Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 193
Цитат
С педиатъра съм го обсъждала и той не ми е препоръчвал даването на вода при кърмено бебе.

Практически опит нямам, но пък съм "подкована" теоретично  Wink Ходя на лекции за бременни и вече няколко различни педиатри обясняваха, че все пак е хубаво да се дава по лъжичка вода след хранене,
за да се изплаква устната кухина и да се предпазва бебето от т. нар. млечница (побеляване и възпаление в устната кухина). Рзабира се, всеки решава как да гледа детето си, аз само споделих теория Simple Smile
Така е всеки сам си решава и аз споделям моята гледна точка по въпроса  Simple Smile .

За късмет с млечица не съм се сблъсквала  Simple Smile .

# 46
  • Мнения: 6 833
Здравейте  bye  много сте ранобудни за неделя сутрин  Flutter

Ето една статия по повод на водата - слагам я в скрит текст, че не ми дава да копирам линка:

Скрит текст:
Без допълнително вода през първите 6 месеца

Има няколко причини да не даваме на новородено бебе вода, а именно:

Такива са препоръките на Световната Здравна ОрганизацияБебето се ражда със стерилна чревна флора и ако бъде хранено единствено с майчина кърма, която също е стерилна по състав, то няма как в стомахчето и червата на бебето да проникнат неблагоприятни бактерии. Ако обаче на бебето се дават и други течности, освен майчината кърма, чрез тях в стомаха на бебето проникват патогенни микроорганизми, които поради ниския имунитет на бебето могат да доведат до стомашно-чревни разстройства, съпроводени с диария, засилено отделяне на газове или колики, в резултат на което бебето ще стане по-неспокойно и раздразнително и може да възникнат смущения в храненето и съня.Новороденото има много малко стомахче 

Кога трябва да започне даването на вода и какво количество е добре да приема ежедневно детето до 1 годинка?

Всяко дете е индивидуално и не може в тази връзка да се говори за точни цифри, но ориентировъчно въвеждането на вода в менюто на бебето започва заедно със захранването на бебето с твърди храни и дневното количество вода, което е добре детето да изпива до навършване на 1 годинка е около 100мл. на килограм тегло. Над 1 годинка се смята, че на детето са му нужни минимум 1л. течности на денонощие плюс 50мл. за всеки килограм тегло, т.е. ако детето тежи 12кг., то трябва да приема 1л. и 100мл. течности в денонощието. В тези цифри обаче трябва да подчертая влиза не само водата в чист вид, но и всички течности, които бебето приема като кърма, сок, чай, супа и т.н.

Удачно при изключително кърмено бебе, което не е пило течности през биберон през първите си 6 месеца е водата да бъде предложена още от самото начало в чашка с накрайник съобразен с възрастта на бебето. Макар и в началото то да не знае как да пие от чашката с накрайник и само да я ползва за игра през първите дни, ако му дадете възможност да опознае новия предмет и да свикне с него, съвсем скоро ще си имате едно пораснало детенце, което пие от чаша и ще си спестите в последствие драмите по отказването на бебето от биберона. Моята дъщеря е пример за бебе, което никога през живота си не е пило от шише с биберон – в началото ползваше само мамината гърда, а в последствие чашка с неразливаща се клапа. На годинка махнахме и чашката с накрайник и тя съвсем самостоятелно вече пиеше от обикновена чаша.

Коя вода е подходяща за бебета и малки деца?

До навършване на 1 годинка на бебето водата, която приема трябва задължително да бъде преварявана с цел дезинфекция и унищожаване на патогенни за детското стомахче микроорганизми. След 1 годинка можем да предлагаме на бебето и непреварявана вода, но единствено, ако тя е бутилирана изворна вода и в никакъв случай вода от чешмата или минерална вода. Минералната вода не се препоръчва за деца под 3 години, тъй като високото съдържание на минерали товарят прекомерно бъбреците на малкото дете. За това лекарите препоръчват малките деца да пият изворна бутилирана вода с обща минерализация под 120 мг.л и натриеви катиони под 20мг/л. Именно високото съдържание на натриеви катиони е причина за задържане на вода в организма, което може да доведе до проблеми с бъбреците, сърцето, кръвното налягане. За това винаги четете етикета, преди да закупите нов вид вода. На него изрично трябва да е указано, че водата е подходяща за кърмачета и малки деца, както да е указано нивото на минерализация и на натриеви катиони във водата.

По какво да позная, че детето ми е обезводнено?

