Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 531
  • 754
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 609
Блатодаря за темата Simple Smile
Някой да превежда към Иб от Револют? Има ли такси?

И аз отскоро открих акаунт в ИБ и проучвам. Спрях се на няколко ЕТФи, търгувани в Европа. Основно S&P500 , Nasdaq..консервативно, но като за начало да почна с нещо популярно и ще чета.
Отделно искам да тествам и някоя P2p платформа. Има ли инвестиращи в P2p?

# 16
# 17
  • Мнения: 609
Ще ми е интересно да науча къде WinkМоже и на лично, ако не е неудобно.

# 18
  • Мнения: X
Къде? В платформите за P2P. Sunglasses
Какво точно Ви интересува?

# 19
  • Мнения: 609
В кои точно платформи. Аз съм се насочила към peerberry, lendermarket.
Какво мислите за ситуацията с Украйна? Дали сега е удобен момент за купуване или пазара ще има плспад в следващите дни?

# 20
  • Мнения: X
В тези двете плюс Минтос. Не знам какво визирате под купува, но дали сега или след седмица лихвите по заемите няма да се променят много.
Скрит текст:
Само да Ви припомня, че лендермаркета е частна платформа и кредитите там са на една група/компания.
За лично съм разделил нещата така
- Минтос - 50% като към момента 25% са в Зенка и 20% в Дана. Едни 25% от сумата са на пазар различен от Евро. Годишният доход се докарва до 10.1% без пазара различен от евро. Ако ще се занимавате с дългосрочни само тук има вторичен пазар.
- Peerberry - 37.5% разпределени 40/60 ниско/високо. 70% са съсредоточени в три страни едната от които е Русия и сега се очаква да има забавяне на плащания и проблеми. Доходност около и малко под 10.5%
- Lendermarket - 12.5% краткосрочни разпределени 1/3 към 2/3 нисък висок процент лихва. Докарва се малко над 10.7% годишна.
Всичко е в краткосрочно до 3 месеца
Това не е инвестиционен съвет. Вие може да имате различна визия за риска затова сама си разпределете средствата според него. Blush

# 21
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
falan1, защо толкова ви интересуват таксите? Явно, че не сте дей трейдър (иначе нямаше да питате за таксите и щяхте да сте при други условия), вероятно ще купувате и продавате не повече от 3 пъти месечно (средният брой транзакции за зап. Европа май даже беше 1 на месец). При това положение има ли значение дали ще ви вземат 5 или 10 лв в такси?

Не го казвам като упрек, просто всеки новопристигнал тук се интересува първо от транзакционните такси, при положение, че за не-дей трейдъри, те са абсолютно второстепенни. Така или иначе, да влезеш да инвестираш със 100 лв няма особено измерим смисъл, освен обучителния такъв.

Или с други думи казано: ако имаш да вложиш 100лв и би искал да видиш кое какво, как работят платформите и т.н., тогава тези 5-10-20лв в такси за няколкото транзакции може да се разглеждат като пари, вложени във финансовото обучение. Ако се вложат 1000 лв, тогава 10лв ще са 1% и съответно процентно ще намаляват с по-високи вложени суми. При средно- и сългосрочно инвестиране, просто не виждам смисъл да се разглеждат.

Иначе съм писала моето мнение, че според мен разумен е старт с минимум 1000 лв, но по-смислен е такъв с 2000-3000лв. Суми под тези, за да докарат реално усещащи се приходи, трябва да имат много висока възвращаемост, което в общия случай ги прави и високорискови вложения. Може някой да е с висока рискова толерантност - няма лошо, но тогава пък 1% или 0,5% от вложената сума в такси също не е нещо, което ще го притесни - високорисково профилираните инвеститори целят съвсем друга възвращаемост.

Та, или ще си високорисков инвеститор и тези части от процента във вид на такси са без значение, или си нискорисков, търгуваш рядко, инвестираш средно- и дългосрочно и отново таксите губят значение. За професионални дей трейдъри не говоря, също и за дей трейдинг изобщо, там условията и предпоставките са съвсем други.

# 22
  • Мнения: 1 188
chrissy, колко хора в България могат да си позволят да инвестират редовно по 2000-3000 лв? Аз под редовно разбирам минимум веднъж на 2-3 месеца, иначе се губи ефектът на dollar cost averaging. Ако събираш цяла година средствата и инвестираш наведнъж има по-голям  риск да хванеш кофти момент. А това, че възвращаемостта на малки инвестиции не се усеща - да, разбира се, не е като да имаш вложени 1 милион и да ходиш на Малдивите всяка година само от дивидентите. Обаче в банките отдавна няма алтернатива за “малките риби”, с лихвите от 0%. Тоест ако малките суми се инвестират, след 20г сигурно ще имат минимум същата или дори по-висока полупателна способност. Ако се оставят в някой депозит, тогава вече ще се усети чувствително намалялата им покупателна способност.

# 23
  • Мнения: X
Ами мен лично ме интересуват не само еднократните транзакционни такси за купуване, ами и процента от капиталовата печалба, който остава в посредника. Понеже от скоро се интересувам, първите ми източници са интернет за чуждестранни посредници, които взимат 0,1%, а при нас е 1, 1.5, даже 2%…

# 24
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Герка, разбирам те, да, dollar cost averaging е напълно валиден аргумент.

