ОКТОМВРИйчета лудеят- по цял ден гукат и се смеят! -Тема 8

  • 23 188
  • 770
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Инер, моят син беше с АД, захраних първо с морковче. Каша въведох от 7м - оризова, с елда или овесена. Разбърквах я с Фризопепа. Понеже са мега безвкусни, слагах няколко лъжички плодово пюре (от вече захранените плодове). Заместих с каша следобедното хранене.

# 46
  • София
  • Мнения: 861
Инер, моят син беше с АД, захраних първо с морковче. Каша въведох от 7м - оризова, с елда или овесена. Разбърквах я с Фризопепа. Понеже са мега безвкусни, слагах няколко лъжички плодово пюре (от вече захранените плодове). Заместих с каша следобедното хранене.
А, то има много вариации. Почетох доста и си харесах една конкретна схема, разработена от лекари специално за алергични деца. С кашата ще започна като най-хипоалергенен старт, уж я дават една идея по-безопасна от повечето зеленчуци. Мисля да взема безмлечна и да разреждам с АМ, за да е по-познат и приятен вкуса. Иначе гледам, че има и овкусени / ароматизирани - с ванилия, с банан и т.н. То лечебната ни Хумана NH, досега дето я пихме, се водеше с банан newsm78

# 47
  • Мнения: 1 117
Добър ден мойта сладурана сутринта стана,хапна всичко наведнъж и заспа и това за 30 Мин,а сега яде с зор час и половина незнам защо така ми прави ...Ще поспи и навънка с една приятелка и нейното бебе ще поеме кафе в градинката Simple Smile хубав ден

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 12:05 от анита123123

# 48
  • София
  • Мнения: 877
Набързо да ви пиша, че изоставам със задачите.
Пресен сок, ако се дава, трябва да е разреден с водичка, така знам аз. Аз лично съм давала след годинка. Но си е до стомах и бебе цялата работа.
И аз ще захранвам скоро като стане на 5 месеца, мисля със обеден зеленчук. От днес ще я запозная с шишето и почвам лека полека дневните кърмения да измествам с шише, понеже скоро се връщам на работа и няма как.
Не вярвам, че има бебче, което обича слънцето да му се изпляска в очите. И моето е вампирче  Mr. Green
Така за туберкулозата в Швейцария - преди две години водя голямото ми момиче при педиатъра и питах за тази ваксина, той каза, че в развитите страни не слагат такава. Цитирам, слага се още само в страни от третия свят. Аз му казвам и България Simple Smile)). Той каза, че ако прекарваме годишно повече от месец там и ходим по разни промишлени предприятия, помещения и бедни места, ако искаме ще ни я сложи, малко морално е остаряла тази ваксина. Не съм я слагала. Ще видим по-нататък как ще реша.
Иначе малечка последните две седмици ставаше много много чеато през нощта - час, час и нещо. За мен направи скок подскок, щото като в претеглих за три седмици беше качила толкова, колкото преди за два месеца. Но тя доста боледува в началото и затова сега наваксва. А от три дена пък разреди драстично храненията и много нервно суче, стои по 4-5 минути на гурда и почва да се върти, гърчи, дъвче. Разрани ми зърната до кръв пак. Предполагам зъби почнаха и при нас, суче кротко само, когато спи.
Сега ви пожелавам приятен ден, а аз яхвам метлата в буквалния смисъл.

Гест, може ли да споделиш как е организирана грижата за бебенца в Швейцария? И колко струва? Просто ми е любопитно Simple Smile Също имаше и други мами в странство-освободени ли са бебешките стоки от ДДС? Не мога да разбера защо тук за туризма ДДС-то е 9 % ,  хайде има и свързани услуги, работни места, а за бебешки стоки си е 20 %, при условия, че дългосрочно ефекта за държавата е огромен. Но те вероятно няма и да останат в Родината Wink

# 49
  • София
  • Мнения: 877
Също много други неща ме дразнят, напр. таксата, която се плаща за ДГ/ясла и за училище от МОН на институцията действително да следва детето и ако решим да го запишем в лицензирани частна ясла/градина/училище тези пари да се превеждат. Напр. за градина/ясла в София се плаща 60 лв от родител и 120 ли от държавата, заплатите на персонала са отделно, не формират бюджет. Има нап. ясла в софия за 440 при плащане на 6-м. такса, която ми харесва, евентуално пускане на дете на 1 г. 6.  И става 320. В държавна ясла не бих посмяла да пусна дете под 2 г., даже и под 3 ще се чудя дали да ходи изобщо на ясла.

