РУСЕ-моят град!

  • 91 134
  • 790
  •   1
Отговори
# 750
  • Русе
  • Мнения: 5 225
Данъците на тези с печките на твърдо гориво сигурно ще набъбнат. Simple Smile

# 751
  • Русе
  • Мнения: 656
Не, не, само за справка Simple Smile , малка справка, не става въпрос за данъци Simple Smile .
На мен ми е интересно друго, защо списъци и на всички останали, които не са на ТЕЦ и газ? В нашия случай например трябва да е така- списък на всички (понеже никой не е на ТЕЦ или газ), като ще се отбелязва: тоз има печка, оня -2 със съотетните серийни номера и регистрация, а на тези дето са на ток - пълен опис на духалки, смукалки и климатици Simple Smile .

Сега очаквам да се окаже, че е Факе Нюуус и да се пеним напразно Smile.

# 752
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Може да планират безплатна газификация (по проект от европата), знае ли човек.

# 753
  • Русе
  • Мнения: 656
 Не бих си го причинил, дори и ако е безплатно.

# 754
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Кое? Броенето или газификацията

# 755
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Точно газифицирането ще ни оправи от към емисии, и от към по-малко потребление на отопляващи с ТЕЦ, който също бълва ФПЧ.
Но не мисля, че това е начинът за събиране на информация. Откровено казано, общината си признават, че са му изтървали края и нямат ни най-малка представа кой как се топли и колко точно са потребителите на ТЕЦ, Овъргаз и локално. За първите две чак се чудя, че не са се сетили за регистър!

# 756
  • Русе
  • Мнения: 2 153
И топлофикация и овъргаз няма начин да нямат статистика. Нали плащаме всеки месец. Не знам каква е идеята на общината, но все от някъде трябва да се започне. Мисля си обаче, че е като всичко, да отбием номера на европейските изисквания на хартия. Голяма част хората нямат средства за инвестицията за газ, въпреки че тя се изплаща, но не съм адвокат на газифицирането. Трудно се променя българскито мислене - за нас всичко ново е лошо по презумция, пък после мислим дали е така. Не конкретизирам и не визирам никого, приела съм го като народопсихология и аз съм така, макар да се стремя напоследък да се запозная по-подробно преди да отрека нещо.

# 757
  • Русе
  • Мнения: 656
Моето българско мислене за газта минава през математическото смятане, благодаря!
Смятал съм го преди 15г, когато беше новост,  не ми се вярва да са се променили нещата, освен на зле. По-евтино е да се топлиш на ток, говорим за цена, не за конфорт, то всъщност и на ток може да е конфортно - парно с ел. нагревател, а не духащ климатик. Но тук става дума за пари и изплащане, за газта - абсурд! Освен ако не слагаш в бойлера да горят и брошури с реклама за газта и така да компенсираш малко от малко.
Оставям на страни факта, че газта е фактор, който е непостоянен, лесно се изпарява и няма - било по една или друга причина или държава.

Тъй де, за газта ставаше въпрос.

# 758
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не съм съгласна, но няма да споря. Всеки си решава кое му е комфортно, удобно, евтино и т.н. Въпроса беше за околната среда и замърсяването на въздуха. Надявам се, че всеки има глава на раменете си да мисли и решава за собственото му семейство кое е рентабилно, а ако може и желае да опазва и околната среда между другото би било в плюс.

# 759
  • Русе
  • Мнения: 658
Доколкото ми е известно, целта е да монтират филтри(?) на комините на всички, които се отопляват с твърдо гориво. Затова се изисква информация на доброволни начала, за да знае общината колко такива филтри трябва да монтира.
Безплатно е.

# 760
  • Русе
  • Мнения: 656
Не съм съгласна, но няма да споря....
Не е въпроса в спора. Действително мислиш, имаш информация, вътрешно убеждение или нещо друго, че отоплението на газ е рентабилно и има дори и минимален шанс да си възвърнеш инвестицията в обозрим период (по-малък от 100г.)??? Сравнено с кой начин на отопление? Спрямо отопление с климатик - невъзможно, а сравнено с по-евтините варианти - абсурд. Но бих искал да науча, моля!

 Мислех да направя ново задълбочено проучване, но самите оверфаз са сложили много красива картинка на ей това място:
https://www.overgas.bg/natural_gas_price
 Тя показва, че в момента цената на един киловат ток е 22ст, а на един киловат газ - 9.2 ст.

 То би трябвало да е тяхна реклама, но за мен е антиреклама, защото умея да смятам Simple Smile .

