Отговори
  • Мнения: 36 050
първия пост от старата тема:

Искам да отворя дискусия.
Всяка година с нетърпение очакваме резултатите на НВО за 4, 7, 10 клас и ДЗИ в 12 клас. И всяка година сме разочаровани. Нормално ли е масовото ниво - на учениците с Добър (4) до Мн. добър (4,99), да не могат да покрият 65-70 точки на тестовете по БЕЛ и математика? Защо се получава така? Не трябва ли средното ниво ученици да се справя без проблем с първи модул и без школи и частни уроци?
Къде се къса нишката? Учебните програми? Времето за работа? По личните ми наблюдения на НВО БЕЛ в 10 клас 90 минути не са достатъчни за спокойна работа по всички задачи. Т.е или обемът трябва да се намали, или времето да се увеличи с още 30 минути.
НВО математика за 7 клас. Ако отличен ученик с много добра подготовка се справя със задачите от първи модул за 45 минути, то 60 минути достатъчни ли са за учениците от масовото ниво около 4,00 - 4,99?  
Имате ли поглед върху това, което учат децата ви?
Наистина ми е интересно какво мислят родителите на децата, които са някъде по средата като възможности и успеваемост. Знам, че повечето деца във форума са по-по-най, но все пак.

тема 1

# 1
  • Мнения: 421
Справочникът за София ще излезе началото на май. В момента може да се информирате от проекта на план- приема , публикуван на страницата на РУО София. За съжаление е доста непълен.

https://ruo-sofia-grad.com/wp-content/uploads/2024/03/Proekt_DPP … dnevna_dualna.pdf

# 2
  • Мнения: 29 768
Надали ще има големи разлики спрямо миналата година.

# 3
  • Мнения: 421
Надали ще има големи разлики спрямо миналата година.
Големи разлики няма , но някои паралелки от езикови са станали хуманитарни , природни и т.н.

# 4
  • Мнения: 8 973
Образованието се срива. Вече не може да кара със средновековните методи тип "лекция", не е интересно на учениците.

# 5
  • Мнения: 15 745
Помня, че новия министър каза, че ще правят промени в учебния материал, както и в начина на преподаване и на провеждане на НВО в 7-ми клас. Всичко ще се върти около PISA, за да могат децата занапред да учат и да бъдат оценявани по този метод. Но дали ще успее да го направи и от кога ще влезе в сила, обаче не е ясно. Но и аз мисля, че е назрял момента да се направят сериозни, цялостни промени в образованието.

# 6
  • Мнения: 208
Образованието се срива. Вече не може да кара със средновековните методи тип "лекция", не е интересно на учениците.


Какво е едновременно полезно и интересно като начин на усвояване на знания за учениците над четвърти клас?

Не зная дали е обявено официално или за поредна година от последните десет се говори, че НВО на 7 клас на настоящите петокласници ще бъде по всички предмети едновременно, не само по БЕЛ и по математика. Какво е мнението ви по въпроса, който не зависи от нас, родителите? PISA различна ли е от формата НВО по всичко?

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 13:13 от yersinia _pestis

# 7
  • Мнения: 931
Колко да е различна, набляга се на графики и таблици и примерите са от реалния живот.
Проблемът е, че каквито и да са изпитите, за тях ще трябва да можеш да четеш с разбиране, да осмислиш прочетеното, да го анализираш, да приложиш някакви умения и да обобщиш крайния резултат. При нас ученето спира на етап четене. При четене с разбиране вече се появява издишане при един немалък процент от децата в начален етап, като пропуските до 7. клас растат лавинообразно. Повечето деца четат букви, но не осмислят прочетеното. Забелязвам, че погълнати от новите технологии, децата масово възприемат каквато и да е информация само като я слушат, т.е. ако някой им прочете условията на задачите на НВО или на PISA резултатите ще са съвсем различни.

# 8
  • Мнения: 421
Интересно ми е как ще се случват нещата. Говори се за така нар. интегрирани матури за 7 ми клас . Относно PISA съм доста неосведомена.

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 13:21 от Костадинова31

# 9
  • Мнения: 29 768
Дайте линк към този изпит PISA.....само за 7 клас ли е?

Иначе сегашните петокласници ще се явяват на изпит по всичко, като разказвателните няма да са супер застъпени, т.е. няма да е цял изпит като БЕЛ и мат, а просто отделни въпроси.
По този начин ще се разслоят по-добре резултатите, но ще цъфне и незнанието у децата. Голям проблем е, че не учат по еднакви учебници и някои неща в едни ги има, в други - не.

# 10
  • Мнения: 15 745
Не зная дали е обявено официално или за поредна година от последните десет се говори, че НВО на 7 клас на настоящите петокласници ще бъде по всички предмети едновременно, не само по БЕЛ и по математика. Какво е мнението ви по въпроса, който не зависи от нас, родителите? PISA различна ли е от формата НВО по всичко?

По спомен (може и да бъркам) сегашните 7-мокласници трябваше да са първия випуск, който да се явява на комбинираните матури. Но те така и не бяха приети, и изобщо не е ясно кога и дали изобщо ще има такива матури.

PISA и на мен ми е пълна мъгла. Някаква съвсем повърхностна информация имам, че начина на преподаване и самия материал, по който се учи са много по-различни от тези, които са в момента, но какво точно е и как би се провеждало НВО в 7-ми клас изобщо нямам представа. Ще се радвам да се включат родители, които са запознати с този метод, за да ни дадат повече светлина по въпроса.

# 11
  • Мнения: 36 050
Забелязвам, че погълнати от новите технологии, децата масово възприемат каквато и да е информация само като я слушат, т.е. ако някой им прочете условията на задачите на НВО или на PISA резултатите ще са съвсем различни.
според мен е не е само заради новите технологии, но и от възрастта
голямото ми дете беше 7 клас преди 10 години и също решаваше задачите си по-лесно, ако й прочета условията на глас или я накарам сама да ги прочете на глас - на ум нямат търпение да дочетат изреченията

PISA до колкото знам включва повече въпроси с разсъждения и не се набляга толкова много на огромно количество знания, а също и се очаква съчетаване на знания по различни предмети

# 12
  • Мнения: 3 763
PISA се провежда сред 9токласници, оценката е не толкова за научаването на материала в гимназията, колкото за подбора и приоритизирането на самият материал. Затова се казва, че тестът не оценява отделните ученици и проценти, а цялостната образователна система.

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 17:08 от лейди Рамкин

# 13
  • Мнения: 931
Така изглеждат тестовете PISA
https://www.oecd.org/pisa/test/
Повече практически казуси, които за да разрешиш, ти трябва да четеш с разбиране и да мислиш, анализираш. Ще се повторя, но нашите ученици и в 9. клас не четат с разбиране, затова се казва, че нямат функционална грамотност (четат букви, но не разбират смисъла на това, което четат).

# 14
  • Мнения: 41 394
Но и аз мисля, че е назрял момента да се направят сериозни, цялостни промени в образованието.

До тук за това в цитата със сигурност имаме консенсус. Дето се вика, добро начало. Да, ама после силно се съмнявам, че ще имаме консенсус какво точно и как да се промени Wink

ПИСА наистина търси боравенето с информация, но все пак стъпва на база знания. Помня как преди година имаше въпрос как да се купи билет от автомат в метрото. Ми едно е да питаш германче, което от люлката гледа как мама купува билетите и го вози, друго е да питаш наше дете от провинцията, което не знае този автомат как изглежда. И ако добавим и лош превод от чужд език, нещата стават съвсем различни за нашите и за техните деца.

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 16:44 от Черна станция

# 15
  • Мнения: 9 789
Проблемът е, че като ги гледам образователите, единствено се опитват да научат децата как се борави с определен формат. Сменят формата и ... отиде конят...
Вместо да се обучават умения в дисциплината и стъпвайки на тези умения да се преодоляват тестовете.

# 16
  • Мнения: 749
Не само дисциплина. За мен настоящият формат вкарва малко идеята за съставяне на собствено мнение, но е далеч от идеята да развие критично мислене в децата, още по-малко пък публична защита/ споделяне на лично мнение.

# 17
  • Мнения: 12 386
Форматът с избираеми отговори научи не малка част от учениците, изключвам най-силните и амбициозните, не да мислят и да учат с разбиране, а да играят на тото. Улесни подсказването и преписването. Учителят разноглед става да дебне да не преписват, събира телефони и накрая в три поредни класа в свободните отговори може да прочете една и съща глупост. Как да преразказват, как да разсъждават, как да проявят творчество, като имат по 2-3 часа за писмени упражнения на срок?
Математика първи модул 100% любимите избираеми отговори.
Дай му 3-4 задачи за 45-60 минути, сложи една допълнителна, ама сложна за математиците и толкова. Ама трябва и решения да се гледат в този случай, не е като с машинка да се проверят отговорите.

# 18
  • Мнения: 41 394
Абе то на теория много хубаво - да се научат на аналитично мислене, критично мислене, анализ, практическо приложение на теорията. Супер. Ама, както е казано в Библията - мнозина са звани, но малцина са призвани. И какво правим с тези 10, 30 или 50% деца, които просто не вдяват и не могат да постигнат това? Да ги оставим до където могат за да не спъват останалите? Или да спъваме останалите докато и те зацепят?
Идеята може да работи само ако се отмени принципът "всички преминават в горен клас". Ама тогава ще се напълним с пълнолетни петокласници Wink

За мен единствената работеща система е сегрегацията - който иска и може се развива, който не иска и не може да се обучи до някакво минимално необходимо ниво и да ходи да бачка ниско квалифициран труд. Или поне ниско интелектуален.

# 19
  • Мнения: 749
Бе ти ги научи да мислят критично, пък да минават кой с колкото изкара... Образователни системи за пример много. Изобщо моите житейски наблюдения показват, че отличните отличници не са успешни в живота. Дет се вика има гигантски пролом между school smart и street smart. Трябва да намерим златната среда между тях, не да дълбаем какво е искал да каже Алеко Константинов, когото не понасям. Не всички българи са Бай Ганьо.

Последна редакция: сб, 06 апр 2024, 15:36 от zlatenceto

# 20
  • Мнения: 36 050
за да мислят критично, трябва да не ги мързи да мислят

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Като сменят системата и подготвят за ПИСА учителите ще минават ли някакво обучение, защото и за тях този тип учене ще е новост?

# 22
  • Мнения: 931
за да мислят критично, трябва да не ги мързи да мислят
Много точно казано. Ама те голяма част си мислят, че от мисленето сигурно боли. Други няма нужда да мислят, защото някой друг го прави вместо тях. И то какво остана, няколко стотици, които да се опитат, а да стигнат до критично мислене ще са единици след няколко години.
Заграждането на отговори води до назубряне на правила, които не знаеш после как да използваш. Ето тук се появява PISA и лошо, не те питат за правилото, а как да го приложиш. Няма лошо в правилата, хубаво е да ги има, ама още по-добре и ако се използват на практика, а не ги знаеш само на теория.

# 23
  • Мнения: 15 745
Като сменят системата и подготвят за ПИСА учителите ще минават ли някакво обучение, защото и за тях този тип учене ще е новост?

Помня, че се обсъждаше, че до края на годината ще приключат с корекцията на материала в учебниците, след което учителите ще бъдат подготвени за преподаване по новия метод, за да може сегашните деца от 4-ти клас, наесен да започнат 5-ти клас директно с обучение по новия вариант. И те би трябвало да бъдат първия випуск, който ще прави НВО по новия начин. Дали ще стане, обаче с тези постоянни политически сътресения, не се знае.

# 24
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
за да мислят критично, трябва да не ги мързи да мислят

И предвид факта, че изпускат смисловата нишка, още докато са на ниво четене, става ясно, че неустойчивото внимание и неуменията за фокусиране и приоритизация са препъникамъкът. След четенето никой не иска да разказват или да обясняват прочетеното, защото това са много време и усилия за тях. Затова на НВО има само затворени въпроси за четене с разбиране, до чийто отговор се стига чрез съпоставка на алтернативните отговори с информацията от текста.

Ама Пиза очаква да види не само знаещи, но и мислещи деца.

# 25
  • София
  • Мнения: 827
Аз бих добавила, че за да могат децата да се справят с ПИСА, е необходимо да могат да разберат и научат метериала. Да, ама да вземем за пример математиката - всеки час нов урок, затвърждаването на знанията става с 5 задачи в учебника и е за домашна работа. Часове за упражнения няма. Децата казват: "Госпожо, не разбираме действията с обикновени дроби, може ли да ни обясните?" и получават отговор: "Няма време, трябва да вземем десетичните дроби, да ви обяснят вкъщи". Сами разбирате, че математика не се учи така.
По БЕЛ - масово децата не са си прочели произведенията. Значи - трудно ще стане с анализа. От децата се иска да знаят безумна терминология, като "епанафора" и термини от сорта, които те се чудят как да забравят още в часа. И отново се препуска, няма достатъчно време да се разбере как се пише преразказ или как се пише теза.

Децата, че ги мързи - ми мързи ги, и мен ме е мързяло Simple Smile За издържи дете изпит по ПИСА, то трябва да получи преподаден материал на достъпен език в количество, което е възможно да се осмисли. А не всеки час да го заливат с нова информация на университетски стил и да се чудим защо децата трудно четат с разбиране. Защото децата масово са заливани с буквално непосилен за тях материал, на стил, който би затруднил и хабилитиран преподавател. И да, като не са решавали подобни казузи, каквито има в изпита ПИСА, няма никакъв шанс да се справят. Защото ако дадат нашето НВО на деца в друга държава, те също няма да постигнат чудеса от храброст.

# 26
  • Мнения: 749
Аз не мисля, че децата са мързеливи или поне не желая да генерализирам така за цяло поколение. Все едно ние не сме били такива или онакива. Просто в много предмети се изучават непрактични и остарели неща. Отваряли ли сте в детайли учебника по КТ? В цял урок подробно е обяснено как да редактираш и направиш видео в Microsoft Video Editor!! Кой я ползва тази програма в 2024?!? Защо трябва някой да се учи да прави видео на MS Video Editor?!? Ей, такива глупости има и в другите учебници.

Другото, което звучи притеснително е желанието "да се подготвят децата за Пиза". Защо отново някой трябва да се готви за поредния формат на изпит?! Малко на парче и откъм краката за главата...

# 27
  • Мнения: 12 386
От години се чудя защо е това препускане през материала, тези частни уроци и наливане на знания извън училище. Нямам против школи и уроци, ако наистина детето има интерес за нещо допълнително или нужда, но сякаш има негласно съревнование да покажем колко много може да поеме едно дете и колко малко учат в училище. А всъщност материалът хич не е малко още от трети клас, когато влизат Човек и общество и Човек и природа. Защо трябва в края на основното образование да са минали повечето неща по математика, като много деца не могат елементарни и практични неща да сметнат като площ, количество, обем, процент? Като не могат да пресметнат без калкулатор две двуцифрени или трицифрено числа. И нямам предвид на ум, а с химикал и молив да си ги сметнат.
Защо трябва да помнят за някой и друг месец непроизносими имена на древни владетели в Асирия, Вавилон и другите древни държави, които още след няколко урока ще са забравени? И в същото време се затрудняват да кажат какво честваме на 22 септември, какво на 6 септември.

# 28
  • София
  • Мнения: 17 330
И за мен огромният обем материал винаги е бил мистерия и не си го обяснявам по никакъв друг начин, освен като средство за подкрепа на частните уроци и паралелното образование.
Примери няма да давам, всички се сблъскваме с това ежедневно.
Четох интересна статия за това колко успешен експеримент е било сендовското училище и как са го резнали, защото гилдията е недоволствала. Точно така ги виждам нещата и до днес, никакво желание нямат учителските организации за промяна, врещи се до небето за всяка дреболия.

# 29
  • Мнения: 9 789
Не разбират материала, не че ги мързи толкова.

# 30
  • София
  • Мнения: 827
Zlatenceto,  проблемът с остарелите програми е, че лицензите са ужасно скъпи и повечео учлища не могат да си позволят да ползват програми с цена на лиценза в десетки хиляди долара или евро за 1 човек. Но си права.

Те децата, че се затрудняват с някои безумни неща - наистина се затрудняват, ама да ви кажа честно, не са се заслили и да отварят учебник, поне моите двете. Bowtie Ама от друга страна, то как да искаш да отваряш учебник, като вътре те заливат някакви неща... още си спомням един безумен обобщителен урок май за 4 клас беше при голямата, който започваше от траките по българските земи и завърши с ... управлението на Бойко Борисов. Ми колко му е, има няма 2000 години в един урок...

А колкото до подготовка за ПИСА: ако едно дете трябва да полага изпит от такъв тип, то трябва да знае как да решава някакви типове задачи, т.е. някой да му е показал. И не, не говоря за седмикласната истерия, ама говоря на детето да е показано какво да прави с такъв тип задачи. Щото никой не се е родил научен, в седми клас точно това правят по курсове и школи - преговарят материала и свикват с различни типове задачи от формата. Защото лошите задачи на децата на ПИСА идват и от това, че те не са свикнали с такъв тип изпит.

# 31
  • Мнения: 261
Би ли споделила линк за сендовската система, ако го имаш, ще ми е интересно?

Според мен сендовската система работеше за умни, любопитни деца. За другите не толкова понеже там не се изискваше да учиш уроци и те така си минават и нищо не остава...

Материалът беше интересен и имаше креативни предмети.

Там децата напредваха в математика, но за български не бяха конкурентно способни за кандидатстване в 7ми клас за теми.

Естествено, че ще са против там се пишеше с печатни букви и нямаше домашни... и хиляда учебни тетрадки.

Няма да е изненада, но сега се прекалява с помагалата и за умните деца е скучно, другите попълват кактото им падне.

И за мен огромният обем материал винаги е бил мистерия и не си го обяснявам по никакъв друг начин, освен като средство за подкрепа на частните уроци и паралелното образование.
Примери няма да давам, всички се сблъскваме с това ежедневно.
Четох интересна статия за това колко успешен експеримент е било сендовското училище и как са го резнали, защото гилдията е недоволствала. Точно така ги виждам нещата и до днес, никакво желание нямат учителските организации за промяна, врещи се до небето за всяка дреболия.

# 32
  • Мнения: 1 276
Аз за Сендовската само ще кажа, че познавам доста хора, учили по тази система, в момента на 40+, даже къмто 50-годишни. Повечето от тях са потресаващо неграмотни. До 8 клас не са имали домашни, след това като гръм от ясно небе са им дошли. Не може на 14 години да нямаш никакъв изграден навик да седнеш сам да поучиш, да почетеш лит.произведение или урок, да решиш една допълнителна зад.по математика, да се самоподготвиш малко от малко поне.
Това са лични наблюдения. Сигурна съм, че е имала и плюсове и предполагам, че е можела да се развие към нещо по-добро, ако беше продължила, но не са й дали шанс. То май са дошли и промените тогава де.

# 33
  • Мнения: 41 394
И за мен огромният обем материал винаги е бил мистерия и не си го обяснявам по никакъв друг начин, освен като средство за подкрепа на частните уроци и паралелното образование.
Примери няма да давам, всички се сблъскваме с това ежедневно.
Четох интересна статия за това колко успешен експеримент е било сендовското училище и как са го резнали, защото гилдията е недоволствала. Точно така ги виждам нещата и до днес, никакво желание нямат учителските организации за промяна, врещи се до небето за всяка дреболия.

