Частни училища - информативно-дискусионна тема 34

  • 21 722
  • 747
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 7 277
Обмислям вариант да наема таксиметров шофьор да води детето, вероятно ще струва същите пари като цената на буса. Друг вариант е да има занимания детето в този 1 час или да чака в атриума, но още не съм проучила какви са допълнителните занимания. А бе това си е недостатък за мен лично. Ако решим да запишем детето след 4 клас, а не сега, може да се променят нещата дотогава. А и дъщеря ми ще е по-голяма. Аз в момента я взимам от частната занималня в 17.00, най-късно 17.30. Тя си играе с другите деца и не й пречи, но занималнята е близо до нас, в 18.00 най-късно сме си вкъщи.
С такси май ще е по-добре, ако държите да е по-навреме у дома. Ако тръгва в 18:00, както казваш, че живеете далече, ще се прибира в 19:00 - което пак … ако има смислени допълнителни дейности до 18:00 … не е съвсем лош вариант.

# 76
  • Мнения: 5 642
Аш, не така де, какво му е на Дорис Тенеди например? Слънце направо. 

Още чакам да чуя от Фенси къде би записала детенце, освен в СС. Също и другите СС и Питагорски мами може да споделите и би било полезно да чуем какво друго бихте приели като училище, че само ги превъзнасяте безалтернативно; ясно е, че приемът тук и там ще бъде все по-труден, а винаги е и въпрос и на късмет.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 09:21 от Notaris

# 77
  • София
  • Мнения: 7 277
Аш, не така де, какво му е на Дорис Тенеди например? Слънце направо.
Нищо лошо не съм казала за ДТ - само, че ако на Пипи ѝ беше наблизо, щяха да приемат детето там и без да е минало Война и мир три пъти Wink

# 78
  • София
  • Мнения: 1 754
Ако моята Дзуфляна не беше приета в СС, щеше да продължи ПУК в градината и после в ОТ.

# 79
  • Мнения: 3 959
Ако моята Дзуфляна не беше приета в СС, щеше да продължи ПУК в градината и после в ОТ.
Това беше и моят план Б.

# 80
  • Мнения: 89
Още чакам да чуя от Фенси къде би записала детенце, освен в СС. Също и другите СС и Питагорски мами може да споделите и би било полезно да чуем какво друго бихте приели като училище, че само ги превъзнасяте безалтернативно; ясно е, че приемът тук и там ще бъде все по-труден, а винаги е и въпрос и на късмет.

Аз не разбрах също и какво точно значи "много добре подготвено дете", както и "специфичен профил". От тях разбрах, че тестът е със задачи, които би трябвало да решават в ДГ децата на тази възраст. Според детето ми е било точно така. Отделно, смята наум до 10, чете и пише по собствена инициатива. Колко повече да я подготвям на 5?

Не се заяждам в никакъв случай, наистина ми е интересно. А и имаме разногласие вкъщи относно избора.

# 81
  • Мнения: 5 642
А къде ви бяха приели?

# 82
  • Мнения: 333
Отмина доста време и бях позабравила посещението ми в ЕСПА, пък и с времето лошите спомени избледняват. Сега отново си припомних онази вечер. Презентацията за първи клас започна като рекламите на Венс Телешоп, няколко слайда с успехи от градината, пауза за ръкопляскания и напомяне, че в папките, които ни раздадоха, има формуляри за кандидастване и децата на тези, които успеят да ги попълнят и предадат първи, ще бъдат разгледани с приоритет. И докато родители се чудеха да попълват ли, да гледат ли, да ръкопляскат ли, презентацията започна да наподобява неделно събиране на мормони от щата Юта. Обясниха ни многократно, колко са ни изостанали децата и дори поканиха напреднали техни деца да рецитират материали от Авторската програма. Не знам какво правиха толкова късно децата в училището. Една преподавателка обясняваше за успехите на детската градина и медалите по математика от първи клас, а Директорката от време на време ни успокояваше, че и за нас има шанс. Те биха се нагърбили с тази нелека задача да вкарат децата ни в правия път по Авторската програма и тези, които са най-най имат шанс към втори трети клас да догонят техните от градината. Но за това трябва вяра в Програмата и да се изпълнява всичко точно така, както сме инструктирани. Какво точно да изпълняваме не разбрах, защото използвах една от паузите за ръкопляскания и се изнизах. 
Ако някой смята, че преувеличавам, украсявам или си измислям, не си. Това помня от презентацията, възможно е някои неща да съм ги пречупила през призмата на моето възприятие. Пък и е минало време, може да се е сменил форматът.
Затова ми е интересно впечатлението на gadamer. Говори ли директорката, имаше ли слайдове, ръкопляскания, рецитали, колко часа продължи?

