Чука на вратата вече, МАРТенското бебче - Тема 10

  • 20 363
  • 305
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 8
Честито на новите мамчета  bouquet Здрави и усмихнати бебоци baby_neutral
Май не останаха неродили мами  Wink

# 271
  • Мнения: 49
Здравейте мами,
честито и на последните мами. Нека всички да се радваме на здрави и спокойни бебчета. Simple Smile

Един въпрос към ЛЛЛ и към вас - вашите бебчета връщат ли често? Моята бебка е само на кърма и връща почти всеки ден поне по 1 път, не е на фонтан, а по малко (някой път само леко се стича по бузката, друг път е колкото 1-2 лъжици), но все пак се притеснявам, че май е доста често. Изчаквам я да се оригне, слагам я после настрани в леглото и пак се случва. А и не съм убедена дали качва достатъчно. Всеки ден я теглим, един ден е нагоре, другия надолу. Вече е на 20 дни, а тя чак преди 1-2 дни си върна рожденото тегло. Sad Иначе два пъти на ден й давам от шише изцедена кърма, за да видим по колко изяжда и винаги е около 85-90мл.

И още нещо - някоя от вас дава ли капки Абоколикен против колики? Как ги давате, ако сте само на кърма? Понеже пише, че не трябва да се дават директо в устата, както Инфакол например, а с кърмата или АМ? Т.е. чудя се дали да изцедя малко кърпа в лъжичка и така да й ги дам или на всяко хранене трябва да се цедя и да й давам от шише?

# 272
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 288
Валя връща почти на всяко хранене, но мисля, че е нормално.

Silveto относно капките, според мен е най-добре да изцедиш малко кърма в лъжичка и така да и дадеш капките, няма нужда да се храни само от шише, освен ако не искаш да кърмиш.

# 273
  • Мнения: 49
Чудесно, благодаря ти, scrye Wink

# 274
  • Мнения: 2 094
Чудесно, благодаря ти, scrye Wink

И аз ги давам с лъжичка в малко изцедена кърма

# 275
  • Мнения: 49
ЛЛЛ, моля за помощ!

Бебчето суче по около час и половина, като през това време заспива докато суче
Когато заспи на гърдата се опитвам да я разбудя - събужда се за няколко секунди и после отново започва само да си играе със зърното, вместо да суче активно.
Респективно не мога да я приуча да суче само от едната гърда и винаги и давам и от двете.съм
Към момента сме само на кърма, но не съм сигурна, че винаги се наяжда.
Как мога да спомогна бебчето да навлезем в режим например на около 2 часа и половина или 3? В момента интервалите на хранене са на около час и при това продължително сучене, се притеснявам, че гърдите ми нямат време да генерират достатъчно кърма.

Благодаря много предварително!
Слънчев и усмихнат ден от мен Simple Smile

# 276
  • Перник
  • Мнения: 13
Честито на родилите мами!Да се похваля и аз родих момче Виктор на 12.03(секцио)-3300/50sm.

# 277
  • Мнения: 314
ЛЛЛ, имам въпрос
И ние като Steli P заспиваме на гърдата и сучем бавно, аз го събуждам, сменям памперс сменям гърдите, според мен се наяжда, ака между 4-6 пъти на ден ,проблема е че спи по4-5 часа гърдите ми се пълнят много и ме болят, изцеждам малко колкото да не стават на буци, така добре ли е или да го събуждам по-често да суче?
Другото което искам да питам е може ли да ям овесени ядки или мюсли с кисело мляко и много обичам миксове от сурови ядки със сушени плодове. Личната лекарка ми каза да внимавам с ядките. Трябва ли да ги спра, пречат ли на бебето или на кърмата.

