Какви привилегии имат самотните родители? Какви са нашите права?

  • 237 918
  • 1 179
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 327
Бащинство се доказва с дело. Ако има съмнения може да се назначи ДНК тест. Бащата има право да започне такова дело дето се вика до живот. Майката има право да съди за бащинство до 3 годишна възраст на детето.
Ако детето не е признато от баща си - тогава той няма права. Ако е признато, тогава вече е по споразумение, но има право на редовни срещи и един месец през лятото мисля.
Имаше нещо, че ако бащата припознае детето е слъжен да уведоми майката в 7 дневен срок, но не мога да кажа как може да стане това без дело.

# 31
  • Мнения: 1 809
Ели,темата е страхотна и много полезна!Аз също имам много въпроси и ще я следя ,за да черпя информация от опита и знанията на другите.Не съм адвокат и немога да отговоря на въпросите,но ако нещо науча веднага ще информирам.Много често има разни вратички,за които незнаем и е хубаво,когато някой ти подскаже за тях!Хубав ден на всички!  bouquet

# 32
  • Мнения: 1 327
Имаше нещо, че ако бащата припознае детето е слъжен да уведоми майката в 7 дневен срок, но не мога да кажа как може да стане това без дело.
#Crazy #Crazy #Crazy така, тука следва един адски тъп въпрос, но да го "отперя" докато му е времето - той не може сам да го припознае, нали?  Embarassed примерно в моя случай - той знае, че е от него детето, сега се е сетил, че го има. аз обаче не искам да имам нищо общо с него, той може ли да го припознае по този начин?
сори за тъпия въпрос, ама се замислих над така изписаното

# 33
  • Мнения: 1 809
И аз се сетих за въпрос ,който ме интересува..Та...както е в моя случей..разведена сам и "таткото" не се интересува от детето/само като си дойде от Испания се прави на интересен и иска да го види,а то това е сега след 4 години... #Crazy/Въпросът ми е,ако ми се наложи примерно да изляза с детето извън страната и е нужен подписа на другия,а тоя другия не се знае къде е ,какво се прави?? newsm78Изобщо така ,като не се интересува мога ли да го лиша от всякакви права?

# 34
  • Мнения: 1 425
...той не може сам да го припознае, нали? ...
Според Семейния Кодекс:
Цитат
ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.

ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.

ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ДРУГИЯ РОДИТЕЛ И ОТ ДЕТЕТО
Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в 3-месечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
(3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.

ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ТРЕТИ ЛИЦА
Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора

# 35
Въпросът ми е,ако ми се наложи примерно да изляза с детето извън страната и е нужен подписа на другия,а тоя другия не се знае къде е ,какво се прави??


Без декларация от другия родител не става, независимо дали се знае или не се знае какво става с него.  Начинът е да дадеш 50 лв. на определени лица и декларацията я имаш. Това е положението.

# 36
  • Мнения: 1 023
Според Семейния Кодекс...

ЛОЛ. МАСС ЛОЛ.
'бах аз тая смешна държава! ЛОЛ!
на семейния кодекс ше отговоря така:
два пищака във главата и три метра под земята в 5 дневен срок.

милк - нема шега нема измама  Mr. Green

*ей, аман от простотии, най-много аман от законни такива.  #Cussing out

# 37
  • София
  • Мнения: 6 477
За припознаването - документите, които се попълват не са само от бащата. Там фигурира и подписа на майката, която декларира, че точно това е бащата на детето й! Не вярвам бащата ей тъй сам да си признава детето без майката да има нещо общо! След това е трудното - правата са му като тези на майката....за задълженията...тва е друга тема!

# 38
  • Мнения: 2 655
Въпросът ми е,ако ми се наложи примерно да изляза с детето извън страната и е нужен подписа на другия,а тоя другия не се знае къде е ,какво се прави??
Води се дело, в което се доказва, че бащата го няма, че излизането на детето е в негов интерес и т.н.
На останалите въпроси ще отговоря подробно при първа възможност с доказателства.
Момичетата, които имат проблем могът да ми пишат на лс веднага ще дам съвети, къде как и каква да направят.

# 39
  • Мнения: 3 634
Ето още малко може би полезна информация в старите теми!

Кликнете ТУК, a ТУК ще намерите нещо за генерално пълномощно.

