчувайте ме, ако щете, но това в голямата си част няма да се получи. И не защото учителката не си върши работата, а защото е невъзможно. 30 мин. час - 28 деца. По колко време може да се отдели на всяко дете? А колко са децата, които без човек на главата въобще работят ? А колко са тези, които имат затруднения и се нуждаят от индивидуална помощ? А колко са тези зверчета, дето само чакат учителката да се обърне и започват да закачат всичко живо около себе си? Трябва да бъдем реалисти. А най-безумното нещо, което тази година чух на род. среща е, че има родители, които не искат да вземат раниците вкъщи. Тяхна работа, но нека не забравят, че 1-ят клас е основата, върху която ще се надгражда през останалите 11 години.

# 50
  • Мнения: 9 990
Димана, що за обощен образ на детето-първолак?
Моето дете не прилича на гореописаното... Stop
Позволи ми да не се съглася.Подбрала съм адекватен учител за детето си и уроците и домашните са написани перфектно, от мен се иска просто да погледна вечер.
Доста са децата, които се справят много добре точно без висене над главата. PeaceТова, че вашето дете не успява не бива да слага и всички останали в групата. PeaceДетето ми страда, когато не е на училище.Аз съм от онези, дето не искат раниците у дома, ако може да не влачи всеки ден онова тежко чудо.Тетрадките с домашното нямат общо с това-те се взимат, защото аз трябва да ги разпиша така или иначе.

# 51
  • Мнения: 2 898
Jizzlobber, грешно си ме разбрала. Чудесно е човек да има дете като твоето. Това, което съм описала, не е обобщен образ на детето - първолак, а реалност. Твоето дете на каква занималня ходи - частна или държавна? Защото в държавната не можеш да подбираш учител. Да, има деца, които се справят без висене на главата, но те не са масовата част, за съжаление. Ти гледаш вечер домашното и го разписваш. А как разбираш какво правят в час, щом не гледаш другите тетрадки, учебниците, сборниците? Никого в никаква група не слагам. Моите деца отдавна завършиха училище. Говоря от позицията на учител. Съжалявам децата, които ще бъдат подложени на това поредно безумие.

# 52
  • Мнения: 9 990
Държавна.
Целия клас на детето е така, като моето, с едно-две деца, които малко по-трудно се съредоточават и едно-две ненаучили не защото не им е обърнато внимание.Нарича се капацитет това, летва.На този етап тези деца толкова могат.
Какво правят в час разбирам от тетрадката.Позицията на нашите учители е коренно различна от твоята.Аз съм ги избрала-значи съм се доверила и опряла на техния опит.Това, което се иска от мен в подкрепа на учителя-аз го правя.

# 53
  • Мнения: 3 479
Без да правя обобщения ще кажа, че целодневното обучение не е подходящо за всяко дете. Знам, че по света има много държави в които децата са на целодневно обучение, обаче и условията в училищата са други. Вярвам, че ще се съгласите с Peace
Големият ми син изкара година и половина по цял ден в училище - следобяд си беше занималня, но не сборна, а с отделна учителка за всеки клас. В първи клас долу горе беше добре, защото беше много добре подготвен за училище - четене (гладко), смятане (като за изкаран първи клас), значи основно подготовката беше по писане и другите предмети, което пък не е кой знае какво.
Във втори клас положението стана много напечено - нервен, не може да се концентрира в час, шуми, не се подготвя. Спряхме го от занималнята по препоръка на класната след първия срок. Ами то си стана друг човек детето! Спокоен, учи, не пречи на другите. Е, чат пат имаше позабравено домашно, но по-скоро като изключение. Уроците си ги научаваше много бързо, за което роля имаше и добрата концентрация в час и след това - свободен (четене, игра с Лего, ТВ)
Така че засега съм по-скоро скептично настроена, че това нещо ще проработи качествено у нас, а пък последствията от некачественото целодневно обучение ще се видят след време.

# 54
  • Мнения: 9 990
А като спрете детето от занималня-кой го прибира и му виси над главата? Thinking
Аз прабаба нямам на разположение, нито съм в майчинство.Намаме частен учител-детегледачка? Thinking
След като всичко ни е толкова некачествено-да вземем да си спрем децата от училище и на частни уроци да ходи само.

# 55
  • Мнения: 2 898
Jizzlobber, не съм напълно съгласна с теб, но уважам мнението и решението ти. Щом детето е добре - ок.

Без да правя обобщения ще кажа, че целодневното обучение не е подходящо за всяко дете.

 Така е. Знанията, с които децата тръгват в 1 клас са различни, психиката им, нивото на търпимост и концентрация - също. Истината е, че в нашите училища няма условия за такова обучение.

# 56
  • Мнения: 9 990
Абсолютно същото важи и за обратния случай-не за всяко дете е  подходящо полудневното, прибрано от баба следобяд вкъщи.Няколко от децата при нас, които се взимаха от бабите или дядовците видимо започнаха да изостават, защото следобяд никой не се занимава с тях, не са и сред деца, а са просто у дома с баба.Не всяко има баба-пенсиониран учител.Затова се опитаха да върнат децата в занималнята.
Да, няма условия във Всички училища, но в Някои има.Аз съм подбрала такова училище за моето дете просто. Peace

# 57
  • Мнения: 911
Всеки има правото да заеме позиция "За" или "Против" ЦФО.

Но е грозно да се дават квалификации на родителите. Всеки си знае възможностите и е преценил как да се справя с живота. Децата са приоритет на всички, но не всички имат възможност да стоят в къщи и да поддържат добър стандарт, не всички са в майчинство и някои нямат баби и дядовци на разположение.

# 58
  • Мнения: 23
Въпросът за целодневното обучение е дискусионен, но действително е изход за родителите, които работят. Не съм съгласна, че децата не се подготвят за следващия ден при тази форма на обучение. Даже смятам, че много малко родители имат възможност, особено ако работят, да затвърдят учения  материал с толкова много и разнообразни упражнения, както учителя следобед. А и не всеки родител има търпение да учи по 2-3 часа с детето си. Но мисля, че няма родител, който да откаже да помогне на училището за подобряване на базата в класната стая така, че на децата да им е уютно и да се чувстват добре през целия ден.

# 59
  • Мнения: 24 467
...Но мисля, че няма родител, който да откаже да помогне на училището за подобряване на базата в класната стая така, че на децата да им е уютно и да се чувстват добре през целия ден.

Това е една доста спорна хипотеза. Аз, например, просто не желая детето ми да битува в една стая цял ден. В тази връзка и не желая да плащам допълнително за нещо, за което съм плащала редовно с години. Доста ще се разминем, ако се направи подобно предложение. Държавата налага силом целодневното обучение. Неин е ангажиментът да го организира.

# 60
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не съм съгласна, че децата не се подготвят за следващия ден при тази форма на обучение. Даже смятам, че много малко родители имат възможност, особено ако работят, да затвърдят учения  материал с толкова много и разнообразни упражнения, както учителя следобед. А и не всеки родител има търпение да учи по 2-3 часа с детето си.

Не е грижа на родителите да подбират разнообразни упражнения. Класния ги дава за домашно.

Не е необходимо и да имат търпение да стоят до детето си. Необходимо е да го мотивират да си напише домашното. И ако не в началото то в основната част винаги само. И за съжаление има "занимателни" г-жи, които давата домашни.... понеже те се движели по отделен допълнителен материал и домашното си било домашно....

Но мисля, че няма родител, който да откаже да помогне на училището за подобряване на базата в класната стая така, че на децата да им е уютно и да се чувстват добре през целия ден.

Малко ми е странна тази логика. Естесвено че като ме принудядат да си сам детето някъде в мизерни условия, ще се опитам поне да облекча неудобствата на средата. Но това е извиване на ръце. Неприкрито при това.  Ако си избрал тази форма е друго, но сега се налага, пък после ние да облагородяваме... малко е непочтенно... да не съм по-директна.

# 61
  • Мнения: 9 990
Има, аз може да откажа, защото само за начало на учебната година барабар с униформата ми трябват 400 лв.

# 62
  • Мнения: 23
арт мама, почти няма училище във Варна с мизерни условия. Навсякъде има нова дограма, подходящо осветление, нови чинове. Помощта не е задължително да е парична. Това могат да бъдат цветя, книжки, игри и всичко, което родителите сметнат и решат на родителска среща, че ще е необходимо за създаване на уют и подпомагане на учебния процес. Странни сме ние българите, че не искаме да живеем по правила, както е в нормалния свят, а искаме да подчиним правилата на  капризите си. За съжаление, на това учим и децата си.