# 278
  • Мнения: 226
ЛЛЛ, от СЪРЦЕ моля за вашата ПОМОЩ !!!  Praynig
Още от родилното кърмя дъщеря си изцяло. Първата седмица зърната ми бяха адски разранени и болезнени, защото нямаше кой да ми покаже как правилно трябва да засуче бебето, но това отмина. Едното зърно и гърда, да чукна на дърво, не са ми създавали никакви проблеми оттогава, но с другата не е така. Зърното си остана леко болезнено, но болката е търпима и до сега не й обръщах внимание. Това беше така до онзи ден, когато за 3-ти пореден път получих запушване на каналите на "проблемната" гърда. Тогава явно комбинацията от болезнена гърда и зърно ме накара да обърна внимание и на двете, за да се реши проблемът генерално, защото това ми запушване беше ЖЕСТОКО. Вече 4-ти ден все още усещам лека болка в гърдата, след множество горещи душове, компреси, масажи, налагане на настърган картоф върху гърдата и т.н.
  Предполагам болезнеността на зърното ми се дължи на неправилно засукване от страна на бебето и не мога да разбера защо "не ни се получава" с това зърно, а с другото - няма проблем! Когато детето пусне зърното, то стои в деформирана, сплесната форма. Леко посинява или почервенява и след няколко минути възвръща нормалните си цвят и форма. Понякога става и бяло. Иначе не е разранено. Въпросът ми тук е - как мода да се справя с този проблем и има ли някакъв лек за зърното /например да го топя в топла вода със сол, да го мажа с крем или зехтин, да го оставям да изсъхва на въздух и т.н./, за да се успокои по-бързо, докато се "нагодим" с бебето "как се прави". И още един въпрос - възможно ли е леката болка в гърдата, която все още усещам след запушването, да се дължи на болката от зърното, защото подути канали в момента няма?
  И сега относно запушванията ми. На какво най-вероятно се дължат, за да взема превантивни мерки, защото още един път наистина няма да мога да издържа да се справя с тази болка. Обикновено храня детето и от двете гърди. След като пусне едната, предлагам другата. Чувствам облекчение след хранене, но се случва и гърдите ми да останат доста пълни, особено нощно време. Струята ми тече доста силно, случва се детето да се "дави" в началото. Имам доста кърма, да чукна на дърво, но не знам дали е прекалено. Как е най-добре да действам в моя случай:
1. Да храня детето и от двете гърди на всяко хранене / по 15-20 минути/ и да оставя кърмата сама да се урегулира, защото мисля, че вече й е време! Почти два месеца минаха.../
2. Да храня детето и от двете гърди на всяко хранене / по 15-20 минути/ и да доизцеждам, ако все още са доста пълни.
3. Да храня детето само от едната гърда и леко да изцеждам другата за облекчение
4. Да храня детето само от едната гърда и да предлагам другата, ако не й стига?
Ако имам свръхлактация, искам да я урегулирам. Но, ако запушванията не се дължат на това, не искам да направя "фал" и да си намаля драстично кърмата.
  И след като вече за 3-ти път ми се запушва тази гърда, да я цедя ли "до дупка", за да предотвратя повторно запушване или отново да се доверявам на това, че просто трябва да усетя облекчение след като детето се е нахранило и да не цедя? През деня се храни през 2-3 часа, нощно време прави една пауза от 5 часа и една от 4 часа. Тогава кърмата е повече, да цедя ли след хранене? Общо взето - как превантивно да се справя с тези запушвания и как да предлагам гърдите при хранене? Да цедя ли? И кога би трябвало кърмата да се регулира, не й ли е време или е възможно постоянно да се получават запушвания? Ако е така, то след всяка нощ е възможно да се събуждам със запушени канали  Sad И едно допълнение - пуснах си и изследване за бактерии в кърмата, да не би това да е причината за запушванията, но нямам такива.
  Извинявам се за дългия пост, но ИСКАМ да кърмя бебето си и имам нужда от помощ за това!!!
БЛАГОДАРЯ !!!  newsm51

# 279
  • Мнения: 731
Здравейте мами,
честито и на последните мами. Нека всички да се радваме на здрави и спокойни бебчета. Simple Smile

Един въпрос към ЛЛЛ и към вас - вашите бебчета връщат ли често? Моята бебка е само на кърма и връща почти всеки ден поне по 1 път, не е на фонтан, а по малко (някой път само леко се стича по бузката, друг път е колкото 1-2 лъжици), но все пак се притеснявам, че май е доста често. Изчаквам я да се оригне, слагам я после настрани в леглото и пак се случва. А и не съм убедена дали качва достатъчно. Всеки ден я теглим, един ден е нагоре, другия надолу. Вече е на 20 дни, а тя чак преди 1-2 дни си върна рожденото тегло. Sad Иначе два пъти на ден й давам от шише изцедена кърма, за да видим по колко изяжда и винаги е около 85-90мл.