Прекалено могъщо го изкарахте това лоби на паралелното образование. А и болшинството учители не могат да се облажат с частни уроци. Само тези по математика, БЕЛ и евентуално езици. Много малко по биология, физика, химия, ама за университетските изпити.

# 34
  • София
  • Мнения: 17 330
ЧС, права си, но наистина не знам иначе на какво да го отдам. На вопиюща некадърност в МОН? Simple Smile
За сендовската четох в Капитал: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obrazovanie/2024/04/ … za_kratko_imashe/
Нямам личен опит,беше ми интересно като история да го прочета.

# 35
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
От децата се иска да знаят безумна терминология, като "епанафора" и термини от сорта, които те се чудят как да забравят още в часа.
Основното не би трябало да е запомнянето на термина, а какво е и за какво се ползва. ПИСА е на принципа на второто, но като гледам ще продължава да е трудничко докато някъде някой не почне да обяснява кое е същественото в урока.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 503
Ама как се изказаха за Сендовската система точно тези, които не са учили по нея. Неграмотни били Сендовчетата, а другите са образец.

# 37
  • Мнения: 8 299
Аз за Сендовската само ще кажа, че познавам доста хора, учили по тази система, в момента на 40+, даже къмто 50-годишни. Повечето от тях са потресаващо неграмотни. До 8 клас не са имали домашни, след това като гръм от ясно небе са им дошли. Не може на 14 години да нямаш никакъв изграден навик да седнеш сам да поучиш, да почетеш лит.произведение или урок, да решиш една допълнителна зад.по математика, да се самоподготвиш малко от малко поне.
Това са лични наблюдения. Сигурна съм, че е имала и плюсове и предполагам, че е можела да се развие към нещо по-добро, ако беше продължила, но не са й дали шанс. То май са дошли и промените тогава де.
Това са глупости.
Аз съм "Сендовче". Първо системата беше разработена до 4 клас. Второ, часовете бяха точно като сега от 8 до 16-17 часа. Като отделни часове за самоподготовка нямаше. Трето, всички теми/предмети бяха свързани в един учебник, като днешното IB, което всички иновационни училища се опитват да направят. Класовете бяха малки за тогавашните стандарти. При нормални класове от 33 , ние бяхме 18. Децата бяха подбирани основно с логическо мислене, защото математиката беше по-застъпена в програмата. Компютри Правец ползвахме от 2 клас.

# 38
  • Мнения: 1 276
И аз това казвам, че може би не е била разработена изцяло. До 4 клас трябвало да е, ама са учили до 7-8 по нея. Затова писах, че вероятно не й е даден шанс. Няма как да разберем вече, може и по-добра, може и по-лоша да е била.
На предишния коментар - не твърдя, че другите са цъфнали и вързали. Твърдя, че и Сендовската не е произвела нещо супер успешно.

# 39
  • Мнения: 29 768
Честно да си кажа, не бях чувала за тази Сендовска програма? Нещо като днешното целодневно обучение ми се струва да е.

# 40
  • Мнения: 36 050
звучи като pisa и stem в едно

# 41
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Аз имах съученици в 9 клас, които до 8ми бяха учили по Сендов. В никакъв случай не бяха неграмотни, но им беше много трудно по някои предмети. Спомням си, че физика не бяха учили изобщо, а в 9 и 10 клас физиката си беше сложничка. Това съм запомнила, че беше голям проблем. С основните предмети - като БЕЛ и мат - знанията им не се различаваха от другите.

slanchezara, съгласна съм с това, което пишеш. Синът ми е в 4 клас, предполага се, че ще е от учениците, които ще държат интегрирано НВО. Ами още в 4 клас работата с разказвателните предмети е изпусната. Урок от траките до ББ няма, но със сигурност има урок, който започва с България през 19 век, споменава индустриалната революция и завършва с Тодор Живков - дълъг, объркан, ненужен. И тук някъде децата се отказват от т.нар. разказвателни предмети. Никой не иска да зубри нещо, което не разбира. В пети клас е времето да се отвратят от математиката. А в шести - цялото училище се превръща в непоносима досада. И не са виновни учениците, нито са мързеливи, нито са глупави.

# 42
  • Мнения: 1 276
Соул, на мен ми е нещо като метода Монтесори. Струва ми се добър като замисъл, но за по-малки деца. Така го разбирам аз, но може и да греша. Това, което съм чувала от разказите на познатите ми, учили по тази програма е, че не са имали домашни, наблягали са на играта, в дипломите пишело нещо от сорта на "детето може да чете, пише, смята и най-вече да играе" (ако не са ме изпързаляли с тази информация де Grinning). Силно застъпен е бил спортът, искали са да въведат (някъде са и успели) и по-необичайни за българското училище спортове като тенис на корт, ски (там, където е било възможно да се пътува до близки подходящи за целта места) и пр. Това последното е много хубаво, предполагам обаче е трябвало време  да се изгради материалната база за всичко това.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 12:00 от Мила Атова

# 43
  • Мнения: 29 768
Кети, как не са учили физика? Супер странно.....
Сега поразрових в нета, да видя какво е. Нещо между целодневно обучение и Монтесори. Така, както чета, тези деца са пораствали доста неподготвени в различните науки. Наблягането на игри и "да учи когато и каквото иска" след една определена вързраст от 6-7 години, не мисля, че е добро за напредъка на децата.
В момента е нещо подобно в "уча.се" - представено забавно, интересно и лесно. По мъничко....да не се претоварват. Ама уроците не са само интересно и забавно. Вместо да се научат да четат с разбиране, да осмислят и запомнят най-важното, те чакат някой да им го направи интересно. При първата трудност се отказват, понеже им е скучно.
Да не говорим, когато отидат в гимназия и университет. Като трябва да научат 500 листа учебник за седмица. Не им се получава.....
Мое лично мнение.

ПС: Мила, благодаря за отговора. НЕщо такова ми се струва и на мен да е било.

# 44
  • Мнения: 15 745
Системата на Сендов си беше много добра. Проблемът беше, че на много малко места се учеше по нея. Аз учих по нея до 3-ти клас и когато се наложи да ме преместят, свят ми се изви, докато вляза в час с масовата система по училищата.

Сегашното целодневно обучение е страхотно. В училището на дъщеря ми за съжаление е само до 3-ти клас (не знам в другите как е) и сега в 4-ти клас им беше малко странно на децата, докато "превключат" на полудневно обучение. Би било добре, ако го има до 7-ми клас.

Като цяло доста неща трябва да се пипнат. Щом искат да преминаваме на обучение по метода ПИСА, могат спокойно да вземат пример от държавите, които са дали най-висок резултат на него - съдържание в учебниците, начини на преподаване и т.н. Няма нищо лошо да се взимат добрите практики и да се приложат и у нас, щом се вижда, че тук нещата не са ОК.

# 45
  • Мнения: 1 276
Само да вметна, че и в момента до 3 клас децата не са претоварени и си учат скъвсем айляшки. Правя уговорката, че може да има отделни учители, които според собствените си разбирания за обучение дават повече зор на учениците си, но моето дете на такива не е попадало. До 4 клас си беше шапка на тояга (той и сега е, само че вече по собствен избор Grinning), имаше си време за игра, за спорт и за всякакви други извънучилищни занимания.

# 46
  • European Union
  • Мнения: 1 414
На мен лично ми се струва малко преувеличена работата с PISA. България не е твърдо на последно място, както се внушава на незапознатите.
Освен това самите изпити се провеждат малко между другото. Няма предварително разясняване, няма мотивиране. Само още един допълнителен изпит, който на всичкото отгоре отнема от свободното време на децата.
В нашето училище преди 2-3 години го правихме като 8 и 9 час. Едната година беше предназначен за всички ученици на 15 години (или 16, не помня точната възраст). Но другата година бяха избрани произволни ученици, като 90% от тях бяха от най-слабия клас в училището. Не знам на какъв признак бяха избрани, но в никакъв случай не бяха представителна извадка.

# 47
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Защо да е нужно допълнително мотивиране, че да изкарат изпита?
Щом искат да преминаваме на обучение по метода ПИСА, могат спокойно да вземат пример от държавите, които са дали най-висок резултат на него - съдържание в учебниците, начини на преподаване и т.н.
Е то така, ама при ония деца и всичко извън училището е по метода на ПИСА, друг им е чипа, това доста улеснява усвояването на материала.
На мен лично ми се струва малко преувеличена работата с PISA. България не е твърдо на последно място, както се внушава на незапознатите.
В доста от задачите е точно на последно, в някои е няколко места по-нагоре от последното, което показва твърд недостиг на определени умения.

# 48
  • Мнения: 8 247
Аз не съм учила по Сендовската система, но във входа имах приятелчета, които бяха в друго училище и учеха по нея. Това в началното училище. Втори-трети клас да сме били. Аз честно казано много ги съжалявах 🤣 Аз се прибирах по обед от училище и нататък денят си беше мой, за да се разпореждам както си искам с него. Кеф ми игра навън, кеф ми четене на книги или някакво друго приятно занимание вкъщи. А те, горките, бяха длъжни да стоят цял ден в училище. И учебникът им, защото беше само един по всичко, ми се струваше много странен и безинтересен. Но това са някакви лични детски впечатления. Нямам представа колко знаещи и можещи са били. Беше обаче първият ми досег с някой, който е длъжен да е цял ден на училище мисълта, че нещо такова би могло да ми се случи и на мен, наистина ме плашеше.
За протокола, моите деца никога не са ходили на занималня и по никакъв начин не бих приела да учат целодневно. За мой късмет вече са на финалната права на средното образование, та няма как да ги засегнат разни напъни в тази посока.

# 49
  • Мнения: 8 299
И аз това казвам, че може би не е била разработена изцяло. До 4 клас трябвало да е, ама са учили до 7-8 по нея. Затова писах, че вероятно не й е даден шанс. Няма как да разберем вече, може и по-добра, може и по-лоша да е била.
На предишния коментар - не твърдя, че другите са цъфнали и вързали. Твърдя, че и Сендовската не е произвела нещо супер успешно.
Поради факта, че сме прекарвали почти по цял ден заедно с тези деца и до ден днешен продължаваме да се събираме Simple Smile
Имаме : един преподавател в Харвард, един посланик, трима управители на големи международи корпорации в България, един собственик на рекламна агенция, един известен художник, един главен архитект на областният град.
И аз така като гледам, нищо успешно Simple Smile

Наистина свидетелствата за завършен първи клас гласяха: Може да чете, пише, смята и играе Simple Smile Бяха нарисувани от Доньо Донев и бяха супер яки. Също като всички отлични пълвокластни свидетелства към днешна дата.
Това, че нямаше оценки мисля, че доведе до това всеки от нас да знае, че винаги има втори шанс и да може да рискува. Умение, което се гради точно в този етап на развитие.
Това, че в първи и втори клас пишехме само печатно, доведе до това, че до 12 клас пишех разкошно печатно и в 12 си разваих почерка заради изпитите за университет.
Не съм имала проблем с материала след 4 клас, когато започнахме да учим по нормалната програма.
Вярно е, че играехме много и беше супер забавно, но пък четяхме страшно много. Изчела съм тонове книги сравнено с останалите паралелки. Всичко беше сведено до това да го разбереш и да намериш логиката и приложението му.
Нямам спомен защо всяка вечер учех нещо наизуст, ако първата вечер мми бяха необходими няколко повторения на края на годината можех да прочета една страница и да я изрецитирам без да се запъна. И до ден днешен имам страхота фотографска памет. Ако съм минала от някъде веднъж и ме попита човек, къщата на втория светофар какъв цвят е, сигурна съм че ще отговоря без грешка. Мъжа ми в началото на връзката ме питаше : Ти кога си ходила еди къде си та знаеш? И много се пулеше на отговора ми : Ами минавах от там миналата година Simple Smile

# 50
  • Мнения: 29 768
Имаме : един преподавател в Харвард, един посланик, трима управители на големи международи корпорации в България, един собственик на рекламна агенция, един известен художник, един главен архитект на областният град.
И аз така като гледам, нищо успешно Simple Smile

Това едва ли е заслуга на Сендов.

И аз имам такива познати - обикновено с произход от богати семейства, които могат да им осигурят необходимия старт да се случат подобни на посочените от теб успехи.

# 51
  • Мнения: 8 299
Имаме : един преподавател в Харвард, един посланик, трима управители на големи международи корпорации в България, един собственик на рекламна агенция, един известен художник, един главен архитект на областният град.
И аз така като гледам, нищо успешно Simple Smile

Това едва ли е заслуга на Сендов.

И аз имам такива познати - обикновено с произход от богати семейства, които могат да им осигурят необходимия старт да се случат подобни на посочените от теб успехи.
И на него Simple Smile
За мен програмата му е била перфектна, просто защото другата не съм я виждала в този период.
И със сигурност е била интересна, нещо което към днешна дата го няма.

Още помня големият, който при разбора на стихотворениете "и влязох в затвора и станах човек" така и не схвана, как тези в затвора са качествени хора. Сега с младежа преминавам през подобни терзания и се учдя, толкова ли не можем да движи нещата в крак с времето.

# 52
  • Мнения: 8 247
Малко оф топик, но това "Влязъл в затвора и станал човек" не го разбирах и приемах преди 35 години, не го разбирам и приемам и сега. Въобще с Вапцаров положението ми е "под вежди се гледаме строго", бих добавила и с недоверие. Какво да се прави, с изключения на отделни стихотворения, не беше моят автор.

# 53
  • Мнения: 12 386
Поезията на Вапцаров трябва да се разглежда в контекста на времето, в което е писана и неговите политически убеждения. Става въпрос за това, че в затвора престъпникът е бил спечелен от осъдени заради политика и те са му показали други идеи, приобщили са го.

# 54
  • Мнения: 41 394
Малко оф топик, но това "Влязъл в затвора и станал човек" не го разбирах и приемах преди 35 години, не го разбирам и приемам и сега. Въобще с Вапцаров положението ми е "под вежди се гледаме строго", бих добавила и с недоверие. Какво да се прави, с изключения на отделни стихотворения, не беше моят автор.

Че то по-ясно от това няма. Идеята е, че в затвора влиза престъпник и там попада на друг тип затворници, които не са престъпници, а са затворени заради убежденията си. Според автора - правилните такива, комунистическите. И в затвора тези комунисти променили престъпника и го приобщили към своите идеи, той станал като тях, демек - Човек.

# 55
  • Мнения: 9 789
Моите спомени от Сендов са, че учехме до 16:30, после пишех домашни. Като ме преместиха, имах чувството, че не уча. По математика-песен. По история беше гадно, защото нищо не се разбираше от текстовете. При Сендов се бяха постарали-кратък и ясен текст.
Наскоро вадих как работи реактивният двигател от учебника за 3-ти клас (има ги в мрежата сканирани), за да успокоя един камтрейснат.Wink)

# 56
  • Мнения: 261
Сендовската система не беше само до 4ти клас, вижте тук https://www.bg-mamma.com/?topic=374150;all

Аз смятам, че беше доста добра за любопитни деца. Но за по-незаинтересуваните деца не оставаха знания, понеже не се изпитваше на урок. Още в 1ви и 2ри клас се учеше история и георграфия.
Пишеше се с печатни букви.
Свиреше се на металофон и всички трябваше да знаят нотите. Имаше интересни предмети като Проектирам и моделирам и се изработваха фигури от тел.
Имаше Браво, и тн като оценки, но нямаше бележници в четвърти клас, не помня, но по-късно започваха с оценяването.
Казваха се отделения класовете.
Математиката беше по-напред от материала в обикновените училища.


Тук има прикачен учебника за 1ви клас https://roziboracheva.com/2020/07/20/%D0%BE%D1%87%D0%B0%D1%80%D0 … 0%B5%D0%BC%D0%B0/.
Вижте свидетелствата за завършване, пишеше Мога да чета, пиша, тн и най - вече да играя.

Според мен ако се ползва системата сега ще бъде от калибъра на частните училища, нещо, което всички искат за децата си.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 17:44 от toplomliako

# 57
  • Мнения: 9 789
Единствено индоктринацията не ми харесваше / в последствие осъзнато/, но предполагам, че друг начин не е имало.

Това се учеше в малките класове.

# 58
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Като чета, Сендовата система напомня донякъде на немската.

За да се напасне на ПИЗА, българското образование и методиката на преподаване трябва много да се промени.
Българското преподаване все още носи отражението на съветската школа. Тип"лекция", както писа някой вече, наливане на много теория и повторение на информация, тип "заучаване".

Имам 2 деца в немска гимназия, разликите са значителни с българското преподаване, доколкото съм в час все още как се преподава в българско училище.
Няма устно изпитване от типа на разказване на урок, а е разговор, дискусия, ролеви игри. Ученикът трябва да е активен в час, всеки ден, иначе се отразява негативно на оценката. Не е добре, който се спотайва на чина и мълчи.
В горните класове устната оценка е 50 процента от общата по даден предмет.

Набляга се на практиката.
По природонаучните предмети половината часове са практически. По химия, биохимия се правят много опити, които после се анализират.

Ето един пример за час по история:
https://www.dw.com/bg/kak-v-germania-ucat-za-nacizma-v-cas-po-istoria/a-66541963
Описаното прилича на това, което моите ученици споделят за техните часове.

# 59
  • Мнения: 6 799
Като ще е цитат нека да е точен:
"Но във затвора попаднал на хора

и станал

        човек."

# 60
  • София
  • Мнения: 17 330
Тя българската система дори с НВО не може да се справи, дето цялата система уж е направена да подготвя за него, за Пиза според мен няма какво и да се коментира.
Средните оценки на НВО за страната в последните години се въртят около тройката, та МОН дори само там да се съсредоточи, все нещо ще свърши.
Но аз надежда нямам де, само чакам и второто ми дете да приключи с училище след някоя година и да спра изобщо да се интересувам какво прави МОН, че само се ядосвам.

# 61
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Според мен промяната в посока ПИЗА ще трае доста години - ако въобще е цел, към която МОН ще се стреми.
Има много за преструктуриране, това не става за година-две.

# 62
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
ПИСА изисква определен начин на мислене, а това се заучава не само в училище. По-скоро се заучава предимно извън училище и родителите спокойно могат да се включат и да подобрят шансовете на децата да изкарват по-добри оценки, пък като гражданин може и повече да правиш.
Българското преподаване все още носи отражението на съветската школа. Тип"лекция", както писа някой вече, наливане на много теория и повторение на информация, тип "заучаване".
Да де, според някои Путин е виновен и за лошото образование. Всъщност системата тип "лекция" просто е много стара и държавите дето са я заменили са дръпнали по-бързо напред, пък ние още мъдрим кое как и защо.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 726
Събитие, ОБРАЗОВАНИЕТО – КАКВОТО И ДА Е ИЛИ КАКВО ДА Е? Ще има и он лайн излъчване https://obrazovanie.maikomila.bg/event/

# 64
  • Мнения: 3 461
https://www.segabg.com/category-observer/anafora-epifora-epianaf … las-e-bezmilostna
Анафора, епифора, епианафора: мелачката в 7 клас е безмилостна

# 65
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
https://www.segabg.com/category-observer/anafora-epifora-epianaf … las-e-bezmilostna
Анафора, епифора, епианафора: мелачката в 7 клас е безмилостна
Защо четете глупостите на журналята? Отворете едно НВО и вижте, че от години не искат тези неща.

