Висше образование в САЩ

  • 24 179
  • 192
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 504
Дано е така. Но чета, че силно са орязали местата за студентските бригади специално за българите, без обяснение. От 2000 до сега, това лято ще са само 800. Което е интересно и повдига въпроси.

# 61
  • Мнения: 2 988
Това беше обсъждано в темата за зелените карти - не са орязали местата за бригади, просто консулството е сложило лимит на това колко визи ще обработи за бригади, най-вероятно защото са затрупани с работа в момента след пандемията и трябва първо да направят място за приоритетните интервюта и визи - имигрантски, работни, учебни и така нататък. Студентските бригади по никакъв начин не са свързани със студентските визи, а решенията на консулството на САЩ изобщо нямат връзка със системата на висшето образование тук. Университетите, включително държавните, са напълно автономни от федералното правителство и не планират заедно колко визи и на кого да се отпускат. Просто никаква връзка.

# 62
  • Мнения: 504
Много благодаря за изчерпателния отговор!

# 63
  • София
  • Мнения: 5 039
Stella, дъщеря ви в САЩ само в университети ли кандидатства или също и в колежи /LAC/?

# 64
  • Мнения: 1 692
Prizma, каква според теб  е разликата? Моята си е избрала колежи и аз много се притеснявам, че не пише university ,a college. Звучи ми като някакво полувисше, но тя казва, че пак си излизаш бакалавър

# 65
  • Мнения: 504
Призма, кандидатства и в университети, и в колежи. Въпреки че според нея колежите са по-бедни и е по-малко вероятно да отпуснат стипендия. Какво значение има според Вас?

# 66
  • Мнения: 2 993
Елица,
Има разлика между наименованието Колеж в Европа и САЩ.
Не се притеснявай, дъщеря ти е права, а твоето мнение е на база познатото ни от Европа.
Колежите не са по- бедни от университетите, а в общия случай по- малки. В тях почти няма магистърски програми и със сигурност няма PhD.
Дъщеря ми завърши колеж в САЩ и към момента е все още само с тази си бакълавърска диплом. ДжорджаТех я одобриха за магистратурата, която иска, но малко й е трудно да работи и учи, дори и само с по един предмет на семестър. Та каза, че тази година ще си почине.

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 11:46 от rosss

# 67
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
В САЩ има и двугодишни университети, от там да не идва разликата. Пак ли бакалавър завършват и там?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 039
Prizma, каква според теб  е разликата? Моята си е избрала колежи и аз много се притеснявам, че не пише university ,a college. Звучи ми като някакво полувисше, но тя казва, че пак си излизаш бакалавър

В общия случай колежите са по-малки институции - средно по около 2500 студенти общо. Част от тях са групирани в консорциуми. Не предлагат магистратури и PhD програми. Не са технически учебни заведения, тяхната сила са социалните, хуманитарни, природните науки, математика, икономика, изкуство, има такива с отлични computer science или инженерни програми. Напълно са равностойни на бакалавърските програми на университетите, някои от тях са много селективни - със 7-8% acceptance rate, някои от тях отпускат отлични помощи или стипендии за чужди студенти. Впрочем, част от тях имат думата  University в името си, но са си колежи. Ето класацията на US News за 2022:
https://www.usnews.com/best-colleges/rankings/national-liberal-arts-colleges

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 16:33 от Prizma

# 69
  • Мнения: 562
В САЩ има и двугодишни университети, от там да не идва разликата. Пак ли бакалавър завършват и там?
Мисля, че двугодишните колежи са нещо като профилираните гимназии при нас - те надграждат над средното образование, ако то не е било много на ниво. И след като студентите си вземат необходимите кредити, ако искат, се прехвърлят към тригодишен колеж/четиригодишен университет за придобиване на бакалавърска степен. Това са т.нар. community colleges, които са и по-евтини и предлагат ниски такси, ако си местен. Качеството на обучение при тях, обаче, невинаги е добро.

# 70
  • Мнения: 2 988
Качеството на обучение в community college си е съвсем добро, не се заблуждавайте. Курсовете, завършени там, обикновено се признават безусловно от университетската система в съответния щат (понякога има разлики в учебните планове, но рядко и не за общообразователните предмети). Митът, че курсовете в къмюнити не били на ниво идва от факта, че тези колежи приемат всеки, завършил средно образование, без значение с какъв успех, и съответно там винаги има един голям процент учещи, на които не им е мястото в курсове на университетско ниво. Това по никакъв начин не пречи на тези, които са на необходимото ниво.

В САЩ няма тригодишни колежи. Има двегодишни - къмюнити, които са създадени първоначално да обучават работещи вече възрастни, които искат да получат допълнителна квалификация, без да завършват четиригодишен колеж. Към момента, обаче, къмюнити колежите обслужват всички и е много често срещано явление сред небогатите студенти да завършат всичките си общообразователни (general education) курсове в къмюнити колежа, който е значително по-евтин, и след това просто да се прехвърлят в бакалавърска степен по желание (където започват директно от трети  курс, защото вече са завършили първите два). При завършване на къмюнити колеж се получава Associate Degree, нещо като нашето полувисше. За някои работни длъжности то е достатъчно, няма нужда от бакалавър.

Четиригодишните колежи - сред които има и изключително престижни - са си институции за висше образование. Разликата между колеж и университет е, че в университета водещият приоритет са научните изследвания. Там преподавателите обикновено активно се занимават с изследвания и са известни специалисти в областта си, но често не обръщат толкова внимание на обучението на студентите. Голяма част от курсовете, всъщност, се водят от докторанти, а не от завършили преподаватели. В колежите на фокус е обучението на индивидуалния студент и преподавателите се подбират не само по качествата им на изследователи, но основно и предимно по качествата им на учители и ментори.

И двете си имат предимства, и в двете се получава бакалавърска степен (в много колежи вече и магистърска), и двете могат да бъдат много престижни.

# 71
  • Мнения: 2 109
Изчетох темата и имам въпрос -как се справяте с това кандидатстване? Сами търсите информация и т.н. ... или ползвате посредническа фирма за кандидатстване в чужбина?
Дайте някакви линкове по отношения на изисквания, цени на обучения и т.н.
Благодаря!

# 72
  • Мнения: 72
Здравейте!
Искам да попитам дали някой в групата има опит с бординг училища в САЩ преди кандидатстването за университет? Нашият син учи в АК в София, но обмисляме вариант последните две години да кандидатства в такива училища, защото смятаме, че ще му е по-лесно подготовката и влизането в по-добри университети. Сега го приеха в лятната програма на Phillips Exeter Academy, което е в топ 5 бординг училища в САЩ, но ще предстои кандидатстване през есента за прием за следващата година. Ще съм благодарна да споделите опит и мнения дали правилно сме се насочили, защото тепърва се запознаваме с американската образователна система.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 4 719
Ще ми бъде много интересно да прочета коментар по темата от хора с реален опит, но личното ми (субективно) мнение е, че средното образование в САЩ  не е по- добро от средното образование в Европа. Тъй като сме коментирали подобен сценарии, ако и когато дойде времето, бихме изпратили детето си в бординг в Швейцария или Англия.

# 74

Общи условия

Активация на акаунт