Дядо Коледа или Дядо Мраз

  • 15 491
  • 124
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 39 820
Децата ми не знаят кой е Дядо Мраз. Преди години им разказвах. За тях добрият старец е Дядо Коледа.
Понякога обаче ги посещават и двамата Simple Smile Ма Дядо Мраз не е толкоз интересен Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 17 592


Най-съществената разлика е в онова, което СИМВОЛИЗИРАТ, не в цвета на дрехите или дължината на брадата в сантиметри и милиметри.

Дядо Мраз символизира зимата - жестока, сурова, но също така предпазваща бъдещите реколти, наказваща неблагоразумните - но закаляваща умните и внимателните. Дарява онези, които заслужават... с обещанието за нов сезон, за ново начало (младата внучка, която може и да НЕ е облечена в бяло, всъщност по-често е в светло-синьо).

Дядо Коледа освен Кока-Кола, консуматорското общество, скъпите подаръци, които "it only has to last till christmas song"  и... може би все пак и  коленето на прасето, поне по име, не знам какво друго символизира.

При мен идваше Дядо Мраз, той идваше и при детето ми. Ако имам внуци, живот и здраве, надявам се и при тях да идва...

Последна редакция: сб, 09 дек 2017, 11:43 от AnMary

# 47
  • Мнения: 25 724
Много ми е любопитно защо някои асоциират коленето на прасето с Коледа. Корените на двете думи са съвсем различни.
Интересно е също коледарите какви се явяват в този случай? Колачите на прасето? Нещо друго? Български традиции, обичаи, други подробности от пейзажа имат ли значение?
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...

# 48
  • Мнения: 36 666
Нали и в другата тема за Коледа се спомена - факт е, че думата "Коледа" се свързва от много хора у нас с коленето на прасето. Има различни версии за произхода и значението й, но нито една от тях не е свързана с Кристмас. Според мен е свързана с нещо езическо, а в езическите времена със сигурност е имало жертвоприношения по време на този тип зимни празници. 

# 49
  • Мнения: 25 724
Източници, моля? За коленето и за езическите приношения по-конкретно. Simple Smile
Аз пуснах по-напред една друга версия за произхода на празника със съответния източник. Общоприето мнение е, че произходът на думата идва от латинското calendae –първият ден на месеца. Ето как е дадено в Речник на българския език на ИБЕ на БАН:

Цитат
От лат. calendae ‘първият ден на месеца’. Други (диал.) форми: ко̀ла̀да, колѐдна, колѐндa.

Съжалявам, но размислите на този или онзи не са сериозен източник. Нито пък как си обясняват това и онова невежите хора. Особено когато всеки има свободен достъп до интернет.

Всъщност, всеки има право на избор какво да празнува и от кого да чака подаръци, ако ще и от Мики Маус да е, но мен поне леко ме обижда да се принизява един толкова светъл и традиционно български празник до колене на прасе, плюскане и подскачане около персонажи, взаимствани и натрапени от чужди обичаи по времето на соца, че и след това.
Като държите на езическото – уважете поне коледуването. Ама не онова с коленето на прасето, пълненето на багажника на москвича и газ обратно в града, за да не изтървем руската програма по телевизията, ами наричането за здраве и берекет.

Ето, това е Коледа по български:

# 50
  • Мнения: 20
Аз мислех, че Коледа произхожда от името на славянското божество Коляда.

От уикипедия:
"Коляда в славянската митология е митологично същество, въплъщаващо новогодишния цикъл и олицетворяващо слънцето-младенец, зимното слънце. Коляда се свързва със слънчевия кръговрат, минаващ през четири сезонни цикъла и от едно същностно състояние в друго."

# 51
  • Мнения: 36 666
Ето една статия - из нета има много такива, чела съм за подобни обичаи в научнопопулярни списания, но нямам сериозни научни източници, които да посоча. Когато нещо е древно, нито един източник не може да бъде достоверен на 100%. https://www.hera.bg/s.php?n=396
Откъс от статията: За да се възстанови порядъка и да не се позволи на злите сили да навредят, се извършват и други обреди, един от които е жертвоприношението – коли се прасе, което е гледано цяла година.

# 52
  • Мнения: 11 747
4-годишната ми дъщеря го нарича и Коледа, и Мраз. В градината пеят и старите песнички, където се нарича Дядо Мраз, там е чувала. На мен ми е все едно как ще се казва.
Баба ми е празнувала Коледа, обаче никакъв дядо не е идвал по тяхно време и подаръци не е носил.
Мъж в червени дрехи, който носи подаръци на децата има и в персийския празник Навруз. Той също се смята за първоизточник на западния старец с подаръците.

# 53
  • Мнения: 36 666
Интересно, чудех се дали "С червените ботушки" се пее още по детските градини (след като много хора твърдят, че не са и чували за дядо Мраз, може да е попаднала в някакъв забранен списък) - явно все някъде я пеят Simple Smile
Харесвам песничката, както и "Зън, зън, зън, кой е вън?" с оригиналния текст - "Тук пристига Дядо Мраз" (а не - "Дядо Коледа при нас" - звучи нагласено и тромаво).
Скрит текст:

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592
Много ми е любопитно защо някои асоциират коленето на прасето с Коледа. Корените на двете думи са съвсем различни.
Интересно е също коледарите какви се явяват в този случай? Колачите на прасето? Нещо друго? Български традиции, обичаи, други подробности от пейзажа имат ли значение?
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...