# 66
  • Мнения: 49
https://www.segabg.com/category-observer/anafora-epifora-epianaf … las-e-bezmilostna
Анафора, епифора, епианафора: мелачката в 7 клас е безмилостна
Защо четете глупостите на журналята? Отворете едно НВО и вижте, че от години не искат тези неща.
Смятам, че статията показва недъзите на системата като цяло, използвайки наблюденията по български и литература. Някои неща може и да са отпаднали и все пак, според мен, важи в пълна сила за материала по всички учебни предмети.

# 67
  • Мнения: 3 461
https://www.segabg.com/category-observer/anafora-epifora-epianaf … las-e-bezmilostna
Анафора, епифора, епианафора: мелачката в 7 клас е безмилостна
Защо четете глупостите на журналята? Отворете едно НВО и вижте, че от години не искат тези неща.
Глупости ли!?
Аз отворих урок - обобщение на учител по литература, проведен на 22.05. 2020 г. Щото личният опит не е достатъчен. Та ето в спойлер:
Скрит текст:
Български език и литература - седми клас
22.05.2020 година
Човекът в обществото
          Обобщение
Ученици, този час ще припомним изучените в шести и
седми клас художествени изразни средства, които разделяме на два вида – тропи и фигури.
      І. Тропи (гр. tropos – начин на изразяване) – дума или израз, употребени в преносен смисъл.
- Епитет – художествено определение: уморен залез, мъртва тишина – метафорични епитети.
- Сравнение – форма на словесно-образно онагледяване, при която се съпоставя един предмет, лице, картина, явление с други:
-Отрицателно сравнение – сходството между двата образа се изтъква чрез отрицание на тъждеството им:
         То не било ясно слънце,
         най ми била сама Неда….
         (Народна песен)
- Олицетворение (персонификация) – придават се човешки качества на животни или предмети.
Ако се приписват на неодушевени предмети и явления прояви на живи същества, е по-точно да се говори за одухотворяване:
   Дори и затворът
   треперел позорно,
   и мракът ударил на бег.
   („Песен за човека”, Н.Й. Вапцаров)
- Метафора – черти на един предмет се пренасят върху друг въз основа на прилика, свързваща прякото и преносното значение на думите:
   Своя нежнорозов цвят
   утрото разтваря…
   (Асен Разцветников)
- Метонимия – названието на един предмет се заменя с названието на друг предмет поради вътрешна връзка между тях:
   Талазите идат;всички нащрек са!
   Последният напън вече е настал.
   („Опълченците на Шипка”, Иван Вазов)
- Оксиморон – съчетаване и свързване на логически изключващи се понятия: ужасно красив
- Синекдоха – вид метонимия, заместване названието на един предмет или явление с наименованието на друг предмет или явление върху основата на количествено отношение и връзка между тях: бащино огнище, родна стряха.
- Алегория – иносказание, изобразява се и се говори за едно, а се разбира друго. Типична средство за басните.
- Символ – образ с преносно значение, обединяващ различни планове на възпроизвежданата от писателя действителност въз основа на тяхната родственост:- бялата лястовица, змията, пътят
- Хипербола – силно преувеличаване на образи, предмети, действия в художествената литература и във всекидневната реч:
….и виждаш: цялата земя не стига
едно сърце да погребеш.
(„Роза Люксембург”, Хр. Смирненски)

      ІІ. Фигури (лат. Figura – външен вид, образ) – особен похват, чрез който писателят изразява най-         добре мисъл, чувство и изгражда образ.
- Инверсия – смяна на обичайните места на думите в изречението с цел да се подчертае по-добре значението или емоционалната изразителност на някои от тях:
И ний през сълзи накипели….
П.К. Яворов
- Реторичен (риторичен)въпрос – въпрос в литературно произведение, съдържащ същевременно и художествено утвърждение, отговор:
Кой не знай Чавдар войвода,
кой не е слушал за него?
(„Хайдути” – Христо Ботев)
- Паралелизъм – художествен похват, при който се съпоставят два образа или два синтактично еднакви израза.
Образен паралелизъм:
Черней, горо, черней, сестро, двама да чернеем-
Ти за твойте листи, горо, аз за мойта младост.
(Народна песен)
Синтактичен паралелизъм:
„О, Българийо, никога не си тъй мила, както кога сме вън от тебе! Никога не си ни тъй необходима, както когато те изгубим безнадеждно…!”
(„Немили-недраги”, Иван Вазов)
- Анафора – състои се от повторения на части от думи, на думи или синтактични съчетания в началото на изречения в прозаична реч, а в мерената реч – в началото на съседни стихове или в съседни строфи:
нека ни отрича исторьята, века,
нека е трагично името ни….
(„Опълченците на Шипка”, Иван Вазов)
- Епифора – противоположна е на анафората; повтаряне на думи и изрази в края на строфата, както и в края на последователни или близки стихове:
Вече листата трептят: „Отминава!”
Вече птиците крещят: „Отминава!”
Божидар Божилов
- Етимологична фигура – сполучливо съчетание и повтаряне на думи с еднакъв корен:
Дюкянджии в дюкян седяха,
Червено вино пиеха,
Тютюнджии тютюн дробеха.
( Народна песен)
- Антитеза – противопоставяне, свързване на противоположни образи, идеи, чувства и др. с цел постигане на по-голяма яснота или по-голяма изразна сила:
….тук мъдрец замислен, там луда глава

# 68
  • Мнения: 29 768
Има един такъв момент, че тези неща трябва да се учат. Това е богатството на езика ни. Друг е въпросът колко се разбират, запомнят и ползват в последствие. Не виждам къде е огромната драма, че 6-7 клас деца трябва да научат художествените похвати и българската граматика.

# 69
  • Мнения: 12 386
Излишно затормозяване, ще ги забравят много бързо, освен ако не станат учители по БЕЛ или литературни критици.

# 70
  • София
  • Мнения: 827
Има един такъв момент, че тези неща трябва да се учат. Това е богатството на езика ни. Друг е въпросът колко се разбират, запомнят и ползват в последствие. Не виждам къде е огромната драма, че 6-7 клас деца трябва да научат художествените похвати и българската граматика.

Ако е само това - с мед да го намажеш. Но, като минала последната година през НВО и ДЗИ за двете ми дъщери, мога да кажа, че в 7 клас е ненужно. Децата все още не могат да пишат вярно, да поставят запетая на правилното място, а изискванията за теза са 1:1 за ДЗИ и за НВО. Тоест, на децата в 7 клас, ако искат да трупат точки, се налага изведнъж да превключат на стил и изразяване като за 12 клас. Много е трудно това за повечето деца, затова и ходят на уроци и учат анализи и теми наизуст. Разликата в тезата между 7 клас и 12 клас беше, че за 12 клас тя е част от интерпретативното съчинение.

По математика - също ги заливат с информация, оказа се, че миналата година задачата, която е дадена, липсва като тип задача в учебниците мисля на 3 издателства. Имаше сериозни дискусии по тази тема. Моята я беше учила на частните уроци, беше я решила по правилен начин, но сбъркала нещо в сметките.

А иначе - заливане с информация по всички разказвателни, лошо написани учебници, препускащи преподаватели. И от цялото това заливане с информация, произвеждаме неграмотници, защото то не е възможно да се усвои целия материал. За мен, 7 клас, точно заради НВО-то трябва да бъде пооблекчен от материал в разказвателните, за да могат децата наистина да получат достатъчно знания по БЕЛ и математика. Вече в гимназията - да наваксат.

# 71
  • Мнения: 15 745
Според мен, предвид факта, че 7-ми клас е доста интензивен от към учене, тъй като НВО се ползва за кандидатсстване в гимназия и децата, и родителите са под сериозно напрежение, може някаква част от материала да бъде качен в гимназиален етап. Най-вече защото, когато са по-големи, шанса да разберат този материал е много по-голям.

Не виждам нищо лошо в това да се намали малко материала и да се увеличат часовете за упражняването му, за да се избегне това препускане без той да бъде затвърден в училище, а след това и допълнително на частните уроци или школите.

# 72
  • Мнения: 49
Да не говорим, че не разбирам кому е нужно в 7-ми клас да се разделят предметите на Биология, Химия, Физика, после по- голяма част от децата да спрат да ги учат за 1 година- тотално забравят всичко. Да си го разделят директно в 9-ти клас. А защо се учат отделителна, дихателна, нервна, кръвоносна система на разни мешести, червеи, медузи баш в 7-ми клас, умът ми не го побира- имат ли анус или не, как се прикрепят, това по- скоро ми прилича на материал за профил след 10 клас. И така е по всеки предмет. Но, разбира се, това е лично мое мнение.

# 73
  • Мнения: 41 394
Има един такъв момент, че тези неща трябва да се учат. Това е богатството на езика ни. Друг е въпросът колко се разбират, запомнят и ползват в последствие. Не виждам къде е огромната драма, че 6-7 клас деца трябва да научат художествените похвати и българската граматика.

Не съм съгласна. Децата могат съвсем спокойно да използват език без да знаят тези термини. И обратно - могат да ги назубрят и пак да говорят и пишат грешно. Това е теория за студентите в университета според мен, не за децата.

# 74
  • София
  • Мнения: 17 330
Плюс едно към ЧС. Да ги научат на пълен и кратък член, на запетайки и на това, че няма дума, която в мн.ч. завършва на Й - това е една добра цел за 7 клас. Цел, която не е постигната и го виждаме всеки ден. Всички тези термини са напълно, изцяло и безумно излишни в училищното образование и мястото им е в университетското.

# 75
  • Мнения: 29 768
Има един такъв момент, че тези неща трябва да се учат. Това е богатството на езика ни. Друг е въпросът колко се разбират, запомнят и ползват в последствие. Не виждам къде е огромната драма, че 6-7 клас деца трябва да научат художествените похвати и българската граматика.

Не съм съгласна. Децата могат съвсем спокойно да използват език без да знаят тези термини. И обратно - могат да ги назубрят и пак да говорят и пишат грешно. Това е теория за студентите в университета според мен, не за децата.

Същото би важало за всеки един предмет.
Някой може да каже - защо трябва да учат квадратни уравнения или призма и пирамида, защо трябва да учим химични реакции, устройсто на кръвоносната система при птиците или пък релеф на Австралия примерно.... Спокойно може да се учи в университета, а и без това на никой няма да му трябва в живота.

Има базови знания, които трябва да се усвоят, за да може децата да израстнат като начетени и интелигентни личности.
Пък и в крайна сметка, всеки учи това, което желае. Ако не иска да учи за епитет и епанафора, просто пропуска. Няма да е краят на света.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 10:22 от Soul Free

# 76
  • София
  • Мнения: 827

Има базови знания, които трябва да се усвоят, за да може децата да израстнат като начетени и интелигентни личности.
Пък и в крайна сметка, всеки учи, това което желае. Ако не иска да учи за епитет и епанафора, просто пропуска. Няма да е краят на света.

Ето тук не съм съгласна, ама никак. Ако, например, детето има интереси в математиката, би желало да продължи пътя си в НПМГ или СМГ му трябват близо до 100 точки по БЕЛ. И иска или не иска, трябва да е много наясно с терминологията, защото тя е част от НВО. И не, тази терминология е много далеч от базови и основни знания, поне според мен.
Ако пък детето е строго хуманитарно и иска да учи, например, в училище като 1 Немска, тогава тия термини няма да са му проблем, но вероятно, математиката и по-специално трудните задачи от втория модул ще са. И пак му трябват точки близки до 100...

# 77
  • Мнения: 29 768
Съгласни или не, тук проблемът на математиците не е, че се иска от тях да са грамотни, а, че НВОто не е направено да ги отсява за продължаване в МГ. И подобно на децата с хуманитарна насоченост.
Тази тема е коментирана много пъти в темата, не ми се подхваща отново.

# 78
  • Мнения: 49

Има базови знания, които трябва да се усвоят, за да може децата да израстнат като начетени и интелигентни личности.
Пък и в крайна сметка, всеки учи това, което желае. Ако не иска да учи за епитет и епанафора, просто пропуска. Няма да е краят на света.
[/quote]
Ами точно заради цялата плява не успяват да научат наистина важните неща за обща култура и интелект. Историята е претупана и затрупана с дати и събития, а причинно следствени връзки, важни изводи- липсват. Учат за ануса при червеите, а не познават човешкото тяло да степен да знаят кой симптом на какво отговаря, колко е важна превенцията в здравословен план- големи хора не знаят къде им е далакът и къде черният дроб. Знаят какво е епифора, а пълният член е мираж и изказът им е потресаващ. Колкото повече свалят материала, толкова по- неграмотни излизат децата. По- добре да знаеш 5 неща като хората, отколкото 55 от тук и там и нищо на 100 процента. Част от материала просто не е съобразен с възрастта им и това мисля е видимо за всеки родител, който има идея какво учи детето му.

# 79
  • Мнения: 29 768
Това, че не е усвоено, е съвсем друга тема. Повечето деца ги мързи дори да си пишат домашните. Как точно да си научат и усвоят уроците?
Програмата не е чак толкова претрупана. Каква им е работата на тези деца, че да не могат да научат урок от една-две странички, при това с една трета илюстрации?

Ако учат само 5 неща, какво правим с другите 50 ?!? Кога точно да ги научат? До 30 години ли да бъде училището, ако я караме леко, спокойно и по-малко. Или да караме само на минимум, само базови нещица и всяко поколение напред да е по-глупаво от предходното.....

# 80
  • Мнения: 8 247
Само не съм съгласна, че езиковите гимназии са цел само на хуманитарно насочени деца. Напротив, сред познатите ми деца има много такива, които са добри по математика, но предпочитат по ред причини езикова гимназия пред математическа такава.

# 81
  • Мнения: 41 394

Същото би важало за всеки един предмет.
Някой може да каже - защо трябва да учат квадратни уравнения или призма и пирамида, защо трябва да учим химични реакции, устройсто на кръвоносната система при птиците или пък релеф на Австралия примерно.... Спокойно може да се учи в университета, а и без това на никой няма да му трябва в живота.

Има базови знания, които трябва да се усвоят, за да може децата да израстнат като начетени и интелигентни личности.
Пък и в крайна сметка, всеки учи това, което желае. Ако не иска да учи за епитет и епанафора, просто пропуска. Няма да е краят на света.

Taka е, за всеки предмет важи това. Обаче ти сравняваш базата по други предмети с висшия пилотаж по граматика.
И за съжаление който не иска не може да пропусне епанафората, защото ще си затвори пътя към добро училище.
Тоест изобщо не си обективна и сравняваш круши с ябълки.
П.П. И аз не знам какво е епанафора, но това хич не ми пречи да се изразявам достатъчно грамотно.

# 82
  • Мнения: 29 768
Аз също не знам....по-скоро не знаех до скоро, докато не се наложи да "уча" заедно с детето.

Ако трябва да съм честна, също мисля, че е леко в повече, но в крайна сметка такава е програмата, трябва да се усвои. След това ще се забрави, като не се ползва. Със сигурност и ние сме ги учили някога. От тях помня само метафора и епитет. Но както и да е.

А който иска да си отвори път към добро училище, сяда си на гъза и учи метафора и епанафора. Както децата, които искат паралелка с биология/химия/физика учат "висш пилотаж" по предмета.
Ако имаше изпити за гимназиите, а не да се ползва НВОто, тогава точката за епанафора нямаше да има значение. Сега обаче не е така. И поне още две години всяка точка ще е от значение.

# 83
  • Мнения: 41 394
Aма нали обсъждаме какво и куца на системата, а не каква е сега? Търсим изкривявания, липси, непропорционалност, несъгласуваност (липса на интердисциплинарни връзки)...
А иначе ясно, че е такава, каквато е, и детето трябва да назубри глупостите.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 12:41 от Черна станция

# 84
  • Мнения: 29 768
Е, да, да....така е. Малко се отплеснах, може би.....

# 85
  • Мнения: 15 745
Ако трябва да съм честна, също мисля, че е леко в повече, но в крайна сметка такава е програмата, трябва да се усвои. След това ще се забрави, като не се ползва. Със сигурност и ние сме ги учили някога. От тях помня само метафора и епитет. Но както и да е.

Лично за мен проблема в образованието ни е именно подчертаното. Многото безмислен материал води именно до това - учене за изпита и забравяне след това. Защо е нежно това? За мен идеята нещо да се учи е именно, за да се запомни и прилага - т.е. да остане в главите. А, за да се случи това, освен научаване е нужно и упражняване на наученото. По-малко материал, поднесен по разбираем начин, допълнен с повече упражнения, би довел до много по-трайно усвояване, отколкото много нагъчкан, сложно обяснен материал, без време за да бъде усвоен.

# 86
  • Мнения: 1 276
Мисля, че няма спор, че се учат много излишни неща и почти няма човек, който да не се съгласи обемът на материала да се намали малко.
Тук обаче идва въпросът и споровете какво и как точно. Аз не мога да взема отношение, не съм специалист. Обаче ми прави впечатление, че като отпадне някое произведение по литература напримар и се вдига вой до небесата. И в по-горен клас да отиде някое - също недоволство. В друга дисциплина да започне да се изучава (мисля, че имаше такъв казус с "История славянобългарска") - пак вопли.
Имам чувството, че хората не са готови на промени. Уж ги искат, ама негодуват срещу тях. Един иска едно, друг - друго. Затова сигурно за хиляден път ще повторя - всеки да вземе от образователната система, която му се предлага, това, което е най-добро и полезно за него. Другото да го забравя, да го неглижира, да прави каквото иска и да си носи последствията. Това също учи на умения да селектираш, да филтрираш, да си изграждаш стратегии за справяне с неприятни неща, да полагаш усилия, да превъзмогваш себе си и трудностите или да избереш да не го правиш.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 11:43 от Мила Атова

# 87
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Единственият проблем е зле поднесения материал, учебници, учители, всичко си има своето значение за тоя резултат, но никой не е взел да реформира тези неща. Само се сменя един кофти текст с друг кофти текст и пак сме си в началната точка.

# 88
  • Мнения: 1 276
Общо взето да.
Обаче моите наблюдения върху наши деца, които отиват да учат в чужбина (не говоря за висше, да кажеш, че там са подбрани, а за основно и средно образование) са, че въпреки съществените разлики в двете системи и безспорните недостатъци на нашата, българчетата все пак имат една нелоша основа и в интерес на истината им трябва съвсем малко време да се приспособят към тамошната, наваксват бързо, като в същото време си запазват и предимствата от тукашната система. Докато обратният вариант ми се струва много по-труден - едно западноевропейче да дойде в бг училище и да трябва да влезе в час бързо? Струва ми се, че години наред няма да знае къде се намира. Т.е. все си мисля, че ние сме по-приспособими.
Но кой знае, може би пък съдя само по моето обкръжение...

