Акваристика-6

  • 67 825
  • 583
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 637
Давам малко ъпдейт на моят стартиращ аквариум. Наложи се да го измия, дори накисна и изтъркам, с белина. Все пак беше доста зеленясал и неползван дълго време. Грунда преварих, а декорациите накиснах в розов разтвор на калиев перманганат. После всичко се изплакна старателно и много пъти. Напълних вода и купих помпа, каквато ми препоръчаха за 40 литра обем, Aqua Della - AF200. От четвъртък /миналия/ работи на пълна мощност. Дадоха ми и Sera bio nitrivec, който съм изсипала 15 мл според дозировката. Вода от работещ аквариум няма как да взема, оказа се че никой познат няма. И в общи линии е това. Мисля събота /най-рано/ да взема 2 златни рибки и каквото стане. Детето пък иска и от лепящите се по стъклото сомчета ... и сложно става. Ясно ми е, че не може да набутаме всичко това вътре, та още не е решено окончателно. Много харесах тернециите, но не знам дали са издръжливи и дали ми се рискува с тях.
И имам въпрос относно осветлението - и нощно време ли трябва да свети? В тази връзка - сложих и бамбук едно стръкче, но ще взема и други живи. 

Златните рибки не мигат да съжителстват с почти никакви други видове. Също не е желателно да има живи растения при тях. Ако са изкуствени трябва да са такива, на които не могат да се наранят, са няма остри неща, грунда трябва да в голям, защото ще хапват и от него. Също за тях си има специални препарати и храни, които е хубаво да се използват. За стартиране на аквариум също се добавя и стартова бактерия, която се слага във водата няколко дни преди рибите, за са може водата да се стабилизира. А това с белината наистина е прекалено силно. Аз на ваше място бих  започнала процедурата наново. Златните рибки са доста податливи на болести и капризни за средата в която обитават. Посетете място, на което ще ви дадат всичко необходимо, но за вид риби, които сте решили вече, че ще гледате. Всеки вид има специфични нужди и препарати.

# 556
  • Мнения: 6 171
Посетете място, на което ще ви дадат всичко необходимо, но за вид риби, които сте решили вече, че ще гледате. Всеки вид има специфични нужди и препарати.
В района ми има голям специализиран магазин само за акваристика, там ходих за филтъра и бактериите. Като за начало счетоха, че е достатъчно, тепърва ще видя на място какви риби и съответно храни и каквото още е нужно.
О, това с миенето наистина беше наложително, след като опитах с вода, четка и друго измивно, а и не е точно белина, а почистващ препарат с хлор. Измит е достатъчно добре след това, не мисля че ще има проблем.
Чихинци, има вълнички, после ще намаля струята като вземем рибките, махнато е маркучето за балончета, няма керамика, махнат е активния въглен. Днес смених част от водата и сипах нови бактерии. Изобщо - чета и каквото кажете, това правя. Не съм купувала "печка", защото вкъщи е постоянна температура 26-7-8 градуса, на пипане водата си е съвсем ок, със сигурност над 20 градуса. Но ако трябва ... по-натам. И лампа няма още, всичко необходимо ще е накуп следващото ходене.

# 557
  • Мнения: 637
Това е другото важно, ако ще са златни те не виреят на повече от 23 градуса. Аз лично със специализирани големи магазини имам лош опит, нищо не знаят дават каквото са чули нямат никакви познания. Но пък намерих по-малък такъв с много компетентни служители и собственик. В моя град големият магазин е Зоо Мания, абсолютно некомпетентни. Първата риба като си взех ми казаха, че мога да я гледам и в кръгъл съд 5л. дадоха ми само храна и препращат за вода за ЗР, естествено защото на картинката се вижда, че са за този вид.  Всичко, което знам към днешна дата е от форуми, но ми коства няколко рибки. Аз в моя аквариум използвам два препарата на всяка смяна + витамини за риби.





