Висше образование в САЩ

  • 22 869
  • 174
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 499
Какво е ОРТ?

# 46
  • Мнения: 2 992
ianajar,

Mount Holyoke College например.

Стела,
ОРТ писахме преди няколко страници мисля. Това е времето, в което можеш да работиш легално след завършване на всяка академична степен със студентската си виза условно казано. В това време трябва да си успял да се сдобиеш с работна виза, което не е никак тривиално.
Затова STEM специалностоте за чужденци са добре . Защото дават 36 месеца , вместо 12.

С ОРТ дъщеря ми кара два стажа.
После една година работа по резиденси програма, после я наеха и започнаха да кандидатстват за F1. И после стана сложно, защото и трите години не стигнаха. ( но мисля, че съм го разказвала)

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 08:45 от rosss

# 47
  • Мнения: 2 980
Да, за математически, технически и точни науки са възможни и стажове, и много други неща, защото им се дава много повече време да останат в страната след завършване. Но за останалите не е така, а да получиш работна виза след колеж, без да си работил някъде достатъчно дълго или поне да си стажувал продължително, е практически невъзможно. То и със стажуване и работа пак няма никакви гаранции.

Росс, мерси за информацията.

Стела, ОРТ е Optional Practical Training. Това е разрешение на всеки студент, завършил или завършващ етап на обучение в САЩ, да работи за местен работодател извън университета, докато е още на студентска виза Разрешението е за 12 месеца за хуманитарни и икономически специалности и 24 месеца за технически и точни науки, с още 12 допълнителни месеца за последните при определени условия. Това разрешително за работа може да се ползва или през ваканциите, или накуп след завършването, но работата задължително трябва да е свързана със специалността, която завършва студентът.

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 00:53 от ianajar

# 48
  • Мнения: 2 992
Сетих се още нещо, в допълнение на казаното от ianajar.
Не знам дали важи за всички специалности, но за STEM специалностите важи.
Ако след бакалавър сте отворили ОРТ , то е изтекло, но не сте се сдобили с работна виза: Вариант да останете в САЩ е да започнете магистратура. След нея се отваря ново ОРТ със същия срок ( а може и Phd. За разлика от Европа в САЩ не е нужно да имате магистратура, за да започнете Phd. )

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 15:02 от rosss

# 49
  • Мнения: 499
Много ви благодаря за отговорите! Моята дъщера е направо обсебена от идеята, че трябва да учи в САЩ, в краен случай Канада. За съжаление моите финансови възможности са силно ограничени. За това се опитвам да проуча всички възможни варианти, ако не се преборим за финансова помощ. Дори вариантът да кандидатства за зелена карта и ако спечели, да се опита да кандидатства пак и да учи и работи. Да, СТЕМ  е - компютърни науки.

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 17:09 от stella1977

# 50
  • Мнения: 1 684
И моята дъщеря иска да се образова в САЩ. И тя  иска да учи STEM.  Тепърва ще се готви за SAT. Но като я попитам къде точно иска да кандидатства - няма никаква представа. Дайте идея за добри университети, който да дават и стипендия в областта на електрониката и компютърните науки. Изключвам МИТ, там едва ли ще я приемат.