# 89
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
Ако трябва да съм честна, също мисля, че е леко в повече, но в крайна сметка такава е програмата, трябва да се усвои. След това ще се забрави, като не се ползва. Със сигурност и ние сме ги учили някога. От тях помня само метафора и епитет. Но както и да е.

Лично за мен проблема в образованието ни е именно подчертаното. Многото безмислен материал води именно до това - учене за изпита и забравяне след това. Защо е нежно това? За мен идеята нещо да се учи е именно, за да се запомни и прилага - т.е. да остане в главите. А, за да се случи това, освен научаване е нужно и упражняване на наученото. По-малко материал, поднесен по разбираем начин, допълнен с повече упражнения, би довел до много по-трайно усвояване, отколкото много нагъчкан, сложно обяснен материал, без време за да бъде усвоен.
Многото материал може да е безсмислен от гледна точка на приложимостта, защото от личен опит сме установили, че 80% от наученото е забравено, но това съвсем не е така по отношение на изграждането на логическите връзки. Материята ще се забрави, но гъвкавият ум ще продължи да прилага уменията си при други обстоятелства - с материя, свързана със строгата специализация на един по-късен етап, защото никой не иска да го лекуват неуки лекари и зъболекари. Това условие важи за всички специалности.

# 90
  • София
  • Мнения: 17 330
Затова сигурно за хиляден път ще повторя - всеки да вземе от образователната система, която му се предлага, това, което е най-добро и полезно за него. Другото да го забравя, да го неглижира, да прави каквото иска и да си носи последствията. Това също учи на умения да селектираш, да филтрираш, да си изграждаш стратегии за справяне с неприятни неща, да полагаш усилия, да превъзмогваш себе си и трудностите или да избереш да не го правиш.

Това е хубав подход и според мен всички правят точно това - с изключение на момента с НВО, където няма такава опция и което обсъждаме тук.
Иначе съм напълно съгласна, честно казано, вече не ми дреме нито за оценки, нито за училищни знания, само искам тия училищни години да минават и да ги забравяме бързо. И това го казвам като родител на две успешни, ученолюбиви и като цяло безпроблемни деца-ученици.

# 91
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Докато обратният вариант ми се струва много по-труден - едно западноевропейче да дойде в бг училище и да трябва да влезе в час бързо? Струва ми се, че години наред няма да знае къде се намира. Т.е. все си мисля, че ние сме по-приспособими.
Но кой знае, може би пък съдя само по моето обкръжение...
И моите деца, посещаващи училище в Германия не си ги представям в българско училище, защото обучението им е различно.

Разбира се, че има проблемни трудноприспособими ученици в немски училища и сред българчета, и други ученици с мигрантски произход.
Трудната интеграция може да се усети по различен начин- не само като оценки.
На първо място е решаващо нивото на езика.

# 92
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Със сигурност и ние сме ги учили някога.
Аз лично не съм ги учила никога. Завършила съм училище преди повече от 25 години години.
И с над 20 години учителски стаж мога да кажа, че неща, които преди 20 години съм преподавала в един раздел, сега ги преподавам в един учебен час.
Вместо да учим учениците как да се оправят в информационния океан, ние ги заливаме с още информация.

# 93
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Ама училището не е само информация, то е и умения.

# 94
  • София
  • Мнения: 17 330
Българското, уви, не.

# 95
  • Мнения: 8 973
Сендовчетата можеха да мислят, не знаеха голяма фактология, като учениците от масовите училища. Не е било само до 4 клас, със сигурност до 6 клас, а може да има и учебници до 10 клас. Един проблем или явление се изследваше откъм език, математика, музика,  информатика.
Може да са го отменили поради липса на учители, които искат да преподават едновременно по всички предмети, това го могат само началните учители, а тези нагоре, всеки ще си дърпа само неговия предмет.

# 96
  • Мнения: 8 247
Хайде сега обобщения на едро - сендовчетата можеха да мислят. Другите сякаш не сме можели да мислим.
Каквато ще да е системата, винаги ще има любознателни деца, които искат да учат, запомнят и схващат бързо. Ще има и деца, които нямат желание и е им трудно поради ред причини.

# 97
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Ще има и деца, които нямат желание и е им трудно поради ред причини.
Eстествено, но досега образователната система просто ги игнорира, от което губим всички когато тези деца влязат в обществото.

# 98
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
Защо четете глупостите на журналята? Отворете едно НВО и вижте, че от години не искат тези неща.
Глупости ли!?
Аз отворих урок - обобщение на учител по литература, проведен на 22.05. 2020 г. Щото личният опит не е достатъчен. Та ето в спойлер:
Скрит текст:
Български език и литература - седми клас
22.05.2020 година
Човекът в обществото
          Обобщение
Ученици, този час ще припомним изучените в шести и
седми клас художествени изразни средства, които разделяме на два вида – тропи и фигури.
      І. Тропи (гр. tropos – начин на изразяване) – дума или израз, употребени в преносен смисъл.
- Епитет – художествено определение: уморен залез, мъртва тишина – метафорични епитети.
- Сравнение – форма на словесно-образно онагледяване, при която се съпоставя един предмет, лице, картина, явление с други:
-Отрицателно сравнение – сходството между двата образа се изтъква чрез отрицание на тъждеството им:
         То не било ясно слънце,
         най ми била сама Неда….
         (Народна песен)
- Олицетворение (персонификация) – придават се човешки качества на животни или предмети.
Ако се приписват на неодушевени предмети и явления прояви на живи същества, е по-точно да се говори за одухотворяване:
   Дори и затворът
   треперел позорно,
   и мракът ударил на бег.
   („Песен за човека”, Н.Й. Вапцаров)
- Метафора – черти на един предмет се пренасят върху друг въз основа на прилика, свързваща прякото и преносното значение на думите:
   Своя нежнорозов цвят
   утрото разтваря…
   (Асен Разцветников)
- Метонимия – названието на един предмет се заменя с названието на друг предмет поради вътрешна връзка между тях:
   Талазите идат;всички нащрек са!
   Последният напън вече е настал.
   („Опълченците на Шипка”, Иван Вазов)
- Оксиморон – съчетаване и свързване на логически изключващи се понятия: ужасно красив
- Синекдоха – вид метонимия, заместване названието на един предмет или явление с наименованието на друг предмет или явление върху основата на количествено отношение и връзка между тях: бащино огнище, родна стряха.
- Алегория – иносказание, изобразява се и се говори за едно, а се разбира друго. Типична средство за басните.
- Символ – образ с преносно значение, обединяващ различни планове на възпроизвежданата от писателя действителност въз основа на тяхната родственост:- бялата лястовица, змията, пътят
- Хипербола – силно преувеличаване на образи, предмети, действия в художествената литература и във всекидневната реч:
….и виждаш: цялата земя не стига
едно сърце да погребеш.
(„Роза Люксембург”, Хр. Смирненски)

      ІІ. Фигури (лат. Figura – външен вид, образ) – особен похват, чрез който писателят изразява най-         добре мисъл, чувство и изгражда образ.
- Инверсия – смяна на обичайните места на думите в изречението с цел да се подчертае по-добре значението или емоционалната изразителност на някои от тях:
И ний през сълзи накипели….
П.К. Яворов
- Реторичен (риторичен)въпрос – въпрос в литературно произведение, съдържащ същевременно и художествено утвърждение, отговор:
Кой не знай Чавдар войвода,
кой не е слушал за него?
(„Хайдути” – Христо Ботев)
- Паралелизъм – художествен похват, при който се съпоставят два образа или два синтактично еднакви израза.
Образен паралелизъм:
Черней, горо, черней, сестро, двама да чернеем-
Ти за твойте листи, горо, аз за мойта младост.
(Народна песен)
Синтактичен паралелизъм:
„О, Българийо, никога не си тъй мила, както кога сме вън от тебе! Никога не си ни тъй необходима, както когато те изгубим безнадеждно…!”
(„Немили-недраги”, Иван Вазов)
- Анафора – състои се от повторения на части от думи, на думи или синтактични съчетания в началото на изречения в прозаична реч, а в мерената реч – в началото на съседни стихове или в съседни строфи:
нека ни отрича исторьята, века,
нека е трагично името ни….
(„Опълченците на Шипка”, Иван Вазов)
- Епифора – противоположна е на анафората; повтаряне на думи и изрази в края на строфата, както и в края на последователни или близки стихове:
Вече листата трептят: „Отминава!”
Вече птиците крещят: „Отминава!”
Божидар Божилов
- Етимологична фигура – сполучливо съчетание и повтаряне на думи с еднакъв корен:
Дюкянджии в дюкян седяха,
Червено вино пиеха,
Тютюнджии тютюн дробеха.
( Народна песен)
- Антитеза – противопоставяне, свързване на противоположни образи, идеи, чувства и др. с цел постигане на по-голяма яснота или по-голяма изразна сила:
….тук мъдрец замислен, там луда глава
Първо не се знае с каква цел е правен урокът. Аз не изключвам възможността да е някоя курсова работа на студент. Допускам, че може да е и редовен обобщителен урок, който е предназначен за часовете по РП. Факт е, че тези неща се учат през годината в 7 клас, но никой не ги иска на НВО-то. Едно-две упражнения за художествени изразни средства няма да ги обремени чак толкова. Важното е да схванат, че има и такива неща, пък дали ще им обърнат внимание, си е тяхна работа.

# 99
  • Мнения: 29 768
Ще има и деца, които нямат желание и е им трудно поради ред причини.
Eстествено, но досега образователната система просто ги игнорира, от което губим всички когато тези деца влязат в обществото.

Какво точно губим? В обществото трябва да има и нискоквалифицирани работници, не може всички да са успели...
Губим повече от умните деца, които не стоят и 5 минути след завършване на гимназия или университет в България.

# 100
  • Мнения: 12 386
Ще има и деца, които нямат желание и е им трудно поради ред причини.
Eстествено, но досега образователната система просто ги игнорира, от което губим всички когато тези деца влязат в обществото.
Губим ги, защото вместо да им предложим адекватни за възможностите им програми и професии, които след това да са достойно заплатени, ги обявяваме за глупави и мързеливи.

# 101
  • Мнения: 29 768
Какво губите, че не ми е ясно?
Не може всички да са с успешни професии и кариери. Трябват и продавачки, шивачки, касиерки. Няма как да получават високи заплати, ако под това се разбира "достойни".
Мама Ру, ти поне си учителка. Колко пари вземаш, сигурно около 2 хил. лв, може и да няма. А си учила, специализирала и т.н. Нали не е много ок някой без знания и отговорности да взема колкото и дори повече от теб. Всъщност то така се получава накрая, понеже една сервитьорка сигурно си докарва двойно и тройно....

# 102
  • Мнения: 12 386
Соул, много деца отпадат без да завършат или отиват в нежеланите училища. Самочувствието им съвсем пада.
В резултат нямаме нито добри майстори в строителството, нито добри шивачки, нито добри заварчици или автомонтьори... Не може всички да са в топ училищата, не може всички да са с топ професии.
Това, което се промени последните 30+ години е отношението към работниците и занаятчиите. Откога да си добър в нещо не е престижно, ако това нещо е свързано с физически труд?

# 103
  • Мнения: 29 768
Защо не е престижно и желано? Защото е свързано с тежка работа, обикновено на норма и невинаги добре платено. Обаче, като искаш прилична работа и заплата, действаш в посока да си ги осигуриш. Никой на никого не е длъжен. Ако има някой, който е съгласен да работи на мин. заплата като касиер (за което не се изискват някакви кой знае какви умения), защо да му се дават повече? Комунизмът отдавна си отиде... Ако иска по-високо заплащане, трябва да може да предложи нещо допълнително - език, комп.грамотност и т.н. Търси си подходяща работа, където да бъдат заплатени тези умения.

Иначе работата и на заварчиците, и на монтьорите, и на строителите е много добре платена. Изкарват на седмица, колкото аз за месец. Ама си е тежка работа и пак изисква квалификация.

# 104
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Какво губите, че не ми е ясно?
Не може всички да са с успешни професии и кариери. Трябват и продавачки, шивачки, касиерки. Няма как да получават високи заплати, ако под това се разбира "достойни".
Губим стотици деца, които не могат да станат продавачки, шивачки или касиерки. А стават просяци, крадци и наркомани.
Всеки може да излезе извън София и да се разходи по обезлюдените села, в които са окрадени дори керемидите от къщите. Скоро ще свърши всичко за ядене там и тази лавина, която удобно не забелязваме, ще се стовари с всичка сила върху нас.
Едно цяло поколение вече го изпуснахме, сега бабите и дядовците са най-грамотни.  Дано някой се сети, че трябва да се погрижи за децата, които удобно не забелязваме, защото още едно неграмотно поколение ще е краят на България.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 10:03 от Кети В

# 105
  • Мнения: 49
Защо не е престижно и желано? Защото е свързано с тежка работа, обикновено на норма и невинаги добре платено. Обаче, като искаш прилична работа и заплата, действаш в посока да си ги осигуриш. Никой на никого не е длъжен. Ако има някой, който е съгласен да работи на мин. заплата като касиер (за което не се изискват някакви кой знае какви умения), защо да му се дават повече? Комунизмът отдавна си отиде... Ако иска по-високо заплащане, трябва да може да предложи нещо допълнително - език, комп.грамотност и т.н. Търси си подходяща работа, където да бъдат заплатени тези умения.

Иначе работата и на заварчиците, и на монтьорите, и на строителите е много добре платена. Изкарват на седмица, колкото аз за месец. Ама си е тежка работа и пак изисква квалификация.
Длъжно е обществото на децата, те са прекрасни и невинни докато не се сблъскат с кофти общество, кофти система, кофти преподаватели и на всичко отгоре много често- кофти родители. Малките първолачета влизат в училищната стая с пламък в очите, с трепет и вълнение и после рязко система, родители, учители- понякога всички вкупом- успяват изключително бързо да прегазят като валяк и трепет, и желание. С хастара трябва да се обърне всичко в системата.

# 106
  • Мнения: 12 386
Докато не спрем да гледаме на работата на продавачки и сервитьори като на временна, докато не спрем да гледаме на хората, които упражняват "не престижните" занаяти и професии като на неудачници няма да се промени нищо.
Лека работа няма. Работа без отговорности също няма. Трябва да се научим да ценим и уважаваме всеки труд, когато е качествен и да не мислим, че след като сме адвокати, учители, лекари или счетоводители сме нещо повече от този, който ни прави хляба, поправя ни пералнята или ни сменя елтаблото, шие ни дрехите, обслужва ни в магазина или чисти улиците, за да не газим в мръсотия.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 10:20 от Mama Ru

# 107
  • Мнения: 41 394
Мисля, че това са различни неща. Ако някой смята, че има талант за лекар и преследва амбицията да стане такъв, но не го приемат в МУ, за него работата като продавач, санитар или офис асистент ще е временна опция, а ако пак не го приемат и си остане на нея, е нормално да се чувства неудовлетворен. Но това не значи, че няма да уважава труда на хлебаря, мазача или ватмана независимо дали е професор или друг вид работник.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 11:06 от Черна станция

# 108
  • Мнения: 29 768
Кой е казал, че не уважаваме чуждия труд? Просто не може да изискваш висока заплата, ако нямаш по-специални умения.
Повечето от изброените професии си докарват доста добри пари.
А и, както казах, когато не си доволен от живота, правиш нещо, за да се промени - записваш курсове, учиш език, търсиш нова работа, преместваш се, ако трябва в друг град....
Иначе да, някои професии са временни. Тръгни да си търсиш работа като сервитьорка на 40+ и ще се убедиш сама.

Длъжно е обществото на децата, те са прекрасни и невинни докато не се сблъскат с кофти общество, кофти система, кофти преподаватели и на всичко отгоре много често- кофти родители. Малките първолачета влизат в училищната стая с пламък в очите, с трепет и вълнение и после рязко система, родители, учители- понякога всички вкупом- успяват изключително бързо да прегазят като валяк и трепет, и желание. С хастара трябва да се обърне всичко в системата.

Обществото е предоставило образователна услуга, при това доста добре уредена, безплатна и достъпна за всички деца.

Какво ще ѝ обръщаш с "хастара" на системата?


Губим стотици деца, които не могат да станат продавачки, шивачки или касиерки. А стават просяци, крадци и наркомани.

Да отиде някой да им налива знания и да им се моли да отидат в училище, може би? Не смяташ ли, че родителите са основния фактор за това децата им да не станат просяци, крадци и наркомани?

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 11:10 от Soul Free

# 109
  • Мнения: 12 386
На пазара на труда в един момент става така, че въпреки престижността на професията и многото млади хора, които я учат има недостиг на лекари и сестри. В същото време, в края на деветдесетте например в Русе нямаше работа за икономическите специалности. Защо? Защото имаше пренасищане на пазара на труда с икономисти, завършили в Свищов и Варна. Моя близка се омъжи в Южна България и там доста бързо си намери работа по специалността, също кадър на Свищов. Оказа се, че в Южна България няма толкова икономисти. Престиж, престиж, ама накрая с едни професии имаме пренасищане на пазара на труда, а в други - недостиг.
А желанията и възможностите са две отделни неща. Това по повод лекарите. Не всеки става за лекар. Ако отчита индивидуалните си качества и възможности и се насочи към нещо, което отговаря на тях ще е удовлетворен.

# 110
  • Мнения: 1 276
Боже, къде ги видяхте тези първолаци, дето имали пламък в очите и жажда за знания, освен в първите няколко дни, седмици, най-много месец? Аз от сто, които познавам през годините, се сещам за 5-6 такива и то в определени моменти за определени неща, а не абсолютно винаги и за абсолютно всичко, което учат. Останалите ходят по задължение и с не особено голямо желание, просто защото е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, заема им почти целия ден, изисква някакви усилия. Дори материалът да е поднесен интересно, дори учителят да е супер, просто не е възможно на едно дете да му е на сърце нещо, което е има задължителен характер и не винаги е според интересите му.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 12:53 от Мила Атова

# 111
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Губим стотици деца, които не могат да станат продавачки, шивачки или касиерки. А стават просяци, крадци и наркомани.
Да отиде някой да им налива знания и да им се моли да отидат в училище, може би? Не смяташ ли, че родителите са основния фактор за това децата им да не станат просяци, крадци и наркомани?
Аз лично смятам, че това е проблем на цялото общество, не на конкретни необразовани и безотговорни родители.

# 112
  • Мнения: 29 768
Обществото е направило доста неща за децата и образованието им. Големите проблеми се коренят в семейството.

Точно ти като член на обществото какво би направила за този "обществен проблем"?

ПС: Мисля, че пак запя същата песен от миналата тема. Ако няма да казваш нещо различно, нека не повтаряме едно и също.

# 113
  • Мнения: 1 232
Разбира се, че е проблем и на обществото! Маргинализацията на цели слоеве на населението и неуспешната им интеграция в образователната система, широко разтворената ножица на резултатите - всичко това говори за едно нездраво общество. А като си затваряме очите за проблема, само го превръщаме в бомба със закъснител. Необразовани и неглижиращи родители отглеждат също такива деца, а проблемите не се коренят в семействата, а много по-дълбоко - в политиката, средата и обществото, които са допуснали да съществуват и все повече да нарастват тези маргинализирани групи, а образованието да е все по-малко ценност в плашещ мащаб.