 Какво имам предвид: За да получиш топлина чрез изгаряне на някакво гориво, примерно газ, трябва да се получи именно този тъп процес - горене. Той е свързан с постъпване на студен въздух отвън, носещ кислород, който поддържа горенето на газта. Т.е. газта трябва да загрее студения въздух, той да премине покрай топлообменника на бойлера да го стопли и после през рекуператор ( в добрия случай - добре работещ)  да се изхвърли навън. Част от толината си отива навън за да толи околоната среда. Виждали сте как има едни пласмасови коминчета през дупка в стената дето отделят видимо една топлина и пара. Поне едни 10-20% се губят. Отделно бойлера топли непрестанно, понякога излишно помещението, в което се намира. После топлината по тръби през коридора, който не е задължително винаги да се отоплява, преминава и достига до детската стая например. Ако следите мисълта ми, цената на един киловат топлина в детската вече ще е доста над 13-14 ст.

  Какво става с тока - пускаме климатика, който може да има COP 4-5, а даже 7, но в най-лошия случай да приемем че е 3. Това означава, че единица електрическа мощност се превръща от термопомпата  (климатика) в топлинна с коефициент 3, т.е. от 1 kW ел. мощност получваме 3kW топлина. Излиза, че в най-лошия случай 1kW топлина, получена от климатик, посредством ток ще ни струва 7.3 ст.
  За каква възвращаемост говорим, при положение, че без да броим инвестиция си е по-скъпо повече от 2 пъти ????

А кой какво има на раменете не е уместно да обсъждаме. Кой колко замърсява не зная, ние вкъщи сме изцяло на ток, ако става въпрос за конкретика.


ПП

Ей го на:   https://www.dunavmost.com/novini/plamen-stoilov-ekologiyata-e-iz … n29aexF8kP4CkRYpk

(Без коментар)

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 23:19 от ramlim

# 761
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Пропускаш важната подробност, че токът не ти идва от въздуха, а от една грозна промишленост, заради която всички се тюхкат и вайкат какъв въздух дишат. Пропускаш и подробността, че нямаш пряк опит, а прости и голи сметки. Да го кажа така: имаш съвремени и модерни сестеми, които правят управлението ма инсталацията удобна, от разстояние к икономична. Пускам си газта от 100км разстояние да речем, прибирам се и ми е топло, имам термо глави във всяка стая и поддържане определени дневни и нощни Т. Топлили сме се на ток, на камина и на газ. Познай на какво останахме. Simple Smile

# 762
  • Русе
  • Мнения: 656
Пропускаш важната подробност, че токът не ти идва от въздуха, а от една грозна промишленост, заради която всички се тюхкат и вайкат какъв въздух дишат....
 Това не го разбирам като цяло? Токът идва, доста добре разбирам по какво, мога и да обясня. Но грозна и замърсяваща промишленост? АЕЦ,ВЕЦ,ТЕЦ ? За електроцентралите ли става дума? От всичките - само ТЕЦ могат да се квалифицират като замърсител. Но нали част от тях са газифицирани, а другите имат филтри.

Пък и аз започнах от тук:
Цитат
....Голяма част хората нямат средства за инвестицията за газ, въпреки че тя се изплаща, но не съм адвокат на газифицирането....
и коментирам само това.
Сега, кой какво му харесва като комфорт и му се опира на джоба си е друг въпрос. Екологията - също, но е въпрос на друг коментар.
Освен това, съвсем отделно, газта, не дай Боже, далеч не е нещо безопасно, ама никак. Пък като гледам ръждивите тръби и тенекиени кутии, които някога са били сини....

А сметките са си сметки, математиката- математика, има ли спор по това?
По другото не мога да споря. Всеки да си ползва каквото му харесва, обаче да позная Simple Smile ... не ме и интересува никак.

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 23:52 от ramlim

# 763
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
За ТЕЦ Марица изток 2 иде реч. Която е и в основата на захранването ба България. Можеш да видиш статистики какъв е процентовият дял. Също из статистиките можеш да видиш, че България е в топ 10 на страните в Европа, замърсяващи с ФПЧ заради производството на ток от въглища. Втори сме в ЕС по здравни разходи спрямо  произведен мегаватчас. С тая разлика, че развитите страни могат да си позволят ясни рестрикции и да изпълняват поставените норми, България събира и обобщава информация, която трябваше да я има черно на бяло от преди десетки години! За русенския ТЕЦ чак не ми се коментира! Една груба кореспонденция течеше на ниво директор ТЕЦ, кмет и МОСВ заради евро забраните. И нищо! Норми, въведени в ЕС 1.1.16, а планирани да се въведат в България...някога. Ма Що да гледаме глобално на проблемите, като можем да си горим печицата, да си бръмчи климатика и да знаем, че ни е топло.
Те и Монтюпе имат филтри...това във връзка с филтрите, с които разполагат ТЕЦ-овете.

# 764
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Здравейте!
Докато сме на вълна Етажна собственост искам да попитам как вървят цените за почистване на вход от 6 етажа? Давам пример: почистване веднъж седмично срещу 35 лв/месец, т.е. 4 посещения. Съответно и да си личи, че някой е идвал.

Общи условия

Активация на акаунт