Първо слагам един от тези двата за стабилизиране на водата, тъй като използвам чешмяна и никога не я оставям часове предварително, защото нямам място къде да ги държа.
После слагам този:


И ето тези витамини:


Храна има разнообразна за златни, аз лично давам само под формата на гранули различни видове, защото потъват на дъното, а люспите като са на повърхността рибките поглъщат много въздух. Също давам грах или спанак, действат им разхлабващо. Понякога може да се оставят за ден и без ядене, даже в хубаво. Храна не се дава много, защото те са ненаситни и ще изядат всичко, но е вредно за тях. Също така се хранят сутрин и преди да е светната лампата на аквариума. Първо се хранят и после се светва. Водата трябва да се сифонира и прави частична подмяна всяка седмица,  защото златните много цапат, а както написах преди това са много податливи на бактериални инфекции, лекуването им не е никак лесно после.

# 558
  • Варна
  • Мнения: 55

В района ми има голям специализиран магазин...
[/quote]

Желателно е като отидете в магазина отново, да си набавите вътрешен термометър с вакуумче, а не от външните лепенки, които дават отклонение, а и не са естетични. Подберете си такъв, който ще ви е удобен за бърз отчет без да се взирате в скалата. Някои са на бял фон и сякаш в това отношение са по-удобни. Други са на жълт фон, но може би е до лични предпочитания. Вендузката се залепва на страничното стъкло,  на средна височина и близо до предното стъкло, а не на предното (виждал съм много снимки на аквариуми на новобранци и вакуумчето е цопнато на предното стъкло, а това е доста грозно за окото). По начало си е задължително да имате нагревател с терморегулатор в съвремието. Доста по-прецизни са от нагревателите без регулатор, които трябва да бъдат избирани по-прецизно и да се вземат под внимание доста фактори (може би такива вече почти не се намират на пазара). Щом временно няма да вземете такъв, то задължително престоялата ви вода за смяна трябва да е с много близка до стайната температура. Златните рибки са студенолюбиви и ще се радват на понижение на температурата, но за други видове резки температурни промени могат да причинят стрес. С наличен нагревател зададената температура доста по-бързо ще бъде достигана дори при спад от няколко градуса при смяна на вода. Старайте се при смяна на водата, температурата да не спада с повече от 4 градуса моментно. Щом държите висока температура в помещението, по-рядко би се задействал, но е вид подсигуряване. Една от съществените причини да подберете по-мощен нагревател и то качествен е, ако се сблъскате някога със заразната и смъртоносна болест ихтио, трябва да поддържате продължително време(обикновено 7-10 дни) температура от 32 градуса и да поставяте таблетка Нистатин 500 (противогъбично средство и се купува от аптека)според литрите на аквариума. В случай на нужда от такова лечение, по форумите и сайтовете за акваристика са описани етапите на лечение. Повишаването на температурата ускорява метаболитните процеси на този паразит и се изплюпва много по-бързо, а нистатинът убива паразитът докато търси гостоприемник (рибка). Няма как да повишите жилищната температура до 32 градуса зимно време. Има и маркови препарати за тази болест, които се закупуват от зоомагазин. Пробвал съм такъв, но поне при мен не даде резултат. Нистатинът ме спаси. Изобщо отвратителна болест и носи много разочарование.
На практика с пускане и изключване на осветлението трябва да придобиете навик да хвърляте поглед към рибките и дали всички са живи, дали има в странна поза, дали има легнала неестествено на дъното, дали има ранена, въобще всяко нещо, което би ви направило впечатление за обитателите. Второто нещо е да погледнете дали филтърът работи, че е възможно в един момент да дефектира без да се очаква. Ако гъбата му се е задръстила, струята значително намалява. Поне на няколко месеца е добре да разглобявате филтъра и да вадите роторчето му и да го измивате старателно. Третото нещо, което да поглеждате е температурата, но щом държите топло през зимата, не е толкова фатално.
В предния си коментар пропуснах да напомня, че сомчетата и тези, които се лепят по стъклата - анциструси, много обичат да имат укритие от типа на тунелче. В повечето зоомагазини има глинени фигурки като ствол на дърво с 2 разклонения. Имат и два допълнителни отвора отгоре. Такъв вид сомчета обаче предпочитат аквариуми с естествена растителност и широки листа на които да лягат. Може да не си допаднат в съжителство със златните като пораснат.
Нека в магазина ви препоръчат видове растения за такова съжителство. Много години съм гледал златни рибки с видове криптокорини и съм нямал проблем, но последния път една такава златна рибка ми изпаса две такива стари растения и им видя сметката.
Живот и здраве като ви пораснат златните рибки и им стане тясно, детето ще ревне, че иска по-голям аквариум. Ако се специализирате в отглеждането на златни рибки и достигнете условия максимално близки до препоръчителните, а това минава през по-голям аквариум, може и да доближите оптималната им преклонна възраст от 30 години. Това обаче изисква наистина да сте запознати в детайли какво е характерно за този вид рибки и да осигурите нужните условия. Изискваната температура е 18-23 градуса, а за повечето обитатели това е ниска и непрепоръчителна температура за съвместно съжителство. Анциструсите си ги гледам на 25 градуса и се чувстват добре. Да не са в гъсто заселен и залесен аквариум (важи за златните рибки). Имат нужда от пространство. Понякога стават обект на агресия от други рибки от типа на хелери, барбуси и др., които нападат красивите им плавници. Рибка под стрес няма как да живее щастлива и да достигне дълбоки старини. Понякога от стрес се отключва именно болестта ихтио. Важен е и киселинно-алкалният състав на водата. Важно е да не прехранвате рибките и по възможност да осигурявате разнообразна качествена храна. Ако детето обича да храни рибките, нека да се разберете дали ги е нахранило вече. Плаващите растения са добър вариант за растително меню. Златните рибки не отказват плодни червейчета. Такъв вид червейчета са деликатес и максимално чист протеин. Понякога като си чупя орехи ми попадат червейчета, които със сигурност са екологични, но нямам към момента достатъчно едри рибки за тях, а анциструсите ми са свикнали на друг вид храна и не се впечатляват от червейчета. Мушици, комари... Има и разнообразни предложения с какви храни да обогатите менюто на питомците си.