# 114
  • Мнения: 9 255
Значи образованите управляващи,(те всички са образовани),допуснали широки слоеве от масите да останат необразовани и затова нещата буксуват?! Някаква логика?

# 115
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Какво губите, че не ми е ясно?
Не може всички да са с успешни професии и кариери. Трябват и продавачки, шивачки, касиерки.
Децата които бягат от час и преписват после дали ще станат прилежни касиерки или ще крадат от касата? Дали ще станат продавачка която ще ти каже добър ден като влезеш или ще си седи отвън да пуши и да ти каже ми кат не ти аресва ходи другаде, мноу важно? Чети новините и то си личи.

# 116
  • София
  • Мнения: 827
Разбира се, че е проблем и на обществото! Маргинализацията на цели слоеве на населението и неуспешната им интеграция в образователната система, широко разтворената ножица на резултатите - всичко това говори за едно нездраво общество. А като си затваряме очите за проблема, само го превръщаме в бомба със закъснител. Необразовани и неглижиращи родители отглеждат също такива деца, а проблемите не се коренят в семействата, а много по-дълбоко - в политиката, средата и обществото, които са допуснали да съществуват и все повече да нарастват тези маргинализирани групи, а образованието да е все по-малко ценност в плашещ мащаб.

Добре, а ти какво предлагаш? Ама конкретно.
Защото, аз моите деца си ги гледам. Грижа се да си учат. Ако видя лоши резултати - вземам мерки да се подобрят.
Аз самата не виждам какво аз мога да направя за тези маргинализирани групи.

Защо тези групи се маргинализират - защото така е по-лесно да бъдат манипулирани. Имам идея: за да се получават помощи за деца, нека да се представя свидетелство за детето от завършен клас + справка за направените отсъствия. По презумпция - децата ще ходят редовно на училище и ще се образоват. Обаче, очаквам и следната реализация: учители, не пишат отсъствия, никой не идва отново на училище, децата имат свидетелство а учителите са системно заплашвани от родителите на тия деца.

Политиката, средата, обществото не значи нищо, съжалявам. Обществото какво да направи? Ами средата и порядките на тази маргинализирана група, кой точно трябва да ги подобри?

# 117
  • Мнения: 1 232
Ами на първо време може поне да не се правим, че проблем не съществува. И да си дадем сметка, че сме привилегировани, че не сме се родили в гето и родителите ни ги е било грижа за образованието ни.

# 118
  • Мнения: 12 386
Пишат се отсъствия в нормалните училища, а справките се подават до 4-5 число на следващия месец. Сега с електронните дневници да не говорим как нагоре по веригата винаги може да се влезе и погледне някой дневник.
Проблемът е, че много деца са обезверени. И да, част от проблема идва от семейството - отрудени родители с ниски доходи. Не всеки има акъл за лекар или ай ти, не всеки има талант за дизайнер например. Но всеки има правото на труд и достоен живот. Не богат, но достоен. За да не се изкушава касиерката да бърка рестото или да пуши незаинтересовано отпред пред магазина. Уважението ражда уважение, презрението - презрение. Търговията не е просто нещо, изкуство е - за привлечеш клиента и да го задържиш, защото доволният клиент ще ти доведе още клиенти. Отнася се за всички професии в сферата на обслужването. Работещите бедни са парадокс, който не трябва да съществува. Не може да работиш по 8-10 часа, а заплатата ти да стига колкото едва да вържеш двата края. Как да си изучиш децата? Как да им вдъхнеш увереност? Как да им дадеш възможности за спорт, изкуство, математика или просто да влязат в по-перспективната гимназия, ако  ти самият си имал силите да се изучиш само за някоя не добре платена професия?
Маргинализираните общности са едно на ръка, но има немалък процент бели българи, чиито деца не вярват, че имат бъдеще и, че образованието може да им направи живота по-добър.
Ами на първо време може поне да не се правим, че проблем не съществува. И да си дадем сметка, че сме привилегировани, че не сме се родили в гето и родителите ни ги е било грижа за образованието ни.
И, че интелектуалният ни потенциал е стигнал да се изучим за нещо по-платено, което да ни даде възможност да изучим и децата си.

# 119
  • Мнения: 41 394
Ами на първо време може поне да не се правим, че проблем не съществува. И да си дадем сметка, че сме привилегировани, че не сме се родили в гето и родителите ни ги е било грижа за образованието ни.

Ама то никой не се прави, че няма проблем. Даже напротив - непрекъснато се пише за циганите и алокираните към тях социални помощи, престъпността им и прочее.
А после сама казваш - нашите родители ги е било грижа. В същото време циганските родители не ги е грижа и там е коренът на злото, в семейството и неговите ценности. За съжаление това може да се оправи само с недемократични мерки. Тоест - не може да се оправи.
Иначе ако семейството иска, у нас все още и бедните могат да се изучат. Е, може би няма как направо да се скочи до Оксбридж, но за 2 или 3 поколения и това може да стане.

# 120
  • Мнения: 1 232
И нашите родители, и техните родители преди тях. Нещата не се случват с щракване на пръсти. А усвояването на помощите, престъпността и манипулируемостта нямаше да си процъфтяват така чудесно, ако държавата, в лицето на политиците ни, нямаше интерес от това. Ама нагазихме много дълбоки води, няма смисъл да задълбаваме в тази посока.

# 121
  • Мнения: 3 461
Боже, къде ги видяхте тези първолаци, дето имали пламък в очите и жажда за знания, освен в първите няколко дни, седмици, най-много месец? Аз от сто, които познавам през годините, се сещам за 5-6 такива и то в определени моменти за определени неща, а не абсолютно винаги и за абсолютно всичко, което учат. Останалите ходят по задължение и с не особено голямо желание, просто защото е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, заема им почти целия ден, изисква някакви усилия. Дори материалът да е поднесен интересно, дори учителят да е супер, просто не е възможно на едно дете да му е на сърце нещо, което е има задължителен характер и не винаги е според интересите му.
Аз не разбирам какво съдържание се влага в "супер учител", а също - "на едно дете нещо да му е на сърце", но зная, че човек не се ражда с интереси. Той се ражда с първични потребности - първите три в основата на пирамидката на Маслоу https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0% … D0%BB%D0%BE%D1%83.
Интересите са психичната активност на човека към  природата и обществената действителност. Предполагат насочване на желания, внимание, мислене, памет към значимите за него предмети и явления, за да бъдат опознати и овладяни. Но (!) за това е нужно езиково и социално общуване с другите хора, т.е. итересите не са генетично (природно) обусловени, те се формират социално. И в това формиране училището има водеща роля.
И конкретно. Отдавна е доказано, че човешкият ум е метафоричен като механизъм на работа. Това, което е непосредствено познаваемо чрез сетивата, не е достатъчно за него, сетивата могат подпомогнат предметно-нагледното мислене. Той търси обяснение на невидимото, цялото и го прави чрез въображението. Един от образите на въображението  е метафората, чрез която се откриват скрити връзки между външните предмети и явления, а също между външния свят и човешките преживявания. Метафорично е мисленето в митологията, в науките. Чрез него човек не просто се адаптира към заобикалящия го свят, той конструира нови светове - на изкуството, на науката, на технологиите, че и на бита. Така че, метафората е важна, но е важна, ако стимулира въображението и творчеството на ученика. Това няма как да стане с речниково преподаване - дефиниция на метафора + пример от художествено произведение. Става като се търсят:  1. Сходство по форма; 2. Сходство или близост във функциите на два или повече предмета – действие или предназначение, осъществявани от предметите; 3. Сходство по звучене и цвят; 4. Сходство на впечатления и сложни асоциации, породени от въздействието на предметите. И става не само в часовете по БЕЛ, а във всеки учебен предмет.  Колко математици свързват числовите съотношения с геометричните и тях с музиката, например, или със стъпките в поезията и образите в изобразителното изкуство? И обратно?!
Като извод: Май трябва първо да си оправим висшето образование, щото основното и средното са функция от висшето.

# 122
  • Мнения: 1 276
Katya_I, имам предвид масовото схващане и очаквания на другите, не моите. Понеже тук редовно се пише как една от главните пречки за постигане на добри резултати бил "безинтересно" поднесеният материал и как голяма част от учителите били шкарто. А аз казвам, че дори и тези проблеми да не съществуваха, пак по-голямата част от децата не биха били във възторг от ежедневното ходене на училище. По-конкретно репликирах едно твърдение, че в началото всички деца били с пламък в очите и с неудържим стремеж към познание по всяко време и към всичко. Ами не е така. И никога няма да бъде. Каквито и теории да обясняват или да не обясняват това.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 15:53 от Мила Атова

# 123
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Да- за да се промени обучението в училище, трябва да се промени не само материалът, но и начинът на преподаване.
В българското образование сякаш най-много липсва практическата част за сметка на прекалено обемна теория.

В немското училище на децата ми (тип гимназия)- без да твърдя, че е перфектното- се преподава с много практика и засилено устно участие в свободна форма.
Отделно специално в тяхното училище имат политика от 5 клас, почва се с политика на ниско ниво в семейството, в класа, между приятели, в училището. В 9 клас обсъждаха например
актуални теми като стачките в Германия напоследък, правата на работещите, законите. Защо не и теми като малцинствата,
 които споменахте.

Имат религия по желание (католическа и евангелистка) и като алтернатива философия, които са задължителни предмети до последно, защото се считат за важни дисциплини, определящи мисленето на човека.
По философия последно обсъждали в 6 клас кое е "красиво и празнично", имат интересни дискусии.
Другото дете по негово желание записа католическа религия, там са украсявали собствени кръстове(във връзка с Великден), оцветяват и обосновават защо точно така са оцветени, какво символизират. Ползва се Библията.

По физика, химия, биохимия всеки втори час са опити по материала, работят обикновено в групи.

По изкуство при едното дете са почнали проект Stop Motion Video, пак в група, от трима.

По немски шестокласникът носи любим роман, по който разказваш за какво става дума в него...

По история играха в 9 клас ролеви игри(и не само в 9 клас) - парламентът, преди Хитлер да дойде на власт. В класа всеки бе представител на определена партия от онова време, имаха си и канцлер.

Да не забравя, че ползват вече училищни таблети и с тях работят, презентират, комуникират с ел.дъската.
По спорт днес са правили пак видео с таблетите- приключвали темата "баскетбол" и се снимат как играят в група, по това видео ще бъдат оценени.

Дадох малко примери, за да се получи някаква представа как се "учи" другаде.
Може да задълбая още, но спирам, че става дълго - дадох пресни примери от някои предмети.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 16:26 от Бибит

# 124
  • Мнения: 12 386
Философия се учи и при нас в първи гимназиален етап, а във втори - "Гражданско образование" - права, задължения, свободи, демокрация, как функционира държавата... В професионалните гимназии има практика, има дори дуално обучение, където практиката е доста силно застъпена, особено в 11 и 12 клас.
Тази година разглеждах всякакви учебни планове - с интензивно изучаване на чужд език, с разширено изучаване на чужд език, без интензивно и разширено. Обсъждаме у дома със седмокласничката какво иска и за къде биха й стигнали силите, съответно възможности за нея. Идва си от училище и почва "Не искам Еди си къде. Като казах, че може да уча там, Х и У ме питат какво ще правя там." Не съм убедена, че въпросните приятелки биха се класирали за топ училищата и дори да е така, всеки трябва да учи според възможностите и интересите си. Но отношението е показателно. Говоря с ученици от СУ, което приема с по-нисък минимален бал. Самооценката им е ниска, били тъпи, защото учели в това училище. А училището го правят те. И не, не са нито тъпи, нито не можещи. Не са и лошо възпитани, не са от малцинствата, не са от маргинализирани семейства. Смачкани и обезверени са. И ги примързява или им се налага и да работят.

# 125
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Самооценката им е ниска, били тъпи, защото учели в това училище.
Кой прави тези квалификациии?

# 126
  • Мнения: 29 768
Какво губите, че не ми е ясно?
Не може всички да са с успешни професии и кариери. Трябват и продавачки, шивачки, касиерки.
Децата които бягат от час и преписват после дали ще станат прилежни касиерки или ще крадат от касата? Дали ще станат продавачка която ще ти каже добър ден като влезеш или ще си седи отвън да пуши и да ти каже ми кат не ти аресва ходи другаде, мноу важно? Чети новините и то си личи.

Това, което пишеш е основна работа на възпитанието, главно вкъщи. Ако родителите нехаят за образованието на децата си от самото начало, ще бъдат изпуснати основни знания, ще се натрупат невъзможни за компенсиране пропуски и така ще си отиде цялото им образование. Ще хитруват с преписване и подобни, но отново това идва от семейството.
Не знам да има учител, който да толерира преписването.

# 127
  • Мнения: 12 386
Самооценката им е ниска, били тъпи, защото учели в това училище.
Кой прави тези квалификациии?
От тях самите. Вероятно са го чували и от връстници, които са отишли в по-високобалови училища.

# 128
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Това, което пишеш е основна работа на възпитанието, главно вкъщи.
Няма как да е главно вкъщи след като детето прекарва по-голяма част от деня в училище. Освен това родителите обикновено не са учили педагогика и подобни.

# 129
  • Мнения: 29 768
Всеки според разбиранията си. Аз не чакам на учителите да ми възпитават детето. Да, ясно е, че и те са фактор, след като взаимодейства с тях в училище, но главна и основна е ролята на родителите.

Пък, който както иска.....

# 130
  • Мнения: 12 386
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?

# 131
  • Мнения: 9 255
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?
Отнемат се родителските права и детето отива в приемно семейство или детски дом...

# 132
  • Мнения: 29 768
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?

Не мисля, че в живота може да сме с равни възможности и/или равен старт. Хора и съдби всякакви, всеки се справя според възможностите си.
Ако положението е толкова зле, детето може да отиде в приемна грижа.

# 133
  • Мнения: 12 386
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?
Отнемат се родителските права и детето отива в приемно семейство или детски дом...
И там ще има прекрасни възможности, нали?
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?

Не мисля, че в живота може да сме с равни възможности и/или равен старт. Хора и съдби всякакви, всеки се справя според възможностите си.
Ако положението е толкова зле, детето може да отиде в приемна грижа.
Всъщност всички трябва да имаме шанс. И да, всеки според индивидуалните си възможности, но не трябва да има и работещи хора, които да не могат да вържат двата края. Или човек, който няма акъл за лекар, адвокат и т.н не трябва да живее достойно?

# 134
  • Мнения: 29 768
Факт е, има такива хора. Както казах по-назад, търсят начин да променят положението си. Никой няма да им дойде на вратата да им предложи възможности. Трябва сами да си помогнат, няма друг начин. Има хора, които "на стари години" си сменят професията с по-добре платена, други работят на две места или пък тежка работа. Хора и съдби всякакви, за всеки има място под слънцето.
Разбирам те защо пишеш всичко това - явно се притесняваш за бъдещето на дъщеря ти. Това, което ще те посъветвам, е да не го мислиш толкова напред. Понякога други фактори са решаващи за бъдещето, голяма доза късмет има също...

# 135
  • Мнения: 6 799
То няма гаранция за нищо в този живот..... Някой може да е отличник в училище, а в живота да няма толкова късмет. Съдби всякакви.

# 136
  • Мнения: 12 386
Соул, за близо 30 години в системата и 24-25 години стаж съдби всякакви видях. И ми е болно за всяко дете, което не е имало късмета да се роди в осигурено и амбициозно семейство или е имало някакви ограничения. Мъчно ми е за всеки младеж, който не вярва, че може с образование и труд да постигне достоен живот. Факт е, че подкрепата на семейството е много важна, но е факт и, че има деца, които нямат такава подкрепа по различни причини. Те не трябва ли да имат шанс?
Знаеш ли, преди едно 20+ години отивам на работа в едно малко селце със смесено население и около 70 деца в училището. Бедно селце с работни хора. Ти да видиш ромки с по две деца и каращи се кой да бъде нает по програма в селото, а след това отиваха на градината на 2-3 по-богати жители на селото да заработят още някой лев. И децата си поне до средно изучиха. Та ще имаме някакъв повод и сме събрали пари да си организираме маса. Главен готвач - лелката, която е от ромски произход. Идва до мен и ме пита тихо ще ям ли. А аз я гледам неразбиращо. Питала жената, защото имало колеги, които не ядели храна, приготвена от нея, защото била ромка.
За това говорим, Соул. За шанса в образователната ни система за всяко дете. За отношението на едни хора към други хора.

# 137
  • Мнения: 29 768
Шанс е дадено на всяко едно дете с безплатното образование. Дали ще го "вземе" и ще го използва, зависи от него. Обикновено незаинтересовани родители имат незаинтересовани деца. Така че училището НЕ е виновно за нечие положение, както някои тук се опитват да внушават. Нещата се коренят в семейството, обаче не можем да се месим в чужд живот и семейство.

# 138
  • Мнения: 6 799
Мама Ру, извинявай, но голям тюрлю-гювеч направи.... То ощетени от съдбата, то готвачка-ромка, то манджа и защо средният резултат от НВО за 7 клас по математика е 30+ от 100. За световния мир и справедливост ли се бориш? Хубавото е, че по закон в България е гарантирано обучение на всяко дете. Първо бяха тежки задачите, сега социалната несправедливост намеси.

# 139
  • Мнения: 12 386
Ми щото някой намеси семейството. Но семейството е само един от факторите. Важен, ама не единствен.
И да, средните резултати. На мен лично не са ми особено ок. Иска ми се учениците да излизат с повече трайни знания от училище. Като средно ниво. За теб ок ли е 30% за Среден (3) на ДЗИ? Ок ли е 50-55% средно на НВО БЕЛ в 7 клас? Ок ли е 30-35% средно на математика в 7 клас? Защо децата не усвояват по-добре материала? Няма как само в семействата да е причината.

# 140
  • Мнения: 6 799
Хайде пак отново....
А според теб къде е причината? В сложния материал или в социалната несправедливост или пък и в двете?

# 141
  • Мнения: 29 768
Точно семейството е основен фактор. Ако не 100%, то поне 80%....

Училището предлага знание. Кой и как ще се възползва е съвсем различен въпрос. Учителят не е укротител да въдворява ред или пъдар да следи за нарушения, а е учител. След 1-2 клас се предполага, че вече знаят за какво са в училище и каква е целта на тази институция.
Ако не искат да учат, който и преподавател да дойде, все няма да се случи. Някой се опита да обясни, че учителят трябвало да им прави урока интересен.... е, колко точно интересно се преподава теорема или формули за съкратено умножение?

# 142
  • Мнения: 41 394
За това говорим, Соул. За шанса в образователната ни система за всяко дете. За отношението на едни хора към други хора.

Aз много добре те разбирам, но никъде по света няма равен шанс за всички. Навсякъде има гета, работещи бедни и маргинални класи. А и какво е шанс? Селянчето от онова училище няма моя шанс, но аз пък нямам шанса на дъщеря ми, която пък няма шансовете на дете от горната класа на запад, а и те нямат шансовете на Иванка Тръмп или Парис Хилтън...
Но все пак у нас при НАЛИЧИЕ НА ЖЕЛАНИЕ може много да се постигне.

