Отговори
  • Мнения: 5 286
Здравейте!
Искам да разбера какво е мнението ви за задължителното закупуване на помагалата по различните предмети, които в момента за нас, в 6 клас, излизат някъде към 120 лв.  на дете.
Не говорим за тетрадки, моливи, химикалки, гуменки, линии, пергели, боички, атласи, контурни карти и др. подобни. Става въпрос за книжните помагала, които сме задължение да купим по всеки предмет.
Смятате ли, че е редно да се издържат издателствата с тези пари?
Мислите ли, че е невъзможно учителите да си вършат работата добре и без тях?
Мислите ли, че е възможно просто учителя да напише на дъската няколко задачи или въпроса и детето  да си напише домашното в обикновена тетрадка?
Помагалата попълват ли се от край до край или половината задачи остават нерешени?
Питам, защото обмислям идеята за писмо до Министерството за т. нар. безплатно образование до 7 клас, което изобщо не излиза безплатно, но не знам дали мнението ми се споделя от повече родители?
Както виждаме, след  писмата за тежките раници на децата, някакви стъпки се предприемат и щом сме настоятелни, промени се постигат.
 Аз подкрепям използването на електронни учебници. Защо да не се облекчат родителите и от тези излишни разходи за помагала?
А за родителите на деца след 7 клас, които трябва да купуват и учебниците, тежестта става още по-голяма Sad

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 10:04 от Джинa

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Образованието е безплатно.Това че ние вървим по гайдата на учителите и купуваме 101 помагала си е наш,личен проблем.
В твоя случай не бих купила помагала за 240 лв.Ще помоля съученик да ми даде неговите,за да ги снимам на ксерокс.Излиза по-изгодно.
Може и да не се купуват,но трябва всички в класа да подкрепят тази идея.Иначе децата без помагала,страдат и не могат да работят

# 2
  • Мнения: 46 553
За сборник по математика съм. Другите са излишни, при нас не помня да са купувани. Май 1-2 г. и по БЕЛ имаше, но в по-малък курс, но беше с полезни упражнения.
При нас ги решаваха целите, по математика ни предупредиха да не купуваме учебната тетрадка, само по сборника работеха.

При вас, при положение, че са близнаци, вземете само 1 бр.

# 3
  • Мнения: 8 287
На мен пък ми е интересно защо все мрънкаме как всичко трябва да ни е безплатно.
За толкова години не се ли научихме ,че безплатен обяд няма. И ако искаме детето наистина да учи то трябва ние като родители да се стараем и да не прехвърляме отговорността на държавата.

Смятате ли, че е редно да се издържат издателствата с тези пари?  - Със сигурност издателствата не се издържат с тези пари. Просто труда на хората списващи тези помагала е ценен. Защо една преведена книга в хиляден тираж струва 15 лева а едно помагало помагащо на детето да се ограмоти да не струва 20?

Мислите ли, че е невъзможно учителите да си вършат работата добре и без тях? - Възможно е. Ако класа е от 8-10 деца , учителя може да им ги разпечата или на всяко отделно да го напише. При 20-30 деца - кой ще плати времето на учителя минало в снимане или пък самият материал.

Мислите ли, че е възможно просто учителя да напише на дъската няколко задачи или въпроса и детето  да си напише домашното в обикновена тетрадка? - Не мисля. За времето в което 25 деца ще препишат от дъската една задача, от помагалото ще се справят с 3. Да не забравяме ,че има по-бързи и по-бавни деца. А на тях , кой да обърне внимание?

Помагалата попълват ли се от край до край или половината задачи остават нерешени? - При нас всичко се решава от край до край.


И не на последно място 120 лева /разделено на 10 месеца = 12 лева на месеца /разделено на 20 учебни дни е по 0,60 лева на ден. Дали пък е скъпо това пусто образование?
А после идваме на въпроса...как да си намеря работа...защо малко ми плащат....ами всичко е свързано с образованието.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 07:54 от Hope for Two

# 4
  • Мнения: 5 286
Нали знаете, че децата са чувствителни и никак няма да им е приятно да ги сочат с пръст, че само те са с ксерокс.
Отделно, че помагалата вече са поръчани. Тъкмо им казвах, че имам контурна карта, миналата година я купих за някакво домашно и те ми казаха, че госпожата вече ги е поръчала и трябва да дадат парите.
Hope for Two, да, това е едната гледна точка, която винаги ще е опозиция. Но нека не забравяме, че при нас, когато се твърди, че образованието е било на много по-доброо ниво, не сме имали нужда от помагало по всеки предмет, за да си научим уроците. Изпитваха си ни да разказваме, а не да напишем/препишем няколко реда в помагало.
Освен това не споменах, че искам да учат безплатно, а че за мен разхода за тези помагала е неоправдан, спрямо целите, които постигат.
И още нещо - имам позната детска учителка, в малко населено място, предимно с деца от ромски произход. Тя като разбра колко пари давам за помагала каза, че тя никога не би могла да иска толкова пари - първо, и второ - това е улеснение за учителите, а не непремнно необходимост, за да са по-добро образование.
При нас освен, че тези помагала не се попълват на сто процента, по някои предмети дори не се и проверяват Sad

Последна редакция: чт, 20 сеп 2018, 16:40 от Джинa

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Джина,как така ги е купила госпожата?При нас се събират парите първо и тогава се купува.Можеш да си ги купиш сама и на госпожата помагалата да увиснат.
От соченото с пръст няма да избягат.Дали за едно или за друго.Да свикват.Не може това да ги води в живота.Поне аз така говоря на моята третокласничка.

# 6
  • Мнения: 46 553
На мен пък ми е интересно защо все мрънкаме как всичко трябва да ни е безплатно...
Защото се тръби непрекъснато, че основното образование е безплатно, т.е. плаща се от данъците. Поне да му се сложи цена, за да се знае колко струва.
Или просто да се редактират учебниците, щом очевидно не стават.

# 7
  • Мнения: 5 286
Поръчала, извинявам се, моя е грешката.
Освен, че ще ги сочат с пръст, не вярвам и учителите в нашето училище да го приемат. По-скоро отговорът ще е - Като не ви харесва, сменете училището Sad

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Джина,повдигаш темата и изразяваш мнение,че си против това купуване на помагала,а на практика не си ОК да направиш нищо на практика.Темата е безмислена.Ти ще си купиш поръчаните помагала и това е.Направи нещо,което да покаже отношението ти-снимане на ксерокс,забавяне на сумата,нещо.И не,не е срамно да се снима на ксерокс или да нямаш 240 кинта за помагала.Сигурна съм,че и на родителската среща си си мълчала

Последна редакция: чт, 20 сеп 2018, 17:06 от ♥Elfita♥

# 9
  • Мнения: 19 325
Там , където се попълва, няма как да минете с едно помагало, но за сборници и учебници не виждам проблем. Децата са достатъчно големи вече да не се впечатляват от такива неща.

В тази сума предполагам влизат и учебниците по език? Иначе не разбирам откъде се събират толкова пари за помагала.
При нас се правят упражнения главно от принтирани листи. Купуваме и по 1-2 помагала по БЕЛ и мат., но обикновено не се попълват изцяло. В края на годината се събират купища листи с упражнения.
Не се прави защото родителите нямат пари за помагала.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Накарай децата си да ги попълват и проверявай дали са попълнени. Това е за тях.
И ако искаш, не им ги купувай, давай им упражнения вкъщи ти, и ги следи да са подготвени по учебната програма. Ако смяташ, че ще ти е трудно, остави учителя да избере как да ти препоръча да се подготвят. При малките ученици е необходимост. при големите отпада постепенно, но пак има нужда от някакво упражнение за затвърждаване.

# 11
  • Мнения: 13 848
Не само ги купувахме ами и ги изписваха и то по няколко помагала по предмет за цялата година. Паралелно се правеше и всичко от учебник и учебна тетрадка. Госпожата ни беше фурия... Сега сме в пети клас - .да видим.

# 12
  • Мнения: 30
От опитът с двете ми деца не смятам, че помагалата определят в днешно време нивото на образование. Само ще кажа, че съм купувала задължителни помагала, които дори не са били попълнени.

# 13
  • Мнения: 10 995
Мен не ме притеснява цената, а фактът, че детето иска да си почви и не иска да попълва безкрайните помагала. Аз по-скоро предпочитам да намалят лятната ваканция и да дават по-малко домашни. Но стриктно купувам всички помагала и следя за домашните. На родителски срещи не се обаждам и чакам с нетърпение да избутаме училището.@

# 14
  • Мнения: 8 287
Джина изобщо образованието ни е било адекватно за времето. Сегашното не е. Да помагаме на учителите за да научат децата ни на нещо адекватно е наше задължение.
Случката с ромите и учителката няма да я коментирам. Предполагам ,че не искаш децата ти да се сравняват след години по знания и умения с тези роми.

По скоро ползвайте помагалата максимално. И не се притеснявай да пестиш пари от ксерокопия,а не от помагала. Когато се коментираше, че упебниците ще станат чернобели. Но ще бъдат по-леки и по -евтини..бях твърдо ЗА. Въпреки, че ние плащаме не малка сума за частно училище. Детето ми щеше да ползва такива. Както и предполагам повечето деца от класа. Приятелка с дете в Добрич...твърдо заяви че е против защото на детето щели да се смеят, че е бедно. Поговори с децата си кое наистина е ценно. И съм убедена,че ще се съгласят на ксеронопия.

# 15
  • Мнения: 1 231
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От опитът с двете ми деца не смятам, че помагалата определят в днешно време нивото на образование. Само ще кажа, че съм купувала задължителни помагала, които дори не са били попълнени.
Гордееш ли се с това?
Мен би ме било срам да го напиша.

# 17
  • Мнения: 19 325
Някои уроци в помагалата са елементарни и не виждам защо трябва да се попълват. На дъщеря ми вкъщи съм давала избирателно  някои теми. Безсмислено е да губи време да пише всичко.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 182
Проблемът, че съм с близнаци е отделно Sad
Извинявай, но това че имаш близнаци не е проблем, а всъщност е облекчение, защото не всичко ще е необходимо да се купува х2.
Не спират родителите на близнаци да подчертават, че им било трудно, защото всичко било по две. А да не би на родителите на деца на различна възраст да не им е по две?

# 19
  • Мнения: 30
От опитът с двете ми деца не смятам, че помагалата определят в днешно време нивото на образование. Само ще кажа, че съм купувала задължителни помагала, които дори не са били попълнени.
Гордееш ли се с това?
Мен би ме било срам да го напиша.
Срам ме е за пълния член, който съм написала в първото си изречение. Не ме е срам, че учителите са поискали помагало, което не е използвано реално.

# 20
  • Мнения: 13 848
Значи имаме пари за цигари, за бира, за маркови дрехи, за екскурзия извън града почивните, да прескочим до Гърция по празниците и до Истанбул защото лирата е паднала, но не и за помагала. Излишни са сравненията с хиляда деветстотин и балканската война, както и с дребни села с хора, които едвам се препитават. Ромите въобще няма да коментирам. Ето затова сме неграмотни, затова тук в бг мама четем постове с грешки като Опойка, психиЯтър, Опреквам и т. н. Но не, неграмотните  не са нашите деца, които не са си попълнили помагалата, това са другите... Докато не е на нашата глава е лесно.

Който родител иска - има възможност да следи учебния процес и му е ясно, че учебниците са ужас, материалът е свален в по-ниски класове, отделеното за научаване и преговор не е достатъчно. Всеки сам си избира как да стартира в живота си детето му след училище. Разбира се, че помагалата не са задължителни, а учителите лоши. Винаги е удобно някой друг да е виновен.
Аз бих намерила начин да ги осигуря на детето си и да проследя какво и колко е попълнено, пък другите да се оправят.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 08:58 от _re_ge

# 21
  • Мнения: 1 231
Аз твърдя, че през хиляда деветстотин и балканската война образованието дори и в дребните села беше в пъти по-добро от сегашното. Тогава имаше дисциплина, уважение към учителя и нямам спомен, нито моите родители имат спомени за неграмотни учители. Защо сега се избиваме за няколкото елитни училища, натискаме се да сме при определени учители, защото другите не стават? Съпругът ми работи до 21ч, аз до 19ч. и трябва да се прибера в къщи и да започвам да диктувам, преподавам, проверявам? Ако искам да научи нещо детето трябва да плащам за частни уроци. Малко останаха УЧИТЕЛИТЕ, затова сме на това дередже и по сто помагала да купим пак няма да има резултат. Не са ми проблем парите за помагала, друг ми е проблемът.

# 22
  • Мнения: 5 286
Благодаря много за мненията.
Това и очаквах - нападки, че нямам пари за учението на децата си, че не им обръщам внимание и ми се свидят 100-200 лв. за помагала, че не съм само аз с две деца. Точно затова и си премълчавам, защото силно подозирам, че ако се обадя на родителска среща, да не говорим пред директора, отговора ще е точно същия и после децата ще страдат.
Само не разбрах защо коментирате мен и моя частен случай? Въпросът беше принципен. Не кой и дали може да си  позволи да купува помагала, на кой му е по-лесно и на кой - по-трудно, а дали е необходимо, дали има реална полза от тях.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 10:03 от Джинa

# 23
  • Мнения: 10 995
и аз поради споменатите от Джина причини не се обаждам. Прибирам се в 19 часа и почвам да обяснявам и преговарям. Такъв е в момента живота, майка ми ми се подиграва, че не ставам да родител. Нито тя нито свекървата са учили и преговаряли с децата си. Аз не обвинявам ни системата, ни учителите. Чакам да свърши.

# 24
  • Мнения: 8 287
Благодаря много за мненията.
Това и очаквах - нападки, че нямам пари за учението на децата си, че не им обръщам внимание и ми се свидят 100-200 лв. за помагала, че не съм само аз с две деца. Точно затова и си премълчавам, защото силно подозирам, че ако се обадя на родителска среща, да не говорим пред директора, отговора ще е точно същия и после децата ще страдат.
Само не разбрах защо коментирате мен и моя частен случай? Въпросът беше принципен. Не кой и дали може да си  позволи да купува помагала, на кой му е по-лесно и на кой - по-трудно, а дали е необходимо, дали има реална полза от тях.

Няма нападки. Има изразени мнения. От които виждаш ,че голямата част от писалите имат друга гледна точка. Най-вероятно и голяма част от родителите в класа са на друго мнение.
Това би трябвало да те наведе на някакви мисли.

И на въпроса ти дали има реална полза от помагалата /въпреки ,че не си уточнила какви/ - ДА има такава.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Аз също съм против закупуването на хиляди непотребни помагала, които в края на годината остават непопълнени. И въпросът хич не е финансов. Като съм го родила, ще му осигурявам необходимото.
Дразнят ме исканията на учителите а после нищо от тях не се изпълнява. Карат на записки и домашни в тетрадките.
Поставих въпросът на родителската среща (бях единствената казала въобще нещо) , обещаха но вече имам необятен списък за пазаруване.
Защо трябва да купувам учебник, помагало и не знам още какво по Рисуване като ще имат само един срок, по един час на седмица? Същото е по Музика.

Много ме дразнят необмислените вечни промени на МОН но кой ли ни чува  Tired ooooh!

# 26
  • Мнения: 5 286
Hope for Two, права си, има и много, които са съгласни с мен, но аз просто не разбирам защо, когато някой не е съгласен, не може просто да изкаже мнение, да се обоснове, без непременно да отбележи, че нямаме пари да си образоваме  децата, че ни се свидят. Няма ли как да се общува без нападки? И това е за всяка една тема, не само за образованието...
Това определено ми вгорчава живота и много ме отчайва...

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не е срамно да нямаш 240 лв за помагала.Не знам защо хората се срамуват,че са финансово затруднени.Срамно е да откраднеш,да убиеш.Да,ще има хора,които ще коментират язвително,но си остава за тях

# 28
  • Мнения: 8 287
Hope for Two, права си, има и много, които са съгласни с мен, но аз просто не разбирам защо, когато някой не е съгласен, не може просто да изкаже мнение, да се обоснове, без непременно да отбележи, че нямаме пари да си образоваме  децата, че ни се свидят. Няма ли как да се общува без нападки? И това е за всяка една тема, не само за образованието...
Това определено ми вгорчава живота и много ме отчайва...

Лично аз считам, че повечето хора се опитват да кажат ,че не е срамно че човек иска да спести някакви пари. Че не е срамно да купиш един комплект. Че не е срамно да изкажеш мнение на родителската среща.

Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.
А могат и да смятат помагалата за излишен товар в детската раница.Имат право на своето мнение

# 30
  • София
  • Мнения: 256
Аз пък не разбрах дали става дума за учебните тетрадки, които са към съответния учебник и които от 5 клас нататък се купуват или за допълнителни сборници.

# 31
  • Мнения: 8 287
Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.
А могат и да смятат помагалата за излишен товар в детската раница.Имат право на своето мнение

Ами като можеш да купиш телефон за 1500 лева, на дете значи имаш излишни пари. И плащането на помагалата не ти е финансово проблем.
Това за всеки един момент е все едно да не си платиш тока и телефона а да караш фирмите да те изчакат. Щото видиш ли този месец имаш други разходи.
Аз лично образованието не го виждам като сиПане на стотачки...а като инвестиция в бъдещето на детето. Въпрос на гледна точка.

Това с товара и с раниците стана доста изтъркана тема Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 231
Според мен въпросът не е толкова в парите, а това, че повечето от тези помагала не се и отварят. И не не ме е срам, че детето ми не е попълвало помагалата, защото то е достатъчно отговорно и никога не е ходило без домашни. Щом учителя е изискал дадено помагало, значи му е необходимо в работата и би трябвало или да се попълва в училище, или да се дават необходимите задачи по преценка за самостоятелна работа. Нямам физическа възможност да се прибера в 19ч, да отворя учебниците по всички предмети да видя докъде и какво са взели, след това да отворя помагалата по всички дали са попълнени и това х2. А аз може да реша сама какво помагало допълнително да купя, ако аз ще следя и преподавам в къщи. И тъй като нямам възможност да помагам, давам допълнителни пари на човек да помага, затова неизползваното помагало ми е било излишно, но съм го купила защото е било задължително. Оплетено стана, дано някой ме разбере.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 11:53 от Pisa

# 33
  • Мнения: 13 848

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.



Това би ми било много трудно да го коментирам. В ступор съм.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 15:13 от _re_ge

# 34
  • Мнения: X
Мерси за темата, мислех си тия дни.
7ми клас, учебна тетрадка по български - 30 лв. Извинете френския ми, но WTF ...
Ако по всеки предмет ни одерат по толкова, къде ще му излезе края. Големи са вече, разбирам първи клас .. добре, ама ... Прекаляват.
Няма нападки. Има изразени мнения. От които виждаш ,че голямата част от писалите имат друга гледна точка. Най-вероятно и голяма част от родителите в класа са на друго мнение.
Това би трябвало да те наведе на някакви мисли.
Надявам се анкетата да те успокои.
Госпожата, вместо да диктува 1-2-3 задачи/примера/въпроси за домашна работа, както беше по наше време, предпочита да предложи помагалото. Мога да накупя хиляди помагала вкъщи и да заставя детето ми да ги попълва, ама не ща. Срам ме е много, ама търпя.
По повод това, че не се отварят помагалата, ще кажа, че очевидно има родители, които принуждават децата си да попълват всичко и даже се гордеят с това. Голямо его, голямо нещо.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 14:36 от Анонимен

# 35
  • Мнения: 24 467
Т. нар. учебни тетрадки лично за мен са напълно безпредметни. Често само се купуват, децата не ги попълват и учителите не ги проверяват, поради което начинанието е безсмислено. Сори, ама ако аз ще ги проверявам, то да ми дадат заплата. Няма един да взима парите, а друг да му върши работата! Без друго сме се обърнали на учители по всичко, понеже няма кой да внесе ред в часовете. Сега остава и да им нося аз отговорността защо, като искат тетрадки, не дават домашни по тях и не ги проверяват.
Достатъчно е да имат едни хубави учебници със задачи към урока, които да си напишат или да разработят устно в час и толкова.  По математика и БЕЛ са най-излишни. Има хубави сборници със задачи - напълно са достатъчни и много по-добри от измислените тетрадки. А по-голям хумор от тетрадките по БЕЛ не съм виждала. Особено "тетрадка по четене" в начална степен. Хумор, сатира и забава Mr. Green
По един читав сборник по математика, БЕЛ, както и по чужд език и това е достатъчно.
Тук сме още в 19-ти век. По белия свят учебниците са качени отдавна в електронен формат и никой не мъкне като камила на гръб 20 кила раница. Заданията се задават и предават по същия начин. Много сложно! Да не остане някой връзкар- издател без пари!