# 63
  • Мнения: 65
   Кои са тези училища, които ви искат толкова много пари?  Аз бях на предварителна родителска среща и не споменаха за никакви пари. Напротив училището се слави с добро име и с най-икономични разходи за родители.
   Относно целодневната форма на обучение бих дала следния пример: Представете си един родител да седне до детето си и да пише домашните с него. Колко време ще му трябват? Най-малко 2 часа. А в училище една госпожа трябва да напише домашните с 25 - 30 деца за 4 - 5 часа. Как ще стане това? Та тя няма физическата възможност да си изпълни служебните задължения. На родителите пък не им се занимава с тази работа, защото трябвало да печелят пари, имат малко дете и са по майчинство вкъщи, трябва да обърнат внимание на себе си и на съпруга/та си и други подобни, които прочетох във форума. Необходимо е децата в училищната сграда и в клас да са по-малко. Най-доброто и едно от най-скъпите училища в Европа е едно частно, намиращо се в Швейцария. Там учат само 40 деца на възраст от 7 до 19 години и са разположени в сграда, състояща се от 3 корпуса. Колко са учителите не знам, но сигурно не са 1,5 както би се полагало тук в България. Затова аз избрах възможно най-спокойното и обезлюзено училище в в кварта. Представете си 250 деца да обитават 4-етажна сграда с по 9 класни стаи на етаж. Има какви ли не кабинети, стол, библиотеки, занимални, игротеки, салон за танци и др. Училището би могло според мен да мине веднага за всичките си деца на целодневен режим на обучение, но въпреки това аз нямя да си там детето цял ден в училище.

Записала съм го в 5 у-ще София.

# 64
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Paola, може да не знаеш за такива училища във Варна. И дори така да е в действиетелност, а аз знам че не е, Варна ли е страната?

Категорично това не е най-добре за децата, още по-малко за мнозинството от тях.
Да, за някои родители е удобство и единствен начин. И защо това трябва да лиши останалите деца от един по-висок стандарт на живот в толкова ранна възраст? В крайан сметка става за малки деца и за началото на образованието им.

Когато дете се лишава от по-доброто за него заради някакво изкуственмо наложено "улеснение' в задължителна форма няма как това да се хареса на всички.

ПС сещам се че разминаването между нас може и да е в дефиницията за мизерно. За мен стоенето на 30 деца в една стая цял ден с почивка от около час безпризорна игра навън са си мизерни условия. Тебеширенаия прах и липсата на движение също. Имам познати деца в подобни "добре уредени училища. Ами те са си захвърлени там. И го разбираш като минеш през двора им по обед...

# 65
  • Мнения: 2 898
  Представете си един родител да седне до детето си и да пише домашните с него. Колко време ще му трябват? Най-малко 2 часа. А в училище една госпожа трябва да напише домашните с 25 - 30 деца за 4 - 5 часа. Как ще стане това?

  Не за 4-5, а за 3. Толкова имат следобяд, другото са отдих и дейности по интереси. И всяка тетрадка трябва да е проверена, да се поправят грешките, да се помага на тези, които се затрудняват. Много е трудно и не трябва да се противопоставят учители и родители, а да помислят кой какво може и трябва да направи за доброто на децата.

# 66
  • Мнения: 9 990
Няма значение кое е училището, но-ето ти проста сметка-умиформа-евентуално мога да се вместя в 150 с много ако , защото само с един чифт няма да стане.Комплект спортно облекло -около 50 лв тениска, анцуг и маратонки и гуменки/маратонките са за навън, гуменките за в салона.Чанта-30лв.Описани по списък консумативи, включително пари за училищното настоятелство-100лв.До тук са 300 лв.Тетрадки, допълнителни помагала/линии, гуми, моливи и т.н. водни бои, мушама за по рисуване......../вече според качеството/марката  и цената.Сложете една китка за класната за първи учебен ден и кутия бАМбони за празника-може и да не се вместя в тези 400. Mr. Green
Нашата класна-така е казала-аз подкрепям и работя с нея до колкото мога.Толкоз. Peace

# 67
  • Мнения: 9 990


ПС сещам се че разминаването между нас може и да е в дефиницията за мизерно. За мен стоенето на 30 деца в една стая цял ден с почивка от около час безпризорна игра навън са си мизерни условия. Тебеширенаия прах и липсата на движение също. Имам познати деца в подобни "добре уредени училища. Ами те са си захвърлени там. И го разбираш като минеш през двора им по обед...

Това не се наблюдава обаче при нас.Първо, не са 30 деца, а са повече класове с по-малко деца.В частния мой случай-19 деца.Не стоят в една стая.Не е само един час почивката.Играта им навън не е безпоризорна, а организирана с учител.Липсва тебеширен прах, на бели дъски са.Обикновено децата по обяд се разделяха тъжно с тези, които остават.

# 68
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197


ПС сещам се че разминаването между нас може и да е в дефиницията за мизерно. За мен стоенето на 30 деца в една стая цял ден с почивка от около час безпризорна игра навън са си мизерни условия. Тебеширенаия прах и липсата на движение също. Имам познати деца в подобни "добре уредени училища. Ами те са си захвърлени там. И го разбираш като минеш през двора им по обед...

Това не се наблюдава обаче при нас.Първо, ....
....Обикновено децата по обяд се разделяха тъжно с тези, които остават.

Ако погленеш писаното по-рано, ще видиш че не съм имала предвид вашето училище. Нито ме засяга нито по някакъв начин съм намеквала подобно нещо, нито имам информация.

Мога само да се раздвам, че има такива училища. И моето не е в такова като описаното от мен по-горе между другото. Но това не променя факта че прекалено много училища се характеризират с поне някои от тези лоши неща.

А че децата съжаляват - да, но за децата обикновено. Дори това, че нямат приличен обяд е причина да им се спести в доста от случаите.

# 69
  • Мнения: 2 898
Ясно е, че всеки има своята истина. Ясно е, че има родители, за които целодневното обучение е единствена възможност за да работят. Мен никой не може да ме убеди колко добре се чувства детето му по 8-9 часа в училище. Но мисля, че вместо да спорим, е добре да насочим темата към нещо по-конструктивно - да обменяме мнения и идеи как да направим престоя на децата по-приятен и поносим, а и домашните да са написани както трябва.

# 70
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Е това приключи темата Wink
И я раздели на две нови

# 71
  • Мнения: 31
Точно нашето училище е голямо и има място, но аз се моля денонощно за малкото ми дете да не бъде въведено ЗАДЪЛЖИТЕЛНО целодневното обучение. Намирам го за крайно вреден вариант, който бих приложила само в най- краен случай...... 
напълно съм съгласна и аз мисля по същият начин
не мога да си представя как детето ми ще издържи толкова време на едно място
и как аз няма да мога да го заведа където си искам било на спорт по мой избор,език или нещо си там

Последна редакция: ср, 23 юни 2010, 21:35 от snow Flower

# 72
  • Мнения: 65
  Подкрепям Judi и dimаnа27. Те като че ли най-разбират от режим в училище. Аз също съм против стоенето на децата от 7.30 сутрин до 19 ч. вечер. /Това са 11 - 12 часа, а не 8 -9/ Училището трябва да приключва около 11.30 - 12 ч.
Аз съм против целодневния режим. Коя учителка си е дала детето на занималня?

# 73
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Стига с това ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. В смисъла се влага възможност децата, които имат нужда от тази занималня - да имат осигурена такава. Останалите ще си тръгват, ако родителите им не желаят да ги оставяти  и имат осигурени грижи у дома. Никой няма да държи децата ви насила.

# 74
  • Мнения: 9 990
ахаха, от къде ги изкарахте само тези 11-12 часа в училище така драматично не разбрах само.
Сумарно моето дете има 3 часа и малко-учебните часове  са по 35 минути.Останалото време е в движение.Дали ще е придвижване до занималнята, танци, физическо или просто междучасие-няма никакво значение, факт е, че не е по 12 часа на чина, както си представят някои май... Thinking

# 75
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
ако е целодневно, то разпределя материала в целия ден. Тръгването по обед означава най-малкото липса на музика и рисуване, а може би и други неща...

# 76
  • Мнения: 2 898
Първолаците обикновено започват в 8ч. Родителите ги оставят и по-рано, защото бързат за работа. Вземат ги около 17ч. Това са 9ч. Така писах и по-напред. Малко ли са? Да, часовете са по 35 мин., но това е предела за концентрация на ученик в 1 клас.
Jizzlobber, не се заблуждавай, чв движението под формата на придвижване, междучасие или тичане по двора е почивка.