# 559
  • Мнения: 9 235
Тернециите  не са подходящи за този аквариум. Малък литраж е, а те обичат да имат повече пространство за плуване и са големи.
И колкото и да са красиви златните не бих ги препоръчала на новак, защото са принцеси, капризни и малко мърляви + се гледат сами.
За този малък аква е хубаво да има чистачи сомчета, сае и подобни, които няма как да се гледат със златни. Хубаво помислете за рибките преди да ги купите.

# 560
  • Мнения: 6 171
Живот и здраве като ви пораснат златните рибки и им стане тясно, детето ще ревне, че иска по-голям аквариум.
Детето ми е на 8, не е малко и няма да се занимава. А пък голям и да иска - няма къде и как, този е предела който може да се смести вкъщи.
За лепящите сомчета има кокосов орех къщичка, която си вървеше с аквариума.
Все повече се разколебавам за златните, щом са такива принцеси и не се харесват с други видове. Аз ги помня като съвсем непретенциозни - някога в кръгъл аквариум имах една, която живя доста години.

# 561
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 147


Желателно е като отидете в магазина отново, да си набавите вътрешен термометър с вакуумче, а не от външните лепенки, които дават отклонение, а и не са естетични. Подберете си такъв, който ще ви е удобен за бърз отчет без да се взирате в скалата.
само че искам да допълня че тези термометри с вендузи се скапват вендузите за около година. и единственото решение е купуване на нов. а тези които се лепят са железни. и не смятам че са по -грозни. какво им е точно естетичното на другите с  вендузи - като се скапе вендузата и почнат да се реят на повърхността никак не е естетично.

evencee, златните  нека да са принцеси, но са си прасета- не е ок да се гледат с други видове. златни само със златни. това за колбата също не е правилно, никоя риба не трябва да се гледа в кръгъл съд. неслучайно колбата е отречена от всички по -запознати акваристи, основната причина е че е малък, но също може да причини объркване и стрес за рибката...има си научно обяснение ако ти се рови, потърси в интернет.

