Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 28 546
  • 740
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
вече пол. година не работя за заплата, а за себе си. Издържам се само от пасивен доход!!
Тук пишеш, че не работиш. Пасивният доход по дефиниция не е доход от работа или е, последно?
На другото, че трябва 200 да обеднеят, за да забогатея аз, хайде да дам по-близък пример. За да направя аз, търговка, оборот, трябва клиент да дойде да купи от мене това, което предлагам. Няма как да махна с пръчица и да измагьосам 1000 лв всеки месец от нищото. За да имам аз пасивен доход под формата на нещо,  други хора - множествено число - трябва активно да си дадат парите, за да бъдат тези пари преразпределени към мен. Защото и тях (парите) не ги измагьосвам.
Доскоро банките бяха начинът за пасивен доход на народа, но след като народът масово вложи парите си в депозити, лихвите паднаха. Колко ентусиасти ще поеме новата мода на инвестиране, преди и тя да се окаже невъзвръщаемо вложение? Криптовалутите вече изчерпаха потенциала си.

# 76
  • София
  • Мнения: 38 912
Измагьосаните "пари" направиха кризата 2008.
Реално трудът е пари.
Аз планирам доход от наем/туризъм. Ама май хич няма да е пасивен, а ще трябва активно да участвам.

# 77
  • Мнения: 41 678
Инвестицията в имоти за даване под наем не е съвсем пасивен доход, защото си иска доста грижи и активно участие. При повече имоти си става работа на пълен работен ден.
Класически пример за пасивен доход е влагането на пари в облигации, акции и други подобни, и оставянето им без намеса (активното спекулативно търгуване с акции не е пасивен доход). И ако махнем спекулативните спадове и пикове, цените на акциите не са някакви измагьосани пари, а отразяват представянето на фирмите, чиито акции се купуват. А самите фирми използват парите за да си разширяват производството. Т.е. съвсем полезна дейност - аз давам на фирмата едни пари, с тях тя купува машини, с новите машини си повишава производителността и това вдига цената на акциите и ми носи печалба. Това е съвсем опростено, но е есенцията на акциите. Ако няма акции е много трудно някой да вложи дребните си парички в Мерцедес или БМВ например, но така може. Балоните и кризите са страничен ефект, но е неизбежен.

# 78
  • Мнения: X
Именно, че не са измагьосани. За много хора обаче са. Тези хора не се замислят, че за да има за тях пасивен доход, компанията трябва да се представи добре, тоест са продаде продукцията си на други хора. Това не е някакъв паметник, вкарваш 5 лв, вади ти 15. Някой друг работи, а трети плаща, за да вземеш ти пари.

# 79
  • Мнения: 41 678
Някой друг работи, а трети плаща, за да вземеш ти пари.

Ти си дала начален капитал, с покупката на акции си финансирала фирмата (или си откупила финансирането, направено по-рано респективно от друг и неговото право на печалба). Ако фирмата нямаше нужда от тези пари нямаше да емитира акции.

# 80
  • Мнения: X
Какво общо имат нуждите на фирмата с очакванията на някого за пасивен доход? Общо има, как го каза, представянето на фирмата пред клиентите й.

# 81
  • Мнения: 41 678
А защо фирмата емитира акции? От какъв зор собственикът се разделя със своята собственост и я продава на други?

# 82
  • София
  • Мнения: 8 017
Печалбите от БФБ са много далеч от нива, достатъчни, че да генерират пасивен доход, покриващ жизнените нужди на човек.
А да разполагаш с много пари и да ги набиеш, дори в диверсифициран портфейл на БФБ, трябва да си наистина много рисков играч.

# 83
  • Мнения: 41 678
Така е, и БФБ изобщо не е надеждна откъм манипулиране. Но кой говори за БФБ???

# 84
  • София
  • Мнения: 8 017
Споменах БФБ, защото говорехме за България и за пасивни доходи тук.
Разбира се, човек може да се насочи и към чужди капиталови пазари, но там вече се предполага някаква финансова грамотност.

