Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Лилана, схвана ми неориентираната ми мисъл  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 24 467
Тук се отчитат повече майки с по-малки деца.
Нека кацнат в 9 клас да видят за какви пари иде реч за учебници вече.
Безумието, наречено "учебна тетрадка" е всъщност помагало. Някой го мързи да преподава, да диктува план, да диктува примери и правила и да даде домашно. По-лесно е да "попълниш" учебната тетрадка за домашно.
Всяка година го повтарям и всяка година поръчваме учебни тетрадки и допълнителни помагала за "попълване", които сама си проверявам.


Аз имам студент и шестокласник.
Тъпомера счупи искането на даскала по география до 12-ти клас учениците да оцветяват контурни карти.
Много глупости съм видяла, тази е от най-фрапантните. Същият тоя пускаше уроци от "Уча се" и излизаше от стаята.

# 47
  • Мнения: 711
Аз нямам против помагалата, но да са в разумни количества, не толкова заради парите, а заради тежестта на раницата. Първия учебен ден взехме след тържеството всички учебници, помагала и сборници и отидох в книжарница за подвързии - платих за 25!!! Факт е, че досега се попълваха и в клас, и за домашно. Например да се научи урока по география и да попълнят еди кои си упражнения в уч. тетрадка (или както там се казва). Не са лоши, защото по време на тези упражнения се осмислят нещата по-добре.
В анкетата не знам как да гласувам, хем съм да, хем 3 сборника по математика (задължителната), 1 за ИЧ и 1 за ФЧ ми идва много вече. Т.е. общо 5 сборника, определено няма да ги изрешат всички тези задачи Simple Smile

# 48
  • Мнения: 667
А пита ли ги, дали не са излишни, щом не се дават за домашна и не се попълват?

Разбира се, че съм питала, в началото,когато ги поръчват най-вече. И в началото започват да се попълват, спират някъде към края на 1 срок.
Въобще, питам винаги за всичко, което ме вълнува и имам мнение. Често не всички учители минават на родителската среща, та няма как да питам, стените едва ли ще ми отговорят. Налага се да си пускам отпуск, за да посетя конкретния учител в конткретния подаден за консултации ден и час. Ходя, питам, те ми мъцат че трябва, че попълват, едни заучени фрази се спрягат постоянно, вече не ходя и не питам, защото знам наизуст какво ще ми се отговори.
Толкова елементарна и неука/неграмотна ли изглеждам, че след като коментирам тези неща, значи никога нищо не съм попитала. Над десет години ходя по родителски срещи и питам ли, питам. Може би неграмотно питам, или може би отсреща не ме разбират какво питам, защото са неграмотни. Не знам.

# 49
  • Мнения: 1 800
Наистина зависи от помагалото и цената. Има учебни тетрадки по 4-5 лв. и това едва ли е проблем. По принцип най-скъпи са по езиците- около 20лв. по лични впечатления. Визирам прогимназия.
За гимназия още по мое време беше скъпо

# 50
  • Мнения: 10 995
често казано купувам всичко и не се замислям върху нищо. Училището е просто период. Не мога аз толкова навътре да го преживявам. Вярно парите трудно се изкарват, ама за едни тъпи помагала не си струва чак такава драма, като при срало мече. Въобще не питам нищо никой.

# 51
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Помагалата не са задължителни.В някои по-малки градове и в някои села например ,помагала не купуват.
Ако всички родители решат,че не желаят децата им да имат допълнителни часове,могат да откажат помагалата.
Ние родителите сами сме се съгласили да платим помагалата и децата да ги ползват.При нас имаше само две майки,които бяха против.


# 52
  • Мнения: 24 467
Помагалата не са задължителни.В някои по-малки градове и по селата например ,помагала не купуват.
Ние родителите сами сме се съгласили да платим помагалата и децата да ги ползват.

Не съм съгласна. Когато се даде домашно от даден сборник, последният трябва да е налице. Родителито нито се натискат, нито се съгласяват, поставени са пред изискване леко доброзорно.
Жалко, че наличните закупени такива се почват и често не се доработват, защото на учителя му секва ентусиазмът нейде през годината. Затова съм против. И по-скоро следва да са в електронен вариант - ако се присети учител да даде домашно, децата просто ще си го напишат, ползвайки съответната платформа. А от това има смисъл пэк ако после домашното се провери и обсъди.

# 53
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Аз не съм против помагалата.
При нас нямаше помагала,които да са останали неизползвани или недовършени.
Миналата година всички задачи от сборниците бяха решени ,още преди да е свършил втория срок.
Но това зависи от преподавателите.

Факт е,че има училища в които не се ползват никакви помагала.
Ама те са в Горно нанадолнище.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами виж сега, никой не е казал, че децата са безплатно удоволствие.
Ако ти се чувстваш достатъчно компетентна да подготвиш упражнителни задачи за детето си по всеки предмет (вкл. контурни карти по география, примерно), ако детето се справя добре с тяхна помощ, едва ли някой би направил на въпрос защо е писало упражненията в тетрадка, а не в купен сборник и защо картите му са на паус.

# 55
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Аз смятам,че допълнителните часове са полезни за детето.
Но естествено  не очаквам помагалата да са безплатни.
При нас най-скъпи са тези по английски.
На първата родителска среща ни раздадоха декларации,една от които беше точно за допълнителните часове.
И там пише ,че желая детето ми да посещава ИУЧ математика и български. Като желая,много ясно,че ще си платя за помагалата.


Преди години си купихме къща в едно планинско село в което няма цигани и там се запознах с една от учителките в селското училище. Питах я дали имат помагала и тя направо се изсмя.Каза ми,,Ние ако искаме по 100лв.за помагала,никой няма да дойде на училище.,,И децата там учат само с безплатните учебниците.Обаче родителите са на едно мнение и се поддържат.Защото трябва целия клас да няма допълнителни часове.Това в града не може да се случи.
Стана ми интересно и поразпитах.Така разбрах,че помагалата не са задължителни.Обаче това се премълчава.И ние си мислим,че допълнителните часове и помагалата са задължителни.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 11:13 от -veni-

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Избираемите часове са задължителни, учителят е задължен да посочи литература - учебник, помагало, друго.

# 57
  • София
  • Мнения: 17 592

Родителите трябва да са единни в това, че не искат децата им да учат ли?
Задължително избираемите предмети са задължителни. Дали ще се ползват учебници и помагала по тях (както и по който и да било друг) си е решение на родителя - както вече споменах, може да вложи време вместо пари, да подготви упражнения сам, да се погрижи да бъдат вярно направени и изобщо да помогне на детето да учи и без тези помагала и да се справя наравно с другите.

ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

# 58
  • Мнения: 667
Аз дори не коментирам цените. За начален етап парите са пренебрежимо малко, хайде, да не е пренебрежимо, но сумата за старт на учебната година е приемлив. Протестът ми е за безполезноста им в допълнение с тежест за гърбовете на децата.
В гимназията вече сумите стават прилично солени, особено за наборите с нововъведения, нови програми и поредни нови учебници, които няма как да закупиш от борса втора употреба, защото просто няма такива.

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

Кати пак пише неверни неща. Първо от скоро има нова програма и все още има ученици, които са за първи път по нея. Второ - обичайно в помагалата се попълва и това е идеята на упражнението, а не да се чете.
Дай пример за помагало от Книжен пазар.

Общи условия

Активация на акаунт