Психолог или психиатър при интернет зависимост?

  • 6 764
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 993
Както казах не коментирам хора, които рекламират бизнеса си или пък публикуват, за да печелят пари от лайкове, има такива страници - "Имам рожден ден, хората казват, че съм грозна, защото ми липсва крайник, кой ще ме поздрави", и такива публикации събират около 1000 харесвания вероятно и много пари.

За мен не  е нормално да изпитваш удоволствие,че събираш лайкове и отзиви като  се снимаш пред огледалото на тоалетната или  част от обувката, да влизаш през 5мин. да гледаш дали случайно има млн. харесвания.
Двойкаджиите не са били масово, сега се приема за нормално да си такъв, но дори тогава двойкаджиите са си намирали работа, не много престижна, но работа. Едно  12 г дете  не прави клипове в тик ток с образователна цел, а вероятно прави някакви пози от типа на "twerk for me". Пак казвам, че няма лошо да сърфираш в нета ако например искаш да видиш по история например някоя тема, или да потърсиш за някой музикант информация, но да следиш как някои прави физиномии и муцуни,  няма как да не затъпееш...

# 16
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... А съвсем не са единици и деца без нито един час по английски език, които го разбират свободно само благодарение на употребата на интернет.
Да го кажем така - способността за мислене, възприемане на факти и анализ вече би следвало да е доста добре развита във възрастта, когато детето получи свободен достъп до интернет.


Имал съм допирни точки с деца, изтъкващи добрия си английски и ползването всякакви приложения. Но си остават с единия английски на ниво гледане на филми и клипчета. Не могат да пишат, още по-малко да мислят. Структуриране на сложно изречение е голямо предизвикателство за тях. Елементарни задачи в работна среда ги влачат с дни. За какъв анализ, за какво възприемане на факти говорим? Няма такова нещо. Повечето са с нагласата, че всичко се прави след клик в Гугъл и някак се случва от само себе си. Свободният достъп до Нета им дава единствено достъп до огромна информация, която повечето нито могат да осмислят, нито да ползват. Защото не я разбират. Просто са едни папагали, които могат да копират и преповтарят. Повечето и това не могат.
Това се мъча да обяснявам и показвам на моите хлапета. Големи усилия ми струва, но вече и те се убеждават, че не всичко се случва като по клипчетата и за да свършиш нещо както трябва, първо е добре да го осмислиш и разбереш.

# 17
  • Мнения: 11 095
За какъв анализ, за какво възприемане на факти говорим?
...
Свободният достъп до Нета им дава единствено достъп до огромна информация, която повечето нито могат да осмислят, нито да ползват. Защото не я разбират. Просто са едни папагали, които могат да копират и преповтарят. Повечето и това не могат.
Хм, то щото огромната част от възрастните могат... съгласна съм, че без формално обучение езикът остава на разговорно ниво, безграматично, но двете могат да вървят ръка за ръка - писменото и устното възприятие.
Под анализ и възприемане на факти имах предвид, че родители, учители, обкръжение би трябвало да са създали тези умения и навици вече у децата, когато на 10-12 години почнат full immersion в интернет. Ако до 12 не си се научил да мислиш и да създаваш връзки между нещата, забравИ въобще.

# 18
  • Мнения: 1 574
Направете една консултация с добър детски клиничен психолог. Те работят заедно с психиатри и обикновено имат добра преценка проблема само за тях или и за психиатър е.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Всичко, освен безкрайното сърфиране в нета, й е скучно..-----------
Само "смотаните" не държали телефони. Не искала да е зубър и искала да има приятели!
Дори да я пратите на психолог, каквото й да обясняват там няма да има ефект ако не запълните липсите у дома. Все пак с психологът ще се види два пъти седмично по един час, а с вас е непрекъснато. Видно е, че на детето му липсва разбиране, това е което предлагат приятелите в училище, затова тяхното мнение е по-меродавно от вашето. Ако искате да слуша вас трябва да сте приятели, да покажете уважение и зачитане покрай това да поставяте граници и ограничения, иначе всеки път ще получавате отпор вместо съобразяване с това което искате ¯\_(ツ)_/¯ Хапчета за "слушане на родителите" няма, а повечето медикаменти които сразяват личната воля пречат на ученето, така че загубата може да е по-голяма от ползата.
Интернет зависимостта води до отделяне на допамин- хормонът на удоволствието, в мозъка. Същият хормон се отделя и при прием на наркотици.
Както и когато родител си прегърне детето, или правят нещо заедно и им е весело и се смеят, и разни подобни. Детето има нужда от приятни преживявания, като не ги намира вкъщи ги търси навън. Ако знаете какви интереси има и кои са й любимите неща започнете от там. Психолог би помогнал с идеи как да го направите.