За училище същата работа, имам и батко. Когато се платят уроците, някава частна занималня за следобед докато се върнем от работа става сходно. Издръжката май беше 1800 на година от държавата. Значи може да лицензират, като цяло са по-добри, но не може да плащаме същата сума за посещение в тях. Само детски на циганите сме измизли, и краен продукт за развитието-кръгла 0.  

И нали нямало достатъчно държавни градини/ясли в София, така може доброволно да се поразхвърлят малко дечица от родителите, от по-ранна възраст. Но нали ще губят бюджет, ще уволняват служители. Една реална конкуренция (защото в момента са на две писти -държавно и частно) ще развие доста повече качеството на грижа/образование, отколкото еврофондовете, които наливат и в образование, повишаване на квалификация на като каца без дъно.

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 12:25 от Baltazara

# 50
  • Мнения: 1 426
 R_N, благодаря ти за хубавата тема!  bouquet
От мен скромно един ред,  колкото да си включа известията.
В черна дупка съм и затова не пиша, като се оправя тогава.
Нори, честита месечинка!
Прекрасни слънчеви дни на всички!  bouquet

# 51
  • Мнения: 19 691
Балтазара, братята са ми много болна тема, редовно се караме с мъжа ми заради хейта, който изсипвам върху тях  Rolling Eyes

Лид, какво ти е?

# 52
  • Мнения: 107
Балтазара, ето моето разказче за Швейцария. Пускам го скрито, че стана дълго.
Скрит текст:
В Швейцария всеки плаща задължително здравно осигуряване, плана може да си го избереш както искаш. Децата също, дори се записват в здравната каса още преди да се родят. Бременност и раждане (нормално, както и секцио) се поема изцяло от тази застраховка, не съм давала нищо допълнително освен за витамини. Майката може да реши къде да роди - вкъщи, в родилен дом или болница, като про всички случаи може да си избере акушерка (не е много коректен превод, те са много повече от акушерки), която след раждането прави редовни посещения вкъщи. Съветва за грижа за детето, следи възстановяването на майката, консултант по кърменето е, всичко. Тези посещения също се поемат от касата. Още по време на бременност жената получава безплатно куфарче с листовки, ваучери, информация, дребни подаръчета за бебето. Такива получава при раждане, после на 4 месеца, годинка и не помня имаше ли и още... Информацията общо взето се дава задължително, не е нужно кой знае колко да си търсиш допълнително. Отделно месец след раждането получаваш известие от най-близкото до вас бюро за "Консултации за Майки и Бащи". Това е организация, която зачислява социален работник за твоето семейство. Безплатно може да дойде при нужда човек за консултация на най-различни теми - от всичко за детето до отношения родители. Дават съвети, схеми за захранвания, теглят бебета, дори и само да си поговориш, всичко. Прекрасни са! Отделно имаш педиатър, планирани контролни прегледи и ваксини. 99% от лекарствата се поемат от касата и ги получаваш в лекарския кабинет. Работещият родител получава месечни детски до 25 годишнината на детето. Те горе долу покриват като размер здравната застраховка.
Ако мама работи, след 3 месеца майчинство се връща на работа. Тогава има варианти за детегледачки или ясли. Яслите държавни са много малко и ограничени като места. Частните са добър избор, но са и много скъпи. Грижите навсякъде (частно или държавно) са много добри, ежедневието на децата е щастливо и безгрижно. Децата ходят с удоволствие и желание. След 4 годишна възраст получават място в задължителна детска градина. Разпределен си, по местоживеене, няма избор. После с училището е същото, където живееш - там. Но качеството навсякъде е оеднаквено и това няма много значение

Това са моите наблюдения, може другите швейцарски мамчета да се сетят нещо.

# 53
  • Мнения: 1 054
Маймунки, много пишете, не мога да смогна. Записвам се набързо с един ред, за да не ви изтърва. По-късно повечко от мен...  bouquet

# 54
  • Мнения: 19 691
Гест, звучи страхотно!

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Поли Лид  Hug Hug Hug Hug Hug Hug
и аз 'ще започна да се по зайнтересувам какво ново има покрай това захранване  bouquet Hug

# 56
  • Мнения: 495
Иннер, мила ние сме с Абкм, но аз започнах захранването, я ми кажи как ще даваш кашата,вие с обикновено мляко ли сте или с фризопепа