# 77
  • Мнения: 9 990
Да съм го нарекла Почивка някъде? Laughing
Но ако ще конкретизираме-ок:
аз тълкувам "Почивам" като-"Не работя".Не е нужно детето да е у дома, за да почива.Нужно е да има занимателни игри, които да го развличат от "Работата"."Работата" на детето е да Учи на чина в продължение на 35 минути за учебен час.Нищо повече. Thinking
Знам какъв е предела на концентрация, това какво общо има?
Арт мама, категорично с тичане по двора моето дете не си почива например, момчетата излизат да ритат, тя предпочита да си почива с книжка в ръка и това и прави.Или в сладки приказки с приятелките си.Освен това има приложни занимания, които са и много любими и също са и част от почивката.Аз самата почивам, като гледам филм. GrinningНе и като чета книга.Хората са различни.

Последна редакция: чт, 24 юни 2010, 12:57 от Jizzlobber

# 78
  • Мнения: 2 898
Jizzlobber, няма да влизам в диалог с теб, защото не искам да се изостря тона. Ти толкова ревностно защитаваш целодневния престой на децата в училище, сякаш от това зависи съдбата на човечеството  newsm62. Разбира се, това си е твое право, но то ти пречи да видиш реалността такава, каквато е.

# 79
  • Мнения: 9 990
Не, не си разбрала Нищичко, ама не си прочела явно.Не защитавам целодневната форма и не  намирам за нужно да е задължителна.Чела ли си изобщо какво съм писала по темИтЕ?
Просто споделям мнение, че децата, които са оставени целодневно не са нито преуморени, нито изостанали, нито нещастни-нещо, на което се набляга по-често от необходимото.И това е на база Личен избор на родителите-които съответно са преценили възможностите на децата си, зачели са нуждите им и т.н.
Защитавам в тази връзка целодневния престой на моето точно дете.Никъде не намесвам чуждите да са задължително вътре.В тази връзка аз приветствам целодневната форма.На този етап до колкото аз знам не е задължителна.
За каква реалност точно говориш?Че няма условия на първо място ли?Това съм го изтъкнала аз лично в една друга тема, която ти май си пропуснала, не си длъжна разбира се да четеш всичко.Да, условията в повечето училища не са за целодневен престой.Това и тук го писах.Аз съм подбрала училище с условия.Ако нямах такова като избор, може би друго като действие щях да предпиема.Аз този факт го отчитам.Но пак да кажа-никой не задържа децата насила следобяд, те могат да се прибират у дома.
В съседната тема по този повод обърнах внимание на тоалетните и финансовата тежест да си пускаш детето "рано" на училище.Именно липсата на условия на много места прави престоя да го наречем-натоварен.Аз самата съм учила целодневно и да-човечеството не е затрито от този факт. Mr. Green

Последна редакция: чт, 24 юни 2010, 13:18 от Jizzlobber

# 80
  • Мнения: 415
Ей , за това иде реч! Нека има право на избор. Ти си избрала най - доброто за твоето дете , нека и ние /противниците на ЦФО/ да го направим!

Jizzlobber, хубаво е , че ти самата си толкова убедена , че изборът ти е правилен!

# 81
  • Мнения: 9 990
sosko, много моля, но това Изначално е Ясно.Никой не отрича правото на Избор.Вие имате този избор-не е задължителен целодневния престой.Ако училището, на което сте се спрели обаче е въвело тази практика/защото има такива училища/ и вас не ви устройва-просто не записвайте там детето, а потърсете такова, което не е въвело целодневната форма.Аз за съжаление училището, което съм избрала не поддържа целодневната форма все още, затова сме на вариант занималня.Половината деца си тръгват, половината-остават=кой-както.Достатъчно наблюдения имам, за да кажа, че тези, които остават не са претоварени и домашните са ок.Моето в частност залита в крайности, защото предпочита да седи и чете, отколкото да играе на площадката пред блока, но говоря за масата около нея и приятелките и.

Не на последно място-аз работя активно заедно с учителите на детето ми от градината насам.Аз се консултирам непрекъснато със специалисти според ситуациите и техните наблюдения дали едно мое действие към детето ми е "правилно" или не.А дали изборът ми е правилен-това само времето ще покаже.На този етап се водя от това, което показва моето дете.За него прибирането на обяд вкъщи с някой, различен от мен не му допада.Иначе когато се е случвало да я взема на обяд е било че сестра и била болна, да не ходя после с болно дете до занималнята чак.Имаше дни в които мрънкаше, че предпочита на занималня.Просто идва възраст, в която предпочита да си бърбори с приятелките, отколкото с мен.Има си свои интереси вече.

Последна редакция: чт, 24 юни 2010, 13:29 от Jizzlobber

# 82
  • Мнения: 134
В нашето училище над 90% от родителите искат целодневно. На родителската питаха все за това. Аз обаче познавам майки, които не работят и пак записват децата си. Това явно е начин да си осигурят спокойствие за сметка на децата.

# 83
  • Мнения: 9 990
Не мисля, че е вярно заключението ти.Не може да говориш от тяхно име.Какво мислиш или не мислиш няма общо с решението на хората.Ей заради подобни реплики темите се израждат.И аз мисля нещо за тези, дето ги прибира баба им на обяд и им подава в устата, сакън да не заслабнат, ама се възпирам от коментари.

# 84
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
В нашето училище над 90% от родителите искат целодневно.

и при нас е така...
Жалко, обърнаха школото в бавачка за невръстни хлапета. А не това е оснбовната му цел.

# 85
  • Мнения: 134
Не мисля, че е вярно заключението ти.Не може да говориш от тяхно име.Какво мислиш или не мислиш няма общо с решението на хората.Ей заради подобни реплики темите се израждат.И аз мисля нещо за тези, дето ги прибира баба им на обяд и им подава в устата, сакън да не заслабнат, ама се възпирам от коментари.


Изчетох цялата тема. Jizzlobber, ти със всички ли се заяждаш? Само твоето мнение ли е миродавно?Имай малко уважение и към мнението на другите, пишещи в темата.

# 86
  • Мнения: 445
Някъде назад видях зададен въпрос, та ще отговоря
Аз съм учителка, която ще даде детето си на занималня!

Детето ми учи и се концентрира повече, когато има и други деца. Ако е в къщи постоянно трябва да му се "виси" над главата и да се подканя. Когато е в колектив се справя много по-добре.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 2 378
В нашето училище над 90% от родителите искат целодневно.

и при нас е така...
Жалко, обърнаха школото в бавачка за невръстни хлапета. А не това е оснбовната му цел.

За жалост има и такива родители. Просто да бъдат някъде и за останалата част от деня. Не включвам работещите цял ден.

lianka, зависи от детето. Аз също съм учителка и не оставих големия на занималня.

# 88
  • Мнения: 9 990
Не мисля, че е вярно заключението ти.Не може да говориш от тяхно име.Какво мислиш или не мислиш няма общо с решението на хората.Ей заради подобни реплики темите се израждат.И аз мисля нещо за тези, дето ги прибира баба им на обяд и им подава в устата, сакън да не заслабнат, ама се възпирам от коментари.


Изчетох цялата тема. Jizzlobber, ти със всички ли се заяждаш? Само твоето мнение ли е миродавно?Имай малко уважение и към мнението на другите, пишещи в темата.

А уважение ли е да наричаш работещ родител-захвърлил детето си в толкова гадно място като училището?Подобни реплики не толерирам.Виж-Избор-това е нещо съвсем различно-всеки преценява и действа според потребности и условия.Аз съм дала децата си целодневно, но не смятам, че съм ги захвърлила на забавачка все едно, нито съм незаинтересован родител, както се цели да се изкарат тези, които са предпочели целодневната форма.Във всяка подобна тема се прокарва идеята колко е Недопустимо за  децата това и онова, без никой да си дава сметка, че има различни реалности.
Аз очаквам уважение и към оставилите децата си на целодневно обучение.А не оплювки.Не, не ми е Меродавно мнението и не се заяждам, а защитавам от нападки в стил колко са кофти онези, искащи децата им да са цял ден някъде, сякаш не се интересуваме от тях.Имайте и вие малко уважение, моля.Реплики от сорта-толкова ли няма кой да ви гледа децата ми говорят, че и те не си ги гледат целодневно, а са метнати на баби примерно, но да-наливат вода в мелницата и са на заяждане.Реплики от сорта колко е недопустимо и лошо също не са меродавни.
А колкото до Избор-Такъв е оставен на този етап и не виждам повод за вайкане излишно.

