Висше образование в САЩ

  • 22 873
  • 174
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 020
Rosss, ще кандидатства в САЩ, UK и NL, но тепърва се готвят документи, апликации, изпити, есета, така че не се включвам в темата с конкретен опит или изводи.

# 31
  • Мнения: 499
Здравейте! Искам да попитам смятате ли, че резултатът от САТ има голяма тежест за прием в САЩ, след като е optional? При условие, че ще искаме стипендия резултат от САТ 1430 точки да се обяви ли или не? Предварително благодаря.

# 32
  • София
  • Мнения: 5 020
Потърсете статистиките за средния САТ резултат на университетите, към които сте се насочили.
Преди време гледах едно видео, в което съветът към чуждестранните кандидати беше да рапортуват резултата си, защото това показва доколко оценките в дипломата отговарят на техните стандарти. През декември няма ли отново да се яви ученикът в опит да повиши резултата?

# 33
  • Мнения: 499
Не иска да се явява. Уморена е. Ще разчитаме на многото извънкласни дейности, награди,  няколко рисърча и публикация. Иначе гледаме статистиките, има приети с такъв САТ минали години. Ама тази не сме сигурни какво значение ще оттадат на САТ, нали е optional. И дали да го пише изобщо.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 020
Според мен ако дейностите й са в STEM област и на SAT математиката й е над 750, е по-добре да се впише. Така ще стане ясно, че общият резултат не е толкова висок заради езиковата част, която пък с един езиков тест като TOEFL или IELTS ще се компенсира. Според мен test optional политиката е основно за техни кандидати, но чужда /в случая българска/ диплома е добре да бъде придружена от резултати от SAT, което е нещо като тяхната матура. Още повече, че конкретно у нас нямаше затворени тест центрове и затова си мисля, че няма да се погледне с добро око липса на САТ, особено когато други кандидати от страната ще си рапортуват резултатите.

Последна редакция: чт, 11 ное 2021, 18:46 от Prizma

# 35
  • Мнения: 499
Много благодаря за изчерпателния отговор!

# 36
  • Мнения: 499
Отново искам да попитам нещо. Как стои въпросът с интервютата, които провеждат университетите? На повечето кандидати ли предлагат интервю или е по-скоро за тези, за които се колебаят? Добър знак ли е интервюто или по-скоро стандартна процедура?

# 37
  • София
  • Мнения: 5 020
Според мен е стандартна процедура.

# 38
  • Мнения: 2 992
Ако университетът има в изискванията си “Провеждане на интервю”, то трябва да има такова или по специална причина да бъде освободен някой .

Например: Някога на дъщеря ми не й проведоха интервю. Интервюиращият за България - нямаше връзка с него и адмишън й писа, че я освобождават от този ангажимент.

# 39
  • Мнения: 2 980
Стандартна процедура е, която за кандидати извън страната не важи. Обикновено интеврюто се прави от доброволци, завършили университета - те не са наети от университета и не са част от admissions personnel. Ако даденият университет няма възпитаници в България, които да са на разположение и да имат желание да интервюират кандидата, значи няма да го интеврюират. Ако са ви предложили интервю, това означава просто, че имат кой да го проведе.

При кандидатстване в магистърски и докторски или професионални програми интеврюто вече има някаква тежест и в много случаи е част от кандидатстването. Но пак за кандидати извън страната е по-скоро пожелателно, отколкото задължително.

# 40
  • Мнения: 499
Здравейте! Бихте ли споделили какви са възможностите на студент да финансира бакалавърското си образование в САЩ? Ако университетът не отпусне финансова помощ, има ли възможност за кредит? А ако работи ще може ли да се издържа? Чудим се има ли смисъл да кандидатства изобщо в подобни университети (примерно с обща такса от около 35000 долара на година). Предварително благодаря на отговорилите!

# 41
  • София
  • Мнения: 5 020
Трябва да проверите какво е позволено на база студентската виза. Доколкото знам - само в кампуса.  

On an F1 visa, you are allowed to work on campus: Up to 20 hours per week during regular full-time quarters or semesters. More than 20 hours per week between quarters or semester. More than 20 hours per week during school breaks (like winter or summer break)

# 42
  • Мнения: 2 980
Единственият начин да финансира обучението си, не просто разходи за храна и учебници, е да получи частен кредит, което може да стане само и единствено с местен гарант с отличен кредитен рейтинг (който да ви е толкова близък, че да подпише кредит за стотици хиляди). Банка на чужденец няма да отпусне кредит без гаранции, ако няма минимум зелена карта.

Ако не получи стипендия, просто не си струва. Работните места на кампуса обикновено са много ограничени и за по-голямата част се дава предимство на местни work-study студенти (това са студенти с федерални заеми по програми, които обикновено включват работа). Не е невъзможно да си намери такава работа, но няма да е възможно да се издържа с нея и да плаща такси за обучение.

По-добре е да се потърсят варианти в Европа и евентуално обмени по време на следването с университети в САЩ.

Но това решение го вземете чак след като са ви казали, че няма да дадат стипендия. Не решавайте къде да кандидатства според цената на уебсайта на университета - тя на практика нищо не значи точно за вашия случай.

# 43
  • Мнения: 2 992
Stella1977,

В допълнение на това което са отговорили преди мен:

- Колкото по- скъп е университета, толкова по- голяма е вероятността да отпуска по- големи стипендии. При това вас ви интересува дали отпуска стипендии за интернешънали. Инфо дали въобще отпускат финансова помощ за чужденци я има на сайтовете на унитата.
( Не съм гледала скоро таксите, но 35 К ми се вижда малко).

Някой университети имат опцията да отпуснат стипендия и ако тя не стига за финансирането на студента, то университета да го кредитира за малка част. Тогава студентът подписва договор за заем с унито директно и не му искат гарант. Този кредит не го изплаща , докато не завърши. Започва да дължи вноски по това кредитиране три месеца след дипломирането.

Както са ви писали, не може да работи, за да си плаща обучението. Направено е така, че работи на територията на кампуса, колкото за джобните си. Летните им ваканции са доста дълги ( от началото на май до началото на септември). Би могло детето да си намери стаж по специалноста - има добре платени такива. Доколкото си спомням през ваканциите може да се работи извън кампуса, но само по специалността. Има документи, които се уреждат от унито за тези стажове.

# 44
  • Мнения: 2 980
Само да допълня нещо важно - стажовете през лятото, както и всяка работа извън университета през лятото, се приспада от 12те месеца ОРТ след завършването. Така че ако студентът реши всяко лято да стажува по три месеца, след четвъртата година ще са му останали само три месеца евентуално да започне работа някъде, с надеждата да го спонсорират за работна виза. Тези стажове трябва да се ползват много стратегически, най-добре чак след трети курс, когато реално имат и най-много смисъл.

Аз не бях чувала за университети, които дават собствени заеми на студентите. Росс, можеш ли да дадеш имена? Моят опит със заеми е само и единствено федерални или чрез частни заемодатели/банки.

Общи условия

Активация на акаунт