GPS навигатори

  • 1 996
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте!
Порових се из темите и не можах да открия подходяща такава, където да споделя моя опит в така наречените GPS навигатори. Всъщност има такава тема, където не е писано от 2012 година, а от тогава е минала много време. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=627040.0
Нека да обновим темата и да кажем своите впечатления от съвременните навигационни устройства.
Първо нека кажа някои подробности:
Когато говорим за автомобилни навигационни системи, трябва да имаме предвид че това са самостоятелни устройства, които се монтират в колата или са вградени фабрично в автомобила. Има много такива навигации, специализирани както за леки автомобили, така и за товарни автомобили (тирове). Тук могат да се споделят мнения за тези навигационни системи, за предимствата и недостатъците на отделните марки и софтуера, с които са снабдени.
Но аз искам да обърна внимание обаче на това, че през последните години в бита масово навлязоха смартфоните и тези умни машинки са чудесен заместител на класическите автомобилни навигатори.
Аз много се интересувам от тези устройства и ползвах класически автомобилен навигатор от марката Гармин още от преди 6-7 години. Но от както се снабдих със смартфон, този навигатор го "захвърлих на тавана". Не че не върши работа, но смартфоните се оказаха много по-гъвкави  и  направо тушираха класиката.
Защо?
Защото почти всички смартмони днес имат вграден GPS приемник, а това е достатъчно те да се превърнат в какъвто си искате автомобилен навигатор. Достатъчно е да си инсталирате съответния софтуер и да се снабдите с карти за него. Освен това смартфоните имат достъп до мобилен интернет и може да се ползва  онлайн навигация. Впрочем много от смартфоните предлагат такива екстри. Но най-важното е това, че вече не зависите от марката на класическия автомобилен навигатор. В смартфона можете да си инсталирате колкото си искате навигатори, от различни производители (стига да имате достатъчно памет в картата).
И така кажете вашите впечатления най-вече за този тип GPS навигатори. Вярвам, че ще има доста хора, които ще се заинтересуват от тези полезни при пътуване екстри за GSM апаратите (смартфоните).
Да започнем!!

Последна редакция: сб, 17 окт 2015, 12:30 от Tatti

# 1
  • Мнения: 11
Тук бях сложил линк към една моя публикация в собствения си блог, но администраторите счетоха, че това е забранено, затова ще дам кратък откъс от там.
Смартфонът може да се превърне в истински автомобилен навигатор с всичките му екстри, присъщи само на професионалните навигатори.
За да стане смартфонът такъв автомобилен навигатор са необходими три неща.
Първо: Наличие на GPS приемник.
Второ: Специализиран софтуер да навигация.
Трето: Навигационна карта (карти).
Първото вие безусловно го имате
Специализирания софтуер можете да си го изтеглите свободно или срещу минимално заплащане от интернет.
Третото е малко по-трудно за набавяне, но и тук има огромни възможности.
Картите се изготвят специално за конкретния навигационен софтуер. Например за Garmin, за Mio и т.н. Те биват два вида. Рутиращи и нерутиращи. Рутиращите ви посочват точно пътя по който трябва да минете за да стигнете до целта. Нерутиращите само ви показват точно къде се намирате в момента или описват трака (пътеката) по който се движите.
Рутиращите карти обикновено се закупуват и се инсталират върху флаш паметта на смартфона, заедно със съответния софтуер. Нерутиращите могат да се намерят в интернет и безплатно. Трябва да знаете също, че картите могат да бъдат във варианти онлайн или офлайн. Онлайн картите не се съхраняват върху паметта на смартфона, но това изисква да имате постоянен мобилен интернет. Това става чрез мобилната мрежа за пренос на данни и е съпроводено с трафик, който се заплаща и то не много евтино. За да сте независими от мобилния интернет, най-добре е картата да е офлайн и да е записана върху паметта на смартфона. Качествените карти изискват огромно количество памет. Пълната карта на Европа например е с размер около 2 GB. Подробна карта само на България е около 150 MB.
Без да влизам в повече подробности ще кажа, че аз лично използвам смартфон с ОС Андроид 4.4.2 За него си намерих навигационен софтуер iGO с подробни офлайн карти. Върши чудесна работа за която дори не съм предполагал. Захвърлих окончателно специализираното Garmin устройство, което използвах до сега. iGO е много точен и прецизен навигатор. Офлайн картите са за цяла Европа включително България, Турция, Русия, Украйна, Беларус и всички останали страни от Балканския полуостров. Изчислява маршрутите много точно по 4 различни критерия (бърз, най-кратък, най-икономичен и най-лесен). Има гласова навигация на български с четири различни гласа, огромна база данни с обекти, в това число полицейски камери и ограничения на скоростта по пътищата (включително и за България). Картата е семпла, но много подробна и точна. Без излишни подробности, като вида на ландшафта или изолинии за надморска височина. Абе с две думи - Изпипана работа. Картите са несравнимо по-евтини от тези на Garmin. С повече усилия могат да се намерят и безплатно.
Ако има интерес, ще ви запозная и с още един много интересен автомобилен навигатор за GSM смартфони - OSMAND.

Последна редакция: пн, 19 окт 2015, 13:19 от pitagorid

# 2
  • Мнения: 69
Здравей,колега.
Би ли написал по подробно за тази програма Osmand.
Тънкости на програмата,всичко полезно за което се сетиш.

Благодаря предварително.

# 3
  • Мнения: 11
Здравей,колега.
Би ли написал по подробно за тази програма Osmand.
Тънкости на програмата,всичко полезно за което се сетиш.

Благодаря предварително.

Приложението за Андроид OSMAND е един чудесен автомобилен навигатор и не само това. Може да се използва и като офлайн карта на избран град или друго интересно място. Може да се използва и като тракер, т.е да записва пътя по който сте минали и после да визуализирате този път върху мобилното устройство или да го разгледате на компютър с някаква програма, например Google Earth. Можете да то използвате и при туризъм, като ви отчита и изминатия път и местата където сте били с отчитане на дата, час, място и надморска височина. и ред други полезни неща.
Приложението може да работи както с карти онлайн, така и с карти офлайн (не е необходимо да имате интернет връзка). Картите се инсталират върху картата с памет и са безплатни. Обновяват се на всеки 10-15 дни. Картите са много подробни и красиви. Всъщност приложението е базирано върху платформата Open Street Map (OSM), откъдето идва и името му OSMAND (OSM за Андроид).
Изтеглете си OSMAND+ т.е платената версия. Струва около 12 лв. Свободната версия не се различава от платената като функционалност, но имате право да си изтеглите не повече от 10 карти. В това число влизат и обновяванията на картите. При платената версия такова ограничение няма и можете да си зареждате неограничен брой карти от цял свят, колкото може да побере картата с памет.
За мен това е най-добрия автомобилен навигатор, въпреки че има и други като Гармин, Навигон, Сиджик, iGo, Here, MapsMe.
За приложението мога да пиша още много, ако има въпроси.

# 4
  • Мнения: 69
Само при мене ли гърми при теглене на картата на България?

# 5
  • Мнения: 11
Само при мене ли гърми при теглене на картата на България?
А!!
Това е много важно.
За да можете да теглите карти, трябва задължително да зададете в настройките (General settings/Display language) английски език, а не български (там изрично пише incomlete). Този проблем съществуваше и при мен, та се наложи да пиша чак на програмиста и той ме посъветва да направя това. Съществуващата версия не поддържа все още българска версия при теглене на карти. Работело се по въпроса, но засега това е алтернативата. Обърнете внимание, че в настройките на картата (Map language) можете да си зададете български език (Това са различни неща). Впрочем няма и гласови напътствия на български език и ако това за вас е проблем, трябва да го имате предвид. При iGo този проблем не съществува, но картите се платени или пък трябва да се търсят чрез торенти. Освен това картите на iGo се обновяват четири пъти в годината и информацията се актуализира с около половин година закъснение. При OSMAND картите се обновяват през 10-15 дни и са много по-подробни.
Друго много важно е да знаете, че картите на OSMAND се правят от доброволни сътрудници от цял свят и поради това е възможно информацията за пътищата да не е съвсем коректна, но това за "цивилизованите" страни е малко вероятно. Аз лично съм сътрудник на OSM и работя по картата на България. Например ако нанеса някакви данни днес в базата на OSM, картата ще отрази тези промени не по-късно от 15-20 дни.
Ако имате други проблеми питайте?
Като алтернатива на iGo ви препоръчвам програмата HERE. Тя работи с картите на Нокия, с каквито работи и iGo. Алтернатива на OSMAND пък е платформата MAPS.ME. Тя също използва базата на OSM, но интерфейса е много по беден и опростен и няма другите опции, каквито предлага OSMAND.

Последна редакция: пт, 23 окт 2015, 16:50 от pitagorid

Общи условия

Активация на акаунт