# 36
  • Мнения: 667
Тук се отчитат повече майки с по-малки деца.
Нека кацнат в 9 клас да видят за какви пари иде реч за учебници вече.
Безумието, наречено "учебна тетрадка" е всъщност помагало. Някой го мързи да преподава, да диктува план, да диктува примери и правила и да даде домашно. По-лесно е да "попълниш" учебната тетрадка за домашно.
Всяка година го повтарям и всяка година поръчваме учебни тетрадки и допълнителни помагала за "попълване", които сама си проверявам.
Към момента, за деветокласник сумата за учебници само е над 300 лв. Кой учебник от милионите закупени такива е смислен-не ме питайте. Но знам колко тежат. Гланцирани са, ако ви интересува, кат за богати (по темата от миналата година за цветни срещу черно-бели учебници).

# 37
  • Мнения: 13 848
Аз имам и голямо и малко дете. За голямото купувахме от училищния базар в началото наУГ  учебници втора употреба. Тя продаваше своите също на  този базар и така бяхме горе долу на нула. В подгответо - първата година, платихме за всички учебници втора употреба  около 30 лева. След 12 клас й казахме да подари учебниците си от последната година. Детето беше в елитна езикова  гимназия в града при все. така че има варианти.

# 38
  • Мнения: 667
На мен пък ми е интересно защо все мрънкаме как всичко трябва да ни е безплатно.
За толкова години не се ли научихме ,че безплатен обяд няма. И ако искаме детето наистина да учи то трябва ние като родители да се стараем и да не прехвърляме отговорността на държавата.  - Това означава децата да учат само в частни училища.

Смятате ли, че е редно да се издържат издателствата с тези пари?  - Със сигурност издателствата не се издържат с тези пари. Просто труда на хората списващи тези помагала е ценен. - Не, не е толкова ценен този труд, а често е пълен с грешки. И разбира се, че се издържат с тези пари, това е бизнес, за Бога!  Защо една преведена книга в хиляден тираж струва 15 лева а едно помагало помагащо на детето да се ограмоти да не струва 20? - Много е спорно кое точно помагала на кое точно дете и с какво помага. Имам три деца, не са постигнали грамотност и успехи с помагалата. Две от тях го постигнаха благодарение на учител, който не работи с куп помагала, а иска тетрадка.

Мислите ли, че е невъзможно учителите да си вършат работата добре и без тях? - Възможно е. Ако класа е от 8-10 деца , учителя може да им ги разпечата или на всяко отделно да го напише. При 20-30 деца - кой ще плати времето на учителя минало в снимане или пък самият материал.  - И на 40 деца може да се преподаде без помагала. Няма такива класове обаче. Аз съм учила в клас от 36 деца, без помагала. Поколението ни е в пъти по-грамотно от поколенията след нас с помагала.

Мислите ли, че е възможно просто учителя да напише на дъската няколко задачи или въпроса и детето  да си напише домашното в обикновена тетрадка? - Не мисля. За времето в което 25 деца ще препишат от дъската една задача, от помагалото ще се справят с 3. Да не забравяме ,че има по-бързи и по-бавни деца. А на тях , кой да обърне внимание?  - Разбира се, че е възможно учител да преподаде задачите и без помагала. Ако има някое особено напреднало дете, то ще бъде насочено към допълнителни занимания и задачи, вкл. от собствените му родители.

Помагалата попълват ли се от край до край или половината задачи остават нерешени? - При нас всичко се решава от край до край.  - Остават нерешени в повечето случаи.


И не на последно място 120 лева /разделено на 10 месеца = 12 лева на месеца /разделено на 20 учебни дни е по 0,60 лева на ден. Дали пък е скъпо това пусто образование?
А после идваме на въпроса...как да си намеря работа...защо малко ми плащат....ами всичко е свързано с образованието.  - от много помагала, та неграмотни остават, но искат работа, ей това е нашата работа вече.

Цветничко съм отговорила и аз.


_re_ge, тази година има нов учебен план и нови учебници, та на старо няма от къде. Материалът е променен.

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Интересно. На моите деца учителите казват, ако остане нещо непопълнено, да се попълва вкъщи за домашна и допълнително упражнение. Почти съм сигурна, че и повечето други са казали същото, но някои си спестяват просто упражненията, щото никой не им ги проверява. Но пък няма проблем да се дават луди пари за частни уроци и школи. А едно елементарно упражнение в помагалото е спестено.

# 40
  • Мнения: 667
Абсолютно убедена съм, че не се дава за домашно, защото лично съм питала учителите.

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А пита ли ги, дали не са излишни, щом не се дават за домашна и не се попълват?

# 42
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Аз съм питала. Отговорът: "МОН така казаха!" И ние купуваме тонова скъпа гланцирана хартия.
Същата тенденция наблюдавам и при малкото. По всичко има помагала и тетрадки и накрая на годината половината празни. От друга страна не искам да си мисля ако трябва вечер и тях да пишем изцяло  ooooh!

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това е несериозно. Няма как така да са казали МОН.
Освен ако отговорът е бил друг - от МОН ни задължават да ползваме само одобрени от тях помагала, не че ползването им е задължително.

# 44
  • Мнения: 8 287
Срало мече...нещо си се объркала.
Не аз съм задала въпросите а авторката ма темата. Не е необходимо да комемтираш моят пост. Имаш мнение...чудесно. Създай си пост.

Стрнна работа, че някой считат че са грамотни. Грамотноста не е само в пълниЯТ член.

# 45
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Лилана, схвана ми неориентираната ми мисъл  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 24 467
Тук се отчитат повече майки с по-малки деца.
Нека кацнат в 9 клас да видят за какви пари иде реч за учебници вече.
Безумието, наречено "учебна тетрадка" е всъщност помагало. Някой го мързи да преподава, да диктува план, да диктува примери и правила и да даде домашно. По-лесно е да "попълниш" учебната тетрадка за домашно.
Всяка година го повтарям и всяка година поръчваме учебни тетрадки и допълнителни помагала за "попълване", които сама си проверявам.


Аз имам студент и шестокласник.
Тъпомера счупи искането на даскала по география до 12-ти клас учениците да оцветяват контурни карти.
Много глупости съм видяла, тази е от най-фрапантните. Същият тоя пускаше уроци от "Уча се" и излизаше от стаята.

# 47
  • Мнения: 711
Аз нямам против помагалата, но да са в разумни количества, не толкова заради парите, а заради тежестта на раницата. Първия учебен ден взехме след тържеството всички учебници, помагала и сборници и отидох в книжарница за подвързии - платих за 25!!! Факт е, че досега се попълваха и в клас, и за домашно. Например да се научи урока по география и да попълнят еди кои си упражнения в уч. тетрадка (или както там се казва). Не са лоши, защото по време на тези упражнения се осмислят нещата по-добре.
В анкетата не знам как да гласувам, хем съм да, хем 3 сборника по математика (задължителната), 1 за ИЧ и 1 за ФЧ ми идва много вече. Т.е. общо 5 сборника, определено няма да ги изрешат всички тези задачи Simple Smile

# 48
  • Мнения: 667
А пита ли ги, дали не са излишни, щом не се дават за домашна и не се попълват?

Разбира се, че съм питала, в началото,когато ги поръчват най-вече. И в началото започват да се попълват, спират някъде към края на 1 срок.
Въобще, питам винаги за всичко, което ме вълнува и имам мнение. Често не всички учители минават на родителската среща, та няма как да питам, стените едва ли ще ми отговорят. Налага се да си пускам отпуск, за да посетя конкретния учител в конткретния подаден за консултации ден и час. Ходя, питам, те ми мъцат че трябва, че попълват, едни заучени фрази се спрягат постоянно, вече не ходя и не питам, защото знам наизуст какво ще ми се отговори.
Толкова елементарна и неука/неграмотна ли изглеждам, че след като коментирам тези неща, значи никога нищо не съм попитала. Над десет години ходя по родителски срещи и питам ли, питам. Може би неграмотно питам, или може би отсреща не ме разбират какво питам, защото са неграмотни. Не знам.

# 49
  • Мнения: 1 800
Наистина зависи от помагалото и цената. Има учебни тетрадки по 4-5 лв. и това едва ли е проблем. По принцип най-скъпи са по езиците- около 20лв. по лични впечатления. Визирам прогимназия.
За гимназия още по мое време беше скъпо

# 50
  • Мнения: 10 995
често казано купувам всичко и не се замислям върху нищо. Училището е просто период. Не мога аз толкова навътре да го преживявам. Вярно парите трудно се изкарват, ама за едни тъпи помагала не си струва чак такава драма, като при срало мече. Въобще не питам нищо никой.

# 51
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Помагалата не са задължителни.В някои по-малки градове и в някои села например ,помагала не купуват.
Ако всички родители решат,че не желаят децата им да имат допълнителни часове,могат да откажат помагалата.
Ние родителите сами сме се съгласили да платим помагалата и децата да ги ползват.При нас имаше само две майки,които бяха против.


# 52
  • Мнения: 24 467
Помагалата не са задължителни.В някои по-малки градове и по селата например ,помагала не купуват.
Ние родителите сами сме се съгласили да платим помагалата и децата да ги ползват.

Не съм съгласна. Когато се даде домашно от даден сборник, последният трябва да е налице. Родителито нито се натискат, нито се съгласяват, поставени са пред изискване леко доброзорно.
Жалко, че наличните закупени такива се почват и често не се доработват, защото на учителя му секва ентусиазмът нейде през годината. Затова съм против. И по-скоро следва да са в електронен вариант - ако се присети учител да даде домашно, децата просто ще си го напишат, ползвайки съответната платформа. А от това има смисъл пэк ако после домашното се провери и обсъди.

# 53
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Аз не съм против помагалата.
При нас нямаше помагала,които да са останали неизползвани или недовършени.
Миналата година всички задачи от сборниците бяха решени ,още преди да е свършил втория срок.
Но това зависи от преподавателите.

Факт е,че има училища в които не се ползват никакви помагала.
Ама те са в Горно нанадолнище.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами виж сега, никой не е казал, че децата са безплатно удоволствие.
Ако ти се чувстваш достатъчно компетентна да подготвиш упражнителни задачи за детето си по всеки предмет (вкл. контурни карти по география, примерно), ако детето се справя добре с тяхна помощ, едва ли някой би направил на въпрос защо е писало упражненията в тетрадка, а не в купен сборник и защо картите му са на паус.

# 55
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Аз смятам,че допълнителните часове са полезни за детето.
Но естествено  не очаквам помагалата да са безплатни.
При нас най-скъпи са тези по английски.
На първата родителска среща ни раздадоха декларации,една от които беше точно за допълнителните часове.
И там пише ,че желая детето ми да посещава ИУЧ математика и български. Като желая,много ясно,че ще си платя за помагалата.


Преди години си купихме къща в едно планинско село в което няма цигани и там се запознах с една от учителките в селското училище. Питах я дали имат помагала и тя направо се изсмя.Каза ми,,Ние ако искаме по 100лв.за помагала,никой няма да дойде на училище.,,И децата там учат само с безплатните учебниците.Обаче родителите са на едно мнение и се поддържат.Защото трябва целия клас да няма допълнителни часове.Това в града не може да се случи.
Стана ми интересно и поразпитах.Така разбрах,че помагалата не са задължителни.Обаче това се премълчава.И ние си мислим,че допълнителните часове и помагалата са задължителни.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 11:13 от -veni-

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Избираемите часове са задължителни, учителят е задължен да посочи литература - учебник, помагало, друго.

# 57
  • София
  • Мнения: 17 592

Родителите трябва да са единни в това, че не искат децата им да учат ли?
Задължително избираемите предмети са задължителни. Дали ще се ползват учебници и помагала по тях (както и по който и да било друг) си е решение на родителя - както вече споменах, може да вложи време вместо пари, да подготви упражнения сам, да се погрижи да бъдат вярно направени и изобщо да помогне на детето да учи и без тези помагала и да се справя наравно с другите.

ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

# 58
  • Мнения: 667
Аз дори не коментирам цените. За начален етап парите са пренебрежимо малко, хайде, да не е пренебрежимо, но сумата за старт на учебната година е приемлив. Протестът ми е за безполезноста им в допълнение с тежест за гърбовете на децата.
В гимназията вече сумите стават прилично солени, особено за наборите с нововъведения, нови програми и поредни нови учебници, които няма как да закупиш от борса втора употреба, защото просто няма такива.

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

Кати пак пише неверни неща. Първо от скоро има нова програма и все още има ученици, които са за първи път по нея. Второ - обичайно в помагалата се попълва и това е идеята на упражнението, а не да се чете.
Дай пример за помагало от Книжен пазар.

# 60
  • Мнения: 10 995
аз за неща,които се купуват с пари, не се ядосвам. събирам, спестявам, купувам и забравям.

# 61
  • Мнения: 667
Ако тези неща носят вреда на детето ти, пак ли ще си толкова равнодушна?
Пак да кажа, дори не е за парите.
Сещам се за едно помагало по математика, дебело двойно на учебника, за 3 или 4 клас беше. Сетили се да е на вестникарска хартия, но тънка, та химикалката продупчваше листа. Не стига това, но и на страница по една грешна задача имаше. Не стига и това, но мястото за попълване на дадени задачи беше нереалистично малко, децата всички до един за 1 срок си развалиха почерка, започнаха да пишат ситно-ситно-неразбираемо, с цел да съберат задачата в четвърт ред.
ПП. На мен дори не ми се налага да спестявам, имам да извадя за тройно повече помагала и учебници, но не е в това въпроса.

# 62
  • Мнения: 10 995
възпитавам сина си, че училището е досада, която трябва да се избута. Съгласна съм с всяка твоя дума, но какво да правим, за да се реши проблемът. Да се разправям с учителите - не мога. Пишем, мажем и забравяме. Всяка вечер учим заедно с петокласника и съм абсолютно наясно за какво пишеш.

# 63
  • Мнения: 667
Не намирам за нормално всяка вечер да се учи с детето. Да се помогне, да се съдейства-да. Но всяка вечер да се учи, значи има нещо тотално и кардинално грешно.
Възпитавала съм децата си, че знанието е богатство, това означава уважение към институцията училище и учител. Да е досадно от време на време е едно, в рамките на нормалното е. Да са досада 12 години от живота ти е нещастие.

# 64
  • Мнения: 10 995
А моят син си е много щастлив в училище с приятелите и аз за това съм спокойна за него и не се притеснявам за помагалата.
Аз нямах помагала в училище, но не бях щастлива и бях аутсайдер. Та се радвам, че детето не е.

# 65
  • Мнения: 667
Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

# 66
  • Мнения: 10 995
Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

искам да кажа, че наличието на н на брой помагала, не е трамирало детето. просто ми е досадно да ги попълва. Това по повод въпроса ти, дали ако му вредят - пак ще съм равнодушна. Еми тежат, ама чак пък трайна увреда ми се струва, че няма.

# 67
  • София
  • Мнения: 17 592
...
ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

Кати пак пише неверни неща. Първо от скоро има нова програма и все още има ученици, които са за първи път по нея. Второ - обичайно в помагалата се попълва и това е идеята на упражнението, а не да се чете.
Дай пример за помагало от Книжен пазар.


Не мога - но предните години търсех някакви помагала с изчерпан тираж и попадах на такива предложения.
Ако някой си изпише условието и отговора в тетрадка, сигурна съм, че никой нормален учител не би го приел за драма само понеже не са закупени. В крайна сметка, сигурна съм, че и по библиотеките ги има. Просто трябва някой да отиде, да ги препише на чисто и да ги даде на детето (или то самото да го направи, ако е от училищна библиотека). С други думи, когато има желание, решения ще се намерят, дори и парите да са кът. Без да се ангажират и всички останали с това...

# 68
  • Мнения: 13 848
Част от помагалата в книжен пазар. И аз често пазаря от там

https://knizhen-pazar.net/index.php?nav=2&search=%CF%EE%EC%E … b=1&start_b=0


възпитавам сина си, че училището е досада, която трябва да се избута.
Без коментар...

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 20:28 от _re_ge

# 69
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
В никакъв случай не бих казала на дъщеря ми,че училището е досада.И не е достатъчно ,просто да го избута.
Възпитаваме я да уважава училището и учителите си.И да цени образованието.
Иначе и за нас беше важно детето да ходи с желание на училище и да харесва класната си.

Миналата година проблема беше,че чантата е твърде тежка.Точно заради помагалата.Но тази година бяха осигурени шкафчета за всяко дете вътре в стаята.Там си държат учебниците.Вкъщи ползваме електронните..Има също и шкафове за всяко дете в коридорите-за физическото,музиката,рисуването,връхните дрехи,чантите.
Сега чантите са по-леки .И не ме притеснява това,че купихме помагалата.
Лиляна е права-няма помагала втора употреба.Нали децата ги попълват.Няма как да се ползват втори път.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 20:41 от -veni-

# 70
  • Русе
  • Мнения: 7 799
И в двете "ми" училища няма шкафчета. Въобще няма да коментирам тежестта на раницата на големият. Хубави гланцирани учебници и тетрадки голямо формат по 80 листа. Отделно физическо, шише с вода и други.
Водим преговори с госпожата на малкото да направим шкаф и там да оставят учебниците а в къщи да ползват електронните, а да влачат само помагала и тетрадки.

Подготвих 200 лв за учебниците на големият но засега учудващо няма изисквания за уч. тетрадки. Предната семица всички учители си ги искаха  newsm78

Против съм купуването и неползването им а не срещу самите помагала като финансова тежест (мнението на детето не го вземам предвид в случая  Mr. Green)

Учителите (пък и ние родителите) трябва да наблягаме на други неща в обучението а не на задължителното закупуване на непотребни материали.

# 71
  • София
  • Мнения: 17 592

Вени, Реге е дала даже линк към помагала в книжен пазар.
Някои са попълнени, някои - частично; аз, примерно, имам купища непопълнени или почти непопълнени помагала - поради най-различни причини от някои се бях сдобивала с по два комплекта - при това от задължителните, от които и един е бил излишен ( в смисъл, че детето ползваше други и време за тях не е стигало), някои съм използвала само за някои задачи, или за някои типове - в различните помагала съм харесвала различни теми и накрая съм имала всички... ако реша да ги продавам (не, не възнамерявам да го правя), доста голям брой бих могла да предложа. И доста съм склонна да мисля, че има и други такива... така се появяват непопълнени или частично попълнени.
А за родител, който не може да си позволи - или не иска, все едно - пълната цена това би си бил идеален вариант, просто трябва да препише / издиктува там, където има попълнено.

