Целодневното обучение в първи клас. Мит или реалност?!?!

  • 14 319
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 157
Как е във вашето училище, има ли занималня след редовните часове за всички деца?

# 1
  • Мнения: 1 879
В първи клас дъщеря ми беше на целодневно обучение от 8.30 до 16.30 с почивка за обед около час и половина - два. Програмата беше така направена, че часовете по "Роден край" и физическо бяха задължително следобед. Така че следобед не беше занималня, а продължение на учебните часове, като разбира се по български и по математика правеха повече упражнения и естествено не се наричаха домашно. Преди това синът ми, когато беше в първи клас, до Коледа ходеше на занималня, но не бях доволна - все нещо трябваше да пише вкъщи, при това след 17.30 часа. Така че като съдя от нашия опит - целодневно обучение на децата - Да!, но занималня - Не!

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Как е във вашето училище, има ли занималня след редовните часове за всички деца?

на държавно ниво все още не било ясно...
Има време до 15.09.

# 3
  • София
  • Мнения: 460
В училището, където записах синът ми - 107-мо ще бъде целодневно обучение на децата от 8.30 до 16.40, като по същия начин както пише Белмекенска, в следобедните часове ще бъде  физическото, изобразителното изкуство, музика и т.н. На обяд ще имат час и половина почивка. Дано не се изморяват много децата и да си подготвят всичко в училище, за да може като се приберат да си почиват и да не пишат домашни.

# 4
  • Мнения: 3 161
В 51 у-ще подадохме молба за занималня до 15:00 или до 17:00 ч. Но май имат разни интересни занимания и клубове по интереси следобед, което би ми допаднало.

# 5
  • Мнения: 157
на държавно ниво все още не било ясно...
Има време до 15.09.

Мислех, че вече е решено и останах силно изненадана на родителската среща, когато ни казаха, че ще има занималня за децата ( и то по-точно казано - само за една трета от децата) ?!?!
Всяко училище само ли решава как ще бъде обучението в него? странна работа!

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Значи ЦФО се интерпретира по много начини от различните люде...

Това не е онзи, американския смисъл на образователна система. А си е типично нашенския.. До обяд са задължителните занимания, а след това е занималнята + извънкласните форми.
Та понеже не всяко школо има нужното количество стаи, да си организира занималнята (по една за всеки клас), а и явно и финансирането на персонала, занимаващ се с тази дейност също не е изяснено... става една...  ooooh!

И всичко тъне в неясноти. НЕ е взето окончателно решение на държавно ниво, както и по-горе казах.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 788
Когато дъщеря ми беше 1ви клас имаше държавна занималня. Тя обаче имаше малък капацитет и не можеше да приеме всички желаещи деца.
Направиха частна занималня. Учителката обучаваше само техният клас. Дъщеря ми беше на у-ще от 8:30 до 16:30, с почивка на обяд. През обедната почивка децата бяха с учителката от занималнята.
2ри клас може желаещите да са били по-малко. Занималнята беше сборна (частната занималня). Последните 1-2 месеца дъщеря ми не я посещаваше. Не бях доволна от занималнята, у дома се справяхме по-добре.

# 8
  • Мнения: 7 325
Когато моят син беше първи клас ( преди 4 години ) имаше държавна занималня в училището. Написваха набързо домашните и учителката ги пускаше да играят. Винаги дописвахме и доучвахме в къщи. Класната му ми каза, че ако имам възможност да не го пускам занималня ще е по добре. Децата на тези години са малки, ученето им е в повече и много се изморяват да седят толкова часове на чина в училището. А и като усвояване на материала не е най доброто защото капацитета ( 1 учител на 4 класа ) е малък а децата много. Няма как да се обърне необходимото внимание на всички. Занималнята беше по скоро помощ за работещи родители, място на което гледат децата до края на работния ден, отколкото помощ в уроците. Доволна бях, защото нямах никаква възможност със заплата 300 лв. да плащам частна занималня или на жена която да го гледа, а и с уроците сме нямали никакви проблеми. Мисля че е добре да има целодневно занимание за първокласниците защото малко родители могат да си позволят да не работят, но трябва да се назначат повече учители за да е ефективно.

# 9
  • Мнения: 6 031
В повечето училища е мит.
Сега завършихме първи клас.Занималня след обяд имаше за два класа по една група.
Не сме я посещавали.

# 10
  • Мнения: 89
Аз лично съм "ЗА" целодневното обучение,но на занималнята - НЕ,на нас не ни допада..Макар,че отдавна децата ми са минали 1 клас

# 11
  • Мнения: 7 325
Едва ли някой родител би си мъчил детето с училище по цял ден ако има кой да го гледа. Пример мога да дам със себе си, бях самотен родител, майка ми и баща ми хора в работоспособна възраст на работа по цял ден. Аз също. Заплатата ми стигаше колкото да си покриваме елементарните нужди с детето, за гледачка и дума не можеше да става. Възможностите бяха две- или да си остана в къщи да го гледам и да няма доходи никакви или да го мъча със занимални. Така че доста често е въпрос на възможности а не на желания.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 783
В училището на децата ми има занималня в следобедните часове - всеки клас има възпитател. Посещаването и не беше задължително до сега. За идната учебна година  - не знам. Аз съм против задължителното следобедно обучение, родителите би трябвало сами да преценяват дали децата да учат целодневно или не и учебните програми трябва да са съобразени с това.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За занималнята мога да кажа, че си зависи от учителя. През изминалата година дъщеря ми ходеше на занималня. До средата на февруари имаха госпожа, от която бях доволна и тя си я харесваше, но след това дойде учителка, която така и не успя да ги овладее. Наложи се да я взимам по- рано за да напише и научи навреме. Целодневното обучение е нещо по- различно нямам опит в това и не мога да го коментирам.

# 14
  • Мнения: 24 467
Точно нашето училище е голямо и има място, но аз се моля денонощно за малкото ми дете да не бъде въведено ЗАДЪЛЖИТЕЛНО целодневното обучение. Намирам го за крайно вреден вариант, който бих приложила само в най- краен случай.
Чудя им се на акълите от както се заговори за идеята- абе организирайте във всяко училище занималня по избор, която да побере всички желаещи, направете едни добри групи от по 15 души и после се замислете за "задължителностатта", нуждата от нея и обективната възможност за осъществяването й.   

Общи условия

Активация на акаунт