# 143
  • Мнения: 6 799
Аз пък искам световен мир, но Байдън, Путин, Нетаняху, Зеленски и разни други, силни на деня, не са съгласни с мен.

# 144
  • Мнения: 29 768

Но все пак у нас при НАЛИЧИЕ НА ЖЕЛАНИЕ може много да се постигне.

Точно така. В България образованието е достъпно за всички. Почти всички специалности във ВУЗ са с напълно поносими такси за държавна поръчка. Общежитията са на съвсем символични цени.

В повечето други държави висшето образование е непосилно откъм такси и студентска издръжка.

# 145
  • Мнения: 12 386
Хайде пак отново....
А според теб къде е причината? В сложния материал или в социалната несправедливост или пък и в двете?
Не знам. Учебните планове, учебниците, програмите толкова ги променяха през годините, пък имам усещането, че не излизат по-грамотни и знаещи учениците.

# 146
  • Мнения: 29 768
Нали се сещаш, че до преди 15ина години нямаше НВО след 7 клас. Никой не знаеше колко и какво знаят децата.

Какво точно им е на програмите? За мен пък са си точно. Да, има тук там неща, които може да се пропуснат, ама пък и не мисля, че някой учи всичко на 100%. А и не е нужно.... Както каза някой по-назад, важното е да развият аналитично мислене и причинно-следствени връзки, също и да знаят къде да потърсят нещо, ако им потрябва.

# 147
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
То няма гаранция за нищо в този живот..... Някой може да е отличник в училище, а в живота да няма толкова късмет. Съдби всякакви.
Да де, това е принципът на който е изградена образователната система. Квото стане. В момента гледам викторина в едно предаване, където половината участнички се затрудниха да определят каква република е България (преобладаващото мнение беше че е президентска). Някакви си излишни факти. А в новинарска емисия по тв текст изписа името на страната като "Балгария". Някакъв излишен правопис.

# 148
  • Мнения: 49
От къде тръгнахме и къде стигнахме. Начинът, по който се поднася материала и самият материал са склонни да откажат дори деца с желание. Сигурно се повтарям, но в 7-ми клас да знаеш кой червей има анус и колко вида имат нервна система или в 6-ти да знаеш 300 дати и 200 имена на крале от средновековието, в 5-ти да си запознат с отделителната система на мухата и не си спомням още какви подробности, дали всъщност носи някакъв смисъл? Според мен поне това е в основата на дискусията, която някои от нас се опитват да водят с добри чувства и уважение, други минават на ти и някак си надменно обясняват колко некадърни родители са тези с различно от тяхното мнение. Това, че не одобряваме системата, не означава, че сме зарязали децата на произвола на съдбата, че очакваме учителите ,единствено и само те, да ги възпитават. Децата са продукт на 3 фактора- общество, образователна система и семейство. Което и от тези 3 показателя да куца, неизменно се отразява на възпитанието на децата. Не може да контролираме на 100 процента родителите и учителите, няма как, но пък може да поработим върху системата така че май- адекватно да обслужва нуждите на децата. Децата винаги трябва да са фокусът.

# 149
  • Мнения: 29 768
Ами, да учат, бе!!! Що не учат?!?

# 150
  • Мнения: 6 799
Ефибуш, ти не беше ли се спасила в чужбина? Какво те интересува  как се оправяме аборигените тука?

Аз отдавна съм разбрала едно - правя каквото и както мога, не се боря с вятърни мелници и се въздържам да обвинявам другите, че са ми виновни.

# 151
  • Мнения: 41 394
Ама кусурите на системата са едно на ръка (и аз мисля, че е нужно орязване на материала по граматика, химия, физика, биология, история, география, за сметка на повече логика и упражнения), но тези кусури не пречат на някои деца да се преборят, нали? Това е "другата ръка".

# 152
  • European Union
  • Мнения: 1 414
За мен програмите са ненужно тежки. Много теория, малко практическо приложение.
M.P.G, твоите примери са само за прогимназията. Изчакай да видиш как се учи биохимия в гимназиалния курс. Тогава анусът на червея ще ти се стори детска приказка.

Престоят на децата в училище е дълъг. Учениците в дуална система на обучение имат по 8 часа в дните, когато са в училище. Това са осем учебни часа, без обедна почивка, без време за обяд.

А това, че трябва да ме е грижа само за моите деца, е останало някъде в средните векове. Сега уж сме се образовали малко и знаем какво следва при такова мислене.

# 153
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Почти всички специалности във ВУЗ са с напълно поносими такси за държавна поръчка. Общежитията са на съвсем символични цени.
В повечето други държави висшето образование е непосилно откъм такси и студентска издръжка.
Евтино е там, където заплатите са малки и липсват социални придобивки 😉

# 154
  • Мнения: 12 386
Соул, може би някои деца спират да учат, защото не виждат смисъл, други, защото са срещнали трудности, които не е имало кой да им помогне да преодолеят... Две вероятно и срещащи се причини.
Кети, в дуалното обучение даже и по 9 учебни часа имат в училище, защото трябва да вземат 17-18 в два дена и три дена да са на работа в реална работна среда.

# 155
  • Мнения: 29 768
Почти всички специалности във ВУЗ са с напълно поносими такси за държавна поръчка. Общежитията са на съвсем символични цени.
В повечето други държави висшето образование е непосилно откъм такси и студентска издръжка.
Евтино е там, където заплатите са малки и липсват социални придобивки 😉

Достижимо е да всеки човек, независимо от коя прослойка са родителите му.

В някои страни с високи заплати само децата на богатите могат да си позволят да учат и кръгът няма прекъсване.

Соул, може би някои деца спират да учат, защото не виждат смисъл, други, защото са срещнали трудности, които не е имало кой да им помогне да преодолеят... Две вероятно и срещащи се причини.

Кога спират да учат? След гимназия ли? Ами, те тогава са пълнолетни граждани, вземащи собствени решения. Какво точно трябва да им се помага?

# 156
  • Мнения: 749
Малко в страни от дискусията ще дойде моето мнение, но не ми дава мира последната седмица - учех в мега забутано квартално училище в провинциален град. Харесвах си учителката по математика, стараех си да си решавам домашните. Ходила съм някакви там 2 седмици на опреснителен курс преди изпита в 7 клас. Тогава нямаше тестове, сядаш и решаваш каквито задачи са наредили ('94 година). Изкарала съм по математика 5.75. Помня го, защото литературата ми беше по-силната половина и бях много доволна от резултата. Къде е проблемът сега?

# 157
  • Мнения: 49
Ами, да учат, бе!!! Що не учат?!?
Ама вие наистина не искате да вникнете в нищо от това, което ви се пише. Някои учат, ама са отчаяни. Нужно ли е и тези, които искат да учат, да отчайваме. Тези, на които не им се учи и на челна стойка да им застана все тая, макар че пак има някакъв шанс да ги спечелят, ако начинът е близък до тях. Но да губим и онези, които се мъчат въпреки  системата, не е Ок.

# 158
  • Мнения: 3 461
Цитат
В България образованието е достъпно за всички.
Общо достъпно ли?!!
Цитат
Проучване сред родителите по поръчка на МОН през 2022 г. (когато се събираха мнения за проблемите в учебните програми) показа тревожна картина у нас - че 50% от родителите на ученици от 5 до 7 клас плащат за частни уроци, за да могат децата им да се справи с изпитите в края на 7 клас - 27.6% по повече от един предмет, а 22.4% - по един предмет. Между 1-4 клас на частни уроци пращат децата си 27% от родителите - 12.5% по повече от един предмет, а 14.4% - по един предмет. Между 8-10 клас за уроци плащат 34 на сто от родителите. А общо, за всички възрастови групи, 37% от родителите отговарят утвърдително на въпроса дали детето им взема частни уроци по предмети, които се изучават в училище (20% по един предмет, 17% - по повече от един предмет).
Оказва се, че не е достъпно за 50% от учениците от 5 до 7 клас и т.н. - по процентите. При минимално изисквани 30 точки.
Що се отнася до така любимата тема за вината на родители и деца ... тук съм с "апосиопеза". Smile

# 159
  • Мнения: 12 386
Не, спират да учат още в училище на някакъв етап. Или учат толкова, колкото да преминат в по-горен клас с тройка.
Част от учениците смятат, че това, което ги карат да учат в училище няма да има трябва, съответно не се задълбочават...

# 160
  • Мнения: 6 799
В крайна сметка срещата на випуска ще е на яхтата на Гошо-двойкаджията, не го мислете толкова.

# 161
  • Мнения: 29 768
Ами, да учат, бе!!! Що не учат?!?
Ама вие наистина не искате да вникнете в нищо от това, което ви се пише. Някои учат, ама са отчаяни. Нужно ли е и тези, които искат да учат, да отчайваме. Тези, на които не им се учи и на челна стойка да им застана все тая, макар че пак има някакъв шанс да ги спечелят, ако начинът е близък до тях. Но да губим и онези, които се мъчат въпреки  системата, не е Ок.

Напротив, чета доста добре за разлика от някои хора, които едно си знаят, едно си баят....

Коментирала съм точно твоя пост, че неподготвени отиват в някакво предаване. Ами, да си научат и тогава да ходят, аз ли да ги уча? Като не са подготвени, да не се излагат...

Кои са тези ученолюбиви и отчаяни?!? Отчаяни от какво, от живота?

В крайна сметка срещата на випуска ще е на яхтата на Гашо-двойкаджията, не го мислете толкова.

ХАха, май накрая все така се получава....

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 21:37 от Soul Free

# 162
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
В крайна сметка срещата на випуска ще е на яхтата на Гошо-двойкаджията, не го мислете толкова.
Кой от съвременните милиардери е бил двойкаджия в училище?

# 163
  • Мнения: 9 255
В крайна сметка срещата на випуска ще е на яхтата на Гошо-двойкаджията, не го мислете толкова.
Кой от съвременните милиардери е бил двойкаджия в училище?
В България от богатите хора само Васил Божков - Черепа е бил отличник в училище...

# 164
  • Мнения: 49
Ами, да учат, бе!!! Що не учат?!?
Ама вие наистина не искате да вникнете в нищо от това, което ви се пише. Някои учат, ама са отчаяни. Нужно ли е и тези, които искат да учат, да отчайваме. Тези, на които не им се учи и на челна стойка да им застана все тая, макар че пак има някакъв шанс да ги спечелят, ако начинът е близък до тях. Но да губим и онези, които се мъчат въпреки  системата, не е Ок.

Напротив, чета доста добре за разлика от някои хора, които едно си знаят, едно си баят....

Коментирала съм точно твоя пост, че неподготвени отиват в някакво предаване. Ами, да си научат и тогава да ходят, аз ли да ги уча? Като не са подготвени, да не се излагат...
Не сте коментирала мой пост, нямам такъв. Но това е без значение. Масовата неграмотност и незнанието на фундаментални неща идва от изискването да се учат изключителни подробности, на които би трябвало да се наблегне, ако се избере конкретен профил.

# 165
  • Мнения: 29 768
Мхммм....да вземем да приключим до таблицата и да си пишат името без грешка....

Именно, защото не са учили достатъчно подробности, затова не знаят каква република е България и каквото беше там другото.....
Не четат, не учат, нямат желание. Това е проблемът на повечето деца. И това ще се задълбочава.

# 166
  • Мнения: 49
Мхммм....да вземем да приключим до таблицата и да си пишат името без грешка....

Именно, защото не са учили достатъчно подробности, затова не знаят каква република е България и каквото беше там другото.....
Не четат, не учат, нямат желание. Това е проблемът на повечето деца. И това ще се задълбочава.
Всъщност, ако отделят достатъчно време в учебниците за България, обстойно разгледана историята ѝ, с причинноследствените връзки на събития, решения, поводи, причини, може и да поназнайват нещо. Но да им съберат 3-4 владетели в един урок, претупвайки ги набързо, а да отделят също толкова време за Арабски халифат, Франкската империя, безброй племена, които няма запомняне- еми няма да знаят историята на България, нито ще успяват да вадят важни изводи, на каквито би трябвало да учи историята. Много материал с препускане ,без време за затвърждаване, води до зубрене, липса на осмисляне, бързо забравяне и всеобщо затъпяване. И това важи за абсолютно всички науки. Дори 1 математически метод, за да бъде научен като хората- с разбиране и затвърждаване, му трябват поне 50 решени задачи. Кой и къде дава такава опция на децата? Още в 6-ти клас имат по 8 часа, приключват след 15.00 часа, я имат време за храна, я не, ако има и спорт, а то е редно да има, после учене и на сутринта отново месомелачката. Колко възрастни ще издържат на това темпо? Да не говорим, че голяма част от децата, нямайки възможност да осмислят всичко това в училище, трябва да вмъкнат време и за прословутите частни уроци, на плещите на които се крепят дори и тези нищожни резултати на матурите.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 38
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?
Отнемат се родителските права и детето отива в приемно семейство или детски дом...
Изключително грозен и не на място коментар. Не ми стигат думи, за да изразя възмущението си от индивиди с подобно мислене!

# 168
  • Мнения: 9 789
Как да направят учебник с причинно-следственни връзки, когато и самите (пре)пис(в)ачи на учебници не ги разбират?

# 169
  • Мнения: 3 461
А когато детето не е случило на родители? Или се случи нещо в семейството - болест, бедствие, смърт? Тези деца какво да правят?
Отнемат се родителските права и детето отива в приемно семейство или детски дом...
Изключително грозен и не на място коментар. Не ми стигат думи, за да изразя възмущението си от индивиди с подобно мислене!
Подчертаното от мен твърдение е остракизъм на социална основа - отвратително явление, особено когато става дума за отношение към деца. И особено в училището! Дано хора с подобни мисли не стават учители - само това мога да кажа. Head Band

# 170
  • Мнения: 8 299
Как да направят учебник с причинно-следственни връзки, когато и самите (пре)пис(в)ачи на учебници не ги разбират?

Без да се извинявам, мисля че част от тях са пълни идоти.
Сина ми е 8 клас, изучават съчинението "За буквите", като историята за този период са я учили в 4 клас с учебник от 4 изречения на страница. Та сега първо преговаряме какво се е случило в нашата история по това време.
Използват помагалото на БГ учебник:
За домашно имаха да отговорят на следните въпроси в помагалото:
1. Направете извод относно въздействието на композицията на текста.
2.Отбележете етапите на развитието на писменото слово на славяните, проследени от средновековният творец. Срещу всеки етап запишете ключови думи/изрази, които ги характеризират.

Прочетох творбата три пъти, докато помогна на детето.
И кому е нужна цялата работа Simple Smile

# 171
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Без да се извинявам, мисля че част от тях са пълни идоти.
Скрит текст:
Сина ми е 8 клас, изучават съчинението "За буквите", като историята за този период са я учили в 4 клас с учебник от 4 изречения на страница. Та сега първо преговаряме какво се е случило в нашата история по това време.
Използват помагалото на БГ учебник:
За домашно имаха да отговорят на следните въпроси в помагалото:
1. Направете извод относно въздействието на композицията на текста.
2.Отбележете етапите на развитието на писменото слово на славяните, проследени от средновековният творец. Срещу всеки етап запишете ключови думи/изрази, които ги характеризират.
Прочетох творбата три пъти, докато помогна на детето.
И кому е нужна цялата работа Simple Smile
Просто учебникът е съставен от мързеливи хора, които директно са превели нещо чуждо (вероятно с гугъл) и дори не са се замислили по-нататък. Отбий номер, вземи кинти😁

# 172
  • Мнения: 41 394
И къде ще намерят чужд материал за " За буквите"?

# 173
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
И кому е нужна цялата работа Simple Smile
То и без "За буквите се живее". Отговорът на въпроса е в предходното изречение: за да се прочете творбата и да се направят връзките, етапи и ключови думи. Утре на детето ви ще се наложи да прави подобен род връзки в някоя дисциплина, свързана със следването си и ще му е все така трудно, защото според вас то никога не трябва да се допира до материя, която е трудна или се налага да се положат повече усилия за разкодирането й.

# 174
  • Мнения: 12 386
Един от проблемите е, че има разминаване между това, което се учи по различните предмети в даден клас. По този начин не винаги могат да се направят междупредметните връзки. В шести клас по ТП трябваше да правят макет на електрическа система на двустайно жилище и да светне. Първо, по въпросния предмет отдавна няма работилници и отделни преподаватели. Второ, няма никаква система на изучаване, скачаше се от едно нещо на друго. Трето - електричество учеха по физика в седми клас.
Добре би било да има някаква синхронизация и последователност. Ако се учи старобългарска литература, да е минат съответния период по история или поне в момента да се изучава. Не пречи и по музика и по ИИ да чуят нещо от този период.

# 175
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
И къде ще намерят чужд материал за " За буквите"?
Не самия литературен текст, а зададените въпроси и въобще стилизирането на техническата част.

# 176
  • Мнения: 41 394
Ми пак се съмнявам, че някой в чужбина ще обсъжда и анализира именно това произведение.

# 177
  • София
  • Мнения: 2 726
Не знам каква е била програмата по история преди, но сега в програмата се надграждат знанията от 4 клас, в 6 клас се учи пак Средновековие, за културата,  литературата, Златен век в България и т.н.

# 178
  • Мнения: 12 386
А "За буквите" по мое време беше в 8 клас, сега май пак е там.

# 179
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Мен не ме впечатли толкова заданието в учебника, колкото какво се изучава при учениците. Производението "За буквите" звучи остаряло, скучно -  такова четиво не може да събуди интереса на учениците към литературата, нито желание да му се прави анализ - най-много патриотизмът да пробуди. Smile
Трябва нещо свежо, по-модерно, което да събуди тръпка, да те грабне- поне част от учениците.

В университетски среди или в горните класове може да си представя да се ровиш в старобългарски времена.

И аз имам блед спомен за различните стари-прастари литературни произведения, умирах от скука, четях ги по задължение и с досада им пишех анализите.
А обичах и все още обичам да чета.

# 180
  • Мнения: 749
Бибит, няма как без старобългарска литература, макар че може би 8 клас и на мен ми идва малко рано за нея, ако трябва да я осмислиш като същност и значение. По мои спомени нагоре се учеха и някои абсолютно отегчителни за мен произведения, като "Мъртви души" (така и не го прочетох, дори в урока) и "Дон Кихот" (прехвърлила съм бегло, колкото да установя, че не мога да оценя гения на Сервантес и няма да го уважа). Не знам дали още са оставени в програмата, дано не Laughing

# 181
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Може, как да не може без старите произведения. Просто така е било преди и така си продължава.
(Исках да избегна сравнение, но пак ще дам пример с моите ученици в немска гимназия - изучават се младежки романи от ново време.
Деветокласникът чете по немски в момента роман от жанра фантастика, получил еди коя си награда. И все си ляга късно тези дни, че нещо го грабна книгата. Grin
В горните класове може би ще има и нещо ретро, не знам още.
Може би в курс със засилено изучаване на немски(има такива-Leistungskurs).)

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 23:34 от Бибит

# 182
  • Мнения: 749
Напомняш ми, че случих на учител по английска литература и освен задължителния Шекспир, си минахме и през популярни за онова време (90те) Стивън Кинг Simple Smile Беше приятно разнообразие.