Здравей, Silveto
Повечето новородени бебета понякога повръщат, тъй като тяхната храносмилателна система е незряла и затова е по-лесно стомашното съдържимо да се върне обратно в хранопровода. Бебетата често повръщат, когато поемат прекалено много мляко прекалено бързо. Това може да се получи, когато бебето е хранено много бързо или агресивно, или когато гърдите на майката са препълнени. Количеството повърнато обикновено изглежда много повече, отколкото всъщност е.

Искам да те попитам няколко неща: Как е организирано кърменето на бебето в момента - колко хранения има бебето за 24 часа?; на поискване ли се храни или на режим?; една или две гърди предлагаш на хранене?; на колко часа средно суче бебето?; кърмиш ли го нощем?; даваш ли биберон-залъгалка?; приема ли нещо различно от кърма (адаптирано мляко, вода, чай, медикаменти) – какво, как го даваш и в какво количество за 24 часа?; как пишка и ака бебето, колко често пълни пелените за едно денонощие? Също така искам да попитам на каква възраст е бебето, какво е рожденото му тегло, най-ниското измерено тегло и как наддава към момента?

Много майки се притесняват за това дали бебчето изсуква достатъчно кърма. Честото теглене води до много допълнителни притеснения при майките. За всяко теглене е важно да се извършва при едни и същи условия, но понякога самото шаване на бебето върху везната може да е причина за различни резултати. Това, което е важно при новородените е да имат поне 8-12 кърмения за 24 часа като за денонощието се прави не повече от една 4 часова пауза. Може да се наблюдава количеството на напишкани и наакани пелени - това, което излиза преди това трябва да е влязло Wink В първите 6 седмици след раждането бебетата трябва да имат поне 2-5 жълтеникави, меки, неоформени изпражнения най-малко с размер на монета и 5-6 тежки напишкани пелени.

Ако искаш погледни статията Основи на кърменето: получава ли достатъчно бебето ми?

# 280
  • Мнения: 731
ЛЛЛ, моля за помощ!

Бебчето суче по около час и половина, като през това време заспива докато суче
Когато заспи на гърдата се опитвам да я разбудя - събужда се за няколко секунди и после отново започва само да си играе със зърното, вместо да суче активно.
Респективно не мога да я приуча да суче само от едната гърда и винаги и давам и от двете.съм
Към момента сме само на кърма, но не съм сигурна, че винаги се наяжда.
Как мога да спомогна бебчето да навлезем в режим например на около 2 часа и половина или 3? В момента интервалите на хранене са на около час и при това продължително сучене, се притеснявам, че гърдите ми нямат време да генерират достатъчно кърма.

Благодаря много предварително!
Слънчев и усмихнат ден от мен Simple Smile

Здравей, Steli P
Докато бебето е било в утробата то е получавало нужните му вещества по всяко време - независимо от нищо. В момента бебка расте интензивно и това, че иска да суче често показва, че има нужда от храна и калории. Растейки, мускулите в устата и ще станат по-силни, стомахчето ще стане по-голямо и тя ще започне по-бързо да изсуква кърмата, която и е необходима както и ще започне да прави по-големи интервали между отделните хранения. Нужно и е време да се адаптира към новия свят, в който вече живее.

Друго, което е добре е да се има предвид, че времето, което е нужно на организма за да обработи напълно кърмата е 60-90 минути. Пълната обработка на храната означава, че стомахът на бебето е празен и най-вероятно то е гладно. Гладът може да причинява физическа болка.