# 83
  • Мнения: 89
А къде ви бяха приели?

За момента в ПБ, Фюжън, КО и Изи. Разногласието е за последните две. И двамата бяхме за първото, но след посещението във второто, мъжът ми поразмисли.
Другата седмица сме на информативна среща в ЕСПА, от БШ няма вест още, Британика са другия месец. От последните три и двамата държим на ЕСПА по ред причини, но там е рисковано явно и не знам дали си струва да чакаме, а и малко не ми допада тази им политика.
doraemon, това пък съвсем кошмарно звучи 😀 И аз ще споделя другата седмица как е минало.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 10:01 от FBID1264533900

# 84
  • София
  • Мнения: 403
Аз да се включа за ЕСПА, че когато преди три години го проучвах и посетих таксата за престоя за един ден  беше 350 евро и в рамките на три дни ти отговарят дали детето е прието.Ако е прието и ти решиш да не го запишеш губиш парите, а ако не е прието ти връщат триста евро. Т.е трвбваше да си много сигурен искаш ли детето ти да учи в точно това училище. Ние се отказахме,защото преценихме че детето ни не е за там. Останахме с впечатлението за непрекъснат натиск и съревнование. Дори по време на хранене в столовата децата биваха оценявани.

Ние бяхме на индивидуална среща. И да точно непрекъснато ни обясняваха колко били напред техните деца.

Но това беше единственото училище, което но даде презентацията на училището на хартиен носител, където всичко беше обяснено много подробно.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 10:05 от tsvety_georgieva

# 85
  • Мнения: 124
А къде ви бяха приели?

За момента в ПБ, Фюжън, КО и Изи.

След като ви приеха, дадоха ли ви срокове за записване и капаро.  В СС и Питагор мисля дават 3 дни, а в КО и Изи?

# 86
  • София
  • Мнения: 1 754
Когато кандидатствахме за ПУК 2018-а дете от нашата градина, умно и будно момченце, не го приеха в ЕСПА с някакво маниерно обяснение, че е дооста изостанал (май не четял... в градината ги бяха научили да сричат към този момент, мисля януари 2018-а беше). Приеха го в СС и смятам за добро. Съвсем си му е ОК там и не знам да считат в СС, че е изостанал Wink
От чуто по преживяно за мен ЕСПА са точно касичка с мега претенции за когото им се върже.

# 87
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 352
Аз нарочно не искам да казвам субективни впечатления от ЕСПА, но много се припокриват с на doraemon. Имаше презентация, не беше лоша, но мен лично ме стресна и отблъсна. За хора, които търсят обаче такъв тип училище, вероятно ще ги впечатли. Останах точно с усещането за непрекъснато оценяване, съревнование, гонене на още по-високи цели...това го приемам, но най-рано за гимназиален етап. Има със сигурност деца, които издържат на такива изисквания, така че родителите трябва много добре да преценят и да са сигурни, че искат това. Авторската им програма е много амбициозна.

# 88
  • София
  • Мнения: 10 825
По-малко братче на съученик на едно от моите деца миналата година не го приеха в ПУК в Света София, но го приеха в ЕСПА. Не знам дали сега кандидатстват за 1 клас в Св. София или са решили да си продължи в ЕСПА. Но преди месец-два, когато си говорих с родителите  бяха невероятно, изключително, възхитително доволни от ЕСПА!
Изненадах се, честно да си призная, защото и аз имам малко по-различни впечатления от училището.

# 89
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 352
Да, със сигурност има много доволни родители от ЕСПА. Ако детето се справя с натоварването без да го усеща като такова, значи е на мястото си. Тези родители със сигурност виждат напредък, сериозни знания.

Общи условия

Активация на акаунт