Ако водата е недостатъчна се нарушава целия воден и минерален баланс в организма, при което съществува риск от обезводняване. Следните признаци ще ви подскажат, че детето не приема достатъчно вода:

Детето не пишка достатъно често и достатъчно като количество;

Водата е добре да бъде въведена в менюто на бебето едва с началото на захранването на 6 месечна възраст, като преди това най-доброто за здравето на бебето е изключителното кърмене без даване на никакви допълнителни храни и течности. След захранване на бебето с твърди храни до навършване на 1 годинка оптималния баланс се постига като за всеки килограм тегло бебето приема ежедневно по 100мл. течности. Водата до годинката е добре да бъде преварявана, а минерална вода не трябва да се предлага на детето до 3 годишна възраст


Разбира се, всеки решава кое е най-доброто за неговото дете, но внимавайте със съветите на някои педиатри, търсете допълнителна информация ако нещо ви притеснява. Аз, лично съм малко скептично настроена към тях.

# 47
  • Мнения: 999
Всъщност СЗО изрично прави уточнението, че препоръките, които дава са твърде общи и генерални, защото само такива биха могли да се отнасят за цял свят. Конкретно за патогенните микроорганизми във водата дават пример с Африка, чиято масово замърсена вода не може и не бива да бъде приравнявана с водата от т.нар. "развити страни".

Не че смятам, че трябва да се дава вода на новородено Simple Smile, просто и в тази често цитирана препоръка има какво да се подложи на коментар.

И опираме до "всяка майка сама решава, а всяко бебе си показва какво/как иска" - факт  Grinning

Какви са тези мъгли не мога да разбера, уж слънчево щеше да е днес, мрън  Crossing Arms

# 48
  • Мнения: 278
Добро утро!Ето и аз какво знам от скромния си опит като майка ...когато се роди Иван и на мен Джипито ми каза да не му давам вода щом се кърмим ...и аз послушах(много ме е яд) и след 30 дни ни приеха по спешност с многократно увеличен  билирубин заради не изчистена детска жълтеница! В детско отделение ни препоръчаха да му давам вода с 2 3 капки лимон и то преди кърмене за да може да се прочисти ...това беше просто кошмар с бебе на 1 месец и абокат едва сложиха и то само за първия ден за втория веничката му се беше калцирала и не можаха да открият друга ...
Това е моята история,която определям като грешка и не мисля да я повтарям,твърдо ще давам вода на бъдещото бебче и няма да го гледам по книга !  Hug Лек ден от мен  Flutter

# 49
  • Мнения: 73
Благодаря на Смехуранка за новта темичка
 smile3501

# 50
  • Мнения: 326
Здравейте момичета Смехорани страхотна тема   bouquet
Направо по темите ,аз мисля и преди съм писала за антителата .Аз също съм 0+ ,а моят мъж е А+ ,на мен също ми ги проследяват първият път нямаше сега в Петък пак ще ги проверяваме.Освен конфликт между резус фактора тоест когато жената е - ,а мъжът + има и конфликт и между групите получава се пак един вид несъвместимост и то когато жената е 0 най вече.
За водата аз давах да си оплакне устичката ,защото си бяхме докарали млечица и е доста неприятно освен ,че бебето не може да яде и страда моите гърди също бяха побеля ли и ме боляха  и сърбяха ужасно много .
Аз предния път ползвах стерилизатор и сега ще ползвам за залъгалките ,помпата и контейнерите за съхранение на кърма.
За водата аз на малката купувах Бебелан сега като по голяма сме на Девин розова,много по удобно е от изваряването ,пак и тука във Варна е много варовита и като я превариш цялата побелява и колкото и да е прецеждаш ефект няма.

# 51
  • Мнения: 1 359
Само да уточня, че млечницата ( вид гъбично заболяване) не се причинява от неизмита уста!  Grinning   В голяма част от случаите се предава от майка на дете.

До преди половин година пиехме само Девин розова вкъщи, но минахме на кана с филтър за вода. Предполагам първите 2-3 месеца ако предлагам вода на детето , ще е Бебелан. По-нататъка от каната. Водата в нашия квартал има мирис на блато  Sick Sick Sick и аз самата не мога да я пия, а при преваряване оставя ръждив филм върху съда , а самата тя става леко жълтеникава - голяма гадост!

# 52
  • Мнения: 2 200
Цитат
Само да уточня, че млечницата ( вид гъбично заболяване) не се причинява от неизмита уста!  Very Happy   В голяма част от случаите се предава от майка на дете.

Ще взема да почета малко за тая млечница Simple Smile Цитирах съвет на последната педиатърка, която водеше лекция. То, ако няко е обиколил повече педиатри или е ходил на лекции, водени от различни такива, ще чуе много различни теории, понякога напълно противоречиви. Тази жена, например, препоръчва първите няколко домашни къпания да са на течаща вода (на мивката).
В тая връзка, смятам да къпя бебето поне първите няколко месеца в ей такова:
http://shop.danet.bg/product.php?ProductID=4679

# 53
  • Мнения: 999
То, ако няко е обиколил повече педиатри или е ходил на лекции, водени от различни такива, ще чуе много различни теории, понякога напълно противоречиви. Тази жена, например, препоръчва първите няколко домашни къпания да са на течаща вода (на мивката).