# 51
  • София
  • Мнения: 5 020
еlitsa, вероятно знаеш, но все пак да кажа: за разлика от Европа където се кандидатства за специалност в даден университет, в САЩ основно се кандидатства за университет, а впоследствие се избира специалността. Разбира се, на много места, когато се кандидатства, се посочва intended major, също за някои от тях има въпрос да напишеш защо искаш да учиш дадена специалност, освен това в някои университети кандидатстваш конкретно за даден  "факултет" -  например за school of engineering, или за business school, и т.н. (но после пак можеш да избереш дали да бъде приложна математика или computer science, или финанси или икономика например - в рамките  а този "факулет"), но има и немалко университети, където това не е така.
Колкото до "стипендиите" - има два вида: за успехи, но единици са топ университетите, които дават такива. Например никое уни от Ivy Leage не дава merit scholarships, защото се счита, че всички приети имат високи постижения в една или повече области или изобщо по някакъв начин са заслужили приема си. Най-често въпросът е да те приемат, а вече на база на финансовото състояние на конкретното семейство се отпуска помощ. Предполагам, че различните университети по различен начин гледат на това колко състоятелно е семейството и биха отпуснали различен размер помощ. Колкото по-голям им е фондът за помощи, толкова по-добре. Need blind  са Харвард, Принстън, Йейл, MIT, Amherst, а от тази година - и Дартмут. Това значи, че приемът там не зависи от това дали и от каква финансова помощ се нуждаеш. Всички други вземат предвид този фактор и това можа да е една от причините да не те приемат. Кандидатстването в САЩ е дълъг, труден и непредвидим процес, тъй като се състои от много компоненти - есета, препоръки, евентуално интервю, извънкласни дейности, постижения, повечето университети гледат и финансовото състояние, тъй като са с ограничен бюджет за помощ за международни студенти и това може да е пречка пред приема, по-трудно е с изпитите (отпаднаха Subject SAT-овете, които бяха един начин да покажеш ниво в дадена област, има АР-та, но те са много трудни изпити и не е ясно дали и каква тежест имат за приема - пак опира до това дали конкретният университет ще им отдаде значение). Затова не вярвам  някой да се ангажира с насока. Общо взето се кандидатства на много места /над 10-15/ и се включват dream schools /такива, за които шанс почти нямаш, но все пак искаш да пуснеш фиш/, target school /те също са висока топка, но все пак имаш малка надежда/ и reach schools /преценяваш, че имаш нелоши шансове/. На финала, ако си направил списъка удачно, от всички тези уни-та може само в 1-2 да те приемат, може и никъде. Колкото повече разшириш списъка, толкова повече шансове, но и толкова по-скъпо и трудоемко е кандидатстването. Засега имам поглед само над частта кандидатстване, резултатите се чакат в края на март и чак тогава ще знам ние как сме преценили нещата.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 12:15 от Prizma

# 52
  • Мнения: 9 054
Вярно ли е,че в САЩ работодателите избират работниците/служителите си по качествата,които притежават,а не по дипломите им?

# 53
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Prizma, благодаря за споделената информация! Исках да те попитам как преценяваш в кой университет има шанс да те приемат и в кой - не. Освен общия успех и резултата от SAT или IELTS какви други фактори вземаш предвид. Дъщеря ми ще кандидатства догодина като се е ориентирала към архитектура, инженерни и компютърни специалности, но още не е на етап разглеждане на университети.

# 54
  • Мнения: 1 684
Призма, благодаря ти за споделената информация. Моята също ще кандидатства догодина , сега стартираме с процеса. Знам,  че е дълъг и труден, но като има желание и ако имаме информация мисля, че се увеличават шансовете.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 020
Преценката е индивидуална - какво искаш /местоположение - градско срещу отделен кампус, core curriculum vs open curriculum, повече undergraduate фокус или университетски условия/, какви са ти алтернативите /ако искаш САЩ на всяка цена разширяваш броя и обхвата на университетите според тяхната селективност,  ranking - тук се гледат не само световни класации, но и US ranking-и, класации по специалности, acceptance rate, SAT median score и др./, опитваш да прецениш дали профилът ти (дейности, постижения, резултати от изпити) е подходящ за даден университет. Накрая общо взето всички български кандидати имат немалко общи университети в списъка си (обяснимо с оглед на ограничения брой университети, които отпускат достатъчна финансова помощ за международни студенти), няколко, в които по-малко хора кандидатстват, но ти си вписал, както и такива, които традиционно са желани, но ти си отписал по своя преценка.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 16:40 от Prizma

# 56
  • Мнения: 499
Призма, Вие в колко университета кандидатствахте? Коя е желаната специалност? Имате ли вече покана за интервю от някои?

# 57
  • София
  • Мнения: 5 020
Призма, Вие в колко университета кандидатствахте? Коя е желаната специалност? Имате ли вече покана за интервю от някои?

Не бих влязла в конкретика, но както по-горе писах, децата, които познаваме /от този и от предишния випуск/ кандидатстват в средно по 8-10-15 , някои и в повече университети според това дали имат предвид само обучение в САЩ или обмислят и варианти в Европа. Има и изключения - конкретни деца да кандидатстват само в 1-2 избрани от тях университети в САЩ, защото имат много сериозна алтернатива в Европа. Тази година част от кандидатите, които познавам, имат получени покани за интервюта от някои университети, от други - не.

# 58
  • Мнения: 499
Здравейте! Смятате ли, че създалата се геополитическа обстановка може да се отрази неблагоприятно на приема на българите, както и на отпускането на стипендии?

# 59
  • Мнения: 2 980
В САЩ? Само защото са българи - не. Дали рецесията ще се отрази - засега е неизвестно. Обикновено по време на икономически кризи висшето образование тук набира много скорост, защото всички се юрват да се преквалифицират и се вливат съответно много пари в университетите. Но пък и конкуренцията се увеличава за по-селективните университети и специалности.

Не го мислете предварително.

Общи условия

Активация на акаунт