# 183
  • Немция
  • Мнения: 6 924
О, да, напомни ми, че при деветокласника ще изучават по английски(чужд език) книгата Dear Martin.
Преди година -две четяха Дръндьото на английски.

# 184
  • Мнения: 12 386
Всичко е индивидуално в литературата. Един харесва едно, друг друго. За обща култура поне трябва да се мине класиката, иначе кой ще посегне доброволно към нея? А и като се учи дадена епоха по история, класическите произведения дообогатяват представата как са живели и мислили хората тогава. Прави ми впечатление, че докато ние изучаваме целите произведения, сега се учат само откъси.
"Мъртви души" и на мен не ми хареса в гимназията, че и в университета, ама това, което не успях да прочета беше прословутата "Майсторът и Маргарита" - най-скучната и отблъскваща книга за мен, зарязах я след двайсетина страници.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 08:54 от Mama Ru

# 185
  • Мнения: 8 247
Ето колко сме различни хората и като възприятия, и като вкусове. От цялата руска литература, която учихме навремето в училище, единствено "Мъртви души" ми хареса и я прочетох с огромно удоволствие. Всичко останало минах по бърз диагонал колкото да имам някаква идея и да премина изпитванията в училище.
Няколко години по-късно "Майстора и Маргарита" ми докара така да се каже душевен оргазъм - пълна наслада за душата.
За това и не се наемам да правя обобщения какво трябва и какво не трябва да се учи по литература. Угодия за всички няма как да има. Каквото им е в програмата, ще го учат. Един задълбочено и с интерес, друг отгоре-отгоре. В свободното си време да си четат каквото искат. Жанрове много, за всички вкусове има книги

# 186
  • Мнения: 3 461
Добро утро Simple Smile
За който има време и интерес:
https://webstage.bg/socialni-temi/1122-kak-uchilishteto-ubiva-ta … neudachnitzi.html
Към написаното мога да добавя, че дори като дизайн училището ни има вид на фабрика - цехове, подредени чинове - машини един зад друг, така че децата да не се гледат в очи, издигната катедра за учителя, от когото се лее единствената истина по един фрагмент от човешкото познание (най-често в монолог) и дисциплиниращ контрол... накрая - звънец и ... Амин... (Тук може да се направи аналогия и с католическа църква.)
Що се отнася до българската класическа литература, изучавана в училище, в нея има две основни теми - страдание и героизъм чрез саможертва в името на националната идея. И това в етап от психологическото си развитие (13 - 19 години), когато ученикът трябва да изгради своята личностна идентичност, да си отговори на въпросите: Кой съм Аз?; Как да общувам с другите (близки и различни от мен)?; Как да правя своите избори и да се ангажирам с тях?; Какво е любовта...
За обучението по История - друг път...

# 187
  • Мнения: 1 276
Е, айде сега и старобългарска литература да не учат. Ми то нищо да не учат тогава. Едно литературна творба се изучава не само заради чистата й художествена стойност, а заради епохата, която описва, заради жанра, който представя, заради (евентуално) новаторството й, заради биографията на автора й, ако щете, дори само заради патриотичната й насоченост. Всички тези неща изобщо не са маловажни. Заради хронологията даже - какво е имало преди това и какво следва след това. Какви са връзките между епохите, между личностите в нея, между различните жанрове изкуство и между отделните произведения в конкретен жанр.

"Дръндьо" си го четат и без да се включва в часовете в училище. А такава елементарщина (моя дума, не мога да се сетя за по-подходяща просто), между другото, рядко се среща. Интересна им е, защото е повърхностна, не изисква задълбочаване, не изисква мислене. Няма лошо и такава литература да се чете, ама да останат само на това ниво - не, благодаря. Предпочитам да се сблъскат с нещо безинтересно, да си понапрегнат мозъците за един-два учебни часа, пък нека нищо не им остане като спомен от самия текст. Обаче ще са надградили малко способността си да разсъждават, да концентрират мислите си, дори и за кратко, в нещо малко по-дълбоко от "цепката на з*дника" (цитирам Дръндьо, няма да го забравя този момент Grinning).

Иначе че им е далечно, далечно им е. Обаче и на нас не ни е било по-близо. Все пак разликата между нас и децата ни е 25-30-35 години. На фона на 1000 (и повече) години са нищо. Колкото е било близко/далече до нас, толкова е и до тях.

И последно, че много мога да пиша по въпроса. Вие оценявате ли какво е да пишеш в онази епоха, да създаваш литература (дори да не е с най-висока художествена стойност), да записваш исторически събития, да преписваш книги, да ги съхраняваш, разпространяваш, изобщо - да си новатор в нещо? Тепърва да въвеждаш нещо в обществото? Да пишеш историята на страната си? Да създаваш културата й? Да създаваш идентичността й? Ето за това трябва да се учат тези произведения, пък който ги разбере - разбере. Който не - да си чете Дръндьо, никой не му забранява.

# 188
  • Мнения: 29 768
Мила, благодаря, добре описа това, което и аз исках да кажа. Просто вече не ми се спори в тази тема, понеже едни и същи неща въртим през няколко страници.

# 189
  • София
  • Мнения: 827
Мила, чудесен пост, благодаря ти!

Аз не мога да разбера, защо трябва да се върти образованието около някакви неясно на кого интересни и нови нвща. Българските деца трябва да познават българската литература и да я започнат от началото - с произведения като "За буквите"  и житието за Кирил Философ, минат през различните етапи от развитието ѝ, Българското Възраждане и едва тогава съвременни автори. Обаче епохите, които изучават по литература, да бъдат синхронизирани и с изучаваното по история, дори и по география в известна степен.  Така за децата ще е по-лесно да осмислят. На малката ми дъщеря хич не ѝ хареса "Под игото" на Вазов, ама пък може ли да има българин, който да не я е чел?
Дръндьото е супер посредствена книга, написана на почти жаргонен език и хич не ми харесваше, че им беше много на мода. Дори учителката им беше в шок, как да чисти някои думички от езика им.

На мен ми липсва друго - гледах интервю на проф. Атанас Семов преди време, ми прав беше човекът! Безкрайно сухо написано, не учи децата на патриотизъм и на това да обичат България. Това трябва да се пормени в учебниците, да се вкара малко повече поводи за гордост, да се спре с това чуждопоколнничество. Ми и ние сме дали нещо на света, не малко при това, и няма нужда да се започва с това, че сме второ качество хора още от 1 клас.

# 190
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Спокойно, никой не изисква да се учи Дръндьото по български. Smile
Мисълта ми беше, че се дъвчат едни и същи ретро заглавия отпреди векове и се счита, че това е много важно.
"Под игото" я четох наново скоро и аз, трудно се чете и предполагам, че за учениците е тежко четиво. Но окей- щом се счита за особено важно, да го изучават.
Но няма нещо ново, не се върви в крак с времето. Като цяло, каквото съм учила аз преди десетилетия, това изучават учениците и сега.

Все едно в Германия да учат старонемска литература и да вкарват гордост, патриотизъм и чуждата литература да е чуждопоклоничество. Smiley
Да, ама не се прави и тези идеи са останали назад в миналото.

# 191
  • Мнения: 1 276
Що се отнася до българската класическа литература, изучавана в училище, в нея има две основни теми - страдание и героизъм чрез саможертва в името на националната идея.
Катя, ами класическата българска литература е писана в такъв период - на националноосвободителни борби, на реална саможертва на реални хора на реалното бойно поле под обстрел с реални куршуми, а не на дивана или в компютърна игра. Какво да направим - да я изтрием ли тази история и тази литература? И нищо им няма на 13-19-годишните мозъци, ако се понатоварят малко с тази тематика. Много почнахме да ги щадим и глезим. Те затова стават все по-инфантилни, повърхностни, неуважителни и с ужасяващо ниска обща култура. С беден речник, защото четат/гледат само каквото им е интересно, а то обикновено включва "брат, глей, уникално, брутално, в смисъл".

Бибит, това, че в Германия не учат старонемска литература защо автоматично да означава, че е ок и че те са прави?  За мен това е пропуск. Разбирам, че там се цени повече профилираността. Няма лошо. Просто различни ценностни системи. Но кой преценява коя е по-добра и по-стойностна?

# 192
  • Немция
  • Мнения: 6 924
А няма ли стойностна нова литература? От края на 20 век например?  
Тук става дума да направиш един предмет атрактивен, да се чете с желание, да те грабне материала и да събуди интерес в ученика.
Времената се менят, интересите се менят, това е положението.
Не става дума да се изтрие една история, а да се върви успоредно със съвремието.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 13:01 от Бибит

# 193
  • Мнения: 1 232
Хубаво, де, ама те сега го учат всичко изброено и това съвсем не им пречи да са повърхностни и с ниска обща култура. Значи нещо куца все пак в картинката Wink

# 194
  • Мнения: 1 276
А няма ли стойностна нова литература? От края на 20 век например? 
Тук става дума да направиш един предмет атрактивен, да се чете с желание, да те грабне материала и да събуди интерес в ученика.
Времената се менят, интересите се менят, това е положението.
Не става дума да се изтрие една история, а да се върви напред в бъдещето.
Разбира се, че има стойност новата литература. И тя трябва да се изучава и най-вече да се чете. Тук сме абсолютно на едно мнение. Просто отговорих на предишните постове защо трябва да се учи И старобългарска литература.

Lúthien, куцат много неща, така е. Но това не е причина да спрат да се изучават тези произведения. Просто не в тях е проблемът. Ако и тях им спестим, сигурно съвсем ще затънем в невежество. Мое предположение.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 10:11 от Мила Атова

# 195
  • Мнения: 41 394
А може би да се поореже ненужната граматика и вместо нея да има повече четене и дискусии. И литературата да се раздели на две - "съвременна литература" и "историческа литература", като последната да се изучава в тандем с историята. Все пак не може българин да не е чел "Под игото" или "За буквите", да не знае за апокрифната литература, да не е чел "История славянобългарска"... Но тези произведения са някаква мешавица от история и литература и ценността им е именно в комбинацията, защото въпросната "История славянобългарска" например като съдържание няма нито реална историческа точност и ценност, нито пък някакви литературни такива. Но такава, каквато е, тя е важен жалон в развитието на България. То и Хелиоцентричната система на Коперник е грешна, но я изучаваме, защото е подобен жалон и трасира пътя напред. Подобно изучаване ще изгради у децата и усет за комплексност и взаимовръзки в науката.
А в другата литература да се четат интересни и четими неща, без да се изключва и подбрана класика, но в точното време, а не по-рано, защото за да възприеме някои произведения човек трябва да натрупа житейски опит, а и да стъпи на по-прости четива, прочетени преди това.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 10:22 от Черна станция

# 196
  • Мнения: 29 768
Не съм чела всичко, излязло последните години, т.е. "нова литература", но българските, които са ми попадали, леко ми простеят....(да ме извиняват авторите). Но това е мое мнение, вероятно грешката е в мен.

# 197
  • Мнения: 41 394
Не е в теб. Този стремеж за модерност и оригиналност за мен е напън тип жабата и вола. Аз вече и на театър не ходя. Няколкото опита все бивха пълен провал. И пак заради тази мода за "модерно тълкуване" на пиесите и поставянето им в някакви модерни ситуации и рамки. По някаква причина за последно май гледах "Антигона" в Народния театър. Ми то не се издържа, бре. Или пък по-рано "Хъшове", пак там. Декорите бяха една черна стена, на която написан графит FUCК THE SULTAN...

# 198
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Не става дума за заглавията само от последните 30 години.
В 12 клас например изучавахме "Хайка за вълци" на Ивайло Петров. След време- след училищния период- я зачетох задълбочено и я преоткрих за себе си.

Защо трябва непременно да са само български заглавия?
Има много, много наградени книги, световна литература, различни жанрове...Избор огромен.

Не знам как един осмокласник ще го грабнеш с Черноризец Храбър...

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 10:37 от Бибит

# 199
  • Мнения: 1 276
Ама целта не е само да го грабне. Целта е и научна. Да, литературознанието, езикознанието и те са науки. Ако чакаме да ги грабне нещо, то ще си останем само с чакането. Целта е да се научат да вникват, да анализират, както и да научат някои факти и малко история покрай другото, не само да бъдат "грабнати". Няма как 12 години обучение по всякакви дисциплини и всичко да ги грабва. То и да намерят площта на една стая не ги грабва, ама какво - да не учат и математика ли?

# 200
  • Мнения: 29 768
"Грабването" спира още първи клас, втория срок....поне за повечето.

# 201
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Един осмокласник не можеш да го грабнеш с нищо. Аз лично предпочитам да учат "За буквите" вместо "Моби Дик". Произволен пример е това. Но българската литература трябва да се изучава от българските деца.

Въпросът е за купищата излишна информация с която ги заливаме, а не за четенето и смятането. Затова са измислени уменията на 21 век. Нашите учебници са остали някъде в средата на 20ти.

# 202
  • Мнения: 1 276
Така е, учебниците определено трябва да се преразгледат и пренапишат. Обаче когато това се прави, не бива да се ръководим от какво ще ги грабне малките, уникални, неповторими, чувствителни, крехки натури, които до 10-годишна възраст не могат да си вържат връзките на обувките, защото не им е интересно.

# 203
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Нашите учебници са остали някъде в средата на 20ти.
Затова и пиша, че книгите, изучавани по литература също са останали някъде там.
Нека има и българска литература, но да е в по-модерен вариант или съответстваща на възрастта. Иначе ще продължава да има дремещи ученици, незаинтересованост, липса за четене и отбиване на нОмера.
Не става дума за глезотия, чувствителност, а за събуждане на интерес към литературата.

Моят деветокласник го грабна книгата в момента, която изучават, вчера си легна късно заради нея.
Не е немски автор.

# 204
  • Мнения: 8 299
Ама целта не е само да го грабне. Целта е и научна. Да, литературознанието, езикознанието и те са науки. Ако чакаме да ги грабне нещо, то ще си останем само с чакането. Целта е да се научат да вникват, да анализират, както и да научат някои факти и малко история покрай другото, не само да бъдат "грабнати". Няма как 12 години обучение по всякакви дисциплини и всичко да ги грабва. То и да намерят площта на една стая не ги грабва, ама какво - да не учат и математика ли?

Няма нито как да вникнат, нито как да анализрат с тези учебници и тази програма.
Децата не са наясно с историческият период и кога, какво се е случило. Благодарение на това, че аз съм грамотна по история и просто ми харесва моето може да нагоди периода със съответната тема и произведение.
Не можеш да караш 14 годишни да анализрат творба, която няма как да достигне до тях. За да анализираш нещо и да вникнеш в него то трябва да те докосне. Какво е въздействието на композицията на текста? Ами то реално трябва да ти въздейства, ако не го разбираш не въздейста просто.

Щели да научат малко история - фантазии- кое дете ще отдели часове наред за да научи първо какво се случва в исторически план по времето на светите братя Кирил и Методи; да изучи житието им за да стигне до Сарацинската мисия на Кирил за да може да разтълкува  борбата между исляма и християнството в житието на св.кирил философ.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 11:23 от Hope for Two

# 205
  • Мнения: 1 276
Ама, Хоуп, то с всички предмети е така. Какво да учат тогава? 12 години какво да учат? Все ще има неща, които не ги грабват, не са им интересни, няма да им въздействат, няма да ги докоснат.
И много може да се спори дали ще им влезе и остане нещо в (под)съзнанието или не. Няма как да се твърди и докаже категорично. За мен ЩЕ. Всичко оставя някаква следа.

# 206
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Така е, учебниците определено трябва да се преразгледат и пренапишат. Обаче когато това се прави, не бива да се ръководим от какво ще ги грабне малките, уникални, неповторими, чувствителни, крехки натури, които до 10-годишна възраст не могат да си вържат връзките на обувките, защото не им е интересно.
Абсолютно съм съгласна с това. Има неща, които трябва да се изучат задължително. Не може да учим модерна литература, ако сме прескочили класиката.
Аз лично съм за олекотяване на материала, но никога не съм твърдяла, че трябва да е лесен и интересен. Трябва да е съобразен с възрастта на учениците. Защото 10 годишните не могат да си връзват връзките, а ние ги караме в един учебен час по човек и обществото да осъзнаят каква е била България в края на 19 век, как е преминала през войните и какво се случва след 44та. Не преувеличавам. Това е един урок от учебника.

# 207
  • Мнения: 8 299
Ама, Хоуп, то с всички предмети е така. Какво да учат тогава? 12 години какво да учат? Все ще има неща, които не ги грабват, не са им интересни, няма да им въздействат, няма да ги докоснат.
И много може да се спори дали ще им влезе и остане нещо в (под)съзнанието или не. Няма как да се твърди категорично. За мен ЩЕ.
За мен първо програмата трябва да е адекватна. История и литература са свързани предмети.
Освен необходимия минимум от бълкарска и световна класика, трябва да има съвремени автори. Света се променя , хората се развиват, ние още седим на въпроса - какво е искал да каже автора.

Когато в 1 клас дадоха на моето детет да четет Пипи (аз съм я чела на тази възраст, майка ми също) и детето зададе въпроса, защо това момчие е толкова глупаво и не иска да ходи на училище? Прочитайки няколко глави от книгата за една вечер, сама си дадох сметка че за 1944 година, това е била страхотна книга но за днешните деца не е такава. Прехвърлиме я набързо и започна с чететнето на съвременна литература и качествено подбрани класически творби. В края на ваканцията на първи клас детето ми имаше прочетени повече он 1500 страници. Това доведе до интерес към книгите, подобряване на правописа с нови думи и разлчини гледни точки за ситуациите.

Сега се чудя, как точно ще прочете Декаметрон.....като тази част от историята я имаха в два урока, мисля че беше 6 клас.

# 208
  • София
  • Мнения: 2 726
Спомням си едно време много ми хареса литературата в 8 клас /старобългарска и гръцка/, глътка свеж въздух след напрежението и изпитите след 7 клас/, бях в желаната гимназия, нови учители и т.н.
По темата за резултати от обучението попаднах на статия /сега не мога да я намеря/, че много високи са резултатите в Монголия, даже по-високи от страни-отличници в Европа, обясняваше се организацията на образованието - тоталитарна и че учителите били на голяма почит.

# 209
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Не може да учим модерна литература, ако сме прескочили класиката.
Явно другаде може.
Не вярвам немският вариант на изучаване на литература да е някакво голямо изключение, поне в западноевропейските общества.
Не предлагам абсолютно да се копира техния модел, но човек поне може да се замисли защо е така.

Доколко Монголия дава тласък в световната литература ? Grinning
Май има носталгия по тоталитарната организация в училището, така ли да го разбирам?

# 210
  • Мнения: 1 276
Хоуп, "качествен подбор" е много субективно понятие. Дали Пипи ще се хареса или не, също е въпрос на личен вкус. На твоето дете не му е допаднала, на други съвременни деца им харесва и все още я четат. И не е вярно, че не се дават и съвременни книги, дават се и като препоръчителна литература за лятото, учет се откъси и в час (сега на прима виста се сещам за "Писмата на един дакел"). Идеята ми е, че каквото и задание да се даде от училището, то винаги ще бъде харесвано от едни и нехаресвано от други. Няма как да се направи такъв подбор, че всички да са доволни и за всички да е полезен. Затова има живот извън училището. Там се случват другите неща, точно както ти си процедирала с твоето дете. Това правя и аз за и с моето.
За междупредметните връзки, за модернизирането на учебното съдържание съм съгласна. То всеки май е съгласен. Въпросът е как точно да се направи.

