С лекота завършват висше в провинцията...

  • 4 747
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 72
Здравейте. Искам да споделя нещо с вас, което ме дразни и изумява. Дано не се сърдите много.
Аз съм завършил ПМГ в провинцията. Извън големите 4 града е, но все пак е областен град - в северна България.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И сега на въпроса. Какво ме изумява.
Доста познати от ПМГ - с високи оценки влязоха в СУ и ТУ-София. И там буксуваха здраво. А те са доста умнички, доста и учат. Но се мъчеха много. Явно етрудно във ФМИ на СУ. И особено в ТУ-София. Някои и прекъснаха.
А гледам друго - тройкари от техникуми във Враца и Монтана. С лекота влязоха в ТУ-Русе, ТУ-Габрово, Свищов, Варна и подобни. И с лекота завършиха висше+магистратура. И то без много да учат и ходят на лекции.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ВЪПРОСИ   ВЪПРОСИ    ВЪПРОСИ    ВЪПРОСИ
И как с лекота стават инженери в Русе и Габрово, като едвам избутаха техникума? Пълна мъгла са по математика. А в ТУ се учи яко математика.
Тези не биха стигнали и до втори курс в ТУ-СОФИЯ, или ФМИ на СУ. Те ще закъсат още първия семестър, щом отличници от ПМГ се мъчат?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Моля коментирайте. И простете, ако съм ви ядосал. Но аз съм потресен...

Последна редакция: пн, 26 апр 2021, 16:17 от milen.petrov24

# 1
  • Мнения: X
Това не е нещо ново. Поради описаното, дипломите от ТУ София и ФМИ са с доста по-голяма тежест от дипломите от другите изброени от теб университети. Недей да бъдеш в потрес - като цяло диплома дори от Харвард няма да ти свърши работа, ако не знаеш и не умееш нищо. В крайна сметка човек учи, за да си намери после и работа, а никъде не търпят некадърници.... Та, с измислена диплома не става. Което, разбира се, не изключва и възможността някой да си завърши лесното, за да не се тормози, пък да си е кадърен и да се докаже после в бизнеса.

# 2
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Всеки сам преценява за себе си къде да учи, колко и какви усилия ще полага. В университета вече всеки учи сам за себе си, защото все пак един ден ще му се наложи да го прилага на работното място. Ако се учи само за диплома, смисъл няма - хубаво, ще вземе диплома в някой провинциален университет, после какво? Какъв е смисълът, както се казва? Един никому ненужен документ, който ще бъде грижливо прибран в бюфета, където ще трупа солидно количество прах.

Но не забравяйте, че и в по-малките провинциални университети учат студенти, които са мотивирани, но просто по една или друга причина са предпочели да останат в по-малкия град - дали поради финансова, дали поради съображения от личен характер. Не бива да се обобщава, навсякъде има умни и кадърни млади хора, въпросът е, че в едни университети са повече, в други - по-малко.

# 3
  • Мнения: 238
За да оцелеят финансово, малките провинциални университети са принудени да приемат всички, които кандидатстват, и да дипломират всички, които са приели.
Да пишат реални оценки би означавало да се самозакрият скоропостижно. Никой преподавател не би желал да остане без работа или да му намалят заплатата, понеже няма достатъчно записани студенти. Затова и откровено некадърните и мързеливи студенти се избутват до диплома.
Трябва сериозна реформа на висшето образование, включително закриване на ВУЗ-ове, но засега няма политическа воля за такова нещо.

Последна редакция: пн, 26 апр 2021, 18:22 от mondchen

# 4
  • Мнения: X
Затова има класация на университетите. От българските университети в световния топ хиляда успява да влезе само СУ "Кл. Охридски", някъде към 600 място, никой друг. Така че е напълно нормално да има разлика в нивото на обучение в различните вузове, в цял свят е така и винаги е било така.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 167
Така е устроен светът, ако си в потрес от всяко нещо само ще си разтресеш нервите. Свиквай, че светът е несправедлив, пък за да не си съвсем капо ходи в провинцията да се изучиш и ти на лесното, като е толкова лесно. ¯\_(ツ)_/¯

# 6
  • Мнения: 1 686
Ами най-истинският тест за висшето образование всъщност е пазарът на труда. Ако някой, завършил ТУ Габрово (примерно), успее да си намери работа, с която да се издържа и да се задържи на нея, значи е учил достатъчно.
По Вашата логика хората, завършили добри университети в чужбина, гледат с недоумение на всички, завършили висше в България и страдат колко е несправедлив животът. Wink

# 7
  • Мнения: 5 037
И какъв е проблема?Учи където искаш.Защо гледаш паничката на другите?Има кой да ги нагласи на работа и да ги въведе и обучи в работата и тези дипломи им са достатъчни.Да не си мислиш,че като завършиш СУ с отличие и няма кой да те въведе в работата ще се справиш?Живота е несправедлив и трябва да свикваш.

# 8
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 288
Не е достатъчно само да завършиш университет,а е важно и да се реализираш после.
Гледай себе си,не мисли за другите.