Честото и ефективно изпразване на гърдата стимулира лактацията и няма по-ефективна помпа от бебето в повечето случаи. При новородените е важно да имат поне 8-12 кърмения за 24 часа като за денонощието се прави не повече от една 4 часова пауза. Опитвала ли си след като започне да се унася да приложиш компресия на гърдата? Компресията помага да се получи повече кърма. След като спре да гълта активно и с компресията, можеш да предложиш втората гърда. Това не е грешно и дава възможност на бебето да изсуче толкова кърма от колкото има нужда като в същото време се стимулира организма. Ако засуче най-вероятно е още гладна и има нужда от повече мляко. Ако се е наяла вероятно ще откаже. Ако засуче втората гърда с нея се процедира както с първата. Гърдите могат да се сменят 2-3 пъти. При кърменето не е толкова важно точното време, което бебето прекарва на гърдата, а по-скоро дали то суче активно на нея.

Кърменето е на принципа на търсенето и предлагането – колкото повече се празни гърдата, толкова повече мляко ще прави тя. Принципът на действие може да се сравни с този на тоалетното казанче. Всяко казанче побира определено количество вода като различните модели побират различно количество, но това не им пречи да работят. Когато се пусне водата, тя бързо започва да се стича наново, за да го напълни, а поплавъкът контролира скоростта ѝ. В организмът поплавъкът е инхибитор, чието натрупване подава сигнал на организма да спре да произвежда мляко. При казанчето броят пускания на водата за един ден определят общото количество вода, която ще премине през него. Да кажем, че обемът на казанчето е 5 литра и пуснем 10 пъти водата през деня, през казанчето ще преминат 50 литра вода, ако пуснем обаче 2 пъти казанчето от там ще мине 5 пъти по-малко - 10 литра. Това илюстрира, че по-честите кърмения означават по-голям обем мляко, направен за един ден, дори количеството мляко, поето на едно хранене или изцедено, да остава същото.

Тези две статии могат също да ти помогнат - Как се хранят бебетата и Как да разбера дали новороденото ми бебе изсуква достатъчно мляко?

# 281
  • Мнения: 731
ЛЛЛ, имам въпрос
И ние като Steli P заспиваме на гърдата и сучем бавно, аз го събуждам, сменям памперс сменям гърдите, според мен се наяжда, ака между 4-6 пъти на ден ,проблема е че спи по4-5 часа гърдите ми се пълнят много и ме болят, изцеждам малко колкото да не стават на буци, така добре ли е или да го събуждам по-често да суче?
Другото което искам да питам е може ли да ям овесени ядки или мюсли с кисело мляко и много обичам миксове от сурови ядки със сушени плодове. Личната лекарка ми каза да внимавам с ядките. Трябва ли да ги спра, пречат ли на бебето или на кърмата.


Здравей, sysonka
Ако за теб не е противопоказно да консумираш ядки поради някаква причина, не е необходимо заради кърменето да ги избягваш. За кърмещата майка както и за всеки друг човек е важно да се храни разнообразно и балансирано. Ще с позволя да цитирам Препоръки за здравословно хранене преди и по време на бременност и при кърмене, разработени от доц. Стефка Петрова, директор на Националния център по опазване на общественото здраве и национален консултант по хигиена, хранене и диетика "...Един от най-разпространените митове, свързани с кърменето е широко разпространеното убеждение, че кърмачките трябва да се въздържат от храни, съдържащи подправки, от шоколад, бобови храни, лук и още много храни, които можели да разстроят храносмилането на бебето и да го направят раздразнително. Това схващане само кара жените да разглеждат кърменето като изключително ограничаващо. Ако нямате специални здравни проблеми, при кърмене не е необходимо да изключвате специфични храни от диетата си..."

Опитвала ли си да предложиш гърдата на бебо когато започнеш да усещаш дискомфорт в нея и как реагира той тогава? Както писах и на Steli P  при новородените е важно да имат поне 8-12 кърмения за 24 часа като за денонощието се прави не повече от една 4 часова пауза. Ако искаш може да погледнеш отговорът ми към нея.

# 282
  • Мнения: 49
Здравейте мами,
честито и на последните мами. Нека всички да се радваме на здрави и спокойни бебчета. Simple Smile

Един въпрос към ЛЛЛ и към вас - вашите бебчета връщат ли често? Моята бебка е само на кърма и връща почти всеки ден поне по 1 път, не е на фонтан, а по малко (някой път само леко се стича по бузката, друг път е колкото 1-2 лъжици), но все пак се притеснявам, че май е доста често. Изчаквам я да се оригне, слагам я после настрани в леглото и пак се случва. А и не съм убедена дали качва достатъчно. Всеки ден я теглим, един ден е нагоре, другия надолу. Вече е на 20 дни, а тя чак преди 1-2 дни си върна рожденото тегло. Sad Иначе два пъти на ден й давам от шише изцедена кърма, за да видим по колко изяжда и винаги е около 85-90мл.