ПП
Ели, ако смяташ, че помагалата са непотребни и ползвате други начини, няма сила на света, която да те задължи да ги закупиш. Ако детето/цата ти се справя добре въпреки (или дори поради) липсата им - какво по-хубаво. Но не всички са така - така че ползването на допълнителни помагала е необходима и незаобиколима необходимост за доста деца (и родители). Ресурсите (вкл. и време) са различни за всеки...

# 72
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Кати,при нас до сега не се е случвало да остане непопълнено или частично попълнено помагало.Мислех,че навсякъде е така,но явно не е.
Ако имаше неизползвани помагала и аз щях да съм против.

 Родител в затруднено положение винаги може да преснеме помагалата.

# 73
  • Русе
  • Мнения: 7 799
При мен специално не е финансов факторът. Ще купя всички необходими , независимо от цената но да се ползват. А не само да трупам скъпа хартия. Мен това ме дразни.

Аз също съм ученичка (студентка). Един учебник не съм купила (не ме задължиха) но в Библиотеката намерих всичко необходимо, а и чичко Гугъл помога също, както и лекциите.Ако след време ми трябва нещо ще си купя това което ще ми свърши работа а не това което учителя ме задължава.
Това обяснявам и показвам на децата. Стига да искат да учат, начини има

Много му се дразня на родното образование последно време  Crossing Arms
И ми става все по-трудно да мотивирам децата Sad

# 74
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Част от помагалата в книжен пазар. И аз често пазаря от там

https://knizhen-pazar.net/index.php?nav=2&search=%CF%EE%EC%E … b=1&start_b=0
...
Кой учител работи с тези помагала - 2006, 1998, издание за ЕСПУ?
Затова накарах Кати да даде пример. Такива ли помагала искат на вашите деца?

# 75
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати,при нас до сега не се е случвало да остане непопълнено или частично попълнено помагало.Мислех,че навсякъде е така,но явно не е.
Ако имаше неизползвани помагала и аз щях да съм против.

 Родител в затруднено положение винаги може да преснеме помагалата.




Вени, това е понеже аз съм купувала много допълнителни помагала, извън училищните, а от някои съм се озовавала и с по два комплекта (когато съм взела същото предварително, а после се оказва, че от училището вече са поръчали същото - не съм спорела, понеже мога да го преглътна все пак) - но има и много други родители, които са вземали от помагалата тип "по-сложни" - накрая част от другите остават непопълнени, просто времето не достига за всички. Това си е мое решение, никого не ангажирам, но фактът е, че доста неща остават само частично правени. Някои хора ги продават после (главно който няма къде да ги съхранява).

Лили, ще те учуди в какви издания намирам полезни неща. Майка като гимназистка е била абонирана за сп. Математика. Намерих купчинка от тях в къщата на баба и дядо, лека им пръст - издания порядък преди '60 - и прочетох много интересни неща там. Взех си ги, за моето отроче е меко казано рано, но ако до гимназията проявява интерес към математиката със сигурност ще ги получи. Сборниците от тогава също никак не са лоши. Въпросът не е в годината на издаване, а в съдържанието - ако е подходящо, детето чудесно може да се подготви и по тях и никак не е изключено да го направи дори по-добре отколкото ако ползва по-нови. Тези, които аз конкретно бях търсила, бяха доста по-нови издания, изчерпани, и изчезнаха и от книжния пазар много бързо, така че... Но не, убих ме, не помня точно кои бяха. За помагала издание '98 - '06 нищичко не бих могла да кажа, аз '98 съм се дипломирала (сега - магистър би се водело, тогава беше просто висше), къде ти да гледам ученически издания.

ПП
Ели, и аз дивно се дразня на образованието в днешно време. Но не точно поради нуждата от помагала - повече поради поднасянето им (както и на каквато и да е информация, както и поради ... абе, да си го кажем, купища неща...)

Но да подчертая, това не винаги и не непременно означава, че предишото/ните представяния са ми харесвали повече - примерно историята поне от как аз съм влязла в училище - доста отдавна, уви...  Embarassed - винаги се е била разпокъсана, несвързана, нелогична и, като цяло, тотално безсмислена.  От край време се изсипват някакви дати и имена без никаква връзка помежду си, камо ли с останалия свят, сякаш дава някакви изолирани точки в тъмна каша.

Един нищожен пример само, от миналата година (4ти клас), който силно ми се наби - цар Калоян направил единни закони за славяните и (не помня дали българите или болярите, ама май все пак българите беше споменато). Без никакви пояснения какво означава това, какво значение има (за населението), без ни най-малък намек дори за това кое е ударението в това изречение, заровено между много други... Единни или общи не помня, ама поне в курсив да го бяха турили, че да намекнат, че трябва нещо да се попита, потърси, помисли... каквото и да е!

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 00:26 от katiABV

# 76
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.

# 77
  • Мнения: 19 325
От Книжен пазар става да се купува, ако търсиш нещо конкретно за упражнение вкъщи, което го няма ново. Иначе с доставка по Еконт помагалата от там хич не излизат по-евтини. Поне тези до 5клас са долу-горе по 5-6-7 лв чисто нови и могат да се поръчат примерно от Озон с безплатна доставка.

Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

искам да кажа, че наличието на н на брой помагала, не е трамирало детето. просто ми е досадно да ги попълва. Това по повод въпроса ти, дали ако му вредят - пак ще съм равнодушна. Еми тежат, ама чак пък трайна увреда ми се струва, че няма.
Е, ти каква травма очакваш? Психическа ли?
Проблемът е, че някои помагала са направени тотално непрактични.
Навремето който е учил английски помни граматиките на Мърфи. Бяха  на изд. Просвета на офсет хартия и тежаха прилично малко. Вече Просвета не ги предлага, а само първичното издателство, и са на гланцирана хартия и с по-дебели корици. Това чудо тежи най0малко три пъти повече от старата граматика. Напълно ненужно, вършещо същата работа.
Като се насъберат няколко такива плюс лъскавите учебници и ето ти 6-7 кг.

# 78
  • Мнения: 1 153
Дъщеря ми е седми клас. На 18.09. и изтеглих раницата с учебниците за деня без УТ , помагалата и тетрадките за домашна работа, тежеше 6 килограма. Сега, като получат помагалата и започнат да носят всичко, пак ще я претегля. Хубаво е, че с детето, с което сядат на чин, се разбраха и разпределиха коя кой учебник да носи. Не виждам полза от помагалата, защото не се проверяват. Не се проверяват и домашните. Ако някой си кара грешно, няма кой да го поправи,

# 79
  • Мнения: 24 467
При мен специално не е финансов факторът. Ще купя всички необходими , независимо от цената но да се ползват. А не само да трупам скъпа хартия. Мен това ме дразни.

Аз също съм ученичка (студентка). Един учебник не съм купила (не ме задължиха) но в Библиотеката намерих всичко необходимо, а и чичко Гугъл помога също, както и лекциите.Ако след време ми трябва нещо ще си купя това което ще ми свърши работа а не това което учителя ме задължава.
Това обяснявам и показвам на децата. Стига да искат да учат, начини има

Много му се дразня на родното образование последно време  Crossing Arms
И ми става все по-трудно да мотивирам децата Sad

Именно това е, което дразни нас, възрастните, които не работим в училище и нямаме връзки с издателствата. Безсмислието на ситуацията. В редица бели държави отдавна учебници и каквото друго е нужно е качено в интернет и се ползва оттам. Не се и каня да лъжа децата, като наричам  завоалирано с термина "мотивация" нуждата да завършат училище. Да, учението е основна ценност, но начина, по който това се прави в момента у нас, е безнадеждно остарял и далеч от житейската необходимост. И това го виждам още по-добре сега, когато едното ми дете замина да учи в чужбина. Ми един учебник не му се е наложило да закупи. Всичко има в библиотека и може да се ползва в електронен вариант. Всички проекти могат да се изготвят и предадат също така в съответствие с факта, че вече е 21-ви век.
Мимоходом само ще спомена, че аз, която съм учила през миналия, не съм купувала и мъкнала толкова на брой излишества. Понеже в образованието тогава не беше водеща печалбата на издателствата. Затова.
Малкото ми дете е в шести клас и помагалата са нови. Дори сборника по математика на "Коала", останал от голямото, не може да се ползва, защото за да имат печалба издателствата, които са обвързани като свински черва с МОН, се "налага" да преиздават учебници и помагала през 2-3 години, напълно безсмислено, което се вижда дори от децата. Сега въпросният сборник е нов и се наложи да си го закупим. Наред с още не знам колко броя учебни тетрадки, които няма как да се ползват "на старо". Ученикът пише или поне би следвало да пише в тях и учител, не аз, да им го проверява и анализира.
И каква е причината нужните упражнения да се дадат просто под черта в учебника, като моите навремето? Тъкмо няма да се налага големи вече деца като папагали да попълват една думичка, изпусната в изречение, а ще съставят сами смислен текст - отговор на поставен научен въпрос.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 2 494
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости. Смятам, че помагалата ако са толкова важни,те влизат в основния пакет и не би трябвало да се заплащат допълнително.

# 81
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.


С тази разлика, че със старото помагало може и наистина да се подготви - дори по-добре от другите, в някои случаи - което ще е по-трудно без никакво.
В някоя от темите вчера срещнах съфорумка, предлагаща с/у цената на доставката само два от сборниците на Кортезов и... не помня, още някакъв. С тук-таме писано илои драскано (май на тетрадки е писало детето основно). Сигурна съм, че който и да се подготвя по тях, ще се справи не по-зле от подготвения по основните помагала. Стига сега, ако не е ново от издателството, снощи излязло, значи не става. Много малко предмети се променят за толкова време - хайде, история сигурно не би бил удачен избор, но от точните науки никоя не се е сменила от онова време.

Светли, държавата и тетрадки не купува за децата, и химикалки, моливи, гуми, боички, скицници, триъгълник, пергел, ... да продължавам ли да изброявам? И родителите за нещо все служат. Плаща заплатите на преподавателите, поддръжката на сградите, отоплението, почистването, учебниците... малко ли ти е?

# 82
  • Мнения: 8 287
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости. Смятам, че помагалата ако са толкова важни,те влизат в основния пакет и не би трябвало да се заплащат допълнително.

Ами така де!
Иначе тези родители ще оставят децата си неграмотни и после държавата ще им плаща помощи.
Айде малко тая държава да се замисли - по добре по 12 лева на месец помагала отколкото по 300 лева на месец помощи.
А родителската отговорност да е сведена само до секса за създаване на поколението.

# 83
  • Мнения: 24 467
Цитат
Айде малко тая държава да се замисли - по добре по 12 лева на месец помагала отколкото по 300 лева на месец помощи.
Хм, знаеш ли, това лично аз го споделям съвсем сериозно.  Simple Smile
Хайде да не е съкращаване на 300 лв. помощи, но по 70 или колкото са там помагалата, да се резнат от тези плащания. Поне ще е една наистина реална и полезна помощ. При това - съвсем доказано похарчена в полза на децата. Щом са нужни толкова много, че без тях не може да тече образователен процес.
Трябва да съобщя на моите родители, че след като съм нямала помагала след 2-3 клас, тяхната отговорност се е свеждала до така посочените функции. Със сигурност не го знаят.

# 84
  • Мнения: 8 287

Трябва да съобщя на моите родители, че след като съм нямала помагала след 2-3 клас, тяхната отговорност се е свеждала до така посочените функции. Със сигурност не го знаят.

Аз пък се чудя как интелигентни хора сравняват образованието преди 20 години с това днес.
Че то преди 5 беше по приемливо от днешното.

# 85
  • Мнения: 24 467
Вярно, че не бива. Това, от днес, е по-назад от онова, от преди 20 години.
И с другото съм съгласна - дори само преди пет години бе по-търпимо.

# 86
  • Мнения: X
И какво излезе, 50:50 сме. 50% 'за' помагалата, 50% 'против'.

# 87
  • Мнения: 1 231
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.


С тази разлика, че със старото помагало може и наистина да се подготви - дори по-добре от другите, в някои случаи - което ще е по-трудно без никакво.
В някоя от темите вчера срещнах съфорумка, предлагаща с/у цената на доставката само два от сборниците на Кортезов и... не помня, още някакъв. С тук-таме писано илои драскано (май на тетрадки е писало детето основно). Сигурна съм, че който и да се подготвя по тях, ще се справи не по-зле от подготвения по основните помагала. Стига сега, ако не е ново от издателството, снощи излязло, значи не става. Много малко предмети се променят за толкова време - хайде, история сигурно не би бил удачен избор, но от точните науки никоя не се е сменила от онова време.

Светли, държавата и тетрадки не купува за децата, и химикалки, моливи, гуми, боички, скицници, триъгълник, пергел, ... да продължавам ли да изброявам? И родителите за нещо все служат. Плаща заплатите на преподавателите, поддръжката на сградите, отоплението, почистването, учебниците... малко ли ти е?

Въпросът е не откъде можем да си купим някакви помагала и тяхната цена, а това че учителите искат точно определени, обикновено казват цените и поръчват за целия клас. И аз имам непопълвани сборници и помагала от големия син, по които на малкият давам допълнително да се упражнява, но в началото на годината учителите по всички предмети бяха казали какви помагала ще трябват, класната беше обобщила и ни съобщи крайната сума. Еми сигурно някои ще се повторят с наличните в нас, някои ще седят непопълнени, просто защото и да ги попълва ще трябва аз да ги проверявам, което не мисля да правя, защото наблягам и давам допълнително да се упражнява върху неща, които му куцат. Дават се на целия клас едни и същи задачи. Еми мойто примерно е цар на умножението, но му куца делението, примерно казвам. Е защо да решава 10 задачи за умножение, просто защото така вървят в сборника, които да си губя времето да проверявам, вместо да наблегнем на това, което му куца. Не че ще е излишно и другото, но освен математиката има още поне 4-5 предмета, по които да попълни х1-2 страници задачи + да научи уроците по разказните предмети. Еми не е от желязо това дете, то направо е неефективно след цял ден висене в училище и после до 21ч да попълва някакви тетрадки и помагала.

# 88
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кати, какво ми обясняваш колко са полезни старите помагала?
Не си разбрала темата, ама пиши си.

# 89
  • Мнения: 21 455
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости.
Средното образование не е задължително.

# 90
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, какво ми обясняваш колко са полезни старите помагала?
Не си разбрала темата, ама пиши си.


Ами просто - закупуването на помагала... НЕ е задължително. Особено пък на някои конкретни такива. И има начин дори това да не е за сметка на подготовката на детето.

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Смятам, че помагалата ако са толкова важни,те влизат в основния пакет и не би трябвало да се заплащат допълнително.
Те и здравните осигуровки са задължителни, но не ти поемат всички лекарства, а само безплатно ти пишат рецепта и ти ако искаш си ги купувай. Ако искаш да оздравееш, ще си ги купиш, ако искаш се самолекуваш. Така е и с образованието, можеш сама да подготвяш детето си да постигне стандартите.

# 92
  • Мнения: 2 420
При нас закупуването е задължително и не са ни питали искаме или не.Получихме списък ,че и срок имахме -една седмица.Като цяло,личното ми мнение е,че е хубаво да се работи с допълнителни помагала,но да има достатъчно време за тяхното смислено и адекватно попълване.Много често нещата остават не проверени,не се дискутират и сякаш се залага на количеството,а не на качеството.(поне при децата ми е така)

# 93
  • София
  • Мнения: 17 592

Задължително може да е само и единствено в частните училища - където доброволно подписваш договор, с който се задължаваш да правиш разни неща... В кварталното училище, където са длъжни да приемат детето ти, не могат да те задължат да правиш каквото и да било.
Е, сега, учителите искат и да работят с децата, освен да си търкат обувките до училището... затова и искат от тях да имат разни неща - тетрадки, учебни тетрадки, сборници, атласи, химикалки, моливи, ... ... ... И т.н. и т.н.
Но ако ти не искаш да ги вземаш тези неща, имаш пълното право да го пращаш както си е, с безплатните учебници, и да се справя както може. Ако може. Ако не пречи на останалите, никой няма да го изгони. И никой няма да те преследва съдебно.

# 94
  • Мнения: 2 118
Нашите помагала всяка година са поне 50-60 лв. корични цени /тук изобщо не повдигам въпрос къде отива отстъпката от 20% при закупуване на помагалата за няколко класа/.
Така както има учебник и учебни тетрадки, покриващи държавните стандарти за образование, не виждам смисъл /освен съществуването на хилади издателства и тяхната печалба/ да се работи по толкова допълнителни материали. Щом има нужда от нови знания и умения нека бъдат включени в учебника и тетрадките към него.
Вкичко друго е прекалено!

# 95
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами не ги купувай, щом смяташ, че за детето ти са излишни и то ще се справя достатъчно добре с поставените задачи без допълнителни упражнения. Не си длъжна.

# 96
  • Мнения: 667
При мен специално не е финансов факторът. Ще купя всички необходими , независимо от цената но да се ползват. А не само да трупам скъпа хартия. Мен това ме дразни.

Аз също съм ученичка (студентка). Един учебник не съм купила (не ме задължиха) но в Библиотеката намерих всичко необходимо, а и чичко Гугъл помога също, както и лекциите.Ако след време ми трябва нещо ще си купя това което ще ми свърши работа а не това което учителя ме задължава.
Това обяснявам и показвам на децата. Стига да искат да учат, начини има

Много му се дразня на родното образование последно време  Crossing Arms
И ми става все по-трудно да мотивирам децата Sad

Именно това е, което дразни нас, възрастните, които не работим в училище и нямаме връзки с издателствата. Безсмислието на ситуацията. В редица бели държави отдавна учебници и каквото друго е нужно е качено в интернет и се ползва оттам. Не се и каня да лъжа децата, като наричам  завоалирано с термина "мотивация" нуждата да завършат училище. Да, учението е основна ценност, но начина, по който това се прави в момента у нас, е безнадеждно остарял и далеч от житейската необходимост. И това го виждам още по-добре сега, когато едното ми дете замина да учи в чужбина. Ми един учебник не му се е наложило да закупи. Всичко има в библиотека и може да се ползва в електронен вариант. Всички проекти могат да се изготвят и предадат също така в съответствие с факта, че вече е 21-ви век.
Мимоходом само ще спомена, че аз, която съм учила през миналия, не съм купувала и мъкнала толкова на брой излишества. Понеже в образованието тогава не беше водеща печалбата на издателствата. Затова.
Малкото ми дете е в шести клас и помагалата са нови. Дори сборника по математика на "Коала", останал от голямото, не може да се ползва, защото за да имат печалба издателствата, които са обвързани като свински черва с МОН, се "налага" да преиздават учебници и помагала през 2-3 години, напълно безсмислено, което се вижда дори от децата. Сега въпросният сборник е нов и се наложи да си го закупим. Наред с още не знам колко броя учебни тетрадки, които няма как да се ползват "на старо". Ученикът пише или поне би следвало да пише в тях и учител, не аз, да им го проверява и анализира.
И каква е причината нужните упражнения да се дадат просто под черта в учебника, като моите навремето? Тъкмо няма да се налага големи вече деца като папагали да попълват една думичка, изпусната в изречение, а ще съставят сами смислен текст - отговор на поставен научен въпрос.

Ей това бих цитирала до премала. Това е реалността.
Бизнес.........

# 97
  • Мнения: 10 995
Момичета и при нас като гледам чертата ще удари 100 лв. само за помагала, отделно тетрадки и други пособия.
Влизам да благодаря на Кати за чудесната идея помагалата да се ползват втори път. Разгледах ги и установих, че няма много за писане и попълване. Повече са картинки. В края на годината ще преценя кое може да се ползва пак, например забелено с коректори ще ги предложа за дарение тук във форума. Ако някое дете има нужда с кеф ще ги изпратя по  пощата  или по еконт.
До сега съм ги давала на свекървата да си пали печката, но тази година щели да стоят в училище и да се попълват само в час. та като си познавам детето съм наясно колко ще попълни. може и като нови да са си.
до сега съм подарявала само дрешки и играчки, но явно ще почна и помагала. Просто са ми безполезни.
Иначе от всичко де що купих, честно казано само от абонамента на Уча се съм видяла файда. Ама да не е реклама. Поне е забавно да го гледаш.

# 98
  • Мнения: 711
ние платихме тази година 148 лева. Но в тях е и учебника и тетрадка по английски, те са май 42 лева.

# 99
  • Мнения: 24 467
...
Иначе от всичко де що купих, честно казано само от абонамента на Уча се съм видяла файда. Ама да не е реклама. Поне е забавно да го гледаш.
И аз от това съм видяла. Успешно замества големите дупки и цели кратери от задължителното училище.

# 100
  • София
  • Мнения: 17 592
Момичета и при нас като гледам чертата ще удари 100 лв. само за помагала, отделно тетрадки и други пособия.
Влизам да благодаря на Кати за чудесната идея помагалата да се ползват втори път. Разгледах ги и установих, че няма много за писане и попълване. Повече са картинки. В края на годината ще преценя кое може да се ползва пак, например забелено с коректори ще ги предложа за дарение тук във форума. Ако някое дете има нужда с кеф ще ги изпратя по  пощата  или по еконт.
До сега съм ги давала на свекървата да си пали печката, но тази година щели да стоят в училище и да се попълват само в час. та като си познавам детето съм наясно колко ще попълни. може и като нови да са си.
до сега съм подарявала само дрешки и играчки, но явно ще почна и помагала. Просто са ми безполезни.
Иначе от всичко де що купих, честно казано само от абонамента на Уча се съм видяла файда. Ама да не е реклама. Поне е забавно да го гледаш.


Ами щом възприемаш идеята за повторно ползване да я разширя - дори там, където се пише, това чудесно става с молив... при това ако има грешки може да бъде изтрито и повторено след време, като забрави грешката (и. надяваме се, е разбрало и запомнило каквото трябва).
А контурните карти без друго е по-добре да се правят с моливи...

# 101
  • Мнения: 2 351
Гласувах с "не".
Имаме по 2-3 учебни тетрадки и разни помагала, в които се работи паралелно. Това е неразбираемо за мен. Ами направете така, че да не мъкне детето всички тетрадки. Какъв е смисъла от шкафчета и вестникарска хартия тогава? Няма лошо, но просто е безумно материала да е пръснат във всички учебни тетрадки по даден предмет.
В трети клас все още има за оцветяване. Е, стига де! Да не сме в детската градина!
Учителите не смогват да проверят всички тетрадки / в първи клас по БЕЛ - 7 на брой /, какво остава за учебните. Затова на родителски срещи ни се напомня и натъртва, че трябва да проверяваме. А, и да учим с децата си, защото някои изостават.
Във връзка с последното: хубаво искат учителите да помагаме на децата си вечер, но дали имаме нужните познания, съобразени с новата програма, и преподавателски талант, да я сторим тая работа, без да ги отвратим от учебния процес?
Мой познат имаше такъв случай: учителката е била озадачена от начина, по който той е обяснил у дома една задача за домашна работа на сина си. Да се научи бащата да обяснява, че има пропуски по математика! Става въпрос за образован и интелигентен човек.   
Щях да забравя! Учебните тетрадки са пълни с грешки, и то не  печатарски. 

# 102
  • Мнения: 30 802
Драмата ми с помагалата е, че концепцията за учене е насочена явно към деца, които са расли като в Повелителят на мухите и трябва от нулата да ги учат на неща, които всяко нормално дете би забелязало и усвоило интуитивно още в детската градина. Съответно задачите са фрагментирани, прекалено прости и съответно - скучни. Не изискват мисъл, а заетост. От това ефектът е първо скука, второ нежелание за учене и трето - затъпяване, защото със заетост се учиш само как да набиваш рутинни неща, докато една задача за разчепкване, с повече компоненти, която не е нацепена на отделни упражненийца, изисква съвсем друго мислене. Та с тия помагала се отглежда една особено богата реколта от преучили тъпаци.

И да, още оцветяват, лепят и изрязват, в трети клас.

# 103
  • Мнения: 667
Драмата ми с помагалата е, че концепцията за учене е насочена явно към деца, които са расли като в Повелителят на мухите и трябва от нулата да ги учат на неща, които всяко нормално дете би забелязало и усвоило интуитивно още в детската градина. Съответно задачите са фрагментирани, прекалено прости и съответно - скучни. Не изискват мисъл, а заетост. От това ефектът е първо скука, второ нежелание за учене и трето - затъпяване, защото със заетост се учиш само как да набиваш рутинни неща, докато една задача за разчепкване, с повече компоненти, която не е нацепена на отделни упражненийца, изисква съвсем друго мислене. Та с тия помагала се отглежда една особено богата реколта от преучили тъпаци.

И да, още оцветяват, лепят и изрязват, в трети клас.

Сега си представи учебната тетрадка в 7 клас, където вече не са на ниво рутинни неща. Например, тетрадката по...химия. Има учебни тетрадки и по...математика.
Смях. Всъщност е доста тъжно. Математиката плаче за един хубав сборник, а химията от съвсем други неща, но матрицата е-учебна тетрадка и това е.

# 104
  • Мнения: 30 802
Не ми казвай, че оцветяват молекули с моливчета и изрязват химични групи като пъзел...

Всъщност си мисля, че починът идва откъм хАмериканските worksheets, листове с упражнения за набиване, вместо мислене. Само че там учителят ги раздава копирани.

# 105
  • Мнения: 667
Абе те не изрязват точно по химия, но продължава изрязването и лепенето в час, наречен Домашен бит и нещо си. Обаче тетрадката е за попълване, разбираш ли? Не е за реално истинско решаване на задача. Да си попълниш там отговорчето нещо. Учебната тетрадка по математика не побира цялото решение също. По химия са уравнения също. Значи, ти ще си решаваш някъде на лист и ще си напишеш отговора.

# 106
  • Мнения: 2 351
Абе те не изрязват точно по химия, но продължава изрязването и лепенето в час, наречен Домашен бит и нещо си. Обаче тетрадката е за попълване, разбираш ли? Не е за реално истинско решаване на задача. Да си попълниш там отговорчето нещо. Учебната тетрадка по математика не побира цялото решение също. По химия са уравнения също. Значи, ти ще си решаваш някъде на лист и ще си напишеш отговора.
Да, този момент с готовото решение в учебната тетрадка го има - поради недостиг на място. Всъщност така учителя / и родителя по задължение / не може да проследи алгоритъма на задачата.
Оцветяване има не само в тетрадката по Домашен бит, а и по другите предмети. Това именно буди у мен недоумение.
Каквото и да оцветяват и режат, колкото и тетрадки да имат, факт е, че децата са доста неграмотни. Това по мои наблюдения върху съученици / и не само / на децата ми.

# 107
  • Мнения: 1 153
Когато в УТ не стига мястото, дъщеря ми пише на лист и го прикрепя с телбод към съответната страница.

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Някой някъде беше споменал, че и в горните класове, почти до края на образУванието ни, има учебни тетрадки. Големият ми е 7 клас. Има учебни тетрадки по всичко. Е, май по Изобразително няма. Rolling Eyes Миналата година останах втрещена, че имат учебна тетрадка по Музика. Нищо против предмета, напротив.
На кого, за Бога, са нужни всички тези листове хартия лукс... Да не повдигам темата за килограмите учебници, които трябва да носят и които спокойно могат да са отпечатани на вестникарска хартия. За всички.
Излишно е, дори и по математика, БЕЛ, физика и т.н. Големи са вече, няма никакъв смисъл.

# 109
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Голяма част от учебните тетрадки са излишни, да не кажа и учебници.

# 110
  • Мнения: 2 118
1. Учебните тетрадки  и помагалата са улеснение за учителите +
2. Успешен бизнес за издателствата.
Какво по-хубаво от това всички в схемата да са доволни, освен учениците и родителите им?

# 111
  • Мнения: 2 351
1. Учебните тетрадки  и помагалата са улеснение за учителите +
2. Успешен бизнес за издателствата.
Какво по-хубаво от това всички в схемата да са доволни, освен учениците и родителите им?

Много точно.

# 112
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
1. Учебните тетрадки  и помагалата са улеснение за учителите +
2. Успешен бизнес за издателствата.
Какво по-хубаво от това всички в схемата да са доволни, освен учениците и родителите им?

Запиши си детето в някое циганско училище. Там няма да ти искат пари за помагала. Сама ще го готвиш и ще си доволна. Детето ти също, че ще научава всичко с мама.

# 113
  • Мнения: 8 906
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.
Не значи, че сегашните деца трябва да учат по този начин. Това са деца на друго време.

# 114
  • Мнения: 8 906
Гласувах с НЕ. Вместо да се пълнят гушите на издателства, е дошло време на електронните учебници и дидактични материали. Има много разработени и по всички предмети, но не знам дали се използват някъде. Учениците трява да имат лаптопи, а не тежки чанти с хартиени помагала.
Още повече, че нямат време да си преподадат уроците от учебниците, та и помагала...

# 115
  • Мнения: 2 118
Лиляна,
Скрит текст:
не приемам циничния ти призив къде да записвам детето си - няма цигански училища в района, освен това съвсем затвърди мнението ми, че системата много харесва статуквото.
Защо циганите не закупуват?! Не е ли еднакво образованието за всички или те циганите не стават образовани, поради липса на помагала в училище?! Или децата учили с помагала и без мама са най-най.
Или може би мама ще се постарае да научи с детето си повече, от колкото родното образование е готово да даде!
Или просто можем да затрием родното образование, защото не си купуваме помагала...
Не държа да ми отговоряш, не търся пререкание.

# 116
  • Мнения: 1 231
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.
Не значи, че сегашните деца трябва да учат по този начин. Това са деца на друго време.

Да, времето на печалбарството и все по-големият процент необразовани ученици, а и учители.

# 117
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Не само циганите.И в селата и в малките градчета не ползват помагала.
Обаче аз мисля,че и да се премахнат изцяло хартиените учебници и помагала не е редно.
Защото децата трябва да са грамотни,да се научат да пишат.Ама не само на лаптопа.
Но пък може да се намали броя на помагалата......

# 118
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
"Защо циганите не закупуват?! " - Защото не искат да дават пари и не дават(има изключения). На тях образованието не им е важно, но е задължително и ще им отнемат някои плащания, та затова все пак осигуряват присъствие на децата си.
 "Не е ли еднакво образованието за всички" - еднакви са изискванията за покриване на минимум или стандарт от знания. Учителят е свободен при надграждането да има различни критерии, според учениците си.
"те циганите не стават образовани, поради липса на помагала в училище?! " - Стават на абсолютния минимум.
По останалите въпроси няма нужда да влизам в обяснителен режим.

# 119
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Е, няма да се сравняваме с циганите.....

# 120
  • Мнения: 8 906
В България малко е изкривена картинката с издаването на учебници и помагала.
От една страна трябва да има избор, съгласна съм.
Но от друга всеки може да напише учебник, помагало, стига да си намери издател, може и да си го издаде. Трябва да се наблегне на пресяването на качествените разработки както от страна на МОН, така и издателствата. Също трябва да се сложи някакво ограничение в количеството - примерно един учебник  с максимум 3 авторски варианта. Да се премахне и връзкарството при одобряване на даден учебник и единственият критерий да бъде качеството.  Може би трябва да се сложи и изискване авторите да имат някакъв минимален педагогически стаж.

А колкото до купуването - това вече си зависи от родителите. Ако родителите не купуват, пазарната икономика ще прати на боклука ненужното. Според мен никой, не може да ви задължи да купите помагало. Обсъдете въпроса на родителска среща и дайде да се разбере, че този клас не иска допълнителни помагала. Да се изучат учебниците само е достатъчно.

В чужбина няма такава истерия с помагала, родителите наблягат на спорта и здравето на децата преди ученето.

# 121
  • Мнения: 2 351
Това, че някои от нас не искат да купуват помагала, не означава, че не държим на образованието на децата си. Напротив.
Моята идеята е да се редуцира броят на пособията и/или да се организира материала така, че да не се работи в 3 тетрадки паралелно, а да се изчерпва последователно. Пък нека да са пак 3 броя. Да се включат таблети само по някои дисциплини, ако е толкова належащо да не изостават от компютърните технологии / а децата ни са ок с тях, понякога повече от нас /. И хартията да е рециклирана, вестникарска.
И последно: не помагалата определят качеството на образованието. Други неща са важни и всички знаем кои са те.

# 122
  • Мнения: 8 906
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.
Не значи, че сегашните деца трябва да учат по този начин. Това са деца на друго време.

Да, времето на печалбарството и все по-големият процент необразовани ученици, а и учители.
Не, имам предвид, че хартията трябва вече да излезе от нашия живот. Да мислим за дърветата.
Също методите на преподаване от онова време са остарели. Децата оттогава са мръднали много напред в еволюцията, за сжаление образованието не може да отговори на потребностите им.

# 123
  • Мнения: 8 906

 "Не е ли еднакво образованието за всички" - еднакви са изискванията за покриване на минимум или стандарт от знания. Учителят е свободен при надграждането да има различни критерии, според учениците си.
Да, еднакви са изискванията, избирайки един от одобрените учебници, учителят ще осигури стандартите от знания за съответния клас. Учебникът е достатъчен,  и е запълва изцяло учебното време (така е замислен).

Надграждане е редно да се прави, само след  като учениците са усвоили учебника. А понякога не  е така.  Едно тестване на класа веднага показва. Надграждане е възможно в някои училища, където учениците са селектирани с приемен изпит, тест за интелигентност или друг начин.

Според мен,  добрият учител може и без помагала.

Ако родителите имат желание да финансират образованието  на децата си, по-добре да инвестират в една интерактивна дъска.

# 124
  • Мнения: 2 351
Или инвестиция в други платформи или форми на обучение.
За моите деца - абонамент за "Уча се", курсове по език.

# 125
  • Мнения: 1 231
Абсолютно съгласна съм и съм на мнение, че цялата система на обучение е остаряла и безинтересна за децата. Тя беше безинтересна и за нас, но имаше креативни учители, които не се влияеха от учебници, а ни даваха есенцията под формата на записки, благодарение на което ни останаха трайни знания на всички. Да не говорим, че повечето учебници са написани на неразбираем за децата език. Миналата година на малкият -4ти клас се налагаше да смилам повечето уроци по история.

# 126
  • Мнения: 1 412

. Тя като разбра колко пари давам за помагала каза, че тя никога не би могла да иска толкова пари - първо, и второ - това е улеснение за учителите, а не непремнно необходимост, за да са по-добро образование.
При нас освен, че тези помагала не се попълват на сто процента, по някои предмети дори не се и проверяват Sad
Това за улеснението на учителите не е вярно , а що се отнася до проверката - може да бъде по много начини и не е задължително да играе червеният химикал . Не е лошо да разсъждавате и е логично, защото вие давате парите, но няма да е лошо и да вземете една учебна програма по предмет и да прочетете .

# 127
  • Мнения: 8 906
Bаrbed, защо да четем учебните програми, какво имате предвид.

# 128
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 299
Мен ,както и останалите родители на децата от нашия клас не ни притесняваха парите за помагалата.Притесняваше ни това,че децата носеха тежки раници миналата година.Нагоре по стълбите до третия етаж.Вътре в училището не пускат родители.
Дъщеря ми например тежи 32 килограма,а раницата и тежеше 6-7 килограма.А в класа има и по-дребни и слабички деца.

Тази година,след като са осигурени шкафове вътре в стаята , монтирани са нови шкафове отвън в коридора и всичките учебниците стоят там.Някои помагала също.
Раницата е много по-лека.

# 129
  • Мнения: 1 412
Bаrbed, защо да четем учебните програми, какво имате предвид.
Имам в предвид това,че закупуването на допълнителни сборници и помагала не е хрумка на учителите,а предписания "отгоре"

# 130
  • Мнения: 2 118
Точно за това говоря, непълен учебен материал, който се допокрива с "незадължаващо" закупуване на помагала, атласи, сборници, курсове и т.н. издателски хрумки за т.нар. безплатно образование. Нека да бъде включено в учебниците, щом е толкова важно да бъде научено и усвоено! И в същото време издателствата бълват ли, бълват хартиен материал с ясното съзнаение, че ще бъде продадено и доставено директно в класната стая!
В същото време училището няма ресурс за закупуване на географска карта, дъска и всякакъв друг учебен инвентар!

# 131
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В коя учебна програма има предписания отгоре? Моля за конкретен клас и предмет. Благодаря.

# 132
  • Мнения: 106
Честно казано, не мисля, 120 лева да толкова голяма сума за всички предмети! Все пак става дума за образованието на децата ни!

# 133
  • Мнения: 2 351
Честно казано, не мисля, 120 лева да толкова голяма сума за всички предмети! Все пак става дума за образованието на децата ни!
Всъщност не сумата, а необходимостта от учебни помагала, е обект на коментар.
Но е факт, че има семейства, за които образованието е важно, но здравето и изхранването на семейството - също. В този смисъл сумата от 120 лв. за тези родители е непосилна.

# 134
  • България
  • Мнения: 240
Да но да не остават наполовина написани

# 135
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Написвайте ги, защо ги оставяте? Някой е забранил ли?

# 136
  • Мнения: 24 467
На десет страници тема поне по веднъж на страница е писано, че попълването и проверката следва да е организирано от тези, които са заръчали такива покупки да се направят. Като искат покупки и смятат, че са много нужни, то да бъдат тъй любезни и да се справят с реализацията им качествено.

# 137
  • Мнения: 30 802
Наясно съм, че учителят иска да проведе час по модерен и интересен начин, съотв. трябват някакви улесняващи материали. Въпросът е - дали учителят наистина смята тия материали за добри, или на автопилот се правят нещата, а учебните тетрадки са изнервящи и не учат на кой знае какво.

# 138
  • Мнения: 24 467
Има и добри. Но е нужно задачите да се правят редовно и да се осъществява своевременна и качествена проверка. В противен случай смисълът е нулев.

# 139
  • Мнения: 19 325
Ако помагалата не бяха с попълване, щяха да могат да се ползват още няколко пъти. Правят се така само за печалба на издателствата. По математика кое налага тетрадки с попълване?
Аз пък изобщо не държа да е попълнено всичко. Някои уроци към учебната тетрадка са елементарни. По-добре да ползва времето да реши пет задачи от сборника.
Втори и трети клас купувах по едно помагало по БЕЛ за вкъщи. Тези и училищните започваха с изписване на буквите или нещо подобно, учено в първи клас. Разчитам на учителката да прояви разум  и да се съобрази с нивото на класа в подобни случаи, а не да попълват като обезумели.

