Висше образование в САЩ

  • 24 485
  • 192
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 988
Phillips Exeter Academy няма абсолютно нищо общо със средното образование в Щатите като цяло. Това е американският Eton. Пращайте детето без изобщо да се колебаете, щом можете да си го позволите. Ще бъде чудесно лято.

Дали ще помогне след това с влизане в самата академия - ако детето има изключителни академични постижения не е невъзможно, но няма гаранция. В този тип училища децата са два вида - много умни, или от много високопоставени семейства. За втората категория не е достатъчно семейството да е богато, трябва да има определено положение. Чужденците често са от първата категория. Дали ще помогне след това с влизане в университета - много е възможно. Най-малкото детето ще получи много полезна информация от първа ръка за обучението и културата тук и ще може да се ориентира по-добре при кандидатстването.

Последна редакция: нд, 24 апр 2022, 03:03 от ianajar

# 76
  • Мнения: 2 993
Alice_blue,

Добрите американски училища имат статистика в кои университети продължават възпитаниците им.
В разговор преди време ми обърнаха внимание към Стай, най-доброто общинско училище в Манхатан.

Ето статистиката им от 2016 до 2019 в кои колежи/универистети са приети децата им:

Скрит текст:
Stuyvesant High School Classes of 2016-2019 Matriculations

1) NYU - 305

2) SUNY, Stony Brook - 277

3) CUNY, Hunter - 205

4) SUNY, Binghamton - 199

5) Cornell - 193

6) CUNY, Baruch - 135

7) UChicago - 100

Sunglasses SUNY, Buffalo - 89

9) Boston U - 84

10) Fordham - 70

11) Michigan* - 66 to 70

12) Carnegie Mellon - 64

13) Rensselaer Polytechnic - 52

14) St. Johns - 51

15) MIT - 42

16) Harvard - 41

17) CUNY, City* - 38 to 42

18) RIT - 37

19) Yale - 35

20) Princeton - 34

Columbia - 16

Penn* <23

Brown* <21

Stanford* <20

Dartmouth* <16

Ако детето успее да влезе в училище с толкова впечатляващо постижение на прием в унита , не бих се колебала.
За Стай цедката на входа е през иглени уши.
Тоест бих казала, че Стай е по-добро от АК, но не бих казала, че това важи за всяко бординг у-ще в САЩ.

Когато кандидатствате в университет, независимо от кое училище идвате,пак ще сте от квотата "чужденци", а тя е винаги много малка. Тоест съревновавате се на много високо ниво. Линкът, който е пратила Prizma е показателен, че за прием детето трябва да впечатли в различни области. Наблюденията ми показват, че училищни постижения и дори международни олимпиади са в графа знания, но си трябва и още.

Някога ianajar ми даде много ценни съвети. Вслушвайте се в нея Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 5 047
Попаднах на статия за последващия път на развитие на това момче и тя ме кара да мисля, че все пак обучение в САЩ през последните година-две от гимназията помага. Сякаш приемът става все по-труден, а за чужденците е на границата на невъзможното, защото за тях acceptance rate е под 2%. Тук влизат и атлетите, също трябва да се отчете посоката за даване на възможности на различни обществени групи, като например за развитие на жените в науката. Вторият линия е в тази посока:

 https://www.plovdiv-press.bg/2021/07/11/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD … %80%D0%B8/190428/


https://www.sps.edu/news-story?pk=1353699&fromId=259810

# 78
  • Мнения: 72
Благодаря много за бързите отговори!

Именно по класации избрахме училищата за кандидатстване като спазвахме схемата на Prizma за трите вида ( тук по-назад в чата). Говоря само за частни бординг на Източното крайбрежие. За летните програми също се изискваше няколко есета, препоръки от учители, награди и т.н., така че вече имаме представа от самото кандидатстване. В много от тях курсовете за лятото е подготовка за PSAT , но специално в Exeter се кандидатстваше допълнително за 5 седмична leadership програма. Надяваме се участието в нея също да помогне по-късно при самия прием.
Много се чудим дали да наемем фирма агент, която да ни съдейства за кандидатстването през есента. В самите документи има такава графа дали използваме , но не знам това дали е бонус или по-скоро минус. Бихте ли ни посъветвали и евентуално насочили към такива.

# 79
  • Мнения: 2 993
Нямам мнение за тези агенции.

Бих ви препоръчала да се разровите в чуждите форуми. Например Quora. Повечето полезна информация за кандидатствания, acceptance rate, всичко свързано с образованието в САЩ, съм намирала там. Там, ако питате , повече хора с опит ще ви отговорят.
Успех!