# 20
  • Мнения: 19 302
Психологът ще работи и с родителите освен с детето.

# 21
  • Мнения: 11 095
Еми и аз това написах още в началото - че трябва да се работи с родителите, а жената се обиди и се фръцна.

# 22
  • Мнения: 19 302
Аз прочетох само критики какво си мисли с този психолог и да се стяга да взима телефона и с щрак, въпреки тръшкането на детето, ще се оправят нещата.

# 23
  • Мнения: 5 820
Така е като давате отрано в ръцете на детето си телефон, за да бъде послушно. Така направи и моята братовчедка и сега не се отделя от телефона. Когато му вземе телефона, започна да се тръшка, да реве, да заплашва. А то е на 10 години вече. Имам такъв пример с моя бивша позната. Тя също още от мъничко детенеце му даде телефона си да се занимава. Но за нея това не беше проблем, защото самата тя беше пристрастена. Особено пристрастена беше към фейсбук и там беше нейният живот. Казах й го, но тя ме изтри и ме блокира.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 177
Благодаря за добронамерените съвети. Вече се обърнах към психолог и разговарях с него. Аз, не дъщеря ми. Имам някои насоки, които трябва да приложа и да се надявам, че ще имат ефект.
Относно самодоволното "вие сте си виновни, дали сте му телефон рано, не му обръщате внимание, т.е лоша майка" и за това благодаря. Не съм се обидила, нито фръцнала. Интересуваше ме конкретна информация, а не общи приказки колко неадекватен родител съм. Не спирам да се изумявам как се обобщава на кило, без да се познават нито хората, нито ситуацията. Относно взимането на електронните устройства - прибрала съм ги още преди седмица. Имаше малко драма в първия час, после 2 дни въпроси кога ще ми ги върнеш, а вече няма нищо, пълна тишина по въпроса. Но това с прибирането не е решението на проблема, както разбрах впоследствие от психолога. И по-трудната част предстои.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 659
Правилно решение си взела, терапевтът има експертиза, каквато нито родител, нито приятели могат да конкурират. Ти имаш желание и воля да решиш проблема, което е напълно достатъчно от твоя страна. Оттам насетне терапевтът е един интрумент, който ще те насочва по този път. Освен самото третиране на проблема, е важно да бъдат установени и неговите корени, за да бъде благоприятна средата детето да не изпада в такива зависимости. Но това също ще си го работите с терапевта. Успех!

# 26
  • Мнения: 9 662
Спрете домашния интернет за известно време (дори и за вас!!!). Махнете интернета от мобилния й план.
В училище едва ли има безплатен Wi-Fi, а приятелите едва ли ще споделят безкрайни мегабайти.
Правете нещо заедно - уроци по танци, зумба, разходки навън, посещение на музеи и интересни места в близост.

# 27
  • Мнения: 1 993
Ами ако трябва да учи онлайн, интернета ще й трябва?

# 28
  • Мнения: 29 386
Тя, белята вече е станала и набиването на канчета е излишна.

Аз лично бих изтрила всички тик-тоци, фейсбуци, инстаграми и подобни, където детето може да влиза за глупости. Казваш ѝ, че имат правило, че не може регистрация под 18 години и това е. Ама, другите били имали.....те си имат родители, които отговарят за тях. В началото ще е страшна драма, но лека-полека ще отмине.

След това се разрешава ползването на компютър за учебни цели. Може малко игра /примерно час/ само и ако всички домашни са написани и уроци научени. Иначе - не.

Голям проблем е ползването в училище, където не е наблюдавана. Фемили линкът е донякъде вариант, но не решава напълно проблема. Ако е по-инат детето, ще каже - "и, кво ше ми напрайш кат играя...." и проблемите ще се задълбочат.....

# 29
  • Мнения: 11 095
Казваш ѝ, че имат правило, че не може регистрация под 18 години и това е.
Това не е вярно. Легалната регистрация за повечето приложения е 12 или 13 години, за някои и по-ниско.
И изобщо постът звучи като "никога не съм виждал тийнейджър отблизо".

Общи условия

Активация на акаунт