# 140
  • Мнения: 2 118
Пак до майките ще опрем - няма да ходят децата ни на училище, ще си ги обучаваме вкъщи, или само ще написваме избраните от "учителите" помагала, защото някой не е забранил това да се прави вкъщи! Ха-ха

# 141
  • Мнения: 5 286
Благодаря ви за отговорите и изразените мнения. Бях се афектирала доста, но все пак виждам, че не малко, дори по-скоро повечето смятат тези помагала за излишни или поне непрактични. От подкрепящите ги може би повечето са такива, които са имали късмета да случат на госпожи, които да изискват попълване на тетрадките и да ги проверяват след това. Или пък имат свободно време, в което да учат с децата си. За много родители, които са на редовна смяна, това е мираж.
Въпросът с парите не е най-важния в случая. Даже родителите с по-ограничени възможности гледат много повече да осигурят всичко необходимо , за да не се чувстват децата им различни, пък ако ще и със заеми.
За мен също най-добрият вариант е да има  под урока условия със задачи или въпроси за устно отговаряне. Иначе има две страници картинки и текст, който повтаря написаното в учебника и 5-6 места с многоточие, където да напишеш нещо. Другият е да се въведат електронни помагала, което едва ли ще стане скоро.
Контурни карти, атласи и подобни никой не поставя в тази графа. Поне аз не.

# 142
  • Мнения: 2 351
Написвайте ги, защо ги оставяте? Някой е забранил ли?

Случвало се е, когато детето е било в болнични и има колебания относно някоя задача дали трябва или не трябва да се пише. Неведнъж съм казвала: По - добре я напиши, отколкото да не си.
От детето знам, че госпожата се кара, ако нещо е свършено, без тя да го е задала за работа в клас или домашна такава.

# 143
  • Мнения: 1 412
Всеки учител на място не би поръчал помагала, които не би домогнал да провери и използва в работата си. Наистина работата и за децата и за учителите е много и страшно натоварена ,повярвайте ми. Изискват се да има тетрадки ,помагала за работа до обяд  ,помагала за ЦДО, няма как без тях .

# 144
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако помагалата не бяха с попълване, щяха да могат да се ползват още няколко пъти. Правят се така само за печалба на издателствата. По математика кое налага тетрадки с попълване?
Аз пък изобщо не държа да е попълнено всичко. Някои уроци към учебната тетрадка са елементарни. По-добре да ползва времето да реши пет задачи от сборника.
Втори и трети клас купувах по едно помагало по БЕЛ за вкъщи. Тези и училищните започваха с изписване на буквите или нещо подобно, учено в първи клас. Разчитам на учителката да прояви разум  и да се съобрази с нивото на класа в подобни случаи, а не да попълват като обезумели.


100% съм съгласна. Изобщо, единствените "попълващи" тетрадки, в които виждам смисъл, са тези с ченгелчетата, букви и цифри в 1ви клас.

# 145
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Барбед, попитах да подкрепиш твърденията си за изисквания за помагала, ти не отговори и продължаваш да го твърдиш. Къде ги четеш тези изисквания да ги погледна и аз?

# 146
  • Мнения: 1 412
    Лиляна , не е трудно да влезеш в сайта на МОН или да разгледаш една учебна програма  по предмет(говоря за начален курс).

    # 147
    • Ямбол
    • Мнения: 28 236
    Да, знам, че не е трудно. Кажи един предмет и аз ще прочета програмата му.
    На посоки изтеглих първата попаднала ми - БЕЛ за трети клас. Е, никъде няма изискване за помагала. Ти къде четеш? Кои програми?

    # 148
    • Мнения: 106
    Честно казано, не мисля, 120 лева да толкова голяма сума за всички предмети! Все пак става дума за образованието на децата ни!
    Всъщност не сумата, а необходимостта от учебни помагала, е обект на коментар.
    Но е факт, че има семейства, за които образованието е важно, но здравето и изхранването на семейството - също. В този смисъл сумата от 120 лв. за тези родители е непосилна.
    Ами честно казано, не смятам, че необходимостта от учебни помагала трябва да се коментира. Разбира се, че са необходими. Упражненията по всеки предмет са неразделна част от обучението! И освен това не смятам, че 120 лева за целия срок, това са примерно 6 месеца, ще попречат на изхранването на семейството!

    # 149
    • Мнения: 2 351
    Оф, след последния пост май се върнахме в изходна позиция.
    Аз спирам дотук. Няма да се повтарям през няколко поста.
    Досадно е.

    # 150
    • Мнения: 8 906
    Всичко, от което имат нужда дечицата, трябва да е в учебника.
    Ако не е така по някой предмет, значи някой не си  е свършил работата. Купуващите помагала ги поощряват.

    # 151
    • София
    • Мнения: 17 592

    Учебникът е достатъчен, да - за постигане на средно ниво. За 4ка.
    За повече - ами, ще трябва да се постараете. И вие, и децата... всички - едните - с осигуряване на допълнителни помагала, другите -  използването им...
    Ако сте убедени, че детето ви никога няма да има никаква полза от никакви по-дълбоки познания по някой предмет - ми не му купувайте помагала по него. Никой не ви кара. Прочетете закона. А ако после детето реши, че точно това му харесва на него (а не на вас), ами... толкова по-зле за него, да е мислило по-добре в какво семейство се ражда, вие нямате като семейство, като род, традиции с тази тематика.

    # 152
    • Ямбол
    • Мнения: 28 236
    Учебникът затова е учебник, в него е теорията. Практиката е другаде.

    # 153
    • Мнения: 1 822
    Запиши си детето в някое циганско училище. Там няма да ти искат пари за помагала. Сама ще го готвиш и ще си доволна. Детето ти също, че ще научава всичко с мама.

    Когато родителите ми се развеждаха пратиха мен и сестра ми при баба и дядо на село за 2 години. При мен бяха 6 и 7 клас. Випуск 2012 съм, не съм много голяма, но бях по старата програма и нямаше безплатни учебници. Въпреки това директора беше осигурил всички учебници и при завършване просто се оставяха за следващия клас. Купувахме само по 1 УТ по Български и сборник по Математика, без разните им 1000 вида по предмет, в стаята си имаше географски карти и химични таблици, за който се събираха пари на тържествата и се взимаше всичко необходимо, за нещата не финансирани 'отгоре'. Всичко купено допълнително си беше по преценка на родителите.
    Това че по селата гледат да избутат училището, не е точно така или поне в нашето селце където бяхме 8-14 ученика макс на клас (като идваха и децата от съседното село). Оценките се пишеха въз основа на знания и по някои предмети учителите си отделяха 10-15 мин от всеки час да ни препитат, нямаше време за всички, но задаваха въпроси и някой ставаше да отговори/реши на дъската. Там ми потръгнаха предмети като математика, литература, биология и история преди това бях с успех 2-3-4. Единствения лесен предмет ми е бил география. Когато 8ми клас се върнах в София точно доказах това, че съм учила на село и идвам с отлични оценки не е от това да ни избутат, ами си имах знанията и си задържах отличния успех до към 11ти клас, като ме хвана пубертета много силно и бягах от училище.
    Искам да кажа че знанието идва от учителя и начина му на преподаване. В село имаше 'седмица за размяна' и учениците замествахме учителите по предметите (разпределяха ги за да вземе участие всеки). Беше интересно, забавно и се подготвяхме с кеф. Имаше отворени врати почти по всеки предмет един път на 1-2м и това бяха дни за изпитване, провеждани пред родители (не беше задължително идваше който може, предимно баби и дядовци) и никои не протестираше срещу поставената му оценка. Ясно ми е че всички работим и няма как да посещаваме такива часове, но все пак може да се преподава по интересен начин и да се поставят задачи, за които децата биха се подготвили с кеф

    Не е до помагалата, до учителите е! Wink

    # 154
    • Ямбол
    • Мнения: 28 236
    И до бройка. Дай ми 8 ученици и ще имам време с всеки да работя индивидуално.

    # 155
    • Мнения: 2 351
    Скрит текст:
    Запиши си детето в някое циганско училище. Там няма да ти искат пари за помагала. Сама ще го готвиш и ще си доволна. Детето ти също, че ще научава всичко с мама.

    Когато родителите ми се развеждаха пратиха мен и сестра ми при баба и дядо на село за 2 години. При мен бяха 6 и 7 клас. Випуск 2012 съм, не съм много голяма, но бях по старата програма и нямаше безплатни учебници. Въпреки това директора беше осигурил всички учебници и при завършване просто се оставяха за следващия клас. Купувахме само по 1 УТ по Български и сборник по Математика, без разните им 1000 вида по предмет, в стаята си имаше географски карти и химични таблици, за който се събираха пари на тържествата и се взимаше всичко необходимо, за нещата не финансирани 'отгоре'. Всичко купено допълнително си беше по преценка на родителите.
    Това че по селата гледат да избутат училището, не е точно така или поне в нашето селце където бяхме 8-14 ученика макс на клас (като идваха и децата от съседното село). Оценките се пишеха въз основа на знания и по някои предмети учителите си отделяха 10-15 мин от всеки час да ни препитат, нямаше време за всички, но задаваха въпроси и някой ставаше да отговори/реши на дъската. Там ми потръгнаха предмети като математика, литература, биология и история преди това бях с успех 2-3-4. Единствения лесен предмет ми е бил география. Когато 8ми клас се върнах в София точно доказах това, че съм учила на село и идвам с отлични оценки не е от това да ни избутат, ами си имах знанията и си задържах отличния успех до към 11ти клас, като ме хвана пубертета много силно и бягах от училище.
    Искам да кажа че знанието идва от учителя и начина му на преподаване. В село имаше 'седмица за размяна' и учениците замествахме учителите по предметите (разпределяха ги за да вземе участие всеки). Беше интересно, забавно и се подготвяхме с кеф. Имаше отворени врати почти по всеки предмет един път на 1-2м и това бяха дни за изпитване, провеждани пред родители (не беше задължително идваше който може, предимно баби и дядовци) и никои не протестираше срещу поставената му оценка. Ясно ми е че всички работим и няма как да посещаваме такива часове, но все пак може да се преподава по интересен начин и да се поставят задачи, за които децата биха се подготвили с кеф

    Не е до помагалата, до учителите е! Wink
    [/spoiler]
    Подкрепям всичко, което е написано за училището на село. Имам нагледни примери за това, какво е обучението там. Уверявам ви, че много градски училища могат да дишат прахоляка им.
    И да - не е въпроса в помагалата, а в учителите и начина на преподаване.
    Крачка встрани: имам чувството, че дъвчем едно и също.
    Имам предложение: който родител иска да си купи помагалата на всички възможни издателства на пазара и да си ги попълват колективно с децата у дома.

    # 156
    • Мнения: 1 822
    И до бройка. Дай ми 8 ученици и ще имам време с всеки да работя индивидуално.

    И бройката има значение, да, но начина на преподаване е по важен! Няма значение колко ученици са в клас ако не можеш да им задържиш вниманието

    # 157
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Няма значение колко ученици са в клас ако не можеш да им задържиш вниманието
    Има една възраст, в която според психолозите сами трябва да задържат вниманието и съвсем не е задължително дейностите или задачите да са приятни (като например да си изпере чорапите или да се съсредоточи върху откъс от учебника, докато месинджърът му прегрява от малоумни съобщения).

    Учителите не са клоуни, че да им задържат вниманието. В интерес на развитието на децата и спокойствието на родителите е да го правят.

    # 158
    • Мнения: 24 467
    Внимание далеч не се задържа само с циркове. Дори напротив, те не са препоръчителни, особено при по-големи ученици. Никой не иска такова нещо. Има си техники, има си похвати - ако учителят се интересува, следва да е запознат с тях.

    # 159
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    При по-големите ученици неспособност за задържане на внимание е психологически проблем, който за съжаление учителите не могат да решат, ако и да са супер подковани с похвати, методи и средства.

    # 160
    • Мнения: 24 467
    Задържането на вниманието има както субективни, така и обективни фактори. Ако си мърморя под носа 45 минути, четейки учебник, който децата така или иначе си имат, и възрастен няма да ме изтърпи и да ме слуша през цялото време. Какво остава за деца в основно училище.

    # 161
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Задържането на вниманието има както субективни, така и обективни фактори. Ако си мърморя под носа 45 минути, четейки учебник, който децата така или иначе си имат, и възрастен няма да ме изтърпи и да ме слуша през цялото време. Какво остава за деца в основно училище.
    Явно е нещо изключително за ученик в основното училище да си прочете сам урока, щом си дала тази роля на мърморещия учител. Моля, нека не пишем ученически сценарии, без да сме съвсем наясно с действителните ситуации в момента.

    За да не съм голословна, мога да кажа, че за ниското ниво на функционалната си грамотност учениците споделят, че не четат достатъчно. Причините са, че не им е четено във възрастта, в която още не са можели да четат, а вместо това от най-ранна възраст са облъчвани с телевизионни програми за деца. Не е новост проучването, лесно може да се намерят сведения в интернет.

    Друг факт е, че изискванията, които трябва да покрият за съответната степен, са високи на фона на тези тревожни резултати. И не на последно място, за всичко са виновни само и единствено мърморещите под носа си учители.

    # 162
    • Мнения: 24 467
    Цитат
    Явно е нещо изключително за ученик в основното училище да си прочете сам урока, щом си дала тази роля на мърморещия учител. Моля, нека не пишем ученически сценарии, без да сме съвсем наясно с действителните ситуации в момента.

    Никак не е изключително ученик да си чете урока в училище. Нищо подобно не съм писала. Четенето е наистина едно полезно занимание.  Sunglasses Препоръчително е не само за децата, а и за възрастните, дори и за учителите. Че някои освен уроците си, май други книги не четат.
    За четенето на учениците си има други теми. Тази е за помагалата и нуждата от тях, която не би била толкова голяма, дори за деца над 4-ти клас би била почти нулева, когато насреща си имат качествен учител и добър учебник.
    Примерът беше за учител, който прави описаното - едно досадно, ненужно  представяне, което е съвсем нормално да приспи всяко внимание.
    Моля, нека не обсъждаме и не оспорваме неписани неща. Напълно е безсмислено. И някак много даскалско и опростенческо е като подход.

    # 163
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Тази е за помагалата и нуждата от тях, която не би била толкова голяма, дори за деца над 4-ти клас би била почти нулева, когато насреща си имат качествен учител и добър учебник.
    Примерът беше за учител, който прави описаното.
    Моля, нека не обсъждаме и не оспорваме неписани неща. Напълно е безсмислено. И някак много даскалско и опростенческо е като подход.
    Това, че учителите изискват помагала, за да запълнят времето в час с упражнения, не ги прави задължителни. Аз съм ги купувала съвсем доброволно и съм следила (не по собствено желание вече Grinning) дали се попълват качествено. Моето си е попълвало повечето от задачите в часовете, че и за домашна работа оставаше, но през ум не ми е минавало да нарека учителката му некадърна (подобни изказвания има вече в темата).

    Знам, че всеки има право на собствена преценка, съобразно личните си усещания, култура, мироглед и представи за обучението и образованието въобще. Въпросът е дали тази преценка помага или пречи обучението на детето да върви ритмично и да се развива. Който може да се оправи без помагала, учебници и учители - нека опита. Порумбачанов не се е появявал скоро, та не знаем какви плодове бере от домашното обучение.

    # 164
    • Мнения: 1 822
    Никъде не съм казала, че учителите трябва да се правят на клоуни. Казах че трябва да могат да има задържат вниманието, това са различни неща. Изместване на темата е, но го дадох като пример, че и в училищата където не се ползват 100 помагала децата могат да научат нещо. За повечето деца (както и майка сподели по назад) училището е досада и това че не могат да си задържат вниманието не е признак на проблем. Часовете по География в 10 или 11клас ги изкарвах играейки карти с моята група, просто защото госпожата не можеше да ни каже нищо ново- буквално изпяваше урока едно към едно с учебника. На нея не и пречеше че играем, понеже пазехме тишина и на изпит или тест изкарвахме отлични оценки. Просто предмети, които ме влекът учебниците ги прочитах още в началото, правех и постоянно тестове в интернет, двете матури си ги взех с добри резултати (Бел- 5.60+/ География 5.80+) При това едната се засече с работата ми и трябваше възможно най бързо да приключа за да отивам на работа. Ако не бях проявила желание сама да се подготвя и чаках на учители не знам дали 3 щях да вържа

    # 165
    • Мнения: 13 848
    За да не съм голословна, мога да кажа, че за ниското ниво на функционалната си грамотност учениците споделят, че не четат достатъчно. Причините са, че не им е четено във възрастта, в която още не са можели да четат, а вместо това от най-ранна възраст са облъчвани с телевизионни програми за деца. Не е новост проучването, лесно може да се намерят сведения в интернет.



    Абсолютно съм съгласна, че в основата на всичко е родителя, който смята че може да си прехвърля задълженията върху телевизор, телефон(когато детето е по-малко) или върху учител за дете в училищна възраст. А на учителя дори може  да държи сметка защо и как обучава. Родителя първо облъчва детето с телевизор и му бута в ръцете телефон си за да мълчи, после смята че помагалата са излишни и учителите са виновни за неграмотността на населението. После всички се възмущаваме, когато някой пише варят...

    Последна редакция: вт, 09 окт 2018, 00:40 от _re_ge

    # 166
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Никъде не съм казала, че учителите трябва да се правят на клоуни. Казах че трябва да могат да има задържат вниманието, това са различни неща. Изместване на темата е, но го дадох като пример, че и в училищата където не се ползват 100 помагала децата могат да научат нещо. За повечето деца (както и майка сподели по назад) училището е досада и това че не могат да си задържат вниманието не е признак на проблем. Часовете по География в 10 или 11клас ги изкарвах играейки карти с моята група, просто защото госпожата не можеше да ни каже нищо ново- буквално изпяваше урока едно към едно с учебника. На нея не и пречеше че играем, понеже пазехме тишина и на изпит или тест изкарвахме отлични оценки. Просто предмети, които ме влекът учебниците ги прочитах още в началото, правех и постоянно тестове в интернет, двете матури си ги взех с добри резултати (Бел- 5.60+/ География 5.80+) При това едната се засече с работата ми и трябваше възможно най бързо да приключа за да отивам на работа. Ако не бях проявила желание сама да се подготвя и чаках на учители не знам дали 3 щях да вържа
    Скрит текст:
    Не е възможно по да имаш по БЕЛ 5,60. Написала си крайно неграмотен пост.

    Гимназисти, играещи карти по време на час, оправдаващи незаинтересоваността си с учители, понякога стават добри родители, които правят всичко възможно децата да не допускат техните грешки. Който се смята за безгрешен, и да прочете това с разбиране, пак няма да разбере, че се отнася за него.

    # 167
    • Мнения: 24 467
    Ах, тая топка, как се опитвате да я прехвърлите, безуспешно, другаде.  Laughing Дори и малко дете няма да ви се върже.
    Тук става реч за задържане на вниманието в час на цял клас, което някой /Kaya/ обвърза с нуждата /липсата/ от помагала и даде пример, че когато учителят работи качествено, децата внимават, работят и успяват и без такива. Конкретно това обсъждаме. Задръжте си вниманието върху това, което се дискутира, нали не сте ученици и това следва да е нормално. Опитите "Вие защо биете негрите" са доста изтъркани вече.
    Та на конкретно повдигнатия въпрос:
    Ако в час класът редовно и цялостно не си задържа вниманието, ще да ме прощават учителите, решили на всяка цена да се отърват от отговорност, но това най-вероятно не се дължи нито на когнитивни проблеми, нито на лошо възпитание на децата чак толкоз целокупно.
    Никъде не съм казала, че учителите трябва да се правят на клоуни. ...