Последна редакция: пн, 29 яну 2024, 18:36 от Deathcrush

# 562
  • Мнения: 637
Златните рибки са страхотни, моите са много интересни и обичат внимание. Не знам внушавам ли си, но понеже само аз ги храня и обръщам най-много внимание, те отразяват предимно мен. На останалите им обръщат, докато забележат, че не съм аз.
Трябва правилна и редовна грижа, като за всяко животи че. Разликата е, че за тях има различни препарати и храни, което дори е + понякога защото се разпознават и без много понятие.
Голям плюс са и всички съвети, които се дават тук. Много от нас се учат по трудния начин.
От всеки вид ще има загуба в даден момент, докато се научим.
Аз точно така се запалих по златните, имах голям кръгъл съд и не знаех за какво да го използвам, от филми се сетих за Златна рибка. Отидох в магазина и ми казаха, че е перфектни размери, даже за две. Абе тези рибки гледаха като луди, прочетох малко информация във форуми, ами както е написала Deathceush , това  е много вредно за тях. И с четене и питане се случват нещата!

# 563
  • Варна
  • Мнения: 55
Живот и здраве като ви пораснат златните рибки и им стане тясно, детето ще ревне, че иска по-голям аквариум.
Детето ми е на 8, не е малко и няма да се занимава. А пък голям и да иска - няма къде и как, този е предела който може да се смести вкъщи.
За лепящите сомчета има кокосов орех къщичка, която си вървеше с аквариума.
Все повече се разколебавам за златните, щом са такива принцеси и не се харесват с други видове. Аз ги помня като съвсем непретенциозни - някога в кръгъл аквариум имах една, която живя доста години.

Поставихте ли растения? Сложете няколко коренчета, закрепете ги и след някой ден 2 рибки. Растението валиснерия е като трева и по-скоро непретенциозна. Бързорастяща е и се задоволява с умерено количество светлина. Вижте за още 2-3 вида. Ако светлината идва много силна, проверете в същия или друг магазин за плаващи растения. Ще филтрират светлината и по красив начин " слънчеви лъчи " ще си проправят път към дъното. Ако потръгнат да стават много тези растения, лесно се редуцират.  След няколко дни още 2 рибки. Ако се решите окончателно на златни, задължително ползвайте препоръчаните добавки за тях в горните коментари. В крайна сметка не виждам какво толкова лошо ще е да имате 2 до 3 златни рибки в аквариума си. В зоомагазините аквариумите често са значително претъпкани отвъд препоръчителните литри вода за всяка рибка. Въпрос на чист късмет какви хора ще ги купят и в какви условия ще попаднат. Не всеки родител е съвестен и си е направил труда да разпита по форуми как да подобри условията си и да не направи грешка за съответните рибки. Съмнявам се вашите рибки да се чувстват по-некомфортно от аквариума в зоомагазина. Полагайки нужните грижи, по-скоро ще им направите добро, отколкото да са ви грях на съвестта.
Надявам се сте прочели в акваристките сайтове за седмичните грижи по подмяна на водата и че гъбата се изстисква няколко пъти във водата, която вече сте прехвърлили в леген/кофа. Изстисквате няколко пъти да паднат едрите нечистотии без да се престаравате. Все пак в гъбата има от полезните бактерии. Ако вече при налични рибки, дебитът на на филтъра остава висок като при чиста гъба, съвсем спокойно може да я почиствате на по-голям период от седмица. И пак напомням, че в свободното отделение над гъбата може да заредите филтърен пълнеж Сипоракс (порьозните пръстенчета), за да подсилите биологичната филтрация. Ако в този или друг магазин не продават на бройка или количеството ще дойде много повече от нужното, може да прегледате по форумите за акваристика в раздел магазин/продажба. Понякога излизат предложения. Ако успеете да се снабдите с такива и са нови, добре ще е поне да ви е останала една доза Sera Nitrivec и да сложите нужните капки в аквариума. Така бактериите ще попаднат в порите на керамиката, където им е мястото. Ако купите ползвани пръстенчета, според мен ще е добре да се изварят за няколко минути или да постоят в гореща вода за минути, за да умре всичко налично и да си спестите потенциална инфекция. Все пак всичко се случва! В никакъв случай не ползвайте белина, химикали, миещи препарати и перманганат. Само гореща вода. При наличие на керамични пълнежи е добре да поддържате гъбата чиста и да не чакате да се ограничава дебита в продължение на дни, тъй като това ще означава, че и самите пръстенчета ще се задръстват с налепи, а това води до допълнително изплакване, което си е занимавка. От опитни акваристи знам, че слузта вътре във филтъра и по изходящата му тръбичка не са просто мизерии, а в нея се съдържат голяма част от полезните бактерии. И въпреки всичко е добре да се отстранява, когато стане много и вземе да пречи. При някои модели вътрешни филтри се задръства изходящата тръбичка, която прилича на флейта/гребен и се запушват дупчиците, докато не се свали тръбичката и се изплакне добре или продуха. От там излизат такива налепи. Периодично се налага почистването им.