# 80
  • София
  • Мнения: 5 047
Мога да споделя нашия опит, но той е за кандидатстване в университет. Не сме ползвали агенция. Нещата, които ни помогнаха в процеса, са
много четене, анализ и изводи на база на прочетеното, внимание към всеки детайл при попълване на документите и помощта на академичните съветници от АК. Въпреки това, след като излязоха решенията, имаше  неща, които едва тогава открих или им намерих обяснение за себе си.

Сега виждам написаното от rosss - именно. Четете quora, reddit, college confidential. Изисква се много работа - най-вече на кандидата, но и на родителите при подготовката на документите.

# 81
  • Мнения: 2 988
Ако детето след лятното училище успее да влезе в академията (пак да кажа, няма никакви гаранции), това със сигурност ще увеличи шансовете му за влизане в добър университет. Две причини - първо, смисълът на тези училища е влизането в добро училище, те с това се занимават. Имат консултанти, стратегии, часове по писане на печеливши есета, имат дори квоти в престижните частни университети (в Харвард преди 15тина години формулата беше 30% прием от частни училища, 60% прием от държавни училища и 10% от други. В САЩ има много, много повече държавни училища, отколкото частни). Второ, значително по-лесно е да се налучка правилният тон в апликациите, когато учиш тук и си се запознал вече с културата отблизо. Единственият минус, за който се сещам, е че много амбиция на едно място може да причини много стрес, така че бих наблегнала на добри навици за сън и спорт. Тук е много, много лесно да се преработиш, никой не ти поставя никакви тавани и възможностите са неограничени, винаги има нещо повече, което да може да се прави.

Агенция при кандидатстване няма да ви помогне особено.

# 82
  • Мнения: 475
Абе друго си е да завършиш Стопанската в Свищов! 🥸

# 83
  • Мнения: 43
Здравейте, момичета. Ние започваме да се борим с кандидатстване в Канада. Регистрирах се в един от форумите, препоръчани от Призма и Росс, където има доста сериозно количество информация и за Канада. Исках само да попитам дали ви е попадала българска група, която дискутира университетите в Монреал и Торонто, т.к аз не намерих, благодаря ви предварително! Или каквото и да е, което би било полезно в процеса. Исках да споделя мнение, че специално за Канада изглежда, че местните български консултантски фирми не са запознати с детайли по кандидатстването. Чаках съдействие от една от тях около 3 месеца (на нас не ни е спешно все още) и накрая започнах сама кореспонденция с един от университеттите и намерих отговорите, които търсех. Успех на всички дечица!

# 84
  • Мнения: 2 993
tarantulka,

Единственото, което според мен би ти било полезно от форумите, е в този форум, подфорум “ Родители в чужбина”. По държави и търси Канадската тема.
( за съжаление не знам как да ти закача линк към темата).
Там са разисквали и университети по спомен.
Успех!

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 156
Консултантският център EducationUSA при Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ подготвя безплатно ученици от гимназиалния курс на обучение за кандидатстване за прием с институционално финансиране от акредитирани американски колежи и университети.
Скрит текст:
Миналата година бяха обявени 11 стипендии по тази програма, но в крайна сметка се отпуснаха 22.
Освен това се дава възможност за присъствие на онлайн срещите и на деца, които не са 11 клас или не им е била отпусната стипендия.

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 15:59 от Не се сърди, човече

# 86
  • Мнения: 1 851
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !

# 87
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 364
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !

Тази стипепдия я разчитам, че е за подготовка за кандидатстване за университети -  покриване на такси за апликации, за явяване на тестове, за самолетен билет и първоначално настаняване, преди началото на учебната година. Доколкото знам самото кандидатстване и подготовка за него не е евтин процес, като се сложат и по 100 $ такса за всеки университет, плюс явяването и подготовката за SAT, IELTS..., сумата си нараства.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 156
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !
Това не е стипендия, която да ви плати образованието и издръжката в САЩ.
Това е стипендия за покриване на разходите по подготовка за кандидатстване за прием със стипендии в акредитирани американски колежи и университети (5 бр.). Покриват се и разходи за явяване на SAT, TOEFL/IELTS и самолетен билет, при успешен прием.
Идеята е кандидатът да бъде приет да учи в акредитиран американски колеж или университет с пълна стипендия или минимална такава.

Писали сме едновременно с gadamer

Ще допълня, че от випуск' 2022 в САЩ са приети 4 или 5 деца, участвали по програмата.

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 17:27 от bisi_bg

# 89
  • Мнения: 25 822
Вярно ли е,че в САЩ работодателите избират работниците/служителите си по качествата,които притежават,а не по дипломите им?
Да, вярно е. Но за да се издигнеш по стълбицата трябва да имаш образование в съответния бранш.
Много често се налага да се учи в по напреднал етап от живота, ако човек има желание за кариера и по високо професионално развитие.
Освен това, качествата на хартия означават нищо, докато една диплома говори много.

Общи условия

Активация на акаунт