A ТУК е сайт за разведени родители направен от разведените родители от dir.bg (благодарности на amira)

Последна редакция: ср, 11 яну 2006, 14:29 от Мама от Финландия

# 40
  • Мнения: 3 634
ЦИТИРАНО ОТ СТАРА ТЕМА (темата е от май 2005 което значи, че може повече  да няма такива помощи)


Цитат на: new*
Искам да кажа на всички майки, които отглеждат децата си сами, че могат да се обърнат към БЧК, който има пункт почти във всеки квартал. Моя приятелка отиде и се записа в него и всеки месец дават на детето й по 20 пюрета и 3 Хумани от банан, мандарина и т.н., дават й ориз в пакети и други такива помощи за самотни майки, социално слаби и разведени.
Тя е към район Люлин и като ходих с нея, служителката й каза, че до януари месец са нямали необходимата бройка записани деца и са ходили по улиците да набират деца да ги записват към тях за помощи. А сега от май месец, пак записват, така че която от вас иска, да разучи къде в нейния район /защото са на райони/ се намира БЧК и да иде да си запише детето. Все пак си е вид помощ...

Намира се в блок 711 - Люлин 7, входа е до магазина за хранителни стоки, на първия етаж в дясно.

Цитат на: Panther
Координати на още два пункта на БЧК:

- ж.к. "Младост 3", ОДЗ 56 (до бл 329) тел: 77-80-12, Николова.
- ж.к. "Слатина" ул. "Шипченски Проход" 56 (Общината на Слатина), тел: 873-46-19, Миланова.

Последна редакция: чт, 12 яну 2006, 15:40 от Мама от Финландия

# 41
Първо за припознаването, на мене лично никой не е искал подписа ми. Биологичия баща отиде при нотариус, подписа декларация, че е баща на детето и ми я донесе в родилния дом, където остана. След около 20 дена отидох в общината и си взех акта за раждане, където фигурира майката и въпросния припознат баща. Това беше преди 5 години, но мисля , че и сега нещата не са се променили. Миналото лято бях изправена пред казуса с паспорта на детето и декларация със съгласието на другия родител, за да водя детето на гости в чужбина. Уточнявам обаче, че ако в акта за раждане е записана само майката, естествено, че не е необходима декларация от биологичния му баща. След проверките, които направих, установих, че трябва да подам в съда искова молба, че е в интерес на детето да пътува извън граница с майка си, без да е необходимо мнението на баща му. Тази процедура се точела във времето, някокло дела, около година отнема, трябва да има сериозни доводи за пред съда, намерих една адвокатка, която каза, че срещу 600 - 800 лв. ще ми свърши работата за 3 месеца и тогава реших да потърся бащата, защото пък без него нямаше как да извадя и паспорт, който се оказа по- труден от самата декларация. Слава богу, нямах проблеми с бащата, заведох го в районното за паспорта, след месец пак му се обадих и го заведох и при нотариус за декларацията. Но в случаите, когато не в възможно да се намери бащата, а той фигурира в акта за раждане, наистина, без съдебно решение, не бихте могли да направите паспорти, а за декларациите- не знам, ..пълно е скорумпирани нотариуси, макар че след случая с Филчев..малко са се поуплашили.

# 42
# 43
  • Мнения: 733
Мами много полезна тема сте отворили  Hug. Интересуваме ега като родя /да ми е живо и здраво бебчето Praynig / таткото ще го припознае. Доколкото разбрах пак ще се водя самотна майка, защото нямаме сключен брак, но живеем заедно. Какви привилегии произтичат от това, освен 50% намаление за кухня и детска градана.
 

# 44
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
 Banghead Каква страхотна тема, а за да не я видя...
Нито помощ за бременност съм търсила, нито получавам майчинство като неосигурена, а за детски да не говорим...взимах само докато следвах преди 16 години.... Само като си помисля колко пари не съм си взела от скапаните чиновници... ама сега като дойдат да ми търсят здравните осигуровки ще им кажа да си ги приберат от социалните...
Само като чуя за социални и ми става лошо... гледат ме все едно съм малцинство... Да не говорим, че си плащам пълният размер на таксата в ДГ като поп, даже и спонсорство правя... вярно че живея с таткото, но какво от това....  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт