Дядо Коледа или Дядо Мраз

  • 15 490
  • 124
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 545
Началото се крие в историята за Свети Николай...

Както Дядо Мраз, така и Дядо Коледа имат много малко общи черти със светеца, който се счита за техен прототип.
Свети Николай е живял през 4 век. Още от детството си се отличавал с любовта си към ближните. Славата за делата му се разнесла и затова, още съвсем млад, той бил назначен за епископ. Използвал богатството си, за да помага на бедните и то тайно – оставял подаръците на прозореца.
 

(Православният Свети Николай)

Според преданието, той помагал и на едно бедно семейство да омъжи трите си дъщери, като периодично им подхвърлял през прозореца торбички със златни монети. Но веднъж прозорецът се оказал затворен и Св. Николай се принудил да пусне своя дар през комина.
Друга легенда гласи, че златните монети, хвърлени през комина, попаднали в оставените да съхнат до огъня чорапи. Затова днес католиците оставят подаръците в чорапи, окачени край камината.


(Католическият Свети Николай)

Св. Николай е прочут не само като застъпник на моряците и рибарите, но и като покровител на похитените и загубени деца – той ги намирал и връщал на родителите им. Според друго предание на празниците добрият епископ раздавал подаръци, но само на послушните деца, а пакостниците наказвал.
Затова векове наред на неговия празник, който църквата отбелязва на 6-ти (19-ти)  декември, децата са получавали подаръци от името на Св. Николай.
Общото между Дядо Коледа, Дядо Мраз и Свети Николай е обичаят да носят подаръци.

Как се ражда Дядо Коледа




Образът на Дядо Коледа е измислен през 1823 г. от американския професор по ориенталска и гръцка литература в Колумбийския колеж  (дн. Колумбийски университет) и преподавател в Нюйоркската семинария Клемънт Кларк Мур, който посветил на близките си стихотворението «В навечерието на Рождество или визитата на Дядо Коледа». Той изобразява  Дядо Коледа като добър елф, който пристига с шейна, теглена от осем елена и прониква в домовете на хората през комина. Въпреки нежеланието му, произведението му било публикувано без негово знание във вестник Sentinel и често препечатвано след това като анонимно.
Първият образ на Дядо Коледа е нарисуван през 1862 г. от карикатуриста Томас Наст. В течение на 24 години той го е рисувал за обложката на популярното списание Harper's Weekly, която придобила голяма популярност. Единственият проблем на този образ бил, че е черно-бял.
Червената шуба на стареца му била «подарена» през 1885 г. от издателя Луис Пранг. Той внася в Америка викторианската традиция на коледните поздравителни картички, изпълнени с техниката на литографията.
Накрая, през 1930 г. компанията Кока-кола измислила хитър рекламен трик, за да пласира продукцията си и през зимата – художникът Хадън Сандблъм изобразил Дядо Коледа в червено-белите цветове на Кока-Кола. За прототип на образа послужил приятелят и съсед на художника – Лу Прентис.Така се родил съвременният образ, в който добрият старец вече не е елфът на Клемънт Мур, а великан.
През 1939 г. Робърт Мей създава и деветия, най-известен елен на Дядо Коледа – Рудолф с червения нос.
Добрият старец живее в Лапландия заедно с помощниците си – елфи, които цяла година изработват подаръците за децата в своята работилница, а в коледната нощ ги разнасят по целия свят с помощта на шейна, теглена от елените.

Кой е Дядо Мраз

Дядо Мраз е източноевропейският вариант на добрия старец с подаръците. В славянската митология олицетворява зимните студове. Създаването му като задължителен персонаж на новогодишния (а не на коледния!) празник става в края на 30-те години в съветска Русия, когато след няколкогодишна забрана елхата отново е разрешена



Обикновено е облечен в червена, синя или бяла шуба, има дълга бяла брада и държи вълшебна тояга в ръката. Вози се в шейна, теглена от три коня. Неразделен негов спътник е внучката му Снежанка, която обикновено е изобразена с бяло или сребристо кожухче.
В миналото Дядо Мраз бил много суров и жесток. Той не само дарявал тези, които заслужавали, но и наказвал провинилите се – можел с един удар на тоягата да замрази някого до смърт. Живеел в ледена къща в страната на мъртвите. Днес той живее в град Велики Устюг (Волгоградска област). С годините характерът му става по-мек, а в наши дни вече се възприема като добрия вълшебник с пълната с подаръци торба.



Счита се за покровител на горите и планините, за които се грижи като добър стопанин. Всички животни – от малките зайчета до вълците и мечките, му се подчиняват безпрекословно.

Кои са най-съществените разлики между Дядо Коледа и Дядо Мраз

Кои са най-съществените разлики между Дядо Коледа и Дядо Мраз

1.   Шапката – Дядо Мраз има шапка, обшита с кожички. Дядо Коледа носи нещо като нощна шапчица с помпон.
2.   Брадата – на Дядо Мраз е дълга до пояса, а на Дядо Коледа – по-къса и лопатовидна.
3.   Горната дреха – Дядо Мраз е облечен в дълга топла шуба с червен, син или бял цвят, а Дядо Коледа - в къса куртка, задължително в червен цвят (цвета на Кока-Кола).
4.   В ръцете – Дядо Мраз носи вълшебна тояга (сребърна или кристална), завършваща със стилизирано изображение на полумесец или бича глава - символ на власт, плодородие и щастие. Дядо Коледа не държи в ръцете си нищо.
5.   Коланът – Дядо Мраз има бял или цветен пояс, а Дядо Коледа носи колан с тока.
6.   Панталоните – Дядо Коледа има панталони (бричове), а тези на Дядо Мраз не се виждат под шубата. Според легендата и ризата, и панталоните му трябва да са снежнобели, ленени, украсени с геометрични орнаменти и да символизират чистота.
7.   Ботушите – Дядо Мраз е обут с бели ботуши (може да са червени или някакъв друг цвят, но в никакъв случай черни), а Дядо Коледа – с черни.
8.   Аксесоарите – Дядо Коледа носи очила, а Дядо Мраз – не, неговото зрение е превъзходно. Дядо Коледа пуши с лула (напоследък този детайл се среща все по-рядко), а Дядо Мраз води здравословен начин на живот.
9.   Фигурата – Дядо Мраз е висок и строен, докато Дядо Коледа е възпълен и има бирено шкембенце.
10.   Транспортното средство – класическият Дядо Мраз се движи пеш, а съвременният – на шейна, в която са впрегнати три коня. Дядо Коледа се вози в шейна, теглена от елени.
11.    Помощниците – на Дядо Мраз помага внучката му Снежанка, облечена винаги в бяло, а на Дядо Коледа – елфи (джуджета) с шапки със звънчета на главите.
12.    Навиците – Дядо Мраз винаги чука на вратата и чака да го поканят в дома, където изисква от децата да му изпеят песничка или да му кажат стихче, преди да им раздаде подаръците. Той много обича да се весели и даже да танцува с тях. Докато Дядо Коледа оставя подаръците на прозореца или се промъква тайно като крадец, докато хората спят, и ги крие под елхата или в чорапите, окачени край камината.

Дядо Коледа или Дядо Мраз – кого от двамата си избрахте вие?

Автор: Радост Николова

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 16:42 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 36 666
На мен "Дядо Мраз" ми звучи по-естествено и когато имам деца ще ги науча от малки да му казват "Дядо Мраз" (независимо как ги учат в училище). По филмите не съм чула да го наричат "Дядо Коледа", а "Санта Клаус". Тук никой не му казва така. Изглежда ми по-логично да е свързан с езическите традиции, отколкото със Свети Николай; четох някъде, че оригиналът на стареца, който раздава подаръци през зимата, е бог Один, а по-късно католическата църква го е трансформирала нарочно.
Червеният е изобретение на Кока Кола(напоследък Милка са напускали реклами с лилав дядо Мраз - харесвам лилавия цвят Simple Smile).
Ето класически (западни, не руски) картички, на която Санта не е червен:

 

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Избирам си Дядо Мраз  Heart Eyes



# 3
  • SF
  • Мнения: 21 344
На мен "Дядо Мраз" ми звучи по-естествено и когато имам деца ще ги науча от малки да му казват "Дядо Мраз" (независимо как ги учат в училище). По филмите не съм чула да го наричат "Дядо Коледа", а "Санта Клаус". Тук никой не му казва така.

Аз пък моите ще ги науча да му казват Бог Один или Ънкъл Бен.

Ти къде живееш? Децата ти няма ли да гледат филмчета?

Много ще ми е забавно, когато децата се наредят в очакване на Дядо Коледа и водещата: "Хайде сега, всички заедно да извикаме силно Дядо Коледа!" и моите да изпищят: Ънкъл Бен!!! Или пък Бог Один!!! Ще ги пробвам преди това, кое им се получава по-добре.

Може да ги науча и да му казват Свети Николай, но много трудно става за викане.

Страницата е оформена страхотно!

# 4
  • Мнения: 36 666
Аз ще им кажа, че ако учителките настояват, трябва да му викат "Дядо Коледа" в определени моменти (или да си мълчат), но по принцип това е неправилно. Simple Smile А когато аз бях в детската, си знаехме, че не е никакъв "дядо", а една от учителките ни маскирана с брада и костюм. Не я приемахме много сериозно и ми беше все едно как й викам (била съм на около 4, това не значи, че не мога да разпозная маскиран човек. Дори да съм вярвала в истинския, сигурно съм си представяла, че той предава подаръците на родителите.).

# 5
  • Мнения: X
Дядо Мраз го свързвам с опашки за банани и портокали през зимата.
Предпочитам дядо Коледа, нищо, че като дете ме навестяваше другият.

# 6
  • Мнения: 36 666
Никакви опашки не си спомням от детството си. Помня само инфлация.

# 7
  • Мнения: X
Петя, явно аз съм по-дърта и си спомням други неща. Тогава имаше САМО дядо Мраз.

# 8
  • Мнения: 25 722
Май ми стана навик да пускам тази история, но сега е моментът да си я припомним:  Grinning
Цитат

След Бладилий дойде трети крал на име Колад в годината от сътворението на Света 4745 /763 преди Хр./
...
И Колад пожела да бъде бог и да му се покланят като на бог, а не като на крал.
И роди два сина: името на първия бе Болг или Бог; и когато се роди първият му син Болг, заповяда на народа си по цялата негова земя да тържествува, сиреч да празнува в месец декември, 24 ден - да ядат и да пият и да пеят песни - сиреч
"Болг се роди , Коладе, тази вечер, Коладе",
и прочие повтарящи многократно и споменаващи името Колад.
Даже и до днес има такъв празник у българите. Ако и да се покръстиха, българите не забравиха този дяволски обичай.
...
Болг беше брат Бремов и завоюва Тракия, Македония, Далмация, даже до Бяло море и до Рим. И той беше подобен на своя баща - голям мъчител; заповяда на народа да се нарича на негово име болгари, и от това време иллирийците се наричат болгари, а не както някои мислят, че от река Волга иде името болгари.
Спиридон Иеросхимонах, 1792 г.
"История во кратце о болгарском народе славенском"
http://ziezi.net/bog.html
И още:
https://www.stihovebg.com/Proza/Prikazki-i-detska-literatura/Bol … oleda/166543.html

# 9
  • Мнения: 9 682
Миналата година, в мола в Бургас, дядо Коледа беше около 20 годишен, така че никакъв дядо не си избирам аз. Joy

п. с. "Коледа" му казваме ние. "Мраз" "умря" 1989г

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 344
Спомням си, когато преминавахме от "Мраз" на "Коледа". Беше ми странно защо го сменят. Коледа не ми звучеше като име на старец, на мъжки архетип.
На мен самата дума "Мраз" ми е по-симпатична, но никой не му го казва така. Коледа ми е повече като име на празник, на самия ден. Сега вече така съм свикнала, че дори и Бай Ганьо да бяха приели, сигурно не би ми правило впечатление. Но си спомням колко непонятно ми беше в началото това "Коледа" за Дядото.

Последна редакция: ср, 06 дек 2017, 12:10 от Esmee

# 11
  • Мнения: 9 682
Аз не помня възрожденския процес при името на белобрадия старец, съответно и никога не съм имала дилеми как да го наричам. Simple Smile
Майка ми още му вика "Мраз".

# 12
  • София
  • Мнения: 1 178
За мен по-естествено е Мраз Simple Smile Опитвам се да на уча детето да свързва Коледата с други неща - благотворителност, семеен уют и т.н, а не да дебне за подаръци под елхата. Получава подарък от Дядо Коледа, който е от мен и баща му. Бабите се отчитат на Нова година. Знае, че са един и същи човек, но преди са му викали Мраз, а сега Коледа Simple Smile Във всички случаи все е вълшебен, щото няма как да го види Simple Smile

# 13
  • Мнения: 10 678
Дядо Коля му викаме ние. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 804
Спомням си, когато преминавахме от "Мраз" на "Коледа". Беше ми странно защо го сменят. Коледа не ми звучеше като име на старец, на мъжки архетип.
И на мен не ми звучи мъжко "дядо Коледа". Все едно да кажеш "баба Мраз". Wink Определено дядо Мраз ми е и по-благозвучен, и по-готин.

Не помня дали ми е било трудно да премина от "Мраз" на "Коледа", но в училище ми беше трудно от "другарко" на "госпожо". Smile

# 15
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
На мен описанието на дядо Мраз ми хареса повече, но пък дядо Коледа ми харесва как звучи.Аз не помня първия много-много, а пък когато в България дойде модата на втория вече знаех, че подаръците са от мама и татко(значи съм била 7-8 годишна)...За малкия е дядо Коледа и знае че подаръците са от него и се получават на 24.12 вечерта(или на обяд-зависи кога ще се събере семейството за размяна), на 25-ти все някой е на работа ,на 31-ви- също, затова подаръците са на 24-ти.

# 16
  • Мнения: 1 932
Произхода на думата Коледа е от старобългарски. Корена е "кол" или "коле", което означава "време, срок, година, слънце" и от там са думи като "отколешен", "колчем", "коловоз", "колело", "коледа".

Ето защо, според мен, правилното е дядо Коледа. Така са го наричали дедите ни и така е общоприето и сега официално. Също така ми звучи по-близко до първообраза - Свети Никола (Santa Claus, Sinterklaas).

Дядо Мраз идва от руското дед Мороз и аз го свързам повече със социализма.

# 17
  • София
  • Мнения: 9 626
Аз като тръгна да говоря за старчето и все Дядо Мраз ми идва да кажа.

# 18
  • Мнения: X
 Дядо Мраз звучи много по-симпатично. Дядо Коледа е статист от реклама на кока кола, докато дядо Мраз и Снежанка имат некомерсиален чар.

# 19
  • Мнения: 25 722
Баба ми ми разказваше как едно време не е имало Дядо Мраз, ами са празнували Коледа. За Кока-кола обаче нищо не споменаваше...  Laughing

# 20
  • Мнения: X
Баба ми ми разказваше как едно време не е имало Дядо Мраз, ами са празнували Коледа. За Кока-кола обаче нищо не споменаваше...  Laughing

 Ами какво да кажа...явно съм по-млада от баба ти. Едно време, когато бях дете, подаръците ги даваше дядо Мраз на 31.12. , а преди това гостуваше в кукления театър и детската градина. Но кулминацията все пак беше на 31.12. Дядо Коледа го свързвам точно с кока кола и комерсиално консуматорство, докато дядо Мраз и помощничката му и свързвам с чара на моето детство.

# 21
  • Мнения: 25 722
И в моето детство беше Дядо Мраз, но това не ми дава основание да твърдя, че Дядо Коледа е патент на Кока-Кола и че преди нас хората са се катерили по дърветата.
По време на социализма също добре промиваха мозъци, Кока-Кола могат само да им дишат праха и да си водят записки...

# 22
  • Мнения: 1 945
как Дядо Мраз го наричат някои и днес Joy Дядо Коледа е

# 23
  • Мнения: X
И в моето детство беше Дядо Мраз, но това не ми дава основание да твърдя, че Дядо Коледа е патент на Кока-Кола и че преди нас хората са се катерили по дърветата.
По време на социализма също добре промиваха мозъци, Кока-Кола могат само да им дишат праха и да си водят записки...

 А сега все едно не промиват мозъци и не ни учат на противоестествен морал. Всяко време си има своите предимства и недостатъци. Не съм специалист по отношение на дядо Коледа, но съм чувала, че точно кока кола го е популяризирала представяйки го в реламите си. Не знам дали е вярно, но съм слонна да вярвам в тази версия.

# 24
  • Мнения: 1 945
Има и песни от народното творчество за Коледа , значи тогава идва и Дядо Коледа .
Кока Кола само използват този символ за реклама, но не те са откривателите ...
Комунистите са забранявали религията , ходенето на църква и за това са го нарекли Дядо Мраз

# 25
  • Мнения: 25 722
Не съм специалист по отношение на дядо Коледа, но съм чувала, че точно кока кола го е популяризирала представяйки го в реламите си. Не знам дали е вярно, но съм слонна да вярвам в тази версия.

Популяризирала е само външния му вид – червената дреха, шкембето и т.н. Дядо Коледа е имало векове преди да изобретят кока-колата.  Laughing

# 26
  • Мнения: X
Не съм специалист по отношение на дядо Коледа, но съм чувала, че точно кока кола го е популяризирала представяйки го в реламите си. Не знам дали е вярно, но съм слонна да вярвам в тази версия.

Популяризирала е само външния му вид – червената дреха, шкембето и т.н. Дядо Коледа е имало векове преди да изобретят кока-колата.  Laughing

 Само дето аз не съм на векове и нямам впечатления от възрастта на дядо Коледа. За мен той е дядо Мраз от моето детство, на когото приложиха същински възродителен процес и прекръстиха на дядо Коледа  Laughing

 

# 27
  • UK
  • Мнения: 3 959
Добре де, не знаеш, не си наясно, а първия пост не прочете ли? Там чудесно е разказано за такива като теб, които не знаят.

Не помня някога да са ми казвали, че има Дядо Коледа (или Дядо Мраз), сигурно са, понеже имам снимки с градинския, и дори си спомням как една Коледа исках кукла, а получих маймуна, която пляскаше с едни чинели. В този ред на мисли не си спомням и да са ми казвали, че няма Дядо Коледа. Аз съм родена в края на 80те и съм била малка в момента на минаването от Мраз на Коледа, та нищичко не помня. Аз обичам Дядо Коледа, не намирам нищо лошо в това децата да вярват в добрия старец, който работи неуморно и поощрява доброто поведение. И сега си вярвам, за мен дядо Коледа е в това, че хората сякаш са малко по добри по това време на годината. Обаче не харесвам украсите с Дядо Коледовци, висящи от прозорците на въжени стълби, надуваеми Дядо Коледовци по моловете и онези кукли Дядо Коледовци от Джъмбо, които стоят изправени.

# 28
  • Враца
  • Мнения: 2 703
Избирам си дядо Мраз и Снежанка,
заради спомените и вълненията от детството,
но ако може да останат и двамата ,
единият ще идва на Коледа,
другият на Нова Година!  Laughing Heart Eyes

# 29
  • Мнения: 8 919
Като дете чаках дядото в новогодишната нощ и му казвах дядо Мраз, но баба все се бъркаше, нарочно или не, и му казваше Коледа, защото в нейното детство и в това на децата й така му казвали и го очаквали по друго време. Затова и нямах проблем, когато официално дядовците се смениха. Сега само се надявам и за внуците ми да го има.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 707
Избирам си дядо Мраз и Снежанка,
заради спомените и вълненията от детството,
но ако може да останат и двамата ,
единият ще идва на Коледа,
другият на Нова Година!  Laughing Heart Eyes
абсолютно съм съгласна с теб....
дори и сина ми очаква Дядо Мраз да дойде на 31,12...., въпреки че е минал и Дядо Коледа на 25,12....

# 31
  • Мнения: 1 804
Има и песни от народното творчество за Коледа , значи тогава идва и Дядо Коледа .
Кока Кола само използват този символ за реклама, но не те са откривателите ...
Комунистите са забранявали религията , ходенето на църква и за това са го нарекли Дядо Мраз
В народното творчество се възпява празника Коледа, коледари, Рождество. Не съм чувала народна песен за дядо Коледа.
Църквата отрича налагането на всякакви образи от типа на дядо Коледа/Мраз, Великденски Зайци, Феи на Зъбките и други подобни, така че не намесвай религията в тази дискусия.

Аз "хванах" и от дядо Мраз, и малко от дядо Коледа, но Мраз и Снежанка са ми по-любими.

# 32
  • Мнения: X
Ето един много приятен финландски филм за историята на Николаус или Санта Клаус:

http://www.imdb.com/title/tt0772176/


Това за мен е дядо Коледа.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Трябваше към темата да се пусне и анкета  Party

# 34
  • Мнения: 1 932
Никой от познатите ми отдавна не споменава дядо Мраз.
Учудвам се, че според повечето съфорумци това понятие е още актуално. Мислех, че е останало в миналия век.

# 35
  • Мнения: 18 562
Ама, че тема? Да речем, че ви представлява интерес кой как го нарича. Не вяравам много хора да го наричат още дядо Мраз, освен моите баби, те така го наричаха.
За мен е дядо Коледа, за хората живяли във соца, дядо Мраз. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 36 666
И след като за всички е Дядо Коледа, защо го придружава Снежанка? Тук в мола миналата година имаше Снежанка - къде е логиката? Просто си е нашенска версия, която в основата си е повече Дядо Мраз.

# 37
  • Мнения: 20
"Дядо Мраз! Че това име ли е? Дядо Студ? Че кой обича студ? Кой се радва на мраз и студ? Ти сигурно раздаваш ледени висулки вместо подаръци? Мраз! Това има нещо общо с Омраза!"

# 38
  • SF
  • Мнения: 21 344
Ееее... 5 точки!
Сигурно това е бил слогънът от прехода на Дядо Мраз към Дядо Коледа.
Мраз го свързвам със студ, но не и с омраза. Коледа го свързвам с женско име - Клаудия или Клодил, но пък съм свикнала Дядото да се казва така и не се замислям.

Има Снежанка, защото има джуджета. Неправилен прочит от социализма.
Синтер Клаас в Холандия си има Зварте Пийт -  Черния Пийт, който е негърче. И те са прочели нещо неправилно, защото са мислили, че в Испания живеят черни и там пращат непослушните деца. В наши дни холандците са изкупили Испания и умират да се шейкват на Ибиса, но в миналото тези земи са ги плашили.
Както има Дядо Коледа и Снежанка, така   лесно може да се сдобие и с Пепеляшка, и със Спящата Красавица като персонажи от приказките.

# 39
  • Мнения: 36 666
Това за приказките е вярно - на мен ми изглежда неадекватно, но след като написах за Снежанка в мола, ми излезе новина във Фб, че дядо Коледа и Снежанка раздавали подаръци в някакво местно училище)) Актуални са и това е! Понякога ги придружават и седемте джуджета Joy

Преди години някой (май Слави) направи предложение придружителката на дядо Коледа да се казва не Снежанка, а Елена Рудолф.

# 40
  • Мнения: X
Ами просто е обяснението. На Снежанка й е писнало с този деспот дядо Мраз, и е пристанала на дядо Коледа.

# 41
  • Мнения: 36 666
Само в Бг Wink

# 42
  • Мнения: X
Разбира се! Все пак пословична е любовта на Снегурочка към българският дядо ( бате) Кольо. В сравнение с дед Мороз е ехеее....на светлинни години.

# 43
  • Мнения: 1 121
Избирам си дядо Мраз и Снежанка,
заради спомените и вълненията от детството,
но ако може да останат и двамата ,
единият ще идва на Коледа,
другият на Нова Година!  Laughing Heart Eyes

И аз искам поотделно да идват. Стареца, викайте му както искате, да идва на Коледа, а Снежанка - на Нова година, че жената отива при тъщата за 3 дена и съм сам  Simple Smile Simple Smile

# 44
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 864
Аз съм ЗА този дядо Коледа Mr. Green
Скрит текст:
Ако не може - избирам "Мраз" Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 39 820
Децата ми не знаят кой е Дядо Мраз. Преди години им разказвах. За тях добрият старец е Дядо Коледа.
Понякога обаче ги посещават и двамата Simple Smile Ма Дядо Мраз не е толкоз интересен Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 17 592


Най-съществената разлика е в онова, което СИМВОЛИЗИРАТ, не в цвета на дрехите или дължината на брадата в сантиметри и милиметри.

Дядо Мраз символизира зимата - жестока, сурова, но също така предпазваща бъдещите реколти, наказваща неблагоразумните - но закаляваща умните и внимателните. Дарява онези, които заслужават... с обещанието за нов сезон, за ново начало (младата внучка, която може и да НЕ е облечена в бяло, всъщност по-често е в светло-синьо).

Дядо Коледа освен Кока-Кола, консуматорското общество, скъпите подаръци, които "it only has to last till christmas song"  и... може би все пак и  коленето на прасето, поне по име, не знам какво друго символизира.

При мен идваше Дядо Мраз, той идваше и при детето ми. Ако имам внуци, живот и здраве, надявам се и при тях да идва...

Последна редакция: сб, 09 дек 2017, 11:43 от AnMary

# 47
  • Мнения: 25 722
Много ми е любопитно защо някои асоциират коленето на прасето с Коледа. Корените на двете думи са съвсем различни.
Интересно е също коледарите какви се явяват в този случай? Колачите на прасето? Нещо друго? Български традиции, обичаи, други подробности от пейзажа имат ли значение?
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...

# 48
  • Мнения: 36 666
Нали и в другата тема за Коледа се спомена - факт е, че думата "Коледа" се свързва от много хора у нас с коленето на прасето. Има различни версии за произхода и значението й, но нито една от тях не е свързана с Кристмас. Според мен е свързана с нещо езическо, а в езическите времена със сигурност е имало жертвоприношения по време на този тип зимни празници. 

# 49
  • Мнения: 25 722
Източници, моля? За коленето и за езическите приношения по-конкретно. Simple Smile
Аз пуснах по-напред една друга версия за произхода на празника със съответния източник. Общоприето мнение е, че произходът на думата идва от латинското calendae –първият ден на месеца. Ето как е дадено в Речник на българския език на ИБЕ на БАН:

Цитат
От лат. calendae ‘първият ден на месеца’. Други (диал.) форми: ко̀ла̀да, колѐдна, колѐндa.

Съжалявам, но размислите на този или онзи не са сериозен източник. Нито пък как си обясняват това и онова невежите хора. Особено когато всеки има свободен достъп до интернет.

Всъщност, всеки има право на избор какво да празнува и от кого да чака подаръци, ако ще и от Мики Маус да е, но мен поне леко ме обижда да се принизява един толкова светъл и традиционно български празник до колене на прасе, плюскане и подскачане около персонажи, взаимствани и натрапени от чужди обичаи по времето на соца, че и след това.
Като държите на езическото – уважете поне коледуването. Ама не онова с коленето на прасето, пълненето на багажника на москвича и газ обратно в града, за да не изтървем руската програма по телевизията, ами наричането за здраве и берекет.

Ето, това е Коледа по български:

# 50
  • Мнения: 20
Аз мислех, че Коледа произхожда от името на славянското божество Коляда.

От уикипедия:
"Коляда в славянската митология е митологично същество, въплъщаващо новогодишния цикъл и олицетворяващо слънцето-младенец, зимното слънце. Коляда се свързва със слънчевия кръговрат, минаващ през четири сезонни цикъла и от едно същностно състояние в друго."

# 51
  • Мнения: 36 666
Ето една статия - из нета има много такива, чела съм за подобни обичаи в научнопопулярни списания, но нямам сериозни научни източници, които да посоча. Когато нещо е древно, нито един източник не може да бъде достоверен на 100%. https://www.hera.bg/s.php?n=396
Откъс от статията: За да се възстанови порядъка и да не се позволи на злите сили да навредят, се извършват и други обреди, един от които е жертвоприношението – коли се прасе, което е гледано цяла година.

# 52
  • Мнения: 11 747
4-годишната ми дъщеря го нарича и Коледа, и Мраз. В градината пеят и старите песнички, където се нарича Дядо Мраз, там е чувала. На мен ми е все едно как ще се казва.
Баба ми е празнувала Коледа, обаче никакъв дядо не е идвал по тяхно време и подаръци не е носил.
Мъж в червени дрехи, който носи подаръци на децата има и в персийския празник Навруз. Той също се смята за първоизточник на западния старец с подаръците.

# 53
  • Мнения: 36 666
Интересно, чудех се дали "С червените ботушки" се пее още по детските градини (след като много хора твърдят, че не са и чували за дядо Мраз, може да е попаднала в някакъв забранен списък) - явно все някъде я пеят Simple Smile
Харесвам песничката, както и "Зън, зън, зън, кой е вън?" с оригиналния текст - "Тук пристига Дядо Мраз" (а не - "Дядо Коледа при нас" - звучи нагласено и тромаво).
Скрит текст:

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592
Много ми е любопитно защо някои асоциират коленето на прасето с Коледа. Корените на двете думи са съвсем различни.
Интересно е също коледарите какви се явяват в този случай? Колачите на прасето? Нещо друго? Български традиции, обичаи, други подробности от пейзажа имат ли значение?
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...


Всъщност руснаците празнуват Рождество - голяма част от тях са религиозни, православни християни при това. Забележи, празнуват Рождество, не Коледа.
Коледата си е чисто българска традиция, идеща отпреди християнството - по сходно време на годината, езически празник е било, и да, свързано е с коленето на прасето именно. Коледарите пък - също чисто езическа традиция - символично оплождат земята и носят плодородие. Носят фалически символи, задължително са мъже във фертилна възраст (не деца, не и старци, млади, силни мъже със силни... гени), влизат в двора - никога в къщата! - и се обръщат към стопанина (не към стопанката), но биват дарявани от стопанката (не от стопанина) с гевреци ("женски"), символично нахлузвани в/у фалическите символи. Благославят - с добра реколта, многобройно и здраво потомство на стадата, както и на стопаните. Об що взето е уникална част от българската култура, която би било добре да се запази и изучава.
Нито Дядо Мраз, нито пък (още по-малко) дядо коледа са нативни за нашите земи. Свети Никола - да, бил е традиционно почитан. Но пък не е носел подаръци на калпак... още по-малко пък - на децата. По-скоро на нуждаещите се.

# 55
  • Мнения: 12 359
Скрит текст:
Несмотря на то что святки - праздник христианский, к нему примешались немало языческих традиций, унаследованных от самых древнейших времен. До принятия христианства на Руси святки были торжеством Святовита (одно из имен верховного бога неба - Белбога.) По другим источникам, это слово происходит от старославянского «святки» - души предков.

Святочные обряды в древности представляли собой заклинания на весь год и гадания о будущем, практиковались и магические обряды.

По домам в вечернее время и по ночам ходили ряженые - колядующие; у славян с давних пор существовал во время святок обычай рядиться, надевать личины («окруты», «скураты»), «играть козу». С распространением христианства на Руси все эти языческие обряды не потеряли своей силы, несмотря на то что православная церковь запрещает «в навечерие Рождества Христова и в продолжение святок заводить, по старым идолопоклонническим преданиям, игрища и, наряжаясь в кумирские одеяния, производить по улицам пляски и напевать соблазнительные песни».

Особой традицией Святок на Руси являлось колядование, или славление. Молодежь и дети ходили по дворам, исполняя церковные песнопения - тропарь и кондак праздника, а также духовные песни-колядки, посвященные Рождеству Христову.

Колядующие получали от хозяев обрядовую пищу и высказывали им добрые пожелания в наступающем году. Считалось, что достаток семьи в будущем году напрямую зависел от угощения и подарков колядующих. Многие песни сопровождались действиями, изображающими земледельческие работы. В святки принято было гадать, фактически в каждой деревне или селе были свои ритуалы и гадания. Особое место занимали приметы, по которым пытались угадать погоду и достаток в хозяйстве в течение будущего года.

Заканчиваются Рождественские святки 19 января - Праздником Крещения. В церквах в этот день освящают воду, которую называют крещенской и хранят как святыню целый год.

 


РИА Новости https://ria.ru/religion/20100107/202332997.html

Това по повод изказването, че руснаците не празнуват Коледа и нямат коледари.

Всъщност датата на Рождество е избрана не случайно, именно избрана/ определена, векове по-късно. В езическите култури времето от Игнажден до Коледа съвпада с най-късите дни в годината. Колкото по на север, толкова денят е по-къс и слънцето по-малко се показва над хоризонта. И в древността това е бил празник на умиращото и възраждащо се слънце. А слънцето значи живот. Християнството разделя Раждането и смъртта на две дати - Рождество и Възкресение. И заимства за времето на раждането именно тези популярни в езичеството дни на раждащото се слънце.
И за да не съм голословна:

https://dveri.bg/39a34

И Дядо Мраз и Дядо Коледа не са български. Аз получавах подаръци за Нова година, това се празнуваше в семейството ми. И днес си празнуваме на Нова година, но няма как децата да си получат подаръците тогава - в ДГ, на улицата по магазините, по медиите се говори за Коледа и дядо Коледа. И подаръците са за тогава. А на Нова година сурвакат и получават пликчета с лакомства - сушени плодове, бонбони, орехи, мандарина, ябълка...и паричка. Какво да се прави, времената са различни. Елхата я украсяваме в дните преди Коледа и я разваляме около Йорданов ден. Но и тя като Дядо Коледа и подаръците е заимствана отвън. Лошо няма, важното е да носи настроение.

Последна редакция: нд, 10 дек 2017, 09:45 от Mama Ru

# 56
# 57
  • Мнения: 25 722
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...

Всъщност руснаците празнуват Рождество - голяма част от тях са религиозни, православни християни при това. Забележи, празнуват Рождество, не Коледа.

Е, аз нещо различно ли казах?  Laughing

# 58
  • Мнения: 5 276
При нас идва Христовото дете/ Коледното дете и нямаме тази дилема. Simple Smile
Иначе не държа на детайлите и най-вероятно щеше да ми е все едно кой дядо носи подаръци на децата във въображението им.

# 59
  • Мнения: 11 747
Аз тъкмо се чудех те дали имат и се канех при възможност да питам близка китайка, но явно има нещо и при тях. Ако не от другаде, от Русия може да е влязло, след като пеят Катюша на китайски, какво пречи  дядо Мраз да има.

# 60
  • Мнения: 8 919
Как няма да имат? Може да не са го измислили те, но пък те го прозвеждат, костюмите му шият... Едва ли не са му сложили име.

# 61
  • Мнения: 11 747
Те нямат всичко, което произвеждат. Например не носят мартеници Smiley  Също по магазините им за играчки нямат бакугани и не са чували за тях, макар да се произвеждат в тяхната страна.

# 62
  • Мнения: 8 919
Не бих сравнявала популярността по света на Дядо Коледа с тази на мартениците и бакуган. И ако в Китай произвеждат мартеници за една мъничка България и някаква част от Румъния, то пазарът им за Дядо Коледа е стотици пъти по-голям. Та може и да не му пишат писма и да не го очакват, но със сигурност го познават и са му дали име. За бакуган нямам мнение.

# 63
  • София
  • Мнения: 17 592

Основният пазар на мартениците, произвеждани в Китай, е в Гърция...

# 64
  • Мнения: 8 919

Основният пазар на мартениците, произвеждани в Китай, е в Гърция...

Интересно.

# 65
  • София
  • Мнения: 17 592

Миналата година бях много отчаяна като разбрах, че всъщност традицията не си е наша автентична, а привнесена от Гърция - и трудно се спори с близо 1000 години (примерно) разлика... Sad
Е, ама аз пак си обиччам мартеничките.  Crossing Arms

# 66
  • Мнения: 9 682
О, интересно. Би ли споделила линк с инфо, може и на лични.
Извинявам се за изместването на темата.

# 67
# 68
  • Мнения: 12 359
Да, бе, да - чиста проба реклама. И едно към едно като българската традиция. Да не забравяме, че има доста погърчено (асимилирано) българско население там след Освобождението и войните. А и гърците и Гърция са отдавна познати по света, но не и мартеницата. Горе главата - мартеницата е уникално културно наследство и си е наша.

# 69
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Аз си чакам Снежанка да ми донесе подаръците. Wink

Иначе ви поздравявам с идващите празници с ето този клип на Ямболските Коледари - "Куклите" от Каргона
В нея участват мои роднини и приятели Simple Smile :

# 70
  • Мнения: 24 467
Дядо Мраз.
Коледа е религиозен семеен празник, а не ден за тъпкане с манджи и харчене на пари за излишни неща със светски съчинения за някакъв си дядо.
Дядо Мраз иде на Нова година, което си е светски празник. Няма нищо общо със "СОЦ"-а, а с това дали човек познава и почита религиозните празници. Ако не - прави от тях едно мелле, според каквото му се каже по телевизията и види по рекламите. Въпрос на избор.
Модите минават и отминават. Те не ме вълнуват особено.

# 71
  • Мнения: 11 747
Религиозният празник е Рождество. Коледа е народния, езически празник на зимното слънцестоене и зараждането на новата година, денят започва да расте. Комерсиалният празник е Дядовския коледомразов, а Нова година е календарната нова година... не е лесно. Доста са се струпали. Ако най- древен е този, който празнува слънцестоенето, после идва религиозния, за да го измести религиоззният символ се ражда на същия ден и накрая идва най- съвременния вариант - празника на пазаруването. Ядене и пиене включват и предишните два.

# 72
  • Мнения: 24 467
Религиозният празник е Рождество. Коледа е народния, езически празник на зимното слънцестоене и зараждането на новата година, денят започва да расте. Комерсиалният празник е Дядовския коледомразов, а Нова година е календарната нова година... не е лесно. Доста са се струпали. Ако най- древен е този, който празнува слънцестоенето, после идва религиозния, за да го измести религиоззният символ се ражда на същия ден и накрая идва най- съвременния вариант - празника на пазаруването. Ядене и пиене включват и предишните два.
На Коледа се празнува точно Рождество.  Поне у нас. В моето църковно календарче пише 25.12 Рождество Христово и в скоби /Коледа/. И не само в него.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D1% … D0%BE%D0%B2%D0%BE
https://littlebg.com/koleda-tradicii-i-obichai-na-bulgarina/
https://lifestyle.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B … D1%80%D0%B8%D1%8F
И в българските народни традиции и вярвания по този повод няма никакъв привнесен чужбински и наложен с реклами дядо, който носи подаръци.
Има си други езически традиции по повод този празник, обаче. Коледуването е такава, например.
Това далеч не е единственият религиозен празник, в който нашенското суеверно население си е вкарало езически обичаи. Така е не само у нас.
Но дебелите добродушни дядовци с чували и с червени пиянски носове не са българска традиция. Това си говорехме. 

"Образът на Дядо Коледа в голяма степен е изграден от рекламните клипове на компанията Coca-Cola - именно нейно творение е белобрадият весел дядо с червен костюм.
Дядо Коледа е и единственият маркетингов образ, който продава най-много стоки по Коледа, но за него няма наложени авторски права. С други думи, всеки може да рекламира и продава стоката си с неговия образ."
https://offnews.bg/tcarkoven-kalendar/zashto-praznuvame-rozhdest … oleda-428212.html

Последна редакция: ср, 13 дек 2017, 11:26 от Judy

# 73
  • София
  • Мнения: 3 951
Вкъщи винаги са били и двамата, Дядо Коледа носеше подаръците на Коледа, а Дядо Мраз - на нова година.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Вкъщи винаги са били и двамата, Дядо Коледа носеше подаръците на Коледа, а Дядо Мраз - на нова година.

И вкъщи беше така  Heart Eyes

# 75
  • Мнения: 10 678
Вкъщи винаги са били и двамата, Дядо Коледа носеше подаръците на Коледа, а Дядо Мраз - на нова година.

Супер решение! Хареса ми! Simple Smile А, ако имаме и РД по празниците, ще разпределим чудесно подаръците.

# 76
  • Мнения: 822
много симпатична тема. при нас не помня да е имало дядо мраз или дядо коледа...имахме подаръци и за коледа и за нова година, но са били от родителите ми, винаги ни е обяснявано, че не съществуват разни митични образи.  към разните дядки се отнасяхме с презрение "какво ни баламосват".
за коледа се готвеха 7 постни ястия и се празнуваше по-традиционно имаше и баница с късмети. за нова година се сурвакахме.
От описанието в началото на темата, по-симпатичен ми е дядо Мраз, не за друго, а защото ми се струва по-оригинален, Дядко Коледа/Санта ми е много клиширан.

# 77
  • SF
  • Мнения: 21 344
На мен пък ми харесва, че има ден в годината, когато всички семейства се събират и си правят подаръци. Харесвам това харчене на пари и се радвам, когато мога да си позволя по-големи подаръци.
Малко съжалявам, че например Прошка не се е наложил като такова задължително събиране на семействата. Някои го празнуват,  но не е толкова масово и официално, подобно на американския Тенксгивинг.
Харесва ми и това, че има традиционни ястия и някакви обичаи, които правим за късмет и здраве.

# 78
  • София
  • Мнения: 17 592
Да, бе, да - чиста проба реклама. И едно към едно като българската традиция. Да не забравяме, че има доста погърчено (асимилирано) българско население там след Освобождението и войните. А и гърците и Гърция са отдавна познати по света, но не и мартеницата. Горе главата - мартеницата е уникално културно наследство и си е наша.


По всичко личи, че традицията там има много по-дълбоки (древни) корени. А сме имали достатъчно близки контакти през вековете, че да прихванем нещо хубаво... Sad

# 79
  • София
  • Мнения: 3 440
Случайно тази "гръцка" традиция да съществува само в северна гърция? Grinning

Бтв и в Македония я Имат, сигурно и те са прихванали. Един колега македонец ми разказваше как у тях е селско това с мартениците, защото само бабите го правят. Сеш'се.

# 80
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами идва от Елевзина, Атика, и с моите съмнителни познания по география нямам и далечно понятие дали това е Северна Гърция или друга част. Но е свързано с Деметра и Персефона, които когато и да са били реално почитани е било достатъчно преди новата ера... при всяко положение преди разпадането на Римската Империя - по всяка вероятност дори преди нея - и във всеки случай преди Византия по време. Лично аз го научих покрай Солунски гърци, но това е просто случайност - и поради случайност го научих и... честно казано, по-хубаво щеше да ми е точно това познание никога да не бях достигала.

# 81
  • София
  • Мнения: 3 440
Солунските гърци значи. 😁

Персефона, Боже!!!! Ама гърците някъде около 2000 години бяха забравили Персефона, ПЪК мартениците помнят. Абе малко самочувствие и критично мислене нямате ли?

# 82
  • Мнения: 2 204
Естествено че Дядо Мраз.


Дядо Коледа е капиталистическа измислица.

# 83
  • София
  • Мнения: 17 592
Е, просто познатите ни са от там - но мартениците (мартис) явно си се тачат из цяла Гърция. Не знам какво имате против Персефона, аз много не я помня коя е, ама те още си имат тук-таме храмове - руини, все тая - в чест на този или онзи бог...

# 84
  • София
  • Мнения: 3 440
А знам им руините 😁
Ако от храма на Деметра ми изкарат 3 хиляди годишна мартеница, ще ги призная. Способни са 😉

# 85
  • Мнения: 8 919
Момичета, задръжте 2 месеца и ще дойде ред на мартениците. Не за друго, ами да не се обидят дядовците и да ни пропуснат.Simple Smile

# 86
  • София
  • Мнения: 17 592
А знам им руините 😁
Ако от храма на Деметра ми изкарат 3 хиляди годишна мартеница, ще ги призная. Способни са 😉


Ни нам - аз там не съм била, руини не съм гледала. С или без мартеници. *greensmile*

# 87
  • Мнения: 12 359
Е, че те и Кирил и Методий са от Солун, ама са говорели чист български език, та сигурно поне майка им е била българка/ славянка, че и средата. Едва ли са учили езика на славяните от учебник. Пък превеждат богословските книги на този език, че и нови думи измислят...

Да, бе, да - чиста проба реклама. И едно към едно като българската традиция. Да не забравяме, че има доста погърчено (асимилирано) българско население там след Освобождението и войните. А и гърците и Гърция са отдавна познати по света, но не и мартеницата. Горе главата - мартеницата е уникално културно наследство и си е наша.


По всичко личи, че традицията там има много по-дълбоки (древни) корени. А сме имали достатъчно близки контакти през вековете, че да прихванем нещо хубаво... Sad


Хайде сега ние сме им взели традицията! По-скоро те се опитват да я откраднат от нас. Светът отдавна е чул зарГърция, но мартениците са слабо познати и се свързват с .... България! А как ще убедиш гръка да си сложи мартеница? Като му кажеш,че това е древна елинска традиция. Тя да е описана случайно в автентични древногръцки източници?

Последна редакция: вт, 19 дек 2017, 22:39 от Mama Ru

# 88
  • София
  • Мнения: 17 592

Нямам ни най-малко понятие къде е описана...

# 89
  • Мнения: 9 865
Нито един дядо не си избирам, малко са ми дрън-дрън, че пляс. Празниците ги отбелязваме, обичаме да си правим мили подаръци, да си сготвим традиционно, да пийнем вино и да се радваме на времето заедно, но дядовците не участват. Май не бих искала и детето ми (мъничък е още) да вярва в рекламни герои, минаващи през комина, дето го нямаме.

# 90
  • Мнения: 12 359
Няма измъкване. Дали в яслата, градината, училище, на улицата, по телевизията - дядо Коледа е на всякъде. По мое време беше дядо Мраз и идваше на Нова Година. За мен и до сега истинският празник сипе Нова Година. Трудно свикнах с дядо Коледа. И Коледата си е просто един почивен ден. Но за децата е празник, който свързват с елхата и подаръците - това чуват и виждат. Но и за мен като дете най-голямата тръпка за Нова Година си бяха подаръците и естествено тържеството в градината и училище.

# 91
  • Мнения: 4 303
Дядо Мраз. Те и песничките в детската градина с Дядо Мраз са по хубави и по благозвучни от тези за дядо Коледа.
Аз подаръците ги давам на Нова година.

# 92
  • Мнения: 12 318
Няма измъкване. Дали в яслата, градината, училище, на улицата, по телевизията - дядо Коледа е на всякъде. По мое време беше дядо Мраз и идваше на Нова Година. За мен и до сега истинският празник сипе Нова Година. Трудно свикнах с дядо Коледа. И Коледата си е просто един почивен ден. Но за децата е празник, който свързват с елхата и подаръците - това чуват и виждат. Но и за мен като дете най-голямата тръпка за Нова Година си бяха подаръците и естествено тържеството в градината и училище.

Едва ли децата ще имат нещо против дядо Коледа да идва на Коледа, а дядо Мраз на Нова година.

# 93
  • Мнения: 24 467
Децата няма да са против и да няма дядовци. Стига ката ден да получават по нещо ново.

# 94
  • Мнения: 1 804
Само за феновете на дядо Мраз Wink
Скрит текст:
http://www.beu.bg/%D1%84*%D0%BA-%D1%8E-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0!-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC-%D1%81%D0%B8-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BC%D1%80%D0%B0%D0%B7!-news7121.html?utm_source=Nineties&utm_medium=fpage&utm_campaign=article

# 95
  • София
  • Мнения: 17 592
Само за феновете на дядо Мраз Wink
Скрит текст:
http://www.beu.bg/%D1%84*%D0%BA-%D1%8E-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0!-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC-%D1%81%D0%B8-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BC%D1%80%D0%B0%D0%B7!-news7121.html?utm_source=Nineties&utm_medium=fpage&utm_campaign=article


Излизат ми не'кви коси...

# 96
  • Мнения: 4 303
pip4i, какво трябваше да видим?
Нещо не се е получило май?

# 97
  • Мнения: 1 804
Само за феновете на дядо Мраз Wink
Скрит текст:
http://www.beu.bg/%D1%84*%D0%BA-%D1%8E-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0!-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC-%D1%81%D0%B8-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE-%D0%BC%D1%80%D0%B0%D0%B7!-news7121.html?utm_source=Nineties&utm_medium=fpage&utm_campaign=article


Излизат ми не'кви коси...

Копирайте целия линк, не само оцветеното в синьо. Не знам защо се получи така. Rolling Eyes

# 98
  • София
  • Мнения: 17 592

Аз си имам точно такава Снежанка, и всяка година за Нова Година си я слагам под елхата...

# 99
  • Мнения: 9 682
Дядо Коледа, дядо Мраз...
А колко реално се сещат да празнуват ЧРД на Исус Христос? И украсяват за Рождество?

# 100
  • Мнения: 4 303
http://www.beu.bg/%D1%84*%D0%BA-%D1%8E-%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE- … _campaign=article
pip4i, май се получи линкът да се отваря директно.
Ice Queen, че кога сме го празнували?  То давай юруш на подаръците и плюскането. Като видиш как се пазарува, сякаш утре свършва света или по скоро храната.

# 101
  • Мнения: 2 204
Дядо Коледа, дядо Мраз...
А колко реално се сещат да празнуват ЧРД на Исус Христос? И украсяват за Рождество?
Няма никакви доказателства, че Христос е роден точно на 25 декември така че няма какво да се празнува тогава. Дори напротив - има съвсем сигурни доказателства, че това е един измислен и изкуствено насаден на 25 декември "празник" с който християнската църква е искала да задуши и изкорени други езически празници, които са се празнували по това време, преди християнството.

# 102
  • Мнения: 12 359
Е, ЧРД на мъртвец? За мъртвите - помен.

# 103
  • Мнения: 9 682
Е, ЧРД на мъртвец? За мъртвите - помен.
Е, помена е на Великден. Wink

Наистина ми е любопитно колко хора не посрещат червения старец, а дават превес на Рождеството...? Реално това е официалния празник на тази дата.

# 104
  • Мнения: 12 359
Аз съм атеист. Не вярвам в бог. По-скоро бих празнувала Коледа като езически празник - на умиращото и раждащо се слънце, а с него и на живота и на всичко, което носи - плодородие, здраве... Но тъй като съм градско чедо Коледа в града е повод да се съберат семействата (който има голямо семейство), но пък децата очакват подаръци. Комерсиален празник, а не истински, но в такива времена живеем. А ми се иска някоя Коледа да си грабна децата и да отидем в някое село, където все още се пазят традиции - да преживеем един истински, автентичен празник. Има ли такова място все още?
И тъй като подаръците си ги получават на Коледа, на Нова година им връчвам сурвакницата да ни сурвакат за здраве и давам пликче с орехи, ядки, сушенки, ябълка, мандаринка и парички за касичката. Това лято за РД със събраните в касичката пари + известно доплащане от моя страна дъщеря ми получи голямо колело. А малкият с част от паричките от неговата касичка - балансбайк.
За мен истинският празник, празникът изпълнен с вълнение, приповдигнат дух и очакване е Нова Година - мигът, когато старата година остава в миналото и настъпва новата, изпълнена с очаквания и надежди за по-,добро. Новата Година я свързвам с ново начало и нови възможности.

Последна редакция: чт, 21 дек 2017, 06:04 от Mama Ru

# 105
  • София
  • Мнения: 28 781
Е, ЧРД на мъртвец? За мъртвите - помен.
Е, помена е на Великден. Wink

Наистина ми е любопитно колко хора не посрещат червения старец, а дават превес на Рождеството...? Реално това е официалния празник на тази дата.
За католиците. За православните е през януари.

Иначе и аз съм атеист и ми е все едно дали ще посрещам червен старец или спагетеното чудовище.

# 106
  • Мнения: 24 467
Е, ЧРД на мъртвец? За мъртвите - помен.
Е, помена е на Великден. Wink

Наистина ми е любопитно колко хора не посрещат червения старец, а дават превес на Рождеството...? Реално това е официалния празник на тази дата.

Аз писах в темата това - 25.12 е Рождество, семеен празник, празнуваме само това. Никакви дядовци с пиянски зачервени носове от рекламни клипове нямаме и не посрещаме вкъщи.
Децата получават подаръци за Нова година - светски празник, на който човек очаква да дойде новото, задължително - по-добро от старото. Тогава са приятелските събирания, шампанското, бомбичките, пиратките и който каквото обича.

Цитат
За католиците. За православните е през януари.
Рождество е през януари само за старостилните православни християни. За останалите православни си е на 25.12 - виж си църковния календар, има си официални църковни празници на БПЦ в него.

# 107
  • София
  • Мнения: 28 781
БПЦ не го следва това, знам го.

# 108
  • Мнения: 24 467
БПЦ не го следва това, знам го.

Затова и твърдението ти просто не е вярно.
Пиша за уточнение - ако има някой, който не знае., може да се обърка.

# 109
  • София
  • Мнения: 28 781
Защо да не е вярно? Повечето православни църкви отбелязват Коледа през януари. В момента не се сещам дали има друга, освен нашата, която да празнува през декември. Може и да има, но просто в момента не се сещам.

# 110
  • Мнения: 24 467
Ами защото не е.
Православните нестаростилни църкви не празнуват Рождество през януари, както вече се писа.
А ти обобщаваш за православните църкви.
Цитат
За католиците. За православните е през януари.

# 111
  • София
  • Мнения: 28 781
Добре, ще перефразирам така:
Повечето православни празнуват през януари.

# 112
  • Мнения: 8 919
Повечето - да, но гръцката, която е с изключително силни традиции и авторитет в страната си, също отбелязва Рождество на 25 декември. Не ми е удобно да давам линк, всеки може да попита гугъл.

# 113
  • София
  • Мнения: 28 781
Мда, точно това гледах – май само ние и гърците я празнуваме през декември, не успявам да намеря други.

# 114
  • Мнения: 11 747
Аз пък съм изненадана, колко много хора празнуват Рождество. Мислех си, и аз, че никой 'не се сеща', но не е така. Завъртете се около някоя църква, и православна, и не само, ще се изненадате колко много рождественски събития има и колко много хора ги посещават. Събития с проповеди, беседи, песнопения. Но някои не искаме да празнуваме Рождество, не че не се сещаме, не сме религиозни.

# 115
  • Мнения: 24 467
Е та то който не ще да празнува Рождество - насила никой го не кара.
И аз що празници не празнувам - именни дни, свети Валентиновци, Хелоуиновци, ден на акушерката, ден на майката и жената и т.н. Simple Smile
Иначе който иска - ще си го празнува, т.к. това е датата, на която се празнува то. И наистина доста хора си го тачат този празник.

# 116
  • София
  • Мнения: 17 592
Е, ЧРД на мъртвец? За мъртвите - помен.
Е, помена е на Великден. Wink

Наистина ми е любопитно колко хора не посрещат червения старец, а дават превес на Рождеството...? Реално това е официалния празник на тази дата.
За католиците. За православните е през януари.

Иначе и аз съм атеист и ми е все едно дали ще посрещам червен старец или спагетеното чудовище.

Спагетеното чуфдовище би ли го пратила на мен? Обожавам спагети...

# 117
  • Пловдив
  • Мнения: 14 685
Добре, ще перефразирам така:
Повечето православни празнуват през януари.
Е ми значи - за православните в България празникът е през декември. Тук е България.

Между другото, много ми е кеф да сме от по-малкото, от тези, дето празнуват "с католиците" и със Запада (ние плюс румънци и гърци, които също са православни, православието не е само Русия+Сърбия). Говоря съвсем сериозно, няма ирония.
Иначе и аз съм атеистка.

# 118
  • София
  • Мнения: 17 592
Е та то който не ще да празнува Рождество - насила никой го не кара.
И аз що празници не празнувам - именни дни, свети Валентиновци, Хелоуиновци, ден на акушерката, ден на майката и жената и т.н. Simple Smile
Иначе който иска - ще си го празнува, т.к. това е датата, на която се празнува то. И наистина доста хора си го тачат този празник.


Джуди, просто по-голямата част от хората в развитите държави (без САЩ) са ... ами, "пораснали" и изгубили нуждата от организирана религия. Забележи, не казвам "вяра" - въпросът с вярата, чисто философски (или, ако предпочиташ, от гледна точка на теоретичната физика) е значително по-сложен и нееднозначен... не, по-скоро с нееднозначен отговор. Особено пък приемането на опростенческа религия, каквато е християнската (във философско отношение не много по-сложна от, примерно, Гръцкия или Римския пантеон. Представянето на нетленното в тленна форма е определено... лесно смилаемо). Както децата порастват и в някакъв момент сами се усещат, че може би Дядо Мраз и Феята на Зъбките не са точно съвсем истински - във всеки случай, не и в буквален смисъл. И предпочитат сами да си изградят морал - свързан с обществото, в което живеят, не с това, в което са живели хората преди 2000-3000 години. Не се притесняват от еякулация при онаниране, нито, при нужда, от ползване на АРТ процедури или абразио. И ако имат някакви морални задръжки по отношение на последното, те не са по никой начин свързани с изписани забрани и страх. С това не укорявам религиозните хора - само констатирам факти. От друга страна, следването на "правила" и "рецепти" в организираната религия е далеч по-лесно от гмуркането във философията на въпроса... и липсата на перспектива / визия за "след това" - затова и много хора все пак се обръщат към организираната религия, която и да е, в третата част от живота си или при сериозна болест. Това е малко нещо като приемането на хомеопатия, микробиологично (или какво беше там) хранене, тъпкане с киселини (или основи) и всевъзможни други глупости, когато знаеш, че за нещо лечение няма. Знаеш, че няма да подейства, но... нямаш друго нищо в арсенала останало. И удавникът, осъзнаващ, че сламката ще потъне ведно с него, пак я грабва. Инстинкт. Това, като цяло (съотношението религиозни-агностици / нерилигиозни / непрактикуващи, де) вероятно ще се промени с промяната на демографското съотношение м/у произлезли от културата на развитите и "привнесени" от развиващи се такива части от населението - главно в Европа (понеже държавите тук са, как да се изразя, "помъдрели", а внасяме, как да кажем... деца в емоционално и интелектуално-културно отношение).

# 119
  • Мнения: 24 467
Към непорасналите хора лично аз поставям всички, които базират живота си на чужд избор, манипулация и внушение отвън за модно, добро, особено оставили живота им да се определя от реклами, мода, тв предавания и подобни. Това рядко се самоосъзнава. А всъщност е много често срещано явление. 
Много хора в т. нар. "развити държави" просто са заменили една религия с друга. Нито са пораснали, нито са помъдрели.
 Hug
Това ми е едно от емотикончетата, които ги няма в новата версия, за жалост, а си го ползвам. Затова отново преминах на старата. 

# 120
  • София
  • Мнения: 17 592
Как?
Аз вече нямам такава опция... Sad
Или при мен има особеност, или знаеш някакъв трик, който ми е неизвестен на мен, дай акъл.

# 121
  • Мнения: 24 467
Добра колежка-съфорумка ме просветли:
http://old.bg-mamma.com/?topic=890363.105;topicrefid=20
Набираш си го и си работиш с кеф.

# 122
  • София
  • Мнения: 17 592

Ооо, много благодаря!!

# 123
  • Мнения: 24 467
Да си го ползваме още дълго и със здраве...  Laughing

# 124
  • Мнения: 1 949
   Както Дядо Мраз, така и Дядо Коледа имат много малко общи черти със светеца, който се счита за техен прототип.

   Свети Николай е живял през 4. век.

Всъщност това не е вярно. Св. Никола (живял през 3.-4. век) е прототип единствено на дядо Коледа. Славянската митология за Дядо Мраз няма нищо общо като произход. По същия начин в Китай си имат Shou Xing. Приличат си, но нямат общ корен.

Общи условия

Активация на акаунт