Здравей, Silveto
Повечето новородени бебета понякога повръщат, тъй като тяхната храносмилателна система е незряла и затова е по-лесно стомашното съдържимо да се върне обратно в хранопровода. Бебетата често повръщат, когато поемат прекалено много мляко прекалено бързо. Това може да се получи, когато бебето е хранено много бързо или агресивно, или когато гърдите на майката са препълнени. Количеството повърнато обикновено изглежда много повече, отколкото всъщност е.

Искам да те попитам няколко неща: Как е организирано кърменето на бебето в момента - колко хранения има бебето за 24 часа?; на поискване ли се храни или на режим?; една или две гърди предлагаш на хранене?; на колко часа средно суче бебето?; кърмиш ли го нощем?; даваш ли биберон-залъгалка?; приема ли нещо различно от кърма (адаптирано мляко, вода, чай, медикаменти) – какво, как го даваш и в какво количество за 24 часа?; как пишка и ака бебето, колко често пълни пелените за едно денонощие? Също така искам да попитам на каква възраст е бебето, какво е рожденото му тегло, най-ниското измерено тегло и как наддава към момента?

Много майки се притесняват за това дали бебчето изсуква достатъчно кърма. Честото теглене води до много допълнителни притеснения при майките. За всяко теглене е важно да се извършва при едни и същи условия, но понякога самото шаване на бебето върху везната може да е причина за различни резултати. Това, което е важно при новородените е да имат поне 8-12 кърмения за 24 часа като за денонощието се прави не повече от една 4 часова пауза. Може да се наблюдава количеството на напишкани и наакани пелени - това, което излиза преди това трябва да е влязло Wink В първите 6 седмици след раждането бебетата трябва да имат поне 2-5 жълтеникави, меки, неоформени изпражнения най-малко с размер на монета и 5-6 тежки напишкани пелени.

Ако искаш погледни статията Основи на кърменето: получава ли достатъчно бебето ми?


Привет Else,
Много благодаря за отговора. Ето и моите отговори на твоите въпроси:
Общо взето кърменето към момента е нещо средно между на поискване и по график. Храним се средно на 2,5-3ч, а продължителността е между 30 и 60 мин (или е сънлива, или пък иска да суче и още, и още). През деня се случва някой път да й дам и на 1,5ч, когато е неспокойна и се чудя дали са колики или е гладна. През нощта обаче прави по-големи паузи. Една вечер прави пауза от 3,5-4ч. на другата 6ч. И така се редуват. Педиатъра каза да се радвам и да не я будя. Като брой хранения са средно 8 (понякога 7, друг път 9).
Принципно предлагам само 1та гърда, а на следващо хранене 2та, понеже така ми беше препоръчано, но последните 1-2 дни предлагам и 2та, като преценя, че 1та е празна (но не съм сигурна дали нацелвам момента). Също така започнах да я издебвам, като засуче по-мудно, я вдигам да се оригне, т.е. разбрах, че е добре да се оригва и по време на храненето, а не само накрая, за да намалим връщането и май има някакъв ефект.

Та както казах сме само на кърма, като 2 пъти дневно й давам кърма с шише, за да видим по колко изяжда. Не й давам нищо друго, освен капки - за колики, пробиотик и капки за профилактика на рахита от 21вия ден. Ползваме и биберон-залъгалка, да, често се успокоява с нея, като я стегнат коликите.
Относно капките - пробиотика го давам 1 път дневно следобед преди хранене - 5 капки директно в устата. Това за рахита - 1 път сутрин 1 капка. А тези за колики - сега сме на Абоколикен - когато й давам шише - разтварям в шишето, а иначе с лъжичка с кърма преди всяко хранене.