Всъщност руснаците празнуват Рождество - голяма част от тях са религиозни, православни християни при това. Забележи, празнуват Рождество, не Коледа.
Коледата си е чисто българска традиция, идеща отпреди християнството - по сходно време на годината, езически празник е било, и да, свързано е с коленето на прасето именно. Коледарите пък - също чисто езическа традиция - символично оплождат земята и носят плодородие. Носят фалически символи, задължително са мъже във фертилна възраст (не деца, не и старци, млади, силни мъже със силни... гени), влизат в двора - никога в къщата! - и се обръщат към стопанина (не към стопанката), но биват дарявани от стопанката (не от стопанина) с гевреци ("женски"), символично нахлузвани в/у фалическите символи. Благославят - с добра реколта, многобройно и здраво потомство на стадата, както и на стопаните. Об що взето е уникална част от българската култура, която би било добре да се запази и изучава.
Нито Дядо Мраз, нито пък (още по-малко) дядо коледа са нативни за нашите земи. Свети Никола - да, бил е традиционно почитан. Но пък не е носел подаръци на калпак... още по-малко пък - на децата. По-скоро на нуждаещите се.

# 55
  • Мнения: 12 360
Скрит текст:
Несмотря на то что святки - праздник христианский, к нему примешались немало языческих традиций, унаследованных от самых древнейших времен. До принятия христианства на Руси святки были торжеством Святовита (одно из имен верховного бога неба - Белбога.) По другим источникам, это слово происходит от старославянского «святки» - души предков.

Святочные обряды в древности представляли собой заклинания на весь год и гадания о будущем, практиковались и магические обряды.

По домам в вечернее время и по ночам ходили ряженые - колядующие; у славян с давних пор существовал во время святок обычай рядиться, надевать личины («окруты», «скураты»), «играть козу». С распространением христианства на Руси все эти языческие обряды не потеряли своей силы, несмотря на то что православная церковь запрещает «в навечерие Рождества Христова и в продолжение святок заводить, по старым идолопоклонническим преданиям, игрища и, наряжаясь в кумирские одеяния, производить по улицам пляски и напевать соблазнительные песни».

Особой традицией Святок на Руси являлось колядование, или славление. Молодежь и дети ходили по дворам, исполняя церковные песнопения - тропарь и кондак праздника, а также духовные песни-колядки, посвященные Рождеству Христову.

Колядующие получали от хозяев обрядовую пищу и высказывали им добрые пожелания в наступающем году. Считалось, что достаток семьи в будущем году напрямую зависел от угощения и подарков колядующих. Многие песни сопровождались действиями, изображающими земледельческие работы. В святки принято было гадать, фактически в каждой деревне или селе были свои ритуалы и гадания. Особое место занимали приметы, по которым пытались угадать погоду и достаток в хозяйстве в течение будущего года.

Заканчиваются Рождественские святки 19 января - Праздником Крещения. В церквах в этот день освящают воду, которую называют крещенской и хранят как святыню целый год.

 


РИА Новости https://ria.ru/religion/20100107/202332997.html

Това по повод изказването, че руснаците не празнуват Коледа и нямат коледари.

Всъщност датата на Рождество е избрана не случайно, именно избрана/ определена, векове по-късно. В езическите култури времето от Игнажден до Коледа съвпада с най-късите дни в годината. Колкото по на север, толкова денят е по-къс и слънцето по-малко се показва над хоризонта. И в древността това е бил празник на умиращото и възраждащо се слънце. А слънцето значи живот. Християнството разделя Раждането и смъртта на две дати - Рождество и Възкресение. И заимства за времето на раждането именно тези популярни в езичеството дни на раждащото се слънце.
И за да не съм голословна:

https://dveri.bg/39a34

И Дядо Мраз и Дядо Коледа не са български. Аз получавах подаръци за Нова година, това се празнуваше в семейството ми. И днес си празнуваме на Нова година, но няма как децата да си получат подаръците тогава - в ДГ, на улицата по магазините, по медиите се говори за Коледа и дядо Коледа. И подаръците са за тогава. А на Нова година сурвакат и получават пликчета с лакомства - сушени плодове, бонбони, орехи, мандарина, ябълка...и паричка. Какво да се прави, времената са различни. Елхата я украсяваме в дните преди Коледа и я разваляме около Йорданов ден. Но и тя като Дядо Коледа и подаръците е заимствана отвън. Лошо няма, важното е да носи настроение.

Последна редакция: нд, 10 дек 2017, 09:45 от Mama Ru

# 56
# 57
  • Мнения: 25 724
Всъщност нямат. Руснаците не празнуват Коледа (може би защото не са отглеждали свине за храна), нямат коледари, следователно трябва да се отречем от собствените си празници и да прегърнем горещо Дядо Мраз. Вечна дружба, КПСС и какво още беше там...

Всъщност руснаците празнуват Рождество - голяма част от тях са религиозни, православни християни при това. Забележи, празнуват Рождество, не Коледа.

Е, аз нещо различно ли казах?  Laughing

# 58
  • Мнения: 5 276
При нас идва Христовото дете/ Коледното дете и нямаме тази дилема. Simple Smile
Иначе не държа на детайлите и най-вероятно щеше да ми е все едно кой дядо носи подаръци на децата във въображението им.

# 59
  • Мнения: 11 747
Аз тъкмо се чудех те дали имат и се канех при възможност да питам близка китайка, но явно има нещо и при тях. Ако не от другаде, от Русия може да е влязло, след като пеят Катюша на китайски, какво пречи  дядо Мраз да има.

Общи условия

Активация на акаунт