И моят термометър е от плаващите. През годините съм му купувал нови вендузки, докато нужните за него се позагубиха на пазара. Винаги може да се " побългарят " неподходящи видове и да вършат работа без да ти вадят ного очите. Случвало се е да го правя, докато и те остареят и започнат да се отлепят.

# 564
  • Мнения: 6 171
Ах, свърши драмата по избора - взехме 4 цветни тернеции, 1 сомче и 1 лепящо сомче. Другата седмица ще допълним с още 1-2 сомчета обикновени и още 2 тернеции поне.
Всички се чувстват добре засега. Тернециите са скоростни, първоначално се движеха заедно, сега са като свободни електрони - всяка нанякъде. Лепящото е много интересно, мина целия аквариум по няколко пъти. И така ... стартирахме и им се радваме.
Купихме още едно живо растение, как се казваше ... не помня такива работи, но по думи е подходящо.
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 19:09 от evencee

# 565
  • Варна
  • Мнения: 55
Сега остава и по няколко минути на ден да отделяте с поглед върху аквариума, следейки рибките без да мислите за нищо друго. Пробвайте след натоварено ежедневие.

# 566
  • Мнения: 9 235
Тернеции-те са стадни рибки трябва да се движат заедно в пасаж. Хубаво е да са поне 8, но аквата е малка за толкова. 6 може би ще е най-добре, но недей повече.
Лепящото сомче е анциструс, нали?

Когато пускаш новите рибки не ги слагаш веднага. Потапяш торбичката за около 20-30 минути в аквата и чак след това пускаш рибите.

# 567
  • Мнения: 6 171
Лепящото сомче е анциструс, нали?
Да.
Пуснах ги с темпериране, разбира се.
Тернециите са страшни любопитки - като се приближа отблизо и се залепват отпред и те да се гледаме, мърдам наляво и те натам. Много се гонят, не знам ок ли е това?
Чихинци, то по-лошото е, че вместо да работя си зяпам рибките. На такова място е аквариума, че погледа ми е постоянно там.
Допълвам се - стадни ли ... всеки си е избрал по един ъгъл и си го охранява. Зелената не дава никой да припари до къщата, само на лепящото отстъпва. Иначе си играха заедно по-рано, преди да си разпределят териториите.

Последна редакция: ср, 31 яну 2024, 18:24 от evencee

# 568
  • Мнения: 221
Здравейте!

Накратко продължението на нашата сага с аквариума - преместих бетата в колба ( знам, че не е най - доброто решението) и на втория ден тя умря. Но тя от известно време седеше в аквариума в единия ъгъл и се раздвижваше само, ако другите риби излизат от замъка, за да ги подгони, или ако трябва да яде. Не знам от местенето или от нещо друго, но не оцеля. Стартираха наново колбата и на 6 ден взех нова бета и нагревател. Обаче водата стана доста мътна, като няма какво да я пречиства. Сменям я на 4 ден и сифонирам, от което допълнително се размътва. Отделно по дэното се появи нещо като бели власинки, подобни на несъбрала се прах по мебелите. От полезните бактерии ли е според вас и как мога да го избегна? Водата защо според вас е такава и има ли начин ( препарати или друго), за да стои бистра като в големия аквариум?

# 569
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 147
Решението е да изхвърлите колбата.

Общи условия

Активация на акаунт