О, да  Laughing на мен любимо ми беше как в Майчин дом в две поредни лекции през седмица две акушерки (и двете от болницата) казаха, че:

 - първата: гърдите категорично не бива да се мият преди всяко кърмене, защото много се изсушава кожата и става по-податлива на рагади
 - втората: задължително миене преди (и след!) всяко кърмене

Чак стана неловко в залата, имаше доста момичета, които бяхме и на двете. Та така - ходи после разбери  Laughing

# 54
  • Мнения: 6 833
И аз ги гледах тези кофи, как точно се къпе в тях, че въобще не ми е ясно? Не ми изглеждат удобни  newsm78

# 55
  • Мнения: 2 200
Много лесно ми изглежда къпането, няколко пъти съм участвала Simple Smile
Приятелката ми си къпеше абсолютно сама бебето, слагаше вода, във водата - малко бебешка пяна  за вана или друг подходящ козметичен продукт, слага бебето вътре постепенно, то като сяда вътре със свити крачета, общо взето - както е в утробата; после леко с ръка измива кожата, имаше и гъба, която ползваше не за търкане, а с нея засмукваше вода от кофатаи я изстискваше върху главичката на бебето, за да я измие. Бебето само леко трябва да се придържа под едната мишничка, за да не се изплъзне така, че крачетата да се вирнат, а главата да потъне; тпридържането е много лесно, защото все пак водата поема голяма част от тежестта. После само изплакваше бебето под течаща вода (с душа в банята) за секунди и след това следваха стандартните процедури по мазане, лек масаж, обличане и т.н.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 193
Тази жена, например, препоръчва първите няколко домашни къпания да са на течаща вода (на мивката).
Интересна ми е логикта й защо пък под течаща вода  newsm78 ?


 - първата: гърдите категорично не бива да се мият преди всяко кърмене, защото много се изсушава кожата и става по-податлива на рагади
 - втората: задължително миене преди (и след!) всяко кърмене

Чак стана неловко в залата, имаше доста момичета, които бяхме и на двете. Та така - ходи после разбери  Laughing
Това наистина е добър пример  Laughing !

Наистина човек може да попадне на много и многоо противоречива информация .Според мен  трябва сам да си прецени кое твърдение му допада и към него да си се придържа  Peace .

# 57
  • Мнения: 1 359
  За съжаление голяма част от медицинския персонал, както и от близките ви хора не са достатъчно добре запознати с кърменето, нямали са и личен опит. Някои с добри намерения, а други и аз не знам защо просто дават някакъв съвет без да е проверен, тестван и т.н.
  За всички въпроси свързани с кърменето препоръчвам да се обърнете към ЛЛЛ или НАПК, техните лекционни материали.  Информация е еднаква, гаранция давам  Laughing

Ей сега, проверих за млечницата ( кандидоза,соор), да не би да давам грешно инфо.. Мии  гъбка си е и ако вие си я имате ще си я предадете и на бебето.  Единствените препоръки относно хигиената ин измиването са - честа стерилизация на  шишета и биберони, нищичко за вода в устата не пише.
  Това и от личен опит го казвам,  на дъщеря ми НИКОГА не съм й "изплаквала" устата след кърмене, то е и безсмислено като се сетя как в първите 1-2 месеца все повръщаше  няколко капки, млякото пак се връщаше в устата й след 10 мин.  Rolling Eyes  За първи път разви млечница преди седмица в следствие на антибиотично лечение ( 3 различни АБ  ooooh!).

# 58
  • Мнения: 2 200
Цитат
Цитат на: krasimilo в нд, 14 дек 2014, 16:17
Тази жена, например, препоръчва първите няколко домашни къпания да са на течаща вода (на мивката).
Интересна ми е логикта й защо пък под течаща вода  newsm78 ?

Ако съм разбрала правилно, под "първите няколко домашни къпания" имаше предвид докато пъпчето падне. И точно, за да не се дразни то, да къпем бебето положено на ръката ни, така че коремчето да е надолу, а гръбчето - към течащата вода.

То е ясно, че накрая всеки ще прави каквото смята за редно, аз засега само събирам теоретична информация и много се надявам като дойде времето, да ми проработи някакъв страхотен майчински инстинкт, който да ми дава безпогрешни индикации кое е най-правилното за моето бебе Simple Smile

# 59
  • Мнения: 6 833
За къпането и аз разбрах, че трябва да е под течаща вода докато падне пъпчето, за да не се мокри.
В тази кофа по-голямо бебе може да се къпе седнало, въпреки, че пак не ми се струва удобно, но новороденото не може да седи.

Общи условия

Активация на акаунт