# 57
  • Мнения: 226
  Гест, добре го е описала. Само да допълня, че с ежемесечната здравна осигуровка, ти всъщност си плащаш раждането, защото са от порядъка на 200-300-400 франка на месец, според зависи. Моето секцио и престоя бяха около 4500 ( уведомяват те от касата колко са заплатили )
  Шоши, и ние мижаме на слънце  Laughing
  За крема против слънце - Себамед имат 50+ за бебе, на Мустела или Нивеа имам тестер  newsm78 - в количката е, трябва да погледна...
  Момичета, аз имам и друг проблем: чудя се да купувам ли в Бг друга количка? Нашата е на Хот Мам и е голяма, няма как да я помъкна в самолета.... Sad  а още не е за лятна количка ..и незнам! Знам че трябва да е удобна, но много искам и да изглежда добре... Мислех за под наем, но няма смисъл в нашия случай - до 2 годинки предполагам ще ми трябва, а това са още 3-4 прибирания. Та под наем ще платя още една... А нямам приятелка със свободна в момента количка... Момичетата, живеещи в чужбина какъв вариант сте измислили? Съвети?

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 14:40 от leila16

# 58
  • Мнения: 107
Гест, звучи страхотно!

Звучи, нали Simple Smile Истината е, че лесно няма, има си и своите предизвикателства.
Leila, не мога да дам коментар за пътуванията и количка, защото ние също нямаме практичен вариант. Нашата количка е голяма, тежка и карам с нея само, защото съм свикнала. По самолетите сме с целия катун, неудобно ни е, ама не сме се занимавали за по-добър вариант.

# 59
  • Мнения: 288
Балтазара, ето моето разказче за Швейцария. Пускам го скрито, че стана дълго.
Скрит текст:
В Швейцария всеки плаща задължително здравно осигуряване, плана може да си го избереш както искаш. Децата също, дори се записват в здравната каса още преди да се родят. Бременност и раждане (нормално, както и секцио) се поема изцяло от тази застраховка, не съм давала нищо допълнително освен за витамини. Майката може да реши къде да роди - вкъщи, в родилен дом или болница, като про всички случаи може да си избере акушерка (не е много коректен превод, те са много повече от акушерки), която след раждането прави редовни посещения вкъщи. Съветва за грижа за детето, следи възстановяването на майката, консултант по кърменето е, всичко. Тези посещения също се поемат от касата. Още по време на бременност жената получава безплатно куфарче с листовки, ваучери, информация, дребни подаръчета за бебето. Такива получава при раждане, после на 4 месеца, годинка и не помня имаше ли и още... Информацията общо взето се дава задължително, не е нужно кой знае колко да си търсиш допълнително. Отделно месец след раждането получаваш известие от най-близкото до вас бюро за "Консултации за Майки и Бащи". Това е организация, която зачислява социален работник за твоето семейство. Безплатно може да дойде при нужда човек за консултация на най-различни теми - от всичко за детето до отношения родители. Дават съвети, схеми за захранвания, теглят бебета, дори и само да си поговориш, всичко. Прекрасни са! Отделно имаш педиатър, планирани контролни прегледи и ваксини. 99% от лекарствата се поемат от касата и ги получаваш в лекарския кабинет. Работещият родител получава месечни детски до 25 годишнината на детето. Те горе долу покриват като размер здравната застраховка.
Ако мама работи, след 3 месеца майчинство се връща на работа. Тогава има варианти за детегледачки или ясли. Яслите държавни са много малко и ограничени като места. Частните са добър избор, но са и много скъпи. Грижите навсякъде (частно или държавно) са много добри, ежедневието на децата е щастливо и безгрижно. Децата ходят с удоволствие и желание. След 4 годишна възраст получават място в задължителна детска градина. Разпределен си, по местоживеене, няма избор. После с училището е същото, където живееш - там. Но качеството навсякъде е оеднаквено и това няма много значение

Това са моите наблюдения, може другите швейцарски мамчета да се сетят нещо.
В Германия е подобно, с малки изключения. Лекарствата за децата са безплатни, всички прегледи, физиотерапията, на която ни пратиха също. Но и здравните осигуровки са около 600 евро на месец. Баткото е в частна ясла, но цените в частните тук май са по-ниски от тези в България.
Относно туберкулозата се чудя още. В България не е много рядко срещана, а ние си ходим 2-3 пъти годишно.
Количката ни от баткото си е в България. Само трябва столче за кола да й вземем за там.
Крем против слънце не мисля да слагам преди годинка. Само на сянка.
За захранване наистина през няколко години се сменят критириите. Аз си водех основно по бебето. Пробвах на 5м и видях, че му е рано. На 6м вече беше много по-добре. Като въведох 2-3 зеленчука започнах по-смело с останалите неща. На 8м имаше 2 заместени хранения, тогава въведох и глутен. Оризовата каша е супер безвкусна и трябваше да я смесвам с плодово пюре. Може би ако се въведе първа ще се приеме по-лесно.

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 15:17 от Zireael

Общи условия

Активация на акаунт