# 9
  • Мнения: 72
Разбирам ви. Аз просто...........просто съм потресен от огромната разлика между университетите. И исках да споделя с вас.

Но вие сте прави. Аз ги гледам моите познати, които завършиха в Русе и Габрово.Над 20 познати учиха там.
Ами то.......почти никои от тях не стана инженер, реално. Иначе са магистри де. всичките...

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:39 от milen.petrov24

# 10
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Ами ето, значи няма смисъл да се терзаеш и ядосваш. Какъв е смисълът от това, че имат "виШо", след като полученият документ (диплома) е с приложение, не по-различно от тоалетна хартия? Пък нека са и докторанти, ако искат. В днешно време всеки има възможност да завърши висше образование в почти всеки български град - то не са университети, филиали, корпуси и т.н., но това съвсем не означава, че ще си намери работа и заплата, съответстващи на висшист. Ти нали си учил, знаеш защо си учил, работиш си по специалността, тогава какво те тревожи? Убедена съм, че и те вече съжаляват, но от позицията си на работещи нещо, което е коренно различно от това, за което са учили. Човек малко късно узрява за някои истини, за съжаление.

Разлика между университетите е имало, има и винаги ще има, защото така е навсякъде. Дори да са всичките добри, все ще има един, който ще е по-добър от останалите. Но когато има конкуренция, всеки университет се старае да предложи по-добри условия от останалите. Това в България не се наблюдава през последните години като тенденция и наистина е обезкуражаващо и леко плашещо, но да се надяваме, че все някога ще отмине.

# 11
  • Мнения: 12 892
Университетите наистина са много спрямо хората, които имат нужда от тях... А в същото време е както с училищата - субсидията им е на брой студенти. Е как да подбират? Те не могат да си го позволят просто. Те в момента университети се конкурират за кандидатстудентите, а не както беше преди по няколко души да се състезават за едно място в университета. По-добре да са акредитирани по-малко на брой, но да има достатъчно средства да могат те да работят нормално и работещите в тях да получават адекватно заплащане, отколкото да е както сега.
За по-голям град е логично да има повече желаещи и там да речем че има някакво отсяване... евентуално. На днешно време много от студентите гледат и да работят по време на следването си, когато аз следвах преди 20 и кусур години това беше рядкост. Естествено че ще се насочат повече към голям град, защото има повече възможности за работа. От там идва разлика още на входа, а вече при завършването кой колко е постигнал наистина си зависи доста и от самия студент. Спорно е колко добри специалисти са само базирано на това дали е ТУ София или ТУ Габрово или Русе. Личните наблюдения са ми само в един университет, като и на почти всеки друг. Кой какво е рекъл и казал за другите рядко е субективно, всеки различно ги вижда нещата. Аз от моето образование не мога да се оплача като качество, поне такова каквото беше тогава. В момента със сигурност е по-различно навсякъде, дори и без да вземам предвид как сега е и дистанционно в голяма степен заради Ковид. От това пък какви инженери ще излязат, не искам да си представям.

Докато не се реорганизира цялата система, много трудно може да се търси качество, като тя е базирана на количество... Плюс самите студенти като са държавна поръчка, не си дават много зор повечето, някакси не виждат разликата между университета и училището, а тя си е доста съществена. Приятели от други страни страшно се впечатляват като чуят че имам диплома от университет, за тях това е голяма работа и не им се вярва че тук е достъпно за всеки. Но пък който го е постигнал при тях, го цени много. Достатъчно че да изплаща заеми за образованието си сума години след завършването. Тук държавата покрива голяма част от таксите и на доста студенти им е все едно как го оползотворяват това, за съжаление.

# 12
  • Мнения: 3 014
Нещата са много прости. Защото сте математик, говоря в цифри.
Всяка година у нас завършват около 55 -65 хиляди абитуриенти, зависи от випуска.
Махате от тях тези, които нямат амбиция и капацитет да продъжат образованието си.
Махате заминаващите в чужбина (поне 50%).

Остатъкът се разпределя между 51 (!!) университета. Всеки от тях се финансира в голямата си част от държавна субсидия на калпак - т.е. за всеки учащ при тях има хикс субсидия. Ако въпросният младеж отпадне, отпада и финансирането за него. Надявам се това да отговаря на въпроса ви Simple Smile

# 13
  • Мнения: 6 768
От години е известно, че студенти се приемат на килограм. След това завършват неграмотни, но с диплома. Когато се стигне до професионална реализация, нещата вече се променят. Никой няма нужда от некадърници и бързо бързо се отсяват.

# 14
  • Мнения: 28
В София само "кадърници" завършват. Как ги сортирахте некадърните и кадърните?
Вие от кои сте - от грамотните или неграмотните, от реализираните неграмотни от преди отсяването или от грамотните след отсяването?

Голяма тема.
Ако и познатите на автора са грамотни колкото него, да не се чуди защо им е трудно тук и там. На умните навсякъде им е лесно, даже и във ФМИ София Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 28 апр 2021, 00:35 от Slav76

Общи условия

Активация на акаунт