Относно изхожданията, имаме поне 6-7 напикани памперси, а нааканите обикновено са с 1 по-малко (един път е повече като количество, един път по-малко, но е минимум като монета от 1лв). Изхожданията са ту зеленикави, ту жълти, ту смесени.

Вчера Симона направи 3 седмици. Роди се 3.500 кг. и спадна още в родилното на 3.300 кг и на толкова ни изписаха на 5тия ден. Както казах, всеки ден я теглим - голичка, вечер преди банята. Снощи беше 3.550, като имаше дни, в които един ден нагоре, а другия - надолу. Но независимо че използваме бебешка везна, забелязахме, че показва различно, явно заради шаващите ръчички и крачета. Т.е. това, че чак последните дни успя да си върне рожденото тегло ме притеснява и ми се струва, че не наддава достатъчно.

Благодаря още веднъж   bouquet

# 283
  • Мнения: 731
ЛЛЛ, от СЪРЦЕ моля за вашата ПОМОЩ !!!  Praynig
Още от родилното кърмя дъщеря си изцяло. Първата седмица зърната ми бяха адски разранени и болезнени, защото нямаше кой да ми покаже как правилно трябва да засуче бебето, но това отмина. Едното зърно и гърда, да чукна на дърво, не са ми създавали никакви проблеми оттогава, но с другата не е така. Зърното си остана леко болезнено, но болката е търпима и до сега не й обръщах внимание. Това беше така до онзи ден, когато за 3-ти пореден път получих запушване на каналите на "проблемната" гърда. Тогава явно комбинацията от болезнена гърда и зърно ме накара да обърна внимание и на двете, за да се реши проблемът генерално, защото това ми запушване беше ЖЕСТОКО. Вече 4-ти ден все още усещам лека болка в гърдата, след множество горещи душове, компреси, масажи, налагане на настърган картоф върху гърдата и т.н.
  Предполагам болезнеността на зърното ми се дължи на неправилно засукване от страна на бебето и не мога да разбера защо "не ни се получава" с това зърно, а с другото - няма проблем! Когато детето пусне зърното, то стои в деформирана, сплесната форма. Леко посинява или почервенява и след няколко минути възвръща нормалните си цвят и форма. Понякога става и бяло. Иначе не е разранено. Въпросът ми тук е - как мода да се справя с този проблем и има ли някакъв лек за зърното /например да го топя в топла вода със сол, да го мажа с крем или зехтин, да го оставям да изсъхва на въздух и т.н./, за да се успокои по-бързо, докато се "нагодим" с бебето "как се прави". И още един въпрос - възможно ли е леката болка в гърдата, която все още усещам след запушването, да се дължи на болката от зърното, защото подути канали в момента няма?
  И сега относно запушванията ми. На какво най-вероятно се дължат, за да взема превантивни мерки, защото още един път наистина няма да мога да издържа да се справя с тази болка. Обикновено храня детето и от двете гърди. След като пусне едната, предлагам другата. Чувствам облекчение след хранене, но се случва и гърдите ми да останат доста пълни, особено нощно време. Струята ми тече доста силно, случва се детето да се "дави" в началото. Имам доста кърма, да чукна на дърво, но не знам дали е прекалено. Как е най-добре да действам в моя случай:
1. Да храня детето и от двете гърди на всяко хранене / по 15-20 минути/ и да оставя кърмата сама да се урегулира, защото мисля, че вече й е време! Почти два месеца минаха.../
2. Да храня детето и от двете гърди на всяко хранене / по 15-20 минути/ и да доизцеждам, ако все още са доста пълни.
3. Да храня детето само от едната гърда и леко да изцеждам другата за облекчение
4. Да храня детето само от едната гърда и да предлагам другата, ако не й стига?
Ако имам свръхлактация, искам да я урегулирам. Но, ако запушванията не се дължат на това, не искам да направя "фал" и да си намаля драстично кърмата.
  И след като вече за 3-ти път ми се запушва тази гърда, да я цедя ли "до дупка", за да предотвратя повторно запушване или отново да се доверявам на това, че просто трябва да усетя облекчение след като детето се е нахранило и да не цедя? През деня се храни през 2-3 часа, нощно време прави една пауза от 5 часа и една от 4 часа. Тогава кърмата е повече, да цедя ли след хранене? Общо взето - как превантивно да се справя с тези запушвания и как да предлагам гърдите при хранене? Да цедя ли? И кога би трябвало кърмата да се регулира, не й ли е време или е възможно постоянно да се получават запушвания? Ако е така, то след всяка нощ е възможно да се събуждам със запушени канали  Sad И едно допълнение - пуснах си и изследване за бактерии в кърмата, да не би това да е причината за запушванията, но нямам такива.
  Извинявам се за дългия пост, но ИСКАМ да кърмя бебето си и имам нужда от помощ за това!!!
БЛАГОДАРЯ !!!  newsm51