# 89
  • Мнения: 140
    Винаги се е гледало с лошо око на деца, които ходят на занимални. С  още по-лошо око се гледа на техните родители. Това го доказват и някои постове, не само в тази тема. За тези хора приоритет са кариера и  пари, а не здравето, спокойствието и обучението на децата им. Аз  съм против целодневното. Децата ми са още малки, но като дойде време за училище, няма да ги оставя там за отглеждане, а ще ги водя за обучение.

# 90
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
   Винаги се е гледало с лошо око на деца, които ходят на занимални. С  още по-лошо око се гледа на техните родители. Това го доказват и някои постове, не само в тази тема. За тези хора приоритет са кариера и  пари, а не здравето, спокойствието и обучението на децата им. ...
....

Само доколкото обикновено имат и друг избор, а не са го изпозлвали понеже така е най-лесно. Някои хора наистина нямат друг избор освен да оставят детето поне под надзор пък биоло и цял ден на училище. Иначе родителите се уважават от другите родители даже в такива теми според мен.

Но определено се гледа с много лошо око на родители, които не са заети, имат възможност да го спестят на детето това висене и цялата умора, включително шума цял ден, но така им е по-удобно. Просто хората са различни. Както и градовете и не винаги може да направиш каквото искаш.

Последна редакция: пт, 25 юни 2010, 10:35 от арт мама

# 91
  • Варна
  • Мнения: 2 378
арт мама,  Peace

Кой гледа с лошо око на деца, посещаващи занималня? Учителите определено не, съучениците  им не вникват навътре в ситуацията, родители...чии родители...

# 92
  • София
  • Мнения: 1 330
Имам чувството, че темата се превърна в преливане от пусто в празно.  Още в началото стана ясно, че едни подкрепят целодневното, други - не. Аргументите и на двете страни се изясниха отдавна. И като няма друго - започнаха нападки, защити, обяснения кой какво разбрал, прочел и т.н.

Отдавна се подчерта, че ЦЕЛОДНЕВНОТО ОБУЧЕНИЕ Е ПО ЖЕЛАНИЕ и е по-скоро пробен вариант. И всеки си решава лично какво да избере и ЗАЩО да го избере.


Хайде, мами,  Peace Peace Peace

# 93
  • Мнения: 23 256

Отдавна се подчерта, че ЦЕЛОДНЕВНОТО ОБУЧЕНИЕ Е ПО ЖЕЛАНИЕ и е по-скоро пробен вариант. И всеки си решава лично какво да избере и ЗАЩО да го избере.

Целодневно обучение по желания за мен си е чистя занималня.Ако 1/2 от децата си тръгват на обяд,то не можем да говорим за еднакво покриване на учебен материал,който тези деца ще изшуснат реално.Затова аз лично не виждам каква ще бъде разликата между ЦФО и досегащната занималня??!!

# 94
  • София
  • Мнения: 1 330

 ДесиХ3, Ето това и аз изках да попитам. Защото Директорката твърди, че има разлика. Големият посещаваше занималня. Сега за малкия казват, че ще е ЦО, а не занималня.

При подаването на документите изрично писахме какво желаем. И паралелките, казват, че са сформирани съобразно желанията ни  newsm78

Но имам предчувствието, че ти си напълно права !
Доколкото знам, при ЦО има часове и следобед - от леките.........

Съвсем се  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 95
  • Мнения: 9 990

Отдавна се подчерта, че ЦЕЛОДНЕВНОТО ОБУЧЕНИЕ Е ПО ЖЕЛАНИЕ и е по-скоро пробен вариант. И всеки си решава лично какво да избере и ЗАЩО да го избере.

Целодневно обучение по желания за мен си е чистя занималня.Ако 1/2 от децата си тръгват на обяд,то не можем да говорим за еднакво покриване на учебен материал,който тези деца ще изшуснат реално.Затова аз лично не виждам каква ще бъде разликата между ЦФО и досегащната занималня??!!

Аз доколкото знам се провежда анкета за всяко училище.Т.е взима се решение на местно ниво.При нас се попълваха анкетни карти и според тях под 50 процента са желаещите за целодневна форма.Парадокса е обаче, че част от тези, които не желаят целодневната форма записаха децата в занималня.Занималнята е претъпкана поради тази причина, защото  за 4 класа има две занимални, значи в тези две занимални събират децата от 3 класа грубо казано. CrazyПоради тази причина моето дете посещаваше тази година съвсем друга занималня.
Та-ако едно училище е взело решение и въведе целодневната форма, то следа тези, които записват децата си там да се съобразят с правилника може би.Така поне на нас ни обясниха.Ако не желаят-да се преориентират към училище с полудневна форма.

Разликата между занималня и целодневно обучение е не в материала, а във времето, за което се взима-разтягат се нещата просто за целия ден, а не се взима двойно материал.Добавят се повече часове за физическо, рисуване, пеене и творческите предмети като цяло, като се отделя  един час за подготовка на домашни.Сега се взима всичко сутрин, като физическото е сведено до минимум, а следобяд занималнята предполага само писане на домашно и след това игра.
Целодневното би приключвало някъде към 4 най-късно, а занималнята е до 6 вечер.Това са разликите при нас специално, при другите-не знам.Т.е при нас варианта целодневна форма е доста по-олекотен и приятен от часове+занималня.Да, сутрин са часовете по родна реч/писане/четене, математика, следобяд са по-леките.

# 96
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Поне за предстоящата уч. година 2010/2011, ЦФО е = на учене до обяд + занималня след 13:30ч.
Мога да си зарежа главата + поне 2 пръста.

Така, че няма никакъв смисъл да наричаме нещата с по-нови и модерни имена. Замисълът си е все същият.

# 97
  • Мнения: 26
quote author=bilijan link=topic=501775.msg15556164#msg15556164 date=1277441148]
    Винаги се е гледало с лошо око на деца, които ходят на занимални. С  още по-лошо око се гледа на техните родители. Това го доказват и някои постове, не само в тази тема. За тези хора приоритет са кариера и  пари, а не здравето, спокойствието и обучението на децата им. Аз  съм против целодневното. Децата ми са още малки, но като дойде време за училище, няма да ги оставя там за отглеждане, а ще ги водя за обучение.
[/quote]
Съвсем определено никой от моите близки и познати не гледа с лошо око нито на децата, посещаващи занималня, нито на техните родители - става въпрос за хора, които работят и най-нормалното нещо на света е да поверят децата си на отговорни хора, които да им помогнат с домашните и да бъдат под наблюдение.
Много съжалявам, че моето дете сега завърши първи клас и нямах възможност да избирам вариант целодневно обучение.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 2 378

Отдавна се подчерта, че ЦЕЛОДНЕВНОТО ОБУЧЕНИЕ Е ПО ЖЕЛАНИЕ и е по-скоро пробен вариант. И всеки си решава лично какво да избере и ЗАЩО да го избере.

Целодневно обучение по желания за мен си е чистя занималня.Ако 1/2 от децата си тръгват на обяд,то не можем да говорим за еднакво покриване на учебен материал,който тези деца ще изшуснат реално.Затова аз лично не виждам каква ще бъде разликата между ЦФО и досегащната занималня??!!

Няма да има разлика. А да не говорим, че ще е абсудд и невъзможно учебен материал да се преподава следобед. Тава всъщност къде е поместено и изобщо има ли го като вариант официално някъде?

# 99
  • Мнения: 134
А уважение ли е да наричаш работещ родител-захвърлил детето си в толкова гадно място като училището?

Ето моите думи:
В нашето училище над 90% от родителите искат целодневно. На родителската питаха все за това. Аз обаче познавам майки, които не работят и пак записват децата си. Това явно е начин да си осигурят спокойствие за сметка на децата.

 Къде точно видя думите захвърлил и гадно?



# 100
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Е, в училището , където записах синковенца казаха , че обучението ще е ЦФО. Това значи - 2 учителки се редуват през целият ден, както се редуват часовете по предметите , и самоподготовката. Паралелките ще са сформирани по желание на родителите , като за тези , които няма места в паралелките с ЦФО / в случай , че има такива/, ще има платена занималня!
 За протокола - аз съм против ЦФО, записах детето си на 1/2 ден. Ще го прибирам и ще се учи да си подготвя домашните и уроците сам. Вече минах веднъж по този път и се уверих, че е възможно!
 Лично аз съм доволна , че имах възможност да избирам!
 Успех на първолаците   bouquet  !

# 101
  • Мнения: 9 990
А уважение ли е да наричаш работещ родител-захвърлил детето си в толкова гадно място като училището?