    Разбира се, че не си. И аз го забелязах и отразих даже. Понеже и на мен ми е прекалено евтино вече това дългогодишно оправдание на някои не особено добри и качествени учители, че нямали да се превръщат в клоуни, за да им било по-интересно на децата. Абе как не разбраха, че никой не е и искал такова нещо от тях. Ако искам клоун, ще си наема професионалист, няма да разчитам на дилетанти. На училище си пускам децата, за да научат нещо полезно от човек, който има качествата да им го предаде достъпно, да им го обясни, без да изисква наизустяване на учебници и правила от тях и без да се опитва да си замени личното присъствие с помагала и шарении, често пъти наистина ненужни.
    ...
    По ЗИП БЕЛ нашите деца правили входно и никой не е счел за нужно да ги предупреди за това, както и че за въпросното входно трябвало да си носят тъй нужното помагало по БЕЛ - една тетрадка, на която на всяка страница 2/3 е заета с картинки, а останалата 1/3 - с многоточия, на които ученикът нещо да напише. Нейде на тая страница се мъдри въпрос от едно изречение. И това - на големи деца в шести клас. Че какво пречи тоя въпрос да се мъдри заедно с още 3-4 в учебника? Ясно е на кого. Въпросът бе риторичен. На издателите, много ясно, и на приятелчетата им в МОН и по училищата.
    Та децата просто си отворили обикновените тетрадки за работа в клас, от тези, на редовете, и си написали там отговора на въпроса.
    Те това искам в прав текст да посоча като пример за напълно излишно "помагало", което помага само на авторите си да захлебят на гърба на децата, дето ги мъкнат излишно, и на родителски гръб /по-скоро джоб/ и на никой друг.
    Такова едно помагало няма да помогне дори за "четене с разбиране" и "повишаване на функционалната грамотност"- толкоз текст полезен има из него. По една най-обикновена книга да си бяха купили и да я четяха и обсъждаха в клас, повече работа щяха да свършат.

    Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 13:02 от Judy

    # 168
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Ах, тая топка, как се опитвате да я прехвърлите, безуспешно, другаде.  Laughing Дори и малко дете няма да ви се върже.
    Тук става реч за задържане на вниманието в час на цял клас, което някой /Kaya/ обвърза с нуждата /липсата/ от помагала и даде пример, че когато учителят работи качествено, децата внимават, работят и успяват и без такива. Конкретно това обсъждаме. Задръжте си вниманието върху това, което се дискутира, нали не сте ученици и това следва да е нормално. Опитите "Вие защо биете негрите" са доста изтъркани вече.
    Та на конкретно повдигнатия въпрос:
    Ако в час класът редовно и цялостно не си задържа вниманието, ще да ме прощават учителите, решили на всяка цена да се отърват от отговорност, но това най-вероятно не се дължи нито на когнитивни проблеми, нито на лошо възпитание на децата чак толкоз целокупно. В последния си пост Кая сподели, че е играла на карти в час. Не е лошо да си от готините бунтари, кофти е да си при зубърите, които всеки ненавижда. Съвсем нормална случка от живота на едни посредствени гимназисти. Не казвам в никакъв случай, че са лоши хора.
    Никъде не съм казала, че учителите трябва да се правят на клоуни. ...

    Разбира се, че не си. И аз го забелязах и отразих даже. Понеже и на мен ми е прекалено евтино вече това дългогодишно оправдание на някои не особено добри и качествени учители, че нямали да се превръщат в клоуни, за да им било по-интересно на децата. Абе как не разбраха, че никой не е и искал такова нещо от тях. Ако искам клоун, ще си наема професионалист, няма да разчитам на дилетанти. На училище си пускам децата, за да научат нещо полезно от човек, който има качествата да им го предаде достъпно, да им го обясни, без да изисква наизустяване на учебници и правила от тях и без да се опитва да си замени личното присъствие с помагала и шарении, често пъти наистина ненужни. И каква е причината според теб това да не се случва, ама никога? (последното го добавих съвсем умишлено. в постовете ти има някакво особено проникновение, примесено с недоволство)
    ...
    По ЗИП БЕЛ нашите деца правили входно и никой не е счел за нужно да ги предупреди за това, както и че за въпросното входно трябвало да си носят тъй нужното помагало по БЕЛ - една тетрадка, на която на всяка страница 2/3 е заета с картинки, а останалата 1/3 - с многоточия, на които ученикът нещо да напише. Неопределителното местоимение "нещо" често се използва за омаловажаване. В предишни твои постове съм чела, че ти е важно децата да пишат самостоятелни текстове. В този пост тези текстове вече са "нещо". Добре.Нейде на тая страница се мъдри въпрос от едно изречение. И това - на големи деца в шести клас. Че какво пречи тоя въпрос да се мъдри заедно с още 3-4 в учебника? Ясно е на кого. Въпросът бе риторичен. На издателите, много ясно, и на приятелчетата им в МОН и по училищата.
    Та децата просто си отворили обикновените тетрадки за работа в клас, от тези, на редовете, и си написали там отговора на въпроса. Чудесно решение.
    Те това искам в прав текст да посоча като пример за напълно излишно "помагало", което помага само на авторите си да захлебят на гърба на децата, дето ги мъкнат излишно, и на родителски гръб /по-скоро джоб/ и на никой друг. Подобен упражнителен урок в помагало съвсем не прави цялото помагало нефункционално, а още повече пък да се прехвърля като мярка върху всички помагала.
    Такова едно помагало няма да помогне дори за "четене с разбиране" и "повишаване на функционалната грамотност"- толкоз текст полезен има из него. По една най-обикновена книга да си бяха купили и да я четяха и обсъждаха в клас, повече работа щяха да свършат. Възможно е и да е така, но ние не сме наясно какво точно се иска от децата в момента.

    # 169
    • Мнения: 24 467
    Не обсъждам последния пост на Кая. Не следиш писаното. Писах изрично кое обсъждам.
    Щом държиш и за него ще напиша.
    Ако учителят позволи, децата не само карти в час ще играят, ами и в шкафовете ще се крият, както вече и аз дадох пример с една група по чужд език, докато другата седи и си учи и пише. Понеже учителите са различни, различно е допустимото поведение. А скачането си е според тоягата, не според кефа на скачащия.  Laughing
    Апропо - учещата група няма за учител клоун. Напротив, имат добър професионалист, който и игри вкарва, и тестове, и четене, и писане. Взима си всеки урок по плана, дава и проверява домашни. Всичко - с мярка и според възрастта. И успява точно да спечели вниманието на децата, поне на мнозинството. Винаги си има изключения, които не съм ги аз вкарала в училището и които биват подкрепяни по пътя нагоре - неграмотни и нечетящи - от последното, именно, до диплома, че и до висше.
    ...
    Кое да не се случва никога? Пиши конкретно, за да се води разговор. Така с цял абзац цитат и после въпрос няма как да стане.
    ...
    Омаловажавам, разбира се, съвсем умишлено. Да не ще го величая това велико умотворение? Защото то си е маловажно, та чак излишно. Още по-чудесно е решението да не се купуват и мъкнат такива излишества. Щом като една задача спокойно се изпълнява в една най-обикновена тетрадка, подобно помагало е вредно - писах вече защо. Да не се повтарям.
    Помагало, в което има подобни излишества, е всичко друго, но не и функционално. Особено за едни големи деца,  които спокойно могат да си пишат в нормалните тетрадки, които така или иначе разнасят. Добрият учител сам ще им измисли и постави задачи за писане. Аз след първи клас, не помня по литература да съм имала подобни бумащини. И въпреки всичко съм писала постоянно. Понеже учителката работеше и понеже печалбите на издателствата не бяха цел № 1 на приятелите им администрациите.
    Какво се е искало от децата в конкретния момент написах - да помъкнат де що им е изписано от учителите, а родителите - да финансират всичко - и нужното, и напълно излишното, без специалист да е прецизирал без кое може и кое трябва. Понеже този, дето трябва да го направи, е най-често също в кюпа с облажаването.
     

    Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 15:17 от Judy

    # 170
    • Мнения: 1 822
    Скрит текст:
    Скрит текст:
    Не е възможно по да имаш по БЕЛ 5,60. Написала си крайно неграмотен пост.

    Гимназисти, играещи карти по време на час, оправдаващи незаинтересоваността си с учители, понякога стават добри родители, които правят всичко възможно децата да не допускат техните грешки. Който се смята за безгрешен, и да прочете това с разбиране, пак няма да разбере, че се отнася за него.

    Ами моля посочи ми неграмотното, с радост ще се поправя и ще науча нещо ново, не претендирам за безгрешност. Пък може и да се дължи на факта, че вече близо 6г живея в чужбина и единствената ми българска реч е вкъщи с децата и писане по разни фб групи и форуми. Старая се да не забравям български, но като няма с кого да го практикувам и аз усещам че почвам да се затруднявам най вече с членуването и гласните О и У.
    Но това е друга тема Wink
    До децата, ами ако имат добри оценки си е тяхна работа какво правят, въпреки, че такива своеволия тук надали ще могат да правят както в България. Ако не се справят с училището бих ограничила, това което им отвлича вниманието.
    Скрит текст:
    Не оправдавам незаинтересоваността си с учители, все пак ми беше любим предмет, но да си сяда на бюрото и започва да ми рецитира текста на учебника и чака да бие звънеца за да излезе... Ами винаги съм имала уважение и респект, но..... Сега се замислих за другите предмети, учехме стопански мениджмънт, изключително тъп за мен предмет, но от училището ни прецакаха на 14 Септември че не е се е събрал клас за желания от нас предмет и не успях да се преместя. Госпожата беше супер! Правехме презентации за всяка нова тема, ходехме на фирмени представяния, имахме учебна фирма, правехме базари. Ами нямам нито един пропуск от този час.

    В последния си пост Кая сподели, че е играла на карти в час. Не е лошо да си от готините бунтари, кофти е да си при зубърите, които всеки ненавижда. Съвсем нормална случка от живота на едни посредствени гимназисти. Не казвам в никакъв случай, че са лоши хора.

    Ами едно е да си зубър друго да учиш (едното го зубриш и го помниш към момента, а другото ти остава трайно). Никога не съм се срамувала от това че съм учила, напротив, благодарение на ученето, най вече на езици си отворих доста врати.

    Последна редакция: вт, 09 окт 2018, 15:15 от Kaya

    # 171
    • София
    • Мнения: 17 592

    Джуди, аз изкарах 45 безгрижни години без да науча наизуст нито едно определение... И така до вчера, когато синът ми не успя да ми каже какво, аджеба, е това диаметър. Ама точно, не с някакви литературни излияния. Оказва се, че явно не съм учила определенията наизуст... просто понеже като разбера нещо мога да "реконструирам' определението - т.е. достатъчно бързо да "махна" излишните думи и да поправя неточните наум, преди да го формулирам. Е, да, ама явно това не е нещо, което всеки умее. Не знаех. Никой не ме е учил на това - нито в училище, нито другаде, просто ме мързеше, а и, честно казано, никак не помня добре наизуст - дори стихове, които наистина обожавам, не мога да възпроизведа точно (странното е, че проза запомням, без да го целя, по-добре). Просто... явно моят мозък е така свързан. Е, да, ама неговият, изглежда, не е. И като не съм го карала да запаметява определенията... ами, никак не съм му правила добро. Щото не съм учител и не изхождам от обичайното, от това, което е по предположение за очакване, изхождам единствено от себе си и собствения си опит... което е крайно недостатъчна извадка, както и да го гледаме.
    Така че... твърде е вероятно много от "скучните", досадни и сухарски неща да са си просто и чисто необходими. За мнозинството - а изключенията следва сами да намерят своя начин... Някак... ако си учител и се опиташ да се съобразиш с 30 уникални мозъка с уникален най-добър начин за възприемане вероятността да не принесеш полза на нито един е доста голяма.

    # 172
    • Мнения: 24 467
    Скрит текст:
    Всеки, който няма ментално заболяване, може да помни. Въпрос на тренинг е. И това е по-лесното от създаване на логически връзки и възможност човек сам да разсъждава и да може да си обясни първо на себе си, а после и на друг това, което е разбрал.
    Аз и до днес особени ползи от механично запаметяване не съм видяла. И пак съм завършила и училище и два университета. Имала съм само 3-4 не особено интелигентни преподаватели в последните, които държаха на папагалстването. Минах и при тях и по техните предмети сега най-малко знам. Никак не е случайно. Нищо необходимо няма в този подход. Освен ако няма да ставам артист и трябва да възпроизвеждам реплики, вероятно.
    В скри текст е, понеже обсъждането на папагалщината не е по темата с помагалата. При тях просто обсъждаме излишеството.

    # 173
    • Мнения: 106
    Според мен учебниците са само основата. И ако искате детето наистина да награди, да стане добро по определен предмет, да се обогати наистина, не просто помагалата са задължителни, а и още допълнителни материали и упражнения.

    # 174
    • Мнения: 24 467
    Естествено, но това касае конкретен предмет, от който се интересува конкретно детето, а не всеки един предмет - нито има време, нито има смисъл за подобно надграждане по всичко. Децата не са роботи. Поне моите не са и съм се старала да не ги правя зорлем такива. Предпочитам да си останат здрави нормални хора.
    Освен това качественото надграждане по конкретния избран предмет ще стане с качествени сборници и друга професионална литература. По които ще се работи със съответния професионалист редовно. Не с едни тетрадки голям формат с картинка и многоточие, с по някой и друг въпрос на страница, които дори нямат упътвания и отговори за проверка.
    Ето, това е сборник, който купувам и без да ми го искат в училище:
    https://www.book.store.bg/p208653/kniga-za-uchenika-po-matematik … ajna-alashka.html
    Това - също:
    http://zlatnoto-pate.bg/bg/catalog/91
    https://www.emag.bg/test-bylgarski-ezik-i-literatura-6-klas-elen … 345/pd/DH18BYBBM/
    http://bulvest.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D … E%D0%B2%D0%B5-759
    Това пък - не:
    https://www.ozone.bg/product/tetradka-4-po-chetene-4-klas-tatyana-borisova/
    https://www.book.store.bg/p207605/tetradka-po-chetene-za-2-klas- … -sengalevich.html
    https://www.book.store.bg/p186445/uchebna-tetradka-po-literatura … laj-daskalov.html
    https://www.book.store.bg/p196754/uchebna-tetradka-po-literatura … bka-vasileva.html
    https://www.book.store.bg/p25964/uchebna-tetradka-po-istoria-i-c … iana-kusheva.html
    ...
    Илюстрирам с примери, за да се разбере, че простото закупуване на едни помагала не е нещо, което би помогнало на децата да разберат по-добре материята. То може да е нещо тотално излишно и вредно за гърба на детето и джоба на родителя, както и може да е нещо наистина полезно, ако е направен правилен избор и с него се работи качествено от страна на учителя. И далеч не е нужно това да се случва по всеки предмет.

    Последна редакция: ср, 10 окт 2018, 09:27 от Judy

    # 175
    • Мнения: 106
    Така е! Прав сте, но щом за едни помагала става такава драма, представям си как се купува допълнителна литература. Не говоря конкретно за вас, а принципно!

    # 176
    • Мнения: 24 467
    Темата, която дискутираме тук, е точно за "задължителното закупуване на помагала по всеки предмет от родители". Не е никаква драма, че се обсъжда зададен въпрос във форум, посветен на това. Напротив, форумът съществува за да се дискутират теми, а темите - за да се разисква по тях.
    И точно по темата е провеждането на различие между доброволно и задължително закупуване /защото в нашите училища то е точно задължително - поставя се на родителска среща и се казва колко пари всеки трябва да даде и никой не разисква предварително нищо с родителите - има ли нужда, от какво и по кой предмет има нужда, кои помагала са нужни и кои са с ползата на амбалажна хартия/; между надграждане по предмет, към който детето има интерес и "всеки предмет", както става в училище - за щяло и не щяло - сборник, тетрадка, помагало, безсмислени повечето от тях, тотално безсмислени. 
    И децата мъкнат като камили през 2018 година раници, които никой издател, монаджия или даскал не би помъкнал ежедневно на работа. В 21-ви век. Когато всяка бяла държава е решила  въпроса с това мъкнене от десетилетия. У нас е просто безумие. Понеже безумни хора решават.
    ...
    Така е! Прав сте, но щом за едни помагала става такава драма, представям си как се купува допълнителна литература. Не говоря конкретно за вас, а принципно!
    Допълнителната литература по никой начин не следва да е задължителна за закупуване в държавно /общинско/ училище, имащо претенциите да е част от задължителна безплатна образователна система.
    Кой какво ще си прецени да си купи за допълнително вкъщи - това си е личен въпрос, в който училището може да се меси само до степен препоръка.

    # 177
    • Мнения: 2 118
    Едва сега са зашумя за тежките раници на децата ни, които най-често в начален етап носим ние родителите. Едва ли някой ежедневно носи такава чанта и за себе си на работа. Но децата са длъжни да изпълняват и да носят всеки ден по етажите в училището тежка раница с лъскави учебници, тетрадки и безброй помагала. Пълен абсурд!

    # 178
    • Мнения: 1 822
    Аз нямам против да купя помагала/сборници и т.н. по предмет по който виждам че детето изостава. Но по всички си е просто начин за да си напълнят джобовете издателствата. Смятам че тези помагала трябва да са при индивидуални случаи. Ето винаги ми е вървяла математиката, в момента и на дъщеря ми, но до сега никъде не са ми послужили тези теореми, синус и косинус. Също така смятам, че няма разлика много в предметите в проф гимназии и обикновена гимназия, само броя часове е различен... Това защо? Нали се насочваш към нещо, вместо да се набляга на това, пак се учат всички останали предмети

    # 179
    • Мнения: 106
    Добре, според вас по кой от предметите, учебното помагало или тетрадка са ненужни?

    # 180
    • Мнения: 2 351
    Не изцяло ненужни, а с редуциран брой. Ние имаме 3 учебни тетрадки и 1 помагало само по БЕЛ. По математика - подобно.
    Струва ми се излишно.
    Очаквам да се появи учебна тетрадка и по физическо.
    Не съм от родителите, които неглижират образованието на децата си, както писах вече. Но залагам и на други форми на обучение.

    # 181
    • Мнения: 3 560
    И аз ще се намеся в тази тема. Днес съм бясна. Раницата тежи 5 кг,200 г. Детето заедно с маратонките и дрехите е 18 кг. и 116 см. И съм сложила една мъничка филийка хляб и само 200 мл вода за да е по- леко. Но има лъскави учебници, включително и по рисуване. И е втори клас. Има учебна тетрадка с една страничка домашно и има още една страничка домашно от задължително помагало, написано от същия колектив автори, които са написали учебната тетрадка! Тъпа съм, че още живея тук. Много е трудно явно, да направим само учебна тетрадка, пък нека от нея има две странички домашно. И така няколко, свършва едната, започва другата. Е, госпожите учителки в темата ще кажат, че не може така. Трябва да попълваме в две помагала. Детето няма да се образова. А ние си знаем защо е това, но за мон и издателства лоши думи са забранени. А да не говорим за ширината на тесния ред в учебните тетрадки по БЕЛ, който е по- широк от тесния ред в обикновените тетрадки. Защо ли? За да има повече листа, повече левове, съответно.