Просто не се сетих за него, защото аз не го харесвам. Е, ако няма нищо по-добро като идеи, то тогава е по-добре от нищо.

Все пак обаче смятам, че е по-добре да се съберат парите (който колкото има желание и възможност да отделя) за няколко месеца и да не се купува нонстоп, особено пък ако човек не оперира с големи суми.

Но благодаря за мнението, беше интересно за мен да чуя друга гледна точка.

# 25
  • Мнения: 1 188
chrissy, може ли да споделиш защо не харесваш dollar cost averaging? Ти как се ориентираш кога е правилният момент за инвестиция?
Финансовите анализатори правят фундаментални анализи на отделни акции чрез модели, например Discounted Cash Flow (DCF), multiples и т.н. Теоретично ако човек има познания и време, както и данните, може да си прави и сам анализ. Обаче за инвестиции в ETF? Не виждам какъв анализ може да се направи, особено за такива които следват целия пазар Rolling Eyes
Иначе да, когато инвестираш само 1-2 пъти на година, определено спестяваш транзакционни разходи.

Забравен профил, ако отвориш сметка към asset management, които да ти управляват портфейла, е възможно да имаш освен такси и процент задържана печалба. При Expat например е 10%. Ако портфейла ти е на печалба, те си прибират 10% от нея. Ако не е на печалба, не прибират. За директните инвестиции чрез брокер, какъвто е IB, няма удържане от реализирана печалба за брокера - той прибира само транзакционните разходи.

# 26
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
chrissy, може ли да споделиш защо не харесваш dollar cost averaging?


Не го харесвам, защото идеята му предполага, че аз веднъж решавам да купя например CAC40, след което регулярно влагам пари в него, за да получа това осредняване. Т.е. предполага, че винаги САС40 ще е добра инвестиция, в която аз месеци наред ще искам да влагам парите си и за да има ефект от осредняването, то аз трябва да влагам на регулярни интервали. Това прави цялата инвестиционна стратегия много rigid и никак не гъвкава, защото една дефинирана част от спестяванията ми за месеца ще отива към тази една позиция. Съответно разполагаемият ми кеш, след като обслужа това си "задължение" към dollar cost averaging-а, няма да е максимумът, който бих могла да имам, ако просто купувам в момент, който реша, че е подходящ.

С други думи, стратегията на dollar cost averaging по дефиниция ми отнема гъвкавостта и възможността да преструктурирам портфолиото си свободно тогава, когато сметна за правилно.

Но пак казвам, по-добре е, отколкото нищо да не се инвестира, просто лично аз предпочитам да купя тогава, когато аз реша, а не когато предварително зададената стратегия го изисква. Това не пречи с нищо да имаш стратегия попринцип и да си я следваш, просто лично аз не харесвам имено това естествено ограничение на точно тази стратегия.

Та, не го правя с цел да спестя от такси, а с цел да имам повече свобода в решенията си във всеки един момент. На този етап ми е приоритетно това.

# 27
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Криси, а как вземаш решение кой е подходящият момент? На база споменатите от GerKa99 анализи ли или някакви твои прогнози?

# 28
  • Мнения: X
Аз също искам да попитам, каква е разликата колко често ще се внася, ако таксата е процент? Нещо ми се губи

# 29
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Забравен профил, защо реши, че таксата е %? Аз поне не помня такова нещо да съм писала (в случай, че към мен се обръщаш).
Честотата на вноските я споменахме от гледна точка на dollar cost averaging стратегията по-скоро, защото е неизменна част от нея.

Луна и грош, не съм сигурна, че имам един общовалиден отговор. Решенията ми зависят от момента, т.е. ако се чудя дали да купя Епъл, може днес да го купя, а след 3 месеца да преценя, че не ми допада и отново да го продам.

Трудно ми е да опиша какво точно правя, защото не са винаги еднакви критериите ми. Най-обощаващо мога да кажа, че като цяло използвам в стратегията си value investing, но не в чистия Бъфет вид, а вземайки предвид флуктуациите на пазара (което value investing-ът не включва като елемент).

Такъв тип анализи, каквито Герка спомена, не използвам, защото едно, че е сложно да ги правиш сам, друго, че такъв тип акаунтинг данни невинаги са точни. Няма как тук да навляза в детайли защо balance sheets (уикипедия превежда това като "счетоводен баланс") според мен не са баш това, което виждаме, а и не съм счетоводител, за да обясня с напълно коректната терминология, още по-малко на български. Имах обаче късмета да разговарям с един от големите немски експерти (също и професор в университет) по тази тема и ми отвори очите за много неща. За съжаление, нивото ми по счетоводство на големи предприятия, преплетено с особености на немско и международно данъчно право, бързо достигнаха своите граници. Simple Smile Предполагам, че ако в темата има счетоводители или по-скоро финансови одитори, те не биха се затруднили. Иначе, донякъде познавам идеите точно на DCF, защото частично и много далечно ми се налага да работя с него.

Излиза май, че си правя собствени анализи/прогнози и на тяхна база решавам.

Общи условия

Активация на акаунт