Ето моите думи:
В нашето училище над 90% от родителите искат целодневно. На родителската питаха все за това. Аз обаче познавам майки, които не работят и пак записват децата си. Това явно е начин да си осигурят спокойствие за сметка на децата.

 Къде точно видя думите захвърлил и гадно?





Такова е цялостното усещане от заключението, че Някой си осигурява спокойствие, оставяйки си детето.И аз се сетих, че познавам Една такава жена.Не работи, но има причина да е избрала детето и да е целодневно на детска градина.Същото е и с училището.Не съм те цитирала, а ако съм- е било в друг аспект и не коментирам само и единствено твоето изказване.Коментирах изказванията принципно в този тон.Не сме ние тези, които определят кой си осигурява и кой не спокойствие.Едва ли не училището е най-долнопробното място на света.Наистина част от постовете звучат така и носят такова послание.А родителите предпочели целодневната форма са незаинтересовани, осигуряващи си спокойствие.

В нашето училище щеше да има разлика, ако имаше целодневно-описала съм я-часове и след обяд и приключване по-рано за деня.Занималнята предлага на този етап само бавене на децата, докато ги прибере някой.При ситуацията много желаещи за занималня наистина писането на домашно там точно ще е безсмислено и може би проформа.При целодневната форма нашият клас щеше да си остава 19 деца и по-адекватна самоподготовка, а при варианта занималня децата са 38.
Целодневното приключва до 16.00 най-късно, а занималнята е до 18.30.

Али, разбира се, че е възможно и родителя да си прибира детето и да помага за домашното, стига да не работи или да е с професия, предполагаща свободен следобед.

ПП.Изобщо, оставам с усещането че сме се превърнали в нещо гнило всеки срещу всеки.Няма угодия за нищо.Ако си секцио-не си раждала, ако си се пънала-не си наред, ако кърмиш-що кърмиш, ако не кърмиш-как не те е срам да не кърмиш, ако детето е на ясла-аууу, как си го зарязала, ако не е на ясла -ауууу ма що ги тарантутиш, ако го гледа баба му-пак зле, ако го гледа гледачка-още по-зле, ако ти си го гледаш-пак зле, ако работиш си кариеристка, ако не работиш си загубена домакиня вмирисана на кюфтета, ако е на занималня-защо си го захвърлила там, знаеш ли колко е гадно, ако не е на занималня-друго.И така до безкрай.Гледах една тема-ако са породени децата-зле, ако са с едикакжа си разлика-пак зле.Ако е Бойко Борисов на власт -зле, ако не е той-пак зле.Ако си в града-зле,ако си пришълец-още по-зле.И до кога така?Една тема без назидание не е останала и размахване на пръст за нещо си. Tired

Последна редакция: пт, 25 юни 2010, 17:56 от Jizzlobber

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Али, разбира се, че е възможно и родителя да си прибира детето и да помага за домашното, стига да не работи или да е с професия, предполагаща свободен следобед.

 Да , наистина е необходимо време , за да се прибере детето от училище. Не е задължително обаче , домашните да се пишат заедно с родителя. В 1 кл. нещата са елементарни , иска се само упражнение. Това е едно от нещата , заради които съм против ЦФО , а именно , че децата трудно се научават да са самостоятелни!
 Другото нещо , което ме кара да съм против е , че не е редно детето да дъвче едни и същи неща по  няколко пъти. Ако детето има нужда от повече писане - да пише , ако му е трудна математиката - да решава задачи. Точно тук според мен е проблемът при целодневното обучение. Там всички пишат и учат по един и същи предмет, и не се набляга на това , което е трудно за детето. Резултатът - упражнения с родител в събота и неделя , за да се изгладят трудностите.
 Е, това си е моето мнение  Hug!

# 103
  • Мнения: 9 990
Именно.И точно това щеше да даде целодневната форма при нас.Занималнята е по-лошия вариант.Методиката щеше да е такава, че тези, които се нуждаят от писане повече-щяха да пишат а тези, които сричат-да четат и т.н.Т.е. едно и също ще е за задължителните часове, които и при двете форми ще присъстват, но през останалото време -строго индивидуално.При 38 деца това е ясно, че няма да се случи.Това ни бе обяснено, но тези, които най-много се вайкаха колко ще са натоварени-те си записаха децата на занималня, където не знам какво точно очакват, че ще се случва.От една страна-нямат нужното време, на работа са, от друга-хем не искат целодневно , хем занималнята е претъпкана.Това при нас е разликата между занималня и целодневна форма.Мисля, че не е малко.
На този етап съм избрала за детето си друг тип занималня, с много по-малко деца, именно заради самостоятелността/детето ми чудесно се ориентира само, дрои заради факта, че му се налага ползване на градски транспорт и смяна на квартала за занималнята, там са деца от различна възраст-1-4 клас и най-малкото няма как да  дъвчат едно и също/Категорично аз домашни не пиша с детето, напротив-то само пише-аз само преглеждам.

# 104
  • Мнения: 2 898
В 1 кл. нещата са елементарни , иска се само упражнение.

Ali_sun, написала си много верни неща, но не съм съгласна с горецитираното. Лесно е за нас. Лесно се струва и на по-будните и подготвени деца. Но всъщност, 1 клас е нещо много, много сериозно и отговорно. Фонетиката, правописните и правоговорни правила, писането под диктовка / при което се иска практическо прилагане на правилата /, създаването на собствен текст и преразказването на чужд в исканото глаголно време не е никак елементарно.
И да, още в 1 клас детето трябва да се учи на самостоятелност.

# 105
  • Мнения: 9 990
Може да ви прозвучи странно, но-детето ми умее всичко това.И то не благодарение на мен и стоене у дома до нея, а благодарение на добрата работа първо в  градината с нея, след това и в училище.Затова изначално писах-доверила съм се на учителите, старая се да съм екип с тях, а не само да повтарям колко е трудно.Та тя тръгвайки в училище в ПГУ имаше много добра основа от градината/движеха се по Моливко/, след което в училище отбеляза невероятен и за мен напредък.Всички, с точно две изключения/което е малък процент и допустим/ от класа и тази година/а имаше и 5-годишни/ изградиха самостоятелност и доста добре с материала се справят.Поддържам интерес към тези неща и говоря с родителите именно за да знам в каква среда е детето ми цял ден.

# 106
  • София
  • Мнения: 191

ПП.Изобщо, оставам с усещането че сме се превърнали в нещо гнило всеки срещу всеки.Няма угодия за нищо.Ако си секцио-не си раждала, ако си се пънала-не си наред, ако кърмиш-що кърмиш, ако не кърмиш-как не те е срам да не кърмиш, ако детето е на ясла-аууу, как си го зарязала, ако не е на ясла -ауууу ма що ги тарантутиш, ако го гледа баба му-пак зле, ако го гледа гледачка-още по-зле, ако ти си го гледаш-пак зле, ако работиш си кариеристка, ако не работиш си загубена домакиня вмирисана на кюфтета, ако е на занималня-защо си го захвърлила там, знаеш ли колко е гадно, ако не е на занималня-друго.И така до безкрай.Гледах една тема-ако са породени децата-зле, ако са с еди каква си разлика-пак зле.Ако е Бойко Борисов на власт -зле, ако не е той-пак зле.Ако си в града-зле,ако си пришълец-още по-зле.И до кога така?Една тема без назидание не е останала и размахване на пръст за нещо си. Tired
  smile3501 Послеписът ти е страхотен. За съжаление явно това сме ние.  Tired

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
dimana27 , да , за диктовките и писането и ти си права. Но реално диктовки / и то на елементарни тектове/ се правят чак към края на 1 кл. За собствен текст - май въобще не се прави / или поне не се правеше преди 6 год/. Ако учителката е на място , правописът и фонетиката се овладява перфектно и в час. Моят и сега знае как се проверява , дали думата е написана вярно - слага я в множествено число и - готово  Peace.
 Както писах, вече ведъж минах по този път , и опитът завърши успешно. Да , децата ми са будни , и знаят доста неща за тази възраст.
 За протокола - за 6 год. с големият , точно 3 пъти се наложи да се намесвам в усвояването на материла / и то не в 1 кл./.
1. При делението с опашка.
2. При преразказазите и съчененията , и то в частта с повторенията.
3. При разказвателните предмети от 3 кл. - т.е. как се учи урок от учебник, без да се налага наизустяване.
 Всичко останало е учил и упражнявал сам!
 Та в заключение - ако детето е добре подготвено в ПГ , и попадне на добра учителка - перфектно би се справяло само! И ще има много време за спорт, почивка и игри , което не е маловажно в тази възраст  Wink.