# 85
  • Мнения: 41 678
Споменах БФБ, защото говорехме за България и за пасивни доходи тук.
Разбира се, човек може да се насочи и към чужди капиталови пазари, но там вече се предполага някаква финансова грамотност.

Всичко е абсолютно същото. Освен това пасивната доходност изисква да купиш готов пакет акции в някакъв фонд, за да не се занимаваш сам. Ако сам си правиш пакета и го обслужваш вече не е пасивна доходност. А в какъв фонд ще купиш разлика никаква няма.

# 86
  • Мнения: 46
@ --Галинор-

Аха, чак сега те разбрах какво искаш да кажеш. Да така е, вярно е, но
нали така всъщност е устроен света? Ти сама каза май по-нагоре, ако не се бъркам, че нищо във вселената не се губи, а само си сменя мястото/притежателя... или нещо подобно.
По начина по-който го каза пъвият път с примера с 200 човека да обеднеят, останах с впечатлението че това е нещо нередно? или греша..
Естествено, че трябва някой да даде пари, ако говорим за пари де, защото това важи за всичко не само за пари. Ама нали така търгуваме по между си-съответно печелим пари, заплати и пр. На теб ти трябват плодове - отиваш и купуваш плодове. На продавача пък му трябва кола - отива и си купува кола от някой друг .... мисля че става ясно... Нали така живеем всички.  Няма Лошо  в това ако всички накрая са щастливи, нали?
За измагьосването искам да ти кажа нещо. Да,  парите се измагьосват Simple Smile , ако незнаеш как - има печатница за "измагьосване" и тя е една за € или една друга за $ и само те могат да "измагьосват" пари. Но така всъщност се надуват балони и т.н. ако това печатане не е регулирано и това си е съвсем друга тема, която можем да дискутираме в друга тема, ако някой желае де Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 8 017
Това предполага пак някаква минимална грамотност, за да избереш фонда. И дори и да има минимална гарантирана доходност, тя ще е ниска и няма да гарантира достатъчен пасивен доход. Освен, ако не си инвестирал голяма сума, но ако човек я е събрал, едва ли ще я сложи в нискорисков фонд. Би имало смисъл от портфейл, но той изисква надзор.

# 88
  • Мнения: 41 678
Това предполага пак някаква минимална грамотност, за да избереш фонда. И дори и да има минимална гарантирана доходност, тя ще е ниска и няма да гарантира достатъчен пасивен доход. Освен, ако не си инвестирал голяма сума, но ако човек я е събрал, едва ли ще я сложи в нискорисков фонд. Би имало смисъл от портфейл, но той изисква надзор.

Ама естествено, че все някаква минимална грамотност е нужна, но това важи за всичко.
Минимална гарантирана доходност няма. Има разни пакети с гаранция срещу загуба, но те пък имат таван на печалбата. Примерно влагаш 100 000 за 3 години и ти гарантират, че няма да загубиш, ако се срине пазарът. Но ако натрупат 50% печалба за тези 3 години, на теб ще дадат само 21% (по 7 на година). Други фондове намат такава защита, нито пък таван.
Аз пък мисля, че точно хората с големи суми влагат в по-нискорискови фондове. А по-младите, които имат време да си избият загубите и по правило са с по-малко пари, търсят по-агресивни стратегии. А портфейла го правят именно специалисти, на които това им е работата. Има си фондове, управляващи десетки и стотици милиарди с всякакви протфейли.

# 89
  • София
  • Мнения: 8 017
Това, което казвам е, че човек, който хабер няма от капиталови пазари и как функционират, по-добре да се насочи към друг тип инвестиция. Ако ще да инвестира в ликвиден имот, който да държи със спекулативна цел, отколкото да ги набие в инвестиционен фонд, български или чужд, за който после да се чуди ще оцелее ли или не. Защото дори и да знаеш къде да вложиш и кога да извадиш парите, пак изисква някакъв поглед върху пазара.

Общи условия

Активация на акаунт