    # 182
    • Мнения: 24 467
    Добре, според вас по кой от предметите, учебното помагало или тетрадка са ненужни?
    Говорихме вече за това.
    Учебните тетрадки за мен лично са изцяло излишни.
    За първи клас - бива тетрадка за писане на ченгели и букви.
    За географията и историята атласи са нужни, но трябва да се предвидят в задължителната програма и да се набавят за сметка на т.нар. ни безплатно образование, т.к. без тях тези предмети не могат да се учат.
    Дори по чужд език е излишно. Навремето в ЕГ си имаше просто по едни хубави учебници, но и по едно качествено преподаване, плюс действително изучаване на няколко предмета на чужд език.
    Помагала /сборници със задачи/ - по математика, щом учебникът е направен така, че след всеки урок има по 5-6 само и то най-прости, които никаква подготовка за НВО после не дават. Иначе ако учебникът е качествен и след задължителните има по още толкова допълнителни с по-голяма трудност и от сборник няма нужда. Но трябва пари да се печелят на чужд гръб, та затова учебникът не струва.
    Писахме, че на практика са безсмислени помагалата по принцип, освен ако едно дете има конкретни интереси в дадена област и желае да се доразвие там, напр. ще кандидатства с даден предмет някъде. В часовете по ЗИП, СИП /или както там им сменят имената ежегодно от нямане какво да се отчете като дейност - царе сме на "Преоблякъл се Илия...", само това правим от години/- бива да има за там.
    За 80% /и горница, вероятно/ от децата би било добре, ако поне задължителните знания, които са предвидени за овладяване, овладеят. Те учебника да разберат и науча - файде ще е. Защото голямата маса ученици и това не могат. Обаче мъкнат излишества, с които нито надграждат, нито дори си помагат по някакъв начин.
    ...
    При едни качествено направени учебници от учебни тетрадки няма никакъв смисъл. Тук-там по някой сборник за по-засилена подготовка по съответния предмет /в никакъв случай "по всички", това е болест/.

    # 183
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Добре, според вас по кой от предметите, учебното помагало или тетрадка са ненужни?
    Говорихме вече за това.
    Учебните тетрадки за мен лично са изцяло излишни.
    За първи клас - бива тетрадка за писане на ченгели и букви.
    За географията и историята атласи са нужни, но трябва да се предвидят в задължителната програма и да се набавят за сметка на т.нар. ни безплатно образование, т.к. без тях тези предмети не могат да се учат.
    Дори по чужд език е излишно. Навремето в ЕГ си имаше просто по едни хубави учебници, но и по едно качествено преподаване, плюс действително изучаване на няколко предмета на чужд език. Дано не говорим за комунистическо.
    Помагала /сборници със задачи/ - по математика, щом учебникът е направен така, че след всеки урок има по 5-6 само и то най-прости, които никаква подготовка за НВО после не дават. Иначе ако учебникът е качествен и след задължителните има по още толкова допълнителни с по-голяма трудност и от сборник няма нужда. Но трябва пари да се печелят на чужд гръб, та затова учебникът не струва. Подготовката за втори модул не тече в училище. Това може да стане в някакъв ЗИП и СИП и това е. Учебниците покриват изискуемия задължителен учебен материал, който се тества по първи модул.
    Писахме, че на практика са безсмислени помагалата по принцип, освен ако едно дете има конкретни интереси в дадена област и желае да се доразвие там, напр. ще кандидатства с даден предмет някъде. В часовете по ЗИП, СИП /или както там им сменят имената ежегодно от нямане какво да се отчете като дейност - царе сме на "Преоблякъл се Илия...", само това правим от години/- бива да има за там.
    За 80% /и горница, вероятно/ от децата би било добре, ако поне задължителните знания, които са предвидени за овладяване, овладеят. Те учебника да разберат и науча - файде ще е. Защото голямата маса ученици и това не могат. Обаче мъкнат излишества, с които нито надграждат, нито дори си помагат по някакъв начин.
    ...
    При едни качествено направени учебници от учебни тетрадки няма никакъв смисъл. Тук-там по някой сборник за по-засилена подготовка по съответния предмет /в никакъв случай "по всички", това е болест/.
    По какво толкова ви искат помагала? На нас са ни искали по основно по БГ и МАТ и по една учебна тетрадка и грамарбук по АЕ.

    # 184
    • Мнения: 24 467
    По всичко. Точно според формулировката на темата. Включително по "безопасност", където от 5 години дъвчат едно и също и т. нар. помагала имат еднотипни картинки.
    https://www.book.store.bg/p237762/uchebna-tetradka-po-bezopasnos … vasil-paunov.html
    Глупости, ама на колела!
    По всички разказвателни предмети, по БЕЛ и математика, по АЕ и т. н.

    Тетрадки има по пазара дори по музика:
    http://www.e-uchebnik.bg/book/viewBook/5935

    По "Технологии и предприемачество":
    https://www.book.store.bg/p209267/tetradka-po-tehnologii-i-predp … ntin-ananiev.html
    страница № 3 направо кърти с необходимостта от наличието й.
    Ходила съм на състезание по техническо чертане в 6-ти и 7-ми клас, то се учеше по тогавашното трудово обучение. Ми нищо не ми е трябвало, освен да отида в час и да си нося чертожните инструменти и картон. Когато ни е бивала нужна милиметрова хартия просто си носехме по един лист такава, а не цяла тетрадка. Да не споменавам /който е учил и знае - ще ме разбере/, че така, на една учебна тетрадка, няма възможности нито за по-голям и подробен чертеж, нито за корекция при грешка - да си подмениш листа просто.
    Същото е и за уч. тетрадки по БЕЛ - някаква си страница с редове и заглавие. Често на децата не им стига мястото и донаждат с лепени листи от тетрадка. И кому е нужна тази простотия? Ми да има в  урока към учебника задача за писане и те да си пишат в техните си тетрадки. Ама не, трябва печалби с амбалажни тетрадки да има. 

    По "Информационни технологии":
    https://bguchebnik.com/uchebnici-i-pomagala/6-klas/informatsionn … ata-programa.html

    Чудя се как по физическо още няма някой автор да се е сетил и да предложи учебна тетрадка и сборник. Ами време е! За кога чакат?!
    Миналата година в петокласната ни тема едни майки се оплакаха, че децата им и по физическо имали някакви тетрадки, в които пишели теория, че имали и контролни.
    Смешен плач ни е системата просто!

    Не ни ги "искат", а само ни събират пари. Закупуват се не от нас.

    Последна редакция: чт, 11 окт 2018, 10:50 от Judy

    # 185
    • Мнения: 2 118
    Judy, няма как по-точно да се изкаже и моето мнение.

    # 186
    • Мнения: 106
    Да, съгласна съм, че може би от 10 предмета - по 4 или 5 учебните тетрадки са излишни! Това примерно 50 лв. Груба сметка. Останалите са необходими. Дали допълнителните задачи ще са в учебника или тетрадката се отразява само финансово. Отделно замислете се малко, не само българската система е такава. Чуждите езици се учат по други системи! Еми извинявайте, но не съм срещала английски или др. Учебник без учебна тетрадка.

    # 187
    • Мнения: 2 118
    Учебната тетрадка е за упражняване на материала и допълване на учебника, и пак е улеснение за учителя. Нека двата хартиени носителя се допълват и изчерпват.
    Но поне при нас се закупуват още куп допълнителни помагала по избор на учителя по ЗИП математика и български език, които с нищо не виждам да обогатяват. Освен тях се попълват буквално и още сборници с математически задачи, езикови задачи, помагала по човеци, по час на класа /което се повтаря вече няколко години, без никакви нови неща да се научават, например знаци за движение по пътищата или реални снимки на катастрофи/.
    Вместо да дискутират прочетени книги извън задължителният списък или да се търкуват непознати думи, или да имат правописен речник.

    # 188
    • Мнения: 2 351
    Скрит текст:
    И аз ще се намеся в тази тема. Днес съм бясна. Раницата тежи 5 кг,200 г. Детето заедно с маратонките и дрехите е 18 кг. и 116 см. И съм сложила една мъничка филийка хляб и само 200 мл вода за да е по- леко. Но има лъскави учебници, включително и по рисуване. И е втори клас. Има учебна тетрадка с една страничка домашно и има още една страничка домашно от задължително помагало, написано от същия колектив автори, които са написали учебната тетрадка! Тъпа съм, че още живея тук. Много е трудно явно, да направим само учебна тетрадка, пък нека от нея има две странички домашно. И така няколко, свършва едната, започва другата. Е, госпожите учителки в темата ще кажат, че не може така. Трябва да попълваме в две помагала. Детето няма да се образова. А ние си знаем защо е това, но за мон и издателства лоши думи са забранени. А да не говорим за ширината на тесния ред в учебните тетрадки по БЕЛ, който е по- широк от тесния ред в обикновените тетрадки. Защо ли? За да има повече листа, повече левове, съответно.
    [/spoiler]
    Същото казвам и предлагам и аз, но дори тук, във форума не сме единодушни, какво остава да мисля за МОН.

    # 189
    • Мнения: 24 467
    Чуждите езици се учат по други системи! Еми извинявайте, но не съм срещала английски или др. Учебник без учебна тетрадка.
    Аз съм срещала. В чужбина. 😎
    В момента синът ми учи чужд език извън английския си и е с един добър учебник. Без тетрадки, сборници, бележници и т. н.
    Но тя корупцията у нас си е еталон за работа. По всички нива. С бяла държава наистина не бива да сравнявам. Грешно и обидно е.

    # 190
    • Мнения: 106
    Да, сигурно има изключения! Но като цяло повечето учебници са с учебни тетрадки и от край време е било така!

    # 191
    • Мнения: 24 467
    Всъщност правило е. В училище и в университета навън не се ползва същото като у нас. И у нас преди години не се ползваха тези системи и хората пак си научаваха сносно чужд език.

    # 192
    • Мнения: 106
    Честно да ви кажа като се замисля преди години колко пари отиваха за помагала, едни огромни тухли речници по два три и повече... Направо сега вместо да се оплакваме от цените, трябва да сме благодарни колко много сайтове и информация има в интернет. Само да искат да учат децата. Тези пари са нищо, само обсъждаме излишно.

    # 193
    • Мнения: 24 467
    Нищо не отиваше за помагала.
     Речникът не е училищно помагало, а книга, ползвана с години в дома. Един речник по английски го ползвахме и двамата с брат ми. Никой не е извивал ръце всеки да си купува. А руски речник имам още от баща ми. Такова нещо даже за нас не бе нужно да се купува.
    От останалата днешна плява само сборници по математика сме купували. И пак аз ползвах от брат ми. Щото не излизаше всяка година нов.
    Не от 100, от 200 кладенеца вода да опитате да извадите, играта с помагалата е ясна и на децата.
    Нито издател на такъв амбалаж, нито приближените му могат да излъжат някого, че той е много потребен в училище.😃
    Хубаво и на място си е обсъждането. Да си лъсне истината, коята без друго се знае. Пък на който не му изнася обсъждането - то на сила не е. За разлика от ежегодното извиване на ръце от страна на т. нар. ни безплатно образование. Което си е вече на сила.

    Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 07:57 от Judy

    # 194
    • Мнения: 2 351
    Точно така беше, Judy! И у нас има множество речници, които се ползват от всички в къщи: българо - английски, българо - испански, българо - руски, българо - италиански и обратните им варианти; разговорни: турски, италиански, португалски; бизнес английски; синонимен, правоговорен, правописен и т.н. Сигурно изпускам някой. Част от тях са от родителите ми, други съм купувала аз. И продължавам да купувам.
    Никой не ми извива ръцете за тях. Както и за списанията по математика, български език и литература, сборници от творби с анализи, сборници със задачи и какво ли още не има в нашите библиотеки - моята и на родителите ни. Наред с много книги. А, да не забравя читателските карти за цялото семейство от няколко библиотеки.
    Ето за тези нещица си струва човек да дава пари. А тук дори не иде реч за сумата, а за друго нещо, за което вече 13 страници сме изписали.

    # 195
    • Мнения: 106
    Именно, никой не ви е извивал ръцете, защото просто беше нужен и го купувате. Без да се мрънка. Аз сега всички само се оплакват и критикуват, без да помислят реално, че се хаби толкова време и енергия, които са излишни.  И лошото е, че децата ни виждат този пример как ние постоянно критикуваме и отричаме учебните помагала или тетрадки или там каквото е др. И започват да вярват и мислят, че Наистина нямат нужда от тях. Е как после ще ги накараме да четат от друго помагало, което според майките, които не са учители и педагози, е "по-доброто".

    # 196
    • Мнения: 24 467
    Е, в това е разликата. Това,  за което обсъждаме, е ненужно. И за това не искам да давам пари. Още повече, че е насила по чужда преценка.
    Мога да дам в пъти повече, стига да е за нещо полезно. Голяматата част от помагалата сега не са.

    # 197
    • Мнения: 1 822
    Именно, никой не ви е извивал ръцете, защото просто беше нужен и го купувате. Без да се мрънка. Аз сега всички само се оплакват и критикуват, без да помислят реално, че се хаби толкова време и енергия, които са излишни.  И лошото е, че децата ни виждат този пример как ние постоянно критикуваме и отричаме учебните помагала или тетрадки или там каквото е др. И започват да вярват и мислят, че Наистина нямат нужда от тях. Е как после ще ги накараме да четат от друго помагало, което според майките, които не са учители и педагози, е "по-доброто".

    Като ви чета имам чувство, че или сте издател или имате близък такъв.
    Толкова бързате да ги защитите, че въобще не четете какъв е проблема на всички.
    Повечето не смятаме, че речника и сборника са излишни, напротив, но смятаме че са достатъчни. Защо ми са 4 уч тетрадки по БеЛ, по География- където винаги сме имали само по един Атлас с учебника, сега има 2 уч тетрадки. А по Музика за какво му е нужно уч тетрадка. Назад споменаха за тетрадки по ФВС??? Е кажете ми всичко това как го решихте че е нужно.
    И най големия проблем е, че повечето учители не искат копирани учебници. В класа ми имаше братя близнаци, по всичко ползваха 1 учебник, по немски госпожата искаше всеки да има отделен, не беше съгласна дори да е копиран. Ей за това говорим

    И да моите деца, въпреки, че са малки са научени да ценят парите и съм много щастлива че ще израстат далеч от родната образователна система

    # 198
    • Мнения: 8 906
    Живея в страна с  много помагала, но благодарение поведението на родителите  и пазарната икономика, накрая завършват като преоценена стока за 0.50 цента.

    # 199
    • София
    • Мнения: 17 592
    И аз ще се намеся в тази тема. Днес съм бясна. Раницата тежи 5 кг,200 г. Детето заедно с маратонките и дрехите е 18 кг. и 116 см. И съм сложила една мъничка филийка хляб и само 200 мл вода за да е по- леко. Но има лъскави учебници, включително и по рисуване. И е втори клас. Има учебна тетрадка с една страничка домашно и има още една страничка домашно от задължително помагало, написано от същия колектив автори, които са написали учебната тетрадка! Тъпа съм, че още живея тук. Много е трудно явно, да направим само учебна тетрадка, пък нека от нея има две странички домашно. И така няколко, свършва едната, започва другата. Е, госпожите учителки в темата ще кажат, че не може така. Трябва да попълваме в две помагала. Детето няма да се образова. А ние си знаем защо е това, но за мон и издателства лоши думи са забранени. А да не говорим за ширината на тесния ред в учебните тетрадки по БЕЛ, който е по- широк от тесния ред в обикновените тетрадки. Защо ли? За да има повече листа, повече левове, съответно.



    Не виждам причина допълнителните помагала да се влачат в училище...
    М**ка им! Аз ги плащам, аз ги "преподавам", седят си тук! Ако някой иска да дойде да ги преглежда - да заповяда, детето ми няма да ги влачи насам-натам.
    Но иначе да, вземам ги, и полза от тях намирам.
    Не непременно препоръчаните от учителите, но допълнителни помагала определено са нужни за подготовка.


    Принудих се да купя учебници (6 от учебмиците, 140 лв. ми излязоха, неща, които никога, ама НИКОГА не бих избрала или ползвала!), които да седят у дома - понеже чантата не беше по силите дори на татито за дълго носене, камо и на моя щиглец (5ти клас, да не мислите, че малко първолаче!)
    Претеглих учебника по математика (беше най-отгоре на купчинката, както споменах, картинки - много, съдържание - никакво. Не го ползвам, освен за да се ориентирам що за урок е имало). Малко над 680г. После претеглих най-дебелия от сборниците, които съм купувала - има вътре и теория, и доказателства дори (за разлика от учебника), и 3 вида задачи към всеки урок (основни, средни и по-така като трудност), и то по доста. Тежеше малко под 300г. За сметка на това ми е струвал 10 лв, а учебникът - 25 (или там някъде).
    Ама в сборникът няма ни гланцирана хартия, ни картинки, дето отношение към математиката имат колкото аз - към модел на бански костюми...  Mr. Green

    Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 23:12 от katiABV

    # 200
    • Мнения: 2 351
    Леко измествам темата, но бихте ли прочели тази статия и по - специално т. III и IV, които в известна степен кореспондират с дискусията ни:

    https://trud.bg/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D1%80-%D1%8 … 0%BC%D0%BE%D0%BD/

    # 201
    • Мнения: 2 837
    Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума. Това, че се иска задължително да бъдат купени, е скандално. А освен че платихме сума пари, не можем да повдигнем раницата на  шестокласника, който отгоре на всичко, поради проблем с крака, не бива да носи тежко и е освободен от часове по ФВС.

    # 202
    • Мнения: 3 915
    Кучетата си лаят, керванът си върви.
    Та и тук така. Все повече помагала, учебници и все по-малка полза от тях. Все повече родители, които "преподават" на децата си.

    # 203
    • София
    • Мнения: 17 592
    Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума.


    Категорично бих изхвърлила повечето "одобрени от МОН" помагала за сметка на такива, които не са подушвали МОН - но за сметка на това са и по-добри, и по-изчерпателни, и по-евтини, и (относно страниците / информацията) по-леки - на по-тънка, негланцирана хартия, черно-бели, не шарении.

    # 204
    • Мнения: 2 837
    Ако останалите помагала бяха одобрени от МОН и бяха безплатни за учениците, също щяха да са на друга хартия и с друга цена обаче.
    На пазара има всякакви помагала, тетрадки и тетрадчици - далеч не всички са по-добри от безплатните учебници, които пък следват одобрените вече програми по учебните дисциплини и при които много възможности за вариране няма.
    Между самите безплатни учебници има и нелоши, но по редица причини масово се ползват само тези  от две-три издателства.

    # 205
    • Мнения: 2 351
    Кучетата си лаят, керванът си върви.
    Та и тук така. Все повече помагала, учебници и все по-малка полза от тях. Все повече родители, които "преподават" на децата си.

    Ще повярваш ли, че точно това си мислех, виждайки, че има радвижване в темата?!
    Наистина, добре е, че си споделяме, но...какво от това?
    Ние само си чешем езиците / клавиатурите / и надали ще променим нещо.
    Дано някой от МОН чете тук!

    # 206
    • Мнения: 3 915
    Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума.


    Категорично бих изхвърлила повечето "одобрени от МОН" помагала за сметка на такива, които не са подушвали МОН - но за сметка на това са и по-добри, и по-изчерпателни, и по-евтини, и (относно страниците / информацията) по-леки - на по-тънка, негланцирана хартия, черно-бели, не шарении.


    Аз искам да попитам, защо???
    Защо се получава така, че един родител е по-наясно от всички ангажирани и назначени на заплати в МОН?
    И защо толкова години вече, учителите, като гилдия, не застанаха открито да заявят и да отстояват качествен учебник? Всеки родител ще ги подкрепи в това, всеки! А сега не може да се изправи от пепелта тази важна професия и заради тези малоумни извращения с учебници и помагала, защото учителите излиза, че са част от веригата и насърчават.
    Школи, частни уроци, нишата за повече пари явно им е удобна, да водят уроци в училище затваряйки си очите и да работят качествено извън училище по школи и частни уроци.
    Защото не всеки родител умее да отсее качествения учебник и да преподаде у дома.
    Това е ниво 5 клас.
    Сещайте се какво се случва на ниво 10 клас тогава.