# 108
  • Мнения: 2 898
Ali_sun, щастливка си с такива деца! Но и те с майка като теб  newsm53 !

# 109
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
dimana27 , благодаря  Hug.
 Всичко това споделих за да се разбере , защо ЦФО не е подходящо за всички деца. Не съм против него , всеки има право на мнение . Лично аз съм щастлива , че имам право на избор  Peace!
 Плашеше ме мисълта , че ще го направят задължително , но имахме късмет т.г.
 На всички първолаци и техните родители - успех, каквато и форма на обучение да са избрали   bouquet!
 Jizzlobber , относно послеписът ти - има изключения  Wink.

# 110
  • Мнения: 9 990
Естествено, че има изключения.Жалко е, че са изключения обаче.
"..Та в заключение - ако детето е добре подготвено в ПГ , и попадне на добра учителка - перфектно би се справяло само! И ще има много време за спорт, почивка и игри , което не е маловажно в тази възраст .."
Определено.Затова съм подбрала първо учителя, доколкото е възможно, и чак след това ме развълнува формата на обучение.При адекватен учител и двете форми предлагат добри резултати и има време за всичко останало.

# 111
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не се сърди, но четейки оставам с впечатлението, че темата е за разговор с теб.
С най-добри чувства го пиша, но кой каквото напише, често пречупваш през твоя избор.

Едно дете с интереси и физическа активност целогодишно, остава с малко време за игра дори при полудневен престой в училище, а какво остава за целодневно.... И не понеже пише домашни по цял ден.  Казвам го като майка на първолак  - малки часове и почти никакво натоварване

Ето и проста сметка: 5 часа училище /включвам и обличане отиване и обратно, но ако има игра е повече Simple Smile/, 1 за домашните, 1- 2 за игра на открито, 1 на закрито, 1 за храненията, 1 за между останалите разграфени часове => мин. 10 часа до тук или оставят макс. 4 часа за други неща /ако детето ляга в 10 и започва училище в 8/ - като да се види с родителите си, почивка, да се занимава с нещо, чете книги, рисува, гледа телевизия, спортува и т.н. Разбира се всички часове само илюстрация, някои деца ще  пишат домашно 10 мин, друго час, същото домашно примерно, аналогично ще се хранят и обличат и т.н. Simple Smile

Последна редакция: сб, 26 юни 2010, 18:11 от арт мама

# 112
  • София
  • Мнения: 191
Според мен предложението за целодневната форма на обучение е добро, особено ако наистина се въведе до седми клас.
Добре де, как децата, например в Германия или Англия учат целодневно и почти целогодишно.  А дори тръгват и по рано на училище.

# 113
  • Мнения: 2 898
Не се сърди, но четейки оставам с впечатлението, че темата е за разговор с теб.

      smile3501


Според мен предложението за целодневната форма на обучение е добро, особено ако наистина се въведе до седми клас.
Добре де, как децата, например в Германия или Англия учат целодневно и почти целогодишно.  А дори тръгват и по рано на училище.

   Така е, но разликата е в цялостната програма, организацията, и условията. Моя ученичка в средата на 2 клас отиде в Англия. След направените тестове попадна направо в 4 клас. Бабата, пенсионирана уичтелка, ходи на гости и разказва много - няма място за сравнение с това, което нашите училища предлагат.

# 114
  • Мнения: 9 990
Не се сърдя, и да, разбира се, че е разговор всяка една тема.В случая участвам активно в тази и още една, така се случи тези дни, че чета за изпити и съм на компютъра и се разсейвам с тези теми. GrinningЗащото ме вълнуват и очевидно съм  заинтересована.Просто участвам в разговор, имам реплики, не виждам лошо в това.И ако се съсредоточиш върху написаното от мен-нищо по-различно не съм казала.Още в началото по темата съм казала, че е важен изборът.И всеки има право на такъв.
Не на последно място-времето за игри тук не сме коментирали, или поне не лично аз.На кой колко време точно за игри му остава е съвсем отделен въпрос и тук индивидуално подхожда всеки родител.Моето , например, има достатъчно време за игра, но спрямо него си.Т.е. на моето му е достатъчно 1 час игра такава, каквато вие представяте.Характер.За други-друго е времето.И съответно съобразяват режима.
Едно дете с интереси и физическа активност-така както ти си го написала-може да превърне в игра своите интереси/физическа активност.Например-за моето дете е игра тренировката по плуване.За малката ми дъщеря игра е играта с кукли на детска градина, за детето Х от класа на дъщеря ми игра е игра с пръчки на площадката.Така, по часове както си го описала идеално пасва на моето дете и именно тези занимания през деня не го лишават от игра-общо 3 часа по твоите сметки на открито или закрито.Получава ги в занималнята, в която ходи-имат час писане на домашни, час за занимания по интереси/приложно/пиано-кой на каквото ходи/ и останалото е игра.

Относно Условията-коментирала съм ги и в друга тема пък ме нападнаха как така може да обръщам внимание какви са тоалетните в училищата и как така не били кой знае колко подходящи за малки деца/справка-темата за задължителната ПГУ от 5 години и факта, че тези деца ще бъдат набутани в училищата/Няма угодия-като кажа, че условията не са ок, поне не и навсякъде-зле.Като кажа, че е ок да са там децата-пак зле. Laughing

Както и да е-на мен ми е ясна позицията на застъпниците на полудневната форма и не съм писала против това, а само и единствено в отговор на нападки в стил-колко са безотговорни и незаинтересовани родителите, пуснали децата си целодневно някъде.Защото съгласи се-такива реплики присъстват, носят това послание.

# 115
  • София
  • Мнения: 191
   Така е, но разликата е в цялостната програма, организацията, и условията. Моя ученичка в средата на 2 клас отиде в Англия. След направените тестове попадна направо в 4 клас. Бабата, пенсионирана уичтелка, ходи на гости и разказва много - няма място за сравнение с това, което нашите училища предлагат.

Разбира се, но все от някъде трябва да се започне. Аз се обаждах в министерството, за да се интересувам по повод целодневната форма на обучение и ми отговориха, че на всяко училище, което иска да въведе ЦФО (защтото въвеждането не е задължително) ще бъдат отпуснати средства за подобряване на материалната база и хигиенните условия. Би трябвало и ние да подкрепим тази инициатива, да стартира изграждането на една нова и качествена система за обучение на децата.

# 116
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Тази подкрепа я има. Изразява се в записването на децата в такива училища и паралелки.
Ще се искат и нови учебни планове и т.н. Развитието на материалната база е в оснаваната си част функция на управлението на училището. Ако то се справя добре, това си личи, а и подкрепата става все по-дейна.

Ще мине доста време обаче докато условията достигнат тези, които семсйтвото може да даде, в случаите където това е възможно. Дотогава изборът трябва да остане, а занималнята да не се маскира в ЦФО, понеже никак не е и разликата не е броя часове.

# 117
  • София
  • Мнения: 191
Мисля, че винаги и при каквито и да е условия ще има родители, които няма да са съгласни с ЦФО. Още от сега идеята среща яростен отпор. И при положение, че се оставя избор на родителя, да реши дали детето да посещава ЦФО, то аз изобщо не вярвам, че някой ден ще има такава форма на обучение, просто ще бъде точно както ти го наричаш "занималня маскирана в ЦФО".

# 118
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Напротив, много деца просещават занималня - частна или в училището. Не всички избрали частната са го напрвили по желание. Не винаги даже качеството е ммотивът - понякога просто т.н държавна е само за избрани като детските градини...  Едно реално целодневно обучени ще е в интерес на така  и така престояващите цял ден по заведения деца.

Вече ръководството може да си измие ръцете и да каже " не всички родители искат - няма как да стане". А може и да раздели паралелките на такива със ЦФО и такива със занималня или на половин ден.  А че ще им е проблем да осигурят стаи , учители, програма, условия, определено ще е трудно. Но който иска успява.

# 119
  • Мнения: 104
   В Западна Европа целодневно обучение означава до 15 часа, а не до 18.30 - 19ч., както го искат тук някои родители. Целодневна форма на обучение предполага детето да се ОБУЧАВА и сутрин и след обяд, което от своя страна се тълкува като задължително. В момента няма средства за заплати на 2 учителки, които ще гледат 30 или 33 деца. Няма и свободни класни стаи. Затова  представят ЦФО като избирателно, иначе само по себе си то е задължително. Това е форма на обучение, като вечерната, дневната, задочната.
      Държавата иска да прибере парите на родители, които ще са съгласни  детето им да ходи на курсове по английски, спорт и  други и затова ще задържи децата им в училище. БЕЗПЛАТЕН ОБЯД НЯМА.
     Ако изберете тази форма на обучение в първи клас, отърване няма и после в 7 клас няма да може детето да посещава курс или ще го прави вечер.

# 120
  • Мнения: 9 990
На нас ни казаха, че целодневната форма е до 16.00 часа най-късно, спрягаше се именно 15.00 часа като евентуален край.
Занималнята е до 18.00.
Има ли някъде целодневно до 19.00 часа?>Наистина бих искала да знам.

# 121
  • Мнения: 2 898
Разбира се, но все от някъде трябва да се започне. Аз се обаждах в министерството, за да се интересувам по повод целодневната форма на обучение и ми отговориха, че на всяко училище, което иска да въведе ЦФО (защтото въвеждането не е задължително) ще бъдат отпуснати средства за подобряване на материалната база и хигиенните условия.

 Звучи чудесно, но нещо не ми се вярва. Държавата не обича да отпуска средства,а когато е и криза...

pirgana, чудесно си обяснила. само дето аз наистина не вярвам, че ще се въведе в по-горните класове. Може би само до 4 клас и то трудно.

# 122
  • Мнения: 104
 С тази криза раждаемостта намалява. 2009 и 2010 са със значително по-ниска раждаемост от 2007 и 2008 например. В училищата ще има място за малкото на брой дечица. Няма да има и кой да работи, което означава, че ще бъде прибрано в производството и "куцо и сакато". Майки, бащи, баби и дядовци ще работят. Кой ще гледа децата, за да могат да се подготвят и те за завода? Ако се оставят на улицата, както са и малко на брой, ще ги изгубим за бизнеса. Затова ще има целодневно обучение до 7 клас. Така още от малки ще свикнат, че почивка, докато си жив, няма. Това не е хумор.

# 123
  • София
  • Мнения: 191
Времето за ЦФО е до 15часа, които иска си взима детето, ако не може го оставя на допълнителни занимания или в занималнята. Такава е идеята.
pirgana навсякъде се работи и навсякъде има време за почивка. Не може всички да са шефове, ще трябва да има и работници, а какво лошо има в това стига работата ти да те удовлетворява и да я вършиш с удоволствие.

# 124
  • София
  • Мнения: 1 330
Мина и нашата родителска среща. ЦЕЛОДНЕВНАТА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ  се оказа ЗАНИМАЛНЯ.
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green
За протокола: от 28 в нашия клас  - 4 няма да я посещават.
В занималнята ще бъдат сборно от два класа - 28 деца.
"Работно време" - от 8.10 ч. до 17.30 ч.

А детенцето ми обичаше да спи следобед  Sad

# 125
  • Мнения: 9 990
Ама това не е ЦФО...
Занималнята не е задължителна... Rolling Eyes
Просто не записвайте детето на занималня и си го прибирайте да спи. Hug

# 126
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дам, не само не е ЦФО,  ами не е и занималня, а сборна занималня.
Скокойно можеш да забравиш за нея, в случаи че имате възможност да я избегнете. И спането ще е спасено Simple Smile

# 127
  • София
  • Мнения: 1 330
Абе, спането - това да ни е проблемът !

Но какво се оказа след нашата дилема къде да го запишем -
В непрестижното, но близко нам училище - ще има ЦФО - с много, много малко дечица.
В прехваленото, което избрахме -  занималня с деца на килограм  Laughing Laughing Laughing

На практика се оказа, че задължителната ЦФО се оказа балон, който май е спукан преди да се надуе  smile3555 smile3555

А защо някои "избират" незадължителната занималня - проблемът достатъчно се предъвка. smile3505












# 128
  • Мнения: 23
Да, балонът май се спука. В края на март учителите бяха подложени на невероятен стрес - за няколко дни трябваше да подготвим проект за целодневна форма на обучение и да го изпратим в МОМН. Резултатите за проекта трябваше да узнаем след 60 дни - те вече изминаха, но от МОМН бият отбой. Чакали актуализация на бюджета/ а уж имаше над 2 млн. за тези проекти/, след това щяло да има редуциране на средствата по проектите за ЦФО и е неизвестно кога ще разберем одобрен или отхвърлен е проектът за съответното училище. Както винаги учебната година ще започне с много неизвестни, от което страдат всички - ученици, родители, учители. Sad

# 129
  • Мнения: 24 467
То че няма обективно как да се получи при редица училища бе ясно от миналата година. Темата я бистрим от тогава и до момента не виждам промени, нито насока за такива. Надявам си се да не е задължително и за след 2-3 години, за малкото ми дете. Искам да избера аз как да му подредим следобеда.

# 130
  • Мнения: 637
Димана, що за обощен образ на детето-първолак?
Моето дете не прилича на гореописаното... Stop
Позволи ми да не се съглася.Подбрала съм адекватен учител за детето си и уроците и домашните са написани перфектно, от мен се иска просто да погледна вечер.
Доста са децата, които се справят много добре точно без висене над главата. PeaceТова, че вашето дете не успява не бива да слага и всички останали в групата. PeaceДетето ми страда, когато не е на училище.Аз съм от онези, дето не искат раниците у дома, ако може да не влачи всеки ден онова тежко чудо.Тетрадките с домашното нямат общо с това-те се взимат, защото аз трябва да ги разпиша така или иначе.

ThinkingДали пък седмичното училище няма да те устройва най-добре. Водиш детето в неделя, учи, яде, спи в училище, не ти се мотаят раници из краката нито ти се налага да ги носиш тез тежки учебници, нито пък детето ще страда когато не е на училище. Прибираш го в петък само за 2 дни у дома. През останалото време родителите могат да работят денонощно естествено. Даже се сещам за едно много добро такова училище ако проявявяш интерес.

# 131
  • Мнения: 9 990
За твоя справка-ако детето ми беше на целодневно обучение, щеше да е много по-рано у дома от тези, които са на занималня.Справка-целодневното е до 15.00, а занималнята до 18.00 или 19.00.Занималнята е претъпкана. Mr. Green
Пак за твоя лична справка-детето ми събота и неделя почто не е у дома.Излиза сутрин и се прибира привечер. Mr. GreenБаси кефа, а?
Не ми се работи, но се налага.Договорила съм си работно време доста преди 18.00, защото прибирам и едно бебе от ясла.Язък, че него не намерих къде да подхвърля месечно, що само седмично.Аз на дребно не играя. Laughing
ПП. на занималнята имаше залепена бележка, че при закъснение от родител-се доплаща.Чудно, значи някои със зор за занималня, вместо целодневно, си прибират децата и след този посочен час.Горките, как ли биха прибирали децата си, ако наистина бяха въвели целодневната форма.
Разбира се, че проявявам интерес, моля-оповести прекрасното седмично училище. Mr. Green

# 132
  • Мнения: 637
Е ти пък сега с ирония ми говориш. Аз сериозно подхождам, ти ми слагаш зелени човечета. Що така? За училището. Ами намира се в Сладка вода, с много добра репутация се ползва Peace  Частно е, таксата не е малка, но щом родителите градят кариера денонощно се предполага, че са добре с финансите.

За бележките в занималнята. Ами учителките в чудо са се видели жените. Сестра ми поработи една година в такава занималня. Та от нея знам, че има много до късно работещи по кафенета и пивници родители, които понякога са тъй улисани в работа, че забравят да приберат децата от занималнята. То пък една занималня. Не може ли да е поне до 21 часа! Ако трябва родителите ще слагат по един сандвич и ябълка за вечеря. И някоя Фафла ако има, ехееей кво поЙчИ да искаме.

# 133
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
може и да бъркам, но съм останала с впечатление, че ще й е на едни 400 км това училище на обичащата ЦФО дама Simple Smile

# 134
  • Мнения: 9 990
eeeee, жалко, как бих си метнала детето значи, пфууууу
как не съм една кариеристка да изкарвам за подобен кеф.
ма то с работа до 16.00 не става това.Мноооого ме е яд. Mr. GreenТаксата ще ми е много значи, инак-на 400 км чудно-да си имам орпавдание да не го взимам и за Коледа. LaughingТочно е за мен.

