Отговори
# 120
  • Мнения: 8 991
В България малко е изкривена картинката с издаването на учебници и помагала.
От една страна трябва да има избор, съгласна съм.
Но от друга всеки може да напише учебник, помагало, стига да си намери издател, може и да си го издаде. Трябва да се наблегне на пресяването на качествените разработки както от страна на МОН, така и издателствата. Също трябва да се сложи някакво ограничение в количеството - примерно един учебник  с максимум 3 авторски варианта. Да се премахне и връзкарството при одобряване на даден учебник и единственият критерий да бъде качеството.  Може би трябва да се сложи и изискване авторите да имат някакъв минимален педагогически стаж.

А колкото до купуването - това вече си зависи от родителите. Ако родителите не купуват, пазарната икономика ще прати на боклука ненужното. Според мен никой, не може да ви задължи да купите помагало. Обсъдете въпроса на родителска среща и дайде да се разбере, че този клас не иска допълнителни помагала. Да се изучат учебниците само е достатъчно.

В чужбина няма такава истерия с помагала, родителите наблягат на спорта и здравето на децата преди ученето.

# 121
  • Мнения: 2 379
Това, че някои от нас не искат да купуват помагала, не означава, че не държим на образованието на децата си. Напротив.
Моята идеята е да се редуцира броят на пособията и/или да се организира материала така, че да не се работи в 3 тетрадки паралелно, а да се изчерпва последователно. Пък нека да са пак 3 броя. Да се включат таблети само по някои дисциплини, ако е толкова належащо да не изостават от компютърните технологии / а децата ни са ок с тях, понякога повече от нас /. И хартията да е рециклирана, вестникарска.
И последно: не помагалата определят качеството на образованието. Други неща са важни и всички знаем кои са те.

# 122
  • Мнения: 8 991
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.
Не значи, че сегашните деца трябва да учат по този начин. Това са деца на друго време.

Да, времето на печалбарството и все по-големият процент необразовани ученици, а и учители.
Не, имам предвид, че хартията трябва вече да излезе от нашия живот. Да мислим за дърветата.
Също методите на преподаване от онова време са остарели. Децата оттогава са мръднали много напред в еволюцията, за сжаление образованието не може да отговори на потребностите им.

# 123
  • Мнения: 8 991

 "Не е ли еднакво образованието за всички" - еднакви са изискванията за покриване на минимум или стандарт от знания. Учителят е свободен при надграждането да има различни критерии, според учениците си.
Да, еднакви са изискванията, избирайки един от одобрените учебници, учителят ще осигури стандартите от знания за съответния клас. Учебникът е достатъчен,  и е запълва изцяло учебното време (така е замислен).

Надграждане е редно да се прави, само след  като учениците са усвоили учебника. А понякога не  е така.  Едно тестване на класа веднага показва. Надграждане е възможно в някои училища, където учениците са селектирани с приемен изпит, тест за интелигентност или друг начин.

Според мен,  добрият учител може и без помагала.

Ако родителите имат желание да финансират образованието  на децата си, по-добре да инвестират в една интерактивна дъска.

# 124
  • Мнения: 2 379
Или инвестиция в други платформи или форми на обучение.
За моите деца - абонамент за "Уча се", курсове по език.

# 125
  • Мнения: 1 231
Абсолютно съгласна съм и съм на мнение, че цялата система на обучение е остаряла и безинтересна за децата. Тя беше безинтересна и за нас, но имаше креативни учители, които не се влияеха от учебници, а ни даваха есенцията под формата на записки, благодарение на което ни останаха трайни знания на всички. Да не говорим, че повечето учебници са написани на неразбираем за децата език. Миналата година на малкият -4ти клас се налагаше да смилам повечето уроци по история.

# 126
  • Мнения: 1 412

. Тя като разбра колко пари давам за помагала каза, че тя никога не би могла да иска толкова пари - първо, и второ - това е улеснение за учителите, а не непремнно необходимост, за да са по-добро образование.
При нас освен, че тези помагала не се попълват на сто процента, по някои предмети дори не се и проверяват Sad
Това за улеснението на учителите не е вярно , а що се отнася до проверката - може да бъде по много начини и не е задължително да играе червеният химикал . Не е лошо да разсъждавате и е логично, защото вие давате парите, но няма да е лошо и да вземете една учебна програма по предмет и да прочетете .

# 127
  • Мнения: 8 991
Bаrbed, защо да четем учебните програми, какво имате предвид.

# 128
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 315
Мен ,както и останалите родители на децата от нашия клас не ни притесняваха парите за помагалата.Притесняваше ни това,че децата носеха тежки раници миналата година.Нагоре по стълбите до третия етаж.Вътре в училището не пускат родители.
Дъщеря ми например тежи 32 килограма,а раницата и тежеше 6-7 килограма.А в класа има и по-дребни и слабички деца.

Тази година,след като са осигурени шкафове вътре в стаята , монтирани са нови шкафове отвън в коридора и всичките учебниците стоят там.Някои помагала също.
Раницата е много по-лека.

# 129
  • Мнения: 1 412
Bаrbed, защо да четем учебните програми, какво имате предвид.
Имам в предвид това,че закупуването на допълнителни сборници и помагала не е хрумка на учителите,а предписания "отгоре"

# 130
  • Мнения: 2 128
Точно за това говоря, непълен учебен материал, който се допокрива с "незадължаващо" закупуване на помагала, атласи, сборници, курсове и т.н. издателски хрумки за т.нар. безплатно образование. Нека да бъде включено в учебниците, щом е толкова важно да бъде научено и усвоено! И в същото време издателствата бълват ли, бълват хартиен материал с ясното съзнаение, че ще бъде продадено и доставено директно в класната стая!
В същото време училището няма ресурс за закупуване на географска карта, дъска и всякакъв друг учебен инвентар!

# 131
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В коя учебна програма има предписания отгоре? Моля за конкретен клас и предмет. Благодаря.

# 132
  • Мнения: 106
Честно казано, не мисля, 120 лева да толкова голяма сума за всички предмети! Все пак става дума за образованието на децата ни!

# 133
  • Мнения: 2 379
Честно казано, не мисля, 120 лева да толкова голяма сума за всички предмети! Все пак става дума за образованието на децата ни!
Всъщност не сумата, а необходимостта от учебни помагала, е обект на коментар.
Но е факт, че има семейства, за които образованието е важно, но здравето и изхранването на семейството - също. В този смисъл сумата от 120 лв. за тези родители е непосилна.

# 134
  • България
  • Мнения: 240
Да но да не остават наполовина написани

Общи условия

Активация на акаунт