    # 207
    • Мнения: 2 351
    Аз съм от поколението, което е учило самостоятелно. И не мога да приема, че трябва да преподавам на детето си неща, които са работа на учителя. И то не лошо платена работа, особено с увеличението следващата година. Призлява ми като почнат да реват, че парите са им малко. Аз получавам доста по - малко от тях, а професията ми е не по - малко ангажираща и  изискваща непрекъснато развитие и усъвършенстване, непрекъснато учене и четене.
    На фона на това, госпожата от училище ми казва: А-а, не може, ТРЯБВА да учиш с детето! НЯМА да минеш без това!
    И това при положение, че детето ми не е изоставащ ученик, напротив!
    А нейната работа каква е, питам аз?
    Да дойде и да свърши тогава тя моята!
    Ами да бях завършила И педагогика, че поне качествено да преподавам на децата си. Поне помагалата са в изобилие...

    # 208
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Аз съм от поколението, което е учило самостоятелно. И не мога да приема, че трябва да преподавам на детето си неща, които са работа на учителя. И то не лошо платена работа, особено с увеличението следващата година. Призлява ми като почнат да реват, че парите са им малко. Аз получавам доста по - малко от тях, а професията ми е не по - малко ангажираща и  изискваща непрекъснато развитие и усъвършенстване, непрекъснато учене и четене.
    На фона на това, госпожата от училище ми казва: А-а, не може, ТРЯБВА да учиш с детето! НЯМА да минеш без това!
    И това при положение, че детето ми не е изоставащ ученик, напротив!
    А нейната работа каква е, питам аз?
    Да дойде и да свърши тогава тя моята!
    Ами да бях завършила И педагогика, че поне качествено да преподавам на децата си. Поне помагалата са в изобилие...
    Първо се опитай да създадеш у детето си навици, които ще са му полезни и ще улесняват функционирането му в училище. Първо метнато на градина на топло да го хранят и да го гледат, после и на училище да го учат, пък ти се оправдавай колко работиш. Щото ние, дето си обръщаме внимание на децата,  патките пасем.

    # 209
    • Мнения: 24 467
    Създаването на навици у детето по никой начин няма връзка с поредното изнасилване на народа - този път с безполезни помагала, които са натрапени на родителите и децата.
    За което и издателство да работите - все тая. Няма читав родител, който да е запознат със съдържанието и вида им и да намира ползи от пазаруването и мъкненето на този амбалаж в училище. Няма как да убедите когото и да било, че не е дал едни пари за пладнешки рекет, от който ползите са само за разпространителя-печатар на излишества. На който това му е начинът по нещичко да поизкара.
    ...
    Темата е за тези хартии, безполезни, но пък тежки и скъпи, а не за това кой какво /не/подсигурява на детето си. Което няма как да знаете.
    Подмяната на темата в стил "Вие що биете негрите?" отдавна не работи. Методът е много изтъркан.

    # 210
    • Мнения: 1 412
    . Призлява ми като почнат да реват, че парите са им малко.

    Само човек,който не е в сферата на образованието може да изрази такова мнение. А на теб дали няма да ти призлее ако всеки ден отговаряш за живота на 22 деца за 620 лв на месец ?Само си помисли , че във всяка минута ти , трябва да знаеш къде е и какво прави всяко едно дете.  И не дай си да се случи нещо с това дете - я паднало ,я останало гладно и попаднеш на такава майка ,която има такова негативно отношение ще пишеш ли обяснение все едно е станало престъпление за 620 лв ? А нервите , бумащината ?Твоето дете може да не създава проблеми, но не всички са такива.  Ти поне имаш възможност да се развиваш, учиш и т.н . Отговорностите на днешния учител са много за сметка на " голямата заплата". Изказваш мнение точно, като човек, който си знае правата , но не и задълженията , а и според мен учителската заплата, не трябва да ти бъде трън в очите, все пак това не го решаваме аз и ти !

    Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 09:26 от Barbed

    # 211
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Създаването на навици у детето по никой начин няма връзка с поредното изнасилване на народа - този път с безполезни помагала, които са натрапени на родителите и децата.
    За което и издателство да работите - все тая. Няма читав родител, който да е запознат със съдържанието и вида им и да намира ползи от пазаруването и мъкненето на този амбалаж в училище. Няма как да убедите когото и да било, че не е дал едни пари за пладнешки рекет, от който ползите са само за разпространителя-печатар на излишества. На който това му е начинът по нещичко да поизкара.
    ...
    Темата е за тези хартии, безполезни, но пък тежки и скъпи, а не за това кой какво /не/подсигурява на детето си. Което няма как да знаете.
    Подмяната на темата в стил "Вие що биете негрите?" отдавна не работи. Методът е много изтъркан.
    Отговорът ми е към конкретно изказване и няма общо с помагалата.

    Помагалата никога не са били задължителни. Но когато другите извадят своите, за да пишат в час, тези, чиито родители са се изрепчили за спорта и не са ги осигурили, седят и си бъркат в носа. Това, че някои ученици са с помагала, не им пречи да правят същото. В този момент може отново да прочетем изказването на анра, за да си отговорим на въпроса кой каква работа върши.

    # 212
    • Мнения: 2 351
    Хайде, не ми казвайте дали създавам навици у детето си, защото не сте наясно.
    Както съм наясно, че учителката на детето ми ми вменява отговорности и задължения, които са нейни. И продължавам да мисля изказването й за нагло. Нейната заплата е доста по - висока от споменатата от съфорумката.
    Мнението, което съм изразила за учителите не е само мое,
    а споделяно и от други родители.
    За това кой има възможност и време да учи и да се усъвършенства - налага ми се във връзка с професията ми, но и нямам нищо против.
    И пак повтарям - не мога да се съглася, че трябва аз да уча детето си вкъщи. Не съм педагог. Тези хора - преподавателите - са учили за това да преподават.
    Без да искам изместих темата, за което се извинявам на другите потребители!

    # 213
    • Мнения: 24 467
    Темата си е тема,Вяра, и е нелепо да се обсъжда кой как си бил гледал детето, особено като се има предвид, че ти не си наясно с чуждите отношения в чуждите домове.
    И да, подобен начин за изместването на темата за излишните помагала е също нелеп. Това е един не особено скопосан опит, който "приляга" единствено на заинтересован лично човек.
    До момента не видях нито един конкретен пример или мотив, от който да може да се направи извода, че за децата по всеки предмет е нужно закупуването на подобни хартии, особено след начална степен. Не разбрах кое налага печатането им  и рекета, упражняван върху родителите години наред, за закупуването им, след като спокойно няколкото въпросчета от учебни тетрадки могат да се поместят след урока в учебника и отговорите да се напишат в тетрадките за работа в клас, които така или иначе децата също мъкнат ежедневно.
    Да не забравяме, че и ако учителят е наистина качествен и си върши работата, той сам би могъл да даде такива въпросчета и децата просто да си напишат своите си отговори. В случай, разбира се, че не го мързи да измисли и да провери изпълнението. И не теслеми ангажиментите си на родителите.

    # 214
    • волно калдъръмче
    • Мнения: 6 341
    Анра
    Така е, ти си съвършена и като такава със сигурност помагаш и на детето ти да расте уверено и да се усъвършенства. Доказано е, че личният пример е от първостепенно значение.

    Джуди
    Достатъчно ясно изразих позицията си. Аз съм осигурявала, за да не бездейства моето в час. За другите не отговарям.

    # 215
    • Мнения: 24 467
    За да не бездейства в час грижата имат учителите. Дори по закон.  Mr. Green
    Жалко, ако те са на друго мнение. Значи не си знаят дори задълженията. Жалко, това е много ниска топка.
    Извиването на ръце обаче е поголовно и за всички родители, така че няма как да не ме интересува, тъй като театърът е общозадължителен. Затова е и темата.
    Който иска може и с гири за физическо и Енциклопедия Британика да си праща децата на училище, но това си е негов избор. Когато изборът е личен, това наистина не касае останалите.
    Темата обаче е за натискът, който се упражнява от страна на училищата върху родителите, обаче. И върху децата. А спрямо тях този натиск е от издателствата, които имат преки връзки с МОН.
    И аз лично държа да не се измества. Защото е много показателна за нивото на образованието у нас и за методите, с които се действа. Смятам редовно да я завръщам.

    # 216
    • Мнения: 2 351
    Скрит текст:
    Анра
    Така е, ти си съвършена и като такава със сигурност помагаш и на детето ти да расте уверено и да се усъвършенства. Доказано е, че личният пример е от първостепенно значение.
    Скрит текст:
    Такава съм си, благодаря ти, че го забеляза! Какво да правя - на черното бяло не мога да кажа?! Това го казвам с хумор, да не се впрегнеш сега! Просто не обичам да ползвам емотикони. Разчитам на препинателните знаци.
    Всеки знае най - добре какъв е, а децата са олицетворение не само на родителите, но и на средата, в която живеят и биват възпитавани. И децата ми са доказателство за нашите усилия.
    Факт е, че в семейството ни се чете много. Родителите ни са ни дали този пример.
    Пак изместих темата с моето съвършенство...
    Последната проверка на помагало по математика ми показа едно - няма смисъл от него. Малко преди това бях написала задачи на листи втора употреба / у нас те са на особена почит и с използването им даваме пример на децата си /, които детето да решава, докато аз проверявам учебните тетрадки. Установих, че моите примери са дори по - сложни и , оказа се, по - интригуващи за моя ученик.
    Дали да не напиша и аз едно помагало?!

    # 217
    • Мнения: 24 467
    Скрит текст:
    Анра
    Така е, ти си съвършена и като такава със сигурност помагаш и на детето ти да расте уверено и да се усъвършенства. Доказано е, че личният пример е от първостепенно значение.
    Скрит текст:
    Такава съм си, благодаря ти, че го забеляза! Какво да правя - на черното бяло не мога да кажа?! Това го казвам с хумор, да не се впрегнеш сега! Просто не обичам да ползвам емотикони. Разчитам на препинателните знаци.
    Всеки знае най - добре какъв е, а децата са олицетворение не само на родителите, но и на средата, в която живеят и биват възпитавани. И децата ми са доказателство за нашите усилия.
    Факт е, че в семейството ни се чете много. Родителите ни са ни дали този пример.
    Пак изместих темата с моето съвършенство...
    Последната проверка на помагало по математика ми показа едно - няма смисъл от него. Малко преди това бях написала задачи на листи втора употреба / у нас те са на особена почит и с използването им даваме пример на децата си /, които детето да решава, докато аз проверявам учебните тетрадки. Установих, че моите примери са дори по - сложни и , оказа се, по - интригуващи за моя ученик.
    Дали да не напиша и аз едно помагало?!
    А, не си губи времето! Като им гледам нивото и качеството на повечето помагала, то децата също могат да се оправят сами и да спретнат по едно.  Laughing
    И ние вкъщи в начална степен и с двата броя най-добре се справяхме, като си рисувахме задачи на гръбчета от листи втора употреба. Давала съм диктовки на приказки и разкази, подбрани от мен - поне са интересни на децата. Преразкази давах с по-съвременно звучене. Нещо, от което поне да има смисъл. А, да, и не ги ограничавах да ги съберат в 10 реда на учебната тетрадка-помагало голям формат.  Laughing
    Сега по математика с шестокласника си караме на наистина качествения сборник на Архимед и помагала други за там не виждам грам да са нужни.
    ...
    По БЕЛ след първи клас никога не съм имала нито едно помагало. Имахме само учебници. Но учителката ми беше истински професионалист - знаеща и работеща. Всяка седмица имахме за домашно поне по едно съчинение за събота-неделя, което чинно се взимаше в понеделник за надлежна проверка и след това се правеха обсъждания и дискусии в час. Отделно от голямото ежеседмично домашно редовно даваше по-малки преразказчета, съчинения, разработки.
    Но така е - при качествена програма и добри учители издателствата нямат пък такива печалби.  Mr. Green А сега сме пазарна икономика - печалбата е преди качеството и ефективността.

    Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 11:08 от Judy

    # 218
    • Мнения: 8 906

    Темата обаче е за натискът, който се упражнява от страна на училищата върху родителите, обаче. И върху децата. А спрямо тях този натиск е от издателствата, които имат преки връзки с МОН.

    Има натиск, но трябва да има и противодействие от страна на родителите. А то липсва, за да си дойдат нещата на мястото.

    # 219
    • Мнения: 2 351

    Скрит текст:
    По БЕЛ след първи клас никога не съм имала нито едно помагало. Имахме само учебници. Но учителката ми беше истински професионалист - знаеща и работеща. Всяка седмица имахме за домашно поне по едно съчинение за събота-неделя, което чинно се взимаше в понеделник за надлежна проверка и след това се правеха обсъждания и дискусии в час. Отделно от голямото ежеседмично домашно редовно даваше по-малки преразказчета, съчинения, разработки.
    Но така е - при качествена програма и добри учители издателствата нямат пък такива печалби.  Mr. Green А сега сме пазарна икономика - печалбата е преди качеството и ефективността.
    [/spoiler]
    Ето за такива учители е моят поклон и адмирации!
    Постът ми относно заплатите на учителите остана неразбран. Изразих се малко по - рязко, но заставам зад думите си.
    Не трябва ли всеки да изработи заплатата си? И то качествено?
    Ако имах възможност, бих увеличила още повече възнагражденията на учителите, бих инвестирала в училищната база. Но тези заплати трябва да се заслужат. Уважението към труда и знанията им - също.
    За съжаление, не всички преподаватели  са като моята начална учителка, която ме научи на толкова много неща! Включително колко и как трябва да разговаряме по телефона. Тъкмо бяха инсталирали апарати с шайби на повечето от съучениците ми, помните ли ги?  Аз нямам такива изисквания към нашите преподаватели.
    Ако моите думи са засегнали учителите, за които тази професия е призвание, то най - искрено им поднасям извиненията си, защото думите ми не се отнасят за тях! За съжаление те не са много или поне моите наблюдения са такива.
    Моят пост касае тези, които просто ходят и се връщат от работа. Но това е валидно и за другите професии.
    Отново се извинявам за отклонението от темата, но исках да изясня позицията си!

    # 220
    • Мнения: 24 467

    Темата обаче е за натискът, който се упражнява от страна на училищата върху родителите, обаче. И върху децата. А спрямо тях този натиск е от издателствата, които имат преки връзки с МОН.

    Има натиск, но трябва да има и противодействие от страна на родителите. А то липсва, за да си дойдат нещата на мястото.

    Да, тук за жалост си права!
    И това е другото, което ме ядосва.

     anra, не мисля, че си се изразила рязко. Съвсем правилно си беше. И аз моята работа не я възлагам на клиентите. Каквото трябва да свърша си го правя аз, без да ги товаря да ми "помагат".
    Учителите, които са наистина добри, също не подкрепят безкрайното купуване на хартии. Защото си вършат работата и не им тежи, не разчитат на подобен пълнеж за "работа в клас", нито за домашна работа.

    # 221
    • София
    • Мнения: 17 592
    Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума.


    Категорично бих изхвърлила повечето "одобрени от МОН" помагала за сметка на такива, които не са подушвали МОН - но за сметка на това са и по-добри, и по-изчерпателни, и по-евтини, и (относно страниците / информацията) по-леки - на по-тънка, негланцирана хартия, черно-бели, не шарении.


    Аз искам да попитам, защо???
    Защо се получава така, че един родител е по-наясно от всички ангажирани и назначени на заплати в МОН?
    И защо толкова години вече, учителите, като гилдия, не застанаха открито да заявят и да отстояват качествен учебник? Всеки родител ще ги подкрепи в това, всеки! А сега не може да се изправи от пепелта тази важна професия и заради тези малоумни извращения с учебници и помагала, защото учителите излиза, че са част от веригата и насърчават.
    Школи, частни уроци, нишата за повече пари явно им е удобна, да водят уроци в училище затваряйки си очите и да работят качествено извън училище по школи и частни уроци.
    Защото не всеки родител умее да отсее качествения учебник и да преподаде у дома.
    Това е ниво 5 клас.
    Сещайте се какво се случва на ниво 10 клас тогава.


    Защото съм родител, който може и да прецени, и да отсее, и да преподаде у дома.
    И защото не съм на заплата нито в МОН, нито в някое от издателствата, нито има как да лобират пред мен - за мен единственият интерес е качественото образование на детето ми...
    И тъкмо затова твърдя, че повечето одобрени от МОН учебници, учебни тетрадки и помагала с чиста съвест бих изхвърлила - за сметка на неодобрени от МОН, но пък качествени такива, със смислена, сбита и последователно представена информация, а не разхвърляна по хиляди цветни картинки, така че никой да не може да се ориентира и да разбере какво, аджеба, е казано и включено и какво - не. Колкото и добре да познава материала (очевидно говоря за добре подготвен родител, не за нещастен ученик, опитващ се да се ориентира в джунглата от несвързани думи, пръснати хаотично из страниците).


    Judy, много от помагалата са и качествени, и нужни, и полезни.
    Това ще го призная, рядко са препоръчваните в училище - освен, евентуално, за някой СИП или ЗИП или нещо от сорта, където учителите да имат право на малко повече свобода в избора си.
    За чий Х ще се влачат в училище - виж, това не знам. Никои от помагалата не ходят в училище - нито тези, дето препоръчват от там, нито онези, които купувам по свое усмотрение и по които реално се работи.

    Barbed, класове от 22 деца са по-скоро рядкост. Обичайната бройка за Сф поне е 30на.


    anra, моя близка приятелка започна тази година да учителства. В гимназиален курс. Преподава точна наука на чужд език (разбираш, че става дума за езикова гимназия). Заплатата й е точно като споменатата от Barbed - бруто, не нето. + 20 лв. (или някакви 'найсе, ама пак близо до 20) за език.

    А за детето си отговаряш само и единствено ти и баща му.
    Учителят има задача да преподаде нещо и после да провери дали е усвоено. Не да седи на главата на малкото дете и да го учи как да учи. Тъкмо за такива неща то си има родители.

    Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 14:43 от katiABV

    # 222
    • Мнения: 3 915
    Ох, ама разбира се. Аз те разбирам теб напълно.
    Само че...…..това не го умее всеки родител-да прегледа и прецени и подбере и обучи сам детето си
    Та затова са учителите и децата ходят на училище.
    А защо са такива учебниците и помагалата се питах, защо? И защо никой учител не роптае срещу това? Не всеки родител може да прецени адекватността на учебника. Защото аз вече говоря за учебници, дори не за помагала.

    И затова и се питам-защо са всички тези хора там в МОН, кой от кой по-некомпетентен?

    # 223
    • София
    • Мнения: 3 293
    Оня ден се натъкнах на помагало по разказвателен предмет за 5ти клас. Дори не запомних кой.

    В края на урока в учебника: 3 въпроса.
    В учебната тетрадка: същите тези три въпроса, но всеки гарнирам с 3-4 реда в зелено, където да се запишат отговорите.
    В същото време изискват и тетрадка голям формат 80 листа.
    5.50лв за това чудо.

    Друг предмет: география

    В учебната тетрадка има задачи, които могат да се решат само след задълбочено четене на урока.
    Приветствам такива помагала, карат децата да си научат урока, за да могат да си напишат домашното.
    Пак 5.50лв.

    И двете са на едно издателство.

    # 224
    • София
    • Мнения: 17 592

    Дай някоя подробност за одобреното (географското) помагало?
    Мерси!

    # 225
    • София
    • Мнения: 3 293
    Просвета плюс. Не знам дали е одобрено от МОН.

    # 226
    • София
    • Мнения: 17 592

    Имах предвид одобрено от теб, не от МОН, все ми е тая те какво одобряват (в повечето случаи - не каквото аз одобрявам).

    # 227
    • София
    • Мнения: 3 293
    E, значи всичко е точно.

    # 228
    • София
    • Мнения: 17 592

    Да, абсолютно, и много благодаря за съвета! Ще го потърся туй помагало...

    X Реклама

    Общи условия

    Активация на акаунт