Бибит, а англичаните защо учат Шекспир? И целият свят всъщност?

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 14:26 от Мила Атова

# 211
  • Мнения: 3 461
Цитат
Сега се чудя, как точно ще прочете Декаметрон.....като тази част от историята я имаха в два урока, мисля че беше 6 клас.
Ооо, Декамерон е интересно четиво и се чете. Даже от цялата литература за 8-ми клас е препоръчително точно с Декамерон да се започне. А работа на учителя е да постави Бокачо в Ренесансовия културен контекст и да го направи с чувство и ум. Ма то за тая работа и в Уикепедия може човек да прочете, щото историците си акцентират върху държави, царе, географски и технически открития ...

# 212
  • Мнения: 1 276
Ето чудесно онагледяване на моята теза. За едни "Декамерон" е интересна, полезна и подходяща за съответната възраст творба, за други не е.

# 213
  • Мнения: 8 299

За междупредметните връзки, за модернизирането на учебното съдържание съм съгласна. То всеки май е съгласен. Въпросът е как точно да се направи.

То това е основата, защото всички виждаме, че все по-неграмотни поколения израстват пред очите ни.
И все по същата програма си вървим в последните 40 години. А живота толкова много се промени.
Ако преди 20 години децата в 1 клас гледаха учителя, като единствен извор на знания, към днешна дата децата са залети от информация и обикновенно знаят много повече.


Ето чудесно онагледяване на моята теза. За едни "Декамерон" е интересна, полезна и подходяща за съответната възраст творба, за други не е.
Декамерон за мен категорично не е подходяща за 14 годишни, може би 10 клас ще я приемат по-сериозно.
Голямият беше страшна читанка. Декамерон я прочете цялата в 8 клас, като твърдеше че му е интересна. Онзи ден се сетих да го попитам за нея - 8 години по-късно ми отговори - тъпчика си беше, няма какво да се лъжем.

# 214
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Когато в 1 клас дадоха на моето детет да четет Пипи (аз съм я чела на тази възраст, майка ми също) и детето зададе въпроса, защо това момчие е толкова глупаво и не иска да ходи на училище? Прочитайки няколко глави от книгата за една вечер, сама си дадох сметка че за 1944 година, това е била страхотна книга но за днешните деца не е такава.
А може би сте пропуснали смисъла на книжката? Децата продължават масово да се радват на това, че не ходят на училище, на ваканции и т.н.

# 215
  • Мнения: 8 299
Когато в 1 клас дадоха на моето детет да четет Пипи (аз съм я чела на тази възраст, майка ми също) и детето зададе въпроса, защо това момчие е толкова глупаво и не иска да ходи на училище? Прочитайки няколко глави от книгата за една вечер, сама си дадох сметка че за 1944 година, това е била страхотна книга но за днешните деца не е такава.
А може би сте пропуснали смисъла на книжката? Децата продължават масово да се радват на това, че не ходят на училище, на ваканции и т.н.
Ха, ха не съм пропуснала смисъла.
Просто я прочетете отново. Днешните деца са доста по-умни от Пипи.

# 216
  • European Union
  • Мнения: 1 414
Не може да учим модерна литература, ако сме прескочили класиката.
Явно другаде може.
Не вярвам немският вариант на изучаване на литература да е някакво голямо изключение, поне в западноевропейските общества.
Не вярвам немските деца да завършат училище без да са чували за Гьоте или Ремарк.

# 217
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Не може да учим модерна литература, ако сме прескочили класиката.
Явно другаде може.
Не вярвам немският вариант на изучаване на литература да е някакво голямо изключение, поне в западноевропейските общества.
Не вярвам немските деца да завършат училище без да са чували за Гьоте или Ремарк.
Чували са, разбира се, но не е измежду задължителния материал по литература.
Евентуално в горните класове може да им се случи да четат нещо от тях.
Нямам още лични впечатления от периода 10-13 клас, но от училище до училище книгите, които се изучават, се различават.
Но класиката определено е на заден план.

# 218
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Каквото и произведение да сложат ще е все тая, след като никой не успява да извлече нещо от него. Ще се пишат някакви домашни, ще се лепят някакви оценки и като излязат от училище ще са на същото ниво.

# 219
  • Мнения: 931
В Реалшуле може и да не стигнат до класическа литература, ама в Гимназиите не само Гьоте (от 5 клас се почва с него и не знам как го разбират) и Шилер изучават, ами и Брехт, Кафка и Камю в допълнение. Ако на някого му  е интересно, ето по години какво се изучава по немска литература в една немска гимназия от желаните.
https://goethe-gymnasium.berlin/wp-content/uploads/2021/08/schul … .Jg_._deutsch.pdf
Разликата е, че в Германия като не ти се учи, отиваш в Реалшуле, правиш след това 2 години Аусбилдунг (няма нужда от ДЗИ, щом няма да ходиш в университет), получаваш професия и то нелошо заплатена и никой не страда от това, че няма да е с висше и не прави драма как е възможно моето "гардже" да не е прието в "елитната гимназия", докато в България образованието девалвира до такава степен, че вече е смешно да казваш, че имаш. С цел да не нараним чувствата на дечицата, а и да се осигурят средства за заплати на учителите, се оставят явно неграмотни ученици да продължават напред до 12 клас, заинтересованите родители влагат все повече и повече средства в частни уроци, за да изпратят децата си в училище, в което по-голямата част от децата ще знаят защо са в класната стая. И така се въртим в един омагьосан кръг, от който излизане няма.

# 220
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
докато в България образованието девалвира до такава степен, че вече е смешно да казваш, че имаш. С цел да не нараним чувствата на дечицата, а и да се осигурят средства за заплати на учителите, се оставят явно неграмотни ученици да продължават напред до 12 клас, заинтересованите родители влагат все повече и повече средства в частни уроци, за да изпратят децата си в училище, в което по-голямата част от децата ще знаят защо са в класната стая. И така се въртим в един омагьосан кръг, от който излизане няма.
Родителите не влияят на учебната програма и всеки гледа себе си, затова е омагьосания кръг. Но пък не е въобще зле, защото у нас има предостатъчно начини да си живееш добре и без училищното образование, всеки втори има собствен бизнес и върти нещо семейно, отделно че са популярни всякакви академии, курсове и подобни неща където за 3м може да хванеш професия без да се мъчиш с години като в немско.

# 221
  • Мнения: 3 763
Всеки втори със собствен бизнес и професии, придобити с тримесечни курсове.. Някакъв нов кръг на ада обрисуван виждам.

# 222
  • Мнения: 29 768
М, да....няма нужда от висше, едно курсче и стига толкова.

Имала съм колежка, завършила 3-месечен курс за счетоводител. Аз съм учила 5 години в икономически техникум и още толкова в университет. Дали  сме равни като знания и умения?

# 223
  • Мнения: 931
докато в България образованието девалвира до такава степен, че вече е смешно да казваш, че имаш. С цел да не нараним чувствата на дечицата, а и да се осигурят средства за заплати на учителите, се оставят явно неграмотни ученици да продължават напред до 12 клас, заинтересованите родители влагат все повече и повече средства в частни уроци, за да изпратят децата си в училище, в което по-голямата част от децата ще знаят защо са в класната стая. И така се въртим в един омагьосан кръг, от който излизане няма.
Родителите не влияят на учебната програма и всеки гледа себе си, затова е омагьосания кръг. Но пък не е въобще зле, защото у нас има предостатъчно начини да си живееш добре и без училищното образование, всеки втори има собствен бизнес и върти нещо семейно, отделно че са популярни всякакви академии, курсове и подобни неща където за 3м може да хванеш професия без да се мъчиш с години като в немско.
Че то в Германия родителите още по-малко могат да влияят върху каквото и да било. Даже избор на училище след 4. клас на децата си нямат, защото все още в по-голямата част от страната къде ще учи детето от 5. клас се определя от началния му учител и това каква характеристика му е дал. За щастие благодарение на многото чужденци основно от източния блок, за които това да си стоиш с професия и без възможност да учиш, ако ще и на стари години, е немислимо, започнаха да си разчупват мнението и да приемат деца в гимназиите въпреки мнението на началните им учители (все още само в отделни провинции). За сега е важно основно за чужденците, германците продължават да вярват безрезервно на учителите и не оспорват квалификациите им. Ами не ми звучи като да им е идеална системата, или пък програмата им да се различава драстично в гимназиите им от нашите добри гимназии. И като ще гледаме все в чуждите системи, що пък не погледнем една Южна Корея или Китай (и икономически вече са далеч по-напред от Германия и Западна Европа, и образователно). Ама там дисциплина, ред и учене и няма галене с перце.

# 224
  • Мнения: 3 461
Ето чудесно онагледяване на моята теза. За едни "Декамерон" е интересна, полезна и подходяща за съответната възраст творба, за други не е.
Ами ... съжалявам, ама не онагледява Вашата теза. Първо, защото съм наясно, че учебната програма не може да се съобразява със "за едни - за други". Тя все пак е работа на експерти. Второ, защото съм поставила "Декамерон" в списъка за литература за 8-ми клас и в сравнение с посочената литература е добре да се започне с него. А доколко ще се формира интерес, това зависи от работата в час най-вече.
Книги за 8. клас:

Скрит текст:
Омир – „Илиада“

Сафо – „Любов“

Софокъл – „Антигона“

Библията

„Пространно житие на Константин – Кирил“

Константин Преславски – „Азбучна молитва“

Черноризец Храбър – „За буквите“

Джовани Бокачо – „Декамерон“

Мигел де Сервантес – „Дон Кихот“

Уилям Шекспир – „Хамлет“

Уилям Шекспир – Сонети
А по повод Южнокорейската образователна система е добре да се прочете този текст. В него накрая:  „Докато родителите са живи, децата нямат никаква свобода и са третирани като роби или добитък, не по-различно отколкото поданиците на феодалния лорд”.
http://danielaubenova.com/blog/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0 … 0%B5%D1%85%D0%B0/

# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Цитат
Имала съм колежка, завършила 3-месечен курс за счетоводител. Аз съм учила 5 години в икономически техникум и още толкова в университет. Дали  сме равни като знания и умения?

Провокира ме това изказване.
А защо да не сте? Във висшето образование като съберем всичко смислено и конкретно по специалността няма ли да се получат около 3 мес интензивно учене?
И останалите 4г плява от университета (повтаряща техникума) просто си ги спестяваме.

# 226
  • Мнения: 29 768
Щом казваш!!!

Вземи си счетоводител с тримесечен курс и дерзай нататък!!!

# 227
  • Мнения: 15 745
Цитат
Имала съм колежка, завършила 3-месечен курс за счетоводител. Аз съм учила 5 години в икономически техникум и още толкова в университет. Дали  сме равни като знания и умения?

Провокира ме това изказване.
А защо да не сте? Във висшето образование като съберем всичко смислено и конкретно по специалността няма ли да се получат около 3 мес интензивно учене?
И останалите 4г плява от университета (повтаряща техникума) просто си ги спестяваме.

И двете можете да сте счетоводители на фирми, но само тази с висше образование може да заеме пост Главен счетоводител, ако й се отвори възможност. А това си е доста по-отговорна длъжност, съответно и много по-добре платена. Това е малко, като да се сравнява програмист със софтуерен инженер. И двамата могат да програмират, ама инженера може и други неща да прави.

# 228
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Ами не ми звучи като да им е идеална системата, или пък програмата им да се различава драстично в гимназиите им от нашите добри гимназии.
Германия е четвърта икономическа сила в света, явно разликите са се оказали драстични при реализацията на изученото.

# 229
  • Немция
  • Мнения: 6 924
AsitaNew, не знам дали имаш дете в немско училище.
Има разлики и в материал, и във формулиране на материала, и
начинът на преподаване, и в начин на учене , така че разликите между българските и немските училища са големи.

За японската система четох положителна статия в немска медия за разчупения начин на преподаване на математиката.
Пише го журналист, който е присъствал на техен час по математика.

# 230
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346

Провокира ме това изказване.
А защо да не сте? Във висшето образование като съберем всичко смислено и конкретно по специалността няма ли да се получат около 3 мес интензивно учене?
И останалите 4г плява от университета (повтаряща техникума) просто си ги спестяваме.
Защото за краткото време "интензивно учене" освен бегла представа по отделните дисциплини, друго не може да се получи. Но все пак хората, които преквалифицират, трябва да си вярват и им е удобно да се залисват. Сами знаят, че срещу редови специалист нямат шанс.

# 231
  • Мнения: 29 768
Скрит текст:

Провокира ме това изказване.
А защо да не сте? Във висшето образование като съберем всичко смислено и конкретно по специалността няма ли да се получат около 3 мес интензивно учене?
И останалите 4г плява от университета (повтаряща техникума) просто си ги спестяваме.
Защото за краткото време "интензивно учене" освен бегла представа по отделните дисциплини, друго не може да се получи. Но все пак хората, които преквалифицират, трябва да си вярват и им е удобно да се залисват. Сами знаят, че срещу редови специалист нямат шанс.

Точно така. Нямат....обаче изказванията са все едно не аз съм магистър, а те с тримесечното курсче, че и са станали корифеи в материята.
Както и да е.  Все ми е тая кой как се изживява.

Чудя се само Ашли дали е съгласна да бъде обслужвана от специалисти с тримесечно обучение?....или търси учители с магистратура педагогика, доктор със специализация, архитект с образование и т.н.

# 232
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Изобщо не целя да засегна някого. Нарочно и не поставих в цитата конкретния човек, който изказа това мнение. Коментирах само мнението.
Тук, от толкова високопарно поведение, започваме да забравяме за хора, които не са имали възможности да учат 5г и за 3 мес придобиват професия и шанс за развитие. Останалото зависи от способностите, които покажат и придобият.
Естествено, че няма да станат мениджъри или шефове на големи компании, но за оперативна работа и то в професии, в които работи предимно компютър, защо не?
Нали затова са ЦПО-тата. Да създават кадри, които веднага да придобиват знания и да почват да работят.

А пропускаме и другия вариант - висшист, учил 5г нещо различно и решил за 3 мес да се преквалифицира. На него ще му трябват само конкретните практически знания. Останалото си го има.

Призовавам да не се засягате, а да погледнете по-мащабно.

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 08:34 от *ashley*

# 233
  • Мнения: 29 768
Всъщност ти омаловажи труда и ученето на много хора, принизявайки ги до тримесечен курс. И все още твърдя, че един курс в никакъв случай не е достатъчен, за да смениш професията. Затова се мисли навреме. Но, ако вс пак решиш на 40+ да работиш нещо друго, то не се изживяваш като гуру, понеже си разбрал какво е дебит и кредит....(и то не винаги си схванал правилно).

Кои точно хора не са имали възможност да учат? Еле пък в България.... тук образованието е толкова достъпно, че няма докъде. Неученето на висше обикновено е личен избор, с който живееш по-натам. Разбира се, той също не е лош. В крайна сметка има нужда от хора с всякакви професии и всеки има място под слънцето.

# 234
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
То ако човек иска съвсем да си улесни ученето направо може да си купи диплома и да си чете уикипедия ако нещо конкретно му потрябва.

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 16:30 от Eфибуш

# 235
  • Мнения: 12 386
Всъщност никога не е късно да запишеш и завършиш висше, ако имаш средно. И на 30, и на 50 ще те приемат в университета. Дори, записвайки висше не на 19 значи си мотивиран и ориентиран какво искаш да учиш, какви са перспективите и защо искаш да учиш. На 19 не един и двама записват по инерция, защото такива са очакванията на родителите или пък чисто и просто за още няколко години "живот". И после четем "Записах нещо, което установявам, че не ми харесва дали да не го сменя?" Или "Посъветвайте ме какво да запиша "и се изброяват няколко интересно звучащи специалности, които сме гледали в някой филм или сме чували, че са добре платени.

# 236
  • Мнения: 9 255
Те приемат в университет и с основно образование. Не си измислям. В началото на Прехода в началото на 90-те години,когато беше основан Нов български университет,в него приемаха и хора с основно образование,но с идеята че докато учат в университета,трябва да изкарат и средно образование,(подразбира се задочно или частно). Laughing

# 237
  • Мнения: 29 768
Когато човек има амбиция и стимул, може да запише университет на всяка възраст. В магистратурата имах колеги на 40-50 г., които дори учеха повече от младите, понеже знаят за какво са там.

Купена диплома освен за някоя "калинка" в държавната администрация, която е сложена там да си клати краката по цял ден, не виждам за какво друго може да послужи.

# 238
  • Мнения: 3 461
Те приемат в университет и с основно образование. Не си измислям. В началото на Прехода в началото на 90-те години,когато беше основан Нов български университет,в него приемаха и хора с основно образование,но с идеята че докато учат в университета,трябва да изкарат и средно образование,(подразбира се задочно или частно). Laughing
Можете ли да посочите документ или някаква друга по-конкретна информация, защото така написано звучи като фалшива новина.

# 239
  • Мнения: 9 255
Документ няма как да посоча след толкова години... Но наскоро стана известно,че Васил Иванов – Гонзо футболистът е изкарал като частен ученик средно образование в началото на 90-те години набързо за две-три години,а след това – висше в НСА. Тогава през 90-те години България беше разграден двор и ставаха такива работи,каквито днес изглеждат невероятни...

# 240
  • Мнения: 3 461
Документ няма как да посоча след толкова години... Но наскоро стана известно,че Васил Иванов – Гонзо футболистът е изкарал като частен ученик средно образование в началото на 90-те години набързо за две-три години,а след това – висше в НСА. Тогава през 90-те години България беше разграден двор и ставаха такива работи,каквито днес изглеждат невероятни...
Това с Гонзо и неговото образование го проверява прокуратурата. И не е НСА, а техническия ун-т в Габрово. И не е през 90-те години, а през 2000 - 2001 г. постъпил. И той като прочетох историята на програмите на НБУ през 90-те години, въобще не виждам логика, според която са приемали завършили 8-ми клас. А накрая - точно през 90-те години и в средното, и във висшето образование си имаше сериозна конкуренция и приемът ставаше с изпити. Тук трябва да прибавим и факта, че нямаше нароени университети през 90-те години, нямаше и наплив за учене в западни университети.
Така че.. да не излезе като в оня виц за изнесените компютри, които били компоти и не сме ги изнасяли, а внасяли.

# 241
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
футболистът е изкарал като частен ученик средно образование в началото на 90-те години набързо за две-три години,а след това – висше в НСА.
Май не ти е ясно какво е частен ученик, но винаги може да го гугълнеш.

# 242
  • Мнения: 3 461
Как български директор преобрази закъсало шведско училище
https://www.segabg.com/category-observer/kak-bulgarski-direktor- … vedsko-uchilishte

# 243
  • София
  • Мнения: 2 726
Добре забравено старо: Сендовската система вече се нарича STEM
50 години от реализирането на Сендовската система
https://www.segabg.com/category-education/dobre-zabraveno-staro- … e-se-naricha-stem

Общи условия

Активация на акаунт