Здравей, ЙоТо
Не ти е било лесно до този момент  Hug Напълно е възможно болката от последното запушване да не е отшумяла напълно. При проблеми със запушване много майки изпитват облекчение, ако поставят студен компрес след като гърдата се изпразни.

Забелязваш ли разлика между двете зърна на гърдите в нормално състояние? Нещо по-различно на болезненото зърно? Има ли разлика в начина, по който бебо суче от двете гърди? След като бебето пусне зърното, което е деформирано появява ли се болка и дали поставянето на нещо сухо и топло облекчава зърното?

В каква поза кърмиш обикновено? Опитвала ли си да промениш позата и забелязваш ли някаква разлика, ако си опитвала? При проблеми само с едното зърно някои майки опитват да кърмят бебето на проблемната гърда в позиция, която да е успоредна на позицията, в която бебето суче от другата гърда.

За бебето е важно да се остави да изсуче добре първата гърда като различните бебета имат различно темпо и сили. Ограничаване престоя на бебето на гърдата с време, може да не даде възможност да поеме това мляко, което му е нужно. Ако след първата гърда бебето продължава да изглежда гладно може да се предложи втората. Гърдите могат да се сменят 2-3 пъти в рамките на едно кърмене. Ако бебето сее нахранило, но гърдите остават напрегнати и тежки след кърмене, би могло да се изцеди малко кърма - колкото да се почувства облекчение.

Силната струя, която описваш наистина може да бъде неприятна за бебето. Много майки предпочитат да я оставят да изтече - в чашка или в хавлийка за да не се нацапа всичко наоколо и след като спре или намалее да сложат детето на гърдата. Друга възможност е кърменето в биологична поза, в която гравитацията намалява силата на струята и бебето се справя по лесно с количеството кърма, което постъпва в устата му.

Като допълнително средство при запушване някои майки използват хранителната добавка лецитин. Според “Енциклопедия за витамини и минерали на лекаря” ("The Doctor's Vitamin and Mineral Encyclopedia" 1990, p. 258-269) от д-р Шелдън Сал Хендлър (Sheldon Saul Hendler, MD, Ph.D.), максималната доза лецитин е 50 грама на ден. Максималната препоръчителна доза при запушени канали е 4,8 грама на ден – по-малко от 1/10 от максималната препоръчителна доза.

Според Kelly Bonyata, IBCLC, обичайната препоръчвана доза за повтарящи се запушени канали е 3600-4800 мг лецитин на ден, или по 1 капсула (1200 милиграма) 3-4 пъти на ден. След седмица или две без запушвания майката може да намали дозата с една капсула. Ако няма запушвания още 2 седмици, тя може да я намали с още една. Може да има нужда майката да продължи да приема 1-2 капсули на ден, ако спирането на лецитина води отново до запушени канали.

Ако желаеш може да обсъдиш с личния си лекар дали би могла да приемаш тази добавка.