Галана-точно от там идва разликата-занималните са до по-късно.Предполагам това е една от основните причини да не се възприема-Целодневната свършва доооста по-рано. Mr. GreenЗначи не е до натовареност на горките деца.Щом могат до 19.00 да са в занималня, следва да могат да са до 15.00 на училище просто, като им докарат повече физическо, че има доста тлъсти хлапета... Tired

# 135
  • Мнения: 637
Ееее сега пък и вие. Аз откъде да знам кой къде живее Laughing Споделих какво съм подочула пък всеки сам да си преценя. Laughing Нали за това е форОма Laughing
А иначе децата могат и до 22.00 да са на занималня, като няма къде да отидат Tired
Целодневната форма на обучение я знам много добре, защото аз бях от онзи набор хлапета, върху които първо я експериментираха-така наречените 6годишни Laughing Та как беше при нас? Закуска в столовата, учебни занимания, обяд-първо, второ, трето, после сън, следобяд закуска , занимания и всеки се прибира. Всичко това естествено по Тошово време, когато държавата отпускаше пари за образование. Е ако сега предложат подобно нещо, но надали. Откъде пари? Сега мазилката ще падне по главите на децата.
И все пак честно казано ако трябва да се върна назад бих предпочела да се прибера вкъщи вместо да оставам следобяд в училище. Проблеми с домашни и учене не съм имала, защото бях от така наречените 6-7деца, с които г-жите, другарките тогава, обичат да работят. Зубрачка, натегачка, вечно вдигаща ръка. Но ако бях свито детенце обаче с потенциал, дали щях да изпъкна на фона на 25-30 хлапета. Да не забравяме, че преди имаше и дисциплина, а сега по-големите ученици изсипват кошовете с боклук на главата на г-жата и никой не ги гони, щото училището е на делегиран бюджет и колкото повече, толкова по-добре. Ден да мине, друг да дойде. 
Да не се лъжем. Сегашните огромни паралелки, сегашните мизерни условия не могат да осигурят една нормална целодневна форма на обучение. Трябва да са до 15 деца в клас, за да се работи нормална и да бъде обхванато всяко детенце и да се провокира неговия потенциал, училищата да са със съвременни, близки до домашните материални бази, да има осигурена здравословна храна, за да се осигури нормален престой на тези деца там. При това положение бих оставила детето си на драго сърце.

# 136
  • Мнения: 2 898
Закуска в столовата, учебни занимания, обяд-първо, второ, трето, после сън, следобяд закуска , занимания и всеки се прибира.

 Е, това със сигурност вече няма да го има. Минало свършено...

# 137
  • Мнения: 9 990
Галана, при нас пък експерименти не е имало.6-годишните си бяха отделно и спяха следобяд.Ние, всички останали , мой набор си бяхме целодневно без сън.
Паралелките бяха по-огромни впрочем.Бяхме от 33 деца нагоре-4, 5 паралелки.Сега са 3, като нашата само е 19 деца.

Мммм, относно дисциплина, респект, уважение, храна, условия-предъвкали сме го.Знаем, че не навсякъде Има.Избрала съм училище за хлапето си, което покрива основните критерии обаче.И, като поддръжник на целодневното ще прибирам детето си към 16.00 часа, докато останалите-противниците на целодневното ще прибират децата си след 18.00.Поне при нас така се получи. Mr. Green

Всъщност, дъщеря ми живя точно така тази година-закуска в столовата, учебни занимания, обяд-с всичко както си му е , но сън отказва от 3 години насам, че и повече, това бе и причината да я преместя ПГУ в училище, а не да остава в градината.Следобедната закуска бе след заниманията и се прибира.Нищо различно от описаното.

Малко Лично приемам нещата лично за нашето училище, защото то има базата.И учителите.И може да се създаде много по-добра среда, отколкото от зор да се тъпчат децата по занималня.За тази година занималнята е на две групи и всъщност ще съберат трите класа в две групи занималня.Това е много по-зле, отколкото 15-19 деца в клас целодневно/сиреч до 15.00 часа.Означава групи от над 30 деца до 18.00 часа. Tired

# 138
  • Мнения: 637
Грешката ти е, че лично приемаш нещата. Точно така Peace Училището, в което ще е моето дете не е с добра база, ще бъдат 25 деца. Защо го избрах? Такива са повечето училища, аз гледах резултати на учениците, г-жи... За материална база не се заблуждавам, на повечето места е гадна.

А ти за какви 15 деца целодневно говориш? Някой казал ли е такова нещо? Обещал ли е? Оооох, откъде пари за заплати, за повече госпожи, откъде повече стаи? В Булгаристан сме, не във Франция Tired

 

# 139
  • Мнения: 9 990
Ами галана, аз това поне милион пъти го написах-Ясно Осъзнавам и не само Осъзнавам , ами ЗНАМ, че условията НЕ са подходящи.Такива са в единици училище, на пръсти се броят.А лично нашето училище е такова-с база, с доста добър стол, с хубави салони, с хибави стаи, с....И се отказва целодневната форма от родителите.Ръководството предложи, като режима на децата бе съвсем като описания.Не се сеъбра нужния процент желаещи целодневна форма, на родителската среща основен довод бе натовареността и как децаца ще стоят на чина тоооолкова време.Учудването ми бе огромно, когато същите тези родители обаче записаха децата на занималня , която както описах-на две групи ще събира децата от три класа. Thinking
Писах, че нашият клас е 19 деца. GrinningДругите са по 30-ина вече.

# 140
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ами има много и различни причини. Една от тях е желанието децата да са "гледани" докато родителите работят. Често срещано, разбираемо, но далеч не единственото основание.

Може и да искат децата им да посещават разни извънучилищни развиващи места - спорт, шах, творчество или изкуство някакво.

Ако в първи клас не може, не е време или няма физическа възможност да се води детето, то втори клас може да може. А ако детето е в целодневната паралелка, няма как да стане. По същата логика, след година две, тези "занимателни" сега деца, може да останат вкъщи, а тези от ЦФО няма как да я прекратят без да сменят класа... а като са пълни останалите класове и училището.

Не е толкова просто колкото може да изглежда.

# 141
  • Мнения: 9 990
Мда, и това е така.Обаче, заради нещо имагинерно вбъдеще, днес се тъпчат децата в тази псевдозанималня.
Аз поради тази причина едва ли ще ползвам точно тази занималня в училище, а ще продължа да водя детето  в старата си, която предлага доста занимания по интереси и адекватно писане на домашни, а остава и време за водене после по каквито ти душа иска курсове и индивидуалности.Така или иначе тях ги организирам след 16.00 часа.

# 142
  • Мнения: 23
Изумена съм. Нима има училище, в което предлагат ЦФО и занималня? Освен ако занималнята не е частна?  Аз вече писах, че такова животно "занималня' по сега действащата нормативна уредба на МОМН няма. Кой и какво обяснява на родителите ... и това с цел да се привлекат повече ученици. И каква е разликата между ЦФО и занималнята във вашето училище, Jizzlobber?

# 143
  • Мнения: 9 990
ами аз писах.
разликите при нас са:
1.занималнята приключва в 18.00 или 19.00/ЦФО в 15.00
2.Занималнята предполага просто "вардене" и писане на домашно на над 30 деца на едно място/ЦФО е оставане в същия клас на само 19 деца/колкото е нашия клас/.
3.Занималнята няма часове.ЦФО има часове следобяд-примерно физическо и музика.
Занималнята за 1 клас е безплатна.Изборът чрез анкетни карти показа, че родителите предпочитат занималня пред ЦФО.

# 144
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Явно съм пропуснала това обяснение.
По моите представи / а по спомен и по стандарт някакъв/ и вашето не е ЦФО точно.
При него вървят преподаване, затвърждаване и пак така цял ден. Или и домашните може да са предиобед Wink
Следобед са "леките предмети" музика, рисуване, физическо, и т.н.

# 145
  • Мнения: 9 990
Да, следобяд са леките предмети, а цикъла е именно преподаване-затвърждаване-така обясни класната.

# 146
  • Мнения: 23
В занималнята са 2 учители, а в ЦФО - само класният или има втори учител?

# 147
  • Мнения: 9 990
В нашата занималня е един учител.Идва и събира децата в неговата си група/от два класа правят един все едно в една от класните стаи/Значи-сутрин са си часовете с учителите/не по всичко е един учител, по музика, по изобразително изкуство, по физическо, по език-са други, не е класната, и все различни/Следобяд учител от последния час предава децата на учител от занималнята и той е един.
За ЦФО казаха, че е нужен втори учител, който ще си работи с един клас.Предполагам часове тип музика и рисуване-са си при преподавателите по предмета, а през останалото време-затвърждаването на материал или друг час-при другия.не съм навлизала в подробности, заяото при нас бързо превес все избора за занималня.

Общи условия

Активация на акаунт