Тъй като това ти е трето запушване за кратък период, е хубаво да видиш дали причина не е някоя от следните:
- Пропуснати, съкратени или нередовни кърмения (хранене под час, ранно заспиване по време на сукане, неочаквано по-дълъг сън на бебето, дохранване, прекомерна употреба на биберон-залъгалка, необичайна заетост на  майката, рязка промяна в сукателните навици на детето като при никнене на зъби, нередовно сукане и др.)
- Притискане на канала (стегнат сутиен или дреха, протектор за сутиен, тежка чанта, кенгуру или слинг, по време на сън, причинено от пръсти и др.)
- Лошо засукване, позициониране  или сукане на гърдата

Надявам се написаното да ти помогне. Не съм сигурна дали не пропуснах някой от въпросите ти. Ако съм го направила или нещо не е много ясно, моля да ми кажеш и ще се коригирам Simple Smile

# 284
  • Мнения: 731
Привет Else,
Много благодаря за отговора. Ето и моите отговори на твоите въпроси:
Общо взето кърменето към момента е нещо средно между на поискване и по график. Храним се средно на 2,5-3ч, а продължителността е между 30 и 60 мин (или е сънлива, или пък иска да суче и още, и още). През деня се случва някой път да й дам и на 1,5ч, когато е неспокойна и се чудя дали са колики или е гладна. През нощта обаче прави по-големи паузи. Една вечер прави пауза от 3,5-4ч. на другата 6ч. И така се редуват. Педиатъра каза да се радвам и да не я будя. Като брой хранения са средно 8 (понякога 7, друг път 9).
Принципно предлагам само 1та гърда, а на следващо хранене 2та, понеже така ми беше препоръчано, но последните 1-2 дни предлагам и 2та, като преценя, че 1та е празна (но не съм сигурна дали нацелвам момента). Също така започнах да я издебвам, като засуче по-мудно, я вдигам да се оригне, т.е. разбрах, че е добре да се оригва и по време на храненето, а не само накрая, за да намалим връщането и май има някакъв ефект.

Та както казах сме само на кърма, като 2 пъти дневно й давам кърма с шише, за да видим по колко изяжда. Не й давам нищо друго, освен капки - за колики, пробиотик и капки за профилактика на рахита от 21вия ден. Ползваме и биберон-залъгалка, да, често се успокоява с нея, като я стегнат коликите.
Относно капките - пробиотика го давам 1 път дневно следобед преди хранене - 5 капки директно в устата. Това за рахита - 1 път сутрин 1 капка. А тези за колики - сега сме на Абоколикен - когато й давам шише - разтварям в шишето, а иначе с лъжичка с кърма преди всяко хранене.

Относно изхожданията, имаме поне 6-7 напикани памперси, а нааканите обикновено са с 1 по-малко (един път е повече като количество, един път по-малко, но е минимум като монета от 1лв). Изхожданията са ту зеленикави, ту жълти, ту смесени.

Вчера Симона направи 3 седмици. Роди се 3.500 кг. и спадна още в родилното на 3.300 кг и на толкова ни изписаха на 5тия ден. Както казах, всеки ден я теглим - голичка, вечер преди банята. Снощи беше 3.550, като имаше дни, в които един ден нагоре, а другия - надолу. Но независимо че използваме бебешка везна, забелязахме, че показва различно, явно заради шаващите ръчички и крачета. Т.е. това, че чак последните дни успя да си върне рожденото тегло ме притеснява и ми се струва, че не наддава достатъчно.

Благодаря още веднъж   bouquet

Здравей, Silveto
Чудесно е, че си намерила работещо решение за повръщането. Предлагането на двете гърди в рамките на едно кърмене дава възможност на бебка да изсуче повече мляко. Ако искаш погледни отговорът ми до Steli P за това как може да помогнеш на бебка при сукането.

Мислиш ли, че е възможно за известно време да не ползвате биберон залъгалката? Понякога бебетата задоволяват сукателният си инстинкт с нея и не са достатъчно активни на гърдата. При някои бебета бибероните (от шише или залъгалка) биха могли да станат причина за объркване на засукването. За това някои майки, които дохранват предпочитат да дадат млякото по алтернативен начин - с чашка, лъжичка, дозатор, капкомер, спринцовка без игла. Пелените и кантара трябва да ти покажат има ли ефект от мерките, които предприемеш.

Искам да попитам и нещо друго - от кога теглите бебка на везната в къщи? Имате ли възможност да претеглите детето на везната, на която е теглена при изписването от болницата? Понякога различните везни се разминават в показанията си като това разминаване може да варира в много широки граници

Ще се радвам да споделиш как се развива ситуацията при вас.

Общи условия

Активация на акаунт